Close
Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 164
  1. #141
    Nuk me kujtohet te kete ndonje nendetese. Di mire qe shume anije dhe avione e shmangin si zone kalimi por nuk jam ne gjendje te te them qe kjo ose jo eshte arsyeja pse nuk mund te mos kete raportim per zhdukje nendetesesh.

  2. #142
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anėtarėsuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Zbulohet” misteri i Trekėndėshit tė Bermudes

    Madhesia e shkronjave: Decrease font Enlarge font
    image

    Misteret e zhdukjes se avioneve dhe anijeve ne Trekendeshin e Bermudeve marrin fund ne nje emision te televizionit britanik BBC.
    Keshtu sipas BBC-se zhdukja e dy anijeve ne vitet 1940 dhe 1941 si dhe e dy avioneve transporti ushtarak anglez disa vite me vone nuk ka asnje grimce misteri.

    Anija e zhdukur pa lene gjurme me 1940 eshte mbytur pasi kishte udhetuar per nje kohe te gjate ne ujerat e Oqeanit Atlantik dhe eshte bere pre e nje stuhie ku si pasoje eshte detyruar te perdore maksimumin e fuqise motorike cka ka sjelle edhe konsumim me te madh te karburantit i cili nuk u ka mjaftuar 30 marinareve qe ndodheshin ne bord per te zbarkuar ne breg.


    Ndersa misteri i dyte, ai i anijes se vitit 1941 eshte i gjithi nje defekt teknik. Ne bord te anijes kane shperthyer flaket ne sektorin e djegies se karburantit qe ka sjelle edhe mbytjen e menjehershme te saj.

    Ndersa ne rastin e nje avioni ushtarak britanik Avro Tudor IV, i cili u zhduk me 30 janar te vitit 1948 ne “Trekendeshin e Dreqit”, shpjegimi qendron serish ne perfundimin e sasise se karburantit qe kishte mjeti fluturues.

    “Duke qene se avioni ka udhetuar pergjate gjithe rruges se tij ne nje lartesi nen 2 mije metra, forca gravitacionale qe i duhej te mposhtete avioni ishte me e larte se ajo ne fluturime mbi 8 mije metra c’ka ka sjelle edhe djegie me te shpejte te karburantit te karburantit te avionit qe eshte rrezuar me pas ne uje”, ky eshte shpjegimi i dhene nga BBC per zhdukjen e avionit ne 1948.

    Programi "godet" rende te gjitha dokumentaret dhe filmat e realizuar deri me tani ne lidhje me zhdukjen e disa anijeve dhe avioneve dhe sipas tyre jep me shume fakte racionale dhe te arsyetuara per te gjithe njerezit dhe kureshtaret.
    http://www.google.com/url?sa=t&sourc...KcznJBRJ19sV1g

  3. #143
    Titulli eshte spekulativ dhe aspak real. Nese zgjidhet misteri i disa prej zhdukjeve kjo nuk do te thote se zgjidhet misteri i Trekendeshit. Nuk behet fjale per 2 anije apo 1 avion. Nder vite jane zhdukur me mijera anije e avione. Po kaq buje beri dhe lajmi i para disa koheve kur u pretendua qe u zbulua Skuadrilja 19 dhe cdo gje plasi si fllucke sapuni kur u verifikua qe ne fakt ishin gjetur thjesht disa avione per te cilet nuk kishte as informacion qe ishin te zhdukur. Misteri ne trekendesh eshte shume i madh. Nuk e zgjidh dot nje dokumentar i BBC.

  4. #144
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anėtarėsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    darius me eksperimentet qe jane bere ne ate zone cfare konluzioni kane nxjerre ?

  5. #145
    Ska eksperimente te bera aty King. Ose me sakte asgje konvencionale nuk eshte publikuar. E di qe ne periferi te trekendeshit, diku ku fillon deti i Sargaseve jane bere matje elektromagnetizmi dhe aktiviteti termik por ato jane te percipta dhe nuk arrijne te japin asnje pergjigje konkluzive per fenomenin.

  6. #146
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-02-2010
    Postime
    27
    i lexova thuajse te gjitha shkrimet mbi trekendeshin e bermudesit dhe te them te drejten me pelqyen shume,ne fakt kisha njohuri te shendetshme edhe une per kete si fenomen po dariusi me paraqiti edhe disa ane te tjera te cilat realisht si kisha studiur.gjithnje kam qene e terhequr pas astronimise dhe misterit te universit.....trekendeshi i bermudesit mbetet pa dyshim njeri nga ato pyetjet pa pergjigje akoma te dhene...por me gjithe ato qe kam lexuar do anoja me shume nga fakti qe corientime ekziston nga prania e nje porte qe na lidh me bote te tjera ,prandaj te shohesh edhe prania e ufove evidentohet me teper ne ato zona ...gjithsesi shum bukur ja vlen te flasesh...darius komplimente me pelqejne djemete e zgjuar dhe me vizion....do kisha deshire te hapnim nje bisede mbi piramidat ndertimin dhe te fshehtat qe zoterojne pasi kam lexuar shum gjera interesante....ju uroj nje lexim te kendshem

  7. #147
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    numri i incidenteve ne kete zone nuk eshte me i larte se ai ne ēdo zone tjeter me dendesi te larte trafiku ajror dhe detar...
    e gjithe historia mbi trekendeshin e bermudave eshte vetem nje fantazi e shfrenuar...
    pastaj eshte edhe trekendeshi i dragoit.
    e njejta gje si trekendeshi i bermudes, vetem se ne anen tjeter te botes...
    per ta bere me interesante, thone se ndodhet ne antipodet e trekendeshit te bermudes
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga the admiral : 15-03-2010 mė 09:12
    Vasudhaiva Kutumbakam

  8. #148
    Citim Postuar mė parė nga stella stellina Lexo Postimin
    ....do kisha deshire te hapnim nje bisede mbi piramidat ndertimin dhe te fshehtat qe zoterojne pasi kam lexuar shum gjera interesante....ju uroj nje lexim te kendshem
    Tek tema Mistere ke nje material relativisht te gjate mbi piramidat dhe misterin qe i rrethon.

    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    numri i incidenteve ne kete zone nuk eshte me i larte se ai ne ēdo zone tjeter me dendesi te larte trafiku ajror dhe detar...
    e gjithe historia mbi trekendeshin e bermudave eshte vetem nje fantazi e shfrenuar...
    pastaj eshte edhe trekendeshi i dragoit.
    e njejta gje si trekendeshi i bermudes, vetem se ne anen tjeter te botes...
    per ta bere me interesante, thone se ndodhet ne antipodet e trekendeshit te bermudes
    Admiral numri i incidenteve ne kete zone eshte shume here me i larte se ne zona te tjera, madje dhe ato me dendesi shume te madhe trafiku ajroj e detar. Me provo te kunderten e kesaj qe them une sepse te deklarosh ate qe deklaron ti, pra qe trekendeshi qenka vetem nje fantazi e shfrenuar do te thote qe mos kesh idene fare nga ky fenomen. Po ashtu informacionin mbi trekendeshin ne detin e Japonise e ke te shtjelluar brenda kesaj teme. E shoh sa shume e paske lexuar si teme.

  9. #149
    MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
    Anėtarėsuar
    03-06-2009
    Vendndodhja
    European Union
    Postime
    6,876
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin

    Admiral numri i incidenteve ne kete zone eshte shume here me i larte se ne zona te tjera, madje dhe ato me dendesi shume te madhe trafiku ajroj e detar. Me provo te kunderten e kesaj qe them une sepse te deklarosh ate qe deklaron ti, pra qe trekendeshi qenka vetem nje fantazi e shfrenuar do te thote qe mos kesh idene fare nga ky fenomen.
    une kam fluturuar dy here mbi kete trekendesh.
    kam qene ne bavaro ne republike dominikane.
    qenkam vertete me fat qe jam akoma i gjalle...

    nuk me rezulton qe po "zhduken" avjone sot e kesaj dite ne kete zone...
    ne cilin vit eshte zhdukur ne menyre te pashpjegueshme avjoni i fundit???
    ēfare i ka ndodhur keto vitet e fundit trekendeshit???
    i ka rene efikasiteti???

    UNITED STATES COAST GARD

    The Bermuda Triangle or Devil’s Triangle is a mythical geographic area located off the southeastern coast of the United States. It is noted for an apparent high incidence of unexplained losses of ship, small boats, and aircraft.

    The Coast Guard does not recognize the existence of the so-called Bermuda Triangle as a geographic area of specific hazard to ships or planes. In a review of many aircraft and vessel losses in the area over the years, there has been nothing discovered that would indicate that casualties were the result of anything other than physical causes. No extraordinary factors have ever been identified.
    Vasudhaiva Kutumbakam

  10. #150
    Aha. Sa per te fluturuar kam fluturuar edhe une mbi Trekendesh po meqe solle deklaraten e Coast Guard tani po qe me bere te terhiqem. lol Pash zotin si nuk pertoni qe sillni gjera te tilla ne keto tema.

  11. #151
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Citim Postuar mė parė nga the admiral Lexo Postimin
    The Bermuda Triangle or Devil’s Triangle is a mythical geographic area located off the southeastern coast of the United States. It is noted for an apparent high incidence of unexplained losses of ship, small boats, and aircraft.
    1. Ke ndonje ide qe mund te shpjegoje pjesen ne bold te kjo deklarata? Pse kjo "high incidence" e zhdukjeve pikerisht ketu, kur rreth 70% e Tokes mbulohet nga ujerat?

    2. Nuk besoj se keto deklaratat e agjensive te ndryshme shteterore cilatdo qofshin, perbejne burim besueshmerie. Jane po ato qe thane qe Kennedy u vra nga nje qites i vetem. E sigurte fare. Ceshtje e mbyllur pergjithmone.

    3. E mira eshte qe njeriu ti besoje fjaleve te urta te prodhuara nga eksperienca e urtesia e pamate popullore nder shekuj. Ne kete rast : Ku ka ze, s'eshte pa gje!

  12. #152
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-03-2010
    Postime
    3
    Eshte dicka normale si duket ketu te prishen postimet kot e kot. Mbeteni te pershendetur se nuk jam me e interesuar te shkruaj me ne ket forum.

  13. #153

  14. #154
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Aha. Sa per te fluturuar kam fluturuar edhe une mbi Trekendesh.
    Pra Trekendeshi i zgjedh cilet duhet mi mar e cilet jo ...sikur me dirigjim nga jashte

  15. #155
    Jo nuk eshte ashtu. Po ta lexoje temen me vemendje do e kuptoje qe nuk ndodh gjithmone si fenomen. Eshte i shpeshte por jo kurdohershem. Ne gjuhen shqipe ne fund te viteve 80-te eshte botuar libri i Charls Berlitz i titulluar Pa Lene Gjurme. Mund te gjehet ende dhe ja u keshilloj ta lexoni sepse ka shume informacion interesant per trekendeshin.

  16. #156
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Jo nuk eshte ashtu. Po ta lexoje temen me vemendje do e kuptoje qe nuk ndodh gjithmone si fenomen. Eshte i shpeshte por jo kurdohershem. Ne gjuhen shqipe ne fund te viteve 80-te eshte botuar libri i Charls Berlitz i titulluar Pa Lene Gjurme. Mund te gjehet ende dhe ja u keshilloj ta lexoni sepse ka shume informacion interesant per trekendeshin.
    E kam lexu temen . Pra me duken se jane dy opsione : Ose eshte proces natyror qe ka ciklet e veta te zhvillimit ose eshte artificial me dirigjim nga jashte

  17. #157
    Edhe ku ishte nevoja e ketij komenti kur eshte ne fakt vete thelbi i gjithe temes? Kjo eshte ajo qe une dua te evitoj, perseritje pa fund te te njejtave gjera.

  18. #158
    Kalorės i Lirisė Maska e BlueBaron
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Vendndodhja
    Nė Tironėn e Ondrrave
    Postime
    5,046
    Para disa ditesh pashe tek History Channel nje si biēim dokumentari per trekonēin e famshem.

    Diku aty ishte nje baze e marines amerikane ku nuk te linin te afroheshe dhe kishte ndalim fluturimi mbi hapesiren e saj. Ata tipat e doc thane qe eshte njesoj me Area 51 per nga restriktimet. Gjithashtu nga baza dilte nje kavo e gajte e cila mund te perfundonte ne nje thellesi 2000 metra. Askush nga docsat nuk jepte dot shpjegim per ēfare sherbente kavo.

    Ēfare me ra ne sy ishte baza e marines. Nuk ja kisha degjuar asnjehere emrin me pare, saqe as tani nuk arrij t'ja kujtoj.

    Ah, kishte zera se trekendeshi sherbente si porte hyrje dhe dalje ne nje sistem jete te ndryshem. Gjate e gjate u perpoqen te thonin se kalohej ne UfoLand. Dmth pak a shume si aeroporti i Men In Black.


    Ju "te apasionuarit" keni gjetur ndonje gje interesante rreth kesaj bazes se marines gjate hulumtimeve tuaja ???
    Nese eshte i vertete restriktimi rreth kesaj zone, pse permendet me shume Area 51 dhe aspak baza prane trekendeshit ???
    Mund tė shkėpusėsh Ēunat nga TIRONA, por kurrė nuk mund tė shkėpusėsh TIRONĖN nga zemra e Ēunave !!!

  19. #159
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-05-2011
    Postime
    23
    Ka nje problem ne komunikim;problemi banal i barazitizmit. Besoj se perpara se nje individ te perdore tonalitetet e kompetentit, le te tregoje me pare, nepermjet formimit te tij kulturor, shkencor, ezoterik etj, kredencialet e veta, pastaj te beje si i barabarte. Pra, nese Darius, shperfaqet qartesisht permes stilit te tij, gjer me tani, brilant, disa te tjere, shperfaqen "me gropa" ne formimin e tyre. Ndoshta do ish me mire te ndiqnim metoden e "te pyeturit", kur jemi perballe njerezve me status me te larte, ne fusha te caktuara si: etika; Konspiracioni, Ezoterika etj. Eshte rasti per te shkembyer ide e informacione dhe jo teka e nevoja per tu dukur interesante kot se koti.

  20. #160
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928
    Citim Postuar mė parė nga Ēelsi Lexo Postimin
    Ka nje problem ne komunikim;problemi banal i barazitizmit. Besoj se perpara se nje individ te perdore tonalitetet e kompetentit, le te tregoje me pare, nepermjet formimit te tij kulturor, shkencor, ezoterik etj, kredencialet e veta, pastaj te beje si i barabarte. Pra, nese Darius, shperfaqet qartesisht permes stilit te tij, gjer me tani, brilant, disa te tjere, shperfaqen "me gropa" ne formimin e tyre. Ndoshta do ish me mire te ndiqnim metoden e "te pyeturit", kur jemi perballe njerezve me status me te larte, ne fusha te caktuara si: etika; Konspiracioni, Ezoterika etj. Eshte rasti per te shkembyer ide e informacione dhe jo teka e nevoja per tu dukur interesante kot se koti.
    Nuk eshte e veshtire te kuptosh kush eshte i ditur ne kete fushe e kush jo, une p.sh kam kuriozitet te vij shpesh e ti lexoj tema por nuk bej komente sepse skam c'them . Darius sigurisht qe flet me kompetence sepse ne postime e tij e ka treguar qe ka njohuri ne keto fusha.
    Mos do te tregojme diplomat dhe degreet ty ne forum qe te bindesh se kush ka njohuri e kush jo?
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •