Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 20
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826

    Kateshi: Neritan Ceka më kërkoi te vrisja Leka Zogun

    sipas TEMA ceka ka instruktuar kateshin si te vrase Zogun..
    kush e lexon temen le ta sjelle artikullin ketu..
    cdo te mire..

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    korrieri:

    ----

    Ceka: Nuk kam urdheruar vrasjen e Leka zogut


    E Enjte, 12 Gusht 2004

    Kryetari i Komisionit Parlamentar per Rendin dhe SHISH-in dhe lideri i PAD hedh poshte akuzat e ngritura ndaj tij nga Dritan Kateshi, kreu i bandes se Elbasanit, per tentativen e vrasjes se pretendentit te fronit mbreteror ne vitin 1997

    Kryetari i Komisionit Parlamentar per Rendin dhe SHISH-in, Neritan Ceka ka hedhur poshte dje, te gjitha akuzat e ngritura kundrejt tij nga Dritan Kateshi, kreu i bandes se Elbasanit, si ideator i nje plani per te vrare ne vitin 1997, pretendentin e Fronit Mbreteror te Shqiperise, Leka Zogun. Ne nje interviste te dhene per Televizionin "Klan", Ceka ka theksuar se kjo akuze vjen nga Partia Demokratike si rrjedhoje e kundershtimeve te tij per ambasadorin e OSBE-se, Liponen, disa jave me pare. Dritan Kateshi, ka publikuar nje dite me pare ne gazeten "Tema" nje leter ku sipas tij, shpjegohen lidhjet me deputetin dhe kreun e PAD-se, Neritan Ceka. "Nuk jam ideator per vrasjen e Leka Zogut dhe mbi te gjitha nuk e njoh fare akuzatorin Kateshi, qe paska nxjerre nje leter te tille. Per mua kjo eshte nje fiasko e dale nga selia blu, pas kundershtimeve te mia ndaj Ambasadorit te OSBE-se, Liponen, duke qene se ka dale dhe nga gazeta "Tema". Une me familjen mbreterore nuk kam pasur asnje lloj konflikti, nuk kane hyre ne interesat e mia. Madje, kam lidhje familjare me kete familje prej kohesh", ka deklaruar dje, Kreu i komisionit te Rendit dhe SHISH-it.

    Nderkohe, ne letren ne fjale, e botuar ne "TemA", thuhet se aleancisti Ceka i ka kerkuar bandes se Kateshit, qe te eleminoje fizikisht, Leka Zogun ne kohen kur ai do te hynte ne qytetin e Elbasanit per nje miting. Por, sipas kesaj letre, Leka Zogu ka shpetuar vetem per faktin se ka ndryshuar mendje dhe nuk e ka zhvilluar mitingun ne fjale. "Pasi ta eleminonim, njerezve qe do mbeteshin gjalle duhej t'u linim pershtypjen sikur ishim militante te Berishes, se keshtu na kishte porositur Ceka, qe Zogu eshte kundershtar politik edhe i Berishes, dhe keshtu ia faturojme krahut te atyre. Ne qofte se behej kjo pune, na premtoi edhe nje shume lekesh", thuhej ne leter.

    Pjese nga deshmia e Kateshit:

    "Po e nis nga Leka Zogu, se kjo me ka bere me shume pershtypje, se nese do te ishte bere ajo qe planifikuam, do ishte bere nje masaker e vertete. Vjen ne shtepine e Cajupit bashke me nje shokun tone mqe quhet Tan Ekmeciu (Tan Gjembi). Ne fillim menduam se erdhi per te renkuar per vellane e Cajupit qe ishte vrare pak dite me pare, por pas pak e kuptuam qellimin e "renkimit" te tij. Me mori menjane mua, Cajupin dhe dy shoke te tjere dhe na thote qe pritet keto dy dite te vije Leka Zogu per miting, prandaj nuk duhet lene ne asnje menyre te hyje i gjalle ne Elbasan. Prandaj organizohuni te jeni gati dhe te prisni sinjalin tim me ate te Tan Gjembit, se Tan Gjembi ishte garantuesi i te gjitha premtimeve qe na beri Ceka, se Ceka do na lajmeronte qe nga Tirana qe u nis dhe ne do te zinim prite ne hyrje te Elbasanit. Pasi ta eleminonim, njerezve qe do mbeteshin gjalle duhej t'u linim pershtypjen sikur ishim militante te Berishes, se keshtu na kishte porositur Ceka, qe Zogu eshte kundershtar politik edhe i Berishes, dhe keshtu ia faturojme krahut te atyre. Ne qofte se behej kjo pune, na premtoi edhe nje shume lekesh. Po shyqyr qe nuk deshi Zoti qe te vinte, se neve na e kishte mbushur mendjen top, sikur Leka Zogu ishte e keqja e ketij kombi. Besoj se Leka Zogu e di shume mire qe ka dashur te vije ne Elbasan ne ate kohe, pse nuk ka ardhur nuk e di. Ju si gazetare mund ta merrni vesh me mire mosardhjen e Leka Zogut ne Elbasan".

    Marre nga "Tema"

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    a nuk doli kush me na i sjelle kto dite cka po thuhet per neritanin e kateshin..

    Ne Rd nuk lexon dot se atyre kurre nuk u punoi gazeta ne internet..
    Mero po e ka bo me dollar leximin..

    tunduni..

  4. #4
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anëtarësuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Në botën e çudirave
    Postime
    755
    Brari





    Mua kjo "deshmia" e Tan Kateshit mu duk qesharake....

    Jo vetem qe nuk eshte e bazuar me fakte,por edhe qe nqs eshte dhene ne te vertete nga Ai,nuk mund ta pranoj pasi e konsideroj thjesht nje kriminel.....i cili kam pershtypjen qe me kete te ashtuquajturen deshmi mundohet te dali perseri ne vemendjen e mediave........


    Thjesht populli nuk duhet te merret dhe as te besoje kriminele te tille.......


    Dhe keto fjale nuk i them tani sepse mund te simpatizoj Neritan Ceken....perkundrazi....por i them thjesht si nje qytetar i cili i ka jetuar mjaft mire "bemat" e Tanit...


    Nejse.......


    Une per vete nuk besoj asgje nga ato qe jane shkruar pasi nuk dua te besoj dhe nuk kam deshire te hyj ne lojrat e rrugecerve dhe krimineleve.........

    Dhe meqe ra fjala per Pare.....per shkrimin sigurisht,une per kete artikull nuk jap asnji kafe jo ma dollare sic e kerkon Tema


    Ps.Brari mos ki frike plako se nuk ta vret njeri mbretin tend te dashur



    Ja kalofshi mire
    Ndryshuar për herë të fundit nga miko : 14-08-2004 më 08:47
    .........................

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    miki..

    fakte un smunda te sjell.. prandaj diskutimet mbeten ne balt ketu..

    dua ti sjelli dikush shkrimet per kete ceshtje e ti diskutojme..

    Nuk u shqetsova se ka dashur te vras mbretin..por thjesht se dikush mendon te vras dike..qoft ky mbreti apo azemi apo nje lop a nje kal.. ska rendesi..

  6. #6
    Asgje nga keto qe ka thene kateshi nuk eshte genjeshter.
    Jan publikuar foto, dhe te gjith i kan pare Neritan Ceken ne krahun e djath te tij qendron Kateshi.Fotot jane marre gjate trazirave te 97 kur Ceka shkonte dhe i jepte udhezime bandave se cfare misioni kishin.
    :^zilet

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-08-2004
    Postime
    10
    Citim Postuar më parë nga Brari
    sipas TEMA ceka ka instruktuar kateshin si te vrase Zogun..
    kush e lexon temen le ta sjelle artikullin ketu..
    cdo te mire..

    Po dhe un e lexova kete po nuk e dija se ishte hapur kjo teme ketu.
    Qe ka thene Kateshi me ka thene Neritan Ceka qe te Vrisja Leka Zogun dhe Vrasjen tja Faturonte Berishes. Ja cilet ja politikanet tone qe jane sot ne Pushtet qe cfare nuk i kane beri ketij Populli qe dalin me Kriminelat ne Fotografi sic ka Bere Ceka me Kateshin dhe me Bandat e Cerrikut ne 97 jane dhe me foto qe ka qene me Kallash ne Dore dhe per mendimin tim jane te gjitha te verteta keto qe tha Kateshi dhe nuk jam fare me ato qe kishte shkruar ai patrioti im pak me Siper ai miki-ro qe nuk jane te verteta. Po mor lal si na u be ai Ceka Debutet neve atje nuk u be me vota te vjedhura qe i ka marre me dhune. Prandaj kane Frike keto klyshat e juq te leshojn pushtetin se e di se cfare i pret te gjith ne Burg kane per te Shkuar.

  8. #8
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,347
    Postimet në Bllog
    17
    Ceka mund te mohoje shume plane kriminale si ky me lart, por nje gje nuk mohon dot, qe ai eshte shoqeruar me nje kriminel si Kateshi. Vetem ky fakt eshte inkriminues, pa i shtuar asgje tjeter.

    Albo
    "Babai i shtetit është Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencëtari!"

  9. #9
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Po nuk ka politikan ne Shqiperi mos kete miqesi me nje kriminel apo me nje tjeter, jo vetem ne Shqiperi por edhe ne bote. Cfare eshte qesharake ne ket mes, eshte fokusi qe i japin kesaj ngjarje, sikur me qene jashttokesore, sepse edhe sikur te jete e vertete, kreret e PD dhe PS kane bere gjera shume shume here me te renda se keto.

    Mirepo thuj qe nuk i shkun perposhte politikes Nanoiste deklaratat poshteruese te Cekes ndaj Liponenit, dhe destabilizimin e prezences Evropjane ne vend(qe eshte prezence shume suportuese per Nanon), dhe hec tani ti gjejm i shkak Cekes ta heqim qafe nga politika.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e saimiri-uk
    Anëtarësuar
    13-01-2003
    Vendndodhja
    All over Albania
    Postime
    252

    Ceka ka perdorur Kateshin e shume te tjere

    Kateshi e Ceka kane qene ulur ne barin e Tan Gjemit ne elbasan prane shkolles Qamil Guranjaku te rruga me blina duke pire.
    Banda Kateshit terrorrizonte qytetin dhe rrethinat, politikanet si Ceka organizonin punet e ndyra politike, dhe ne nje artikull per National Geographic te 97 Ceka shkruan per popullin shqiptar fjalet me te shemtuara qe asnje armik me i eger i popullit shqiptar nuk mund ti thonte ne ate menyre.
    Ceka Kateshi

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    nuk mundi askush te na gjeje letrat qe kateshi ja dergon gazetes tema..per lidhjet e tije me ceken?

    paskemi gri kot.

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anëtarësuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    me duket se e gjeta shkrimin e Temes per Kateshin:

    Tema:

    -----

    Dritan Kateshi thotë se Neritan Ceka e ka përdorur për krime politike dhe për vjedhjen e votave në qytetin e Elbasanit

    Tan Kateshi: Neritan Ceka më urdhëroi vrasjen e Leka Zogut



    Dritan Kateshi, në një letër dërguar në redaksinë e gazetës "TemA", rrëfen se si është urdhëruar nga Neritan Ceka për të vrarë trashëgimtarin e fronit mbretëror Leka Zogu. Kateshi shpjegon skemën që kishte pregatitur Ceka për t'ia faturuar vrasjen e ish presidentit Sali Berisha. Përdorimi i tij nga ana e Neritan Cekës për të vjedhur votat në Elbasan, ku Neritan Ceka u bë deputet, represionet që ka përdorur Ceka për ta bërë atë të heshtë, dhe kërcënimet që i janë bërë në burg nëpërmjet Xhavit Shalës. Si është vrarë Çajup Kasa, njeriu i përdorur për vrasje në Elbasan.

    Dritan Kateshi, në një letër për gazetën "TemA" akuzon kryetarin e Partisë Aleanca Demokratike, Neritan Ceka si urdhërues i krimeve të ndryshme të ndodhura në qytetin e Elbasanit, ku është përdorur Dritan Kateshi dhe njerëzit e tij. Në letrën dërguar gazetës "TemA", Kateshi thotë se me Neritan Cekën kanë përgatitur në vitin 1997 shumë krime me orientim politik dhe se në këtë rrugë e kishte futur pikërisht Neritan Ceka. Sipas Dritan Kateshit, Neritan Ceka ishte urdhëruesi i veprimtarisë së tyre në vitin 1997 në Elbasan. Ai thotë se Neritan Ceka me një ndërmjetës që ishte shok i tyre, u ka shkuar një ditë në 1997-ën, në shtëpi, dhe i ka urdhëruar që të vrisnin pretendentin për fronin mbretëror Leka Zogun. Sipas tij, Leka Zogu pregatitej që të bënte një miting në qytetin e Elbasanit, dhe ai me njerëzit e tij, me urdhër të Neritan Cekës, nuk do e linte atë të hynte në Elbasan. Urdhri ishte i prerë: - Atë ditë duhet të vritej trashgimtari për fronin mbretëror Leka Zogu që bënte fushatë për referendumin për monarkinë. Sipas dëshmisë së Dritan Kateshit, Neritan Ceka e kishte përgatitur të gjithë skemën dhe atë që dëshironte të arrinte. Ceka i kishte thënë Dritan Kateshit dhe njerëzve të tij se me vrasjen e Leka Zogut, do të hiqnin qafe edhe Sali Berishën, duke ia faturuar vrasjen këtij të fundit. Dritan Kateshi thotë se Neritan Ceka u kishte thënë se Leka Zogu në atë kohë ishte kundër Berishës dhe në ato rrëmuja do të ishte e thjeshtë t'ia faturonim vrasjen Sali Berishës.

    Dritan Kateshi akuzon Neritan Cekën se ai e ka shtyrë në rrugën që ndodhet dhe tashmë vuan burgun nga krimet e urdhëruara prej tij. Dritan Kateshi e akuzon gjithashtu Neritan Cekën se ka përdorur të gjithë represionin shtetëror për ta kërcënuar në burg që të mos fliste për të. Ai thotë se e ka kërcënuar edhe duke i bërë presion me fatin e një shoku të tij, Çajup Kasës, i cili është vrarë në spitalin e burgut dhe asnjëherë nuk është zbardhur se si është vrarë. Dritan Kateshi, në letrën e dërguar gazetës "TemA" shpjegon edhe arsyen e prishjes me Neritan Cekën në vitin 1998. Ai thotë se Ceka i ka kërkuar që të mos linin simpatizantët e Partisë Demokratike të bënin një miting në këtë qytet, gjë që nuk është pranuar nga grupi i Kateshit. Pas kësaj, me emërimin e Neritan Cekës ministër i Rendit, Kateshi pretendon se kanë filluar persekucionet dhe represionet shtetërore me shantazhe e presione, duke përdorur madje edhe drejtorë policie.

    Teksti i plotë i letrës së dërguar nga Dritan Kateshi

    Unë, Dritan Kateshi denoncoj publikisht z.Neritan Ceka, si njërin nga bashkëpunëtorët e mi më të ngushtë dhe shtytësin kryesor që më futi në këtë rrugë ku ndodhem sot, që kam 5 vjet që rri mbrapa hekurave dhe këtë ia faturoj vetëm Neritan Cekës. Mbase nuk është momenti dhe koha, por sot ose nesër një ditë do të flisja, sepse është bërë poshtërsi me mua dhe shokët e mi. Megjithatë kur jam arrestuar është ushtruar presion dhe dhunë fizike që të mos flisja në lidhje me Neritanin, po asnjeri nuk ua vuri veshin fjalëve të familjes sime. Ku nuk shkoi nëna, në Prokurori të Elbasanit dhe në atë të Përgjithshme, por asnjeri nuk ia hapi derën. Kur isha në komisariatin e Elbasanit, më solli drejtorin e kriminalistikës së gjithë Shqipërisë, që ishte Xhavit Shala, dhe më tha mos fol për Cekën se do përfundosh si Çajupi. Çajupi është një shok që akuzohej me mua dhe asnjëherë nuk u mor vesh e vërteta si vdiq në spitalin e burgut. Xhavitit i thashë se Cekës do i thuash që, në qoftë se nuk më nxjerr që këtej, do t'i nxjerr në shesh të gjitha planet dhe ato që kemi bërë për ty. Pas disa ditësh mashtroi nënën time dhe i tha se do e nxjerrim shumë shpejt, dhe më vuri në gjumë. Por e ka përzënë disa herë nënën time dhe nuk ka dashur ta takojë, prandaj unë duke e parë këtë bukëshkalë, vendosa që të bëj publike çfarë di për të.

    Po e nis nga Leka Zogu, se kjo më ka bërë më shumë përshtypje, se nëse do ishte bërë ajo që planifikuam, do ishte bërë një masakër e vërtetë. Vjen në shtëpinë e Çajupit bashkë me një shokun tonë që quhet Tan Ekmeçiu (Tan Gjembi). Në fillim menduam se erdhi për të rënkuar për vëllanë e Çajupit që ishte vrarë pak ditë më parë, por pas pak e kuptuam qëllimin e "rënkimit" të tij. Më mori mënjanë mua, Çajupin dhe 2 shokë të tjerë dhe na thotë që pritet këto 2 ditë të vijë Leka Zogu për miting, prandaj nuk duhet lënë në asnjë mënyrë të hyjë i gjallë në Elbasan. Prandaj organizohuni të jeni gati dhe të prisni sinjalin tim me anë të Tan Gjembit, se Tan Gjembi ishte garantuesi i të gjitha premtimeve që na bëri Ceka, se Ceka do na lajmëronte nga Tirana që u nis dhe ne do të zinim pritë në hyrje të Elbasanit. Pasi ta eleminonim, njerëzve që do mbeteshin gjallë duhej t'u linim përshtypjen sikur ishim militantë të Berishës, se kështu na kishte porositur Ceka, që Zogu është kundërshtar politik edhe i Berishës, dhe kështu ia faturojmë krahut të atyre. Në qoftë se bëhej kjo punë, na premtoi edhe një shumë lekësh. Po shyqyr që nuk deshi Zoti që të vinte, se neve na e kishte mbushur mendjen top, sikur Leka Zogu ishte e keqja e këtij kombi. Besoj se Leka Zogu e di shumë mirë që ka dashur të vijë në Elbasan në atë kohë, pse nuk ka ardhur nuk e di. Ju si gazetarë mund ta merrni vesh më mirë mosardhjen e Leka Zogut në Elbasan. Pasi mbaroi kjo "punë" dhe ai u sigurua që ne mund të bënim çdo gjë për atë, vinte të na takonte çdo ditë me Tan Gjembin dhe na thotë një ditë "do të kandidoj këtu në Elbasan, por pa ndihmën tuaj nuk bëhem dot deputet". Ne i thamë të mendohemi njëherë. Pasi bëmë pazaret me Tan Gjembin, edhe ky ra dakord, e garantuam që do ia jepnim votat, dhe kur erdhi dita e votimeve, çfarë nuk kemi bërë. Të zitë ata komisionerë, çfarë kanë hequr nga ne! U venim nëpër qendrat e votimit, i rrihnim, i kërcënonim dhe u thoshim se në qoftë se nuk fiton Ceka, jeni të vdekur. Dhe njerëzit që kishte caktuar Ceka, i mbushnin kutitë e votimit si në bahçen e tyre, dhe si përfundim fitoi Ceka i famshëm. Edhe injoranti më i madh i politikës e kupton si mund të fitonte Ceka kur kishte përballë 2 forcat kryesore PD dhe PS. Ceka nuk ishte Mandela e Afrikës që të çmendej populli për të, por një mashtrues ordiner që bridhte gjithë ditën në vend të parë të makinave tona.

    Por këtë radhë nuk po zgjatem më, por po të ishte burrë le të përgënjeshtrojë ndonjë gjë nga këto që kam thënë unë, se pastaj do t'ia kthej unë me të njëjtën monedhë, se kam edhe disa gjëra skandaloze që po ia rezervoj Cekës për radhën tjetër. I them Cekës që nuk më rri gojëkyçur, sepse më more çdo gjë nga ato që kisha, përveç jetës.

    Dritan Kateshi

    Se harrova dhe diçka tjetër, prishja jonë me Cekën ka ardhur në vitin 1998, kur ky na dërgon haber që të përzinim militantët e PD, se do bënin miting. Ne e refuzuam, se nuk na kishte mbajtur premtimin që e bëmë deputet, se do na bënte gjithë të mirat, dhe që mbas asaj ku u bë Ministër i Brendshëm filloi persekutimet.

    tema

    ----------

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-08-2004
    Postime
    298

    Angry

    ...dhe te mendosh qe ky tani don te behet president...

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-02-2007
    Postime
    389
    sali berishes me se shumti do ti konvenonte vrasja e mbretit,po jam per mbreteri si Ahmet zogu por jo si leka i cili tere jeten ka bere gjeste rugaqe,per ate pune akund ne as nje vend pos afrikes jugut nuk i kane dhene strehim

  15. #15
    Edhe ky artikull ka te beje me Neritan Ceken, edhe nje masaker tjeter.



    Roland Xhepaxhiu është një prej kriminelëve të 1997-ës, i akuzuar për masakrën e Cërrikut

    Pranga edhe një dëshmitari për Neritan Cekën



    Policia arrestoi Roland Xhepaxhiun, i akuzuar për masakrën e Cërrikut, ku ngelën të vdekur 6 efektivë të Gardës së Republikës. Roland Xhepaxhiu është një tjetër dëshmitar për Neritan Cekën. Pak javë më parë, Tan Kateshi e akuzoi publikisht Cekën se e ka urdhëruar për vrasjen e Leka Zogut dhe për vjedhjen e votave.

    Policia e Komisariatit të Rinasit arrestoi ditën e djeshme një nga autorët e masakrimit të gjashtë ushtarëve të Gardës në vitin 1997. Roland Xhepaxhiu është arrestuar dje në mëngjes në Rinas, pasi është deportuar nga autoritetet franceze. Roland Xhepaxhiu është një ndër anëtarët e "Bandës së Cërrikut", që na shfaqen në foto me Neritan Cekën, aktualisht kryetar i Partisë Aleanca Demokratike.

    Burime pranë Komisariatit të Rinasit thanë se e kanë ndaluar Roland Xhepaxhiun në mëngjes, ndërsa ai ishte deportuar nga Franca. Burimet sqaruan se Roland Xhepaxhiu, person në kërkim, ka qëndruar prej shumë kohësh në Francë. Ai është ndaluar nga policia franceze pak kohë më parë dhe menjëherë është bërë riatdhesimi i tij në Shqipëri.

    Policia e Komisariatit të Rinasit tha se Roland Xhepaxhiu udhëtonte me një pasaportë të falsifikuar me identitete të rreme Roland Hoxha. Pas verifikimit në kompjuter që i janë bërë gjeneraliteteve të Xhepaxhiut, rezultoi se pasaporta ishte e falsifikuar dhe ai ishte një prej autorëve të masakrës së Cërrikut, ku ngelën të masakruar gjashtë ushtarë të Gardës Presidenciale, në vitin 1997.

    Policia tha se menjëherë ka marrë masat për ta sjellë personin e kërkuar në Drejtorinë e Policisë së Tiranës dhe më pas, me masa të përforcuara ai është transportuar për në burgun e Elbasanit. Roland Xhepaxhiu është një person që është parë në foto me Neritan Cekën. Ceka është akuzuar se ka përdorur bandën e Cërrikut për të vjedhur votat dhe për krime me karakter politik. Edhe një tjetër person me precedent penal, Tan Kateshi, ka akuzuar publikisht në gazetën "TemA", Neritan Cekën, se e ka urdhëruar të vrasë Leka Zogun, trashëgimtarin e Fronit Mbretëror, si dhe për të vjedhur votat në Elbasan. Roland Xhepaxhiu është dëshmitari tjetër, i cili dyshohet se ka qenë nën komandën e Neritan Cekës në vitin 1997.





    Si u masakruan ushtarët e Gardës

    Pjesë nga dossieri i botuar në gazetën "TemA", 06.03.2004

    Ushtarët e Gardës sapo janë futur në qytet, në qendër ku ndodhet kinemaja, në mes një shesh dhe përballë disa pallate, janë ndodhur nën breshërinë e armëve nga më të ndryshmet duke filluar nga kundratanku e duke përfunduar tek granatat. Agroni me një grup efektivësh kanë qenë përpara blindit duke ecur e paraprirë forcave të tjera. Ndërsa autoblinda i ndiqte nga pas. Fillimisht është qëlluar mbi blindin ku kanë ngelur të vdekur katër efektivë të Gardës: Sali Martini 42 vjeç, Halit Haxhia 27 vjeç, Bashkim Mella 21 vjeç, Besnik Syla 21 vjeç. Më pas breshëria ka përfshirë edhe Agronin dhe efektivët e tjerë që u paraprinin në këmbë mjeteve të tjera. Personat që qëllonin kanë qenë të dislokuar në katër pika të larta mbi ndërtesat dhe i qëllonin efektivët e policisë dhe gardistët nga katër pika të ndryshme të kryqëzuara. Në këtë shkëmbim zjarri u vranë edhe dy të tjerë Qemal Mehmeti 25 vjeç efektiv i Gardës dhe Petrit Gjonaj 25 vjeç, efektiv i policisë së gatshme, u plagosën rreth 15, mes të cilëve edhe Agron Kuliqi. Ka qenë një moment sfilitës e vetësakrifikues e gjithë ajo punë që kanë bërë këta djem pastaj për të tërhequr të plagosurit, e për të gjetur një shteg për të ikur në drejtim të Elbasanit për të shpëtuar.

    Katër grupet e banditëve, të instruktuar nga dy ish ushtarakë të lartë të larguar nga puna si Pertrit Senja (ish komisar brigade) dhe Jorgji Çala (ish komisar i shkollës së Lirë Papërr) si dhe të dirigjuar nga: Llazër Bici kryetar i PS së Cërrikut dhe Met Bozi, nënkryetar i PS dhe kryetar i Komitetit të Shpëtimit Publik, sipas dëshmitarëve Xhemal Buzani, G.M., e disa të tjerë, të cilët kanë dëshmuar përpara oficerit të policisë Arjan Ashiku, i cili u largua nga puna me ardhjen në pushtet të socialistëve nga Ministri i Rendit Neritan Ceka.

    Emrat e personave të ndarë në katër grupe që qëllonin mbi efektivët e Gardës dhe të Policisë janë:

    Në grupin e parë ishin: Arben Çollaku, Roland Cërriku, Taulant Kovaçi dhe një person i thirrur Cogla.

    Në grupin e dytë: Roland Xhepaxhiu, Nard Pole, Altin Koçi, Nard Braka, Nol Braka dhe Ardian Xhija.

    Në grupin e tretë: Ardian Toska, Edmond Tafa, Arben Tafa, Lorenc Allushi, Lorenc Xhelili dhe Ardiani i Asimes.

    Në grupin e katërt: Tomor Buzani, Tar Toska, Xhet Toska, Luan Nora dhe Sokol Buzani.

    Të gjitha dihen, emrat e organizatorëve, të ekzekutuesve, ka dëshmitarë okularë, ka të mbijetuar nga kjo tragjedi, por gjithçka u mbyt nga heshtja e drejtësisë. Ata që sakrifikuan nuk u shpërblyen, ata që shpëtuan u nëpërkëmbën, u kërcënuan e u detyruan të linin vendin, nga instanca të larta shtetërore.

    temA

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-02-2007
    Postime
    389
    me nis me i shiku politikanet ne lidhje me krimin pos presidentit te gjithe politikanet ne kuvend kane lidhje me kriminel,po tu hjeket imuniteti as nje nuk do te mbetej ne kuvend

  17. #17
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar më parë nga daja shneq
    me nis me i shiku politikanet ne lidhje me krimin pos presidentit te gjithe politikanet ne kuvend kane lidhje me kriminel,po tu hjeket imuniteti as nje nuk do te mbetej ne kuvend
    Pune e madhe qe s'po mbetka asnje kriminel ne kuvend! Q'ajo gajle t'paska kap ty? Mos pac probleme tjera ne kete jete.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-02-2007
    Postime
    389
    e kom at gajle se po te isha pyet une ,me vdekje do ta denoja sali berishen me burg te perjetshem fatos nanoun,do ta ndiqsha edi ramen ne paris,dehe metes gjinushit topit dhe cekes ne pension

  19. #19
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Pse, kush te ka bindur se nuk pyetesh edhe ti per keto pune?
    do te te pyesin edhe mire bile, kuptohet po u shprehe drejte dhe sakte, pa bishtnime si ato te parat.

    Fjala e gjitehsecilit ka peshe vetem atehere kur e flet drejte dhe pa bere lak.
    Perndyshe ajo vertete nuk do te kete kurrfare peshe.

    Dhe kjo qe ke deklaruar ketu serish eshte nje e pavertete ose e vertete e kthyer plotesisht mbrapesht. Pra e ke thene te kunderten e asaj qe di vet. Dhe kjo nuk pi uje, as ketu as atje ne boten ku zgjidhen keto qeshtje.

    Ndonese mendimi i lire i shprehur ketu mund te ndikoje sado pak edhe atje. Por vetem e vetem, atehere kur e thua te lire nga paragjykimet dhe nga animet andej nga ta ka endja personale e perfitimit vehtiak ne formen me te rendomte te autokorrupsionit.

    Opinioni publik eshte goxha "pune e madhe" per politiken.

    Por nje opinion publik i cendrueshem nuk mund te ndertohet ne te verteten tende apo ta atij tjetrit, perkundrazi ai ndertohet ne te verteten kolektive, ne te verteten e perbashket te popullit, perndryshe gjithmone do te keshe nje opinion gjysmak te manipuluar nga "kush i korrupton me shume mediat" dhe i cili gjithmone do te mbetet kontraverz i paperqafueshem dhe i pa force per ta ndryshuar gjendjen ne te cilen keni lejuar te katandiseni te gjithe.
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  20. #20
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Nje arsye me teper perse Topi duhet te jete president i ardhshem i Shqiperise eshte fakti se ai eshte i paperlyer si shumica dermuese e kandidateve te tjere,ku do te thosha se Ceka eshte me i pa moralshmi dhe ushtar i Nexhmijes dhe Ramizit,pa harruar gjera te "vogla" si trafikimi i arkeologjise shqiptare ne fillim te viteve 1990.Por nuk do te cuditesha fare sikur ceka te zgjidhej president.Te ishte per ne,edhe Zan Caushi te zgjidhej ne nuk do te ndiheshim.

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 20-02-2013, 20:06
  2. Kërkoi 4 milionë për lirimin, pranga agjentit të krimeve
    Nga shtrigaa në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-04-2006, 03:28
  3. Feja Islame pervec Kuranit!(Sahihu Buhari)
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 03-09-2005, 13:19
  4. Ratko Mlladiq kërkoi 5 milionë dollarë në shkëmbim të dorëzimit
    Nga RTP në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 20-06-2005, 10:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •