Close
Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 164
  1. #121
    Donmega flm por do te lutesha qe keto tema mos perzihen me fene. Se ve ne dyshim qe mund te kete informacion por sme pelqen te ngaterroj nenforumet. Temen mund ta hapesh tek nenforumi i fese myslimane dhe e lexoj aty.

    Faleminderit

  2. #122
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-08-2008
    Postime
    10
    Sipas fes Islame ne librin "Bised me Exhinin Musliman" qe e kam lexuar edhe vet por nuk tregon shum rreht ketij misteri por si do qe te jet do te tregoj qka kam lexuar, ky exhin fol per Trekendeshin e Bermundeve ku thot ai vend eshte pallati i djallit te mallkuar ku gjdo gje qe kalon permes ati trekendeshi e zhduk edhe i dergon ne depot e tij pa len asnje gjurme dhe thot mos te mundohet asnje njeri qe ta zbuloj misterin e ketij trekendeshi se kurr nuk do te mund ta zbuloj askush pa marr parasysh qfar eshte ai njeri edhe shkenctari ose hulumtusi me i madh i kesaj bote nuk do te mund ta zbuloj kete mister.
    Pytja ime per Dariusin eshte ku tregon se gjdo gje qe kalon permes Trekendeshit te Bermudeve zhduket pa asnji gjurm te vetme bile as nje pik karburanti ose asnje cop e anijes e airoplanit nuk mbetet mi det qe shkenctaret mund ta zbulojn kete mister kurse tjetri shok qe jep te dhenat per anijet e zhdukura dhe airoplanet e zhdukur thot qe disa anije jan zhdukur teresisht me njerez e disa anije qe kan kaluar permes ati trekendeshi jan zhdukur vetem ekuipazhi i anijes por jo edhe anija,si ka mundesi kjo kur ti thua edhe qe e kam degjuar edhe vet qe kush kalon permes ati trekendshi zhduket teresisht kurse ky shoku tjeter jep te dhena per disa anije qe nuk jan zhdukur por vetem ekuipazhi i tyre ? shpresoj qe e ke kuptuar pytjen time dhe qe kam qen i qart ne pytje.
    i kam lezuar te gjitha postimet e tua darius edhe disa te tjerve shum me kan pelqyer se gjithmon kam qen kurreshtar te di per kete mister.Faliminderit shum

  3. #123
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-08-2008
    Postime
    10
    jo nuk eshte pytja ketu feja po une tregova qe kam lexuar ne kete liber qe edhe e fes islame pa keqkuptime une vetem desha ta postoj at qe kam lexuar nje informacion shtes

  4. #124
    Pytja ime per Dariusin eshte ku tregon se gjdo gje qe kalon permes Trekendeshit te Bermudeve zhduket pa asnji gjurm te vetme bile as nje pik karburanti ose asnje cop e anijes e airoplanit nuk mbetet mi det qe shkenctaret mund ta zbulojn kete mister kurse tjetri shok qe jep te dhenat per anijet e zhdukura dhe airoplanet e zhdukur thot qe disa anije jan zhdukur teresisht me njerez e disa anije qe kan kaluar permes ati trekendeshi jan zhdukur vetem ekuipazhi i anijes por jo edhe anija,si ka mundesi kjo kur ti thua edhe qe e kam degjuar edhe vet qe kush kalon permes ati trekendshi zhduket teresisht kurse ky shoku tjeter jep te dhena per disa anije qe nuk jan zhdukur por vetem ekuipazhi i tyre ? shpresoj qe e ke kuptuar pytjen time dhe qe kam qen i qart ne pytje.
    Po ta lexosh temen me vemendje i prek shume raste qe perfshihen ne pyetjen tende. Pra dhe zhdukja te plota fizike te mjeteve dhe njerezve brenda tyre si dhe vetem zhdukje te njerezve dhe gjetje te objekteve bosh pa asgje brenda. Po te kishte pergjigje per pse-ne e e kesaj qe ndodh, fenomeni sdo ishte mister po dicka e shpjegueshme apo jo?

  5. #125
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-08-2008
    Postime
    10
    flm shum per pergjigjjen ke te drejt qka thua edhe nese ke edne informacione apo njohuri per kete na shkruj qe ta lexojm.te pershendes

  6. #126

  7. #127
    Medical Student Maska e Edmond.S
    Anėtarėsuar
    10-09-2008
    Vendndodhja
    nightingale's Dorf
    Postime
    734
    Qysh prej fillimit te temes,kam qene kureshtare te dije gjera te tilla dhe,mund te thuhet se shumicen e komenteve i kam kaluar,se paku ketu.
    Desha qe te fillojm te diskutojme pak per nje fakt,qe me pelqeu mua qysh ne 'degjim te pare'!
    Me thane se cdo objekt i zhdukur ne kete trekendesh,i njohur nga njeriu,edhe gjetur,ne fund te substratit te asaj pjese.Cfare mund te thuhet per kete?

  8. #128
    Te kane genjyer. Asnje objekt nuk eshte gjetur ne shtratin e oqeanit te Trekendeshit. Ka ndodhur qe jane gjetur objekte si ne rastin e nje skuadrilje avionash per te cilat u mendua se i perksinin famekeqes Skuadrilja e 19-te por qe ne fakt ishin aviona Cesna te paraportuar fare si te zhdukur ne trekendesh. Kush ta ka thene ate gje ja ka futur kot dhe se ka patur idene fare se cfare ndodh aty.

  9. #129
    Medical Student Maska e Edmond.S
    Anėtarėsuar
    10-09-2008
    Vendndodhja
    nightingale's Dorf
    Postime
    734
    Ne rregull,e respektoj mendimin tend.Atehere,nese nuk jane diskutuar me pare desha te di se sa eshte thellesia maximale ne ate pjese dhe,a ka patur ndonjehere orvatje qe aty te shikohet me ndonje nendetese,edhe pse nuk eshte nje gje e madhe,ndoshta permes saj do te mund te verehet mos aty ka ndonje ndryshim me pjese te tjera te oqeanit boteror,natyrisht,ne brendesi(gjallesa,toka)!!!

  10. #130
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    a bash qdo sen qe kalon andej zhduket ?, qysh pra ateher kerkuesit per ti gjetur te zhdukurit nuk po zhduken !?

    ky fenomen me se shumti mund te lidhet me ndonje baz te qenjeve jasht toksore , nuk mund te jet ndonje dukuri natyrore apo djallzore .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga extreme : 03-04-2009 mė 04:19
    We are all Aliens

  11. #131
    Medical Student Maska e Edmond.S
    Anėtarėsuar
    10-09-2008
    Vendndodhja
    nightingale's Dorf
    Postime
    734
    Citim Postuar mė parė nga extreme Lexo Postimin
    a bash qdo sen qe kalon andej zhduket ?, qysh pra ateher kerkuesit per ti gjetur te zhdukurit nuk po zhduken !?

    ky fenomen me se shumti mund te lidhet me ndonje baz te qenjeve jasht toksore , nuk mund te jet ndonje dukuri natyrore apo djallzore .


    Me duket se jo te gjithe qe kalojne aty zhduken.Ka edhe raste kur nuk ndodhe asgje gjate kalimit mbi te.Poashtu kemi raste kur tek ndonje ekuipazh ka ndodhur nje gje e tille,por prapeseprape kane shpetuar(shiko ne temat fillestare).

    Per sa i perket fenomenit,mund te thuhen vetem hipoteza dhe deri me sot asnje te vertet,keshtu qe fenomeni i quajtur 'trekendesh i Bermudeve'mbetet ende mister!

  12. #132
    Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Vlore/Tirane
    Postime
    439
    Ju lutem di ndonje njeri linkun se ku mund ta shkarkoj kete filem?
    Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

  13. #133
    Medical Student Maska e Edmond.S
    Anėtarėsuar
    10-09-2008
    Vendndodhja
    nightingale's Dorf
    Postime
    734
    Citim Postuar mė parė nga Igli_Vlonjati Lexo Postimin
    Ju lutem di ndonje njeri linkun se ku mund ta shkarkoj kete filem?
    Me fal bro,por nuk di se ekziston ndonje film per kete gje.Ndoshta e ke fjalen per ndonje dokumentar.nese po,shfleto pak ne postimet paraprake!!!

  14. #134
    Vlonjat sa te jete jeta Maska e Igli_Vlonjati
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Vlore/Tirane
    Postime
    439
    Citim Postuar mė parė nga estudio Lexo Postimin
    Me fal bro,por nuk di se ekziston ndonje film per kete gje.Ndoshta e ke fjalen per ndonje dokumentar.nese po,shfleto pak ne postimet paraprake!!!


    Kam degjuar shpesh here qe ekziston nje filem me titull 'Trekendeshi i Bermudes' por nuk e kam gjet asnjehere persa kohe kam kerkuar!
    Ndaj ndonjeri nga ju ketu ne forum edhe mund ta dije linkun. Ju faleminderit.
    Ne Jete Duhet Te Udhehiqemi Nga Arsyeja Dhe Jo Nga Pasioni

  15. #135
    Citim Postuar mė parė nga estudio Lexo Postimin
    Ne rregull,e respektoj mendimin tend.Atehere,nese nuk jane diskutuar me pare desha te di se sa eshte thellesia maximale ne ate pjese dhe,a ka patur ndonjehere orvatje qe aty te shikohet me ndonje nendetese,edhe pse nuk eshte nje gje e madhe,ndoshta permes saj do te mund te verehet mos aty ka ndonje ndryshim me pjese te tjera te oqeanit boteror,natyrisht,ne brendesi(gjallesa,toka)!!!
    Thellesia me e madhe ne Trekendesh eshte deri ne 10 mije metra ne piken jug-lindore te saj qe eshte dhe thellesia me e madhe ne Oqeanin Atlantik. Ndodhet ne te ashtuquajturen Grupa e Porto Rikos. Ne vende te tjera thellesia varion nga 5-6 mije metra ose dhe me pak. Ka patur orovatje per te kerkuar shtratin e saj kryesisht me sonda apo ultratinguj, fotografi satelitore por keto te fundit pesojne coroditje kur kalojne mbi trekendesh. Fakti mbetet ai qe te thashe ne shkrimin tjeter. Nuk jane gjetur mjete te mbytura qe jane raportuar te zhdukur. Sic nuk jane gjetur as mbeturina ne siperfaqe, tipike per rastet e anijeve te mbytura, njolla vaji, copra metalike apo te tjera te kesaj natyre...asgje. Cdo gje duket sikur tretet ne ajer. Sa per pyetje ne lidhje me filmat etj ato ju lutem lerini jashte temes. Mund te kerkoni ne google per gjera te tilla.

  16. #136
    i/e regjistruar Maska e PantherTouch
    Anėtarėsuar
    12-02-2004
    Postime
    31
    Darius ... respekt per mundimin. Goxha informacione interesante qe kerkon kohe per research te sakte.
    Paraprakisht dua te shtoj dicka per nje nga postimet ku u shtrua pyetja pse rritja e shpejtesise mbi 300k e famshem. Sipas teorise se Einstein dhe formules se famshme: faktori i relativitetit = rrenja katrore e (1 - ( s^2 / c^2 ))
    ku s eshte shpejtesia e levizjes, c eshte shpejtesia e drites 300k km/s (Nuk ka "latex" forumi fatkeqesisht )
    Nga formula siper duket shume thjeshte qe ne momentin qe "s" rritet me shume se c rezultati i pjeses pa rrenje del negativ "pra kthim ne kohe" mirepo sic dihet qarte ne matematike rrenja e numrave negative nuk egziston per numrat real. Pra egziston vetem per numrat kompleks te cilet jane a + bi ku a eshte pjesa reale dhe bi eshte pjesa imagjinare.
    Megjithate matematika e mesiperme ne menyre vulgare zakonisht perkthehet si kthim ne kohe ne momentin qe shpejtesia e udhetimit e kalon shpejtesine e drites (dicka e pa matur praktikisht deri tani)
    Por vete kthimi ne kohe eshte koncept interesant pasi nese koha trajtohet si dimension atehere kthimi ne kohe rezulton ne ndryshim dimensionesh, dhe prandaj edhe shpjegimi i Darius mbi "perkuljen e kontinumit hapesire kohe", pasi deri diku mund te parafytyrohet si levizje neper dimensione.

    Personalisht i kam shume qef dhe pasion (qe domethene ma mbushin mendjen deri diku) diskutimet mbi dimensionet dhe sidomos mbi dimensionet e panjohura. Problemi kryesor ne studimet e tyre eshte se diskutimet kryhen teorikisht dhe eshte shume e veshtire (ose e pamundur) te kryhen eksperimente praktike. Per kete arsye edhe keto diskutime fillojne e marrin karakter misterioz, fantashkencor, apo edhe fetar.

    Raportet mbi Bermudat jane shume. Disa mund te konsiderohen si fakte, disa mbase jo. Raportimet nga njerez patjeter qe mund te vihen ne testin e dyshimit, pasi mund te kene qene thjesht anomali mendore mirepo ka shume fakte qe jane te dokumentuara qarte nga aeronautika dhe gjithashtu akoma me shume qe mund te mbahen fshehur nga qeveria Amerikane e njohur per sekrete shteterore.

    Une kam disa pyetje te thjeshte per Darius ose ndonje tjeter qe mund te dije me shume.
    Sa eshte perafersisht siperfaqja qe mbulon trekendeshin?
    Ka ndonje pike te vecante qe eshte me shume e rrezikshme se te tjerat?
    Si eshte levizja normale mbi ate zone, njesoj si ne zonat e tjera, pra levizje plot, apo me konservative ?
    Ka levizje me anije ?
    Jane bere ndonjehere kerkime zyrtare ne det ?

  17. #137
    Panter madhesia e Trekendeshit te Bermudes sipas disa studiuesve eshte rreth 900 mije kilometra katrore. Ka dhe nga ata qe thone qe madhesia reale eshte dyfish me e madhe se kjo shifer. Pra nuk ka ndonje percaktim te sakte.

    Kater pyetjet e tjera marrin pergjigje ne teme po ta lexosh me vemendje

  18. #138
    pasi qe thellsia me e madhe e trekendeshit te bermudeve qenka 10 mije metra mund ta di sa eshte thellsia me e madhe e ujit ne toke

  19. #139
    Vendi me i thelle neper ujrat e tokes sot njihet ajo qe quhet Gropa Mariana ne Oqeanin Paqesor me nje thellesi prej 10.924 metrash.


  20. #140
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anėtarėsuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    a ka ndonje nendetse te zhdukur? , ne ket rubrik nuk pash per as nje raportim per nje gje te till , pra shum let eshte e mundur qe ato nuk zhduken ne uj por diku ne hapsir kush e di ne cfar dimensionesh kalojn :|
    We are all Aliens

Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •