Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Feja Shqiptaret dhe Europa

  Feja Shqiptaret dhe Europa

  Pasqyra e temave


  Trin(om)ia determinuese e imperative e fatit tone
  Jemi komb i tolerances dhe ekumenizmit
  Te jesh shqiptar je i rrezikuar
  Komunizmi pretendonte te merrte rrolin e fese shqiptare
  Ne Evrope si?
  Krishterimi dhe Islami
  Kombi shqiptar as ne linjde as ne perendim domosdoshmeri e rastesi
  Feja nuk determizon zgjidhjen kombetare shqiptare
  Shqiptaret nuk dine te zgjedhin aleate
  Shqiptaret religjonin nuk e perdoren si mjet anti human
  Lindja islame -Mbeshtetje e mire shpirterore materiale.
  Secili shqiptare ta ndieje peshen e pergjegjesise per ta (pa)beren.
  Feja s'eshte gezof qe nderrohet ore e cast.
  Feja si botekuptim jetesor shume dimensional.
  Sa na do Europa?
  Shqiptaret me se shumti sakrifikuan per proceset aktuale demokratike.
  Ku eshte zeri i arsyes?
  Futja e percarjes ne baza fetare.
  Islami molle sherri apo alternative e vetme e shqipterve per shpetim.
  Religjoni i ri si njemendesi totalitare.
  Teza diametralisht te kunderta per rolin e Islamit ne ruajtjen e indetitetit kombetar.
  A ndiqet pervetsimi i islamit nga braktisja e tradites.
  A eshte islami mekanizem shpetimi i etnosit shqiptar?
  C'fe ka mbreti do kete mileti.

 2. #2
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Trin(om)ia determinuese e imperative e fatit tone

  Feja shqiptaret Europa trinomi i nje kauziliteti centrifugal e centripetal ne te njeten kohe determinata e inperative e fatit tone te cilat perjashtojne por eshte kushtezojne njera tjetren elemente kohezive e at'hezive ,dy pole magnetike terheqese shtytese e debuese ,intergruese e perndarese gjithsesi te nderlidhura dhe me trinine konfesionale brenda shqiptare si perparesi apo hendikep, fatesi ,fatalitet apo domosdoshmeri,faktor uniteti apo percarje,konglomerat religjoz si faktor favorizues,apo denigrues e iritues per te tjeret ,konkretisht , njerin nga elementet e tri shtyllave relevante te kesaj teme tejet te gjere e ne dukje te pare edhe heterogjene ,por gjithsesi praktike e fundamentale , nje legure ne forme te shkamit(trekembeshit) mbi te cilin qendron ceshtja jone si nyje e Gordiut ne keto udhekryqe ballkanase e mberthyer mes lindjes islame dhe perendimit krishter, mes sferave te interesit gandist e pacifist, nje oaze paqeje qarkuar nga militantet agresive,vandaliste e gjenocidues, me nje areal te percopezuar nga bte tjeret e nga vetvetja kurdohere pa aleate konikuktive e pa diplomaci e strategji adekuate konform situatave historike, me hipoteke te fajit ,implikimet e involimet vetanake dhe te tjereve.

  Kush jemi ,cfare jemi, ku duam te vemi, c'eshte ne doren tone e cka kane te tjeret?Na do europa e (bota) te ketille cafre jemi , do te na donte po te ishim komplet te nje feje mos lipset te kalojme te gjithe ne nje ane me bindjet tona religjoze?Mos hyrja jone ne europe nuk ka te beje fare me perkatesine fetare por me dominimin e interesave ekonomike e mekanike?Me cfare matese po na mat europa ne rastet e rrethanave analoge me te tjeret?Kah do te shkojme nga orineti apo oksidenti?A eshte beri shtypi aktual shqiptar fushate kunder islamit dhe nga kush udhehiqet ai?Cfare pasojash la komunizmi tek shqiptaret dhe ne aspektin fetar?konvertimi i shqiptareve ne Islam ishte ne forme indetifikimi me okupatorin apo e vetmja alternative per ruajtjen e berthames etnike nga asimilimi ortodoks skllavo-grek-skajshmerisht dhe bartesit e ketyre tezave,diamterlisht te kunderta: llogjika e aktit te kryer dhe trajtimi i ngurte, i njerez perkatesisht ektereme ne perpjekje per ta provuar vertetesine e tezes se vet dhe tjeteres pale?

  Ne keto duzine ceshtjesh do i japim pergjigje ky publikacion dikursesh dhe esesh.

  Vijon

  Jemi komb i tolerances dhe ekumenizmit

 3. #3
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Jemi komb i tolerances dhe ekumenizmit

  Tema "Feja shqiptaret , Europa eshte shume e gjere perfshin ncocione e entitete shume komplekse.Edhe raportet mes tyre mund te shikohen nga aspektet e ndryshme ,psh mund te nisemi nga feja dhe te shohim si ajo manifestohet te shqiptaret dhe si ne Europe.Po keshtu pikenisje e shqyrtimit mund te jete edhe Europa, Ku pastaj do te analizonim se cili eshte vendi i fese ose ne fakt i feve dhe i nje kombi te vogel cfare jane shqiptaret?, brenda idese se realitetit te kontinentit ne te cilin jetojme dhe i cili po shnderohet ne nje model te bashkesise politike te perbere , qe premton zhvillim me te shpejte,drejtesi me te madhe si dhe mbaresi stabilitet e siguri.Mirepo edhe pse keto dy qasje jane interesante une mendoj se megjithate ne fokusin e kesaj tme duhet ti kemi shqipotaret.Mund te argumentohet madje dhe perparesia obliguese e nje qasje te tille.Rrethanat ne te cilat jetojme dhe koha ,momenti historik sikur te imponojne shtuarjen e nje sere pyetjesh me elementre dhe njekohesisht thelbesore qe rizbulojne dhe rithemelojne indetitein shqiptar.Keto pyetja jane .Cilet jemi ne shqiptare sot? Ne cka duhet te besojme ? Nga do te mbajne shqiptaret ne te ardhmen?

 4. #4
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Te jesh shqiptar je i rrezikuar


  Keto nuk jane pyetje akademike qe shtrohen ne nje gjendje pa gajle me qellim qe te thellohen njohurite qe kemi per veten.Perkundrazi keto pyetje burojne nga brenga e kombit ne momentin e thyerjes se madhe historike qe po lekund themelet e koezistences se tij.thene ndryshe keto nuk jane pyetje te zakonshme qe behne per vetveten por jane pyetje qe kanosen qenies se pyetesit.te jesh shqiptar sot do te thote te jesh i i rrezikuar .Ne pyetje eshte egzistenca e shqiptareve.
  Per me keq kanosja nuk lidhet vetem me pushtuesit qe metojne shafrosjen tone nga trevat e jona ku jetojme por ka dhe nje aspekt te brendshem ate bollek dhe katandisje te kombit qe u zbulua pas sundimit gjysmeshekullor te komunizmit.Dhe keto plage qe ia kemi bere vetes mbase jane shume te dhimbshme se ato qe i kemi nga armiqte.Kunder rrezikut te jashtem mund te mobilizohemi dhe ti kundervihemi nje indetitet kombetar tkurres te mburojes qe ka per qellim mbijetesen ruajtjen e kombit dhe clirimin .Por si te mbrohemi dhe si te mbeshtesim indetitetin frymor pas balafaqimit me veteveten dhe zbulimin e boshllukut dhe te germadhave te indetiteteve historike te shpresave tonate thyera te deshperimeve....?
  Ne qarqet intelktuale tona ka pasur mendime se komunizmi nuk ka depertuar thelle ne qenien shqiptare.Une mendoj ndryshe.Pasojat e tij jane shume te medha ne te gjitha fushat e jetes materiale e shpirterore te shqiptareve.Kjo dihet qarte nese bejme nje anologji me gjendjen e kombeve te tjere te lindjes qe nga komunizmi dolen me plaga.Kur psh Polakut,Cekut,ose hungarezit ia shtroni pyetjen cka pas komuznimit? Ata paten pergjigjen e gatshme se do te vazhdojme atje ku i ka ndalur komunizmi pra duke ndejkur kontinuitetin e atij civilizimi dhe te asaj kulture qe kane pasur para komunizmit dhe qe as gjate gjysmeshekullit te fundit nuk kane qene deri ne fund te nderprera.ne keto kontinuitete perfshihen edhe traditat shekullore krishtere me instuticione te besimit jo vetem fetar qe paraqiten si themel i egzistences dhe i zhvillimit te kombit.Polaku ceku dhe hungarezi Europen e dine si shtepi te tyre prandaj i kane dyert e hapura per tu kthyer ne gjirin familjar pa ndonje trazim te madh.Po ne a nuk jetojme ne europe dhe duhet ti ruajme traditat tona fene tone sikurse keto popujt te tjere.

  Komunizmi pretendonte te merrte rrolin e fese shqiptare

  Shqiptaret nuk mund te llogarisin ne kontinuitete te ketilla padyyshimtame modele te sprovuara qe mbeshtesin ne instuticionet qe vazhdojne ose edhe vetem ri-intesifikojne veprimtarin e tyre.Kisha polake ka qene fuqi dhe mbeshtetese e madhe kombetare dhe ne kohen e kumunizmit.Kurse te shqiptaret feja mbeti me paterica ose edhe endekur dhe e shkulur nga tabani kombetar. Ne te vertete komunizmipretendonte qe te merrte rolin e fese shqiotare,te zinte vendin qe Vaso Pasha ia kishte siguruar ndjenjes kombetare me thenien "Feja e shqiptarit eshte shqiptaria"
  Pas renies se komunzmit te kesaj feje te pafe shqiptaret kthehen ne gjendje ku serish duhet te ripercaktojne indetitetin e tyre dhe te rithemelojne problemet e brendshme.Sot po zbulojme se jemi bere pike e pese pothuasje ne cdo aspekt te ndare ne shtet, te ndare ne shume parti, te ndare sipas riteve dhe besimit te ndare sipas paragjykimeve ne shqiptare te veriut dhe te jugut ne shqiptare te Kosoves ... dhe te Shqiperise.Teper shume ndarje e fragmentizime per nje komb te vogel te pazhvilluar te varfer.Rrethanat tejet delikate dhe kercenuese dhe nuk mjafton indetiteti i gjuhes e nje pjese te kultures qe eshte kodifikuar si kombetare dhe te nje gjysem shteti.Duhet pasur parasysh dhe nje besim nje ideal te perbashket per te mbijetuar dhe flakur sprovat e percarjeve shkataruese>ne cka duhet besuar dhe cili do jete ideali i shqiptareve per te ardhmen?Dhe ketu ne pergjigjet qe jepen ne keto pyetje une po shoh se inkuadrohen oferta e fese dhe e Evropes si modele pak a shume te gatshme per nje rithemelim shpirteor te egzistence shqiptare.Njera eshte oferte e tradites ose e traditave me bazamente ne traditat e ndrysme fetare ku shumice ze islami kurse tjetra lidhet me nje ardhmeri nen ombrellen e nje civilizmi sinkretik cfare synohet te realizohet me projektin e Evropes se bashkuar

  Vijon me
  Ne Evrope si?

 5. #5
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Ne Europe si?

  Kjo teme irithemilimit te egzistences shqiptare nuk eshte e re.Edhe ne fillim te ketij shekulli dhe mes dy lufterave boterore ka pasur diskutime dhe mospajtime ne eliten shqiptare te atehershme se cili duhte te jete percaktimi civilizues I shqiptareve:Perendimi apo Lindja..Atehere epersi kishin akcidentalistet.Edhe komunizmi po keshtu erdhi ne petkun e okcidentalist por depertoi nje despoci te tipit oriental.Kurse ne publicistiken e sotme dhe ne qarqet e vendosjes politike ,percaktimet jane te prera,shqiptaret duhet te shkojne drejt Perendimit perkatesisht drejte ne Europes, duke hequr dore nga tradita orientale.Une po keshtu edhe nga formimi dhe bindja I takoj atyre qe preferojne kycjen ne civilizmin perendimor dhe jo vetem gjeografikisht por edhe per nje pjese e madhe e tradites se mirefillte ekonomike teknologjike te Europes.Mirepo une po angazhohem per nje reflektim te thelluar te ketij percaktimi .Mendoj se duhte matur cdo hap dhe duhet analizuar cdo mendim pra e kundra kesaj kycje .Kycja ne Europe ne Europe nuk eshte njesoj per te gjithe shqiptaret.Edhe kur thuhet po eshe kur thuhet jo,Po-ja dhe Jo-ja ndryshe mendohen ne Kosove dhe ndryshe mendohen ne Shqiperi.Po keshtu ndryshe I vlereson kushtet per hyrje ne Europe nje katolik ,ndryshe nje ortodoks dhe ndryshe nje musliman dhe ndryshe nje ateist.Te gjithe deshirojne standarte sipas ideologjise se tyre.
  Gjithnje duhet te jemi te kujdeshem ndaj kompeksitetit te qenies shqiptare dhe sidomos ndaj faktit se shumica e shqiptareve I takojne nje feje qe ne gjuhen kolokviale dhe vleresimet e perditshme politike konsiderohet si orientale dhe joevropiane.Nese shqiptare duhet te behen pjese e Europes me vullnetin e tyre te shumices atehere kjo me se shumti varet nga vullneti I besimtareve mUsliamne qe me numer e kalojne gjysmen e kombit.Do te ishte ideale qe kjo te arrihet ne mynyre koncesuale pra me deklarimine qarte e shumices muslimaneve shqiptare per opcionin e hyrjes se shqiptareve ne projetkin europes se bashkuar.Por kjo assesi nuk mund te realizohet me imponim dhe duke injoruar Islamin e muslimaneve si nje vecanti e cila kerkon te jete krejtesisht e barabarte si nder shqiptare ashtu dhe ne Europen e bashkuar.

  Krishterimi dhe Islami

  Disa qarqe shqiptare hyrjen ne Europe e kuptojne ne mynyre me shume te simplifikuar si hyrje ne nje civilizim te krishtere qe ashper ndahet me civilizimin Islam.Madje ka edhe ide dhe propozime sipas te cileve shqiptaret muslimane duhet te bejne konvertim masiv ne fene krishetere si parakusht qe kombi shqiptar te njihet si komb I denje te hyje ne Europe.propozime te ketilla une I konsideroj te rrezikshme dhe me efekt bumerangu.

  Kategorite “orient” “oksident” "Europe" kane per mbajtje relative dhe varesisht nga kuptimi qe I jepet krijojne konfiguracione te ndryshme raportesh.Nese u jepet kuptimi ekskluziv dhe pretendues I feve qe duhet te shpetojne tere njerzimin atehere duhet te zbuloni fronte te gjera te konfliktit para se gjithash ne zonat e puqjes.Dhe mund te duket psh se qe nga Bosnja dhe Kosova e deri ne Ceceni e me tutje po zhvillohet nje kryqezate e re.Por ne vetpercaktimin etyre heqet dore nga pretendimi qe fete te pushtojn te gjithe boten dhe nese veprimi I tyre mbehstete ne parimin ekumenik ,atehere ato nuk dalin as te kunderta e te pajtueshme meve vete.Dhe faktikishtsa ka pasur histori konfiktesh mes krishterimit dhe Islamit aq ka dhe tradite te tolerances mes tyre.As si botekuptime as sin e mynyren e jetesato nuk jane aq larg sa mendohet.Krishterimi dhe Islami jane religjone qe shume gjera I kane te perbashketa pervec kundershtimit ne mynyren e besimit dhe njesimit te Zotit .
  Gjeokrafikisht ato I bashkon mesdheu si qender e dikurshme e botes qe gjithnje ka qene bazen I ekumenizmit.Per kete arsye ne nje shkrim me te hershem “Shqiptaret dhe Europa” kam theksuar konceptin e ekumenizmit mesdhetar si nje plotesimi I domosdoshem te idese se Europes nese ajo nuk deshiron qe te prodhoje sinkretizem te gjymte ku shqiptaret nuk do tem und te inkuadrohen si nje komb kompleks me shume fe dhe tradita.
  Shqiptaret fatin e tyre si komb e kane te determinuar me perkatesine e tyre mesdhetare.ne detin e mesdheut lahen te gjitha fete, nje pjese e madhe e Europes se tashme te bashkuar kombet e ndryshme dhe racat e ndryshme.Dilema e shqiptareve sot prandaj nuk mund te jete se cili besim do te jete per ne shpetues por sit e rikrijohen te gjitha te gjitha kushtet per krijimin e nje shoqerie te tolerances dhe te dialogut te frytshem mes vecantive qe jane bere pjese perberese e perkatesive te tyre kombetare.Dhe nese ai boshllek qe mbeti pas komunizmit duhet te plotesohet me dicka me nje besim kobetar atehere per shqiptaret ky eshte vetem besimi se jemi komb I tolerances dhe I ekumenizmit.Per kete kemi dhe shume tradita te popullit tone qe ne keto kohe po prishen nga segmente te caktuara fetare ,politike oskidentale.

 6. #6
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Kombi shqiptar as ne linjde as ne perendim domosdoshmeri e rastesi

  Duhet pranuar se tema eshte shume e pergjithesuar e si e tille nuk ka definim te percaktuar.Prandaj eshte trajtuar nga kendveshtrimi structural-projetktues personal.rrafshi mendor e kesaj ceshtjhe shtron problemin : e favorizon apo disfavorizon perkatesia religjoze e shqiptareve hyrjen ne Europe respektivisht zgjidhjen e teresishme te ceshtjes shqiptare?Nga kjo imponohet pyetja tjeter sa e si e ka ndihmuar ose cndihmuar religjoni intergrimin e trojeve shqiptare shikuar nga aspekti I te brendshmes Brenda per Brenda dhe nga aspekti I te jashtmes nga jashte?Pra ceshtje shume erende e ndiehsme dhe komplekse por e rendesishme.

  Kombi shqiptar as ne linjde as ne perendim

  Dihet mirefilas se bota njerzore ka nje mozaik te tere religjonesh e ndikimesh : filozofi te mendjeve religjoze dhe filozofi imanentive-rezigantive.PErmes ketij mozaiku kryehn prapapskenat politike te thurura ne ineterese dhe per interese te caktuara nbacionale shteterore apo rajonale.Krijohen konfrontimet propocionale dhe opozicionale.ne kete vorbull te ndikimeve religjoze te mendjeve religjoze gjendet edhe kombi shqiptar gjeografikisht I future ne Europe ndersa shpirterisht ose me mire mund te themi nga dimensioni religjoz I shkycur nga europa,as ne lindje as ne perendim.Lindja e injoron ndersa perendimi I reziston.Implikativisht imponohet pyetja ku qendron otnosi e ketij injorimi dhe rezistimi apo inertizimi ndaj shqipotareve pse jane me teper te konfesionit islam pse jane konfesione te perziera Muslimane katolike ortodokse apo pse nuk jane te nje konfesioni?Eshte apo s’eshte religjoni pengese per mirefillje?Nje mendesia e kesaj ceshtje postulon e barrierizon apo nuk barriorizon perkatesia religjoze demokratizimin pavarsimin dhe intergrimin etnik territorial cultural ekonomik e politik shqiptar europen dhe me gjere? Epengoi konglomeratin shqiptar religjoni nga Brenda po nga jashte Brenda?Rreth ketyre ceshtjeve thyhen e jane thyer e do te thyhen shume hspata mencurake ,mjerisht dhe jomencurake.Europa gati eshte monolite nga aspekti religjoz kryesiht I krishtere kryesiht dallohet katolicizmi dhe ortodoksimi sllav.Pra dy taborre te medha religjoze te konfrontuara teorikishte praktikisht.Nderkaq popullata muslimane as arbiter as pjesmarrese e as inerte sepse gjendet mu ne kufirin e interesave te edy inercioneve te medha.Pra edhe domsodoshmeri edhe rastesi.Sa eshte e pergatitur Europa qe te paranoje popullacionin dhe pavarsimin e popujve muslimane apo kryesisht muslimane?Ka apo ska mendje te lendesuar Europa per nje perfshirje edhe gjithe perfshirje demokratike te populates muslimane sit e pavarur eshte apo nuk eshte pengese pranimi I qenies te teresishme shqiptare si populate numerikisht me e madhe ne Europe:pse pengohet intergrimi I tokave shqiptare nga aspekti I perkatesise perjashtimore religjoze nga teresia e Europes apo nga aspektet tjera? LLogjikisht pyetjet inkludojne edhe opcione te caktuar pergjegjes.Edhe pse ne Europe zhvillohet nje lufte ne vetedije edhe religjoze , per taborizime fetare e plotike ,shqiptaret per hire te inkorporimit te tyre ne Europe , nuk mund te mashtrohen qe ta nderrojne perkatesine fetare ,as nuk mundin e as nuk guxojne moralisht te luajne me fatin e lojalitetit fetar.Ata jane cfare jane muslimane katolike ortodokse.
  E themi kete sepse eshte lancuar ne mendje te ndryshme teza se Europa nuk deshiron Oaze te shendoshe muslimane respektivisht shtet te forte e unik musliman.Kjo teze veshtire mund te qendroje por aqme veshtire mund te mohohet se pakut, nga praktika e deritanishme.Nga kjo shqiptaret jo rrale shtrojne pyetjen:Mos valle shqiptaret si katolike do te depertonin ne Europe, do te perfilleshin ne pavarsine e tyre?K amendje se ky version do te ishte me I pranueshem per Europen e krishtere.Prandaj nuk jane te pakta lansimet e kerkesave tranformuese religjoze nga muslimane ne krishtere per realizmin e qellimeve kombetare.Intenca te tilla jo vetem qe jane te renda e me dhembje te medha shpirterore por edhe te pamundshme ne instance te fundit te parealizueshme.Tendenca te tilla do te sillnin konfuzione dhe depresione te renda shpirterore por edhe do kerkonin procese te gjata te tranformimit per aq sa do vonoheshim per realizmin final, per pavarsim.Per ato transformime do duheshin shekuj sa qe ndoshta pas tyre nuk do kishtenevoje per trasnformim sepse koha sjell transformim te raporteve religjoze.

  Nga aspekti tjeter indolence e 0perendimit ndaj vendeve muslimane nuk eshte vetem indolence apo mosperfillje religjoze.Ndonese disa mendimtare islame mendojne se perendimi kurre nuk mund te jete I sinqerte dhe besnik ndaj vendeve muslimane.urretja e tij eshte pjeserisht fryt I kujtimit te kryqezatave dhe luftera te tjera te ashpra kunder perandorise Osmane kurse pjeserisht nga bindja e perbashket e perendimit se vetem bota islame ( e me kete do te thonim shqiptaret kryesisht muslimane)posedon force dhe aftesi te organizoje bllok I cili do te ishte shume I rrezikshem per dominimin e perendimit dhe ta balalafaqoje me nje system te ri I cili ka filozofi tjeter jetesore.Perendimi I frikesohet eksploatimit te pasurive minerale dhe burimeve te tjera ne vendet Islame e qe do te mundin te luanin rol vendimatr (ekonomik dhe strategjik) per fatin e perendimit.Mirepo me kete mendimtaret islame te lindjes leshojne nga mendja ne mendja edhe me e antidisponuar ndaj vendeve muslimane ne rastin tone ndaj trojeve shqiptar vjen edhe nga ortodoksicimi sllav ,madje ne forme tejet agresive asimiluese e gjenocide.

  Pra gjendemi ne mes te dy tendencave ne forme religjoze e ne essence permbajtesore ndermjet gershetimit te interesave ekonomike e strategjike te forcave mekanike.Ceshtja shqiptare nuk eshte vetem dimension religjoz perjashtim nga religjoni,sepse shtrirja e trojeve shqiptare ekziston mu aty ne piken e tendecave te sferave te interesit qe asnjera pale nuk mund te shkoje pa gjah.Nuk eshte pyetje mosperfillja nga dallimi religjoz ,por eshte ne pyetje leverdia ekonomike e strategjike nga tokat e pasura shqiptare.Nuk e kane te lehte forcat e medha mekanike te fuqive te medha te zgjidhin ceshtjen tone ta mundesojne integrimin dhe pavarsine e teresishme.derisa nuk gjunezohet njera pale e do te deshironim te gjunjezohet perandoria cariste veshtire do tem und te keteb zgjidhje definitive per shqiptaret.E mandje te shihet se cka ofron perendimi per pavrsine dhe avancimin tone ekonomik.
  Populli shqiptar eshte perberje conglomerate religjoze: muslimane ,katolike,ortodokse.Kete ne e dime mire dhe te tjeret e dine biles me mire se ne.Ai funksionoi dhe fuksionon si nje kurdohere ne cdo kohe te popujt e tjere nuk krijoi as shume simpati por edhe as shume antipati ,por simpatia dhe antipatia dolen nga thyerja e inetresave te tyre ndaj trojeve dhe strategjise se trojeve shqiptare.

  Zgjidhjen e ceshtjes shqiptare kurdohere e penguan interesat e te medhenjve te frocave e medha boterore.nuk ka baze shkencore qendrimi se Kosova apo tokat shqiptare jane te nemura dhe sit e till ate determinuara per vuajtje e moszgjidhje te fatshme.Kete pozite e determinuan vete trojet shqiptare pse u gjenden n ender pikat me fokuzive te botes ne interes,por edhe pse u gjenden ne fqinjesi, jo nga deshira e tyre me poppujt e qeverite e te cileve ekspozuan agresivitet dhe jofqinjesi njerzore.Po kjo pozite e rende edhte edhe product I vet shqiptareve qe historikisht nuk paten oragnizim dhe diplomaci.Serbise Rusia nuk ia mbron ne tokat kishat po mos ishin ne pyetje pallakt e pasura nga natyra :pllaka gjeografike-klimatike tokesore strategjike dhe plaka e begatise se pafundme nentokesore.


  Feja nuk determinizon zgjidhjen kombetare shqiptare

  Pasuria dhe fatesia e pasurise se trojeve shqiptare nga mosorganizimi dhe mos manaxhimi ia krijuan pafatesine gati kontinuele.Shqiptaret mu nga paftesia per ta udhehequr veten pesuan dhe jane duke e pesuar ende.ne kete drejtim as shkolla e as xhamia nuk arriten ne nivelin e duhur te formojne ndjenjen e pergjegjeise se larte ,te patjetresuar te ndergjegjes kombetare per ta pervetsuar filozofine e histories.Edhe sikur te gjithe shqiptaert te ishin I nje konfesioni religjoz fati I tyre do te ishte I ngjashem apo gati I ngjashem me kete mos me then me keq kur flitet per nderrim religjoni nga islami ne krishterim.
  Substanca e mosperfilljes se drejte te ceshtjes shqiptare nuk eshte e tera ne religjon porn e perkatesine kombetare dhe ne piken e ndarjes se interesave te fuqive te medha.Nuk eshte vetem feja ajo qe determinon zgjidhjen kombetare por dhe strategjia e interesave te medhenjeve,pangopesia e fqinjeve megalomane te ndihmuar nga megalomanet e tjere te perbetuar.Me plot pergjegjesi morale e shkencore pohoj se pa shperberjen e Rusise e cila frymezon ortodoksizmin sllav dhe pa krijimin e sistemit te aleateve te denje veshtire se mund te intergrohen trojet shqiptare.Serbia si dhe vendet e tjera ortodokse frymezon njesoj si dhe Rusia ajo eshteushqim shpirteror I tokave sllavo ortodokse .Nga ky aspect duhet te veshtrojme mundesine e zgjidhjes se ceshtjes sone.Shkaperderdhja e rusise do te thote afrim nga liria .Mposhtja e Rusise nga ana e perendimit njehri lidhet me mposhtjen e Serbise qe antipicon pavarsine e tokave shqiptare.
  Perndimi Europa ka me teper fryme demokratike por ende nuk ka arritur te formoje kriteret edhe ta lidhe me guxim e te vendose zgjidhjen e drejte te ceshtjes sone.Lidhur me kete nje rilindas shqiptar ne filozofine e tij shkruan: Do te vije nje dite kur Europa do te bindet se shqiptaret I sherbejne ceshtjes se njerzimit dhe qyteterimit me mire se cdo popull tjeter I lindjes” Por pyesim a ka ardhur koha qe Europa njemendesisht te mendesohet per ceshtjen tone?Duket se ceshtja ka luajtur nga vendi por larg eshte nga zgjidhja.Deri me tash Europa gjithnja ishte ne mendje ,por jo dhe ne ndiesi ,aleate e rusise e me ketee edhe skallvo ortodokseve te tjere, qofte per shkak te interesit qofte nga frika.Edhe pse ka mjaft fakte qe sllavo-ortodokset thelle kane shkelur ne tokat shqiptare , ajo nga frika e ndejnja e infieritetit ende nuk eshte kah mer qendrim stabil per zgjidhjen eceshtjes shqiptare.Rusia gjithmone ka konsideruar se shqiptaret trojet e tyre pot e konstitoheshin ne shtet unik do te beheshin tmerr I perhershem per te krishteret e atyre trevaveqe kufizohen me shqiptaret.Pra harruan se popullata shqiptare e perbejne dhe krishtere mirepo Per Rusine dhe ato jane te rrezikshme vetem pse jane shqiptare .Derisa shqiptaret religjonin e perdoren si mjet te sinqeritetit dhe fisnikerise shpirterore palet e tjera ,fqinjet ate e perdoren si mjet mistifikimi te qellimeve te errata, si mjet genjeshtre mashtrimi dhe falsifikimki te fakteve dhe te histories dhe keshtu penguin dhe sot pengojne intergrimin dhe pavarsine e tokave shqiptar.Si te tilla mendjet sllavo ortodokse ishin dhe mbeten gjeneratore te trillimeve dhe shtremebrimeve te fakteve te verteta paturpesisht krijoi esistemoi bibloteka te tera te falsifikimeve ne dem te shqiptareve te cilat Europa naivisht I pranoi dhe pjeserisht ende eshte ka I pranon.Prandaj lidhur me ketee mund tshtojme :Perfytyrim sado kudo te sakte per tregti ne hapesiren jetesore te nje populli nuk do tem und te krijojme ne qoftese se nuk bejme perpjekje te kuptojme prapaskenat e ngjarjeve ne skene”Europa ne brendine sdaj ka edhe me shume ceshtje nacionale te pazgjidhura prandaj nga frika qe te mos nxise dnejnjat nacionale duket se edhe ceshtjen tone nuk emerr aq dhe seriozisht e jo aq shume nga antipatia religjoze.Mendja sllavo ruse e perbuz popullin shqiptar e infektoi mendjen perendimore dhe ashtuedhe perendimi kasaphoi trojet shqiptare.Pyesim deri ku do te gaboje europa Perendimi sa gaboi e sa po gabon ne zgjidhjen e ceshtje shqiptare?

  Shqiptaret nuk dine te zgjedhin aleate

  Vertet shqiptaret nuk dine te zgjedhin aleate testojne dhe deshtojne.Tani jane te definuar ,pak me vonese por me shprese te mbeshtetur!
  Ceshtja e mosperfilljes se interesit shqiptar nuk ishte dallimi I religjonit , por deshtimi I diplomacies dhe jodiplomacia.ne filozofine e histories diplomatike thuhet se fitorja sigurohet ne planin diplomatic , gje te cilen ne nuk e patem dhe ende nuk e kemi ne formen e pjekurise.
  Sin e te kaluaren ashtu dhe sot Europa ende nuk I ka lendesuar kuptimet e drejtesise dhe te arbiritetit nuk ka formuluar kritere dhe parime per zbatimin e drejtesise.kete nuk e ka dhe mendja boterore.Shkaqet jane subjective objective sepse shume mendje lakmojne interesin (hstet te ndryshme aleanca politike religjoze kulturore) Shume mendje I shmangen konfrontimeve per hire te interesit te tyre e ne dem te tjereve.Europa te cilen ne e quajme te civilizuar veshtire se mund te mbaje ate atribut sepse as nuk veproi dhe as ende nuk eshte duke veprauar sipas parimeve civilizuese qofte nga pamundesia objective qofte nga ajo subjective.Mendaj Europiane dhe ajo boterore nuk eshte product jashtambiental, sepse ajo mendje krijohet nga determinimet e kushteevee ,nga forca vepruese dhe zbatuese.Mendja Europiane ben diskriminime te populacioneve ne baze te religjonit por ajo nuk eshte dominuese sepse diskriminimi I vie me teper nga mospranimi I barazise dhe te drejtave te popujve te ndryshem me specifikat e tyre.natyrisht mostoleranca religjoze ekzistoi edhe net e kaluaren por edhe net e sotmen por per habi populli shqiptar I cili nuk beri tolerance religjoze askujt e pesoi nga mostoleranca e te tjereve.


  Shqiptaret religjonin nuk e perdoren si mjet antihuman

  Cfare jane shqiptaret?Ata jane te tri konfesioneve religjoze ,populli shqiptar shquhet per vlerat me te larta etiko njerzore dhe tolerance qe jo vetem I duron religjonet etjera por edhe I repekton ato.Shqiptaret jane aq religjoze sa qe religjonin kurre nuk e perdoren si mjet anti-human si mjet keqperdorimi por vetem per interesa te mireqenies njerzore.mirepo ceshtje ne vete eshte sa u reflektua ajo qellim-miresi dhe mireberesi tek te tjeret dhe nga te tjeret.Cka duhet te kuptoje europa?Duhet te kuptoje se eshte duke perenduar Niceizmi e drejta e te fortit dhe morali I forces.Pra duhet te zevendesohet morali I forces me forcen e moralit e drejta e te fortit me forcen ete drejtes.Europa duhet te tejkaloje barrierat religjoze ne intergrimin e saj nese ato sit e tilla ende egistojne .Por europes edhe botes edhe ne duhet ti imponohemi nga se sic thote filozofia religjoze por edhe ajo shkencore mund ta pranoje-“Zoti nuk e ndryshon gjendjen e nje populli derisa ai popull nuk ndryshon vetveten” E ne mund ta ndryshojme veteveten duke pranuar aspektin mendor e fizikal, ne aspektin e instrumentalizmit te mendjes sone,duke krijuar bashkemendimtare dhe perkrahes se njemendet.Europa tash mundim por imperativisht eshte duke kuptuar se bashkimi I shqiptareve padyshim eshte e drejte legjitime dhe demokratike e popullit shqiptar e drejte mjerisht shume e vonuar dhe mjerisht ende e penguar por sic u behet edhe te tjereve gjithnje e me qarte politikisht dhe moralisht ee arsyehsme,kurse historikishte pashmangshme.Sepse ballkanit europes botes domosdoshmerisht I duhet populli shqiptar I bashkuar ne shtetin e tij nga se padrejtesia nen te cilen fjeton populli shqiptar ne krahsim me popujt fqinje eshte aq e madhe me passoja aq te medha ne qenien e tij sa qe ajo duhet ti shqetesoje edhe ata fqinje ballkanike te popullit shqiptar e me gjere.Europa per te mundesuar aspiratat dhe te drejtat e shqiptareve duhet te permisoje leshimet e bere nga e kaluara tua mundesoje vetvendosjen net e gjitha trojet tona.Por dhe mendja shqiptare duhet me shume per ta instrumnetalizuar ate mendje duke ditur me mature te shfrytezoje perkrahjen e amerikes por edhe te lindjes islame.

  Lindja Islame mbeshtjetje e mire per shqiptaret

  Lidnja Islame eshte mbeshtetje e mire shpirterore dhe materiale per shqiptaret kete ne asnje moment nuk mund ta leshojme nga mendja Madje vetem mendja dhe forca e mendjes Perendimore Islame ne bashkepunim te sinqerte mund tan dale dhe frenoje genocidin ortodokso-sllav .Cka varet prej nesh?Ne meodomos duhet te jemi unike forca e jone varet dhe bazohet deh bazohet ne ate cka na bashkon kunder sllaveve ortodokse.ti leme grindjet brenda nesh sepse nje studiues austriak prohaska jo rastesisht thote tiprate e popullit shqiptar jane mikeprites te beses te moralshem por grindavece.Duhet te shporrim kete kancer brenda nacional qe te forcojme veten dhe tia ndalim hapat genociduesveTi tejkalojme mospajtimet tona brenda vetes gjakmarrjet dhe hakmarrjet.Uniteti dhe mos uniteti jane dy pole te kunderta te fitores apo varesise sone kombetare.Nese sllavet ortodokse jane bashkuar per te perkrahur luften e padrejte agresive dhe genocidale aq me teper shqipteret fitojne te drejten te bashkohen dhe moralisht obligohen dhe etnikun te bashkohen net e drejten e natyrore te mbrotjes se tyre per sigurimin e paqes se drejte.Ne kete Europa duhet te kuptoje shqiptaret .Forca jone nga uniteti nuk eshte e dobishme vetem per ne.Sepse ai qe eshte I dobet eshte I padrejte jo vetem ndaj vetes por edhe fqinjeve te vet theksojne filozofet islame.

  Secili shqiptar ta ndieje peshen e pergjegjegjesise per te (pa)beren.

  Hyrja ne Europe postulon lendesimin e politikes sone globale kombetare pra definohet decidivisht se cka eshte interesi yne kombetar me kete do te thote te percaktohen orientimet vepruese conform me mundesite reale per realizimin e pavarsise duke u mbeshtetur para se gjithash ne potencialin e brendshem kombetar.perkunder potencialit bukurte madh mendesues shqiptar ende nuk kemi harmonizimine mjaftueshem te krereve te politikes me instuticionet shkencore.Ne kete te kycet dhe me me intesitet shqiperia dhe I tere populli shqipetar sepse nuk do te jete shqiperia vend stabil nese nuk realizon intergrimin e territoreve te saja qe te mos lihet ne meshiren e Europes.Secili shqiptar duhet te ndieje peshen e pergjegjesise per te bere dhe te paberen.Nga se sic e thekson shkrimtari……”Askush nuk do te pyese se ne cilen parti je po cbere per veten tende”Nuk duhet lejuar ten a kaploje ndjenja infioritetit pa-aftesise.Duhet te vetdijesohemi se ne ne qendron energji pashtershmerisht e madhe per liri,ate duhet vene levizje duhet ta mobilizojme!
  Pluralizmi partiak nuk nenkupton armiqesine e partive politike nga se duhet ditur se interesi kombetar eshte I paprekshem aq me teper kur ai interes kombetar nuk shpie ne dem te popujve te tjere hegeli interesin kombetar e qunte realizim te vullnetit te Zotit.
  Edhe cfare duhet te dijme?Cdo njeri duhet ta pergatisim per pazevendesueshmerine e interesitkombetar perderisa ai tejkalohet ne raportet shoqerore nderkombetare.Autonomineqe e patem ishte deshmi per joautonomi,mashtrim I lirise nga padituria naiviteti servilizmi dhe mosguximi.na duket se ceshtja shqiptare e Kosoves eshte hedhe ne filtart nderkombetare por duhet ditur se ende duhet punuar shume me teper per imponimin e zgjedhjes se drejte.filozofia dhe socio-politika europiane dhe ajo nderkombetare ende nuk eshte lendesuar per perfillje te njemende te ceshtjes tone.Ne dimesionin nderkombetar levizet por levizet bukur shume me gjenociduesit.mendoj se ecja pogresive e ceshtjes sone ne krahasim me gjenociduesit eshte ne disporpocion si pogresioni aritmetij me ate gjeometrik.Po ashtu fqinjet I kemi shume agresive me fryme gjenociduese jo se u kemi beret e pamira por pse u kemi beret e mira.Pra nje paradoks llogjik dhe etik.ndoshta pse jemi me teper te fese tjeter te fese se shumices se shqiptareve .Nga te gjitha mund te perfundojme se zgjidhja jone do te jete e mundishme procesuale vareshmerisht nga lendesimi dhe intruamentalizimi I mendjes sone si shtytese e mendjes europiane dhe nderkombetare.pra filozofia boterore ende eshte duke definuar fitoren e dhimbjeve.prandaj shqipteret duhet te jene ne mendje te formesuar veprimi e durimi ta fitojne flijimin e fitores apo flijimin e fitores.

  Vijon
  Feja seshte gezof qe nderrohet ore e cast.

 7. #7
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Feja seshte gezof qe nderrohet ore e cast

  hulumtimet dhe studimet e fese tek ne jane ende te panisura.Aty-ketu kemi vetem ndonje vleresim me teper ne nivel intuitiv sipas njohurive te paketa dhe siperfaqesore deri tash shpeshhere edhe te ngarkuara me percaktime jetesore vleresime ideologjike ,politike e fetare pa ndonje shqyrtim interdisiplinar dhe shkencor.Kjo sot e veshtirson vleresimin fetar ne popullin shqiptar kur ndodhemi ne nje gjendje mjaft te nderlikuar sidomos politike e si pasoje e saj edhe ekonomike sociale ,kulturore, fetare me deshire dhe nevoje per ndryshime rrenjesore qe gjakojne ti realizojme edhe ne si dhe te gjithe popujt e tjere te Europes, pa dhune dhe ne mynyre demokratike.ne ane tjeter gjendemi para pengesave dhe mohimeve te te drejtave themelore njerzore , kombetare familjare nga ana e politikes hegjemoniste ditore, andaj vetvetiu lind pyetja , Cfare roli e rendesie ka pasur dhe duhet te kete feja ne poipullin shqiptar shikuar nga shume kendveshtrime ne rend te pare historike, sociologjike psikologjike kulturore dhe morale.Askush smund ta kuptoje njerzimin pa kuptuar se pari fene tyre sepse feja perfshin jeten e njeriut prej koheve qe ai ka egzistuar.
  Fjala fe do te thote perulje apo nenshtrim .Ndersa definicionii pergjithshem i fese neshtrohet kuptimit mendor social ne shoqeri.Ky kuptim ndryshon sipas natyres se fese normave te saj mynyres se si shoqeria e shikon ate si dhe rolit te saj ne jeten njerzore mendore politike.

 8. #8
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Feja si botekuptim jetesor shume dimensional


  Feja si botekuptim jetesor ka ndikim te madh shpesh here dhe vendimtar ne jeten e njeriut, popullit , histories, tradites, kultures me nje fjale ne teresine njerzore shumedimensionale.Kjo vlen per te gjithe popujt pra dhe per ne shqiptaret qe per fat te keq ende skemi nje histori te religjonit per popullin tone aq me pak ate boteror dhe si popull jemi ndare ne dy pekatesi themelore fetare: Krishetrimin dhe Islamin.Krishterimi per rethana historike me teper politike dhe kulturore se fetare u nda edhe tek ne ne dy kasha ;katolike dhe ortodokse.Deri para disa kohe studimet interdisiplinare mbi religjonin vleresohej se njerzimi ne fillim eshte politesit e me vone erdhi monoteizmi.Kjo teze bie ndesh me interpretimete librave si bibla apo kurani sipas te cileve politeizmi do te ishte si pasoje e dekandeces fetare.sipas shume hulumtimeve me te reja sidomos ne baze te literatures se vjeter dhe analizave antropologjike nder popujt primitive duket se procesi zhvillimor fetar ka kaluar neper faza monoteizmi si faze buriomore, para animizmit dhe politeizmit.
  Ne me teper na intereson ceshtja fetare te populli shqiptar.Sipas hulumtimeve te shumta iliret nga aspekti fetar ishin politeiste si dhe gati te gjithe popujt fqinje dhe si hyjni kryesore kishin diellin ne forma te llojllojta si dhe shume hyjni te tjera.
  Per ta kuptuar me mire gjndjen e tashme fetare shqiptare duhet te shqyrtojme sa me mire zhvillimin e krishterimit dhe Islamit tek ne.Pyetja e pare eshte kjo:Perse , si dhe kur iliret e pranuan krishterimin ?Si dhe te gjithe popujt e tjere te atehershem ashtu dhe iliret e pranuan krishterimin si afrim I njeriut me Zotin dhe me te afermit duke krijuar ketu bashkesi te re te themeluar ne barazi kombi gjaku etj.Po keshtu dhe pranimi I islamit bile ky I fundit I jepte shqiptareve disa gjera me shume se ne krishterim.Monoteizem , moral lehtesime financiare dhe politike.


  Sa na do Europa?

  Para se te pergjigjemi ne kete pyetje do ti citoja kater vargje te nje poezie te gjate te nje poeti tone te madh por per fat te keq te anatemuar ne letrat tona me titull”Vajet e atdheut”e botuar ne revisten zeri I larte nr 11 tirane 1924 ku thote.

  Qani Kosoven dhe Camerine
  Si I kembejne si bagetine
  Ka vdekur fare civilizimi
  Sot vec nje lluster ka perendimi….


  Shqiptaret ne qindvjecarin e fundit pesaun me shume se cdo popull tjeter I Europes sepse ata nuk paten aleat te fuqishem I cili do mti perkrahte ne ceshtjen e tyre te drejte.Ata nuk e pesuan per asgje tjeter por vetem pse pjesa dermuese e tyre I perkasin nje religjoni ndaj te cilit Europa pati disponim negative, prej kohes se kryqezatave e kendej.Per kete sic dihet gjate viteve 1877-78 me perkrahjen e Rusise dhe me bekimin e Europes Serbia dhe Mali I Zi pushtuan duke vrare dhe shperngulur popullsine shqiptare nga trojet e tyre etnike.Kurse gjate viteve 1912-13 serbia perseri pushtoi Kosoven dhe Maqedonine perendimore nderkaq greqia pushtoi shqiperin e poshtme.Popullata came nepermjet genocidit te qeverise greke dhe dores se zeze kishtare ortodokse u shperngul me dhune ne Turqi e nje pjese tjeter ne Shqiperi.Prandaj lirisht mund te thuhet se kongresi I Berlinit me 1878 , e konferenca e ambasadoreve ne londer me 1913 dhe koferenca e paqes ne varsaje te Parisit me 1919 jane datat me te zeza e me te kobshme ne historine e popullit tone.Fuqite e medha te asaj kohe e bene kurban popullin shqiptar per ti kenaqur hemogjenise te shteteve fqinje duke lene ne roberin e tyre gjysmen e territoreve me te pasura etnike dhe historike shqiptare si dhe gjysmen e populates me vitale te popullit shqiptar.Ky episod u perserit dhe pas luftes se dyte boterore kur vendet aleate u dolen ne ndihme forcave te majta ne shqiperi te cilat me vone e moren pushtetin ne dore dhe e izoluan ate nga bota per gjysem shekulli ne kohen kur perseri gjysma e trojeve shqiptare mbeti nen thundra sllavo-greke.Ndersa shqiptaret perseri iu nenshtruan genocidit te eger shteteror me qellim qe populli shqiptar te zhduket fare nga trojet e tij (kosove etj ) net e cilat jetoi me shekuj te tere.keshtuveproi Europa me ne net e kaluaren e afert dhe te larget .Po sip o sillet ajo ndaj nesh sot?

  Shqiptaret me se shumti sakrifikuan per proceset aktuale demokratike.

  Shqiptaret ishin nder popujt e pare qe e ngriten zerin kunder regjimit te eger komunist ne europen lindore dh ender popujt e pare qe kerkuan fillimin e proceseve demokratike ne kete pjese te europes dhe per kete ceshtje sakrifikuan me shume se cdo popull tjeter.Po ashtu ai me organizmin e tij politik me levizjet e tij paqesore dhe gjakftohesine tij tregoi sidomos pas masave repressive te cilat I ndermori regjimi serb per suprimin e autonomise se Kosoves si dhe territorit te panderprere ushtarako policore te cilit I eshte nenshtruar prej viti 1989 tregoi se ai eshte popull I urte I durueshem dhe deshiron qe ceshtja e tij te zgjidhet ne mynyren me te mire.Megjithate Europa net e cilen ne I kemi mbeshtetur shpresat tona diplomatike dhe politike edhe sot e kesaj dite nuk po mund te lirohet nga paragjykimet e saj te vjetra ndonese e di se populli shqiptar ne trojet e veta etnike ne ish jugosllavi eshte populli me I diskriminuar ne Europe.Po ashtu ajo di se shqiptaret ne Kosove dhe ne Maqedoni dhe Mal te zi denohen vetem pse mendojne ndryshe nga okupuesit e tyre, pse ata shprehin mendimin e tyre te lire pa deshiruar te keqen e askujt.vetem gjate vitit 1994 ne gjygjet e instaluara serbe ne Kososve shqiptareve iu shiqptuan jo me pak se 320 vite burg pa kurrfare provash materiale.Nga policia serbe u vrane shume njerez midis tyre dhe femije 6 vjecar.Mirepo europa per te gjitha keto te keqija qe u ndodhen shqiptareve heshti dhe nuk ndermori asgje.Ajo u vetmjaftua qe kohe pas kohe te dergoje vetem disa delegacione sa per ten a ngushulluar per ceshtjen e te drejtave te nnjeriut kurs ete gjitha tragjedite u priten me gjakftohesi karakteristike kjo Europiane..Prandaj sic shkroi kohe me pare nje publicit se “Nuk ka dallim edhe sot e kesaj dite ne cafredo takimi mes shqiptareve dhe diplomateve europiane ne puqjen e syve, te nje pale qe do liri dhe beson se akti I te kerkuarit duhet te plotesohet sepse eshte I drejte dhe nje pale qe ne pergjigjen reflekton ndejshmerin judeo-kristiane per te shtypurin me nacionalitet te ftohte”. Si mund te arssyetohet ndryshe fushata antishqiptare e perendimit me rastin e gjykimit te pese shqiptarev shqiptare me origjine greke te parties omonia te cilet ishin akuzuar per veper spiunazhi dhe planet per shkeputjen e Shqiperise jugore te cilev gjyqi shqiptar ne instancen e pare u shqiptoi denimin me kohezgjatje prej gjashte vjetesh.Ndersa instanca e dyte gjygjesore nen presionin e qevrive Europiane dhe asaj amerikanee denimet e meparshme I zbriti per nje ne dy vjet kurse per kater te tjeret ne nje vit.Ndersa me vone u liruan per tu mbrojtur me liri.Shtrohet pyetja a do kishin patur guxim liderit Europian per nje veper te tille ta vepronin ne vendet e tyre?

  Ku eshte zeri I arsyes?

  Ndersa nenkomisioni kunderdiskriminimit dhe mbrotjes se pakicave ne gjeneve miratoi nje resolute te posacme ku denoi Tiranen lidhur me gjykimin e pese minoritareve greke nderkaq fare nuk epermendi Kosoven bosnjen dhe sanxhakun.ne te njeten kohe komesioneri I larte KSBES –se per pakica Van Der Shtul e vizitoi shqiperine per here te nente dhe u takua me zyrtaret me te larte te shtetit shqiptar per te biseduar mbi gjendjen e minoritareve grek ne shqiperiu net e njeten kohe kur greqia refuzon te bisedoje me pakicen shqiptare qe jeton ne greqi.Por ajo shkon dhe me larg bllokon ndihmat te cilat Be I kishte caktuar per shqiperine, ndersa denimet tejet simbolike te shqiptuara ndaj minoritareve greke su soll ne mynyre te eger ndaj refugjateve shqiptare qe jetonin ne greqi duke shprehur shovinizmin mllefin dhe urretjen e saj ndaj popullit shqiptar.Rezultat I kesaj hakmarrje ishin 5 refugjate te kthyer te vdekur ne shqiperi dhe 80 000 refugjate te debuar pasiqe me pare ishin denuar rrembyer dhe keqtrajtuar nga policia greke .Shtrohet pyetja si mund te toleroje europa nje veprim te tille aq me teper nga nje shtet I cili eshte anetar net e gjithe mekanizmat e BE.ku eshte zeri I arsyes?Ku eshte ndergjegja e popujve te europes se ccivilizuar?A nuk jane shqiperia Kosova Maqedonia pjese e Europes?
  Pergjigjen e me te mire rreth asaj qe ndodhi ne bisnje dhe ne Kosove dhe qendrimin gjakftohte te bashkise nderkombetare ndaj tyre e dha ish kryetari amerikan Nikson ne librin me titull”Pertej paqes” Ku thote “Sikur qytetaret e Sarajeves te ishin me shumice krishtere apo hebraike bota e qyteteruar nuk do ta lejonte qe tragjedia te arrinte ne ate shkalle qe kulmoi me plasjen e predhave te shtena nga serbet ne tregun e dendur me njerez”

  Edhe pse Europa ne vazhdimesi ndaj shqiptarevepati nje qendrim jokorrekt per ate qe permendem me pare shume intelektuale tane shpetimine presin nga ajo.bile disa prej tyre shkojne dhe me larg dhe kerkojne qe shqiptaret per hite te europes mos e befte Zoti ta nderrojne edhe fene e tyre e te kalojne ne mynyre kolektive ne krishterim.Mirepo ata nuk na thone se a duhet te perqafojme katolicizmin, ortodoksicizmin apo protestanizmin?Sipas mendjes se tyre te mbrapshte shqiptaret duhet te nderrojne fene cdo here kur nderroeht raporti I forcave ne skenen nderkombetare.Sipas mendjes se tyre feja eshte si nje gezof te cilin e vesh sipas nevojes.Ashtu mendojne ata sepse nuk e kane shijuar embelsine e besimit Islam.

  Futja e percarjes ne baza fetare

  Intelktuali I vertet eshte menjda e ndritur e popullit dhe ai lipset tu paraprije gjerave e jot a thote mendimin e vet kur ato behen realitet.Intelktualet tane sot flasin dhe shkruajne cka eshte I zi e me I zi per komunizmin mirepo ata harrojne se deri dje shumica sishin ideologet e tij dhe perbetoiheshin net e, vetem e vetem per te siguruar per vete nje kolltuk sa me te butedhe nje jete me te rehatshme per rrethin e tyre te ngushte.me renien e komunizmit u rrenua edhe veprimtaria e tyre shkencore sepse ajo ishte ne sherbim te nje sistemi I cili nuk kishte baze te qendrueshme.
  Shqiptaret si kolektivitet sin e shqiperi po ashtu net e gjithe trojet e tyre etnike dhe ne diaspore asnjehere nuk iu shmagen besimit te tyre ne Zotin.Ata sot kane dy fe”Islame eshte shumica dermuese e popullsise dhe krishtere me dy rite katolik romake dhe ortodokes bizantine.Por megjithate shqiptaret ne aspektin fetar kurre nuk kane qene te percare.Ky unitet u ruajt ne saje te pjekurise te tyre fetare dhe pjekurise tone si popull.ne essence Islami nuk e percan popullin .

  Ne gjeografikisht I perksaim Europes dhe europes I bie pergjegjesia per terrorin dhe genocidin qe po ushtrohet mbi popullin shqiptar nga an e pushtuesve Europiane qe po ushtrohet para syve te tyre madje duke I ndihmuar dhe inkurajuar ata nga indeferenca e saj.terror e genocide eshte bere dhe po behen me dije n e Europes prej vititi 1878 e deri ne 1999.mirepo net e njeten kohe nuk nuk duhet te friksohemi qe per ceshtjen tone te kerkojme ndihme edhe nga vellezerit tane te besimit islam Zeri I te cileve degjohet dita dites edhe me shume.Bota islame sot ka afersisht 53 shtete atehere OKB me populate vitale me mbi nje Milarde banore me nje potencial te madh ekonomiko financiar dh3e me resurse te medha te pasurive natyrore prej te ciolave varet industria e perendimit.Prandaj ishte me se I qelluar hapi I udheheqjes shqiptare ne koferencen e vendev muslimane.Po ashtu forcimi imarredhenieve Ekonomike ushtarake me Turqine po zhvillohet ne kete fuksion dhe ne ket drejtim.Gazeta parisine “le Figaro”” shkruante se Turqia po interesohet ne mynyre active per bosnjen dhe Kosoven.Tani ajo serisht eshte nje factor I rendesishem ne nje regjion ku gjallojne gjurmet e nje te kaluare te lavdishme.Ajo po gjen vendin e vet te merituar .per te luajtur rolin e duhur ne lidhje me perendimin dhe lindjen rol te cilin ia dedikoi gjeografia.trojet shqiptare sipas mendimit tim mund te bashkohen vetem atehere kur te mbizoteroje nje politike e drejte dhe reale ne ballkan.Nderkaq perpjekjet e shoveneve serbo greke per ta frikesaur popullin shqiptar te cilet ngriten perseri aleanca e tyre te vjetra ortodokse ne forme kryqezate mesjetare.Nje doctor thote Venia ne jete e Nacertanies serbe dhe megalidese greke jane demaskuar nga bota liridashese.Koha I ka arkivuar keto teori te mykyra te dikurshme.jemi ne prag te shekullit XXI dhe rrota e histories nuk kthehet prapa.Popujt jane zgjaur dhe deshirojne te jetojne te lire dhe nuk besojne ne dokrrat e serbeve qe thone se me muslimanet nuk mund te qyteterohet ballkani prandaj duhen cfarosur.Shovinistet serbe e quajen pengese shtirjen e muslimanizmit ne Kosove qe sipas tyre nuk I le Kosovaret te sllavizohen.
  Kjo fushate anti-Islame qe eshte per cdo per gjykim mjerisht kohetev te fundit eshte e pranioshme dhe ne faqet e shtypit tone qe botohet ne gjuhen shqipe ne Kosove dhe ne Shiqperi nepermjet se ciles irritohen besimtaret dhe fyhen ndjenjat e shqiptareve dhe besimtareve te fese Islame veprim ky I kesaj ideje te importuar nga te huajt qe shpie ne futjen e percarjes ne baza fetare.Eshte per cdo kritike qe disa individe kane gjetur momentin kur neve si popull na kanoset rreziku te jemi apo te mos jemi te ndermarrim nje dushate anti-Islame.Andaj ne jemi thelle ti bindur se ai qe merret me gjera te tilla sikurnder edhe ai qe I jep vend shkrimeve te till ate plasohen ne faqet e shtypit te tij , kane qellime te keqija dhe prapavije te pergatitur ne guxzhinat e huaja me qellim percarjen e popullit shqiptar ne momentin kur uniteti yne eshte me I nevojshem per intergrim europian.

 9. #9
  Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
  Anėtarėsuar
  21-02-2003
  Vendndodhja
  Ne jeten reale
  Postime
  1,122
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Islami molle sherri apo alternative e vetme shpetimi e shqiptareve

  Islami si forme e pershtatshme e adaptimit ne kushtet te roberise pas procesit te shpernguljes ,paraqet nje shtese tjeter e cila mbetet si trashegimi nga qendrimi turk ne keto hapesira.Ai perfshin pjesen me te madhe te popullit shqiptar.regjistrimet e deri tanishme e popullsise , c’eshte e verteta nuk japin te dhena te sakta burimore per strukturen religjoze te te gjithe shqiptareve por mbizoeron bindja se perqidja e muslimaneve eshte 70%e ortodokseve 20% dhe e katolikeve 10%.Nga keto shifra te vleresimit te perafert bie ne sy perberja e larmishme e cila nuk eshte e zakonshme dhe karakteristike te popujve te vegjel.

  Religjoni I ri si njemendesi totalitare

  Pikerisht kjo trini religjoze eshte trajtuar si rrezik potencial I nxitjes se proceseve cintergruese, te mosdurimit dhe intolerances midis shiptareve.Sipas ete gjithave gjasave pikerisht kjo rrethane I ka sherbyer kreut politik te shqiperise si argument kryesor kur e ka dekretuar ndlimin e uhstrimit dhe mbajtjes se ceremonive dhe riteve fetare si publikisht ashtu ne fshehtesi.Koha deshmoi se ky argument net e vertete ska qene vecse preteks suprimimi per te vene ne jete religjonin e ri te njemendesise totalitare, te shkrirjes se trinise ne nje teresi monolite te njetrajshme dhe uniforme.Nen masken e inagurimit te nje shoqerie te re me koherente dhe te mireqenies pa kurrfare dalimesh te ngritur mbi themelet e vlerave dhe virtyteve kombetare ndodhi izolimi total cfare se mban mend Europa.Nocionin e ndertimit dhe pogresit e zevendesuan zvetnimi dhe katandisja e pergjithshme deri ne shkallen me te ulet shtresimi I popullsise sipas kriterit te lojalitetit ndaj regjimit kurse feja e re ishte po ashtu opium por tani e dozes se dyfishuar dhe I efekteve me te fuqishme.

  Parashikimet e ndjellakeqija se pas zbutjes se regjimit ose gjate periudhes se tranzicionit do te shkallezojne mosdurimet fetare deri ne konflikt te hapur per fat te mire nuk u deshmuan si reale.C’eshte e verteta energjia inelektualedhe fizike u kanalizua ne permbysjen e strukturave totalitare duke mos mbetur teprice per fronte te reja.Keshtu u ruajt tradita e lakmueshme e tolerances dhe respketimit te ndersjellte fetar.Pasojat e ndaleses ligjore per te ushtruar ritet fetare jane te shumta.Ky do te ishte nje studim I vecante qe me kete rast nuk eshte qellim I ketij shkrimi mirepo po permned vetem nje fakt.Sasia e madhe e energjise creative shkencore si e individeve ashtu edhe e instuticioneve ne vend se te orientohej e [perqendrohej ne pune shkencore-kerkimore e shterua dhe u derdh ne kerkimin e argumenteve per te perligjur ekzekutimin.aksioni I “ndjekjes se shtrigave” sidomos ne radhet e klerit katolik si “kuaj troje “ dhe rrezik potencial per ndikimin e perendimit perms vadikanit si dhe pergatitjes se tyre arsimore e paralajmeron vendosmerine e patundur te pushtetit per te cuar deri ne fund zbatimin e ideve te krisura.Ne keto rrethtana e kushte specifike pllakosi nje heshtje karakteristike jo vetem ne qarqet e shkences ne shqiperi.Heshtje e kembunguljes dhe kendej kufiri.

  Teza diametralisht te kunderta per rolin e islamit ne ruajtjen e indetitetit kombetar.

  Heshtja ngulmuese e inteligjences shqiptare per dekretimin fetar por edhe per specifikat fetare te popullit te vet ne pergjithesi shpejgohet pjeserisht edhe me faktin se sdo tem und te ikej dot shqyrtimit dhe diskutimit public te aktit te ndaleses ne shtetin ame.nga ana tjeter heshtej edhe per shkak te ndjeshmerise se problemit Brenda regjimit komunist.Vetem tashti se fundi, kane zene te degjohen diskutime te ndryshme me gjysem zeri, te cilat po I hyjne trajtimit te kesaj teme te tabuizuar, po ende si me njefare reserve madje me ndruatje dhe me turp.Konkretishtkjo po merr kahje qe con kah shfaqja e mendimeve diametrialisht te kunderta perkitazi me rolin e islamit ne ruatjen e indetitetit fetar.Derisa te njera pale mbreteron bindJA se ky akt , qe mund te merret dhe e kuptohet edhe si forme e indetifikimit me okupatorin si molle sherri nder shqiptaret si rrethane apo dukuri e te hequrit dore nga tradita, kultura dhe gjuha e vet etj.Ata jane te mendimit se Islamizmi ka qene e vetmja alternative per te ruajtur berthamen etnike, sepse eshte shfrytezuar dhe perdorur si mbroje kunder asimilimit te krishtereve nga greket dhe sllavet.

  A ndiqet pervetsimi I islamit nga braktisja e tradites

  Dr Lush Gjergji na del si ithtar kryesor I pikepamjes se pare me pohimin se pikerisht pervetsimi I Islamit ndiqet dhe shoqerohet pjeserisht nga lenia pasdore e tradites , kultures dhe ghuhes.
  Sipas ij deri pak vitesh nje numer I madh shqiptaresh te islamizuar ndiheshin si turq , pikerisht per shkak te fese se njejte prandaj edhe komunikonin turqisht me njeri tjetrin.
  Ne hulumtimet shkencore te familjes shqiptare vemendje te vecante I kushton pozites se gruas , si tregues I sigurte dhe I mirefillte I njemendesise kosovare , me crast vecon shume gjurme te fresketa me prejardhje turke.
  Kalimi ne islam per L .Gjergjin eshte fillim I procesit te indetifikimit me okupatorin pas te cilit pason forma fatale e akulturimit te grupit te nenshtruar.
  Nga kjo ndeshje historike e dy kulturave asaj shqiptare katolike dhe turke-muslimane jane krijuar kultura dhe tradita e sotme.Ka ndodhur procesi I akulturimit , I cili sipas rendifieldit Lintonit dhe Herskovits-it permban ato fenomene qe deshmohen me rastin e kontaktit te drejteperdrejte te dy grupacioneve me kultura te ndryshme nese kontaktet jane te perhershme ndodhin ndryshime te kultures origjinale te njerez ose te dy paleve.per te vertetuar tezen e tij L gjergji shqyrton nocionin e indetifikimit me agresorin duke u nisur nga mesimet e Marta Olivetit beraldinellit e cila kete nocion e radhit ne kater tipat themelore te indetifikimit :Tipi konjuktiv , analogji me agresorin dhe ai sositiutiv.Nga perkufizmet e shumta qe jep autori si perkufizim shume karakteristik per format e permendurate indetifikimit do te vecoja kete “Indetifikimi eshte mynyre me ane te ciles subjekti perpiqet te perballoje shqetesimet qe dalin si kanosje e gjedhes” Sipas mendimit te L gjergjit rendesia e vecorive te ketij lloji te indetifikimit konsiston ne faktin se ketu behet fjale net e vertete per mekanizmat e nderdijes (subkoshiences).Kjo eshte forma me e pavetdijshme e indetifikimit (L Gjergji vepra e cit fq 120 )prandaj individi nuk eshte ne gjendje ti njohe rrethanat net e cilat mund ta konsideroje veten inferior.Perkundrazi te shumten e rasteve inferioriteti manifestohet ne forme te krenarise se theksuar madje shpesh ne fanatizem- si nje nga mekanizmat adekuate te mbrotjes nga frustracionet.
  Identifikimi pra eshte process qe ndihmon para se gjithash “ ne eliminimin e dallimeve qe ekzistojne midis dy qenieve grupeve, kulturave” dhe ne kete mynyre I afron ato midis tyre.Te behesh ne mynyre te pavetdishme si agresori,te humbesh agresivitetin , ndkenjen e padrejtesise te ndihesh “mire dhe kur je keq te behes I huaj “ te shitesh si individ” ne mynyre te pavetdijshme jane vetem disa fuksione qenesore te indetifikimit ne pergjithesi, ndersa te indetifikimit me agresrin ne vecanti.Ne kushtet superiroritetit te modelit te rrezikshmerise permanente te gjendjes konfliktuoze dhe bivalente sipas L Gjergjit roli I indetifikimit me agresorin eshte mjet mbrojtes tejet I rendesishem I cili shtyn subjektin qe te misherohet dhe te shkrihet plotesiht ne sjelljen e modelit te objketit dhe ne kete mynyre te zhduken frika,kanosja dhe kercenimi nga dallimet etj.
  Pa permendur te pakten nje zgjidhje alternative te asaj qe kritikon pameshirshem nje cfaredo modusi tjeter me me pak vuajtje por I cili do ta shpetonte kete populate nga makineria qe bluante me perjashtim te maleve te pershtatshme ku skishte vend per te gjithe L. Gjergji sngushullohet dot per tu humb “Ata kane ikur por kultura , mentaliteti e sidomos botkuptimet e tyre per jeten ne pergjithesi kane mbetur tutje nder ne”Shqyrtimi teorik I L gjergjit lidhur me kete problem mund te perftoje wshpjegime e interpretime edhe autentike edhe te sakta por sdo mendse ato vuajne pikerisht nga ky teoretizim I tepruar.Ai synon qe te gjithe dukurite ti shqyrtoje ketu dhe tash pa ndenjen e nevojshme e te duhur per suazen e rendesishme te kohes e te hapesires , product I se ciles jane.Per kete arsye, shqyrtimet e ngjashme ekskluzivikisht teorike , ne kete rast shqyrtimi psikologjik , ndjekin vetem njeren nga komponentet qe marrin pjese ne mynyre shume active ne krijimin e procesit te permendur.Mirepo ne interpretimin e L Gjergjit dominon logjika e aktit te kryer e trajtimit te ngurte te subjekteve thuajse behet fjale net e vertete per elementet kimike , te cilat ne kushte te caktuara I nenshtrohen procesit te oksidimit qe shkakton ndryshkjen , e cila I shkatarron perfundimisht dhepergjithmone.Per fat te mire qe dy jemi deshmitare te nje procesi te fuqishem te vetedijesimit, ndnese ne rrethana te nderlikuara politike dhe perms proceseve jo fort te pelqyeshme te homogjenizmit nacional, por gjithsesi te shkeputjes me vendosmeri dhe te flakjes se tere asaj qe eshte rrjedhje pikerisht e ketij procesi te indetifikimit me agresorin.Kjo kthese e sotme sh1uhet lehte, por duhet te jeshe I gatshem edhe ta pranoshe ate, pod he ne qofte se (eshte ky demant I bindjeve personale) qe cojne ne perfundim te gabueshem per tu marre me pasojen ne vend 1e te merremi me shkakun.

  A ESHTE ISLAMI MEKANIZEM SHPETIMTAR I ETNOSIT SHQIPTAR?

  Ithtaret e skajshmerise jeter pikerisht procesin e islamizimit e quajne mekanizem shpetimtar te etnosit shqiptar.Ku I marrim argumentet per te pohuar keshtu do te shohim, por po theksoj se , ne krahsaim me ithtaret e tezes se siperpermendur ata jane me te shumte ne numer.Keta jane kryesisht autore qe I hyjne problemit nga pikepamjet histografike , duke artikuluar ne mynyre te theksuar komunikimet nderetnike, ku dominojne sjelljet destructive dhe dhuna.Fakti se nje numer I konsiderueshem I shqiptareve aso kohe ishin me perkatesi fetare ortodokse njesoj si vendet fqinje sllave dhe greke flet se rreziku nga asimilimi ka qene permanent.
  Ne baze te rezultateve te hulumtimeve etnografike te rrethanave te atehershme shoqerore-politike.Selam Pulaha arrin ne perfundimin se ne rregjistrimet e hershme te popullsise perkatesia fetare ka dominuar mbi ate etnike.Keshtu koncepti administrative mesjetar I kishes dhe I shtetit ortodoks shqiptaret I rradhit ne serbe sci ndodh pastaj me shqiptaret e islamizuar te cilet I rradhit ne turq.ne kushte e rrethan te tilla kur disa pjese te territoreve shqiptare qeveriseshin nga administrata serbe qe ndihmohej nga qarqet kishtare te kishes ortodokse serbe, ngushtohej dukshem hapesira dhe mundesia e konsolidimit dhe forcimit te klases feudale shqiptare e cila nuk arrin dot te depertoje ne skenen politike si factor etnokulturor.

  Okupatori I ri ottoman si kusht per te vendosur pushtetin e tij e quant e rendesishme permbysjen e aparatit administrative dhe kishtar serb duke u mbeshtetur ne perkrehjen e popullsise autoktone dhe te klases se ndryshur feudale._Per turqit kjo ihste recete e sprovuar edhe e vise te tjera te perandorise.Pas permbysjes se pushtetit okupues serb dobesohet edhe fuqia dhe ndikimi I kishes ortodokse serbe sidomos pas uzurpimit te pasurise se saj.

  Sipas S.Pulahes ky eshte moment vendimtar pe nderprejejn e procesit te filluar te serbizimit te popullsise shqiptar.Poziten e shqi[ptareve gjate intervalit kohor te nderrimit te zoterinjve (sunduesve) e karakterizon mtivi I refuzimit (mospranimit) te dyfishte kur midis dy te keqijave zgjidhet e keqa me e vogel.”Ne keto rrethana islamizmi e ka thelluar procesin e dallimeve etnike me pakicen serbe e cila nuk eshte ne gjendje te ndikoje me po ate force ne asimilimin etnokulturor te shqiptareve sikur para okupimit osman.Duke veshtruar procesin e islamizmit ne nje kontekst me te gjere sidomos ne raport me konfesionet e tjera te shqiptareve, S Pulaha shpreh nje doze te reserves deh nuk ngutet te “shkretoje” si disa individe.

  C'fe ka mbreti ate do te kete mileti

  Fakti se islamizmi e ka nderprere procesin e sllavizimit , nuk do te thote se eshte kryer ndonje pune e vleshme qe kontribuon per formimin e nje shteti feudal te tipit homogjen.Maturia e tij shihet nga pohimi se “islamizmi I imponuar edhe perpopullsine shqiptare te viseve veri-lindore , ne raport me pjesetaret e feve te tjera paraqet factor negative, sepse rreziko unitetin e tyre ne lufte per te provuar vertetesine e kesaj teze eshte Muhamet Pirraku.
  Ai I kushton vemendje aq te madhe ketij problemi saqe ai eshte bere sic duket preokupim I tij kryesor.Pikenisja e tij kryesore mbeshtet ne konstatimin se kalimi ne islam eshte rezultat I vullnetit te lire e jo fushates repressive te okupatorit.Nje numer I madh I spahijve shqiptare I qarqeve kulturore arsimore dhe I turmave shqiptar me qellim qe te ruajne edhe me tutje ekzistencen e tyre u percaktuan per Islamin.

  Duke pare se pohimi per braktisjen e vullnetshme te tradites te kultures dhe te vlerave etnike etj ., ne kushte te okupimit eshte I pabaze prandaqj si I tille nuk gezon perkrahjen e ndonje shkencetari sadopak serioz.Pirraku bie ne kunderthenie me vetveten ne perpjekjet e mevonshme per te zbutur pamaturine e vet.Me konstatimin se kalimi ne islam ua bente te mundshme spahinjve ruajtjen efikase te interesave feudale shpjegon motivet e kalimit te shtreses se privelegjuar I cili sdo mend se nuk na del ne teresi I vullnetshme ndersa per turmat e gjera te shtypura te mos flasim fare.Me qellim qe ti paraqes sa me bindese qendrimet e tij, M Oirraku u referohet pershtypjeve te kalimtareve e udhepershkruesve te rastit te cilet shkrimet e tyre I stolisin me pershtypje te percipta te shumten e herave duke veshtruar gjerat siperfaqesisht dhe anash.pershtypjet e G Hanataux-it per shqiptaretse ndryshe nga sllavet greket dhe vllehet te cilet fene e cmojne me shume se lirine ata flijojne cdo gje per liri madje dhe fene jo vetem qe jane tendecioze, te dyshmta dhe arbitrare.C’eshte e verteta kjo I shkon skenarit te Pirrakut por eshte argument tejet I dobet per tab ere me bindese pikepamjen e tij.Kete gje e pohoi per arsyen e thjeshte se skuptoi dot leverdine e kembimit te lirise se teresishme me njohjen e te drejtes e lutjes fetare.Arsyeshmeria e insistimit ngulmues ne pikepamjen e permendur I kapercen caqet e qellimit te sinqert te perpjekjev te autorit qe nderrimii fese te konsiderohet eventualisht, mekat ose akt padenjesie.Per kete qellim M Pirraku vertet nuk zgjedh mjete.ai snguron te citoje as albanofobe me te regjur sic jane Cubrolliqi,Gjeorgjiviqi ,Andriqi , etj (fq 201, 210) Ndonese qendrimet e tyre per “arrnautet”si etnos I prirur per roberi jane tenjohura kahere M Piraku afirmon pikerisht pikepamjen e tille edhe vetem me institimin perkorrektesine e tezes se tij.Ne shkrimet e tij nuk gjejne vend shpjegimet autentike burimore te Gjergj Gjergjit – Gashit lidhur me martiret shqiptare gjate periudhes 1846-1848 lidhur me mundimet e veuajtjet e tmerrshme te shqiptareve katolike te kosoves per shkak te rezistences se tyre pikerisht kunder procesit te islamizimitTurqit shkonin aq larg ne ndjekjet e tyre saqe ndeshkonin te gjithe ata qe kishin emra me elemente katolike ose te themi me mire qe kishin permbatje shqipe.Si ne te gjitha mbreterite e asaj kohe p ashtu edhe ne mbreterine osmane ka dominuar parimi”Cfe ka mbreti do te kete dhe mileti” Turiqt e kane indetifikuar fene me perkatesine kombetare.
  Eshte e pakuptueshme qe nje shkencetar me ambicie te medha cfare eshte Mp te mbylle syte para fakteve qe ia ofron cdo dite njemendesia kosovare.Numri me I madh I turqve te ketueshem smund te jete asgje tjeter pos “dhurate” e ketij akti “te shpetimit” per te cilin institojne M.P dhe bashkemendimtaret e tij.Kriptokatoliket (laramanet) deshmojne per gjithcka tjeter pos per kalimin e vullnetshme ne fene islame.tendenca per te paraqitur procesin e marrjes se fese islame se akt te etnosit paksa me apatik edhte po aq arbitrare, sad he institimi ne pikepamjen se me ardhjen e turqve, shqiptareve “u hapet qielli” Sdo mend se M Pirraku keshtu e perjeton kete gje mirepo ai harron me kete rast se Gjergj Kastrioti Skenderbeu eshte bere legjende pikerisht per shkak te rezistences s sukseshme qe I beri turqve.Prandaj shikuar nga pikepamja e fundit eshte absurde te gjykohet per arsye se paska luftuar dhe paska penguar ardhjen e shpetimtareve te kombite te tij.Gjurmet e cituara me endje te sllavizimit te popullsise shqiptare ne territorin e sotem te Malit te Zi(Kuc, Bjellopavliq ,Piper etj)Pastaj numri I madh I banoreve te serbise se jugut flasin net e mire te kesaj teze njesoj si dhe gjurmet e turqizimit dhe muslimanizimit ne kosove Maqedoni, Sanxhak, Roxhaj,Plave, Tivar, Tuz qe flasin net e mire te tezes s pare.Kjo gjendje e pat pozicionit e bent e pakupimte cdo institim per interpretime te njeanshme te histories .Ithtaret e tezes se pare perms prizmit psikologjik arrijne ne nje skajshmeri ndersa M Pirraku ne anen tjeter perpiqet ten a bind se dikujt edhe okupimi mund tia ruaje dinjitetin madje dhe nese zgjate pese shekuj per te cilen une kam kete koment.
  I mjere eshte cdo popull te cilin mund ta shpetoje vetem okupimi I tillw qofte ky dhe pozitiv.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  43
  Postime
  738
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Bravo te qofte klevis,ke bere nje pune te shkelqyeshme. Une qe jam i paditur perceshtje te tilla te falenderoj. Per vete vij nga nje familje e perziere dhe jam kurioz te di me shume.


  Nuk jam i sigurt nese futja futja ne organizaten islamike ishte ne dobi te shqiperise.Koha do ta tregoje. Por keshtu i bie qe pjesa tjeter e besimtrareve shqiptare te kerkojne futjen ne konventa kristiane pastaj.Nuk do ishte me mire ta mbanim besimin te ndare nga shteti e politika zyrtare? Pavaresisht se kjo mund te na sjelle pakesim te suportit qemarrim nga lindja? Kjo eshte dilema ime.

  Dilema tjeter eshte kjo. Thuhet qe kemi qene te krishtere me pare. RReziku i asimilimit nga sllavet (qe ndanin te njejten fe me ne ne ata kohe) na beri qe te kthemi te besimi islam, besim i turqve qe ishin pushtuesit tane. Pra per te ekzistuar si komb morrem fene e pushtuesit. A nuk eshte kontradikte kjo? A nuk rame nga nje pushtues ne tjetrin? Nga nje asimilues ne tjetrin? Apo, a nuk tregon kjo se per te pasur liri sakrifikojme dhe besimin, praa nuk te con kjo te besosh se as bazat e ketij besimi islam qe kemi sot nuk jane aq te forta pasi jane kompromentuar nga deshira jone kolektive per pavaresi e liri?Shpresoj teme sqarosh ne kto dilema. tung

 11. #11
  i/e larguar Maska e forum126
  Anėtarėsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Arsyen e kthimit tė pjesės mė tė madhe tė popullit shqiptar nė myslimanė na e sqaroi Aristidh Kolja nė librin "Arvanitėt", Athinė 1986, duke thėnė se: "Ndėrrimi i fesė sė shqiptarėve me anė tė dhunės ėshtė pjellė e fantazisė dhe shpikje e murgjėve dhe nuk ėshtė aspak e hijshme qė ta pretendojnė kėtė historianėt". Tė vjen keq qė disa lakej nė shėrbim tė shovinizmit grek mbėshtetin tezėn e kthimit me dhunė. Kėtė tezė kryetari i arbėrorėve tė Greqisė, Aristidh Kolja, e quan njė "gėnjeshtėr qėllimkeqe". Pėr kėtė citojmė autorin: "Nuk ka ekzistuar absolutisht asnjė rast kthim feje me dhunė nga ana e turqve".

  Pėrqafimi i fesė islame nga pjesa mė e madhe e shqiptarėve ndikoi nė ruajqen e identitetit kombėtar, sidomos nė zonat e kėrcėnuara nga shovinizmi fqinj. Ajo kaloi nė pjesėn mė tė madhe njė "rum-milet" nė Ilosman-milet", me njė fialė, nga popullsia greke qė quheshin nga turqit ortodoksėt, nė popullsi osmane. Kėshtu emėroheshin myslimanėt e gadishullit tonė. Me kėtė konvertim u kalua nga shkombėtarizimi pėrmes krishtėrimit ortodoks qė ushtronin fqinjėt kufitarė ortodoksė grekosllavė, nė fenė e huaj tė pushtuesit osman pa u shkombėtarizuar.

  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=2906

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  43
  Postime
  738
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Ckupton time shkombetarizim? a nuk eshte pamundesia e te qeverisurit te tokes e dheut tend shkombetarizim? Po ndryshimi i emrave dhe trojeve tona nga turqit atehere a nuk eshte shkombetarizim?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  43
  Postime
  738
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Kom nje pytje tjeter forum. turqia erdhi tek ne si pushtuese, pra ia kishim friken turqve sa ja kishim grekve e sllaveve se te gjithe donin te na pushtonin. ne te njejten kohe ne nuk ia njihnim fene turqve. si mund te ishte feja e nje pushtuesi me e mire se feja e nje pushtuesi tjeter (sllaveve)? kur feja e nje pushtuesi qe nuk te shkombetarizon (sic aludon ti per turqine) ishte e mire per ne shqiptaret, si ka mundesi qe ne e luftuam kete 'pushtues akomodues' per 500 vjet? pse atehere heroi yne kombetar eshte gjergj kastriot skenderbeu, ky katolik i thekur?

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  31-01-2003
  Vendndodhja
  Vlore Al
  Postime
  1,327
  Faleminderit
  4
  23 falenderime nė 23 postime
  Aty pra dil se gjergj kastrioti qeka katolik sipas teje por sipas ortodokseve eshte ortodoks prandaj sa ta gjenit shqiptaret se cishte skenderbeu u ben muslimane duke besuar nje Zot te vetem dhe jo tre Zota.

  o Moderator moderoje pak kete forum se e ke lene mbas dore shume.

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-07-2004
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ...une mendoj dhe jam i bindur se Shqipetaret ne shumicen e rasteve deri ne 99% jane bere me deshire Myslimane, shume popuj qe deshironin te gjenin Zoti qe nga profeti Ibrahim a.s. (Abrahami ) e deri te Musai a.s (Mosis)e neper predikimet e Isait a.s. (Jesuesi) e deri tek Muhamedi a.s. qe te gjithe ishin ne nje rruge dhe bene thirrje ne nje Zote te vetem dhe ne nje fe te vetm Islamin qe dmth. Nenshtrimi ndaj te vetmit NJE ZOTE Krijuesit te perkryer dhe meshirues....

  ...dhe me kete nese cdo njeri fillone me deshire dhe seriozitet te kerkoj Krijuesin ZOT e nese ai fillon me Ibrahimin a.s. do te vije gjithe se si deri tek Muhamedi a.s. sepse perndryshe ai do te mbetet ne mes te rruges, dhe kete Shqipetaret ne nje mas te madhe si popull i civilizuar dhe i ngriture kane gjetur rrugen deri ne fund per te madheruar dhe per tiu nenshtruar te vetmite nje ZOT dhe per tu paisure me Islam si drite shpirterore dhe lidhje e forte besimi me KRIJUESIN....


  ...Tasht rrethanat dhe zhvillimet politike e Kombetare kane ndodhur nganjeher ne nje kontrast me zhvillimin shpirterore tek Shqipetaret, por si popull kemi arriture ti shmangemi konflikteve teorike shpirterore pra konflikteve te besimit fetare qe ka qene dhe dashte Zoti te jete ashtu nje pasuri e larmishme e cila do te na shpije ne rrugen drejt zhvillimit te aspiratave tona shekullore e jetesore...


  ...tezat se Shqipetaret u bene Mysliman pasi qe kishin frike Turkun jane te cekta dhe boshe e shume te pabaza, Shqipetaret u bene Myslimane sic behen edhe sot ca gjerman e ca Anglez e ca Amerikane e shume tjere popuj pasi qe njohin nje fe qe ka nje Liber te perkryer e te shkruar nga KRIJUESI i GJITHESIS Kur-anin famelarte, ku njeriu me logjike te shendosh dhe paparagjykime duke testuar veten gjen te miren dhe te verteten ne rrugen e perjetesis...

  ...Shqipetaret ndoshe edhe armiqesia e perjetshme me popujte fqinje sllav i shtyri edhe me ne mas te madhe te perqafojne fene Islame, pasi ne te ishte Civilizimi Dashuria respekti dhe shume vlera te larta te tjera qe sot bota e perendimit bile i ka per baze por vetem te perkthyera ngapak...

  ...Jam Krenar qe shumica e popullit time qe nga ajo koha e larget ka gjetura rrugen e vertet plotesimin shpirterore me fene e vetme te plotesuar dhe te pranuar tek i dashuri Allahu xh.sh....


  ...Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi popullin Shqipetare dhe mbi Shehidet dehsmoret e tij qe luftuan per Liri dhe mevetsi...


  tungii

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga manoklla Lexo Postimin
  Kom nje pytje tjeter forum. turqia erdhi tek ne si pushtuese, pra ia kishim friken turqve sa ja kishim grekve e sllaveve se te gjithe donin te na pushtonin. ne te njejten kohe

  si mund te ishte feja e nje pushtuesi me e mire se feja e nje pushtuesi tjeter (sllaveve)? kur feja e nje pushtuesi qe nuk te shkombetarizon (sic aludon ti per turqine) ishte e mire per ne shqiptaret, si ka mundesi qe ne e luftuam kete 'pushtues akomodues' per 500 vjet?
  pse atehere heroi yne kombetar eshte gjergj kastriot skenderbeu, ky katolik i thekur?
  Te gjith donin te na pushtonin..... ,donin apo na pushtun ?
  dallimi i pushtuesve asht se sllavet i kemi ende ne trojet tona , kurse turku iku pa marr nji pllamb tok !Une mendoj ashtu vetem nji mendim ne ajr, po te kishte luftu Skenderbeu me turqit kunder serbve a do ishim ne shqiptaret tash deri ne beograd ?
  feja nuk lun roll kur asht ne pyetje atdheu, ketu asht ba nji gabim ne te kaluaren ! ashtu mendoj vetem nji hipotez...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 17. #17
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Anėtarėsuar
  18-04-2005
  Postime
  892
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  po pse skenderbeu nuk ka luftu me shkije more

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-06-2005
  Postime
  298
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Lightbulb

  Citim Postuar mė parė nga i_paEpuri Lexo Postimin
  ...une mendoj dhe jam i bindur se Shqipetaret ne shumicen e rasteve deri ne 99% jane bere me deshire Myslimane, shume popuj qe deshironin te gjenin Zoti qe nga profeti Ibrahim a.s. (Abrahami ) e deri te Musai a.s (Mosis)e neper predikimet e Isait a.s. (Jesuesi) e deri tek Muhamedi a.s. qe te gjithe ishin ne nje rruge dhe bene thirrje ne nje Zote te vetem dhe ne nje fe te vetm Islamin qe dmth. Nenshtrimi ndaj te vetmit NJE ZOTE Krijuesit te perkryer dhe meshirues....

  ...dhe me kete nese cdo njeri fillone me deshire dhe seriozitet te kerkoj Krijuesin ZOT e nese ai fillon me Ibrahimin a.s. do te vije gjithe se si deri tek Muhamedi a.s. sepse perndryshe ai do te mbetet ne mes te rruges, dhe kete Shqipetaret ne nje mas te madhe si popull i civilizuar dhe i ngriture kane gjetur rrugen deri ne fund per te madheruar dhe per tiu nenshtruar te vetmite nje ZOT dhe per tu paisure me Islam si drite shpirterore dhe lidhje e forte besimi me KRIJUESIN....


  ...Tasht rrethanat dhe zhvillimet politike e Kombetare kane ndodhur nganjeher ne nje kontrast me zhvillimin shpirterore tek Shqipetaret, por si popull kemi arriture ti shmangemi konflikteve teorike shpirterore pra konflikteve te besimit fetare qe ka qene dhe dashte Zoti te jete ashtu nje pasuri e larmishme e cila do te na shpije ne rrugen drejt zhvillimit te aspiratave tona shekullore e jetesore...


  ...tezat se Shqipetaret u bene Mysliman pasi qe kishin frike Turkun jane te cekta dhe boshe e shume te pabaza, Shqipetaret u bene Myslimane sic behen edhe sot ca gjerman e ca Anglez e ca Amerikane e shume tjere popuj pasi qe njohin nje fe qe ka nje Liber te perkryer e te shkruar nga KRIJUESI i GJITHESIS Kur-anin famelarte, ku njeriu me logjike te shendosh dhe paparagjykime duke testuar veten gjen te miren dhe te verteten ne rrugen e perjetesis...

  ...Shqipetaret ndoshe edhe armiqesia e perjetshme me popujte fqinje sllav i shtyri edhe me ne mas te madhe te perqafojne fene Islame, pasi ne te ishte Civilizimi Dashuria respekti dhe shume vlera te larta te tjera qe sot bota e perendimit bile i ka per baze por vetem te perkthyera ngapak...

  ...Jam Krenar qe shumica e popullit time qe nga ajo koha e larget ka gjetura rrugen e vertet plotesimin shpirterore me fene e vetme te plotesuar dhe te pranuar tek i dashuri Allahu xh.sh....


  ...Paqja dhe meshira e Allahut qofte mbi popullin Shqipetare dhe mbi Shehidet dehsmoret e tij qe luftuan per Liri dhe mevetsi...


  tungii

  Estukfurullah..................................... .........................

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shqiptaret kan qe pagan dhe feja e tyre ka qe SHQIPTAR se na cat derrasat me fen

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Anėtarėsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime
  Citim Postuar mė parė nga bar/bunja Lexo Postimin
  shqiptaret kan qe pagan dhe feja e tyre ka qe SHQIPTAR se na cat derrasat me fen
  Te gjith ishim pagan po tani me sundimtar te ndryshem u bem katolik me rromaket u bem ortodoks me sllavet u bem musliman me otomanet ishalla nuk vin izraelitet se toni i bin zidit me kry ...ne murin e loteve
  tash kam nis me na ardh to burra te veshur si gra
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

Tema tė Ngjashme

 1. Rreth Pėrhapjes Sė Islamit Ndėr Shqiptarėt
  Nga cobra nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 20-09-2012, 14:47
 2. Feja Shqiptaret dhe Europa
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-11-2011, 05:46
 3. Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 09:02
 4. Shqiptarėt Popull Solidar
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 19:16
 5. Beratasit dhe ēifutėt
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •