Close
Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 164
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-03-2007
  Postime
  31
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  trekendeshi

  mendohet se ne kete trekendesh gjenden objekte fluturuese aliene te cilat krijojne fusha magnetike te panjohura nga njerezit .gjithashtu mendohet se te gjitha anijet e mbytura dhe avjonet te cilen jane rrezuar prej te ashtequajturave turbulenca jane kane si shkak keto fusha te krijuara nga objekte te paidentfikuara

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e faktor-G
  Anėtarėsuar
  30-06-2007
  Vendndodhja
  gilan
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bruno p
  mendohet se ne kete trekendesh gjenden objekte fluturuese aliene te cilat krijojne fusha magnetike te panjohura nga njerezit .gjithashtu mendohet se te gjitha anijet e mbytura dhe avjonet te cilen jane rrezuar prej te ashtequajturave turbulenca jane kane si shkak keto fusha te krijuara nga objekte te paidentfikuara

  ki ngatur dishka se njo me aliena lidhje nuk ka kur far lidhje hiq, a me val te fushave elektormagnetike ka mundsi t'ket ndikim ne avionat me navigatcjon, po edhe pse avionat me navigacjon jan shum frikte te zbuluara kshtu qe edhe kjo bjen gati si teori per trekendeshi e bermudeve sepse fluturimet e emertuara me FLUTURIMI 19 nuk kishtin sistem navigacjoni po prap ishin zhdukur.

 3. #83
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga Bruno p
  mendohet se ne kete trekendesh gjenden objekte fluturuese aliene te cilat krijojne fusha magnetike te panjohura nga njerezit .gjithashtu mendohet se te gjitha anijet e mbytura dhe avjonet te cilen jane rrezuar prej te ashtequajturave turbulenca jane kane si shkak keto fusha te krijuara nga objekte te paidentfikuara
  Bruno kjo eshte njera nga teorite. Shkak eshte shfaqja e shpeshte e ketyre objekteve ne kete zone por nuk mund te thuhet qe vetem kjo eshte arsyeja. Ka shume anomali dhe fenomene te pashpjegueshme ne ate zone duke filluar qe nga mungesa e gravitacionit, kushtet atmosferike qe quhen white out, humbje dhe fitim ne kohe... Pra ka shume te tilla. Shkaqet mund te jene elektromagnetike, mund te jene fare te panjohura nga shkenca jone ose mund te jene dhe fare te thjeshta dhe pikerisht per kete arsye i shpetojne vemendjes. Ne kete teme kryesisht jane trajtuar disa teori te mundeshme por me siguri nuk mund te thuhet asgje.

  nuk ka kur far lidhje hiq, a me val te fushave elektormagnetike ka mundsi t'ket ndikim ne avionat me navigatcjon, po edhe pse avionat me navigacjon jan shum frikte te zbuluara kshtu qe edhe kjo bjen gati si teori per trekendeshi e bermudeve sepse fluturimet e emertuara me FLUTURIMI 19 nuk kishtin sistem navigacjoni po prap ishin zhdukur
  Elektromagnetizmi prish cdo lloj sistemi elektrin dhe elektronik. Ska pse te kete qene patjeter navigacion si ai qe kemi ne sot per te qene i ndjeshem ndaj EM. Megjithate po te lexosh logset e bisedave te skuadriljes me kullen e kontrollit do mesosh qe sistemi i tyre i drejtimit, pra busulla, aparatura te tjera fluturimi ndonese jo aq te sofistikuara sa me pas, kane ekzistuar dhe kane qene mjaft praktike. Per me shume mund te lexosh kete fragment:

  History: Review Of The Air Navigation At The End Of World War II

  # navigation aids and associated techniques had been improved to the point that navigation other than by visual means was no longer an art restricted to the few initiated but could be performed with sufficient accuracy by the average pilot/ navigator. In addition, communications between aircraft and ground services needed no longer to be exchanged in coded form (Morse-code) but could, to an ever-increasing degree, be conducted by voice, thus rendering the radio-operator more and more superfluous.

  Pra aparatura ka patur madje efikase. Kane qene po ashtu mjaft te ndjeshme ndaj valeve elektromagnetike.

 4. #84
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime

  Mbase

  mbase zhdukjet ose fatkeqsit jan me raste sepse nje i aferm i imi esht i apasionuar pas mistereve dhe ka nje librari me te dhena a ca dreqin ka, ai donte te provonte se sa e vertet ishte "LEGJENDA" e Trekendishit te bermudes dhe vajti ne MIAMI,BERMUD,dhe PORTO RICO me avion dhe anije dhe asgje nuk i ndodhi esht akoma gjall dhe po studion se kush ka hedhur hipotezen i pari qe nje zot ka mallkuar ato tre vende sepse ne ato tre vende thuhet se qielli ishte shum i ulet aq i ulet sa njerzit kur lanin duart i fshinin me qiellin por nje dit perendia e qiellit nuk me kujtohet emri tani u nxeh dhe e ngriti qiellin shum lart aq lart sa njerzit te mund ta kapnin dot pastaj mallkoi ato tre vende duke then qe cdo gje qe do guxoj te kaloj ne kete territor do te pesoj nje fund qe vetem un dhe ato qe do ta provojn do din se cdo te ndodhi....nuk e di sa e vertet esht po un refuzoj ta besoj.

 5. #85
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  MorDor nuk eshte e thene qe cdo anije, avion apo varke qe kalon ne Trekendesh humbet. Po te ishte ashtu sot do kishim nje numer gjigand te zhdukurish. Fenomeni ndodh ne momente te caktuara dhe mbase ka karakter ciklik. Kam nje pershtypje qe nuk e ke lexuar temen ketu. Nga komentet qe bere me krijove idene qe je mjaftuar me disa rrjeshta. Perndryshe nuk do kishe shkruar ate qe shkruajte.
  Ndersa sa per perendi e zot me mire ti leme jashte kesaj teme se skane pune fare ketu.

 6. #86
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime

  Arrow zzzzzzzzzzzzzzz

  ore zotri un thash ate qe di..nqs nuk di gje per kete lajmin kur nta lexosh hajde fol me mua se 75% e shkenctareve te botes e kan pohuar kete histori ME FAKTE..

 7. #87
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  MorDor sma ha mendja se ke lexuar 75 % te shkenctareve te botes. Dhe nga komenti qe ke bere sma ha mendja se ke lexuar fare. Keshtuqe permbahu ne te shprehur dhe me qete se sje ne pyll. Perndryshe ske vend neper keto tema.

 8. #88
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime

  Exclamation

  e ku e degjove ti se un kam lexuar 75% te shkentareve te botes,ai njeriu qe un e kam te aferm ka nje liber ku shkenctaret shprehinn mendimet e tyre per nje risi temash midis tyre kjo ne fjal.dhe te artikulli per TEB ishte kjo qe thash un.libri esht shkruajtur nga vet nje shkenctar amerikan pear 2 vjeteve emrin e te cilit nuk ja mbaj mend..po ta them dhe njeher nuk jan mendime qe un i shpik.

 9. #89
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 28 postime
  The marine insurer Lloyd's of London has determined the triangle to be no more dangerous than any other aerea of the ocean,and does not charge unusual rates for passage through the region.United States Coast Guard records confirm their conclusion.In fact ,the number of supposed disappearances is relatively insignificant considering the number of ships and aircraftwhich pass through on a regular basis.The coast guard is officially skeptical of the triangle,noting that they collect and publish,through their inquiries,much documentation contradicting many of the incidents written about by triangle authors.Trekendeshi i bermudes nuk ka asnje lloj misteri,atje nuk thyhen ligjet e fizikes,eshte e pamundur.

 10. #90
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga ronydestroyer
  Trekendeshi i bermudes nuk ka asnje lloj misteri,atje nuk thyhen ligjet e fizikes,eshte e pamundur.


  Nqs fenomeni white out, shtrengatat elektromangetike, humbja e kohes, fitimi ne kohe, zhdukjet misterioze ne 600 vjetet e fundit, ndjesia e mungeses se gravitetit provuar nga pilotet, mosfunksionimi i aparaturave, ndryshime krejt te papritura te kohes, shfaqje te objekteve misterioze, formacione reshe misterioze qe fokusohen mbi nje objekt lundrues ose fluturues etj nuk perbejne jo rregullsi dhe nuk perputhen me botekuptimin tone, atehere jam dakort, nuk ka mister dhe nuk thyen ligjet e fizikez. Si dhe eshte e pamundur. (po e pamundur per ke dhe per cfare?)

  Lloyd ate do thote roni. Ska sesi te thote ndryshe.

  the number of supposed disappearances is relatively insignificant considering the number of ships and aircraftwhich pass through on a regular basis
  E vertete! Me qindra mijera anije dhe avione qe kalojne trekendeshin, disa dhjetra apo qindra qe humbasin mund te quhen me plote gojen te parendesishme

 11. #91
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  41
  Postime
  1,259
  Faleminderit
  2
  8 falenderime nė 8 postime
  Darius.


  Dėgjova njė ditė nė televizor dikė qė pėrmendi trekėndėshin e Mesdheut. Nuk tha shumė hollėsi thjesht e pėrmendi krahas trekėndėshit tė Bermudeve. Ekziston njė trekėndėsh i tillė nė Mesdhe?
  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

 12. #92
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Ka disa zona te ngjashme ne bote te cilat paraqesin te njejtat anomali si ajo e Trekendeshit te Bermudes. Njera eshte ne krahun e kunder te saj, ne Detin e Japonise. Nje tjeter eshte ne Liqenin Superior midis Kanadase dhe Amerikes. Ka dhe nje zone tjeter ne afersi te ishullit te Pashkeve, rreth 800 milje larg tij dhe nje tjeter ne detin e Kines Jugore. Per Mesdheun skam degjuar gje te them te drejten por nuk habiten nese ka. Prej kohesh eshte mesuar qe Trekendeshi i Bermudes nuk eshte e vetmja zone. Ka jo vetem ujore por edhe tokesore qe paraqesin te njejtat mistere.

 13. #93
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  ndoshta ka te beje si ne eksperimentin e filadelfias por ketu te bere nga alienet me nje teknologji shum te avancuar

  darius deshta te di mendimin tend rrethes kesaj

 14. #94
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Temen e kam ndertuar ne menyre te tille qe te lexohet ajo qe thone ekspertet dhe jo mendimi personal i imi. Sidoqofte une jam ne pozite te njejte me lexuesit e tjere. Mund te di me shume, mund te di me pak por kjo ska fare te beje me temen. Rendesi ka se cfare thone ata qe e kane studiuar prej dhjetra vjetesh si dhe vete faktet e paraqitura. Pra konkluzioni i sejcilit duhet te jete ne nivel personal dhe jo i ndikuar nga opinioni im apo i lexuesve te tjere.

 15. #95
  100 % shqiptar Maska e Milkway
  Anėtarėsuar
  08-01-2007
  Vendndodhja
  In the land of eagles
  Postime
  7,464
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  po e kuptoj qka don te thuash
  po un nuk e thash ne ate menyr qe te superioj tye e ti uli te tjeret e ke keqkuptuar
  e kam lexuar kete tem e edhe eksperimenti i filadelfias dhe deshta te pyes se mbasi ki informacion ma shum se un e shum te tjer thash mos eshte e nderlidht kjo ne nje menyr me menyren qe eshte zhvilluar edhe eksperimenti i filadelfis
  ate qe ndodh nuk po e nderlidhi me njerzit se humbje te anijeve ka pasur edhe para eksperimentit
  u nisa nga fakti se alienet jan ketu shum kohe me pare dhe kan zene pozit te favorshme per te zhduk njerez per eksperimente te tyre
  un te pyeta tye se a ki naj informacion rreth kesaj

 16. #96
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  E vetmja lidhje qe e gjykoj te forte eshte ajo e efektit elektromagnetik. Sic pretendohet per Eksperimentin e Filadelfias qe krijimi i nje fushe me intesitet te larte elektromagnetik shkaktoi spostimin ne kohe dhe ne hapesire ashtu mendoj qe fenomeni duhet te jete i pranishem dhe ne Trekendesh, mbase ne permasa te tjera (me te medha) dhe i nderthuru me faktore te tjere. Kjo eshte thjesht nje hipoteze e imja dhe nje perzjerje me deklaratat e thena deri tani.

 17. #97
  Kont Maska e MoskoSoft
  Anėtarėsuar
  20-09-2006
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendtje te gjitheve.

  Te faleminderit Darius qe na ke dhene gjithe keto informacione.

  Kjo teme me beri shume kurioz dhe e lexova te gjithen me shume vemndje.

  Meqe disa anetaret dhane hipoteza te ndryshme per TEB(ndryshe nga Daruius i cili jo vetem dha mendimin e tij por edhe pasqyroi disa fakte nga shkencetare te ndryshem)edhe une po jam nje mendimin tim.
  1.Mendoj se mungesa e gravitetit eshte krijuar si pasoje e nje force shtytese per lart e cila ka qene ne vlere e barabarte me forcen gravitacionale.Shkaku i kesaj force nuk e di kush mund te jete po mbase disa gazra nga qendra e tokes te cilat kane krijuar tunel ne kete zone.Shpejtesia e levizjes te tyre mund te kete qene aq e madhe sa qe ato nuk kane llogaritur fare ose eshte ndikuar shume pak nga trysnia e ujit ne oqean.Kjo ka bere qe keto gazra te dalin ne siperfaqe me shpejtesi shume te madhe duke ushtruar nje force ne vlera te barabarta me forcen gravitacionale per me kah te kundert .Them qe mund te jene gazra pasi neper shkrime flitet per nje re.
  2.Humbja e kohes mund te jete aritur si pasoje e levizjes me shpejtesi shume te madhe te ketyre gazrave,Pra keto gazra mund te kene aritur shpejtesine e dritetes ne NJE ZONE TE CAKTUAR .
  3.Mosfunksionimi i aparatura mbase mund te jete ndikuara edhe nga qe kjo zone per nje momet te caktuar ka gravitetin zero.Nuk e di nese eshte bere ndonje eksperiment me aparatura te anijeve kozmite ne kete zone.
  Nga Darius u permend krijimi i fushes me intensitet te larte elektromagnetik.Une mendoj se kjo gje mund te jete krijuar ne kete menyre ne kete ZONE TE CAKTUAR.Gazrat te drejtuara per lart kane luajtur per nje moment rolin e percjellesit te cilat duke levizur ne menyre te njetrajtshme nen veprimin e nje fushe magnetike te njetrajteshme kane bere qe diferenca e potenciale ne skajet e ketij”percjellesi” te jete numerikisht me f.e.m(forcen elektromotore) te induktuar ne percjelles.Kusht per lindjen e rrymes te induktuar eshte qe fluksi magnetik ne kete qark te krijuar duhet te ndryshoje.Lindja e rrymes te induktuar mund te kete qene shkak per prishjen e aparaturave.Mendoj se ndryshimi i fluksit eshte aritur nga levizja e vazhdueshme dhe e shpejte e gazit ne nje moment te caktuar.
  Per trupat qe zhyten ne uje pa bere zhurme,pra kur futen dhe duken si te perpira nga uji pasi as bulza nuk jane vene re,mendoj see shte shkaktuar nga mungesa e forces gravitacionale ne nje moment te caktuar.Kjo pasi uji ka qendruar pezull.
  Per daljen e trupave ne momente te cakuara kam disa dyshime dhe kjo me ben qe te me lindin dy mendime te kunderta.
  a)Mund te kene dale trupa nga fundi i oqeanit si pasoje e forces te ushtruar nga keto gazra.
  b)Trupat qe pretendohen te kene dale mund te kene qene thjesht iluzione te momentit per disa njerez,kjo mbase nga lodhja.Ky mendim me lind pasi nuk kemi ndonje prove psh.ndone video ose ndonje foto qe te tregoje shfaqjen dhe zhdukjen e objekteve(tek Eksperimenti i Filadelfias fotoja me zdukjen e anijes nuk me mbush mendojen megjjithese mendoj qe nje qe e tille mund te kete ndodhur).

  Nqs dikush di ndonje prove(foto ose video) per zhdukjen e objekteve ne TEB ta dergoje,sepse thashethemet per UFO-t pa asnje fakt konkret nuk me bindin shume.

  Darius me interson shume mendimi jot per keto qe permenda me lart.Te pershendes dhe te uroj gjithe te mira

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e TOKIO HOTEL
  Anėtarėsuar
  19-07-2007
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Darius je me te vertet bravo me qart se keshtu skishe si ta spjegoje..
  Quando ti metti a saltare di gioia bada che qualcuno non ti tolga la terra sotto i piedi.

 19. #99
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  669 falenderime nė 475 postime
  Citim Postuar mė parė nga MoskoSoft Lexo Postimin
  3.Mosfunksionimi i aparatura mbase mund te jete ndikuara edhe nga qe kjo zone per nje momet te caktuar ka gravitetin zero.Nuk e di nese eshte bere ndonje eksperiment me aparatura te anijeve kozmite ne kete zone.
  Eshte provuar. Cdo satelit apo mjet kozmik kur ndodhet ne hapesire mbi zonen e Trekendeshit ka te njejtin problem. Dmth crregullim te pajisjeve dhe humbje te perkoheshme te orientimit. Pra fenomeni eshte kaq i fuqishem sa kalon dhe atmosferen tone dhe shtrihet dhe ne hapesiren qiellore pertej.

  Nqs dikush di ndonje prove(foto ose video) per zhdukjen e objekteve ne TEB ta dergoje,sepse thashethemet per UFO-t pa asnje fakt konkret nuk me bindin shume.

  Darius me interson shume mendimi jot per keto qe permenda me lart.Te pershendes dhe te uroj gjithe te mira
  Foto kam postuar ne kete teme. Si per fenomenin whiteout ashtu dhe per shtyllat e ujit qe ngrihen krejt papritur. Po ashtu dhe foto te ufo-ve te para ne Trekendesh ka me qindra. Ke thene ne fjaline tende fjalen thashetheme per Ufot. Nuk e di ke quan prove dhe cfare perben thashethem per ty. Por nese ato qindra mijera foto, video, deshmi nga te gjitha kategorite e njerezve, nga te gjitha fushat shoqerore e shkencore nuk perbejne prove te bindeshme per ty atehere Darius nuk ka asnje mundesi qe te te bindi apo mbushi mendjen per fenomenin. Bindja dhe mosbindja eshte ne nivel personal. Seeing is not believing, Believing is seeing.

 20. #100
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-09-2007
  Vendndodhja
  Nė kėrkim tė makinės sė kohės
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Disa nga anijet dhe aeroplanat e zhdukur

  Trekendeshi i bermudes edhe ne keto dite mbetet nje nga misteret me te medha te kesaj bote.Shume anije dhe aeroplana jane zhdukur pa lene gjurme.Une do ti permendi disa nga anijet dhe aeroplanat:
  ANIJET E ZHDUKURA.

  1- Rosalia- u zhduk ne 1840 ne rrugen midis Havanes dhe Evropes. Ishte nje anije franceze qe u takua e abandonuar ne brendesi te trekendeshit duke lundruar normalsht, me velat te hapura me ngarkesen te pa prekur , por ishte zhdukur ēdo gje e gjalle.
  2- Mari Ēeleste - u zhduk rreth muajit Nentor 1872, pasi doli nga porti i N. Yorkut u takua ne 4 dhjetor te po atij viti ne trekendesh pa asnje ne bord Kishte pasur 10 persona ne bord.
  3- Atlanta- u zhduk ne janar 1880. Ishte nje fregate britanike qe shkonte nga ishujt Bermude ne Angli. U zhduk bashke me 209 persona ne bord shume afer ishujve Bermude.
  4- Freja- u zhduk ne 4 tetor 1902. Ishte nje anije e madhe gjermane me tre direke qe u takua ne po kete muaj afer Manzanijes , ne Kube, nga ku kishte dal ne daten 3 te po atij muaji.Ishte zhdukur gjithe ekipi.
  5-Ciklopi-u zhduk ne 4 mars 1918, Ishte nje anije e madhe e marine amerikane, 150 m gjatesi .U zhduk me 309 pasagjere pa leshuar asnje mesazh ndihme. Lundronte mes ishujve Barbados dhe Noorfolk kur u zhduk.
  6-Raifuku Maru- u zhduk ne 1924.Ishte nje anije mallrash japoneze qe lundronte midis ishujve Bahamas dhe Kubes kur u zhduk. Kerkoi ndihme me radio.
  7-Cotopaxi- u zhduk ne 1925. Ishte nje anije qe udhetonte midis Ēarlestonit dhe Havanes. U zhduk afer Kubes.
  8-Stavenger- u zhduk ne 1931. Ishte anije tregetare qe nodhej afer ishullit Cat, ne Bahama , kur u zhduk me 43 persona ne bord.
  9- John and Mary- U zhduk ne prill 1932. Ishte nje anije prej dy direkesh qe u shfaq duke lundruar pa asnje ne bord dhe rreth 80 km ne jug te ishujve Bermude.
  10-Anglo-Australian- u zhduk ne mars 1938. Ishte nje anije qe leshoi mesazhin e fundit te saj nga ishujt Azore. U zhduk me 39 njerez ne bord.
  11- Gloria Colite - u zhduk ne shkurt te 1940. Ishte nje jaht i San Vincent ne ishujt Antillas angleze. U shfaq pa asnje ne bord, por me te gjitha gjerat ne rregull, duke qene 320 km ne jug te Mobile, Atlanta.
  12-Rubicon- u zhduk ne 22 tetor te 1944. ishte nje anije kubane qe u zhduk ne qender te Trekendeshit. Me vone u takua nga rojet detare amerikane perbale brigjeve te Floridas pa asnje njeri ne bord, kishte shpetuar vetem nje qen qe ishte deshmimtari memec i drames.
  13-Sandra-u zhduk ne qershor 1950. Ishte anije prej 106 m gjatesi qe lundronte nga Savanah, Giorgia, ne portin Cabello , Venezuela. Ishte ngarkuar me 302 tonelata insekticidesh pe plantacionet. Kaloi ne portin e Agustines ne Florida dhe me vone u zhduk me gjithe ngarkesen dhe ekuipazhin.
  14-Connemara IV- u zhduk ne shtator 1955.Ishte nje yaht privat qe u shfaq complet vetem , pa asnje gjurme te asaj qe mudn tekishte ndodhur.U shfaq 640 km ne lindje te Bermudeve.
  15-Sulphur Queen- u zhduk ne 4 shkurt te 1963. Ishte nje anije tregetare prej 130 m qe shkonte nga Beaumont, Texas, ne Norflok, Virginia. U zhduk pa leshuar asnje mesazh ndihme, me gjithe ekuipazhin.
  16-SNO'Boy- u zhduk ne 1 korrik 1963. Ishte nje peshkarexhe e vogel , vetem 20 m dhe me 40 peshkatar ne bord. Shkonte nga Jamaica ne Cayo ne verilindje kur u zhduk me gjithe ekuipazh.
  17-Witchcraft-u zhduk ne 24 dhjetor 1967.Ishte nje anije qe bente udhetime turistike (crocero). Eshte nje nga rastet me te ēuditshem te trekendeshit. U zhduk papritur me pronarin dhe nje pasagjer ne bord, kur bente shetitje ne det jo me larg se 1600 m nga Miami, ne Florida.
  18- Anita- u zhduk ne mars te 1973. Ishte nje anije tregetare me 20.000 tonelata ngarkese dhe lundronte nga Newport News per ne Gjermani. U zhduk ne trekendesh me 32 veta ne bord.
  19-Milton Latrides- u zhduk ne prill 1973. Ishte anije qe udhetonte nga New Orleans per ne El Cabo

  AVIONET E ZHDUKUR
  1- Super Contellaton- u zhduk ne 30 tetor 1945. Ishte nje avion i flotes amerikane . U zhduk me 42 persona ne veri te trekendeshit.
  2-Martin Mariner- u zhduk ne 5 dhjetor 1945. Ishte nje hidroavion bombardues PBM i armates amerikane me 13 persona ne bord.U zhduken te gjithe pas 20 minutash udhetim.
  3- C-54- u zhduk 1947. Ishte avion ushtarak i ushtirse amerikane .U zhduk me te gjithe njerzit ne te 180 km nga ishujt Bermude.
  4- Tudor IV-u zhduk ne 29 janar te 1948.Ishte nje avion tregetar katermotoresh Star Tiger. U zhduk me 31 pasagjer dhe tre personel 600 km ne veri te ishujve Bermude.
  5- DC-3- U zhduk ne 28 dhjetor 1948. ishte nje avion privat ne nje udhetim tregetar qe u zhduk me 32 pasagjer dhe ekipin e tij ne nje pike te papercaktuar midis San Juan (PUerto Rico) dhe Miami.
  6-Tjeter Tudor IV- u zhduk 17 janar 1949. Ishte nje avion tregetar i quajtur Star Ariel (binjak i Star Tiger). U zhduk midis ishujve Bermude dhe Jamaica, 600 km nga Bermudet.
  7- Globemaster-u zhduk ne mars 1950.Ishte nje avion tregetar amerikan qe fluturonte per Irlande.
  8-York- u zhduk ne 2 shkurt 1952. ishte nje avion tregetar britanik dhe fluturonte per Jamaika.U zhduk me 33 pasagjer ne bord ne veri te trekendeshit.
  9-Martin P-5M- u zhduk ne 9 nentor 1956. Ishte nje avion amfib nga patrullat e marines amerikane. U zhduk me 10 veta ne ekuipazh shume afer Bermudeve.
  10- Chase YC-122- u zhduk ne 11 janar 1957.Ishte nje avion tregetar me 4 pasagjer. U zhduk mes Palm Beach dhe Gran Bahama.
  11- KB-50- u zhduk ne 8 janar 1962.Ishte nje avion tank i Forcave Ajrore Amerikane. U zhduk duke kryqezuar trekendeshin nga Virgina per ne Azore.
  12-Stratotankers KC-135- u zhduk ne 28 gusht 1963.Ishin 2 avione katermotoresh totalisht te rinj t Forcave Ajrore Amerikane.Shkonin ne nje mision sekret nga Bazen Homestead, ne Florida , ne nje baze tjeter sekrete ne Atlantic, por nuk harriten kurre , u zhduken 480 km ne verilindje te ishujve Bermude.
  13-Cargomaster C-132-u zhduk 22 dhjetor 1963 duke shkruar per Azore.
  14- Flyng Boxcar C-119-u zhduk ne 5 qershor te 1965.Ishte nje avion tregetar me 10 pasagjer ne bord.U zhduk ne juglindje te ishujve Bahamas.
  Njė gjė ėshtė absolute:Ēdo gjė ėshtė relative

Faqja 5 prej 9 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •