Close
Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 170
  1. #81
    ga ga Maska e bunny
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    Citim Postuar mė parė nga titi_ali_demsi
    cfar po flet mi (bunny) amon , nqf se dy persona zihen ne nje night club ,shqiptare ,rus apo kinez sado i keq te jete sherri ,bodigardet nuk kan te drejte te presin policine ,po duhet te nderhyjne menjehere ,sepse mund te merren jete njezish te pafajshem siē ishte dhe rasti i atij shqiptarit ,pranaj paguhen 20-30 £ ora ,qe te mbajne qetesi ne club e jo te presin deri sa te vij policia ,,ndersa kur dy persona ose me shume zihen jasht clubit atehere te gjithe pergjithsine e mban rendi publik ,,dmth ne kete rast une jom dakort me ate qe tha (stina) qe security duhet te kishin nderhyre perpara se te merrej jeta e ktij djalit!!! gjithsesi seicili e mendon ndryshe !!!

    pershendetje
    o zot nuk e kuptoj ku e more ate mendin ti qe badigardat nuk duhet te nderhyne une thashe '(ato badigardet tek dera qe e ke fjalen ti)kane detyre ti kapin ato njerez edhe ti nxjerin jashte,pasi nga dera edhe mbrenda eshte detyra e tyre '
    Kaq kane ato,athere ato jasht edhe mund te vriten me thika/grushta(sic the edhe ti) ai badigard nuk ka pune me ato,prandaj thashe kur situata eshte e keqe fare,policia vjen per xhiro(nqfse ato badigarda jane me mend ne koke,edhe duan me te vertete te shpejtojne ndonje) Une e kisha fjalen per ato rrahje ku polica ka nevoj te vije,pasi ke njerez te gjakosur,kembe edhe duar te thyera.Prandaj postimi im ishte me shum per punen/tekniken e policise,edhe jo dabigardat.
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  2. #82
    Football Factory Maska e Moltisanti
    Anėtarėsuar
    22-11-2002
    Postime
    1,437
    Citim Postuar mė parė nga bunny
    Prandaj postimi im ishte me shum per punen/tekniken e policise,edhe jo dabigardat.


    Je ne 1 klub nate, po zihen disa shqiptare (ato badigardet tek dera qe e ke fjalen ti)kane detyre ti kapin ato njerez edhe ti nxjerin jashte,pasi nga dera edhe mbrenda eshte detyra e tyre (ose kur e shohin qe gjendja ka kapur keq)si ku palet po perdorin rrypa pantallonash,ose kemeb karrige etj,ato therrasin policine.Policia nuk nderhyn deri sa ato te jen rrahur mire,teknika eshte ' kur ato te ken mbaruar ndeshjen e tyre' policia athere ka argumen me te forte per ti futur ato mbrenda per 1 kohe te gjate sesa nje 2javsh ose 3javsh. Kjo eshte policia Angleze ne 1 club nate,kur te gjith jane ne influencen e alkolit (edhe kur jane shqiptare).
    dmth sipas asaj teknikes tate ,policia pritka deri sa te shkepen mire e mire me thika e kom karrikesh ,edhe pastaj futet qe ti ndaj ose ti arrestoj ,sic the dhe vet me siper ,,,amon o bunny mos ja fut kot dhe ti ,ku ke pa kshu policie apo e shpike vet !!!

    Te them une i dicka ty ,se ti po ngaterron krimin e organizuar me sherret,,,,

    NEPER sherre policia nuk pret ashu sic po na e nxjerr ti ,,qe te rrifen e te pallohen mire e mire me dajak edhe masanaj ti ndaj ,kjo osht boll shit ,,harroje ,ato i ke gjithmon ne gatishmeri ore e minut !!!

    ndersa po te me thuash per krimin e organizuar atehere po jom dakort me ty ,qe nqf se policia dyshon tek ty ose tek mu (po ze nje shembull ) per krime te ndryshme atehere ato te lejne te vazhdosh qe te shohin deri ku do arrish ti si person sa lidhje ke etc etc ,dhe kur vjen koha e duhur ato te fusin i arrestim edhe vet ti habitesh dhe thua ,nga mkapen ,,,,dmth me kte qe thashe une ,ti ngaterro sherret ,ishte thjesht nje shembull qe ska te bej fare me temen !!!

    gjithsesi nuk kom kohe te mush menjen ty ose te tjerve !!! shnet
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Moltisanti : 07-01-2005 mė 15:19

  3. #83
    ga ga Maska e bunny
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    po ta shohesh nga aspekti ligjor/denimi kjo teknike eshte me e sukseshme,sesa ato police te jene cdo te shtune ne te njejtin club nate,duke ndare te njejtit njerez per 1 shuplake ose sharje..nejse...
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  4. #84
    i/e regjistruar Maska e Dreri
    Anėtarėsuar
    02-06-2002
    Vendndodhja
    Florida
    Postime
    661
    Citim Postuar mė parė nga Roja
    Ja cfare bejne karagjozet maloko-fshtar te ishullit Britanik.

    Nuk mund ti shmangesh dote kesoj lloje xhungle te ketyre lloj maloqe-ve.
    Duan dhe dekumenta keto lloj robsh. Po Shqiptari do dergjur atje ne Shqiperi, ne sistemin
    vari-karo Enverist. Se ujku leshin- e nderron por zakonin se harron. Kur ju ze goja lesh dhe juve ndonjeher qe flisni per komunitet Shqiptare ne UK. Kafshet e vetmja gje qe mund te ndertojne eshte vetem nje kongres me nje ne krye sic kishin liderin vari-karo enverist.

    Kur kerkon dhe kafsha intergrim zoti na rujte, kur kerkon kafsha pashaportizim ne shtetin anglez, hallau na rrujt, kur kerkon kafsha social services kesaj i thone. "Ketu eshte shpija ime robo hajt qasu prej qitu iher". Kafshet si maloqet duan fshesen qe nga mosha 10 vjec e larte. Do kalojne 4 breza- te mire dhe malokut do i kujtohet prap kaq-nari i lek-ush-dukagjinit. Po gjynaf se ai kaq-nun ka pas vlera te veta dhe ka qen kultur per "malsoret" kurse keto injorantet duan ta fusin ne ligje edhe sot. Opo kane faje ato Anglezet qe jane lisho-tolerant thuaj...
    O "roje"
    Me gjith mllefin qe paraqet tek komenti juaj, sigurisht qe po te kishe "b-the" do kishe qene shume me kriminel se ai qe theri tjetrin.
    Grindjet kane ekzistuar qe ne epoken e krijimit te njerzve te pare primitiv.
    Ju ka mbetur ne maje te gjuhes fjala "malok" dhe nxirrini dufin racist qe ju karakterizon .
    Pastaj ske pse i ndan ne zona, pasi po te besh statistike..nuk di cili fshat apo qytet apo krahine apo zone ne qe popullohet nga shqiptare nuk ka kriminele, nuk ka vrasje, nuk ka grindje..
    Nga je ti zoteri qe nuk qenke "malok" nga myzeqeja???
    muzg i heshtur

  5. #85
    Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
    Anėtarėsuar
    02-08-2003
    Vendndodhja
    overal, ne levizje.
    Postime
    2,604
    Ngjarje shume e shemtuar mbi te gjitha.
    Mjafton nje pakice e vogel, per te na turperuar te gjitheve. Se kush e tha njeri siper aty, anglezet mjaftohen qe shqiptaret vrasin njeri tjetrin dhe nuk ngacmojne autoktonet. Per me teper trafiqet qe bejne shqiptaret arrijne miliarda Euro ne vit, shuma qe i shijojne me shume anglezet e jo shqiptaret. Edhe kur gjykohen derdhin gati gjithe pasurine e tyre, per tu liruar, leku ble ēdo gje sot e kesaj dite. Pra anglezet e kane ne terezi. Fajin e kane ato ambasada qe bejn sikur perfaqesojne shqiperine neper bote, fajin e ka situata politike shqiptare, ku sdo me tja dije njeri se vriten dy shqiptare per gjera banale. Nqs nuk ankohet dikush qe ka kopetence nuk kane per ta ndryshuar ndonjehere qendrimin dhe opinionin per ne kudo qe do shkojme.
    Nga ana tjeter jemi vete fajtore me keto vandalizma qe degjojme gati ēdo dite.

    Shpresojme te mos degjojme me nga keto dhe ngushellime familjes se te ndjerit.
    Trimi mirė me shokė shumė!!!!!!

  6. #86
    Grackė Maska e Roja
    Anėtarėsuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Dritė
    Postime
    16
    Citim Postuar mė parė nga bunny
    po ta shohesh nga aspekti ligjor/denimi kjo teknike eshte me e sukseshme,sesa ato police te jene cdo te shtune ne te njejtin club nate,duke ndare te njejtit njerez per 1 shuplake ose sharje..nejse...
    1 shuplake apo nje sharje?

    Se te pellcet noi zhapzi noi 5-ce apo 10-ce f`tyres ne klub ty deri ketu e ka Bodikardi dhe jo policia. Per ca kishe llomotim me lart ti ishin sic tha njeri me lart "bull bulli".....

    Policia s`vjen te ndaj per nje shuplake apo sharje, vetem po qe ndonje idhicik qe te ka kap bodikardi prej "thumash"(gjoksi) dhe do ta hedhesh ne gjyq....

    Rrefehu nja her me nja qato ligjesh ti maj cuc dhe atehere jep OPINIONIN tend dhe jo fakte te bazume prej kokes tane. 1 jave kam puno zot-nia jot Bodikard (Bodigard) dhe masat merreshin ne c`do moment 2 floors 2000 mij vet mund te nxente mrena 14 bodygard kish, e un nja prej qatyre....

    Policia vjen kur i therret, por ne ketu qe llomotisim dhe ky robi (nismetari temes) qe eshte burimi lajmeve -vari-aro-qelbanukesh- te cilat ja dergon M.Veliu me parimet e tij si "Shkodrani per gjak". O Mahmumt (Muhamed djali) ty shyqyr qe ste kan kap shkodranet e me ta "nuk" ndonje afishore prej -bythesh. Po s`ke faj ti jo...

  7. #87
    Grackė Maska e Roja
    Anėtarėsuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Dritė
    Postime
    16
    Citim Postuar mė parė nga Dreri
    O "roje"
    Me gjith mllefin qe paraqet tek komenti juaj, sigurisht qe po te kishe "b-the" do kishe qene shume me kriminel se ai qe theri tjetrin.
    Grindjet kane ekzistuar qe ne epoken e krijimit te njerzve te pare primitiv.
    Ju ka mbetur ne maje te gjuhes fjala "malok" dhe nxirrini dufin racist qe ju karakterizon .
    Pastaj ske pse i ndan ne zona, pasi po te besh statistike..nuk di cili fshat apo qytet apo krahine apo zone ne qe popullohet nga shqiptare nuk ka kriminele, nuk ka vrasje, nuk ka grindje..
    Nga je ti zoteri qe nuk qenke "malok" nga myzeqeja???
    Une kriminel?

    Drer djali, mos filloj une....

    Une ta meshtes mendimin per punen e dallimeve krahinore.

    Pak rendesi ka se ku qysh tek nga jam une.

    Nese e lenxon mire menyren si kam shkruar atehere do kuptosh se me ke e kam une. C`do njeri qe e quan veten Shqiptar!-e. Sepse me sa shofim me sa degjojme me sa kemi kaluar asnjeri asnjera nuk behen per njeri tjeterin. E vetmja gje kur bejme per njeri tjeterin eshte vetem kur kemi "sherre". Shkon tjeteri dhe i fut thiken pa hic gje. Po ky shoku? Nuk mund ti fliste? Ta ndante? Ose ti merrte dhe thiken. Dreqi ja mori cun jam dhe une dhe na ka kap rasti ne shoqeri qe "truri jone" vari-aro Shqiptar nga menyra (vari-aro-e rritjes sepse s`kemi pare ndryshe apo madje te mbyllur), por kurr personalisht nuk kam lene ne mejdis te shoqerise time pro dhe raste "organizimesh" te shlyhen me thika, dhe jam vet person i atille qe kur i flas dikujt per pune sherresh "ja ndryshoj" mendjen.

    Tani tek dallimi krahinor.

    Mua s`me plas hic se cfare ka qene ai Shkodran Punkjan Matjan Tirans Elbasani Gjirokastrit, vari arin nuk eshte aspak ne interesin tim, per mua Shqiptari MALOK eshte. Ne kuptimin e plot te fjales qe shumica sa pik "individualizmi" dhe duke menduar ndryshe nga njeri tjeteri. Kuptohet qe veriu krimin e ka te theksuar ne menyren se c`fare besojne ato. Sepse gjithcka qe bejne c`do veprim lind nga ajo qe kan besuar dhe nga menyra qe jane rritur. Por jugu ka shumicen e krimeve banale ose krimet e kota. Une nuk mbaj anen e asnjeriut kur vjen puna per kriminin "vellai im te ishte nese do ishte kriminel atehere" do dija vet si ta zgjidhja.

    Shqiptari dhe Shqiperia per mua ka qene nje fshat i per-mbytur nga gjithcka, perfshi krimin perfshi c`do gje. Cfare me shqeteson mua nuk eshte krimi ose krimet por fakti qe ne jemi te "shkerdhyer" nga mendja duke arritur te mos kontrollojme veten ne asnje vend, do ne shoqeri? do ne nje ambjet familjar duke u kenaqur? Shqiptari bashke me mua duhet "shuajtur" nga brezi 10 vjec e lart, dhe te dali gjenerata re, filizat e reja qe mbase do jene disi ndryshe, sepse une ti ai dhe ajo malok jemi malok do mbetemi dhe si zor te ndryshjome.


    Ne e dime qe jemi te ktranosur, por ku jane faktet qe ne po ndryshjojme si njerez si popull? Ah mos filloj ke moderinizimi.! Prandaj Shqiptari ka qene Malok, eshte Malok dhe do mebtetet Malok.

    Saper gazetaret e gazetes, se kuptoj do kete fytyre ai gazetari ti dali perpara nje Shkodrani apo nje personi nga veriu? Gjynaf intelekutal nga Shkodra (brenda) do jene teper te ofenduar nga ky artikull, por kur nuk ka ligje dhe "gazetari"sote bene si ti doj "bitha" s`ka faj ai....jooooo...

    Neise besoj se te sqarova Drer djali.

  8. #88
    i/e pa regjistruar Maska e miri
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    My HeArT iS yOuRs...YoUr MinD iS mInE...!
    Postime
    300
    Citim Postuar mė parė nga Roja
    Ja cfare bejne karagjozet maloko-fshtar te ishullit Britanik.

    Nuk mund ti shmangesh dote kesoj lloje xhungle te ketyre lloj maloqe-ve.
    Duan dhe dekumenta keto lloj robsh. Po Shqiptari do dergjur atje ne Shqiperi, ne sistemin
    vari-karo Enverist. Se ujku leshin- e nderron por zakonin se harron. Kur ju ze goja lesh dhe juve ndonjeher qe flisni per komunitet Shqiptare ne UK. Kafshet e vetmja gje qe mund te ndertojne eshte vetem nje kongres me nje ne krye sic kishin liderin vari-karo enverist.

    Kur kerkon dhe kafsha intergrim zoti na rujte, kur kerkon kafsha pashaportizim ne shtetin anglez, hallau na rrujt, kur kerkon kafsha social services kesaj i thone. "Ketu eshte shpija ime robo hajt qasu prej qitu iher". Kafshet si maloqet duan fshesen qe nga mosha 10 vjec e larte. Do kalojne 4 breza- te mire dhe malokut do i kujtohet prap kaq-nari i lek-ush-dukagjinit. Po gjynaf se ai kaq-nun ka pas vlera te veta dhe ka qen kultur per "malsoret" kurse keto injorantet duan ta fusin ne ligje edhe sot. Opo kane faje ato Anglezet qe jane lisho-tolerant thuaj...
    Ti qenke nje rracist i ndyre, nuk e kuptoj pse te kane lene te shkruash ne kete forum. Pse cfare te duket vetja se ti je me i civilizuar se te tjeret ? Apo ke brire ?

    Persa i preket temes nuk eshte per tu cuditur sepse ne Shqiptaret jemi shume gjaknxehete, dhe kokforte. Kapemi me gjerat mikroskopike. Krimineli pse kalon Shqiperine nuk do te thote se do behet njeri i rrespektueshem. Me vjen keq per ate burr qe humbi jeten per asgje dhe shpresoj mos te kalojne shume rrebela si puna e ktij kufirin se po na nxjerrin zerin e zi. Pak jemi vra me njeri tjetrin ne vendin tone, tani po fillojme te vritemi dhe ne vende te huaja qe te tjeret te bejne sehir tek ne. Po i marrim vemendjet e gjitha mediave si kriminele dhe asgje tjeter me shume, kemi ndihmuar dhe kolumbianet e spanjollet e amerikes latine te duken njerez me te rrespektueshem ne krahasim me vendin tone, sepse ne po bejme krimet e medhaja me njeri tjetrin dhe ata po qeshin.
    Goodbye DEBUG, hello reboot...

  9. #89
    Heartless Maska e White_Angel
    Anėtarėsuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Citim Postuar mė parė nga miri
    Ti qenke nje rracist i ndyre, nuk e kuptoj pse te kane lene te shkruash ne kete forum. Pse cfare te duket vetja se ti je me i civilizuar se te tjeret ? Apo ke brire ?

    Persa i preket temes nuk eshte per tu cuditur sepse ne Shqiptaret jemi shume gjaknxehete, dhe kokforte. Kapemi me gjerat mikroskopike. Krimineli pse kalon Shqiperine nuk do te thote se do behet njeri i rrespektueshem. Me vjen keq per ate burr qe humbi jeten per asgje dhe shpresoj mos te kalojne shume rrebela si puna e ktij kufirin se po na nxjerrin zerin e zi. Pak jemi vra me njeri tjetrin ne vendin tone, tani po fillojme te vritemi dhe ne vende te huaja qe te tjeret te bejne sehir tek ne. Po i marrim vemendjet e gjitha mediave si kriminele dhe asgje tjeter me shume, kemi ndihmuar dhe kolumbianet e spanjollet e amerikes latine te duken njerez me te rrespektueshem ne krahasim me vendin tone, sepse ne po bejme krimet e medhaja me njeri tjetrin dhe ata po qeshin.

    Bashkohem me ty Miri.





    Shume te rende e paske doren ti Roja. Dhe sa po lexoj nga ato qe shkruan ti qe ne vend te K per Q me dukesh se edhe zoteria juaj nga ndonje rreth Verior i Shqiperise do jesh ose nga maqedonia etj etj.
    Nuk ben mire qe ofendon me kete gjuhe jo Maloku jo Labi , a ka qen shqipo , a flet shqip pra njesoj eshte. NUk ke pse i diferencon njerezit sipas krahinave dhe dialektit apo se ku ka jetuar dhe ku kerkon pashaportizim . Cdo njeri ka te drejten e identitetit te tij qofte "malok" sic e quan zoteria juaj qofte "lab" apo "laluc" se ne shqipetaret per te vene epitete jemi te paret . Tjeter here me i kujdeshem ne shkrime se paske ardhur me shpate ne dore , me ngadale tjeter here edhe me keto kercenime se kena ardh me lexu ndonje gje ketu jo te lexojme trimerite e tua.


    gjithe te mirat


    White_Angel
    O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

  10. #90
    ga ga Maska e bunny
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    Citim Postuar mė parė nga Roja
    1 shuplake apo nje sharje?

    Se te pellcet noi zhapzi noi 5-ce apo 10-ce f`tyres ne klub ty deri ketu e ka Bodikardi dhe jo policia. Per ca kishe llomotim me lart ti ishin sic tha njeri me lart "bull bulli".....

    Policia s`vjen te ndaj per nje shuplake apo sharje, vetem po qe ndonje idhicik qe te ka kap bodikardi prej "thumash"(gjoksi) dhe do ta hedhesh ne gjyq....

    Rrefehu nja her me nja qato ligjesh ti maj cuc dhe atehere jep OPINIONIN tend dhe jo fakte te bazume prej kokes tane. 1 jave kam puno zot-nia jot Bodikard (Bodigard) dhe masat merreshin ne c`do moment 2 floors 2000 mij vet mund te nxente mrena 14 bodygard kish, e un nja prej qatyre....

    Policia vjen kur i therret, por ne ketu qe llomotisim dhe ky robi (nismetari temes) qe eshte burimi lajmeve -vari-aro-qelbanukesh- te cilat ja dergon M.Veliu me parimet e tij si "Shkodrani per gjak". O Mahmumt (Muhamed djali) ty shyqyr qe ste kan kap shkodranet e me ta "nuk" ndonje afishore prej -bythesh. Po s`ke faj ti jo...
    Me gjith keto shkrime qe ke dhene ti ne ket teme tregon shum...kshq as edhe nuk po e lodhi veten te jap pergjigje...por flm shum per keshillen...
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  11. #91
    mes jetes e vdekjes Maska e kristal
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    176
    Keshtu vazhdohet te citohet dhimbja,me e rende se vdekja.Nuk eshte hera e pare qe jetojme me lajmin vdekje me e rende se fjala,por me shume me habit fakti se si disa shqipefoles flasin percarte duke bere dallime krahinore,duke cituar zgjuarsine mes dy shqipetareve veri-jug.

    Roja nuk e kam ndermend te debatoj me ty, se nuk je e nuk do te jesh shqipetar,por vetem shqipefoles,sa kohe qe nuk arrin te njohesh veteveten nuk mund te gjukosh per te tjeret,
    keshtu e shpreh shqipetarizmin ne fjale,i trashe i holle,malok,laluc,lal an whatever,njerezit si puna e jote e kane prejardhjen nga torba athine,apo streha e beogradit qe fuksoni nen hijen tuaj.
    Njerezit si puna e jote e kane shenderruar shqiperine ku eshte sot,duke u munduar te fusni luften krahinore mes shqipetareve.

    Zoti e bekofte shqiperine dhe shqipetaret se per ty duhet te urojne greket e serbet.

    kristal
    Edhe pak gjak aortal.

  12. #92
    Grackė Maska e Roja
    Anėtarėsuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Dritė
    Postime
    16
    Citim Postuar mė parė nga miri
    Ti qenke nje rracist i ndyre, nuk e kuptoj pse te kane lene te shkruash ne kete forum. Pse cfare te duket vetja se ti je me i civilizuar se te tjeret ? Apo ke brire ?

    Persa i preket temes nuk eshte per tu cuditur sepse ne Shqiptaret jemi shume gjaknxehete, dhe kokforte. Kapemi me gjerat mikroskopike. Krimineli pse kalon Shqiperine nuk do te thote se do behet njeri i rrespektueshem. Me vjen keq per ate burr qe humbi jeten per asgje dhe shpresoj mos te kalojne shume rrebela si puna e ktij kufirin se po na nxjerrin zerin e zi. Pak jemi vra me njeri tjetrin ne vendin tone, tani po fillojme te vritemi dhe ne vende te huaja qe te tjeret te bejne sehir tek ne. Po i marrim vemendjet e gjitha mediave si kriminele dhe asgje tjeter me shume, kemi ndihmuar dhe kolumbianet e spanjollet e amerikes latine te duken njerez me te rrespektueshem ne krahasim me vendin tone, sepse ne po bejme krimet e medhaja me njeri tjetrin dhe ata po qeshin.
    Miri nese me etikon si nje person `qe dalloj rraca` atehere bravo te qofte ty.
    Shqiptaria nuk eshte rrac por komb. Pse me lejojne mua te flas ne kete forum?
    Sepse si ty dhe une jam Shqiptar, dhe e quaj veten Shqiptar. Nese une te dukem ty me brira atehere me fal ti mua. Keto ishin disa pergjigje elementare qe te dhash ty, por pergjigjen qe kerkon me thelle do ta gjesh ne postimin numer 32.

    Mire u degjofshim zoteri...

  13. #93
    Grackė Maska e Roja
    Anėtarėsuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Dritė
    Postime
    16
    Citim Postuar mė parė nga White_Angel
    Bashkohem me ty Miri.





    Shume te rende e paske doren ti Roja. Dhe sa po lexoj nga ato qe shkruan ti qe ne vend te K per Q me dukesh se edhe zoteria juaj nga ndonje rreth Verior i Shqiperise do jesh ose nga maqedonia etj etj.
    Nuk ben mire qe ofendon me kete gjuhe jo Maloku jo Labi , a ka qen shqipo , a flet shqip pra njesoj eshte. NUk ke pse i diferencon njerezit sipas krahinave dhe dialektit apo se ku ka jetuar dhe ku kerkon pashaportizim . Cdo njeri ka te drejten e identitetit te tij qofte "malok" sic e quan zoteria juaj qofte "lab" apo "laluc" se ne shqipetaret per te vene epitete jemi te paret . Tjeter here me i kujdeshem ne shkrime se paske ardhur me shpate ne dore , me ngadale tjeter here edhe me keto kercenime se kena ardh me lexu ndonje gje ketu jo te lexojme trimerite e tua.


    gjithe te mirat


    White_Angel
    Sic te thash shume pak rendesi ka se nga jam une. Ty nese te interesoka kaq shume atehere e dashur `limonaten le ta pime mbase nje bisede ketu.

    Dhe ti lexo postimin numer 32.

    Hajt..

  14. #94
    Grackė Maska e Roja
    Anėtarėsuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Dritė
    Postime
    16
    Citim Postuar mė parė nga kristal
    Keshtu vazhdohet te citohet dhimbja,me e rende se vdekja.Nuk eshte hera e pare qe jetojme me lajmin vdekje me e rende se fjala,por me shume me habit fakti se si disa shqipefoles flasin percarte duke bere dallime krahinore,duke cituar zgjuarsine mes dy shqipetareve veri-jug.

    Roja nuk e kam ndermend te debatoj me ty, se nuk je e nuk do te jesh shqipetar,por vetem shqipefoles,sa kohe qe nuk arrin te njohesh veteveten nuk mund te gjukosh per te tjeret,
    keshtu e shpreh shqipetarizmin ne fjale,i trashe i holle,malok,laluc,lal an whatever,njerezit si puna e jote e kane prejardhjen nga torba athine,apo streha e beogradit qe fuksoni nen hijen tuaj.
    Njerezit si puna e jote e kane shenderruar shqiperine ku eshte sot,duke u munduar te fusni luften krahinore mes shqipetareve.

    Zoti e bekofte shqiperine dhe shqipetaret se per ty duhet te urojne greket e serbet.

    kristal
    Une thjesht Shqipfoles?

    Nese pranon te me futesh mua ne rragullin e Fatos e Sales gabohesh rende se per mua nuk ekziston besimi politik. Une as nuk kam pse i jap nje personi si ty shpjegime por me dukesh person interesant dhe prandaj po te pergjigjem.

    Une nga torba Athines apo Serbise?
    C`ti bej qe nuk jam aty ku je ti aty tani dhe ti vertetoja surratit tat pres sa brezash me rrjedh gjak Shqiptari mua, por nje gje te premtoj qe do mbeteshe i habitur. Ti para se te etikosh nje person verifiko ato qe ka thene dhe futi turinjt ne muhabet ose hyr ne mes te muhabetit ashtu sic zoteria juaj zgjodhi qe ne fillim pa lexuar fare se cfare kam shkruar une.

    Njerezit si puna ime kan shendrruar Shqiperine aty ku eshte sote?
    Cfare njeriu jam une sipas teje? Do me etikosh prap ne rrangullin Fatoso-Sali?
    Shiko mbi rete e bardha se cfare po thone keto fjale, sepse jan fjalet e nje Shqiptari qe i ka qar zemra prej shume kohesh per c`do veprim qe kemi bere ne si Shqiptar dhe qe po vazhdojme te bejme.

    Ti ose une nuk mundemi ti vejme gishtin nje individuali (Shqiptar) kur une dhe ti jemi mender mu-t per vete. Fakti qe me shqeteson mua dhe qe duhet ta Shqetesoj c`do Shqiptar eshte sepse duan s`duan nje probilitet teper i madh eshte qe shumica shqiptarve jane gati njelloj ne pergjethsi.

    Ti dhe une kemi ikur nga Shqiperia per cfare?......

    Vella i dashur ti dhe une nuk jemi me ato Shqiptar, qe kemi qene pik muhabeti.

    Dikur ti e lidhje femijen ne djepe e lidh me aty ku je?

    Dikur ti nusen e rrifje 3 her ne dite ose madje dhe per gjera te koti, instinki vari-aro Shqiptar, por a e rreh me sot?

    Dikur ti femijes i flisje ne gjuhen e memes ne atdheun tend sepse s`dije ndryshe,
    kurse sot nje pjes e mire i flasin femijes Anglisht, Italisht etj.

    Dikur emrat qe i vinin femive ishin te bukur ashtu si toka, dhe gjuha jone, por sot?
    Sot ke David, Micheal, George, dhe me theksin e te huajve.

    Kush valle i solli te gjithe kete mallkim ne gjirin tone? He pra kush?

    Ja pra vella qe nuk ka qene fatosi me saliun por i gjithe kombi Shqiptar.
    Fatosi me Saliun qe perforcues te nje epoke te re qe do ndryshonte dramatikisht Shqiptarin, bashke me Shqiperine Negativisht.

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-01-2005
    Vendndodhja
    angli
    Postime
    3

    Thumbs up

    Citim Postuar mė parė nga DeuS
    Ja te jap une nje lajm te mire...

    Angli: Nje AMNISTI tjeter do mbuloje shume emigrante politik, te cilet nuk mbushen kriteret ne te paren!

    Ishalla eshte shkruar qe kesaj here te fitojne edhe ato qe nuk jane maloke apo katnar

    Edituar nga Alba
    po kam degjuar se ata qe do te martohen me katnar ose me malokt do te marrin live to reman defende&pasosh

  16. #96
    Erzeni Maska e Shijaksi-London
    Anėtarėsuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    ke kodra kuqe
    Postime
    778

    Emigrantėt bėhen shtetas anglezė

    Emigrantėt bėhen shtetas anglezė

    Ē'kushte duhet tė plotėsojnė emigrantėt pėr t'u konsideruar nėnshtetas tė Mbretėrisė sė Bashkuar
    Ja shqiptarėt qė marrin "pasaportėn e kuqe" nė Britani


    Nga Londra Muhamed Veliu
    Gazeta Shqiptare

    ANGLI

    Nė vitin 1998 apo mė herėt mbėrritėn si emigrantė apo azilantė lufte, tani shumė shqiptarė dhe kosovarė po i gėzohen marrjes sė nėnshtetėsisė angleze, duke u bėrė shtetas tė Britanisė sė Madhe. Pėr ata qė tani e kanė tė tyren nėnshtetėsinė, ka filluar njė epokė e re, ajo e fillimit tė krijimit tė "British-Albanian community" (Komunitetit Britaniko-Shqiptar), njėsoj siē e bėnė indianėt, xhamajkianėt, qipriotėt, maltezėt apo turqit shumė vjet mė parė.

    Dėshira

    Tė gjithė emigrantėt shqiptarė, tė cilėt pėrfituan nga amnistia e vitit tė shkuar apo ata qė kanė fituar procedurat e azilit, janė duke fituar nėnshtetėsinė angleze. Nė tė gjitha bashkitė e qyteteve mė kryesore nė Angli, ku jetojnė shqiptarėt, mėsohet se numri i aplikantėve pėr t'u bėrė qytetarė britanikė nga shtetasit shqipfolės ėshtė rritur ndjeshėm. Londra, ku jetojnė mė shumė se 20 mijė prej tyre, ėshtė kryeqendra e aplikantėve tė cilėt kėrkojnė me padurim pajisjen me njė pasaportė "tė kuqe", siē e quajnė vetė ata. "Mospasja mundėsi e marrjes sė njė dokumenti udhėtimi tip "Travel document" menjėherė pas fitimit tė lejeqėndrimit nė kohėn kur hyri nė fuqi amnistia pėr familjarėt, ka bėrė qė ata tė shpejtojnė me procedurat e marrjes sė nėnshtetėsisė angleze", ka sqaruar pėr Gazetėn Shqiptare njė nga avokatėt e kompanisė "Markam&Co Solicitors", e cila ka shumė klientė shqiptarė. "Pamundėsia e tė udhėtuarit pėr nė Shqipėri dhe Kosovė pėr shumė vite ėshtė njė shkak mė shumė pėr shtimin e radhėve pranė bashkive vendore angleze nga emigrantėt shqiptarė", ka shtuar njė avokat anglez.

    Procedurat

    Qė tė marrė nėnshtetėsinė dhe mė pas "pasaportėn e kuqe" angleze, duhet qė aplikanti tė kalojė njė sėrė procedurash, qė duket se janė mė tė lehta se ato qė aplikohen nė Amerikė. Kėshtu, nė Britaninė e Madhe tre janė kushtet themelore pėr tė pasur mundėsinė e tė bėrit qytetar i Mbretėrisė sė Bashkuar. Sė pari, aplikanti duhet qė tė ketė leje qėndrimi tė pėrhershme nė Britaninė e Madhe (IRL). Aplikanti duhet tė ketė jetuar pesė vjet nė Britaninė e Madhe, ky ėshtė kushti i dytė qė duhet pėrmbushur. Ndėrsa kushti i tretė ka tė bėjė me "pastėrtinė nė biografi", qė do tė thotė se aplikanti gjatė qėndrimit nė shtetin-ishull tė mos ketė precedentė penalė nė Kompjuterin Kombėtar tė Krimeve (NCC). Fundvitin e shkuar autoritetet britanike bėnė njė ndryshim nė ligj, duke vėnė si kusht pėr tė huajt qė aplikojnė pėr nėnshtetėsi britanike edhe pėrfshirjen e njė certifikate, ku tė tregohet se aplikanti ka njohuri minimale pėr gjuhėn angleze dhe duhet tė ketė kaluar disa teste gjuhe. E kur tė gjitha kėto janė nė rregull, tre deri nė tetė muaj nga data e aplikimit emigrantėt marrin pėrgjigje, e cila u vjen nė formėn e njė certifikate nėnshtetėsie.

    Certifikata

    Qė nga prilli i vitit tė kaluar, nė Angli ėshtė bėrė e traditės qė certifikata e nėnshtetėsisė dhe betimi pėr t'i qėndruar besnik Mbretėreshės Elisabeta II, t'u dorėzohet tė huajve nė njė ceremoni. Certifikatat u jepen emigrantėve nga vetė kryetarėt e bashkive ku aplikantėt jetojnė.

    Ceremonia

    Mė shumė se njė mijė emigrantė nga vende tė ndryshme, qė kanė fituar nėnshtetėsinė britanike nė bashkinė e Harringey nė veri tė Londrės, kanė marrė pjesė nė ceremonitė e marrjes sė nėnshtetėsisė. Nuk kanė munguar edhe shqiptarėt, numri i tė cilėve nė kėtė bashki arrin nė 5 mijė veta. Disa ditė mė parė, shqiptarja Valide Hoti me familjen e saj pati rastin, mes shumė emocionesh, tė bėjė betimin pėr t'i qėndruar besnike ligjeve dhe Mbretėrisė sė Bashkuar. Ajo nė kėtė ceremoni ishte sė bashku me bashkėshortin e saj, Besimin, dhe fėmijėt, Besmirin, tre vjeē, dhe Blendin, 16 vjeē. Besmiri, i lindur nė Londėr, u cilėsua nga kryetarja e Bashkisė sė Harringey Sheila Peacock, si "njė qytetar i ri special", me tė cilin bėri edhe njė fotografi. "Jam shumė e gėzuar qė jem sot kėtu. Gjithashtu, ndihem krenare qė po bėhem shtetase britanike", ėshtė shprehur Vahide Hoti, e cila ka shtuar se ėshtė shumė e kėnaqur nga fitimi i nėnshtetėsisė.

    "Edhe kriminelėt mund tė marrin shtetėsinė"

    Ndėrkohė qė shumė emigrantė shqiptarė tė gėzuar vazhdojnė procedurat e marrjes sė nėnshtetėsisė angleze, nė mes tyre ka edhe nga ata tė cilėt janė njerėz tė botės sė krimit. Kėtyre tė fundit u frikėsohen edhe vetė autoritetet policore, tė cilat janė tė shqetėsuara pėr penetrimin nė marrjen e nėnshtetėsisė angleze nga kriminelėt shqiptarė, tė cilėt nuk janė pėrfshirė ende nė dosjet e Scotland Yard. I pyetur nga Gazeta Shqiptare, njė zyrtar i lartė pranė policisė kriminale londineze ka sqaruar se "ka pasur raste kur personat qė kanė qenė nėn hetim, ishin shtetas shqiptarė, tė cilėt pasi kanė kėrkuar azil me gjeneralitete tė rreme, kanė mundur tė arrijnė deri nė aplikim me sukses tė marrjes sė nėnshtetėsisė angleze". Duke vazhduar mė tej komentin e tij nė lidhje me kėtė ēėshtje, zyrtari ka pranuar faktin se shqiptarėt e krimit janė tejet tė kamufluar, pasi ata ka kohė qė kanė qenė tė pėrfshirė nė grupe tė ndryshme, nga ku kanė mėsuar shumė hile tė suksesshme, duke luajtur lojėn e emrave tė rremė. "Anėtarėt e grupeve kriminale shqiptare, tė cilėt nuk kanė mundur tė fitojnė azil nė Angli, janė duke qėndruar ilegalisht nė vend, e njėkohėsisht po pėrdorin dokumente false si italianė apo grekė", ka thėnė i njėjti burim. Sė fundi kemi konstatuar se ata po pėrdorin pasaporta lituaneze dhe polake tė cilat gjenden me shumicė nė tregun e pasaportave falco. Burime tė tjera nė Home Office i thanė gazetės se ata kanė nėn ivestigim disa dosje tė shtetasve shqiptarė tė cilėt janė pėrfshirė nė krime dhe kanė fituar shtetėsinė angleze , paēka se nė Shqipėri apo Europė ndonjėri ka qėnė i kėrkuar edhe nga policia. Mėsohet se i pari shqiptar qė do tė provojė heqjen e nėnshtetėsisė ėshtė “mbreti”i trafikut tė prostitutave Luan Plakici(Artur Kroni) i dėnuar me 23 vjet burg.

  17. #97
    Erzeni Maska e Shijaksi-London
    Anėtarėsuar
    10-11-2002
    Vendndodhja
    ke kodra kuqe
    Postime
    778
    Citim Postuar mė parė nga Stina
    Po shoh shume gabime me kete artikull. Shoh "discrimination", kopjim, inat ndaj Shqiptareve nga... Nuk eshte hera e pare nje artikull i tille, jo. Pse nuk po cuditem per menyren si eshte shkruar?

    Me vjen shume keq per familjen e viktimes. Por sherre te tilla s'jane te rralla. Ka raste kur jane zene vetem per nje karrige. Po, po. Keshtu eshte Shqiptari. Gjaknxehte. Ku ishin rojet ne salle ne radhe te pare? Ku u be ky koncerti, ne mes te nje sheshi? Ne pyll? Asnjeri s'vajti ta ndalonte pikerisht kur doli thika? Plumbin, mbaroi. Xhanem... kjo qeveria Angleze eshte shume e zgjuar per te share por per te ndaluar vete keto krime s'eshte e zonja dhe aq. C'fare, na u be "impossible" Shqiptari keshtu para ligjit?

    Turp. Turp dhe vetem turp. E sidomos ne Krishtlindje...

    O Stina
    A mund te na e thuash te lutem se ku jane gabimet ne kete shkrim, ku ka "Discrimination" kopjim, inat ndaj shqiptareve?
    Se eshte kollaj te llapesh sic e ben ti ne koment por ne fakt vete faktet flasin ndryshe.

  18. #98
    i/e larguar Maska e selina_21
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    ≈ღ≈United States!ωho thє Hєll ωants to livє Hєяє Foяєvєя!!=Iм α cгαzу вαву...Hαte IT OR LOVE IT.ღ
    Postime
    1,099
    Bjeri se i bie Bukur...................Loni.

  19. #99
    i/e regjistruar Maska e abnk
    Anėtarėsuar
    27-07-2004
    Vendndodhja
    Vendi i fundit i lire n'bote, USA
    Postime
    242
    nuk jane shqiptaret te vetem qe meren me mashtime, nga halli e kane.
    Sidoqofte, nuk asht justifikim. Pune ka gjithkund, por ata qi merren me mashtrime e thyemje tjera t'ligjeve t'vendeve ku kane shkue, nuk mendojne si me punue, por si me mashtrue. Ata meritojne me i fute n'burg e me punue per buken e gojes. Pse me pague taxpaguesi per kriminelin?
    Defend the second amendment

  20. #100
    Dora Vjeter Maska e Ngadhnjyesi
    Anėtarėsuar
    06-04-2004
    Vendndodhja
    Jashtetit
    Postime
    48
    Nuk eshte ide e keqe.
    Nqs 1000 Shqipo sjellin secili nga 30,000 sterlina (rreth $60,000) ne Shqiperi kjo rezulton ne $60 milion investim.
    Qari eshte se nami do i dali Italianit ne Angli dhe fitimin do e marri Mentori nga Berati.
    Mgjthate Mentorin do e keshilloja te hapte ndonje punishte te vogel te prodhonte dicka ne vend te barit "Lloyds TSB" se me lokale eshte mbush plot Shqiperia.

    Nje tjeter ide eshte qe Mentori te vazhdoje me dokumente fallco te tjera dhe te kerkoje kredi neper banka te tjera. Pse te ndaloje tek 10,000 Sterlina kur mundesite per ti pesefishuar ose dhjetefishuar parate qe merr kredi jane te lehta?
    Caveat - Mentori mos te harroje se i duhet te paguaje interes pre kredine dhe nqs nuk i fut ne pune ka per te dale me humbje.
    Une do e keshilloja qe gjithe paret ti vinte bast ne nje ndeshje futbolli qe paguan 5%-10% sa per te bere mbrapsht paret e te mbulonte te pakten perqindjen.
    Ketu s'do t'jem, do jem larguar
    Nga kafeneja e preferuar.

Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Anglia dėbon 545 emigrantė shqiptarė
    Nga Davius nė forumin Emigracioni
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 01-02-2008, 18:10
  2. Anglia B vs. Shqipėria - [3:1]
    Nga Davius nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 26-05-2007, 18:30
  3. Grupi B - Anglia, Paraguaji, Trinidadi, Suedia.
    Nga Bledari nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 68
    Postimi i Fundit: 20-06-2006, 18:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •