Nse t ndodh nj aksident, gjakun duhet ta blesh me para, pasi spitalet e kan shum t vshtir ta sigurojn. N Shqipri prej kohsh mjekt kan lshuar alarmin pr munges t gjakut npr spitale dhe sidomos pr fmijt talasemik.
Kjo, pasi dhurimet vullnetare jan shum t pakta nga ana e qytetarve.


Drejtoresha e Qendrs s Transfuzionit t Gjakut Irena Qendro, thot se mblidhet 10 her m pak gjak nga duhet pr t plotsuar nevojat e pacientve. Q t plotsohen nevojat pr gjak duhet t bhen 40 dhurime pr nj mij banor, ndrkoh q aktualisht bhen katr dhurime pr nj mij banor.
Drejtoresha Qendro thot se pjesa m e madhe e gjakut sigurohet nga persona t paguar, t cilt prbjn 65 pr qind t sasis s gjakut t siguruar.
"65 % e gjakut sigurohet nga njerz t paguar, 30 % jan dhurime familjare dhe vetm 5 % jan dhurime vullnetare."


Disa her n Shqipri jan organizuar fushata dhurimi t gjakut, por dhurimet kan qen srisht shum t pakta. Nj nga mjeket e qendrs s gjakut thot se sht shum e vshtir t bindsh qytetart q t dhurojn gjak
"Po prpiqemi n maksimum deri sa t'i nxjerrim, q nuk sht gj e vshtir t dhurosh nj qese gjak".


Vshtirsia m e madhe pr bankat e gjakut sht sigurimi i gjakut me rrezus negativ, ndaj pacientt q kan nevoj pr kt grup gjaku detyrohen t paguajn 100 dollar pr 300 gram gjak. Dhe n gjith kt munges t gjakut, ata q vuajn m shum jan fmijt talasemik, t cilt gjakun e kan burimin e tyre t jets. Nj prind me dy fmij talasemik tregon se shpesh i sht dashur t ik nga spitali pa u trajtuar t dy fmijt e tij me gjak.
"N familjen time kam dy fmij me anemi gjaku dhe kemi ikur mbi 2-3 her pa gjak."


N Shqipri jan rreth 500 fmij talasemik q duhet t marrin do muaj gjak pr t jetuar. Ende me gjith fushatat sensibilizuese gjaku sigurohet nga persona, t cilt paguhen pr gjakun q japin. E keqja e dhuruesve me pages sipas mjekve sht se ata transmetojn smundje pasi n testet paraprake ata nuk tregohen t sinqert pr gjendjen e tyre shndetsore apo sjelljet, vetm e vetm q t prfitojn 30 dollar pr 300 gram gjak. Deri m tani jan 12 mij dhurues me pages, kryesisht t papun dhe pa t ardhura t tjera financiare, por q jetojn vetm me parat q fitojn nga shitja e gjakut.


Gjat ktij viti n bankn e gjakut t qytetit t Durrsit ndodhi q personi q kishte shitur gjakun pes her brenda vittit ishte i infektuar me virusin HIV . Virusi ishte n periudhn e inkubacionit dhe nuk u zbulua paraprakisht, nga analizat. Kjo sasi gjaku iu injektua dy personave me kancer, q tashm kan vdekur. Kjo sht arsyeja q mjekt jan kundra dhurimit t gjakut me pages dhe apelojn pr dhurime vullnetare, ku dhuruesit nuk kan interes financiar pr t fshehur smundjet.


Me Respekt