Close
Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 232
  1. #41
    Shqipo koke e kembe Maska e Elia
    Anėtarėsuar
    28-07-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    73
    Edhe une jam shume dakort me veshjen serioze. Per ata studente ose njerez te tjere qe jetojne ne USA besoj se e kane vene re qe sapo kane ardhur ketu garderoba e tyre e sjelle nga Shqiperia ka dalur jashte perdorimit. E them kete nga eksperienca personale. Me thene te drejten duke pare moden Europiane me ben te mendoj qe per Ameriken eshte shume zbuluese ose me mire te themi eshte shume nudo. Ketu dhe kur shkon ne plazh apo pishina gjen njerez qe lahen me T-shirt...Besoj se fjalia e fundit e sqaron se si mund te ndjehen Amerikanet kundrejt modes Europiane...
    The teeth are smiling, but is the heart???

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Blah blah blah me gjithe rregullat qe Estella sjell e moden qe perpiqet te transmetoje ne forum (sikur lexojme Cosmo-n) . I spit on rules (not on you Estelle). C'do ndodhte me individualitetin e njeriut nese te tere do ndiqnim te tilla rregulla qesharake? "Veshja e hijshme", nuk eshte nje koncept universal.

    Gjithashtu, vetem ne forumet shqiptare gjen tema te tilla diskriminuese ndaj femrave. Vetem ketu gjen nje tufe mazochistash, sadistash, dhe autoritariane qe e konsiderojne femren si objekt e japin e marrin per te vendosin per fatin (veshjen) e saj.

    Dhe per ju qe thoni qe ne Amerike s'ndiqet moda, nuk di ne c'vrime te tokes jetoni por gaboni shume. Nese kur flisni per moden europiane, e keni fjalen per pantallonat e bluzat e ngushta qe veshin meshkujt atehere jo, nuk e duam te na e percillni ate lloj mode ketej nga amerika.

  3. #43
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Rregullat Kuqalashe i va vendosur vete njerezimi. kjo teme nuk e diskriminon aspak femren dhe ne nuk vendosim per fatin apo veshjen e saj, edhe sikur te donim do te ishte e pamundur. Lexo postimin e pare ose me shkoqur: nese je me bashkeshortin diku dhe prane ke nje shoqe te veshur me "mode" por me fund aq te shkurter sa t`i duken tangat, cfar do te ndjeje ti? Si do te vinte nese yt shoq do ta shihte pa ia ndare syte, sepse mashkulli eshte mashkull. Nese kjo shoqeri nuk do te vendoste norma dhe rregulla, do te jetonin njerezit ne kope dhe nese nuk do te visheshin atehere do te ishte normale poligamia. Ketu ndahet njeriu nga kafsha.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  4. #44
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Per mendimin tim meshkujt nuk kane fare faj qe i hedhin fjale apo i veshtrojne femrat se po te dalin e te vishen ne ate menyre sigurisht qe terheqin vemendjen se ne fakt ky eshte edhe qellimi i tyre .Mua nuk me pelqejne ato veshjet shume te hapura ...
    nje femer ne rradhe te pare duhet te jete serioze si ne veshje ashtu edhe ne karakter.Me falni por nje femer me nje veshje te tille nuk mund te quhet ndryshe....
    Nje femer duhet te vishet ashtu siē i ka hije ne menyre te rregullt dhe jo kur te kaloje rruges tia bejne me gisht nga prapa.

  5. #45
    Audio Engineer Maska e KACAKU
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    599
    Kurse une mendoj qe jo vetem Eldes nuk i pelqejne ato te hapurat,por komplet Turqise...
    Qofsha i gabuar!

  6. #46
    . Maska e elda
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Me fal por nuk eshte fjala per te mbyllura por per veshje te rregullt.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    290

    ari

    Te nderuar anetare:

    E kam verejtur nje gje. Pa marre para sysh se sa e shemtuar ne fytyre te jete ndonje vajze, kur ajo vendose nje kg make up, dhe kur veshet vetem me lecka, dmth, kur e tregon pejsen me te madhe te trupit lakuriq, ajo do te duket pak seksi. Do te duket me shume seksi ne qofte se keni pire alkohol. Besoni, me ka ndodhur kjo gje mua.

    Jam gjithashtu dakord edhe me mednimin e disa anetareve se shumica e vajzave Amerikane nuk kane shije te veshjes. Sidomos vajzat atletike. E mbaj ne mend kur erdha per here te pare ne Amerike, ne college, i pash se si visheshin. ME nj e pal breke deri ne gjunje dhe maic te vjeter. Floket e papasterta, te pakrehura etj. Nje gje qe me hutoi ishte sjellja e tyre. E perdorishin F-fjalen ne cdo sentence. Konsumojshin sasi te medha te alkoholit. Aty e verejta se nuk ka me popullin tone, sidomos me vajzat tona. Vajzat tona e mbajne veten shume mire. Ato veshen ne menyre elegante, sjellja e tyre eshte ne nivel Elegant qe i ka hije vajzes. Kur mundohesha te filloj ndonje bisedim logjik me to, ato nuk dishin se cka te flitnin. Kjo me frustronte.

    Djema, mesiguri se jeni te pajtimit se Vajzat tona jane me te bukurat ne bote.


    Vajza, ju lumte se nuk ka me juve. C'ka te beje se ne kete college ku jam une nuk ka asnje Shqiptare.

    Ish- Lojtar i KB Prishtina......Student i Shkencave Politke

    Ari, The Intimidator

  8. #48
    Shqipo koke e kembe Maska e Elia
    Anėtarėsuar
    28-07-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    73
    Kuqalashja me fal qe pragraphi i im te paska prekur telat e zemres ty, por ama dhe te shohesh disa vajza qe vishen ne Tirane ne nje menyre super extravagante te vjen turp ta quash veten femer, dhe pastaj ndodhin dhe incidentet dhe perdhunimet dhe rrembimet. Une nuk po them dil me ferexhe por ama dhe me rroba prom-i ne rruget plot pluhur e plehra te Tiranes mos dil. Serioziteti ne vendin dhe kohen e vet xhan aty shihet dhe personaliteti dhe dinjiteti i njeriut.
    The teeth are smiling, but is the heart???

  9. #49
    Shqipo koke e kembe Maska e Elia
    Anėtarėsuar
    28-07-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    73
    Jam dakort me Arin the intimidator, e njejta gje ndodh jo vetem me vajzat por edhe me djemte. Horizontin dhe diturite i kane shume te kufizuar, dhe e vetmja fjale qe dine eshte ajo F-ja. Nuk dine te perdorin as fjalor kortezie, dhe kur te shohin qe i perdor fillojne e qeshin deficitet nga trute...cfare te besh i ka rene per pjese te jetojne ne kete toke.
    Studente e shkenca politike gjithashtu...
    The teeth are smiling, but is the heart???

  10. #50
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    pershendetje; po kush i ben rregullat.... kush thote qe kjo veshje eshte e danluar e kjo veshje nuk eshte ndaluar... nga se niset... pse... nderi jote turpi im e turpi jot nderi im..... cdo njeri kur leu mendjen e vet pelqeu.... vishu si te duash por ama vishu me rrobat e tua..... (jo borxh)..... vishu me rroba te hapta sa te kenaqes syrin e publikut.... na trego e mos mulo do not you dear gjerat qe na cojen ne magjinate.....

  11. #51
    Virtualisht prane jush Maska e AlbanianQT
    Anėtarėsuar
    16-07-2002
    Vendndodhja
    $$town
    Postime
    99
    Per mua: Nje veshje eshte e hijshme kur femra (ne kete rast) ndihet mire duke e veshur kete.
    Ekstravaganca etj etj, jane te menduara nga personi perpara se ta veshi ate rrob, keshtu qe mos u lodhni kot duke then se duken keshtu e duken ashtu...cdo njeri vesh ate qe i pershtatet. Hence, u shouldnt judge smo from what he/she is wearing.

    Une do ta adhuroja nje bote, kur cdo njeri vishet ashtu si ndjehet do ishte shume persmari. IMagjino, del ne rruge shef nje person pa krehur, rroba te zhubrasura {ti mendon se ky, eshte i hallakatur}nje tjeter, me rroba me plot me ngjyra {ti mendon, se ky person eshte shum e i lumtur} nje tjeter, veshur me te zeza {ti mendon, se ky person eshte teper i merzitur} etj etj,.
    Nese, mos te dalim jasht teme.
    Our greatest glory, is not in never failing but in rising in each time we fall!

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
    Anėtarėsuar
    08-05-2002
    Postime
    290

    Per Elia..

    Elia ne cilin College ne Illinois jeni ju?

  13. #53
    El-Letėrsia Maska e macia_blu
    Anėtarėsuar
    04-05-2002
    Vendndodhja
    michigan usa
    Postime
    2,492
    kur erdha ne usa....
    shoku i pare, ka qene veshja e tyre.
    pallto me sandalle vec ne usa pashe.
    ne restorante te shtrenjta dhe ne nje darke gjoja klasi , vec amrikan pashe me bluze pambuku edhe ate me njolla.
    ketu ne usa edhe ato rralle here qe shikon njerez jane si majmun.
    te shohesh nje amrikane qe gjoja sa ka dale nga permaneti ku u zbukurua gjoja, trembesh, kaq shemtuar nuk ngrihet as gjyshja ime nga gjumi ne mengjes atje ne shqiperi.
    (po une si vishem mbas tre vjetesh? mo zemra keq, si ato e ma zi) sa kam frike te shkoj ne europe se do me thone; . po ti moj ne akosionin e hekurudhes "lac rreshen" ishe qe je bere keshtu.
    U kthye nje miku im nga tirana e me tha; o el, ka lezet te shkosh ne tirane moj, vec te shikosh si vishen kenaqesh.
    keto dreq amerikansh jane ose shume te verdhe ose shume te zi, shtoj edhe qe vishen sa per te buluar by...
    ...
    po te vdes ketu do me fusin ne thes,e pastaj ne arkivol e pastaj ku e di une ne dhe qe edhe me kushton shume. do nxitoj te shkoj te vdes atje ne shqiperi, te kem nje dite qe te vishem bukur te pakten.
    ...
    ku ka si europianet, si mesdhetaret, si shqiptaret. ? KU?
    askund.
    shqiptaret mbase , varfer, por ama bukur, kendshem, paster.
    pale qe shqiptaret femra jane edhe te bukura(duke e perjashtuar veten.. ne kete te fundit...lol)
    "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Ngrohtesia
    Anėtarėsuar
    16-07-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    9
    Te dashur bashkebisedues, veshja e femres (apo edhe e mashkullit), Shqiptar apo edhe te huaj varet nga disa faktore:

    1. Sipas vendit behet edhe kuvendi. Kjo eshte thelbesore sepse nuk do te ishte e hijshme apo edhe e drejte qe prifti gjate nje ceremonie fetare, te shikoje te mbathurat e zeza nen minifundin e kuq te nje vajze te ulur ne radhen e pare te karrikeve!!Ok...disa nga ju mund te thoni ajo eshte pothuajs nje ekstrem.(por ju siguroj qe ka ndodhur.) Ja po e le ate....si do te ndjeheshit ju nese dhendri ne daten e dasmes vesh pizhame.....ose nusja rroba banjo?!

    2. Mosha, si shume gjera te tjera na dikton edhe veshjen. Si do te ndjeheshit nese gjyshja nje mengjes ulet prane teje kur ajo ka veshur nje kanatjere me barkun jashte......etj etj.

    3. Permasat e trupit. Nuk po i gjykoj njerezit e shendoshe...te shkurter apo te gjate....por permasat e trupit e diktojne menyren e veshjes. Te pakten flas per veten time...nese kembet e mija do te ishin te trasha sa nje trung...ose te holla si nje lejlek...pavarsisht nga moda...une kurre nuk do te vishja pantallona te ngjitura pas kembeve. Sa here ju ka ndodhur te ndodheni ne nje situate mjaft te veshtire dhe te peshtire do te shtoja (dhe nese keni jetuar ne amerike per nje fare kohe me siguri do ta keni hasur dicka te tille)....kur jeni duke ecur prapa nje gruaje me permasa "gjigande" qe ka veshur pantallona te shkurtra...dhe ato jane mbledhur......ma falni per shprehjen....ne mes te menderes se saj. Ewwwwww do te thoja.

    4. Dhe se fundi Estetika personale.......mendoj se eshte me e rendesishme ne zgjedhjen e rrobave. Njeriu duhet te zgjedhe te veshe ate qe i shkon. Disa njerez kane fatin qe t'ju shkoje gjithcka qe veshin (dhe une jam nje prej tyre....hahhaha)...por disa nuk e kane. Veshja duhet te pasqyroje hijeshi....dhe hijesha nuk do te thote me domosdoshmeri te jesh sa me lakuriq.



    "All's well that ends well"

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Vendndodhja
    Po bredh ne koken tende tani!
    Postime
    1,269
    Oh sa me keni kenaqur me keto komentet per amerikanet.

    meqenese shume nga ju kane thene gjera mjaft te peshtira per amerikanet po shtoj disa te mira ne listen e tyre.

    Po ta keni vene re, Amerika eshte nje nga vendet me konservative per sa i perket veshjeve zyrtare. Kjo faktikisht eshte edhe publikuar si artikull ne revisten "Fortune".

    ka lezet kur shkon dhe i shef njerzit me kostume neper zyra si gjate veres edhe gjate dimrit.

    pothuajse te gjithe njerzit i perdorin fjalet, me fal, te lutem, me vjen keq, kenaqesia ime qe u takuam etj....
    Kete mbase nuk e bejne me deshire por po ta keni vene re kush shkoni neper dyqane, shiteset jane ne nje fare menyre te kulturuara.


    e kam theksuar edhe me lart sa per rinine amerikane dhe vshejen e tyre nuk kam cte shtoj me se i ka mbaruar macja te gjitha.

    Shume prej jush mund te keni vene re keto qullacet e ketushem i lajne rrobat e bardha dhe te zeza bashke. Ne te njejtin kazan edhe breket mender edhe corapet.....biles biles po te kene mundesi edhe akletet dhe kepucet mund te zhysnin aty.

    Po si ore nuk dine te hekurosin nje bluze apo nje pale pantallona qe veshin. te gjithe njesoj duken sikuar sapo kane dale nga procesi i centrifuges ne lavatrice. Si mos o zot te hapin barkun.

    me e forta nga te gjitha eshte menyra se si i bejne floket......per ata qe jetojne ne amerike ma merr mendja keni pare ndonje qe eshte kail edhe syte te nzjerre qe te vari ndonje vath. Apo kur i bejne floket sikurse "Mope" (lecke qe lan cimentot)......Si mos o zot.... me dite te halliet behen.

    Mbi te gjitha doja te shtoja se varet nga shtresa e popullsise dhe ne veme re shtresen e messme sepse ajo faktikisht sundon pothuajse ne te gjithe ameriken. 72% eshte shtrese e mesme me karakteristikat e mesiperme te shkruara nga antaret.

    nejse mo me bete te qesh pak sonte.

    naten e mire te gjitheve.

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Postuar mė parė nga Elia
    Kuqalashja me fal qe pragraphi i im te paska prekur telat e zemres ty.........


    ??
    C'ne qe e more personalisht? Mesazhi im s'te drejtohej ty e dashur. Nese kam permendur nje emer ai ka qene emri i Estelles (dhe ate me dashamiresi), s'e kuptoj ti nga hyre ketu

    Gjithe te mirat!

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Denisa
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    43
    Pa dale nga tema , mendoj se veshja me e hijshme per nje femer eshte ajo serioze. Nuk me pelqejn ato femra qe veshin tuta sporti, jeans pa form qe kur i shikon nga mbrapa duken si burra, pelqej fundet por i urrej minifundet. Moda ndryshon cdo muaj, mundohuni te vishni ate qe iu shkon por pa u bere qesharak.

    ciao nga Deni
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Denisa : 01-08-2002 mė 19:10
    If you ReAlLy LoVe SoMeThInG sEt iT fReE, iF iT cOmEs BaCk iT's YoUrS, iF iT dOeSn'T iT wAs NeVeR MeAnT tO Be

  18. #58
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    sa te rish me shkon a s'me shkon.....bukur jo bukur.... me shije e pa shije.....vish kostumin qe te dha perendia diten e pare...... e cdo gje do te shkoje.....

  19. #59
    alvi
    i/e ftuar
    Un nuk jom besimtar, po per kte do them Amin, amen, hallall, ishalla, jarebi. Vetem se ti Eda, ka lezet me e mulu icik mo. Ene Ademi me Havan ose Adami dhe Eva sa ishin ashu lakuriq asigjo s'bon, sa i vun kai gjethe fiku, aq ishte marifeti, hongren mollen ene fillun adetin. Pranej ka dal ajo shprehja, mos e kruj sumen me gjethe fiku.

  20. #60
    Shqipetare e krenare Maska e Eda H
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Fizikisht ne Massachussetts, me shpirt e zemer e mendje ne Shqiperi. A-MER-IK. kjo eshte amerika e perkthyer ne shqip
    Postime
    477
    pershendetje; jam apsolutish kunder demtimit te pemve jam pro gjelberimit....... mire meshkujt se duan pak 1-gjethe po femrat na i duan 3-secila.....e di sa demtohen pyjet.... pastaj jo kjo gjethe me shkon kjo gjethe e vogel e kjo me ri kjo sme ri..... tham vetem nje kostum te vishet ate qe na tha perendia....... te ndjekim rrugen e zotit......

Faqja 3 prej 12 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Veshje popullore
    Nga shigjeta nė forumin Folklori shqiptar
    Pėrgjigje: 14
    Postimi i Fundit: 27-10-2012, 05:16
  2. kostumet popullore
    Nga olimpiadisti nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-03-2009, 19:27
  3. Per Motrat Muslimane
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 04-02-2009, 11:12
  4. Kerkoj foto me veshje popullore shqiptare
    Nga Julie nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 32
    Postimi i Fundit: 03-05-2006, 00:06
  5. Veshje popullore per femije!
    Nga Gjallica nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 15-03-2006, 17:50

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •