Close
Faqja 6 prej 9 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 164
  1. #101
    Darius une nuk i kisha para ato foto dhe tani qe shfletova ne forum pashe disa.
    po te me vije dicka ne mendje ose ndonje dokument ne dore me shume kenaqesi do ta publikoj si dhe do jap edhe interpretimin tim.Shpresoj ne mirekuptimin tend.

  2. #102
    MoskoSoft, ti dhe te tjeret jeni te gjithe te mirepritur per te marre pjese ne kete teme. Madje me jep kenaqesi pjesmarrja e gjere.

    P.S. Ne kontekstin e pjesmarrjes do ju lutesha anetareve qe me pare te lexojne materialet dhe pastaj te postojne pasi po ve re perseritje te tyre. Kjo e ben temen te zgjatet pa vend dhe te merzitshme per lexuesit.

  3. #103
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-07-2008
    Postime
    273
    Thojn qe trekendeshi eshte mbyllur dhe nuk i ka me ato veti pragjithcka eshte normale, a eshte e vertet kjo?

  4. #104
    Nuk mund te mbyllet dicka qe eshte mbiquajtur trekendesh vetem per te patur nje ide figurative mbi nje siperfaqe te caktuar. Dhe nuk eshte aspak e vertete qe kane ndaluar se ndodhuri zhdukjet dhe gjerat e tjera te mistershme. Thjesht njerezit e evitojne kontaktin direkt me trekendeshin.

    Ndiqni kete dokumentar se eshte interesant.

    http://video.google.ca/videoplay?doc...pearance&hl=en

  5. #105
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    14-07-2008
    Postime
    273
    Sa me acarohen nervat se s`mi hap keto videot qe con ti Darius.
    Gjithsesi flm per shpjegimin, te pyeta se kisha ven bast me nje shoqe.Ajo thoshte eshte mbyll trekendeshi bermudave, un thoja jo.Sepse kisha lexu ketu.

  6. #106
    Viki mund te shkosh vete ne google video dhe i gjen aty si materiale. Dokumentarin qe kam vene une e gjen nga te paret. Po ashtu mund te shikosh direkt kete link qe po te jap:

    http://video.google.ca/videoplay?doc...ry&vt=lf&hl=en

    Ose ketu ne forum:

    http://video.google.ca/videoplay?doc...ry&vt=lf&hl=en

  7. #107
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anėtarėsuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Pergezime mbi temen Darius. Mbase shume muaj me vone mbas postimit tend te fundit ne kte teme por i lexova te gjitha referimet e tua duke anashkaluar vetem replikat qe kishe me disa antare.

    Une kisha nje pyetje ne lidhje me ndalimin e kohes gjate kalimit mbi trekendeshin e bermudeve. Kur thua qe mbasi ktheheshin ne toke pasagjeret vinin re qe koha kishte ndaluar 10 min e kuptoj ne rastin e pilotit amerikan i cili e llogarit ne lidhje me karburantin e harxhuar, por ne rastin e pasagjereve te cilet u hetuan ne menyre te fshehte dhe kuptuan se dhe tek ata kishte pasur nje mungese kohe jam kurioz te di se si e kuptuan kte hetuesit e ngjarjes.... me nje fjale akrepat e ores se tyre kishin ngelur 10 min mbrapa? Si mund te kene efekt tek orat fushat magnetike sikur ato jane mekanike edhe kur jane elektronike sepse besoj se fusha magnetike duhet te kete efekte te ndryshme nga njera tek tjetra. Pastaj ne referimet e tua permendet se fusha magnetike (apo dicka tjeter) i nxirrte jashte kontrollit aparaturat elektronike te aeroplanit apo te anijes, por ne kte rast aparaturat kane opsionin e restartit kur pesojne ndonje pauze kurse nje ore elektronike eshte shume e thjeshte per te bere nje restart, edhe nese do e bente do fillonte nga zero (ora 12:00) pra nga mund ta nxirrnim perfundimin se dhe pasagjeret kishin perjetuar te njejten periudhe ndalimi kohe....?


    Thjesht ky detaj mu duk pak i manget dhe se nuk dua te replikoj per temen, biles tema me pelqen pikerisht se eshte e cuditshme....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga morrison : 20-03-2009 mė 16:56

  8. #108
    Nuk kam specifikuar ne asnje vend qe orat ishin elektronike apo mekanike. Kjo eshte njera ane. Tjetra sipas mendimit tim, ne momentin qe ti ndryshon konceptin kohe sic e njohim ne atehere dhe matja e saj do jete e pavlefshme sipas standartit qe njohim ne. 10 min i humbur sugjeron qenien e avionit per 10 min ne nje tjeter kontinium hapesire kohe ku nuk aplikohen te njejtat parametra qe kemi ne ne realitetin tone. E njejta gje ndodh dhe me mosfunksionim e aparaturave kur gjenden ne nje 'vorbull' te tille anomalie. Me te kaluar ate, ato rikthehen ne gjendje pune.

  9. #109
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anėtarėsuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    DARIUS

    E kisha llafin per kete

    Para se te fillonte manovrimet per te zbritur, ai u zhduk nga ekranet e radareve per 10 minuta, pastaj u shfaq perseri dhe zbriti normalisht. Pilotet te trembur nga autoambulancat, zjarrefikset etj, qe qene mbledhur ne aerodrom, u pyeten nga personeli i kulles se drejtimit dhe i sherbimit te shpetimit nese kishtin patur ndonje veshtiresi pasi qene zhdukur nga radari. Sipas pilotit dhe kopilotit nuk kishte ndodhur asnje gje pervecse ata kishin fluturuar 10 minuta ne mes te nje mjegulle. Ne lidhje me ceshtjen e zhdukjes se tyre nga radari, pilotet bene nej kontroll te sahateve te tyre dhe gjeten se ata kishin mbetur mbrapa 10 minuta. Pastaj kontrolluan oren kronometer te aeroplanit, sahatet e personelit qe sherbente ne aeroplan, bene fshehurazi edhe nje kontroll midis pasagjereve dhe gjeten se te gjithe kishin humbur ne menyre te pashpjegueshme 10 minuta, aq kohe sa ishin zhdukur nga radari. Megjithese ndonjehere radaret pesojne ndonje avari ne funksionim, unanimiteti i sahateve sugjeron qe per njefare periudhe kohe te pezulluar aeroplani dhe pasagjeret "qene" diku gjetke - ne anen tjeter te kohes.
    Thjesht jam kurioz dhe ne ke mundesi te me pergjigjesh persa i perket pyetjes sime. Nuk po bej spam....

  10. #110
    Me duket se i jam pergjigjur fare qarte asaj pyetje:

    Citim Postuar mė parė nga Darius
    10 min i humbur sugjeron qenien e avionit per 10 min ne nje tjeter kontinium hapesire kohe ku nuk aplikohen te njejtat parametra qe kemi ne ne realitetin tone. E njejta gje ndodh dhe me mosfunksionim e aparaturave kur gjenden ne nje 'vorbull' te tille anomalie. Me te kaluar ate, ato rikthehen ne gjendje pune.

  11. #111
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anėtarėsuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Ore Darius... , une e kuptoj shume mire kete qe thua por qe nuk eshte pergjigje e pyetjes sime. Pyetja ime eshte se si ka mundesi qe dhe sahatet u c'orientokan nga nje fushe magnetike e shfaqur papritur aty. Pra si ne rastin kur sahatet jane elektronik edhe kur jane mekanik. Te pyeta me shume sepse me beri pershtypje dhe mendova se mos nuk jam mire i informuar per kete lloj veprimi te ligjeve fizike. Pra, si hapes i ketyre temave besoj se ke me shume dije nga une dhe mos me ndricoje ndopak, por e shikoj se akoma nuk me paske kuptuar dhe vazhdon me te njejten pergjigje dhe me duket sikur tallesh , te lutem nese nuk ke ndonje pergjigje per pyetjen nuk ka ndonje problem se ato nuk e shkruar ti, por thjesht po i transmeton ketu ne forum.

  12. #112
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Citim Postuar mė parė nga Pizeveni Lexo Postimin
    Ore Darius... , une e kuptoj shume mire kete qe thua por qe nuk eshte pergjigje e pyetjes sime. Pyetja ime eshte se si ka mundesi qe dhe sahatet u c'orientokan nga nje fushe magnetike e shfaqur papritur aty. Pra si ne rastin kur sahatet jane elektronik edhe kur jane mekanik. Te pyeta me shume sepse me beri pershtypje dhe mendova se mos nuk jam mire i informuar per kete lloj veprimi te ligjeve fizike. Pra, si hapes i ketyre temave besoj se ke me shume dije nga une dhe mos me ndricoje ndopak, por e shikoj se akoma nuk me paske kuptuar dhe vazhdon me te njejten pergjigje dhe me duket sikur tallesh , te lutem nese nuk ke ndonje pergjigje per pyetjen nuk ka ndonje problem se ato nuk e shkruar ti, por thjesht po i transmeton ketu ne forum.
    Bravo ! e kape mat "hajdutin" . Besoj se meriton me shume respekt, per mundimin, edhe sikur te ishte ashtu si thua ti ! Pastaj ketu e ka treguar se nuk eshte i tille! N q s di ndonje gje me shume na e trego ketu, qe ta kuptojme te gjithe. Nuk ke pse akuzon Darius-in! Ose thuaji per "krimet" e bera!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brandon : 21-03-2009 mė 13:33
    La vida es un carnaval

  13. #113
    Citim Postuar mė parė nga Pizeveni Lexo Postimin
    Ore Darius... , une e kuptoj shume mire kete qe thua por qe nuk eshte pergjigje e pyetjes sime. Pyetja ime eshte se si ka mundesi qe dhe sahatet u c'orientokan nga nje fushe magnetike e shfaqur papritur aty. Pra si ne rastin kur sahatet jane elektronik edhe kur jane mekanik.
    Me duket se keqkuptimi qendron ne faktin qe shkaku i humbjes se kohes quhet automatikisht fenomen elektromagnetik nga ana jote. Nese nje i tille eshte pare te ndikoje ne aparaturat dhe pajisjet e avionave (apo dhe te anijeve) kjo nuk do te thote qe eshte elektromagnetizmi ai qe shaktoi ndalimin e kohes. Ajo qe eshte konstatuar eshte vetem fakti qe 10 minuta humben ne kohe nga oret e te gjithe pasagjereve. Mos harro qe efektet e elektromagnetizmit jane nje nga shpjegimet e mundeshme qe jepen per ate qe ndodh ne Trekendesh. E njejta gje vlen dhe per fenomenin e supozuar te nje perkulje kontiniumi hapesire kohe. Nese shkaku i ndalimit te kohes ka qene thjesht elektromagnetik atehere pergjigja ime do ishte me nje pyetje te drejtuar ty: Sa i njohim (i njeh ti) efektet dhe ndikimet e elektromagnetizmit ne aparatura? Une personalisht di qe elektromagnetizmi ndikon jo vetem ne pajisje elektronike por edhe ato mekanike. Tjetra qe me ben pershtypje eshte perpjekja jote per te mbushur nje 'boshllek' konceptual mbi efektin qe krijon elektromagnetizmi duke shmangur nga konsiderata faktin me kryesor, ndalimin e kohes, tjetersimin e saj, menyren ndryshe te rrjedhjes se saj. Mund te tingelloj abstrakt si koncept po mua me duket fare i qarte. Crendesi ka qenia mekanike ose elektronike kur ndryshon 'njesia matese' e kohes, kur ndryshon realiteti qe e percakton ate? A nuk do ndikonte kjo direkt dhe ne mjetet matese? Isha me i qarte tani?

  14. #114
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anėtarėsuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Une nuk kam problem mbi konceptin dhe nuk eshte se po e degjoj per here te pare, por nga natyra jam shum dyshues dhe i ve re shume hollesit dhe ne kete rast per mua ishte dyshuese referimi se ata kontrolluan sahatet e piloteve dhe te pasagjereve dhe ato kishin humbur te gjitha nga 10 min kohe, pra ketu ishte dhe pyetja ime qe ne fillim se si munden orat elektronike te ngelen ne vend dhe te fillojne prape aty ku kane ngelur nga fusha magnetike, por sic e the dhe vete tashme nuk eshte e thene qe te kete qene nga nje fushe magnetike ndikimi mbi to, nejse zgjatemi kot kur nga nje pyetje e thjeshte perfundojme te nxjerrim konkluzione per te tjeret.

    Megjithate faleminderit per perpjekjet...

  15. #115
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anėtarėsuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Citim Postuar mė parė nga brandon Lexo Postimin
    Bravo ! e kape mat "hajdutin" . Besoj se meriton me shume respekt, per mundimin, edhe sikur te ishte ashtu si thua ti ! Pastaj ketu e ka treguar se nuk eshte i tille! N q s di ndonje gje me shume na e trego ketu, qe ta kuptojme te gjithe. Nuk ke pse akuzon Darius-in! Ose thuaji per "krimet" e bera!
    O ti pyka me shtate koke, ishte thjesht nje pyetje dhe se e di shume mire se c'rol luan darius ketu prandaj dhe e mar mundimin qe ti lexoj materialet qe ai sjell dhe sigurisht qe e gezon respektin tim sic e gezojne te gjithe ata antare qe nuk rrine duke thene pallavra, por mundohen te ofrojne ndonje dije sipac konceptit te tyre ketu ne forum, prandaj dhe ia drejtova pyetjen atij ne menyre qe ta shikonte thjesht si nje shqetesim nga pikpamja shkencore dhe jo keshtu si puna jote qe na ben te zgjuarin dhe me shpofshin mua ne hund ne ke kuptuar gje ti nga metarialet e sjella. Here tjeter behu me i durueshem dhe mos u hidh me te paren.

  16. #116
    Citim Postuar mė parė nga Pizeveni Lexo Postimin
    Une nuk kam problem mbi konceptin dhe nuk eshte se po e degjoj per here te pare, por nga natyra jam shum dyshues dhe i ve re shume hollesit dhe ne kete rast per mua ishte dyshuese referimi se ata kontrolluan sahatet e piloteve dhe te pasagjereve dhe ato kishin humbur te gjitha nga 10 min kohe, pra ketu ishte dhe pyetja ime qe ne fillim se si munden orat elektronike te ngelen ne vend dhe te fillojne prape aty ku kane ngelur nga fusha magnetike, por sic e the dhe vete tashme nuk eshte e thene qe te kete qene nga nje fushe magnetike ndikimi mbi to, nejse zgjatemi kot kur nga nje pyetje e thjeshte perfundojme te nxjerrim konkluzione per te tjeret.

    Megjithate faleminderit per perpjekjet...

    Nuk ka asgje te keqe te pyesesh, qofte edhe sikur kjo te zgjasi temen. Tema per ate pune eshte, jo vetem te pasqyrohet nje material po dhe te diskutohet per te. Ti thua qe nuk kam problem me konceptin por une ngul kembe qe pikerisht aty qendron problemi. Serisht ti e perserit pyetjen tende kur thua qe si ka mundesi qe orat elektronike te pasagjereve ngelen ne vend prej fushave magnetike. Ti kapesh me shkakun por harron faktorin kryesor, ate KOHE. Ska rendesi se kush e krijoi vorteksin kohor, ska rendesi se cfare shkaku ishte ai qe coi ne nje perkulje te kontiniumit, dimension tjeter apo edhe mbase ndalim total te vete kohes, ka rendesi qe ai avion per 10 min nuk ka qene ne sinkronim me kohen tone tokesore. Mbase une nuk isha i qarte ne shpjegimin e pare fare por kam nje arsye tjeter pse. 99 % te rasteve qe me kerkohet shpjegim per dicka, une perpiqem ti mbahem rracionales dhe vijes se pergjithshme pa implikuar mendimin personal. Kjo per arsye sepse shpesh nuk e kam gjetur veten ne kor me shume zera te tjera dhe per asnje arsye nuk dua te ndikoj te tjeret me opinionet e mija. Ne rastin konkret nese do te dish troc mendimin tim atehere une them se ajo qe ndodhi me pasagjeret ishte thjesht spostim ne nje tjeter realm per pak minuta, gje qe mund te jete shkaktuar nga forca te forta elektromagentike per te cilat po perpiqet te provohet qe shkaktojne perkulje te 'plehures dimensionale' ose ndonje shkak tjeter (gje qe sme intereson). Dhe e di pse kam kete mendim dhe e di pse nuk lodhem per te analizuar ngeljen e ores si ne ato elektronike ashtu dhe ne ate mekanike? Sepse une kam mendimin tim qe koha nuk ekziston dhe eshte nje nocion arrogant njerezor.(kete skam nder mend ta zgjeroj si pikepamje sepse eshte nje nga ato rastet qe sapo permenda ku mendimet e mija personale jane shume larg vijes se pergjithshme) Kaq.

  17. #117
    Perjashtuar Maska e morrison
    Anėtarėsuar
    16-01-2007
    Vendndodhja
    Me kembe ne toke!
    Postime
    822
    Ne rastin konkret nese do te dish troc mendimin tim atehere une them se ajo qe ndodhi me pasagjeret ishte thjesht spostim ne nje tjeter realm per pak minuta, gje qe mund te jete shkaktuar nga forca te forta elektromagentike per te cilat po perpiqet te provohet qe shkaktojne perkulje te 'plehures dimensionale' ose ndonje shkak tjeter (gje qe sme intereson).
    E drejte dhe kjo behet dhe me e qarte nga deshmite e tjera kur takojne anije apo aeroplane nga e kaluara......

    Mesa kam kuptuar dhe udhetimet ne kohe do te ndihmonin pikerisht sepse do mund te udhetonim per tek nje planet tjeter qe mund te jete shume vite drite larg duke koordinuar njekosisht dhe nje udhetim ne kohe.....

  18. #118
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Citim Postuar mė parė nga Pizeveni Lexo Postimin
    O ti pyka me shtate koke, ishte thjesht nje pyetje dhe se e di shume mire se c'rol luan darius ketu prandaj dhe e mar mundimin qe ti lexoj materialet qe ai sjell dhe sigurisht qe e gezon respektin tim sic e gezojne te gjithe ata antare qe nuk rrine duke thene pallavra, por mundohen te ofrojne ndonje dije sipac konceptit te tyre ketu ne forum, prandaj dhe ia drejtova pyetjen atij ne menyre qe ta shikonte thjesht si nje shqetesim nga pikpamja shkencore dhe jo keshtu si puna jote qe na ben te zgjuarin dhe me shpofshin mua ne hund ne ke kuptuar gje ti nga metarialet e sjella. Here tjeter behu me i durueshem dhe mos u hidh me te paren.
    Ti i the : ..... thjesht po e trasmeton.... apo nuk e ke shkruar ti....
    Per ato qe the e meriton nje kompliment, por po te kursej kesaj rradhe.
    Sa per vete ,po perpiqesha vetem te kapja fillin dhe te kuptoja dicka! Nuk besoj se i meritoj ato dekoratat qe me dhe!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga brandon : 21-03-2009 mė 18:56
    La vida es un carnaval

  19. #119
    Me vjen mire qe me ne fund u kuptuam

    p.s. Per replikat jashte teme do ju lutesha ti lini per ne privat. Faleminderit.

  20. #120
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-08-2008
    Postime
    10
    Te lumte Darius per informacione rreth ketij misteri por tash une do te tregoj per kete mister ne baz te fes Islame qe e kam lexuar vet ne librin "Bised me Exhinin Musliman"ku nje pjes te keti libri ky exhini Musliman fol per Trekendeshin e Bermudeve,pastaj do ta bej nje pyetje ty Darius dhe qe ka mundesi te ma kthesh pergjigjjen.Faliminderit

Faqja 6 prej 9 FillimFillim ... 45678 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •