Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 33 prej 33

Tema: Frika

 1. #21
  profesionisti Maska e I-amėshuar
  Anėtarėsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Frika

  Pak pėr termin Frikė apo Fobi.

  Qysh i vogėl njeriu ndeshet me kėtė shprehje si psh. fėmijė i vogėl i ankohet mamit kur don me dalė pėrjashta vetėm natėn. "Nuk mund tė dalė pėrjashta vetėm hajde me mua se kam frikė".
  Apo nė gjumė cdo kush sheh ėndėrra tė tmerrshme cohet nė mesnatė dhe i trishtuar, i stresuar dhe i frikėsuar.
  Sic thotė populli shqiptarė "dita ka sy dhe nata jo".
  Sic duket ka tė bėjė me reagimet dhe me refleksionet. Ėshtė e vėshtirė tė pranohet se frika ėshtė refleks kondicional. Pra njeriu lind me frikė, d.m.th frika lind me njeriun?!-
  Teoritė pedagogjike, psikologjike dhe ajo psikoanalitike nuk e pranojnė njė gjė tė tillė (qė frika ėshtė njė reaksion i lindur. Kėta bazohen nga kushte edukative tė ambjentit familjar dhe asaj shoqėror. Fakti tregon se fėmija qė rritet me frymėn familjare ėshtė i kontaminuar nga sindrom i frikės qė bėhte pjesė e karakterit tė njeriut.. Ndėrsa fėmija qė rritet jashtė ambjentit familjar ėshtė mė pak ose aspak i infektuar nga sėmundja e fobisė. Arėsyet e kėsaj rezultati apo prezence e diferencės sė karaktereve konsiston nė kėto arėsyetime tė thjeshta :

  * Fėmija qė rritet pranė familjes rrethohet nga njė pėrkujdesje nga shikohen me vėmenjde fazat e rritjes dhe ka njė interes tė vecantė. Nė pėrgjithėsi teprohet nė kėtė pėrkujdesje derisa prindi ndjen, provon ndjenjėn e njė tensioni psiko-nervor tė theksuar pėr fėmijėn se mos i ndodh gjė. Ai kalon nė gjėndje frike gjė qė s`ėshtė nevoja. Ėshtė e mundshme qė prindi tė ketė sistemin nervor tė prekur nga goditjet e situatės qė demolon nė periudhėn e lindjes dhe rritjes.
  Sic duket kjo(frika) ėshtė e transmetueshme, virusale nga vetė nėna ndoshta prej babait dhe gjyshėve.
  Unė do theksoja kėtu se ndoshė njė lapsus apo mė mirė me thėnė c“faqet njė keqkuptim tė termit frikė me reflekset e kushtėzuara qė njihen si psh. reagimet prej marrėsve receptor dhe prej transmetuesve centrifugalė nė zonėn e sistemit qėndror nervor dhe sė fundi nė tru.
  Jo vetėm fėmija por dhe nėna apo cdokush do tė reagojė ndaj njė ngacmimit patologjik, psikologjik apo ndaj ngacmimit fizik duke cvendosur nė forma dhe nė tinguj. Kjo energji qė eksplodon me shpejtėsi marramendese prej trurit nėpėrmjet sistemit qėndror nervor qė mund ta quaj fare mirė Sirena e njė kėmbane tė fuqishme kumbuese. Kjo sirenė lajmėron sa herė qė perket kėshtjella trunore qė nė kėtė rastė e mbron kėshtjellėn dhe pasqyron gjėndjen psiko-nervor-patologjike tė njeriut. Si dhe tregon se sistemi i gatishmėrisė tė sistemit sinjalazues funksionon pėrfekt.
  Nėse e tjerrim mė tje shpehjen frikė dua ta pėrkufizoj nė kėtė mėnyrė apo formė:
  FRIKA ĖSHTĖ NJĖ VEPRIM QĖ KRYEN NJERIU NĖ RASTIN KUR KA NGACMIME NERVORE TĖ FORMAVE TĖ LEHTA E TĖ RĖNDA.
  Mė kėtė dua tė them se njeriu nuk lind bashkė me frikėn.

  Kateregorizimi i Frikės .
  1)Frikė e zakonshme
  2) Frikė patologjike
  3) Firkė nervore-psiqike
  4) Frikė shtetėrore, politike, shoqėrore, familjare, fetare apo tė ndryshme.


  Kaq pėr tani
  DASHURIA ĖSHTĖ MISTERI IMAGJINAR I SHPRESĖS QĖ BĖN TĖ JETOJĖ SHPIRTI NĖ PAQE DHE LIRI.
  THJESHTĖSIA DHE SINCERITETI JANĖ DHURATA QĖ ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TĖ REZISTOSH TI MBASH ATO ĖSHTĖ MREKULLI VUAJTĖSE QĖ TĖ BĖN TĖ JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unė)

 2. #22
  progress Maska e BvizioN
  Anėtarėsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,111
  Faleminderit
  0
  83 falenderime nė 68 postime
  Frika eshte instikt apo ndjenje e kushtezuar nga natyra qe nga momenti i lindjes dhe egziston pothuajse ne te gjitha qeniet e gjalla.
  Frika eshte ajo qe e ndihmon njeriun apo c'do krijese tjeter te mbaje nje ballance midis marrezise dhe logjikes.
  Kam shum frike nga rrufete me distanca te aferta!Rrufeja eshte nje nder fenomenet me te mrekullueshme te natyres por une gjithmone kam patur dhe kam frike nga ta.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Anėtarėsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari
  po mir po une qe skam frik as qent as ujqerit as gjarperin as lartesite.. as nga gangot..me thik a kallash..
  por psh nuk e sho dot ate majkell Xheksonin kur nxjerr at kalamanin ne balkon.. ose kur nuk ja degjoj zene ..pra kur behet kohe pa u lidhur..me ndonje mik a mikeshe behem merak teper..aq sa le nam duke pyetur..
  he.. cfar semundje kam mor aman..
  Ta them une -Ti ke ethet e ZOEGES
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 4. #24
  bashkekohor Maska e ~Geri~
  Anėtarėsuar
  21-06-2004
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Njeriu ka frike sepse bremda tij ekziston pasiguria.Ne momentin qe jemi te sigurte ndaj dickaje atehere njeriu behet me trim ose eshte i qetesuar.

  Frika eshte shume llojesh.

  Frika natyrore

  (Kur te del dicka papritmas ose nga kafshet e egra)

  Frika e ndaluar.

  Ku ke frike dicka qe ste ben dem psh te kesh frike nga fati i keq ose shenjat e fatit, te kesh frike nga nje i vdekur se mos te ben keq, te kesh frike nga magjistaret ose xhindet etj me rradhe.

  Frika e papelqyer.

  Kur ke frike nje krijese me shume se Zotin.

  Prandaj thojne
  Ai qe ska frike Zotin do kete frike nga shume gjera.
  Kurse Ai qe i frikesohet Zotit dhe e di se krijesat jane ne urdherin e tij atehere ky eshte me i qete dhe me trim.
  "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

 5. #25
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Me thon te drejten kam shume frike qente sa here shoh rruges apo ne pallat ndonje person qe ka qen u largohem sa me larg , turp ..goxha goce ka frike nga nje qen dy pellembe mi toke

  e ka fajin per kete nje kujtim nga femijeria kur ishte nje komshiu i joni tek gjyshja qe e kafshoi qeni tek prapanica ...qe atehere me jane bere is fobi lol

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Snow^White
  Anėtarėsuar
  28-07-2005
  Vendndodhja
  Atje Ku Qielli Dhe Toka Bashkojne Dashurin Tone...Engjelli Im
  Mosha
  34
  Postime
  253
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Friken ja kam vetem te paditures .....Dua te dij ku shkoj dhe jo te eci ne erresir!
  "Forgive your enemies, but never forget their names. \" - John F. Kennedy

 7. #27
  Akulli Maska e DiGiTeX
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Diku Rreth Botes
  Postime
  378
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Frika per mendimin time vjene nga mendimet e tepreta qe thithe .. truri gjate perqendrimit te tije..
  "Merrja te mirėn tė ardhmes, hidhja te keqen tė kaluarės"

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Engelchen
  Anėtarėsuar
  31-10-2005
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Snow^White
  Friken ja kam vetem te paditures .....Dua te dij ku shkoj dhe jo te eci ne erresir!

  Frika nuk ka te beje direkt me diturine. Ajo eshte nje instinkt qe e kemi trasheguar gjenetikisht dhe qe eshte nder instinktet vendimtare per te siguruar mbijetesen. E rendesishme eshte qe frka te mos i kaloje permasat dhe te egzaxhirohet se atehere kemi te bejme me fobi. Frika e zakonshme eshte nje pjese e formimit te shendoshe psiqik.
  Meqe jemi ne kete teme po bashkangjis nje liste te phobive te perkthyer ne shqip.


  Numri 13 – Triskadekaphobia.
  Numri 8 – Octophobia.
  A-
  Ablutophobia – Frika nga larja.
  Acarophobia – Frika nga kruarja ose insektet qė shkaktojnė kruarje.
  Acerophobia – Frika nga acari (irritimi)
  Achluophobia – Frika nga errėsira (terri).
  Acousticophobia – Frika nga zhurma.
  Acrophobia – Frika nga lartėsitė.
  Aerophobia –Frika nga rryma e ajrit, gėlltitja e ajrit, ose substancat helmuese qė pėrhapen me anė tė ajrit.
  Aeroacrophobia – Frika nga vendet e larta dhe tė hapura.
  Aeronausiphobia – Frika nga vjellja pėrkrah sėmundjes sė fluturimit.
  Agateophobia – Frika nga sėmundjet mendore.
  Agliophobia – Frika nga dhimbja.
  Agoraphobia – Frika nga hapsirat ose tė ndodhurit nė vende publike tė ngjeshura me njerėz siē janė tregjet. Frika nga largimi prej vendeve tė sigurta.
  Agraphobia – Frika nga keqtrajtimi seksual.
  Agrizoophobia – Frika nga kafshėt e egra.
  Agyrophobia – Frika nga rrugėt apo kalimi i rrugės.
  Aichmophobia – Frika nga gjilpėrat ose objekteve tė mprehta.
  Ailurophobia – Frika nga macet.
  Albuminurophobia – Frika nga sėmundja e veshkėve.
  Alektorophobia – Frika nga pulat.
  Algophobia – Frika nga dhimtat.
  Alliumphobia – Frika nga hudhra.
  Allodoxaphobia – Frika nga pikėpamjet, mendimet, tezat.
  Altophobia – Frika nga lartėsitė.
  Amathophobia – Frika nga pluhuri.
  Amaxophobia – Frika nga vozitja e veturės.
  Ambulophobia – Frika nga ecja.
  Amnesiphobia – Frika nga amnezia (humbja e kujtesės).
  Amychophobia – Frika nga gėrvishtja ose tė jesh i gėrvishtur nga dikush.
  Anablephobia – Frika nga tė shikuarit lart.
  Ancraophobia or Anemophobia – Frika nga fryma (era).
  Androphobia – Frika nga burrat (njerėzit).
  Anemophobia – Frika nga rrymat e ajrit ose erėrat
  Anginophobia – Frika nga angina, ngulfatja ose mbylljet.
  Anglophobia – Frika nga Anglia dhe kultura angleze, etj.
  Angrophobia – Frika nga zemėrimi ose tė bėrit tė zemėruar.
  Ankylophobia – Frika nga palėvishmėria e ear of immobility of a joint.
  Anthrophobia or Anthophobia – Frika nga lulet.
  Anthropophobia – Frika nga njerėzit ose shoqėria.
  Antlophobia – Frika nga vėrshimat.
  Anuptaphobia – Frika nga beqaria.
  Apeirophobia – Frika nga pafundėsia.
  Afenphosmphobia – Frika nga tė prekurit. (Haphephobia)
  Apiphobia – Frika nga bletėt.
  Apotemnophobia – Frika nga njerėzit me amputacione.
  Arachibutyrophobia – Frika nga ngjitja e gjalpės sė kikirikave nė qiellzė ose nė gojė.
  Arachnephobia or Arachnophobia – Frika nga marimangat
  Arithmophobia – Frika nga numrat.
  Arrhenphobia – Frika nga burrat.
  Arsonphobia – Frika nga zjarri.
  Asthenophobia – Frika nga tė rėnit tė fikėt ose molisja.
  Astraphobia or Astrapophobia – Frika nga vetėtima dhe murmurima.
  Astrophobia – Frika nga yjet dhe hapsira qiellore.
  Asymmetriphobia – Frika nga gjėrat asimetrike.
  Ataxiophobia – Frika nga ataxia (mungesa e koordinimit muskular)
  Ataxophobia – Frika nga ērregullimi ose shkujdesia.
  Atelophobia – Frika nga papėrkryeshmėria.
  Atephobia – Frika nga rrėnimet ose gėrmadhat.
  Athazagoraphobia – Frika nga tė qenit i harruar apo i injoruar apo harresa.
  Atomosophobia – Frika nga eksplodimet atomike.
  Atychiphobia – Frika nga rrėzimi.
  Aulophobia – Frika nga kanalet.
  Aurophobia – Frika nga ari.
  Auroraphobia – Frika nga aurorat e polit verior.
  Autodysomophobia – Frika nga dikush qė ka erė tė keqe, qė kundėrmon.
  Automysophobia – Frika nga tė qenurit i papastėr.
  Autophobia – Frika nga tė qenurit vetėm ose me vetveten.
  Aviophobia or Aviatophobia – Frika nga fluturimi.
  B-
  Bacillophobia – Frika nga mikrobet.
  Bacteriophobia – Frika nga bakteriet.
  Ballistophobia – Frika nga predhat (raketat) ose plumbat.
  Bolshephobia – Frika nga Bolshevikėt.
  Barophobia – Frika nga graviteti.
  Basophobia or Basiphobia – Paaftėsia e ndenjurit nė kėmbė. Frika nga tė ecurit ose rrėzimi.
  Bathmophobia – Frika nga shkallėt ose pjerrtėsia e shkallėve.
  Bathophobia – Frika nga thellėsia.
  Batophobia – Frika nga lartėsitė ose tė qenurit afėr ndėrtesave tė larta.
  Batrachophobia – Frika nga amfibėt, siē janė bretkocat, picėrrakėt, etj.
  Belonephobia – Frika nga gozhdat dhe gjilpėrat. (Aichmophobia)
  Bibliophobia – Frika nga librat.
  Blennophobia – Frika nga jargėt.
  Bogyphobia – Frika nga lugetėrit ose babarogat.
  Botanophobia – Frika nga bimėt.
  Bromidrosiphobia or Bromidrophobia – Frika nga kundėrmimi i trupit.
  Brontophobia – Frika nga vetėtima dhe murmurima.
  Bufonophobia – Frika nga thithėlopa.
  C-
  Cacophobia – Frika nga shėmtia.
  Cainophobia or Cainotophobia – Frika nga risia, novacioni.
  Caligynephobia – Frika nga gratė e bukura.
  Cancerophobia – Frika nga gaforret.
  Carcinophobia – Frika nga kanceri.
  Cardiophobia – Frika nga zemra.
  Carnophobia – Frika nga mishi.
  Catagelophobia – Frika nga tė qenurit qesharak.
  Catapedaphobia – Frika nga kėrcimi prej vendeve tė larta dhe tė ulėta.
  Cathisophobia – Frika nga tė ulurit.
  Catoptrophobia – Frika nga pasqyret.
  Cenophobia or Centophobia – Frika nga gjėrat e reja apo idetė.
  Ceraunophobia – Frika nga bubullimat.
  Chaetophobia – Frika nga flokėt (qimet, leshi).
  Cheimaphobia or Cheimatophobia – Frika nga tė ftohtit.
  Chemophobia – Frika nga kemikalet apo puna me kemikale.
  Cherophobia – Frika nga gėzimi (dėfrimi).
  Chionophobia – Frika nga bora.
  Chiraptophobia – Frika nga fakti tė qenurit i prekur.
  Chirophobia – Frika nga duart.
  Cholerophobia – Frika nga kolera.
  Chorophobia – Frika nga tė vallėzuarit.
  Chrometophobia or Chrematophobia – Frika nga paratė.
  Chromophobia or Chromatophobia – Frika nga ngjyrat.
  Chronophobia – Frika nga koha.
  Chronomentrophobia – Frika nga orėt.
  Cibophobia or Sitophobia or Sitiophobia – Frika nga ushqimi.
  Claustrophobia – Frika nga hapsirat e mbyllura.
  Cleithrophobia or Cleisiophobia – Frika nga tė qenurit i mbyllur (bllokuar) nė njė vend tė mbyllur.
  Cleptophobia – Frika nga hajnia.
  Climacophobia – Frika nga shkallėt, ngjitja nėpėr shkallė apo rrėzimi nga shkallėt.
  Clinophobia – Frika nga tė shkuarit nė krevat.
  Clithrophobia or Cleithrophobia – Frika nga tė qenurit e mbyllur.
  Cnidophobia – Frika nga pickimi (thumbimi).
  Cometophobia – Frika nga kometat.
  Coimetrophobia – Frika nga varrezat.
  Coitophobia – Frika nga aktet seksuale.
  Contreltophobia – Frika nga keqtrajtimi seksual.
  Coprastasophobia – Frika nga kapsllėku.
  Coulrophobia – Frika nga kllounėt (gaztorėt).
  Counterphobia – Zgjedhja e fobikut pėr situata tė frikėsuese.
  Cremnophobia – Frika nga humnerat.
  Cryophobia – Frika nga tė ftohtit tė madh, akullit ose acarit.
  Crystallophobia – Frika nga kristali ose xhamat.
  Cyberphobia – Frika nga kompjuterėt ose tė punuarit me kompjuter.
  Cyclophobia – Frika nga biēikletat.
  Cymophobia – Frika nga valėt ose valė si lėvizje.
  Cynophobia – Frika nga qenėt ose tėrbimi.
  Cypridophobia, Cypriphobia, Cyprianophobia, or Cyprinophobia – Frika nga prostitutat ose sėmundjet venerike.
  D-
  Decidophobia – Frika nga prurja e vendimeve.
  Defecaloesiophobia – Frika nga lėvizjet e brendshme.
  Deipnophobia – Frika nga darkimi ose bisedat gjatė darkės.
  Dementophobia – Frika nga ēmenduria.
  Demonophobia or Daemonophobia – Frika nga demonėt.
  Demophobia – Frika nga turmat. (Agoraphobia)
  Dendrophobia – Frika nga drunjtė.
  Dentophobia – Frika nga dentistėt.
  Dermatophobia – Frika nga plagėt e lėkurės.
  Dermatosiophobia or Dermatophobia or Dermatopathophobia – Frika nga sėmundjet e lėkurės.
  Dextrophobia – Frika nga objektet nė anėn e djathtė tė trupit.
  Diabetophobia – Frika nga dijabeti.
  Didaskaleinophobia – Frika nga tė shkuarit nė shkollė.
  Dikephobia – Frika nga drejtėsia.
  Dinophobia – Frika nga marramendja ose vorbujt e ujit.
  Diplophobia – Frika nga vizioni i dyfishtė.
  Dipsophobia – Frika nga pirėt.
  Dishabiliophobia – Frika nga zhveshja para dikujt.
  Domatophobia or Oikophobia – Frika nga shtėpitė ose tė qenurit brenda nė shtėpi.
  Doraphobia – Frika nga gėzofi ose lėkura e kafshėve.
  Doxophobia – Frika nga shprehja e mendimeve ose pranimi i lėvdatave.
  Dromophobia – Frika nga kalimi i rrugėve.
  Dutchphobia – Frika nga Holandezėt.
  Dysmorphophobia – Frika nga gjymtimi.
  Dystychiphobia – Frika nga aksidentet.
  E-
  Ecclesiophobia – Frika nga kisha.
  Ecophobia – Frika nga shtėpia.
  Eicophobia or Oikophobia – Frika nga ambienti shtėpiak.
  Eisoptrophobia – Frika nga pasqyret apo duke parė veten nė pasqyrė.
  Electrophobia – Frika nga elektriciteti.
  Eleutherophobia – Frika nga liria.
  Elurophobia – Frika nga macet. (Ailurophobia)
  Emetophobia – Frika nga vjellja.
  Enetophobia – Frika nga gjilpėrat me kokė.
  Enochlophobia – Frika nga turmat.
  Enosiophobia or Enissophobia – Frika nga bėrja e mėkatit tė pafalshėm ose kritikave.
  Entomophobia – Frika nga insektet.
  Eosophobia – Frika nga agimi ose drita e ditės.
  Ephebiphobia – Frika nga tinejxherėt (tė rinjtė).
  Epistaxiophobia – Frika nga rrjedhja e gjakut nga hundėt.
  Epistemophobia – Frika nga kuajt.
  Eremophobia – Frika nga tė mbeturit vetėm ose nė vetmi.
  Ereuthrophobia – Frika nga tė skuqurit kur tė turpėrohemi.
  Ergasiophobia - 1) Frika nga puna ose funksioni. 2) Frika e kirurgut pėr tė operuar.
  Ergophobia – Frika nga puna.
  Erotophobia – Frika nga dashuria seksuale ose pyetjet seksuale.
  Euphobia – Frika nga pranimi i lajmeve tė mira.
  Eurotophobia – Frika nga organet gjenitale femėrore.
  Erythrophobia, Erytophobia or Ereuthophobia - 1) Frika nga dritat e kuqe. 2) Skuqja nga turpi. 3) Ngjyra e kuqe.
  F-
  Febriphobia, Fibriphobia or Fibriophobia – Frika nga ethet.
  Felinophobia – Frika nga macet. (Ailurophobia, Elurophobia, Galeophobia, Gatophobia)
  Francophobia – Frika nga Franca, kultura franqeze. (Gallophobia, Galiophobia)
  Frigophobia – Frika nga tė ftohtit, gjėrat e ftohta.
  G-
  Galeophobia or Gatophobia – Frika nga macet.
  Gallophobia or Galiophobia – Frika nga Franca, kultura franqeze. (Francophobia)
  Gamophobia – Frika nga martesa.
  Geliophobia – Frika nga qeshja.
  Geniophobia – Frika nga mjekrrat.
  Genophobia – Frika nga seksi.
  Genuphobia – Frika nga gjunjtė.
  Gephyrophobia, Gephydrophobia, or Gephysrophobia – Frika nga kalimi i urave.
  Germanophobia – Frika nga Gjermania, kultura gjermane, etj.
  Gerascophobia – Frika nga pleqėria.
  Gerontophobia – Frika nga njerėzit e moshuar ose pleqėria.
  Geumaphobia or Geumophobia – Frika nga shija (gustoja).
  Glossophobia – Frika nga tė folurit nė publik ose pėrpjekja pėr tė folur.
  Gnosiophobia – Frika nga dituria.
  Graphophobia – Frika nga tė shkruarit ose dorėshkrimi.
  Gymnophobia – Frika nga lakuriqėsia.
  Gynephobia or Gynophobia – Frika nga gratė.
  H-
  Hadephobia – Frika nga ferri.
  Hagiophobia – Frika nga shenjtėrit ose gjanat e shenjta.
  Hamartophobia – Frika nga mėkatėnimi.
  Haphephobia or Haptephobia – Frika nga tė qenirut tė prekur.
  Harpaxophobia – Frika nga plaēkitja.
  Hedonophobia – Frika nga ndierja e kėnaqėsisė.
  Heliophobia – Frika nga dielli.
  Hellenologophobia – Frika nga terminologjia Greke ose terminologjia komplekse shkencore.
  Helminthophobia – Frika nga tė qenurit i mbushur me krimba.
  Hemophobia or Hemaphobia or Hematophobia – Frika nga gjaku.
  Heresyphobia or Hereiophobia – Frika nga sfidat nė doktrinat zyrtare ose devijimet radikale.
  Herpetophobia – Frika nga zvarranikėt, ose gjėrat tėrqethėse, qė zvarriten.
  Heterophobia – Frika nga gjinia e kundėrt. (Sexophobia)
  Hierophobia – Frika nga priftėrinjtė ose gjėrat e shenjta.
  Hippophobia – Frika nga kuajt.
  Hippopotomonstrosesquippedaliophobia – Frika nga fjalėt e gjata.
  Hobophobia – Frika nga endacakėt ose lypėsat.
  Hodophobia – Frika nga udhėtimi nė rrugė.
  Hormephobia – Frika nga tronditja (shoku).
  Homichlophobia – Frika nga mjegulla.
  Homilophobia – Frika nga predikimet.
  Hominophobia – Frikanga njerėzit (burrat).
  Homophobia – Frika nga ear of njėtrajshmėria, monotonia, ose homoseksualizmi ose tė bėrit homoseksual.
  Hoplophobia – Frika nga armėt e zjarrit.
  Hydrargyophobia – Frika nga barėrat qė pėrmbajnė merkur.
  Hydrophobia – Frika nga uji ose nga tėrbimi.
  Hydrophobophobia – Frika nga tėrbimi.
  Hyelophobia or Hyalophobia – Frika nga xhami.
  Hygrophobia – Frika nga lėngjet, lagshtia ose njomėsia.
  Hylephobia – Frika nga materializmi ose frika nga epilepsia.
  Hylophobia – Frika nga pyjet.
  Hypengyophobia or Hypegiaphobia – Frika nga pėrgjegjėsia.
  Hypnophobia – Frika nga gjumi ose tė qenurit tė hipnotizuar.
  Hypsiphobia – Frika nga pesha.
  I-
  Iatrophobia – Frika nga shkuarja tė mjeku ose nga mjekėt.
  Ichthyophobia – Frika nga peshqit.
  Ideophobia – Frika nga idetė.
  Illyngophobia – Frika nga marramendja ose trullosja nga shikimi poshtė.
  Iophobia – Frika nga helmi.
  Insectophobia – Frika nga insektet.
  Isolophobia – Frika nga vetmia, tė mbeturit vetėm.
  Isopterophobia – Frika nga termitėt, insektet qė ushqehen me drunj.  J-
  Japanophobia – Frika nga Japonezėt.
  Judeophobia – Frika nga Ēifutėt.


  K-
  Kainolophobia – Frika nga risitė.
  Kainophobia – Frika nga ēkado e re, risitė.
  Kakorrhaphiophobia – Frika nga dėshtimi ose disfata.
  Katagelophobia – Frika nga tallja.
  Kathisophobia – Frika nga tė ulurit.
  Kenophobia – Frika nga boshllėku ose vendet e zbrazėta.
  Keraunophobia – Frika nga vetėtima dhe murmurima.
  Kinetophobia or Kinesophobia – Frika nga zhvendosja ose lėvizjet.
  Kleptophobia – Frika nga vjedhja.
  Koinoniphobia – Frika nga dhomat.
  Kolpophobia – Frika nga gjenitaliet, posaqėrisht tė femrave.
  Kopophobia – Frika nga lodhja .
  Koniophobia – Frika nga pluhuri. (Amathophobia)
  Kosmikophobia – Frika nga fenomenet kozmike.
  Kymophobia – Frika nga valėt (tallazėt).
  Kynophobia – Frika nga tėrbimi.
  Kyphophobia – Frika nga pėrkulja (kėrrusja).
  L-
  Lachanophobia – Frika nga perimet.
  Laliophobia or Lalophobia – Frika nga tė folurit.
  Leprophobia or Lepraphobia – Frika nga gėrbula.
  Leukophobia – Frika nga ngjyra e bardhė.
  Levophobia – Frika nga gjėrat qė ndodhen nė anėn e majtė tė trupit.
  Ligyrophobia – Frika nga zhurmat.
  Lilapsophobia – Frikanga tornadot dhe hurikanėt.
  Limnophobia – Frika nga liqejt.
  Linonophobia – Frika nga telat.
  Liticaphobia – Frika nga proceset e gjykimit.
  Lockiophobia – Frika nga lindja e fėmiut.
  Logizomechanophobia – Frika nga kompjuterėt.
  Logophobia – Frika nga fjalėt.
  Luiphobia – Frika nga sifilisi.
  Lutraphobia – Frika nga vidrat.
  Lygophobia – Frika nga terri.
  Lyssophobia – Frika nga tėrbimi ose nga ēmenduria.
  M-
  Macrophobia – Frika nga pritjet e gjata.
  Mageirocophobia – Frika nga zierja e ushqimit.
  Maieusiophobia – Frika nga lindja e fėmiut.
  Malaxophobia – Frika nga loja e dashurisė. (Sarmassophobia)
  Maniaphobia – Frika nga ēmenduria.
  Mastigophobia – Frika nga dėnimi.
  Mechanophobia – Frika nga makinat.
  Medomalacuphobia – Frika nga humbja e erekcionit.
  Medorthophobia – Frika nga penisi i erektuar.
  Megalophobia – Frka nga gjėrat e mdhaja.
  Melissophobia – Frika nga bletėt.
  Melanophobia – Frika nga ngjyra e zezė.
  Melophobia – Frika nga urrejtja e muzikės.
  Meningitophobia – Frika nga sėmundja e trurit.
  Menophobia – Frika nga menstruacionet.
  Merinthophobia – Frika nga tė qenurit tė kufizuar ose i lidhur.
  Metallophobia – Frika nga metali.
  Metathesiophobia – Frika nga ndėrrimet.
  Meteorophobia – Frika nga meteorėt.
  Methyphobia – Frika nga alkoholi.
  Metrophobia – Frikanga urrejtja e poezisė.
  Microbiophobia – Frika nga mikrobet. (Bacillophobia)
  Microphobia – Frika nga gjėrat e vogla.
  Misophobia – Frika nga tė qenurit tė infektuar nga papastėrtia e mikrobeve.
  Mnemophobia – Frika nga kujtimet.
  Molysmophobia or Molysomophobia – Frika nga papastėrtia ose infektimi.
  Monophobia – Frika nga vetmia ose tė qenurit vetėm.
  Monopathophobia – Frika nga sėmudja e caktuar.
  Motorphobia – Frika nga veturat.
  Mottephobia – Frika nga tenjat.
  Musophobia or Murophobia – Frika nga minjtė.
  Mycophobia – Frika nga averzioni ndaj kėrpudhave.
  Mycrophobia – Frika nga gjėrat e vogla.
  Myctophobia – Frika nga terri.
  Myrmecophobia – Frika nga thneglat.
  Mysophobia – Frika nga mikrobet ose infektimi ise papastėrtia.
  Mythophobia – Frika nga mitet ose tregimeve ose paraqitjeve tė rrejshme.
  Myxophobia – Frika nga jargėt. (Blennophobia)
  N-
  Nebulaphobia – Frika nga mjegulla. (Homichlophobia)
  Necrophobia – Frika nga vdekja ose gjanave tė vdekura.
  Nelophobia – Frika nga xhami.
  Neopharmaphobia – Frika nga barėrat e reja.
  Neophobia – Frika nga gjithēka e re.
  Nephophobia – Frika nga retė.
  Noctiphobia – Frika nga nata.
  Nomatophobia – Frika nga emrat.
  Nosocomephobia – Frika nga spitalet.
  Nosophobia or Nosemaphobia – Frika nga ndjenja se do tė sėmuresh.
  Nostophobia – Frika nga kthimi nė shtėpi.
  Novercaphobia – Frika nga njerka.
  Nucleomituphobia – Frika ga armėt nukleare.
  Nudophobia – Frika nga lakuriqėsia.
  Numerophobia – Friak nga numrat.
  Nyctohylophobia – Frika nga pjesėt e errėta me drunj, nga pyjet gjatė natės.
  Nyctophobia – Frika nga errėsira ose nata.
  O-
  Obesophobia – Frika nga shtimi i peshės.(Pocrescophobia)
  Ochlophobia – Frika nga turmat ose grumbujt e njerėzve.
  Ochophobia – Frika nga mjetet e transportit – automjetet.
  Octophobia – Frika nga numri 8.
  Odontophobia – Frika nga dhėmbėt ose operacioni dhėmbor.
  Odynophobia or Odynephobia – Frika nga dhimbja. (Algophobia)
  Oenophobia – Frika nga verėrat.
  Oikophobia – Frika nga ambienti shtėpiak, shtėpia.
  Olfactophobia – Frika nga aromat.
  Ombrophobia – Frika nga shiu ose lagia nga shiu.
  Ommetaphobia or Ommatophobia – Frika nga sytė.
  Oneirophobia – Frika nga ėndėrrat.
  Onomatophobia – Frika nga dėgjimi i ndonjė fjale ose emėr tė veēantė.
  Ophidiophobia – Frika nga gjarpėrinjtė. (Snakephobia)
  Ophthalmophobia – Frika nga tė qenurit e vėshtruar me ngulm.
  Opiophobia – Frika e pėrvojės nga mjekėt pėr tė dhėnė barėra tė nevojshme kundėr dhimbjeve pėr pacienta.
  Optophobia – Frika nga hapja e syve tė dikujt.
  Ornithophobia – Frika nga prona.
  Osmophobia or Osphresiophobia – Frika nga erėrat e kqija ose aromat.
  Ostraconophobia – Frika nga guacat.
  Ouranophobia – Frika nga qielli.
  P-
  Pagophobia – Frika nga akulli ose acari.
  Panthophobia – Frika nga vuajtja dhe sėmundjet.
  Panophobia or Pantophobia – Frika nga ēdo gjė.
  Papaphobia – Frika nga Papa.
  Papyrophobia – Frika nga letra.
  Paralipophobia – Frika nga neglizhimi i detyrės ose pėrgjegjėsisė.
  Paraphobia – Frika nga perverzionet seksuale.
  Parasitophobia – Frika nga parazitat.
  Paraskavedekatriaphobia – Frika nga dita e premte, data 13.
  Parthenophobia – Frika nga virgjinet ose vajzat e reja.
  Pathophobia – Frika nga sėmundja.
  Patroiophobia – Frika nga trashėgimia.
  Parturiphobia – Frika nga lindja e fėmiut.
  Peccatophobia – Frika nga mėkatimi. (krimi i imagjinuar)
  Pediculophobia – Frika nga morrat.
  Pediophobia – Frika nga kukullat.
  Pedophobia – Frika nga fėmijėt.
  Peladophobia – Frika nga tullacėt (njerėzit pa flokė).
  Pellagrophobia – Frika nga pelagra.
  Peniaphobia – Frika nga varfėria.
  Pentheraphobia – Frika nga vjehrra. (Novercaphobia)
  Phagophobia – Frika nga gėlltitja ose ngrėnia ose ndjenja e tė qenurit tė ngrėnė.
  Phalacrophobia – Frika nga ndjenja e tė bėrit tullac.
  Phallophobia – Frika nga penisi, posaēėrisht i ngritur.
  Pharmacophobia – Frika nga konsumimi i barėrave.
  Phasmophobia – Frika nga shpirtėrat (fantazmat).
  Phengophobia – Frika nga drita e ditės ose dielli.
  Philemaphobia or Philematophobia – Frika nga puthja.
  Philophobia – Frika nga tė rėnit nė dashuri ose tė qenurit i dashuruar.
  Philosophobia – Frika nga filozofia.
  Phobophobia – Frika nga fobitė (frikat).
  Photoaugliaphobia – Frika nga dritat e verbuese, tė shndritshme.
  Photophobia – Frika nga drita.
  Phonophobia – Frika nga zhurmat ose zėrat ose zėri i vetvetes; ose telefonit.
  Phronemophobia – Frika nga tė menduarit.
  Phthiriophobia – Frika nga morrat. (Pediculophobia)
  Phthisiophobia – Frika nga tuberkuloza.
  Placophobia – Frika nga gurėt e varrezave.
  Plutophobia – Frika nga kamja (pasuria).
  Pluviophobia – Frika nga shiu ose ndjenja e tė qenurit tė lagur nga shiu.
  Pneumatiphobia – Frika nga shpirtėrat.
  Pnigophobia or Pnigerophobia – Frika nga ngulfatja ose mbytja.
  Pocrescophobia – Frika nga shtimi i peshės. (Obesophobia)
  Pogonophobia – Frika nga mjekrrat.
  Poliosophobia – Frika nga marrja e poliomitilisi.
  Politicophobia – Frika nga mospėlqimi abnormal i politikanėve.
  Polyphobia – Frika nga shumė gjėra.
  Poinephobia – Frika nga dėnimi.
  Ponophobia – Frika nga puna e tepėrt ose dhimbja.
  Porphyrophobia – Frika nga mgjyra e purpurtė (vjollce e mbylltė).
  Potamophobia – Frika nga lumenjtė ose ujėrat qė burojnė.
  Potophobia – Frika nga alkoholi.
  Pharmacophobia – Frika nga barėrat.
  Proctophobia – Frika nga rektumi (zorra e trashė).
  Prosophobia – Frika nga pėrparimi.
  Psellismophobia – Frika nga belbėzimi.
  Psychophobia – Frika nga mendja.
  Psychrophobia – Frika nga tė ftohtit.
  Pteromerhanophobia – Frika nga fluturimi.
  Pteronophobia – Frika nga gudulisja me pendla.
  Pupaphobia – Frika nga kukullat - marionetat.
  Pyrexiophobia – Frika nga ethet.
  Pyrophobia – Frika nga zjarri.
  Q-
  R-
  Radiophobia – Frika nga radiacioni, rrezet-x.
  Ranidaphobia – Frika nga bretkocat.
  Rectophobia – Frika nga zorra e trashė ose sėundjet e zorrės sė trashė.
  Rhabdophobia – Frika nga tė qenurit tė dėnuar ashpėr ose tė rrahur me thupėr, ose tė qenurit tė kritikuar, Gjithashtu frikanga magjia. (shkopit magjik)
  Rhypophobia – Frika nga jashtqitja.
  Rhytiphobia – Frika nga bėrja e rrudhat.
  Rupophobia – Frika nga ndytėsia.
  Russophobia – Frika nga Rusėt.
  S-
  Samhainophobia: Frika nga Halloėeen (nata e shtrigave).
  Sarmassophobia – Frika nga loja e dashurisė. (Malaxophobia)
  Satanophobia – Frika nga Satani.
  Scabiophobia – Frika nga scabies (zhuga).
  Scatophobia – Frika nga fekalet.
  Scelerophibia – Frika nga njerėzit e kqij, (hajdutėt).
  Sciophobia Sciaphobia – Frika nga hijet.
  Scoleciphobia – Frika nga krimbat.
  Scolionophobia – Frika nga shkolla.
  Scopophobia or Scoptophobia – Frika nga tė qenurit i shikuar ose vėshtrimit me ngulm.
  Scotomaphobia – Frika nga verbimi nė fushėn e tė pamurit.
  Scotophobia – Frika nga terri. (Achluophobia)
  Scriptophobia – Frika nga tė shkruarit nė publik.
  Selachophobia – Frika nga peshkaqejt.
  Selaphobia – Frika nga dritat sinjalizuese.
  Selenophobia – Frika nga hėna.
  Seplophobia – Frika nga gjanat e kalbura.
  Sesquipedalophobia – Frika nga fjalėt e gjata.
  Sexophobia – Frika nga gjinia e kundėrt. (Heterophobia)
  Siderodromophobia – Frika nga trenat, hekurudhat ose udhėtimi me tren.
  Siderophobia – Frika nga yjet.
  Sinistrophobia – Frika nga gjanat nė anėn e majtė, majtakėt.
  Sinophobia – Frika nga Kinezėt, kultura kineze.
  Sitophobia or Sitiophobia – Frika nga ushqimi ose ngrėnia. (Cibophobia)
  Snakephobia – Frika nga gjarpinjtė. (Ophidiophobia)
  Soceraphobia – Frika nga vjehėrritė.
  Social Phobia – Frika nga tė qenurit i vlerėsuar negativisht nė situata shoqėrore.
  Sociophobia – Frika nga shoqėria ose njerėzit nė pėrgjithėsi.
  Somniphobia – Frika nga fjetja (gjumi).
  Sophophobia – Frikan nga tė mėsuarit.
  Soteriophobia – Frika nga varėsia nga tė tjerėt.
  Spacephobia – Frika nga hapsira jashtokėsore.
  Spectrophobia – Frika nga fantazmat ose shpirtėrat.
  Spermatophobia or Spermophobia – Frika nga mikrobet.
  Spheksophobia – Frika nga grejzat.
  Stasibasiphobia or Stasiphobia – Frika nga tė ndenjurit nė kėmbė ose ecurit. (Ambulophobia)
  Staurophobia – Frika nga kryqat ose kryqėzatat.
  Stenophobia – Frika nga gjėrat ose vendet e ngushta.
  Stygiophobia or Stigiophobia – Frika nga ferri.
  Suriphobia – Frika nga minjtė.
  Symbolophobia – Frika nga simbolizmi.
  Symmetrophobia – Frika nga simetria.
  Syngenesophobia – Frika nga tė afėrmit (farefisi).
  Syphilophobia – Frika nga sifilisi.
  T-
  Tachophobia – Frika nga shpejtėsia.
  Taeniophobia or Teniophobia – Frika nga shiritat.
  Taphephobia Taphophobia – Frika nga varrosja pėr sė gjalli ose nga varrezat.
  Tapinophobia – Frka nga tė qenurit infektues.
  Taurophobia – Frika nga demėt.
  Technophobia – Frika nga teknologjia.
  Teleophobia – 1) Frika nga planet e caktuara. 2) Ceremonitė fetare.
  Telephonophobia – Frika nga telefonat.
  Teratophobia – Frika nga mbajtjes sė fėmiut tė deformuar ose frika nga perbindėshat ose njerėzve tė deformuar.
  Testophobia – Frika nga bėrja e testeve.
  Tetanophobia – Frika nga tetanusi.
  Teutophobia – Frika nga Gjermanėt ose gjėrav Gjermane.
  Textophobia – Frika nga pėlhurat e caktuara.
  Thaasophobia – Frika nga tė ulurit.
  Thalassophobia – Frika nga deti.
  Thanatophobia or Thantophobia – Frika nga vdekja ose ndjenja qė po vdes.
  Theatrophobia – Frka nga teatri.
  Theologicophobia – Frika nga teologjia.
  Theophobia – Frika nga zotėrat ose religjioni.
  Thermophobia – Frika nga nxehtėsia.
  Tocophobia – Frika nga shtatėzania ose lindja.
  Tomophobia – Frika nga operacionet kirurgjike.
  Tonitrophobia – Frika nga bubullima.
  Topophobia – Frika nga vendet e caktuara apo situatat, siē ėshtė p.sh. trema (emocion).
  Toxiphobia or Toxophobia or Toxicophobia – Frikan ga helmi ose tė qenurit rastėsisht i helmuar.
  Traumatophobia – Frika nga lėndimi.
  Tremophobia – Frika nga dridhja.
  Trichinophobia – Frika nga trikinoza.
  Trichopathophobia or Trichophobia or Hypertrichophobia – Frika nga flokėt (leshi). (Chaetophobia)
  Triskaidekaphobia – Frika nga numri 13.
  Tropophobia – Frika nga lėvizja ose bėrja e ndryshimeve.
  Trypanophobia – Frika nga inxheksionet.
  Tuberculophobia – Frika nga tuberkuloza.
  Tyrannophobia – Frika nga tiranėt (despotėt).
  U-
  Uranophobia – Frika nga qielli.
  Urophobia – Frika nga urina apo urinimi.
  V-
  Vaccinophobia – Frika nga vakcinimi.
  Venustraphobia – Frika nga gratė e bukura.
  Verbophobia – Frika nga fjalėt.
  Verminophobia – Frika nga mikrobet.
  Vestiphobia – Frika nga veshmbathja.
  Virginitiphobia – Frika nga dhunimi.
  Vitricophobia – Frika nga njerku.
  Ė-
  Ėalloonphobia – Frika nga Valunėt.
  Ėiccaphobia – Frika nga shtrigat dhe magjitė.
  X-
  Xanthophobia – Frika nga ngjyra e verdhė (sahrit) ose fjala verdhė.
  Xenoglossophobia – Frikat nga gjuhėt e huaja.
  Xenophobia – Frika nga njerėzit e panjohur dhe tė huajt.
  Xerophobia – Frika nga thatėsira.
  Xylophobia – 1) Frika nga objektet e drurit. 2) Pyjet.
  Xyrophobia – Frika nga brisqet.
  Y-
  Z-
  Zelophobia – Frika nga gjelozia.
  Zeusophobia – Frika nga Zoti ose zotėrat.
  Zemmiphobia – Frika nga urithi.
  Zoophobia – Frika nga kafshėt.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2005
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Po, ju te gjithe e spjeguat se qka eshte frika, nga vjen.. etj, po si shpjegoni qe ajo frike apo paragjykim i eshte realizuar pas nje jave?????

 10. #30
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Po frika nga marrja e pills ( ilaceve kokrra )si quhet o shoke ?lol

  Nuk e di po u bera kaq sa jam , ce piet mo .. dhe nuk mesova e mesova te kaperdij kokrra (advil , tylenol etc etc )
  Kam nje frike , nje ankth qe ctju them .. dhe me duket sikur do mbytem , larg qoft .
  Po e kam provuar e sterprovuar ta mposht kete frike , po hic asnje rezultat . JO per gje po lashe dhe nam me vjen dhe turp kur vete te doktori i them - O doktor mi jep leng ( vitaminat , vitaminat lol) po pate mundsi se nuk i kapercej dot kokrrat .
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 11. #31
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-12-2005
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Per personin qe e ka hap ket tem.
  Eshte anxiety disorder, dhe dallon nga frika e kaperdimit te kokrrave e nga frika nga lartesia, keto jane frike qe lind njeriu me to, mirpo anxiety disorder krijohet pas rasteve te renda apo aksidenteve, etj.
  Edhe Empathy apo Ndjeshmeria eshte ajo qe ti e ke ndi ne shpirt se diqka e keqe po ndodh, dmth empathy eshte kur energjite negative dhe pozitive ndikojn tek ty, dhe ti nuk mundesh me i kontrollu. Skam kohe me i sqaru me gjate.

  Dhe me mire eshte te shkruani ju vet se qka kuptoni me frike, apo ndonje disorder dhe te shkruani gjera qe ju kan ndodh juve personalisht dhe si jeni ballafaqu apo si i keni zgjedh si probleme, sepse dmth-njen e tyre ne mundemi me i gjet ne internet e me i lexu edhe vet.

  urime Vitin e Ri 2006 te gjithve

 12. #32
  Larguar
  Anėtarėsuar
  08-12-2004
  Postime
  557
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bledari
  e keni ndjere ndonje her qe keni frike nga dicka, edhe friken filloni ta ndjeni nja ca kohe perpara se ajo qe ti ke frike te ndodhi ndodh?

  Ja pra kjo me ndodhi mua para nja dy javesh nuk e di por e ndjeja qe do binte termet nuk e di por mu u fiksua kjo gje dy jave une kam jetuar pak a shume me friken se do bi termet dhe kjo ndodhi para 6 dite ishte Dite e shtune ishte ora 00:15 une isha duke pare filme kur bjen termet edhe fillojne kercasin xhamat e penxhereve te shpise filoj duke u tundur tavolina ku ishte TV filloi te levizte llampa qe eshte varur ne tavan dhe kjo gje ndodhi termeti ra une u frikesova jasht mase sepse une te vetmin gje qe kam frike eshte Avioni, edhe Termeti nga keto te dyja kam nje frike te fuqishme kta dy gjera mua me fusin fryken.

  Por tani te dalim ke tema si shpjegohet kjo gje kur ti ke frike nga dicka e ndjen perpara kohe edhe pastaj ndodh si shpjegohet kjo gje? Ka ndonje njeri qe mund te japi nje shpjegim kshu te thjesht.

  Me Respekt
  Bledari

  P.S. e hapa ket teme jo qe te pyes ndonje psikolog por ju ka ndodhur ndonje her qe ta ndjeni ate gje qe keni jasht mase frike ta ndjeni para kohe qe do ndodhi ndonje dite?
  Kjo qe te ka ndodhur ty Bled, ka te beje me telepatine (sensin qe disa prej nesh e kane me te zhvilluar se disa te tjere). Nganjehere ndodh qe merzitesh apo ke nje boshllek pa arsye... sikur para-merzitesh per dicka, sikur parandjen dicka, dhe disa dite me vone vertet ndodh dicka qe justifikon merzitjen, friken apo ankthin e disa diteve me pare. Edhe me friken(ne rastin tend) eshte e njejta gje... parashikimi apo parandjenja ...eshte veti qe se kane shume veta.
  Edhe mua shpesh me ndodh te mendoj per dike dhe eci rruges, kur personi me del perpara (nderkohe qe propabiliteti per tu takuar me ate person mund te jene te pakta). Ose mendon per dike(i cili mund te jetoje ne shtet tjeter) dhe bie zilja e tel dhe te merr personi per te cilin po mendoje pak me pare. Te gjitha keto kane te bejne me valet e trurit qe mund te na bejne te parandjejme ato c'ka ndodhin.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Julie : 07-01-2006 mė 15:46
  Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

 13. #33
  Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
  Anėtarėsuar
  20-09-2003
  Vendndodhja
  Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
  Mosha
  36
  Postime
  324
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  plako, duhet te me besosh per kte qe do te them: ka qene dite vere, ishim te gjithe per bukuri ne shpi, ka mundesi duke ngrene fiq, ose bostan... e i them time meje... me duket se do bej termet... (ime me rates highly ne shkallen e dramaturgjise...) s'jam i sigurte per kohen ekzakte, ndoshta 2, ose 3 sekonda me pas beri termet. kjo me fitoi tip statusi te larte e te frikshem ne shpi, sidomos prej time meje... kur s'me ecnin gjerat ja beja 'teer...' mamaja ime 'uuuuuu'. nejse, kjo s'eshte frike... per mendimin tim ka me teper te beje me intuiten, e me ate perqindjen tjeter te trurit te cilen nuk perdorim dot... mire kjo... nejse, vete personalisht kam patur shume incidente te tille, te cilet nuk kam mundur t'i shpjegoj... nje here ne shkolle m'u kujtua nje shok qe s'e kisha takuar per nje vit e gjysem... fytyra e tij me erdhi ndermend papritur, s'kishte kaluar 1 minute e ky robi me doli para syve... ky fliste, une e shihja me goje hapur.
  Nga halli,
  derrit i thuhet dajo.

  Ndjesė pastė nėna e shtrenjtė..
  Sa shumė vėllezėr paska patur!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •