Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30
 1. #21
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  TURKU RRMBEU NJ ARBRE

  N kohrat e luftrave t gjata midis turkut dhe arbrit,ndodhte her-her t kish edhe aste bunce qetsie.Armiku i thyer huqej tutje,kllaposej ndr kshtjella.Arbrit merrnin pak frym,kapnin parmendn pr t punuar tokn,ekan e mistrin pr t ndrequr ato q kishte prishue lufta,dilnin pr gjah maleve,punonin e vigjilonin,gjuanin e ruanin,sepse kto s'ishin aste peqeje t vrtet.Prtej kufijve dhe mbrenda fortesave turku mbante nj ushtri t posame kalorse q e hidhte papritur n Arbri pr t vrar e djegur,pr t prishur e shkatrruar,pr t'i thyer qndresn arbrit.Kjo ishte ushtrija e aknxhijve(aknxhi-kalors turk) e atyre kalorsve t hurit e t litarit m gjakatar se sa ujqit e maleve.Ndgjoni 'thot nj kng e hidhur arbreshe e thurur pr nj ngjarje po aq t hidhur,por t rndomt,t ndodhur asaj kohe n tpkn e Arbris...Burri s'ishte n shtpi.E shoqja e re,kish mbetur vetmunonte,gatuante,priste t kthehej i shoqi.Papritur erdhi nj ushtar turk kaluar dhe u prpoq ta rrmbej e ta shpjer n vendin e tij.Mirpo arbresha shptoi dhe mori malet.Turkut i hypn djajt n kok,e ndoqi mal m mal-ai kaluar,ajo m kmb;e arriu te mali i tret.Gruaja ish kapitur,kish rn pr dhe.Turku i zbriti kalit,e hoqi gruan zvarr,e lidhi pas bishtit t kalit;pastaj i hypi prap kalit,e ngau me vrap fort e m fort.Grykat e prrenjt gjmuan nga klithmat e nuses t zvarritur ferrave e gjembave,gurve e grxheve...Atje,tej prrenjve,kishin zn prit e prisnin kaprollin katr gjahtar arbrost Mortali e Ndre Turieka,Jan Franshini e Nik peta.Ata ndgjuan t thirrurat dhe e pan turkun q po vinte kaluar duke hequr zvarr nj grua t lidhur pas bishtit t kalit.T katr u hodhn e bn prpara,Shtiu i pari Kost Mortali e nuk e zuri dot,Shtiu i dyti Ndre Turiekka;prap nuk e zuri.Shtiu i trti Jan Frashini dhe me q u ngut,i shkoi kot shigjeta,Ather turkut q kish lshuar kalin me vrap,doli e i preu udhn vet trimi Nik Petaa shkrehu shigjetn drejt n zemr.Turku ra posht prmbys,pa frym.Nik Peta u lshua e zuri kalin,e mbajti pr frersh dhe ju afrua gruas s prgjakur.Kur e vrejti mir ,e njohu se ajo ishte e shoqja e vdekur...Q ather Nik Pets ju shtua edhe m shum urrejtja kundr armikut q shkelte truallin e Arbrit dhe nnte kaq mynxyra.Ai luftoi me trimri t madhe n shum luftra dhe preu shum koka armiqsh,gjersa u vra si trim,bashk me Pal Golemin;n nj luft kundr Ballaban Pash Bardherit,trthtarit t fisit arbr.

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  14-11-2007
  Vendndodhja
  ne kabul tu bo plazh
  Postime
  785
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  SI E ZGJATI IFLIGARI DITN E PUNS

  Nj ifligar vendosi t kontrollonte se si punonin argatt e iflikut t tij.N t vrtet ata punonin shum. E fillonin punn q me nat e linin kur errej fare.Por ifligarit i dukej se ata punonin pak,se dita qe shum e shkurtr.
  Nj her u thot argatve:
  - Me sa shoh un ju nuk punoni keq.Fajin e ka dita q sht e shkurtr.Mos ndodhet kush midis jush q mund ta bj ditn m t gjat?
  - E bj un zotri, - thot nj argat i holl e i gjat.Un mund t sajoj nj makin q t zgjat ditn sa t doj Zotria juaj.Vese kt makin duhet ta v n veprim vetm i zoti i puns,vet ifligari.
  - Mir.Fillo nga puna q tani,pr prgaditjen e makins tnde.
  - Dhe argati filloi nga puna: preu disa nga drur,i gdhendi e i bri t drejt,preu disa trungje dhe prej tyre prgaditi disa rrota t cilave u bri ca dhmb dhe kto rrota i futi n ca boshte.Prgaditi pra,ca ingranazhe t madhsive t ndryshme.S fundi prgaditi nj dorz t madhe.I montoi t gjitha kto dhe makina u b gati pr pun.
  - Tani – i tha argati ifligarit,- rrotulloje dorzen dhe dita do t zgjatet aq sa makina t jet n pun d.m.th. sa t duash zotrote,vese nuk duhet ta ndalosh rrotullimin e rrotave t makins.
  Dhe e vuri vet n veprim makinn q t’i tregonte zotris sesi punonte makina.Filloi ifligari t rrotullonte dorzen q rrotullonte edhe rrotat.Puna ishte e thjesht por e vshtir dhe e lodhshme.Kaloi nj or. ifligarit filluan t’i bien ndjerst.Hoqi xhaketn.Filluan t’i digjnin duart, por nuk e ndrpreu punn sepse shkurtohej dita.Kshtu ai punoi deri n mbrmje,derisa u err.Dita iu duk shum e gjat.
  -E sheh zotri,se dita u zgjat ashtu si t premtova?
  - Kjo sht e vrtet,dita u zgjat bile u zgjat si shum,- tha ifligari,- vese nuk ka mundsi q kt dreq doreze ta vrtit dikush tjetr?
  Mundsi ka, vese dita nuk do t zgjatte aq sa do zotrote.
  - E po mir, - tha ifligari. – Le t zgjatet sa t zgjatet,fundja t qndroj edhe ashtu si
  qe…
  Dita zgjati aq sa e kishte br Zoti

 3. #23
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Kush m ndihmon ta gjej librin e Mitrush Kutelit
  "Tregime t mome Shqiptare"

  E kam krkuar gjithandej dhe nuk e gjej dot
  Arsyja sht se dua t prkthej disa pjes t tij n Anglisht sepse m sht dhn mundsia pr ti paraqitur n nj shkoll ktu n USA
  Kush ka informacion sht i lutur t m kontaktoj n PM
  Faleminderit paraprakisht
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 4. #24
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga flory80 Lexo Postimin
  Kush m ndihmon ta gjej librin e Mitrush Kutelit
  "Tregime t mome Shqiptare"

  E kam krkuar gjithandej dhe nuk e gjej dot
  Arsyja sht se dua t prkthej disa pjes t tij n Anglisht sepse m sht dhn mundsia pr ti paraqitur n nj shkoll ktu n USA
  Kush ka informacion sht i lutur t m kontaktoj n PM
  Faleminderit paraprakisht

  Kliko n kete link http://www.gjuha-shqipe.com/permbajt...lektronik.html. Pasi t hapet faqja i sheh ballinat e librave. Pr ti hapur librat, n ann e djath t faqes e ke linkun Libra elektronik dhe nn t i ke t radhitura linqet e librave. Libri q ti krkon sht nn linkun "Tregime". Pasi ta shkarkosh (download), do t hapet n form t librit, dhe pr ta shfletuar duhet t klikosh n t vazhdimisht, n seciln faqe. Tung

 5. #25
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Faleminderit Rina 87
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime

  Kngt Legjendare

  Kngt legjendare, si e thot edhe vet fjala, jan kng q thurren rreth nj legjende. N legjenda kemi nj fakt real apo historik q legjendarizohet, prrallizohet, kurse n prralla nuk kemi asnj baz reale, n to gjithka sht trillim. Megjithat kufiri midis prralls dhe legjends sht shum i brisht dhe, me kalimin e kohs, mjaft legjenda kan ardhur duke u transformuar prher e m tepr s paku pr nga forma dhe mnyra e narracionit, n prralla.
  Disa studiues i kan quajtur kngt legjendare edhe ballada. Ne t vrtet identifikimi i kngve legjendare me balladat sht shum i dyshimt dhe, sidoqoft, jo i plot. Ballada para se t jet nj zhanr letrar sht nj zhanr muzikor. Lindur n mesjet, ajo ishte nj kng e vallzuar, me nj struktur strofike t caktuar dhe me nj refren q kndohej n kor nga populli. Ajo n zanafill kishte n baz nj tregim epiko-lirik disi t mistershm, plot qnie mitologjike dhe disi t zymt, gj q u plqeu shum romantikve, t cilt e morn kt zhanr mesjetar dhe e bn t tyre duke shkruar, n baz t motiveve popullore, ballada t famshme, si bn kryesisht gjermant Gte, Shiler, Byrger etj.
  Kngt tona legjendare, ashtu si t gjitha kngt e tjera t folklorit ton, jan pjes q kndohen, nuk recitohen. Por ato, me sa dim, nuk vallzohen dhe aq m pak nuk kan ndrtime strofike fikse me refren t caktuar, por jan kng fare t thjeshta q prcjellin nj ngjarje dhe, pr kt, prqasja me balladat kufizohet deri diku vetm me brendin e subjekteve t tyre q shquhen pr dika t mistershme , te uditshme dhe fantastike.
  sht vendi ktu, ndrkaq, t shtrojm nj shtje m t prgjithshme q do t prfshinte legjendat, mitet dhe prrallat. Legjendat q na kan arritur, kan psuar n kurriz t tyre transformime duke kaluar npr periudha t ndryshme, n mes transformimesh historike, shoqrore, filozofike e psikologjike. sht vshtire t besosh se ato na kan arritur n formn e tyre t par, mbasi n shum prej tyre haset dukuria e kontaminimit (n to shkrihen hera hers subjekte t dy a m shum legjendave apo edhe elemente nga subjekte legjendash t ndryshme). Prve ksaj, shtrirja gjeografike e legjendave sht e madhe, praktikisht n tr Evropn dhe kshtu n t hasen raporte t shumta q nprmjet analizs krahasuese studiuesit. abej, Haxhihyseni, Kadare, Arapi etj.) jan munduar t vn n dukje. Me nj fjal, ne duhet t zbulojm mentalitetin e lasht, tepr t lasht e tepr primitiv, t njerzve q jan n zanafill t ktyre miteve dhe legjendave. T ktij mendimi jan studiues, si Sheling n librin e tij "Filozofia e mitologjis", Kasirer n librin "Filozofia e formave simbolike" etj. Vim kshtu te interpretimi, simbolik q shkenctart e sotm kan zgjedhur prgjithsisht pr mitet, prrallat dhe legjendat.
  Sipas studiuesve, ne veprojm sipas dy logjikave: sipas Logjiks Aristoteliane (Logjika Formale) dhe sipas Logjiks Dialektike (Logjika e Esencs). Ndrsa Logjika Formale kryen detyrn e klasifikimit, t sistemimit dhe t organizimit t prvojs, Logjika Dialektike sht n krye t do proesi krijues, n krye t do proesi intelektual pak a shum t thell. Me nj fjal, Logjika Dialektike sht shum m e hershme e me t, njerzimi krijon, ndrsa Logjika Formale sht m e re dhe shrben pr t organizuar, klasifikuar veprimin mendor. E dyta operon me fjaln, e para shprehet nprmjet simboleve, q prbjn, si thot Erik From ("Gjuha e harruar" Tiran "Dituria" 1933) "gjuhn e vetme universale q ka krijuar ndonjher raca njerzore". Pikrisht kt gjuh jan duke studiuar sot shkenctart (Shih pr kt edhe P.Zheji te "Hylli i Drits" Nr.1-2 Tiran, 1994 dhe P.Zheji "Shqipja dhe sanskritishtja" Pjesa I Tiran, m 1997 duke u prpjekur t gjejn kodin e saj. Pr rndsine e ksaj "gjuhe simbolike" flet qart Fromm kur thot: "Msimi i metodave t t kuptuarit t gjuhs simbolike duhet t futet n shkollat tona t larta dhe n universitete, njsoj si gjuht e tjera "t huaja". Dhe m posht: "N gjuhn e simboleve, prvojat e brendshme, ndjenjat dhe mendimet, shprehen si t ishin prvoja shqisash, ngjarje t bots s jashtme. E drejtuar prej nj logjike t ndryshme nga ajo e zakonshmja, q prdorim gjat dits, pra, nj logjik ku kategori sunduese nuk jan hapsira dhe koha, por intensiteti dhe asosacioni, ajo sht, ndoshta e vetmja gjuh universale e krijuar prej njeriut, q ka mbetur e njjt pr do qytetrim dhe gjat gjith historis. sht nj gjuh q ka gramatikn e sintaksn e vet, e cila duhet msuar, nse dshiron t kapsh domethnien e miteve, t
  prrallave dhe t ndrrave".
  Nga kto, sa u tha gjer ktu, kuptohet se n mitet, legjendat dhe prrallat, (ashtu si n ndrrat, do t thoshte Fromm), ne gjejm lodrn e simboleve, gjuhn e tyre dhe nse duam t kapim domethnien e vrtet t miteve dhe t legjendave, duhet t dim t "lexojm" posht ngjarjeve, subjektit q paraqitet n to, duke e par pikrisht kt lvizje ngjarjesh si lvizje simbolesh. Dhe Fromm n librin e tij t prmendur m lart, na jep modele t ktij "leximi simbolik" duke analizuar mitin e Edipit, prralln e Ksulkuqes etj. Gjer m sot te ne nuk sht br asnj prapje pr t par n kt prizm thesarin e miteve, prrallave dhe legjendave tona, gj q do t na bnte t'i shikonim kto krijime primordiale n nj drit e kuptim krejt t ri. Studimet tona n kt lm gjer m sot nuk kan shkruar m tej studimit t tyre t krahasuar.
  Duke i hedhur nj sy pasuris s kngve legjendare q kemi trashguar dhe q kemi mundur t mbledhim deri m sot, vm re se ato hasen n tr trojet ku jetojn shqiptart, n Shqipri, n Kosov, n amri dhe te arvanitt e Greqis, n Mal t Zi, te arbresht e Italis etj. Mosha e tyre sht shum e lasht dhe, nuk ka dyshim se shum prej tyre humbasin n mijvjear.
  Edhe ktu, sht e udhs t'i ndajm pr voli studimi n dy grupe t mdha: 1) Kng legjendare t metamorfozs dhe 2) Kng legjendare me baz realiste (historike).

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2009
  Postime
  2,629
  Faleminderit
  12
  31 falenderime n 22 postime
  URA E SHEJT

  (Sferk dhe Llapev, Prekorup)

  Nja tre vllazn, tre t'hasjan,
  kankan ue e jan ra n'Gjakov;
  t tret mjeshtr ishin kan.
  Shum haletet po i tubojn,
  n'stom t Drinit ata po shkojn,
  Urn e Shejt kan nis p'e marojn.
  Nja tri vjet n'to po punojn;
  nja tri vjet n'to kan punue,
  hi qemer s'po mujn me i vnue *
  dishka natn jav kish rrxue.
  T tre vllaznit shka kan punue
  *nrmjet yeti jan kuvenue:
  - Dom m'u nal ni nat m'e rue,
  me pa zidin kush â tuj na rrxue *
  q tri vjet jem tuj punue,
  puna mar s'sht tuj na shkue,
  qemer ures s'po mujm me i vnue,
  trupi i jon krejt ka marue.
  Ishin nal ni nat m'e rue.
  Gjysa e nats kur a shkue
  s'kan pa gja zidin tu e rrxue
  *(i) kan pa gurt tuj furfullue,
  si zoj t'malit tuj flutrue.
  Sabah zoti e ka marue,
  ja kan nis djemt me punue;
  me punu djemt ja kan nis;
  Jav o zoti 'i plak dervish.
  - Puna e mar,ju tre vllazni!
  - T mar pa, or plak dervish!
  Puna mar-o s'nav ka nis,
  puna mar s'sht tuj na shkue,
  qe tri vjet jem tuj punue,
  qemer ûrs s'po mujm me i vnue,
  trupi i jon krejt ka marue!
  Pram gjith natn e kem rue;
  s'kem pa gja zidin tu e rrxue
  vese gurt tuj furfullue,
  si zoj t'malit tuj flutrue.
  A din naj sên, plak, m'na msue,
  n'mujshim urn m'e marue?
  Plaki djemt ka nis me i msue:
  - N'dashi urn m'e marue,
  ju tre vllazn kanki qillue
  e t tret kanki t'martuem;
  nrmjet yeti m'u besatue,
  grave t'juve mos m'u kallxue
  *cilla t'vjen nesr bukn m'e prue,
  kurban t'ûrs qato m'e marue,
  se p'e lyp ura kurban ni gru .
  Iz me m'dhan, po du me shkue.
  Ejvallah! ju tha e unis.
  Pa lu vêni p'u hupka sysh.
  Se gjith ditn djemt kan punue;
  aksham zoti e ka marue,
  e lan punn n'shpi jan shkue.
  Tuj shkue udhs jan besatue
  grave t'vcta mos m'u kallxue.
  Se t shpija kur po shkojn,
  sht ardh darka, dark kan ngran.
  npr soba t'veta shkojn.
  N'soba t'veta kur jan shkue,
  vllavi i madhi, koft marrue,
  grues vet m'i ka kallxue;
  - Mos gabo nesr bukn m'e prue,
  se ni plak ne na ka msue *n'dashum urn m'e marue,
  e don ura kurban ni grue.
  Edhe i dyti, koft mallkue,
  grues vet m'i ka kallxue.
  Vllavi i vogl, koft bekue,
  grues vet s'i ka kallxue.
  Sabah zoti e ka marue;'
  t tre vllaznit hert jan ue,
  fill t ura kâkan shkue,
  e pan urn, s'ish kan rrxue;
  ja kan nis djemt me punue.
  Vakti i sills ish kan afrue.
  Nana e djemve n'kam â ue,
  rejes madhe n'qiler i ka shkue,
  po ma thrret: - O eme bij,
  ojav bukn djemve t'mij !
  - Mori nan, dishka me t'kallxue,
  nuk muj n'ur un sot me shkue,
  dhimta e kres m ka rrok mue,
  hi s'po muj pej vêni me lue. '
  Me idhnim hall a â dredhue,
  rejes dyt n'qiler i ka shkue,
  po ma thrret: - O eme bij,
  ojav bukn djemve t'mij!
  Bukên djemve ou m'jav ue,
  vakti i sills ka kalue,
  djemt tê ura m'u kan untue.
  - Valla,nan, dishka me t'kallxue, nuk muj bukn sot m'e ue,
  ethe t'shtira m'kan rrok mue,
  hi pcj vêni s'muj me lue!
  Kqyre halla shka ka marùe,
  rejes vogl n'qiler i ka shkue:
  - ou ,bre bij, ti m'u shtrngue,
  djemve bukn me jav ue!
  Djemt t ura m'u kan untue,
  se kunatat smut t'kan qillue
  e s'po mujn bukn m'e ue.
  Reja e vogl shka ka marue *
  jallah bani n'kam na u ue '
  e mir haIls m'i ka kallxue,
  shikoje halls shka i ka than:
  - Amanet djalin po ta la!
  Kqyrma, nan, mos t'um bjen n'bunar!
  Kqyre haIla shka i ka than:
  - Budallic, bij, mos u ban
  *shkon e vjen djalin fjet e gjân.
  - Jo, bre nan, r ja i ka than,
  ni anrr t'keqe q* e kum pa pram *
  kurban t'urs mu kan me m'ba,
  s'kam me shkel n'kt oborr me kam!
  E muer bukn, po tfillon.
  N'der t'oborrit kur po shkon
  edhe ni her kthye m'ish kan,
  o ma thirr: - Oj e emja nan,
  amanet ty djalin po ta la,
  mas t'ma marrin kunatat pr kam!
  E muer udhn e po tfillon.
  Se n'gjys t'udhs kur po shkon,
  ni zrzele zoti e on.
  Kqyre nusja shka po ban*
  nr ni dardh ungj kâka kan,
  vet me yeti mên p'e ban:
  - Qe pes vjet n'kit vên q* jam ardh,
  hala buk s'kum ue n'ar,
  hala n'ar un buk s'kam ue.
  Mas pak kohe zrzelja u prapue.
  U ue nusja udhn ka tfillue,
  se te ura kur â shkue,
  bash te ura kur po shkon.
  - Puna e mar, kunet! ju ka than.
  - T mar pa, kunata e jon!
  Qisaj pune mar s'i thojn_*
  vorrin tân po ta marojm.
  A t'vjen zor shpirtin m'e dhan?
  Kqyre nusja shka u ka than:
  - 'Dek ma t'mar mu zoti s'm'on,
  se n'kit vên jetn m'e dhan
  *kurban t'urs sot m'u ba.
  Burri i saj shka po ban *
  ja ka nis i shkreti po kan.
  Nisi e shoqja p'i qorton,
  nisi e shoqja m'e qortue:
  - Fort i 1ig kâke qilIue!
  Qysh kan burri pr ni grue?
  Burri nisi me i kallxue:
  - Nuk po kaj, thot, pr ni grue,
  po qysh vIlaj vllajt mos m i besue,
  qysh vllaj vllajt bes mos m i nxan?
  A din bes qysh kem 1idh pram?
  Kqyre nusja shka po ban:
  -Ngoni knej, kunet, ju ka than,
  shum selam nans t'm'i bani!
  Shtatmdhet vje ni motr e kam -
  burrit tem qato m'ja dhan
  se pej bese kâka kan taman.
  Edhe ni her nusja paska fol:
  - Ni rixhê te ju e kam *
  djalin vajs n'shpi e kum lan.
  me shkue djalin me ma marr,
  edhe i her gji deshta me i dhan!
  Ni kunat u kâka kan,
  â shku djalin ja ka marr.
  Djalin nuss kur ja ka pru,
  se n prehn m'ja ka Ishu.
  Kqyre nusja shka, po ban*
  gjinin e djatht n'goj po m'ja lshon,
  flokt e bardha po m'ja lmon
  e ja nisi p'e vajton;
  - Me nafak, bir, t'paa lan!
  Ishalfa rritesh bahesh taman,
  ishalla i get babs tan,
  pr krejt Kosovn ti pleqnon!
  Me dit t'sodit je met pa nan.
  U kthy kunetve ju ka than:
  - Amanet, kunet, po jav la,
  gjinin e djatht jasht me ma lan!
  Fort t'vog1 djalin e kam.
  Kur t'ban djali me kajt pr mue,
  ju t ura me ma prue,
  me gji temin m'e pajtue!
  Kqyr kunet shka kan kallxue:
  - Mos ki gajle, kem me t'ngue.
  Me bismele nusja kâka ue,
  me bismele ue kâka kan,
  , ni avdes t'paq e kish pas marr,
  shahadetit s'po ja dan.
  - Emr zoti kshtu e pas ka ba,
  n'kit vên shpirtin sot m'e dhan.
  Drejt tu ura nusja po shkon,
  n'temel t'urs n'krah t'djatht m'ish ra.
  Kqyr kunet se shka po bajn
  *me texhbir kryet ja kan marr,
  gur e dh sipri ja lshojn.
  Kan nis urn p'e marojn,
  gjinin e djatht jasht ja kan lan,
  qemer urs po m'i vnojn.
  Qemer urs m'i kan vnue,
  me qat dit kurr ma s'â rrxue.
  Sod ai gji taml â tuj kullue,
  po shkojn qorrat pr sy m'u mjekue.
  Urs 'Shejt knga ju knue,
  qysh â kan e kem kallxue.

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e projekti21_dk
  Antarsuar
  26-03-2003
  Mosha
  62
  Postime
  7,973
  Faleminderit
  10
  19 falenderime n 16 postime

  T prgzoj p temn

  T lumt pr temn e hapur. Ka nevoj pr nj tem t till. Mua m plqeu shum.
  Nse nuk ma merr pr t keq kam nj vrejtje t vogl. Me siguri tekstin pr kngt legjendare po edhe vet kngt i ke skanuar, prandaj te knga q ke postuar disa shkronja kan dal keq dhe kjo sht si pasoj se skaneri nuk i lexon t gjitha shkronjat. Mundsisht para postimit bja nj ndreqje vet.

  Edhe nj her t prgzoj pr temn.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 9. #29
  SHKOZA
  Antarsuar
  28-08-2004
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  44
  Postime
  595
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Te pergezoj poashtu per temen. Po e sjell nje link ku kendohet kjo kange nga rapsodet emirenjohur : Ise Llapqeva, Halil Bytyqi dhe Naim Krasniqi.  SHKOZA nga Prizreni
  ATDHEU MBI TE GJITHA

 10. #30
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Faleminderit
  0
  46 falenderime n 46 postime
  Pershendetje,

  ka disa muaj qe po kerkoj per legjendat e liqeneve te Lures por nuk po gjej gje ne internet. Kam gjetur shume artikuj qe tregojne se ekzistojne legjenda dhe madje ne disa variante, sidomos per Skenderbeun, per Lurianen, mbretereshen e liqeneve te Lures e per secilin prej liqeneve, por jo legjendat vete.
  A di ndonjeri prej jush te shkruaje ndonje prej tyre. Me duhen per t'i perkthyer e prezantuar per nje publik gjermanishtfoles.

  Falemnderit!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Sul Hotla (1875-1947), Nj Jet Pr Shqiprin
  Nga strong_07 n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-10-2015, 17:28
 2. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 3. Diaspora shqiptare n mbrojtje t shtjes son kombtare
  Nga altin55 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 4. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 1915
  Nga ORIONI n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •