Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime

  Sistemet politike dhe çfarë dimë për to

  Kam ne shkolle lende te ketille dhe mesojme gjera teper interesante.
  Kisha deshire te hap nje teme debati me dhe per ju ketu ne lidhje me sistemet politike dhe menyrat e qeverisjes,dhe per ate se cka neve dime per kete.

  Fillimisht desha te ju pyes a e dini se sa forma te qeverisjes ekzistojne dhe si shfaqen ato?

  P.S: Tema do ishte mire te zhvillohet si pyetje pergjigje.
  Cdo te mire
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 2. #2
  Dynamic Maska e good devil
  Antarsuar
  23-12-2002
  Vendndodhja
  jgyuery
  Mosha
  31
  Postime
  260
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  diskutojme demokracine, form me e perhapur e qeverisjes ne bote.

  besoj se ka shum per tu diskutuar sepse mendoj se demokraci ka shum te meta edhe ne shtete te perparuar dhe jo vetem ne shqiperi. po megjithkete besoj se demokracia eshte nje nga qeverisjet me te pershtatshme te kohes tone.
  Forumi sht tepr i ngarkuar n kt moment. Ju lutemi na vizitoni m von.

 3. #3
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Do shkruaj pak per sistemet reprezentuese ne Europe sic jane:
  -Sistemi anglez
  -Sistemi francez
  -Sistemi gjerman
  dhe
  -Sistemi italian

  Karakteristikat e sistemit anglez

  Anglia eshte mbreteri parlamentare dhe eshte modeli me primitiv i dypartizmit. Eshte nje nder vendet me me pak kriza parlamentare dhe me qeveri te forta, kjo fale dypartizmit qe ende vazhdon te mbijetoj ne Angli.

  Parlamenti eshte ne dy dhoma-Dhoma e komunave dhe dhoma e lordeve.
  Dhoma e komunave eshte ne fakt parlamenti i Anglise, ndersa ne dhomen e lordeve marrin pjese persona te merituar te mbreterise. Deri tani Anglia ka 1100 lorda.
  Komuna perbehet nga partia laburiste dhe konservatore dhe do kisha shtuar edhe partine liberale me 5 deputete, qe eshte force teper e vogel, mirepo ne disa raste edhe vendimtare per disa ceshtje.
  Momenatlisht ne pushtet eshte partia laburiste ne krye me Toni Bler si kryeminister. Qeveria britanike numeron 10 ministri.
  Fakt interesant eshte ajo se ekziston edhe nje qeveri tjeter ne hija e udhehequr nga opozita (qeveri paralele qe ka per detyre te miret me gabimet qe ben qeveria ne pushtet).
  Spikeri ne parlament eshte neutral, gje qe lehteson mbajtjen nen kontroll te debateve parlamentare. Dita e marte eshte dite kur kryeministri raporton ne parlament per punen e qeverise.

  Pushteti ne Angli manifestohet ne 3 shkalle:
  1.Kryeministri -organi me i larte ne Angli dhe pushteti ekzekutiv
  2.Dhoma e komunave-pushteti legjislativ
  3.Kurora mbreterore- komandant suprem i forcave ushtarake


  Karakteristikat e sistemit francez

  Franca ka sistem antipod te Anglise dhe eshte system i perzier parlamentaro-presidencial.
  Franca eshte shtet shume partiak , ku ndodh te kete shpesh here kriza parlamentare si dhe te kete interference ne pushtet si nga pozita ashtu edhe nga opozita.
  Karakteristike eshte se presidenti zgjidhet nga populli dhe se parlamenti eshte poashtu I ndare ne dy pjese:
  1.Asamblea e pergjithshme
  2.Senati
  Poashtu, ekziston qeveri parlamentare me koalicion.
  Presidenti ka forcen e shperndarjes se parlamentit dhe forcen e venjes se vetos per ndonje ligj.
  Keshilli kushtetues francez ka 9 anetare me 3 pjestare te zgjedhur nga presidenti , 3 nga senati dhe 3 nga asamblea. Ish-presidentet jane poashtu pjestare te ketij keshilli te larte francez.
  Si perfundim vlen te permendet se Franca njihet si shtet reformator.

  (vazhdon me sistemin gjerman dhe italian)
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 4. #4
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Karakteristikat e sistemit gjerman

  Gjermania eshte federata me e madhe ne Europe.
  Eshte republike parlamentare me president te dobet. Parlamenti quhet Bundestag dhe perbehet nga dy dhoma:
  1.Bundesrati si dhome e ulet
  dhe
  2.Bundestagu si dhome e larte

  Presidenti zgjidhet ne asamble parlamentare dhe ka fuqi te kufizuar.
  Gjermania ka sistem shume partiak, dhe kryesori ne shtet eshte kancelari te cilen e zgjedh Bundestagu.

  Karakteristikat e sistemit italian
  Ne Itali mafia shfaqet si pushtet i katert.
  Shtet ku jeta e qeverisjes eshte me e shkurte gati se ne gjithe shtete tjera europiane. Parlamenti eshte i perbere poashtu nga dy dhoma:
  1.Dhoma e deputeteve
  dhe
  2.Senati i republikes
  Ne Itali eshte interesante se para ca kohesh eshte miratuar nen me te cilin deputeti apo ministri nuk kane imunitet jashte qeverise apo parlamentit.
  Presidenti i Italise zgjidhet per shtate vjet.

  Kjo tani per tani dicka per disa nga sistemet politike ne Europe. Shpresoj se nuk ju kam lodhur duke lexuar.
  Cdo te mire

  Pergatiti: Mirsad Asani
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 5. #5
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Sistemi politik i Shqiperise deri ne luften e dyte boterore

  Kuvendi i Vlores me 28 nentor eshte si nisme e parlamentarizmit ne Shqiperi.
  Me 7 dhjetor emerohet qeveria dhe komisioni per njohjen e Shqiperise se pavarur.
  Ne vitin 1913 Shqiperia njihet si Principate autonome me vilhelm Vidin ne krye te shtetit. Poashtu, ne vitin 1913 nxirret Statuti Organik si akt i pare kushtetues.

  Ne vitin 1918 themelohet Kongresi i Durresit ndersa ne vitin 1920 formohet kongresi i Lushnjes, i cili i hudh bazen sistemit.
  Ne kete vit parlamenti ka 37 deputete.

  Ne vitin 1921, kuvendi peson ndryshime dhe nga 37 deputete numri rritet ne 107 deputete.
  Kane ekzistuar dy parti kryesore ne ate kohe dhe ate: partia popullore dhe partia konzervatore. Udheheqes i partise popullore ka qene Fan Stilian Noli, e cila parti ka qene edhe ne pushtet ne kete kohe.
  Ne po keto vite Ahmed Zogu merr pushtetin prej Nolit dhe kjo zgjat deri ne vitin 1924 kur Noli permbys pushtetin, mban ate per nje kohe te shkurte, mirepo pas nje kohe kthehet serish Zogu.
  Ne vitin 1925 Zogu tenton ta bej Shqiperina monarki, mirepo kjo tentative nuk ka sukses deri ne vitin 1928. Prej 1925 deri me 1928 Shqiperia ka patur sistem republikan dhe ne vitin 1928 Ahmed Zogu shpallet mbret dhe kjo mbreteri vazhdon te ekzistoj deri ne luften e dyte boterore.
  Ne luften e dyte boterore ne Shqiperi vendost sistemi komunist me Kuvendin si organ me te larte.

  Pergatiti: Mirsad Asani
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 6. #6
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Sistemet politike te shteteve te europes jug-lindore

  Bullgaria

  Bullgaria ka sistem parlamentar.Pushteti shfaqet ne tri shkall te cilat jane:

  1.Parlamenti-eshte organi me i larte legjislativ nepermjet te cilit sillen ligjet
  2.Qeveria-eshte organi ekzekutiv nepermjet te cilit ligjet e sjellura nga parlamenti vihen ne jete
  3.Presidenti

  Parlamenti i Bullgarise numeron 242 deputete. Ne kete shtet kontrollin mbi qeverine e ka parlemnti, i cili nepermjet mekanizmit te kontrollimit te buxhetit, kontrollon edhe vete qeverine.
  Presidenti zgjidhet nga populli per 4 vjet. Presidenti ka te drejten e vetes, emeron qeverine me votebesim dhe eshte komandand suprem i armates.
  Parlamenti me 2/3 e votave mund te filloj proceduren per shkarkim te presidentit, te cilen shkarkim e kryen gjykata kushtetuese.


  Rumunia

  Rumunia ka poashtu sistem parlamentar. Pushteti shfaqet ne tre shkalle:
  1.Parlamenti
  2.Presidenti
  3.Qeveria

  Karakteristike e Rumunise eshte se presidenti i shtetit eshte presidenti me i fuqishem nga te gjithe ato te shteteve ne tranzicion.(dmth ka me shume kontroll te pushtetit ne duart e veta)
  Parlamenti ka dy dhoma:
  -Dhoma e deputeteve
  -Senati
  Te dyja dhomat zgjidhen nga qytetaret,qe poashtu eshte karakteristike e sistemit politik Rumun.

  Hungaria

  Hungaria poashtu ka sistem parlamentar. Pushteti shfaqet gjithashtu ne tre shkalle:
  1.Presidenti
  2.Parlamenti apo asamblea kombetare
  3.Qeveria
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 7. #7
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Partite politike


  Partite politike ne parim (ne vecanti partite e pozites), para opinionit tentojne te prezentohen si mbrojtese te interesave sa me te gjera shoqerore,gjegjesisht si mbrojtese te interesave kombetare ne shoqerite ku ceshtja kombetare e ndonje kolektiviteti te caktuar nuk eshte ende e zgjidhur.
  Ne sistemet politke me opozite te mirfillte,partive politike pozitare nje gje e tille nuk u shkon lehte perdore,sepse per ate perkujdeset vete opozita.
  Partite politike sipas regullave demokratike brenda afateve te caktuara kohore (zakonisht kater vjecare), para qytetareve japin llogari per ate se san e te vertete kane qene te kycur ne ndryshimin e disa ligjeve qe me aq krenari e plasojne para opinionit d.m.th para popullit ngase vetem populli eshte mekanizma kryesore qe partive politike mund tju jap edhe nje mandat zakonisht katervjecar qe te udheheqin pushtetin.
  Pra ndryshimi i disa regulloreve,poashtu edhe disa ligjeve eshte pjese e strategjise se partive politike qe sa me gjate te mbeten ne pushtet,respektivisht sa me gjate te ushtrojne pushtetin shtetrore.
  Ne pergjithesi shikuar nga ky aspect krijohet pershtypja se partite politike dhe demokracia zhvillohen bashkarisht,se ato e plotesojne dhe e ndihmojne njera-tjetren,gje qe ne kete parim eshte me se e vertete.
  Pra partite politike duhet studijuar nga te gjitha anet si nga ana positive ashtu edhe nga ana negative e veprimit te tyre ne shoqerine bashkohore si nje fenomen universal shoqerore ngase shoqeria bashkekohore veshtire se mund te funksionoje.


  Ne vijim do te shtjelloj ceshtjen: far sht partia?

  Partit
  Partit politike prbjn elementin thelbsor t demokracis n shoqrit moderne. T dala nga vet shoqria, n shumicn e demokracive, partit politike luajn rolin e ndrmjetsit mes qytetarve dhe organeve kushtetuese. N shumicn e rasteve ato hyjn madje edhe n sfern e shtetit. Antart e partive politike zn postet politike n shtet. Disave kjo u duket e tepruar dhe pr kt arsye kritikojn pushtetin e madh t partive politike.
  Partia do t thotmendim i organizuar."
  (Benjamin Disraeli).
  Parti quhet trsia e atyre q besojn se jan t t njjtit mendim."(Charles Tschopp).

  "Partia mund t jet gjithmon vetm nj mjet. Dhe gjithmon ekziston vetm nj qllim: pushteti."
  (Jean Paul Sartre).
  Parti quhet "grupi i qytetarve me qndrime t njjta, qllimi i t cilve sht realizimi i pikpamjeve politike".
  Partit jan bashkimi i lir i qytetarve me qndrime t njjta, t cilt, pr zgjidhjen e problemeve politike, bjn propozime programore dhe paraqesin kandidat pr mandate n parlament dhe pr poste qeveritare, me qllim q pas zgjedhjeve t suksesshme t zbatojn n praktik programin e tyre.
  Partit jan lidhje t qytetarve, t cilat vazhdimisht apo pr nj koh t gjat ndikojn n formimin e vullnetit politik dhe q synojn t ndikojn n prfaqsimin e popullit , nse ato, duke u bazuar n formn e prgjithshme t rrethanave ekzistuese, veanrisht n vllimin dhe qndrueshmrin e organizimit t tyre, n numrin e antarve dhe n paraqitjen e tyre n opinion, ofrojn garanci t mjaftueshme pr seriozitetin e angazhimit pr arritjen e ktyre qllimeve .

  Tekstet me larte jane edhe materiale mesimore qe marrim ne SEEU.
  Pergatiten nga une.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  interesant postimi mi partite politike kisha ndonje pyetje si psh:

  1-A mund ta ushtroj populli vullnetin e tij mbi instituzionet pa ndermjetsin e partive politike.

  2-pervec sistemit Partiak te marrjes se pushtetit dhe drejtimit te nje shteti
  a ka ndonje sistem tjeter per arritjen e ketij qellimi, "DEMOKRATIK"

  3- a eshte e drejte qe nje parti qe ka nje ideal te caktuar fiton ne votime me 51% dhe ti imponoj 49% te popullsise idealet e saj edhe pse kjo % mund te ndryshoj pas pak muajsh ne disfavor te saj.

 9. #9
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  Citim Postuar m par nga dardajan
  interesant postimi mi partite politike kisha ndonje pyetje si psh:

  1-A mund ta ushtroj populli vullnetin e tij mbi instituzionet pa ndermjetsin e partive politike.
  Po
  Jane disa instrumente demokratike qe popullit i japin te drejten per te vendosur per ceshtje kyc shteterore.
  Me e njohura eshte referendumi. I cili niset nga populli dhe komplet vijimi i tij varet nga populli.
  2-pervec sistemit Partiak te marrjes se pushtetit dhe drejtimit te nje shteti
  a ka ndonje sistem tjeter per arritjen e ketij qellimi, "DEMOKRATIK"
  Kjo pyetje eshte pak sa konfuze.
  Te gjithe partite e tyre ne platformen gjene me te rendesishme qe permendin e kane demokracine. Tani, se cka ndodh ne realitet eshte teme tjeter diskutimi.
  Vet historikisht dihet se partite politike jane grupe interesi te cilet kane vetem nje qellim- fitimin e pushtetit.
  Sistemi me demokratik, qe njihet eshte sistemi plural, apo ndryshe i njohur si sistemi shumepartiak, i cili lejon me lirshem zhvillimin e demokracise.

  3- a eshte e drejte qe nje parti qe ka nje ideal te caktuar fiton ne votime me 51% dhe ti imponoj 49% te popullsise idealet e saj edhe pse kjo % mund te ndryshoj pas pak muajsh ne disfavor te saj.
  Tashi, nqs mazhoranca ka zgjedhur nje parti politike per udheheqje, eshte me se normale qe ajo te udheheq shtetin si te doje. Per kete edhe jane votimet ashtu si jane.
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime

  socialdemokrate apo deokraci sociale

  Jam pak konfuz kur degjoj lajmet te Shqiperia dhe thone ,

  partia social-demokrate etj,,etj

  dhe ne von degjoj partia demokrate-sociale etj,,

  e para e Skenderit e dyta e Apostolit qe hapi nje parti vetem pse nuk shkonte dakort me kapon e tij.

  Kush mund te tregoj ku eshte ndryshimi midis te dyjave .

 11. #11
  !Welcome! Maska e StormAngel
  Antarsuar
  05-02-2003
  Vendndodhja
  Zurich, Switzerland
  Mosha
  35
  Postime
  6,849
  Faleminderit
  0
  24 falenderime n 24 postime
  I gjithe dallimi midis partive qendron ne platformen dhe statutin qe ato kane.
  Dmth dallimi eshte vetem ne shkrim, e jo ne realitet, se fundja, te gjithe jane te njejta.

  Pa tallje tani, do tentoj te gjej nje shkrim interesant nga profesori im, i cili ka sqaruar shume bukur dallimin midis partive.

  Social demokratet, ne fakt jane parti te transformuara.
  Me zhdukjen (e pjeserishme) te komunizmit, partite socialiste apo komuniste u transferuan ne parti social-demokrate, te cilat pikesynim te pare e kane mireqenien e klases punetore, ndersa demokratet jane pak sa me diapazon me te gjere kur behet fjale per kete.
  Per informate te sakte, do presish pak te gjej librin.

  Pershendetje
  We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  31-08-2005
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga StormAngel
  Kam ne shkolle lende te ketille dhe mesojme gjera teper interesante.
  Kisha deshire te hap nje teme debati me dhe per ju ketu ne lidhje me sistemet politike dhe menyrat e qeverisjes,dhe per ate se cka neve dime per kete.

  Fillimisht desha te ju pyes a e dini se sa forma te qeverisjes ekzistojne dhe si shfaqen ato?

  P.S: Tema do ishte mire te zhvillohet si pyetje pergjigje.
  Cdo te mire


  119 shtete te botes kane COMMON LAW. Me shum spo flas per kto ligje se pritoj.
  Per me shum Info mund te gjeni ne Internet ose lIbrary si kjo StormAngel...

Tema t Ngjashme

 1. VEFA - Cenaj, 30 milion USD n bankat greke
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 06-09-2006, 23:54
 2. Ilaz Kodra
  Nga ARIANI_TB n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-02-2006, 21:25
 3. Kongresi socialist: Edvin Rama zgjidhet kryetar i Partis Socialiste
  Nga Username n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 121
  Postimi i Fundit: 08-12-2005, 18:40
 4. Minoriteti grek në Shqipëri: Të pakënaqur nga qeverisja e PD-së
  Nga Hyllien n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 23-11-2005, 23:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •