Close
Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 116
  1. #61
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Ne kete moment, frankofonet mund t'i hedhin nje sy France3, i ftuar Ismail Kadare.

    Thjesht kujtese.

  2. #62
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Bon, l'émission vient d'être términée, et je dois dire que notre cher écrivain Kadaré aurait dû avoir un interprète avec lui. Pourquoi ? Eh bien, Kadaré souffre d'un grand handicap : son vocabulaire de la langue française est très limité, ce qui fait qu'il passe incompris auprès de ses interlocuteurs. Je pense que Kadaré est un très grand écrivain, mais ses capacités d'extériorisation par l'oral sont assez douteuses.
    Bref, quel gachîs !

    Lisez Kadaré, mais ne l'écoutez pas, surtout pas hors gjirokastritshes !

  3. #63
    pershendetje zogu

    Cudi mendova se do te ishte perfekt.

    Ai perderisa eshte pranuar ne Akademine Franceze s'duhet te kete probleme fjalori, por sigurisht qe s'dua te ve ne dyshim ate qe po thua ti, por varet si i perceptojme gjerat. Per c'fare diskutohej ne emision?

    p.s Po i bej nje modifikim mesazhit sepse e pashe per c'fare diskutohej. Po per Shqiperine u diskutua ndonje moment apo thjesht flitej ne pergjithesi?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Julie : 17-05-2006 më 19:26
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  4. #64
    Larguar.
    Anëtarësuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Julie, po ia kthej shqip per ndonje te humbur qe fut koken kendej...

    Kadare shkruan mire dhe shume mire bile, romanet e tij jane te bukura, levdohen nga kritiket, etj. etj.

    Por kur vjen fjala tek FJALA e folur, ai ka nje veshtiresi te madhe te shprehe ate çka mendon. Shto ketu nje mangesi te madhe te njohjes se gjuhes frenge. Nje shkrimtar i madh ka shume gjera per te thene, me lloj-lloj idesh e kendveshtrimesh. Por kur fjalet nuk te ndjekin nga pas dhe kur nuk arrin te mbarosh ate per çka je nisur, per shkak se te doli perpara nje fjale nuk e di dhe qe e cila "zberthen" gjithçka, atehere eshte e kote. Mund te besh perpjekje titaneske per t'iu rrotulluar çeshtjes qe ke ndermend, por kur fjalet nuk te vijne ne çast, kur nuk mendon ne frengjisht, nuk enderron ne frengjisht, nuk dashuron ne frengjisht, mendoj se gjithçka shkon dem.

    U fol pak per sistemin totalitar dhe marredheniet me letersine. Kadare kishte nje qasje shume interesante te problemit, mirepo siç e thashe nuk arrinte t'i shkonte deri ne fund dhe ta komentonte me shembuj apo krahasime te tjera.

    Ideja e Kadarese ishte qe diktatura komuniste kishte gjetur menyren me te mire per te vrare letersine : te prodhonte shkrimtare (kupto : shkrimtaruce) qe keta vete do ta vrisnin letersine. Shkurt, diktatura lante duart nga krimi i kryer.

    Tjeter gje qe ve re ne fjalorin e Kadarese eshte qe ai perdor shume pak (ne te folur, e kam fjalen) fjalet zbutese, krahasuese, te tipit "ndoshta", "ka mundesi". Toni i tij me duket teper kategorik, kur perdor shpesh fjalet "gjithmone", "kurre", "asnjehere", etj.

    Te mos flasim per gramatiken dhe fonetiken, por te pakten fjalori i tij i frengjishtes le shume per te deshiruar. Une kam degjuar dhe Berishen dhe Nanon duke folur ne frengjisht, ata mund te kalojne per mjeshtrat e saj por e verteta eshte qe ata flasin nje frengjishte shkollore te tipit universitet "à deux balles".

    Sidoqofte, askush nuk ia heq vlerat vepres se Kadarese, dhe kjo pranohet nga te gjithe.

    Kadare prezantonte nje liber bisede te Stéphane Courtois te titulluar "Le dossier Kadaré".

    Pershendetje.
    Ndryshuar për herë të fundit nga oiseau en vol : 17-05-2006 më 19:50

  5. #65
    Eh ne fakt ate mangesi e ndeshim shpesh tek vetja jone (shqiptaret).

    Dmth kur vjen puna per dialog behemi kategorike, duke permendur ato shprehjet qe the ti. Por kam pershtypjen se ndoshta duhet te kete nje arsye per kete, sepse Kadare i njeh mire mangesite e popullit tone ne kete drejtim, per te treguar dhe ai mangesi ne emision.
    Nuk e justifikoj sepse personalisht nuk dua te behem kategorike por ka dhe nje qellim kjo puna e te qenit i vendosur duke perdoru fjale si "gjithmone" "kurre" apo etj etj.

    Ketu ku jam tani (USA) kam kuptuar qe, sa me vendoseshmeri te tregosh ne ate qe thua aq me shume te vleresohet mendimi. Dmth po fillove duke thene "ndoshta" apo "mundet" tregon nje si lloj mos stabilitet mendimi ne sy te tjereve. Nderkohe qe ne Frankofoni quhesh pa kulture te tregohesh kategorik.
    Ndoshta dhe ai aplikon kete teori , duke u bazuar, jo ne sistemin amerikan por mund ta kete te zhvilluar si teori ne vetvete.

    Ndryshe as une nuk e vleresoj kete "kategorizim" tek njerezit dhe per kete vleresoj shume kulturen qe kane disa shtete ne kete drejtim.
    Mgjth me vjen keq qe s'kam pasur mundesine ta ndjek emisionin sepse do me kishte pelqyer shume. Flm per permbledhjen zog dhe kalofsh sa me mire.

    n'oublie pas ... tu m'as promis une bouteille ok?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Julie : 17-05-2006 më 21:12
    Pasi te kesh lexuar firmen time, do te mendosh qe harxhove 10 sek te kohes tende ne forum, qe eshte gjithashtu kohe e humbur kot.

  6. #66
    njihni ndonjë vajzë të quajtur ina ??

  7. #67
    Lenci, Maska e lenci,
    Anëtarësuar
    25-11-2005
    Vendndodhja
    france,Aix
    Postime
    51

    Thumbs up

    Citim Postuar më parë nga bispensiero
    njihni ndonjë vajzë të quajtur ina ??
    ceshte kjo pytje,e pse?
    <<<<<<I KORCARE I IC FARE<<<<<<

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
    Anëtarësuar
    31-05-2002
    Vendndodhja
    ATJE
    Postime
    91
    Përshëndetje të gjithë ju që banoni në Francë! Edhe unë në Francë banoj, këndej afër Lionit...
    M'bëhet qejfi që paska disa shqiptarë që u merrkan me forume sepse shumica e të tjerëve merren me kafene , traditën e kemi në gjak apo jo ?
    Ja se i lashë shakatë...



    Citim Postuar më parë nga oiseau en vol

    ............Kadare shkruan mire dhe shume mire bile, romanet e tij jane te bukura, levdohen nga kritiket, etj. etj............
    Më interesoi kjo puna e emisjonit me Ismail Kadarenë të ftuar... Oiseau en vol, mqs e analizoke mirë të folurin e Kadaresë për mua do të thotë që je dashamirës i tij ose ke rregjistruar emisjonin, dhe nqs kjo e fundit at'herë do më bëje nder po të ma dërgoje videon se nuk e kam parë emisjonin...

    Salut à tous
    U BA CA U BA LENE MA....

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061
    Ciao iher per Elbasanllinjte & oF Shqiperia

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    pershendetje te gjithe shqiptareve qe jetojne ne France
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  11. #71
    jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
    Anëtarësuar
    01-11-2003
    Vendndodhja
    RHONE
    Postime
    65
    Citim Postuar më parë nga hope31
    pershendetje te gjithe shqiptareve qe jetojne ne France

    where do you live in FRANCE ,Hope?(if you do, and if I can ask the question).
    Jetoj per tri dashurite e mia......

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e hope31
    Anëtarësuar
    23-11-2002
    Vendndodhja
    ketu
    Postime
    1,054
    jo alto, nuk jetoj ne france

    por ne nje vend fqinj me francen

    per kuriozitet, apo duhet te hyne ne kete teme vetem ata qe jetojne ne france?
    Fjalet e pa thena nuk lendojne kurre.
    Don't wait for extraordinary circumstances to do good,try to use ordinary situations
    :^proton

  13. #73
    jetoj per tri dashuri Maska e alto_sicila
    Anëtarësuar
    01-11-2003
    Vendndodhja
    RHONE
    Postime
    65
    Citim Postuar më parë nga hope31
    jo alto, nuk jetoj ne france

    por ne nje vend fqinj me francen

    per kuriozitet, apo duhet te hyne ne kete teme vetem ata qe jetojne ne france?
    mais noooooon,
    Hope,on aime nos voisins nous ,vous êtes bienvenus toujours .
    Jetoj per tri dashurite e mia......

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    ca thua ti moj on vole kadareja esht artisti me i madh shqiptar, dhe nuk gjykohet nga gabime gramatikore.
    Kam degjuar nje intervist te kadares ne NPR, isha ne makin duke degjuar radion dhe ishte nje supris a bekur kur degjva se do jepej intervista me shkrimtarin e njohur shqiptar. nuk e mbaj ment nese intervista ishte ne shqip apo anglisht po mbaj ment se mendimet e kadares ishin te thella dhe kuptimplote. E vetmjakritik eshte qe te mos jet me kaq i lidhur me ngjarjet e te shkuares komuniste por te jet me me shum i kohes. Kete besoj se ai e ka ber sepse kam degjuar qe ka debatuar me rrexhep qosen.

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e ELBASANLLIU
    Anëtarësuar
    31-05-2002
    Vendndodhja
    ATJE
    Postime
    91
    Po bahet tema e Ismailit tashi...ma mire kthejeni ( moderatore) se puna e Frances u pa...

    Ska me shqiptar ne France mo?
    Po studentet gjinden?

    Pershendetje at'here
    U BA CA U BA LENE MA....

  16. #76
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-09-2006
    Vendndodhja
    France
    Postime
    14
    Ok pershendetje

    Ka dikush qe jeton ne Jug te France psh Cote d'azur? DEP 06.

  17. #77
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-12-2005
    Postime
    363
    ciao morea. une jetoj ne jug por jam ne 13. megjithate i dashuri im eshte nga Var (83) keshtuqe la Côte d'Azur e bej shpesh.
    pershendetje te gjithe shqiptareve "franceze" pra... megjithese jemi me pak te lidhur sesa comunitetet e tjera te forumit siç duket. meqe fillova, desha t'ju pyes. a ju eshte zvogeluar alokacioni i CAF-it keto kohe se mua me ka rene fare...nderkohe qe nuk kam deklaruar ndonje gje te madhe ne 2005. Te jete dora e Sarkozy valle? lol

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e BaBa
    Anëtarësuar
    12-03-2006
    Vendndodhja
    Facebook.com/BabaAlbanian
    Postime
    4,061

    Pnp.........................................

    Citim Postuar më parë nga ELBASANLLIU
    Po bahet tema e Ismailit tashi...ma mire kthejeni ( moderatore) se puna e Frances u pa...

    Ska me shqiptar ne France mo?
    Po studentet gjinden?

    Pershendetje at'here
    ELBASANLLIU ku je re mir tka BaBa ty byrazero ca thot fshati aty ne franc mir delet lopet qysh mi ke ajde shnet e pare !!!

    Me Respekt BaB-ELBaSaNi !!!

  19. #79
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-09-2006
    Vendndodhja
    France
    Postime
    14
    Citim Postuar më parë nga babybell
    ciao morea. une jetoj ne jug por jam ne 13. megjithate i dashuri im eshte nga Var (83) keshtuqe la Côte d'Azur e bej shpesh.
    pershendetje te gjithe shqiptareve "franceze" pra... megjithese jemi me pak te lidhur sesa comunitetet e tjera te forumit siç duket. meqe fillova, desha t'ju pyes. a ju eshte zvogeluar alokacioni i CAF-it keto kohe se mua me ka rene fare...nderkohe qe nuk kam deklaruar ndonje gje te madhe ne 2005. Te jete dora e Sarkozy valle? lol
    Une deri ne Korrik isha ne Congé Parental dhe po ta vertetoj se eshte zvogeluar shuma te cilen CAF e jepte.

    Une gjendem ne Cannes nese ndonjehere te bie rasti te vish kendej me trego

  20. #80
    I come back
    Anëtarësuar
    01-10-2005
    Postime
    345
    Ikni ne Shqiperi se do shtohet atje kafi.

Faqja 4 prej 6 FillimFillim ... 23456 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si i njoha Nanon dhe Berishën.
    Nga BlueBaron në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 23-01-2008, 19:21
  2. Fjalori latin-shqip i Frank Bardhit
    Nga King_Gentius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 18-01-2006, 23:46
  3. D'Alema per Kosoven
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 03-01-2006, 08:43
  4. Maskrat greke mbi çamet
    Nga alibaba në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 30-12-2005, 16:43
  5. Raporti i Kai Aides për Kosovën në OKB
    Nga Harudi në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 11-10-2005, 17:59

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •