Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anėtarėsuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120

    Lightbulb Drita e mendjes!

    "Uji"

    Duke I rradhitur prane njera tjeteres qelizat bimore pa fshehur habine tone duke mos marre ndonje forme te caktuar na terhek vemendjen qe eshe uji qe eshte tek bimet nuk eshte nga lloji qe ne e dime.Eshte e vertete se keta ujera jane te kripura lendore edhe keta kripera perzihen ne nje raport te caktuar.
    Ju e dini qe I ashtuquajturi uje eshte I perbere nga dy pjesetare te perbashket.Njeri prej tyre eshte hidrogjeni dhe tjetri eshte oksigjeni.

    Ndoshta para mijera ose miliona vjetesh .. , kur ne bote nuk kishte asnje qenie hidrogjeni dhe oksigjeni duke vrare mendjen kishin menduar.
    Oskigjeni kishte thene .
    Ne toke do te vijne bime kafshe dhe njerez.Keto do te kene nevoje per uje.Dhe ndoshta ne saje te ujit do te gjejne jete.Eja te bejme se bashku nje pune te dobishme….
    Hidrogjeni ishte emocionuar:
    Aman une vdes per pune te dobishme.
    Oksigjeni kishte vazhduar me tej:
    -Po te bashkohemi bashke, kjo pune quhet e mbaruar…..
    Hidrogjeni ishte cuar ne kembe menjehere:
    Une jam gati,- dhe kishte hapur krahet.
    Oksigjeni - Prit njehere jo kaq shpejt pastaj une jam me I vleshem se ty.
    Hidrogjeni kur degjoi kete vari buzet.
    Oksigjeni sikur te mos kishte ndodhur gje filloi serisht.
    Por edhe kjo ka nje zgjidhje.
    Zoti ka krijuar zgjidhjen e cdo gjeje mjafton te veme ne pune pak mendjen….
    Pas kesaj hidrogjeni I emocionuar kishte thene.
    Shpejt ,shpejt thuaje … , I ishte lutur.
    Oksigjeni me te njejten pjekuri kishte then qe:
    Une jam me I vleshem se ti kjo gje eshte e vertete.Qe te jemi oratke bashke duhet ti bashkojme dy grimca prej teje dhe nje prej meje, duke formuar ate gjene e magjishme qe quhet “UJE” dhe te gjithe qeniet do te na jene mirenjohes neve.
    Komunistet nuk jane dakort me ceshtjen “dy me nje” sepse mbajne parimin e drejtesise ne cdo gje por fal Zotit atehere nuk kishte komuniste keshtu qe u realizua formimi I ujit sepse nuk eshte pune qe te pengohet uji.Ne qoftese oksigjeni dhe hidrogjeni nuk do ta benin kete miresi natyrialistet dhe ateistet tane nuk do te laheshin koke e kembe… . Qe mos e zgjasim ja pra keshtu u formua uji.

    Si a e besuat kete?
    Osigjeni dhe hidrogjeni mund te bejne nje bisede te tille?!A mund te mendojne ato per bimet kafshet dhe njerzit ne nje kohe kur skane dijeni as per veten e tyre?

    Le te themi menduan….Shikoni oksigjenin nuk eshte bere I gjithi uje nje pjese ka mbetur gaz qe te marrin fryme.Edhe kete ato e kane menduar?
    Shihet qe per tu krijuar uji nuk eshte nje rastesi por eshte rezultat I llogaritjeve te persosura.Dhe llogaritje te tilla nuk jane pune e elementeve por pune e nje te Gjithedijshmi.
    Vendi me I thelle I ujerave zbret deri ne 10 000 metra kurse mali me I larte as 9000 metra nuk I arrin.Sigurisht qe ashtu sic shihet ekuilibri dhe arti I Krijuesit mes gropash te stermedha ujore dhe maleve te larta ashtu sic shihet edhe madhesia e krijimit te ujit dhe te mosmbulimit te te gjithe siperfaqes se tokes me uje.

    Vijon
    "Detet"
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Klevis2000 : 22-08-2004 mė 17:07

Tema tė Ngjashme

  1. Vangjel Koēa
    Nga Albo nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 25-02-2007, 01:56
  2. Vjedhja e pabesueshme e pronės sė mendjes
    Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 28-11-2006, 19:47
  3. Ku qëndron kuptimi i jetës?
    Nga ALBA nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 50
    Postimi i Fundit: 18-02-2006, 12:54
  4. Konflikti mes mendjes dhe epshtit
    Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 21-07-2004, 19:19
  5. Sytė e Fshehur tė Mėndjes
    Nga drini_nė_TR nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-04-2003, 02:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •