Close
Faqja 4 prej 9 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 164
  1. #61
    Bogdan Chmielnicki Maska e antares
    Anėtarėsuar
    19-08-2004
    Vendndodhja
    Ukraine
    Postime
    880
    Darius! Temat qe hap, interpretimet qe jep per kete mori fenomenesh (te botes parafizike kryesisht), bejne pjesen me te madhe te lexues/kontribuesve te forumit borxhli per horizontet qe u hap!
    Pavarsisht se personalisht kam qene ne kontakt me kete bote interesante, vleresoj ne shkallen maksimale perpjekjet tuaja ne kete fushe.
    Keni jo vetem mbeshtetjen time totale ne 99% te interpretimeve po edhe admirimin tim (per aq sa vlen, sigurisht) per seriozitetin dhe perkushtimin tuaj ne kete zone.
    Kam idene se do te ishte interesante permendja dhe zgjerimi i Misterit te Madh te Bermudeve me Detin e Djallit (sipas terminologjise Japoneze), gjeografia e tij dhe pasuria fenomenologjike (e ngjashme me Bermudet).......
    Pershendetje dhe urime.....
    "The United States appear to be destined by Providence to plague America with misery in the name of liberty"
    -Simón Bolķvar

  2. #62
    Manitu Maska e kiniku
    Anėtarėsuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    ...

    Ja edhje njė njeri i cili ia ka kushtuar 30 vjet Atlantides dhe i cili kundershton topic-un dhe pohimin tėnd, vėtėm kliko kėtu. Nothing personal.

    <<...Pavarsisht se personalisht kam qene ne kontakt me kete bote interesante...>>

    Dr. Milan RIZ, tėrė jeten e veten ia pėrkushtoj parapsikologjise, paranormales, ESP etj dhe nė fund tė karrieres sė tij, nė librin "Parapsikologjia", thotė, "Unė kam udhėtuar nė cdo cep tė botes nė kėrkim tė ndonjė fenomeni tė tillė, isha nė Rusi, Rumuni, Azi, Afrike dhe krejt cka gjeta ishte mashtrues qė kėrkonin vėmėndje dhe para nga klientela qė besonte nė hiromanti, bestytni etj etj".

    ...
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  3. #63
    Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
    Anėtarėsuar
    28-02-2005
    Vendndodhja
    Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
    Postime
    248
    Citim Postuar mė parė nga Bani gjk
    Un personalisht besoj qe ky trekendsh eshte diqka sekret i tokes !
    Deri me tani i kam par pes emisjone dokumentar, lidhje me ket trekendshin,dhe i kam ne Pc ...
    Aty shum shkenctar shum meterolog etj flasin lidhje me ket tem, por as kush nuk din te jap nje pergjegje sakt sisht, te gjith thon per mendimin tim !!!
    Kshtu qe edhe un po them per mendimin tim, siq kan then shumica e shkenctarve se ky trrekendsh eshte sekret i tokes.
    Ka shansa qe edhe ndoshta e dijin se qfar ndodh ne at trekendsh, por ja qe nuk don me na trregu, kush e din !!!!

    Po keshtu qendrron puna edhe me Ufo, un besoj qe ka, dhe qe shkenca ka shum argumente per ufo, por nuk don ta shpall nje her per nje her, nuk e di pse?
    Keshtu kan then shum gjeneral te Amerikes, qe kan te bejn me ket pun.
    Zoti e din me se miri se qka ka ne tok dhe qka ka ne qiej.

    Dhe une te njejten gje me kete them

  4. #64
    Citim Postuar mė parė nga antares
    Darius! Temat qe hap, interpretimet qe jep per kete mori fenomenesh (te botes parafizike kryesisht), bejne pjesen me te madhe te lexues/kontribuesve te forumit borxhli per horizontet qe u hap!
    Pavarsisht se personalisht kam qene ne kontakt me kete bote interesante, vleresoj ne shkallen maksimale perpjekjet tuaja ne kete fushe.
    Keni jo vetem mbeshtetjen time totale ne 99% te interpretimeve po edhe admirimin tim (per aq sa vlen, sigurisht) per seriozitetin dhe perkushtimin tuaj ne kete zone.
    Kam idene se do te ishte interesante permendja dhe zgjerimi i Misterit te Madh te Bermudeve me Detin e Djallit (sipas terminologjise Japoneze), gjeografia e tij dhe pasuria fenomenologjike (e ngjashme me Bermudet).......
    Pershendetje dhe urime.....
    Antares flm per vleresimin e temes Persa i perket Detit te Djallit nuk e di pse skam arritur te gjej asnjehere dicka konkrete. E di qe ndodhin anomalira te njejta me ate te Trekendeshit (ajo qe eshte interesante te permendet eshte se Deti i Djallit eshte pikerisht dhe ne menyre simetrike me Trekendeshin, vetem se ne anen tjeter te botes) si ato elektromagnetike ashtu dhe metereologjike por personalisht informacioni qe kam pare per kete zone ska qene i plote. Ne fakt edhe skam kerkuar si duhet por ishte ide e mire kjo qe me dhe.

    Citim Postuar mė parė nga kiniku
    Dr. Milan RIZ, tėrė jeten e veten ia pėrkushtoj parapsikologjise, paranormales, ESP etj dhe nė fund tė karrieres sė tij, nė librin "Parapsikologjia", thotė, "Unė kam udhėtuar nė cdo cep tė botes nė kėrkim tė ndonjė fenomeni tė tillė, isha nė Rusi, Rumuni, Azi, Afrike dhe krejt cka gjeta ishte mashtrues qė kėrkonin vėmėndje dhe para nga klientela qė besonte nė hiromanti, bestytni etj etj".
    Eshte normale kinik (ose cinik ) qe te kete njerez me mendime te ndryshme, prandaj dhe ti quhesh kinik, une darius, tjetri antares... e keshtu me rradhe. Sejcili ka bindjet dhe mendjen e tij. E specifikova shume qarte ne pergjigjen time ndaj bukri19 qe ka qe besojne ka dhe skeptike. Ka dhe nga ata qe refuzojne ta permendin apo ta klasifikojne si fenomen, sic ka dhe nga ata qe e kane studjuar dhe me pas kane arritur ne konkluzione si ai qe ke permendur ti.
    Sidoqofte ajo as nuk provon mosekzistencen dhe as ekzistencen e nje misteri. Nuk ndryshon ate qe ndodh dhe as e fshin nga kujtesa e njerezve.
    Nuk ja vlen te fillohet te permendet x apo y sepse po kaluam tek emrat e atyre qe e kane studiuar dhe vazhdojne te studiojne, nuk mbarojme dot per 10 vjet. Milan Riz ska patur nevoje fare te udhetonte ne gjithe boten se Trekendeshi eshte vetem ne nje pjese te tij. Nese me flet per paranormalen ne pergjithesi atehere kjo ndryshon komplet nga konteksti i temes. Mos ngaterro nje fenomen qe kerkon pergjigje shkencore me paranormalen qe ka kerkuar Riz.
    Sa per ta patur te qarte se mos duket sikur kjo pergjigje eshte personale ndaj teje. Une e kam mendimin tim ne koke per fenomenin e Trekendeshit dhe kerkoj pergjigje per kete mendim. Pra nuk ndryshoj mendje pse Riz ka shkruar ashtu apo ndonje tjeter. Po bera kete duhet te filloj nga krahasimet qe sa ka thene njeri dhe sa ka thene tjetri dhe te siguroj qe thenit te natyres se Riz jane ne minorance te ndjeshme me theniet e atyre qe e mbeshtesin fenomenin. Dmth qe ska asnje kuptim. Per efekt te temes i mirepres dhe komentet e skeptikeve por do ju lutesha te jene te shoqeruara me prova apo me shpjegimet perkatese.

  5. #65
    Manitu Maska e kiniku
    Anėtarėsuar
    08-07-2005
    Vendndodhja
    Mos tė na vijė cudi se cdo frymor nga vete natyra priret tė kerkoj ushqim; Lukreci
    Postime
    869
    ...

    <<...Milan Riz ska patur nevoje fare te udhetonte ne gjithe boten se Trekendeshi eshte vetem ne nje pjese te tij. Nese me flet per paranormalen ne pergjithesi atehere kjo ndryshon komplet nga konteksti i temes. Mos ngaterro nje fenomen qe kerkon pergjigje shkencore me paranormalen qe ka kerkuar Riz...>>

    Kjo pjese ishte dedikuar nickut antares dhe pervojes se tij ''parafizike". Pėr ju ishte ai web-site Atlantis.

    ...
    Where have all the good men gone
    & where are all the gods?

  6. #66
    Citim Postuar mė parė nga kiniku
    ...

    <<...Milan Riz ska patur nevoje fare te udhetonte ne gjithe boten se Trekendeshi eshte vetem ne nje pjese te tij. Nese me flet per paranormalen ne pergjithesi atehere kjo ndryshon komplet nga konteksti i temes. Mos ngaterro nje fenomen qe kerkon pergjigje shkencore me paranormalen qe ka kerkuar Riz...>>

    Kjo pjese ishte dedikuar nickut antares dhe pervojes se tij ''parafizike". Pėr ju ishte ai web-site Atlantis.

    ...
    Website per Atlantis nuk hapej. Kontrolloje dhe njehere se mbase nuk e ke vene mire adresen.
    Faleminderit

    p.s. Kiniku do shtoja dhe dicka tjeter. Sejcili ka eksperiencat personale dhe nuk eshte mire qe te nenvizojme apo perpiqemi te nxjerrim gishtin dhe ta drejtojme ndaj dikujt qe ne jeten e tij ka kaluar gjera ndryshe nga tonat. Kjo nuk e ben kete person aspak te ndryshem nga ne por e ben thjesht me tjeter pervoje apo eksperience. Do deshiroja qe kjo gje te merret parasysh dhe mos kalohet me komente per njerin apo per tjetrin. Le ti permbahemi temes te lutem.

  7. #67
    Nallban Maska e alko71
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    Tokė
    Postime
    707
    Ne vitin 1998 me sa me kujtohet pata lexuar nje artikull te vogel ne gazeten bujku apo zeri te asaje kohe(nuk me kujtohet saktesisht se cila gazete ka qene)se marina amerikane e ka gjetur nje zhytes ne ujrat e saje i cili ishte i veshur me pajisje per zhytje te viteve 40-ta.Ate e moren ne bord dhe kur e pyeten se c'ishte duke bere ai tha se ishin ne nje mision zhytjeje me urdherin e presidentit.Kur u pyet se cilit president ai tha Teodor Rosevelt.Atehere filluan ta pyesin per emer dhe mbiemer dhe ky ua dha ato.Kur shiquan listat e te zhdukurve ne trekendesh gjat atij viti per te cilin ky pohonte se ishte e gjeten emrin e tije qe figuronte i zhdukur.Pastaj e kishin pyetur se si kishte ardhur deri te ata.Pergjigja ishte se ishte duke e kryer misionin e tij dhe per disa sekonda e kishte ndier nje si marramendje dhe pastaj me moret ju!
    Me tej nuk e di se cka ka ndodhur me ate njeri por nese lajmi ka qene i vertete sigurisht qe ende eshte gjalle personi. Harrova te them se ai ishte ne moshe te re .

    Poashtu kame lexuar ne nje liber mbi trekendeshin nga autori Ahmed Bosnic(ne gjuhen serbokroate me titull Bermudski trougao) per nje rast interesant te nje piloti amerikan i cili ishte nisur nga Majami dhe derisa ishte duke fluturuar mbi trekendesh per nje cast nga drejtimi i kundert po i afrohej nje fluturake tjeter dhe ky ne moment e ktheu shpejt drejtimin per te mos u ndeshur dhe me krahun e majt e ndeshi pak mu nen krah ate aeroplan.Piloti pohon se e ktheva koken qe ta shoh dhe ne ate moment edhe piloti tjeter e ktheu koken.Ishte nje pilot i veshur me kapele lekure dhe me syze dhe aeroplani ishte i viteve tridhjete.
    Pas ketije rasti vendos te kthehet ne baze dhe kur arrine aty i mllefosur ben pyetje se kujt i keni dhene leje te fluturoje? Ata i pergjigjen se askujte dhe ky merakoset shume sepse ishte i sigurte se e kishte ndeshur ate aeroplane.I shikojne edhe radaret mos kane regjistruar gje dhe ,jo qe nuk e kishin kapur objektin tjeter por i thane se edhe ti per disa momente je zhdukur nga radaret.

    Harrova te theme se ky pilot ishte nje eprore i larte andaj iu rrek qe ta zbulonte me cdo kusht misterin.

    Pas disa muajve hetuesit e rastit te tije e therrasin dhe e informojne se e kemi gjetur nje aeroplan te atij lloji qe ti na e pershkruan ne nje vendbanim diku .Kur ky arrin atje e sheh se ishte nje aeroplan i vjeter shume dhe i mbetur ne ate vend shume kohe e qe sipas banoreve te atije vendi i kishte mbi 50 vite qe qendronte aty.Ishte i bindur se ky ishte aeroplani qe e kishte takuar dhe filloi ti sillej perreth.
    Ne vendin ku ky mendonte se e kishte gervishur me krah e gjeti nje vije te gjate metalike dhe i urdheroi qe te marrin mostrat dhe ti dergojne ne analiza.Poashtu hyri ne kabinen e pilotit e cila ishte e mbushur me barishte te shumta dhe filloi te kontrolloj me kujdes cdo gje.Ne nje vend e gjeti nje ditare qe si dukej ishte ditare i pilotit dhe e mori me vete.Duke e lexuar ditarin ku pershkruheshin ngjarjet ditore te atij piloti e gjen nje date ku ai shkruante :Sot me kete e kete date dhe ne kete vit(me falni se nuk me kujtohen datat) duke fluturuar e takova nje objekt metalik i cili dukej si aeroplan dhe per pak sa nuk u ndesha me te, mirepo dredhuam qe te dy me te shpejte dhe ai objekt me goditi me krah .Kur e ktheva koken ta shihja edhe ai e ktheu koken dhe me pa.
    Po ashtu analizat rezultuan se permbajtja e mbetur ne te gervishuren ishte e aeroplanit te tije!


    Ka kohe qe e kam lexuar andaj edhe nuk me kujtohen datat dhe emrat me saktesi dhe edhe nje here ju kerkoj te falur,mirepo me jane dukur interesante andaj desha qe t'i ndaj me ju.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga alko71 : 10-05-2006 mė 05:20

  8. #68
    Teoria e fundit qe po merret me shume parasysh eshte ajo e nje vorbulle ose shtjelle kinetike qe shkakton perkuljen e kontiniumit hapesire kohe. Ndonese tingellon shume fantastiko shkencore si teori, sot me kufijte qe shkenca po thyen dite mbas dite, shume teori qe me pare konsideroheshin si sakrilegj po marrin tjeter kuptim dhe konsiderate.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

  9. #69
    mbushem me pafundesi.. Maska e ABIGAIL
    Anėtarėsuar
    10-12-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    785
    Bravo Darius per informacionet!

    Shume teme interesante August. Une dicka kisha degjuar, por me teper kurioziteti im u shtua jashte mase kur pashe filmin ne lidhje me Trekendeshin.

    Nuk i kam lexuar te gjitha postimet, por jam shume kurioze per keto mistere, eshte me te vertete per tu habitur..................

    Miqesisht Abigail.....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ABIGAIL : 05-06-2006 mė 09:03
    Dituria prehet nė zemrėn e atij qė ka mend, por ajo qė ėshtė nė zemrėn e budallenjve merret vesh.

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anėtarėsuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411

    Bravo Nje Gje Interesante

    Ky Trekendeshi Eshte Nje Mister Me Vete Dhe Per Shume Vjet Keshtu Do Jete ... Cuditem Shume Nga Kjo Gje Dhe Jam Shume I Interesuar Per Kete .
    Po Besoj Se Do Vije Nje Dite Qe Shkenca Do Te Zbuloje Per Kete Ne Nje Version Te Sakte ......




    Rrofte Shqiperia Etnike

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e Renegata
    Anėtarėsuar
    05-01-2006
    Vendndodhja
    perbri me ke
    Postime
    296
    PA LEN GJURME e kam lexuar dhe mes te tjerash me kujtohet se kish deshmi qe gjate lundrimit ne trekendesh kishin pare tu shfaqej per pak caste e te zhdukej serish nje anije e cila nuk i perkiste koheve moderne qe jetojme.
    Mos te gaboj tani,por me duket se ne kete liber autori mendeson edhe kalimin ne nje bot tjeter,mbase nenujore.
    Sh interesant si fenomen dhe intrigues.Pse gjith keta te zhdukur?Kaq veshtir eshte per te shmang udhet. ne te.

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e Renegata
    Anėtarėsuar
    05-01-2006
    Vendndodhja
    perbri me ke
    Postime
    296
    Darius!
    Me fal per injorancen time,por te lutem me shpjego "perkulja e kontiniumit hapsire-kohe".

    FLM

  13. #73
    Renegata une sjam fizikant megjithate do perpiqem te ta shpjegoj sa me thjeshte dhe shkurt qe te jete e mundur.

    Teoria e kontiniumit (ose vazhdimesia) hapesire kohe eshte koncepti qendror i Teorise se Relativitetit te hartuar nga Albert Einstein (qe besoj e ke mesuar ne fizike ne shkolle). Nese nuk te kujtohet atehere shkurtimisht po ta shpjegoj qe Relativiteti eshte nje teori fizike qe shfuqizon konceptin e levizjes absolute dhe ne vend te saj trajton levizjen relative midis dy sisteme referencash. Nje koseguence e kesaj teorie eshte ajo qe koha dhe hapesira nuk shikohen me si te ndara nga njera tjetra por shikohen si pjese e asaj qe quhet nje vazhdimesi (ose kontinium) kater dimensional i njohur ndryshe si kohe-hapesire. Me shqip, ose sic e njohim ne menyre me te thjeshte eshte kur nje objekt i afrohet shpejtesise se drites (300.000 km/s) e cila eshte me e shpejta qe njihet nga shkenca, koha ndryshon rrjedhen e saj duke u ngadalesuar deri sa ndalon krejtesisht kur objekti e arrin kete shpejtesi maksimale. Pra kjo teori lidhet ngushte me kohen, hapesiren dhe levizjen e objekteve brenda ketyre.

    Ndersa kur flasim per kontiniumin kohe-hapesire duhet patur parasysh qe nje si te thuash model qe kombinon hapesiren tre dimensionale qe njohim ne (gjatesi, gjeresi dhe lartesi) dhe kohen nje dimensionale ne nje trup te vetem qe e merr emrin kontiniumi hapesire-kohe. Ne kete rast koha eshte ajo qe luan rrolin e dimensionit te katert. Sipas perceptimit hapsinor Euklidian, universi yne eshte i perbere nga tre dimensione te hapesires dhe nje dimension te kohes. Kur te dyja konceptet kombinohen ne nje te vetem atehere behet me e thjeshte per te thjeshtuar ne menyre te ndjeshme ligjet e fizikes qe pretendohet se funksionojne te njejta ne univers, ne nivel supergalaktik dhe ate subatomik.
    Kontiniumi Hapesire-Kohe eshte si te thuash "vendi" ku ndodhin te gjitha fenomenet fizike. Psh, levizja e planeteve rreth Diellit mund te shpjegohet ne nje lloj te vecante hapesire-kohe, ose levizja e drites rreth nje ylli mund te pershkruhet si nje tjeter lloj hapesire-kohe.

    Kjo do te thote qe ngjarjet ne hapesire-kohe jane ne varesi te cdo vezhguesi.

    Tani kur thuhet perkulje apo distorcion te kontiniumit hapesire-kohe kihet parasysh "manipulimi" i ketij realiteti kater dimensional. Qe ta bej me te qarte po te jap nje shembull. Ne kemi nje vije te drejte le te themi 10 cm ku pika e fillimit po e emeroj me A dhe pika e mberritjes ose fundi po e emeroj me B. Per te pershkruar kete distance duhet nje kohe e caktuar, le te themi 10 minuta (imagjinare). Por nese kjo vije do perkulej atehere dy ekstremet e saj do bashkoheshin duke e bere mundesine e nisjes nga pika A dhe arritjes ne piken B shume me te shpejte sesa ne rastin kur vija ishte e drejte. Pra ne vend te 10 minutave qe duheshin per te pershkuar vijen e drejte ne rastin e pare, ne te dytin do te duhen le te themi 10 sekonda. (thjesht shembull)

    Duke qene se vete shprehja e percakton Hapesire-Kohe, kjo llogjike perdoret jo vetem per distancat por edhe per kohen. Pra nje perkulje e tille e kontiniumit mund te shkaktoje ndryshime te referencave kohore ne raport me gjendjen tone fizike (levizje ne kohe, para ose mbrapa) sic mund te shkaktoje dhe ndryshim ne pershkimin e distancave te jashtezakonshme. Keto te gjitha jane teori por jane teori ne te cilat mbeshteten sot fizikantet.

    Nuk e di sesa rracional eshte si shpjegim ky qe bera une por po e perseris qe sjam fizikant dhe ndonese personalisht e kam shume te qarte si koncept, mbase shpjegimi i bere mund te kete gabime. Do i lutesha ndonjerit qe eshte per fizike qe ne rast se shpjegimi im eshte i gabuar, te nderhyje ne shkrim per ta sqaruar me mire

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e KeidiSelmanaj
    Anėtarėsuar
    03-07-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    49
    Darius, je fantastik! Kam shume kohe(qe i vogel, mgjs i vogel jam akoma) qe kerkoj materiale per trekendeshin e Bermudeve! Faleminderit, sepse desha ta shuaja kureshtjen! Dhe eshte e vertete qe eshe nje mister i madh....kam lexuar se nje anije ne nje port afer trekendeshit(kohe me pare) eshte nisur nga porti dhe eshte zhdukur ne sekond, dhe eshte kthyer ne te njejtin vend pas disa sekondash(teletransport). Gjysma e njerezve qe kane qene ne ate anije, kane qene te coroditur dhe te tmerruar, madje disa kishin kaluar trauma psikike te renda, ndersa gjysma tjeter kishin qene me pak te tmerruar nga ajo gje duke shpjeguar se kishin hyre diku, ne nje vend te pashpjegueshem! Nje fenomen tjeter ka qene kur nje anije qe u zhduk ne trekendeshin e bermudeve, dhe pas tre ditesh eshte gjetur ne indi, pa asnje gervishje apo ndonje demtim te vogel ne anije. Brenda saj nuk kishte njerez.
    Do te sjell prape material po gjeta...

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e KeidiSelmanaj
    Anėtarėsuar
    03-07-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    49

    Wink

    Kam dhe nje pytetje! A eshte e vertete qe edhe koha e ka nje shpejtesi te caktuar? Pergjerisa kur arrin shpejtesine 300000 km/s dhe ndalon koha, dmth qe ke arritur shpejtesine e saj...dhe per te kaluar ne dimensionin e katert, me sa kam degjuar, duhet te levizesh me shpejt se koha. Po si mund te levizesh me shpejt se koha kur koha ka ndaluar? Eshte e paperceptueshme...mgjs eshte dicka qe kam pershtypjen se ekziston, pavaresisht se mendja e njeriut nuk e kalon limitin pertej dimensionit te trete...ose edhe ndoshta...(na falni se iu lodha nga trute)

  16. #76
    Per aq sa perceptojme sot limitin e vendosim tek arritja e shpejtesise se kohes. Kalimi i kesaj shpejtesie teorizohet qe mund te krijoje levizjen mbrapa ne kohe. (thjesht nje teori qe kam lexuar) Ka nje tjeter mendim qe kohet e fundit po merret me seriozisht qe eshte shpejtesia e mendimin ose brain wave qe supozohet se ka shpejtesi me te madhe se ajo e drites. Persa i perket kalimit ne nje dimension tjeter me aq sa di une ska te beje me shpejtesine por eshte e nje natyre tjeter. Eshte dicka me abstrakte si koncept dhe ka lidhje me ndergjegjen njerezore dhe ate planetare.

  17. #77
    i/e regjistruar Maska e faktor-G
    Anėtarėsuar
    30-06-2007
    Vendndodhja
    gilan
    Postime
    19
    kam ni pytje : per trekendshin e permudes se ne at vend ku asht terekendshi i permudes thuhet qe ne kohen e dinusaurve ne qat ven ka ra edhe meteori qe ishte kishe edhe shkaki i vdekjes se dinusaurve e deshta me dit a mos ka ndonje lidhje nermejt qati meteori edhe trekendshti te permudes .

  18. #78
    Jo nuk eshte e sakte. Meteori qe mendohet qe ka shkaktuar zhdukjen e dinosaureve 65 milion vjet me pare ka rene ne te ashtuquajturin Chicxulub Crater ne Gadishullin e Jukatanit ne Meksike. Po ashtu gjate asaj periudhe ka prova te konsiderueshme ne te pakten 100 vende ne te gjithe boten per renie meteoresh te madhesive te ndryshme.

  19. #79
    i/e regjistruar Maska e KeidiSelmanaj
    Anėtarėsuar
    03-07-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    49
    Citim Postuar mė parė nga Darius
    Per aq sa perceptojme sot limitin e vendosim tek arritja e shpejtesise se kohes. Kalimi i kesaj shpejtesie teorizohet qe mund te krijoje levizjen mbrapa ne kohe. (thjesht nje teori qe kam lexuar) Ka nje tjeter mendim qe kohet e fundit po merret me seriozisht qe eshte shpejtesia e mendimin ose brain wave qe supozohet se ka shpejtesi me te madhe se ajo e drites. Persa i perket kalimit ne nje dimension tjeter me aq sa di une ska te beje me shpejtesine por eshte e nje natyre tjeter. Eshte dicka me abstrakte si koncept dhe ka lidhje me ndergjegjen njerezore dhe ate planetare.
    Edhe une bie dakord me shpejtesine e mendjes. Ajo e tejkalon shpejtesine e kohes, dhe keshtu ndodh Deja-Vu...dhe kur dikush e perjeton kete gje, habitet dhe thote se ku e ka pare me pare, nderkohe qe thjesht e ka perjetuar ne te ardhmen...vetem se une mendoj qe leviz para ne kohe, jo pas kur e kalon ate shpejtesi...(mendoj, jo se kam prova...)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga KeidiSelmanaj : 06-07-2007 mė 04:10

  20. #80
    Askush nuk ka prova, eshte thjesht teori. Po normalisht ska si te levizi para ne kohe. Nese me arritjen e shpejtesise se drites koha ndalon, atehere llogjikisht nese kjo teori eshte e vertete i bie qe koha te shkoje mbrapsht. Nuk ka pse te akseleroje perseri ne momentin qe ka ndaluar

Faqja 4 prej 9 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •