Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 36
 1. #1
  Goc Tirone Maska e Tironsja
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Bebja ne barkun e nenes

  Doja te dija ne cfare muaji shikohet bebja ne barkun e nenes,nese eshte djale apo vajze?
  Dikush qe i ka provuar te dy lindjet mund te dalloj nepermjet shenjave te barres nese femija eshte vajze apo djale perpara se ta shikosh.A mundeni te me shpjegoni shenjat qe ka nje vajze dhe shenjat qe ka nje djale gjate shtatezanise.

  flm.
  :^zilet

 2. #2
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Anėtarėsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Qe nga muaji i 4 dallohet gjinia e futusit,ne muajin e 5-ste ndjen levizjet e para.

  Persa u perket shenjave te barres ...s'me ka pelqyer kurre supremacia shqiptare,une s'kam qene me barre noj here e as gojedhenat e popullit si di.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-09-2004
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ne javen e 12 (nga momenti i fekondimit) fillojne te shfaqen shenjat e para te gjinise se fetusit dhe levizjet e para spontane (nena nuk i ndjen akoma). Dmth percaktimi i gjinise mund te behet ne ekografi prej javes se 14 nga dita e pare e menstruacionit te fundit. Per sa i perket mundesise se dallimit te gjinise nepermjet shenjave te barres....jane legjenda. Ne eksperiencen time te punes nuk kam konstatuar kurre shenja te tilla..., as i kam hasur ne literature.
  Nese je shtatezane...te uroj cdo te mire. Pyetje te tjera??...mos ngurro ti postosh; Per forumin jam i disponueshem gratis...E MERITONI...

  Pershendetje

 4. #4
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ne javen e 18 mund te shikohet me 100 % seksi i femijes,( varet dhe nga pozicioni)
  dhe ne te shumten e rasteve ashtu si te thojne te ekoja ashtu te del.
  Por persa i perket nga shenjat eshte per tu mos i besu, sepse
  asnje barre seshte e njejte...

 5. #5
  In God I Trust! Maska e MisCongeniality
  Anėtarėsuar
  02-05-2003
  Vendndodhja
  QHC
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  me sa di une, 10th week fillojne te dallohen karakteristikat gjinore te fetusit. E di qe ne shqiperi thone qe nga forma e stomakut mund te dallohet gjinia e fetusit por personalisht nuk di ndonje studim shkencor qe e mbron kete teze.
  What bond is there between me and the world? I am like a rider on a summer day who takes shelter to rest under the shade of a tree, then goes on his way. ~ Profeti Muhamed Salallahu Alayhi Wa Salam

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Tironsja
  Doja te dija ne cfare muaji shikohet bebja ne barkun e nenes,nese eshte djale apo vajze?
  Dikush qe i ka provuar te dy lindjet mund te dalloj nepermjet shenjave te barres nese femija eshte vajze apo djale perpara se ta shikosh.A mundeni te me shpjegoni shenjat qe ka nje vajze dhe shenjat qe ka nje djale gjate shtatezanise.

  flm.
  Rrahja e pare e zemres se femijes fillon ne javen e 5-te, seksi formohet ne javen e 6-te ose 7-te nuk e mbaj mend mire. shko ne kete website per informacion me hollesi http://pregnancy.about.com/

  Mundesia per te pare seksin e femijes eshte diku midis muajit te 4-t dhe te 5-te.

  Lexim te kendshem
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Manulaki : 19-11-2004 mė 17:18
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 7. #7
  *Forever* Maska e malli
  Anėtarėsuar
  24-09-2002
  Vendndodhja
  Antwerpen
  Mosha
  38
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne muajin e katert eshte e dallueshme gjinia.
  Kur ke vajze prishesh ne fytyre shendoshesh dhe ke barkun rrumbullaket.
  Kurse kur ke djale sbukurohesh nuk shendoshesh si vajza , dhe barku eshte me majucke dhe i vogel.
  Nuk kam pasur femije por mi ka mesuar nena keto gjera.
  Ciao
  **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

 8. #8
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Barkun me majuce e kam degjuar edhe une, qe tregon se eshte mashkull.
  Kete qe shendoshesh dhe prishesh ne fytyre kur ke vajze, jo. Prandaj s'dashkan vajza njerezia...
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 9. #9
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ehhh seshte aspak e vertete, dhe djemte ta prishin fetyren dhe
  barku sdo te thote te jete me majuc gjithmone.....!

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-08-2003
  Postime
  1,873
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga shkodrane82
  Ehhh seshte aspak e vertete, dhe djemte ta prishin fetyren dhe
  barku sdo te thote te jete me majuc gjithmone.....!
  Shume dakord me ty shkodrane82
  Te shpėtohesh do tė thotė tė transformohesh prej Perendise, tė ribėhesh ashtu siē Ai donte qė ne tė ishim qė nga fillimi!

 11. #11
  Goc Tirone Maska e Tironsja
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  266
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje.
  Do doja te beja disa pyetje me shpresen se do marr ndihmen tuaj.
  1.Do doja te dija nese pesha e madhe e femijes kur lind vjen nga ndonje semundje (diabet etj etj) qe mbart nena,apo nga ushqimi qe nena ka marr gjate shtatezanis?

  2.Nje nene qe shton shume KG gjate shtatezanis(vetem sepse ka ngrene shume), ka shance te bej nje femi te madh ne pesh?

  3.Sa eshte pesha e nje femije normal?

  4.Nje femij qe peshon ne lindje 4 kg e ca eshte normal?????

  5.Nje femij qe lind i madh,flas 4 kg ngelet gjithmon i madh apo ka raste qe i humbet kilogramet?

  Shpresoj te marr pergjigje per pyetjet e mia.
  :^zilet

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e abnk
  Anėtarėsuar
  27-07-2004
  Vendndodhja
  Vendi i fundit i lire n'bote, USA
  Postime
  242
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Tironsja,

  po i fus hundet edhe un.

  Bebet qi lindin sot, jane mesatarisht 8.5 lb (dmth. 4kg asht normal). Brezi i nanave tona, ka linde fmije mesatarish 7.5 lb. Mesa di un, Gestational Diabetes ndikon n'masen e fmijes. Por rreziku ma i madh asht mbasi lind fmija, kur nuk merr ma sheqer me shumice prej nanes, n'nji kohe qi niveli i insulines vazhdon e rrin nalt. Mos u ban marak, 4kg nuk asht obese.

  Sidoqofte, cka t'thashe asht thjesht prej kerkimeve qi kam ba si prind. Nuk jam doktor se nuk jam aq i mecem. Puna ma e mire, kshilloju me doktorin e mos fillo diete pa rekomandim t'doktorit.

  Pac fat!
  Defend the second amendment

 13. #13
  Betimi i Hipokratit
  Anėtarėsuar
  05-06-2004
  Mosha
  45
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  une merrem me kete pune.rastin me te shpejte per veten time e kam pare ne javen e 13 ne baze te matjeve sepse nuk ju besohet shume perlast menstrual p[eriod sepse si mbajne mend mire.por e sakta fare eshte nga java e 16.dhe kjo behet me ultrasound,ndersa me metoda tjera ka nje analize hormonale qe behet duke marre material nga placenta por eshte pak me e rrezikshme
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 14. #14
  . Maska e elda
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  turqi
  Mosha
  35
  Postime
  569
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Edhe une jam shume kurjoze te di per shenjat e barres nese femija eshte vajze apo djale perpara se ta shikosh sepse edhe une jam 3 muajshe shtatzane tani per tani nuk kam ndonje ndryshim as ne fytyre nuk jam prishur ,as nuk jam shendoshur shume ēte jete valle?????

 15. #15
  . Maska e elda
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  turqi
  Mosha
  35
  Postime
  569
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  kjo eshte hera e pare qe jam shtatzane dhe kam nje pyetje qe nuk kam mundur tja bej njeriu se me vjen turp... ka njeri qe mund te me flase rredh mardhenieve seksuale ne shtatzani????

 16. #16
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Elda lol, dhe ketu prape une e dashur...
  Nje here e para punes te jete shendosh ka rendesi, persa i perket
  shenjave as qe duhet me ju besu zemer, sepse te rrejne shume.
  Varet sesi e pret trupi jot nje shtatzani, sa per te shendoshur as une
  sjam shendoshe shume, biles muajt e pare kam humbur kile, gje qe
  eshte normale sidomos kur ke te vjella....
  Deri 5 muajsh as jam duke se jam me barre, kam pase shume
  te vjella....fetyra me eshte prishe..( gje e cila demek ndodh kur ke
  vajze, dhe une bera djale....)
  Keshtu qe dhe nje muaj rreth javes se 18 shko bej nje eko
  dhe e do e marresh vesht cfare eshte pa pasur nevoje t'ju
  besosh shenjave....dhe na ban me dite maj ca e ke kur ta shofesh..!
  Te uroj lindje sa me te mbare dhe ishalla nje djale ( se kekan shume te mire)
  por dhe pa vajze s'te uroj te rrish ama...

 17. #17
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  1.Do doja te dija nese pesha e madhe e femijes kur lind vjen nga ndonje semundje (diabet etj etj) qe mbart nena,apo nga ushqimi qe nena ka marr gjate shtatezanis?

  Ka raste qe ndodh sepse nena eshte e semure me diabet, ka dhe raste kur
  femija don me dale i madh, pa marre parasysh se si han, apo kujdesi qe ke
  ndaj shtatzanise, vetem kujtoju per nenat apo gjyshet tona qe cfare kushtesh
  kane pase dhe kane ba femi ka 5 kile...


  2.Nje nene qe shton shume KG gjate shtatezanis(vetem sepse ka ngrene shume), ka shance te bej nje femi te madh ne pesh?

  As kjo s'ka lidhje hic, sepse ti mund te hash sa te duash por femija merr
  aq sa ka nevoje nga placenta dhe te tjerat i mbesin shendet nenes, qe
  mrapa e ka shume te veshtire ti heq.  3.Sa eshte pesha e nje femije normal?

  Femi 3 kile deri ne 4 kile eshte normal, me shume eshte i madh,
  ke lindje te veshtire me femi te madh, me i vogel ( ashtu sic qe djali im,
  mund te kene komplikacione nga me te ndryshmet, sidomos dhe
  kur lindin me heret se due date)  4.Nje femij qe peshon ne lindje 4 kg e ca eshte normal?????

  Pak bebe i shendoshe i thohet, por prape se prape normal asht.

  5.Nje femij qe lind i madh,flas 4 kg ngelet gjithmon i madh apo ka raste qe i humbet kilogramet?

  Jo s'do te thote qe mbetet gjithmone i madh, kete e them
  nga rastet qe kam pa ne te njofturit e mi, kane linde
  femije te medhenj dhe me kalimin e muajve femija asht ba
  ne peshe normale..dhe femite e vegjel dmth si djali im jane bere
  te shendoshe, im bir eshte pak mbipeshe per moshe qe ka tashi....  Shpresoj qe sado pak more pergjigje...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shkodrane82 : 21-02-2005 mė 11:05

 18. #18
  . Maska e elda
  Anėtarėsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  turqi
  Mosha
  35
  Postime
  569
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Flm shkodrane82 per gjithēka dhe te jeni te sigurte qe do tju tregoj patjeter kur ta mesoj se ēfare eshte .te them te drejte une dua qe te jete vajze se nuk kam moter dhe ketu ku jam jam edhe vetem se familjen e kam ne shqiperi nuk e di por mua me duket se vajzat jane me te ndjeshme ...por burri im do djale te shohim...

 19. #19
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Anėtarėsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,752
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Ku ka burra qe s'dojne djale zemer, sidomos femijen e pare.
  Ai aiaia sa te veshtire e paske me familjen larg, ta besoj sepse
  ashtu jam edhe une..dhe me rrite femi qenka shume veshtire, por
  ka me te ndihmu Zoti dhe kane mu sjelle gjanat mire, ( femija i bute)
  As une s'kam moter dhe them nqs do bej vajze naj here, duhet sesban
  me ja ba nje moter tjeter, se moter pa moter su dashka gja..

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e GiSHteZa
  Anėtarėsuar
  11-02-2005
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  postuar nga shkodrane82


  Varet sesi e pret trupi jot nje shtatzani, sa per te shendoshur as une
  sjam shendoshe shume, biles muajt e pare kam humbur kile, gje qe
  eshte normale sidomos kur ke te vjella....
  Deri 5 muajsh as jam duke se jam me barre, kam pase shume
  te vjella....fetyra me eshte prishe..( gje e cila demek ndodh kur ke
  vajze, dhe une bera djale....)


  mund te me thuash kur taman ne cilin muaj te fillojne te vjellat e sa muaj zgjat?
  thx
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GiSHteZa : 21-02-2005 mė 12:25
  me thuaj me ke rri te te them kush je

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kur te qeshni mbani barkun me dore(5 faqe)
  Nga Jola nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 15-09-2007, 20:56
 2. Shkenca vs. Fesė
  Nga Redi nė forumin Portali i forumit
  Pėrgjigje: 164
  Postimi i Fundit: 02-12-2004, 18:05
 3. Krijimi i njeriut nė fenė Islame
  Nga Hyllien nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-05-2004, 14:05
 4. Kur te qeshni mbani barkun me dore!
  Nga gent_vlonjati nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 20-04-2003, 18:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •