Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 114 prej 114
 1. #101
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  774
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Me qense jemi tek syri syri eshte me i keq se magjia nga syri kane vdek njerzit

  hadith
  syri i keq hyne ne varin e njeriut
  komentimi i ketij hathi.... dijetaren thone sepse nga syri njeriu vdes

 2. #102
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Antarsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Helen askush nuk te siguron ty e mua nese ka magji a po jo,mu per kete pergjigja eshte relative edhe pse shancat e besimit ne magji tek une jan te vogla , nuk mund ta pohoj hapur sepse nuk me ka ndodhur (rruna Zot me m ndodh) dhe kjo bot eshte plot me mistere sidoqoft eshte mendimi yt rreth ekzistences se magjise mua as nuk m ka kenduar e as nuk kam perdorur ndonje metod per ruatjten nga magjit e zeza.

  pyetja ime mbetet sepse sado pak me ndihmon t kuptoj me logjik keto pune dhe te marr informacione nga ndonje besimtar i rastit sepse as ata nuk kan njohuri te thella ne keto raste

  La Lune e ku mundesh me e dallu personin nse e ka syrin e keq apo jo , far karakteri ka ai edhe a jan t djallzuar keta persona?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gordon Freeman : 16-03-2010 m 19:35

 3. #103
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  A lejohet komunikimi midis personit qe kendon Ku'ran dhe exhinit gjate rukjes?!

  Dhe nje pyetje tjeter,mbasi i behet daua exhinit,dhen uk pranon Islamin e as nuk do te lere trupin e njeriut,a ka menyre tjeter per ta vrare?!(pervec djegies me kendim Ku'rani)
  Lejohet kumunikimi per qellimin e sherimit dhe per ta urdheruar te dale nga trupi i njeriut ose per ta pyetur per arsyen e hyrjes etj etj.
  Nuk eshte mire me vra xhinin por me e detyru me dale.Detyrimi per te dale behet me ane te dobesimit te tij me ane te leximit te kuranit, duave dhe dhikrit, perdorimi i mjekimeve profetike etj.Thuhet se Ibn Tejmija ka perdorur dhe Dajakun mirepo ate qe ben libri i Zotit si efekt nuk mund ta beje asgje tjeter.Me e mira eshte te luftoje njeriu per ta dobesuar dhe sigurisht nese nuk pranon te dale do te digjet brenda ne trup prej leximit te kuranit dhe dhikrit nga i semuri .

  41:44.
  Sikur Ne ta bnim Kur'anin n gjuh t huaj, ata do t thoshin: "Prse nuk jan ajetet e tij t kuptueshme (t shkoqitura), a sht ai (Kur'ani) n gjuh t huaj, kurse ai (pejgamberi) sht arab?" Thuaj: "Ai sht pr besimtart udhzues e shrues. E ata q nuk besojn n vesht e tyre kan shurdhim, dhe ai pr ta sht verbrim. T tillt jan sikurse thirren prej nj vendi t largt e nuk dgjojn".

 4. #104
  Perjashtuar
  Antarsuar
  17-05-2009
  Vendndodhja
  Dallas Texas
  Postime
  774
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  a ka mundesi me na i kallzu nga vjen kjo fatua shejh mjeksia

 5. #105
  Perjashtuar
  Antarsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Citim Postuar m par nga Mjekesia Lexo Postimin
  Lejohet kumunikimi per qellimin e sherimit dhe per ta urdheruar te dale nga trupi i njeriut ose per ta pyetur per arsyen e hyrjes etj etj.
  Nuk eshte mire me vra xhinin por me e detyru me dale.Detyrimi per te dale behet me ane te dobesimit te tij me ane te leximit te kuranit, duave dhe dhikrit, perdorimi i mjekimeve profetike etj.Thuhet se Ibn Tejmija ka perdorur dhe Dajakun mirepo ate qe ben libri i Zotit si efekt nuk mund ta beje asgje tjeter.Me e mira eshte te luftoje njeriu per ta dobesuar dhe sigurisht nese nuk pranon te dale do te digjet brenda ne trup prej leximit te kuranit dhe dhikrit nga i semuri .

  41:44.
  Sikur Ne ta bnim Kur'anin n gjuh t huaj, ata do t thoshin: "Prse nuk jan ajetet e tij t kuptueshme (t shkoqitura), a sht ai (Kur'ani) n gjuh t huaj, kurse ai (pejgamberi) sht arab?" Thuaj: "Ai sht pr besimtart udhzues e shrues. E ata q nuk besojn n vesht e tyre kan shurdhim, dhe ai pr ta sht verbrim. T tillt jan sikurse thirren prej nj vendi t largt e nuk dgjojn".

  Zoti na tregon ne Kuran se djajte jane te penguar ta degjojne kuranin per shkak se Kurani u jep mundim atyre dhe i djeg

  210. At (Kur'anin) nuk e solln djajt (si fallin falltorve).
  211. Atyre as nuk u takon e as q kan mundsi.
  212. Pse ata jan t penguar edhe pr ta dgjuar!
  213. Pra, prpos All-llahut, mos lut zot tjetr e t bhesh prej t dnuarve.(Shuara)

 6. #106

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Lutu Kronike qe mos ta kesh per hise ta perjetosh ne realitet magjine apo syrin

  Gjithsesi ka mjaft shenja te peraferta midis magjise dhe syrit te keq.

  Si dallohet njeriu i marr mesysh?

  Dhimbje koke
  Zbehje fytyre
  djersitje e shpeshte
  urinim i shpeshte
  gromesime dhe gogesime e shpeshte
  gjume i paket ose i tepert
  mungese oreksi
  djersitje e duarve dhe e kembeve e shoqeruar me shpim
  rrahje te forta te zemres
  frike jonormale
  zemerim a reagim i forte dhe i menjehershem
  trishtim dhe ngushtim ne kraharor
  dhimbje ne fund te shpines dhe ndermjet shpatullave
  pagjumesi naten

  Keto shenja mund ti kete edhe nje person qe nuk eshte marre mesysh per shkak te ndonje semundjeje organike apo psikike.

  Mund te shfaqen si simptoma o te gjitha o nje pjese ne varesi te forces apo numrit te atyre qe te marrin mesysh.

  Po te lexosh me perpara rreth temes,eshte bere nje pyetje se ku dallohen dhe dyshimet i perforcon me shume degjimi i rukjeve se ku ndikohet me shume personi.
  Po ashtu dhe per magjine ka simpotma te ndryshme ne varesi te magjise qe eshte bere.Per te me teper mund te te thote dikush tjeter me shume,pasi une nuk jam njojtese e mire e kesaj fushe.

 7. #107

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Lejohet kumunikimi per qellimin e sherimit dhe per ta urdheruar te dale nga trupi i njeriut ose per ta pyetur per arsyen e hyrjes etj etj.
  Nuk eshte mire me vra xhinin por me e detyru me dale.Detyrimi per te dale behet me ane te dobesimit te tij me ane te leximit te kuranit, duave dhe dhikrit, perdorimi i mjekimeve profetike etj.Thuhet se Ibn Tejmija ka perdorur dhe Dajakun mirepo ate qe ben libri i Zotit si efekt nuk mund ta beje asgje tjeter.Me e mira eshte te luftoje njeriu per ta dobesuar dhe sigurisht nese nuk pranon te dale do te digjet brenda ne trup prej leximit te kuranit dhe dhikrit nga i semuri .

  41:44.
  Sikur Ne ta bnim Kur'anin n gjuh t huaj, ata do t thoshin: "Prse nuk jan ajetet e tij t kuptueshme (t shkoqitura), a sht ai (Kur'ani) n gjuh t huaj, kurse ai (pejgamberi) sht arab?" Thuaj: "Ai sht pr besimtart udhzues e shrues. E ata q nuk besojn n vesht e tyre kan shurdhim, dhe ai pr ta sht verbrim. T tillt jan sikurse thirren prej nj vendi t largt e nuk dgjojn".
  Dakord me te gjitha,shpulla ime nuk kercet me shume se dhimbja e djegies nga Kur'ani.
  Ka argument te forte qe nuk lejohet ta vrases edhe nese ai eshte i vetedijshem qe po ben dem dhe e njeh Allahun,por nuk mundet ta pranoj?!
  Apo nese personi eshte ne gjendje te rende?!

  Allahu te shperblefte.

 8. #108
  i/e regjistruar Maska e stern
  Antarsuar
  09-10-2008
  Postime
  5,052
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 12 postime
  Un personalisht nuk i besoj ketyre gjerave
  "Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist fr das Auge unsichtbar."


 9. #109
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Antarsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Lutu Kronike qe mos ta kesh per hise ta perjetosh ne realitet magjine apo syrin

  Gjithsesi ka mjaft shenja te peraferta midis magjise dhe syrit te keq.

  Si dallohet njeriu i marr mesysh?
  Hehe,manifestimet qe i permende ti jan per njeriun i cili eshte prekur nga magjia,po a e din se si mund te dallosh ate njeri qe e ka syrin e keq edhe qe eshte magjistar apo qe mirret me keto lloj gjana t`shpifuna?

 10. #110

  Antarsuar
  08-02-2003
  Postime
  1,799
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Kronik Lexo Postimin
  Hehe,manifestimet qe i permende ti jan per njeriun i cili eshte prekur nga magjia,po a e din se si mund te dallosh ate njeri qe e ka syrin e keq edhe qe eshte magjistar apo qe mirret me keto lloj gjana t`shpifuna?
  Niveli me bajat i ketyre personave,te tipit njerez te "mire" mund ti dallosh kur shkon tek to.Ne pamje te pare nuk mund ti dallosh,edhe perse kur mu desh te pyesja rreth magjistareve qe mund te te vijne e jane njerez te aferm ne shtepi per te te bere dem,u habita nga pergjigjia.Nejse..disa dallime mund te jene:

  • Te pyet per emrin tend dhe emrin e nenes
  • Te merr disa gjera private (tesha,kemisha,shami etj)
  • Ndonjehere kerkon qe t'i sillet nje kafshe mevecori te caktuara dhe ta therrin pa e permendur emrin e Zotit.Ndonjehere me gjakun e kafshes ai lyen vendet e semura ose kafshen e hedh ne vende te shkreta (ndoshta per ushqim ndaj xhineve per ti kenaqur ato)
  • Shkruan talismane (hieroglife) dhe hajmali te pakuptima
  • Leximi i magjive dhe shqiptimi i talismaneve te pa kuptueshem
  • Te jep shkresa (dicka te mbeshtjelle) qe perbehet nga katerkendesha mbi te cilat jane shkronja dhe numra
  • Urdheron qe i semuri te vecohet nga njerezit per nje periudhe te caktuar,ne nje dhome te erret dhe pa drite.
  • Kerkohet ndonjehere qe personi mos te lahet me uje per nje periudhe te caktuar,kryesisht 40 dite.
  • Jep gjera personit qe duhet ti gropos ne toke
  • Jep letra te cilat duhet ti djegesh dhe me to te tymosesh
  • Flet me nje gjuhe te pakuptueshme

  etj etj.

  Muhamedi a.s ka thene:
  "Kush shkon tek fallxhori dhe beson asaj qe ai thote,e ka mohuar ate qe i eshte shpallur Muhamedit"
  e transmeton El Bezzari(hasen-i mire)


  Ndersa per magjistare te rangut me te larte nuk mund te te them dicka specifike,ndoshta nje person i vemendshem e me me shume dije mbi keto gjera mund ta dallonte me kollaj.

  Ndersa per ato qe te marrin msysh,njeriu fillon e dyshon per te,ndjen ato simptomat me lart qe te shkruajta.Ka persona qe e shprehin haptazi hasedin dhe ziline apo edhe kenaqesine dashurine e tepruar mbi ty.
  Edhe xhinet marrin mesysh.

  Kaq ne vija te pergjithshme.

 11. #111
  i/e regjistruar Maska e Do Not Tread On
  Antarsuar
  14-08-2013
  Postime
  497
  Faleminderit
  44
  88 falenderime n 61 postime

  Pr: A ju kan br magji?

  Me duket se me kane bere magjiiiiii!!!!!!!!!
  'Who is John Galt?'
  To say 'I love you' one must first be able to say the 'I' - Ayn Rand

 12. #112
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2016
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: A ju kan br magji?

  Cfare munde te bej
  me kan ber magji me kercasin shtepit e bejn krrap

 13. #113
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: A ju kan br magji?

  Magjia eshte nje nga lejesat qe Zoti u ka bere krijesave magjike si Ai, por magjia eshte nje veti e paperfillshme e pushtetit te tij te pamase. Nese ke magji engjejsh kura me e mire do ishte mjalti, m..ti i bleteve te cilin Zoti e ka alergji dhe do te largoheshe nga sferat e tij te influences, por nese ke magji xhindesh(qensh neper ajer qe kafshojne, qe tregon edhe rregullin e infrastruktures se zotit) apo njerezish mjalti nuk te ben derman por duhet te vizitosh vende te vecanta, heronjsh te cilet mund ti trembin dashakeqet e pamend.

 14. #114
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  938
  Faleminderit
  2
  27 falenderime n 27 postime

  Pr: A ju kan br magji?

  Mua per vete me kane bere magji, me kane prishur fatin, disa djaj koherash te padukshem edhe per Zotin ndoshta, qe kane konflikte pronash dhe interesash ne lagjen time, se kush duhet te loze me njerezit e lagjes dhe pse?

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •