Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 114
  1. #81
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga [era] Lexo Postimin
    Nuk besoj ne keto gjera e nuk mendoj se mund te merren mesysh nga fotot sidomos:d

    Artistet kush e di sa mesysh u merrkan se ndonjehere i shohim gjithe adhurim e ndonjehere do donim te ishim ne vend te tyre per bukurine e me rradhe...

    Aman lerini ksoj vjetersinash se sot te gjithe njerezit jane ne qejf te vet!
    Nuk vlen kjo per modelet,aktoret,apo personat publik,mesa duket, se perndryshe ...
    Feelings change - memories don't.

  2. #82
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Nuk vlen kjo per modelet,aktoret,apo personat publik,mesa duket, se perndryshe ...
    Jo mer ato kan supermbrojtje nuk arrin te ato mesyshi

    Per mendimin tim nuk mundet te merr dikush msysh sepse ja kisha hjek une ja kush

  3. #83
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    nje pyetje kam une ne lidhje me kete teme ..

    pse duhet thene "marshallah" ?
    Ka ndonje gje magjike ne prishjen e syrit ajo fjale ?
    dhe ti paraprijm syrit (kush ngjyra zakonisht marrin m'sysh, se thone ato te bardhet me shume) cfare duhet te bejme ?
    dhe e fundit e zeme se te kane marre m'sysh cfare behet ?

    thx ne advance ,
    u bene me shume se 1 pyetje ne fakt. sorry. jam kurioze. pavarsisht se jam skeptike ...mire eshte ti di.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #84

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    PINK,
    Nga ana fetare ke nje shpjegim ketu rreth atyre pyetjeve nese ke durim te lexosh.

    http://www.forumishqiptar.com/showpo...2&postcount=22

    Ndersa mua me bene kurioze disa shkrime :

    Syri i keq

    Besimi se me të shikuar mund t'u bësh dëme njerëzve, kafshëve e madje edhe gjërave, ishte i përhapur edhe në mesin e ilirëve. Shkrimtari romak, Plini, i cili shkruan për këtë, është i bindur se në mesin e ilirëve kishte njerëz të cilët me shikim mund t'i bëjë mësyshë dhe ta mbytë ata që i shikonin më gjatë... Është me rëndësi të përmendet se këta njerëz i kanë nga dy bebe në secilin sy. Duke u mbështetur te Plini po këtë e thotë edhe një autor tjetër romak, Aul Geli. Besimi se kishte njerëz që me të shikuar mund të bijë mësyshë dhe të dëmtonin ishte shumë i përhapur te popujt primitivë, po madje edhe te popujt e civilizuar dhe nuk është kurrfarë specifike ilire. Është e çuditshme që një njohës aq i mirë i kulturave paleoballkanike, si ishte Qiro Truhelka mendon se popujt që jetojnë sot në Ballkan këtë besim e morën nga ilirët.

    Aleksandër Stipqeviç - Ilirët

  5. #85
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Citim Postuar më parë nga PINK Lexo Postimin
    nje pyetje kam une ne lidhje me kete teme ..

    pse duhet thene "marshallah" ?
    Ka ndonje gje magjike ne prishjen e syrit ajo fjale ?
    dhe ti paraprijm syrit (kush ngjyra zakonisht marrin m'sysh, se thone ato te bardhet me shume) cfare duhet te bejme ?
    dhe e fundit e zeme se te kane marre m'sysh cfare behet ?

    thx ne advance ,
    u bene me shume se 1 pyetje ne fakt. sorry. jam kurioze. pavarsisht se jam skeptike ...mire eshte ti di.
    Ska problem per pyetjet perkundrazi eshte kenaqesi per ne kur te tjeret pyesin per ato gjera qe jane kurioze ose te panjohur.Pse mos lindem te ditur?

    Fjala Mashallah perdoret ne Kuran per te treguar ruajtjen nga demtimi i syrit te habitur dhe te vetkenaqur me pasurine materiale ose financiare te tij.

    Kehf :39. E pse ti kur hyre në kopshtin tënd nuk the: “Ma sha All llah, la kuwwete il-la bil-lah” - (All-llahu çka do, bëhet, s'ka fuqi pa ndihmën e Tij). Nëse ti më sheh mua se unë kam më pak prej teje edhe pasuri edhe fëmijë (krah më të dobët).

    Pra Kuptimi i fjales Mashallah eshte qe ti ia dedikon bukurine ose miresine Atij qe ai e krijoi ate dhe keshtu ti nuk e ke godet me sy.Sepse zakonisht njeriu godet me sy dhe kur themi me sy eshte ne kuptimin metaforik sepse njeriu godet dhe me shpirtin e tij.Pra si me thene ne mynyre metaforike qe prej shpirtit te tij del nje energji ose rreze qe godet nje njeri nje kafshe apo nje send.Duhet te dime qe dhe njerzit kafshet dhe sendet jane te perbere nga energjia ose nga levizja e atomeve, neutroneve, protoneve dhe mynyra e nderlidhjes se tyre me njeri tjetrin kane formuar nje materie qe ne e shikojme ne formen e saj si njeri kafshe apo send.Pikerisht dalja e kesaj energjie prej nje njeriu qe ka zili ose habi ka nje domethenie qe ky njeri kur e shikon dicka te bukur ka deshire qe ta posedoje ose ta kete dhe vete ate dhe edhe ne mynyre instiktive ai mund te kerkoje shpirterisht qe tia marre personin kete gje dhe ta kete vete.Ne kete rast kur prej shpirtit te tij del kjo deshire ziliqare e shoqeruar me habi ose deshire te zjarrte ose cmire atehere njeriu godet me sy dhe mund ta demtoje krijesen tjeter qofte ajo njeri, kafshe ose send.Kur njeriu shikon dicka te bukur dhe thote Mashallah (Cka do Zoti behet) Ai ben nje shuarje te deshirave te tij ziliqare duke ia dedikuar kete dhenie te miresise Zotit i cili ia jep kur te doje dhe permendja e Zotit ne kete rast e shuan tek njeriu te keqen goditese qofte ajo prej syrit apo prej shpirtit te tij qofte ajo prej habise ose zilise.

    Njeriu mund ta haje veten ne mesysh kur ai shikohet ne pasqyre dhe shikon nje bukuri te vetes se tij dhe nuk thote Mashallah (Cka Do Zoti behet) ne kuptimin qe bukurine e tij e ka prej Zotit.Ose kur shikon femijet e tij dhe habitet per nje fjale qe thojne ato ose nje veprim shume te bukur dhe nuk permedn Zotin atehere ai mund ta haje ne mesysh femijen e tij.

    Nuk eshte e nevojshme prekja e hundes ose e dickaje tjeter per ruajtjen e mesyshit.Mjafton vetem permendja e Zotit me kuptimin e fjaleve per tia dedikuar Atij Miresine ose ate qe ai e shikon ne ate moment.Pra dedikimi qe i behet Zotit per dicka eshte brenda fjales Mashallah(Cka do Zoti behet).

    Per me shume do i permendim ne temat e syrit.
    "Shoku Mjekesise"

  6. #86
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Citim Postuar më parë nga [era] Lexo Postimin
    Nuk besoj ne keto gjera e nuk mendoj se mund te merren mesysh nga fotot sidomos:d

    Artistet kush e di sa mesysh u merrkan se ndonjehere i shohim gjithe adhurim e ndonjehere do donim te ishim ne vend te tyre per bukurine e me rradhe...

    Aman lerini ksoj vjetersinash se sot te gjithe njerezit jane ne qejf te vet!
    Nuk flasim se lejohet foto apo jo ?

    Fotot kur del njeriu per qejf dhe i mban ne sirtarin e kujtimeve te tij eshte gje tjeter.Askush nuk po e ndalon kete.Une per vete kam shume foto te tilla nga koha kur kam qene bebe e deri dje qe bera nje foto.

    Ne po flasim per ndikimin e syrit.

    Syri eshte dy Llojesh ?

    Nazar ose msysh me Habi dhe kenaqesi
    Nazar ose Msysh me zili dhe cmire

    ato qe mund te hajne ne mesysh jane tre?

    Njeriu
    Xhindi
    Kafsha (eshte nje lloj gjarperi qe ka fuqi goditese shume te forte)

    Kush goditet nga syri?

    Njeriu
    Kafsha
    Sendet

    Cfare ndodh prej syrit?

    Vdekje
    Semundje
    Demtim
    Prishje



    Rastet e msyshit mund te jene te shumta

    Ne nese do ti permendim ato nuk do mbaronte historite e tyre

    Porse shume prej te semureve me kancer jane te semure me mesysh.

    Ai qe godet me mesyh si eshte?

    Njeriu i mire godet Njeriun e mire.
    Njeriu i Keq godet me shume
    Nena godet femine
    Shoqa shoqen
    Nusja vjeren dhe anasjelltas.
    Gruaja burrin ose burri gruan.
    Etj etj
    "Shoku Mjekesise"

  7. #87
    Blanc et noir
    Anëtarësuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Kush me thote se cilat jane ajetet dhe suret qe kane lidhje me rukjen xhemaie?!

    A mundet dikush te di se ku mund ti gjej te shkruara ashtu sic lexohen ne latinisht?!
    Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

  8. #88
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Latinisht jane tek Kuranifisnik.net por e mira me i lexuar ne gjuhen arabe sepse latinishtja i humb shqiptimin.
    "Shoku Mjekesise"

  9. #89
    Blanc et noir
    Anëtarësuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Nese di dicka me shume mbi kete rukje,dhe ajetet qe kendohen do ndihmoje shume ne pamundesi te leximit ne arabisht.Nuk nevojiten ajetet ne shqip por ne arabisht te kthyera ne germat latine.
    Dhe nje pyetje e sinqerte,kush eshte vija ndarese midis syrit dhe magjise,si mund ta dalloj nje person duke i kenduar vetes.
    Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

  10. #90
    God Bless You Maska e _Mersin_
    Anëtarësuar
    21-05-2008
    Vendndodhja
    ne nota humori
    Postime
    2,593
    Tek faqa kurani fisknik i ke ne latinisht te shkruara por ne gjuhen arabe.

    http://www.kuranifisnik.net/Download...im%20shqip.zip

    ketu ke llojet e ajeteve

    http://www.alroqya.com/ayat_gallery.htm

    Ketu ke per syrin

    http://www.alroqya.com/book/ayat/eye.htm

    ketu i ke per magjine

    http://www.alroqya.com/book/ayat/sihr.htm


    Kurse ketu i ke per degjim

    http://www.alroqya.com/sound_gallery1.htm

    3 eshte syri 4 eshte magjia 2 eshte rukje e pergjithshme

    Shiko dhe tek posti 24 qe ka postuar ai vllai musliman.


    Vija ndarese eshte qe dallohet ne rukje se prej kujt ajetesh ndikohesh me shume prej ajeteve te magjise apo syrit.
    "Shoku Mjekesise"

  11. #91
    Erga omnes Maska e fisniku-student
    Anëtarësuar
    11-10-2006
    Vendndodhja
    Nën hijen e Diellit
    Postime
    4,408
    Përrallës se 'burdushit' i pergjigjet hoxha i nderuar Hadith Miftari

    "Idea është Këshilltari më i mirë i Veprës"

  12. #92

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    A lejohet komunikimi midis personit qe kendon Ku'ran dhe exhinit gjate rukjes?!

  13. #93
    Nuk ia kam frigen shum ketyre magjive,thjesht nuk ju besoj,dhe i kundershtoj tejmase ata qe mirren me ket lloj,sepse thjesht kjo eshte ajo qe ne te vertet e degjeneron shoqerin...

  14. #94

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Dhe nje pyetje tjeter,mbasi i behet daua exhinit,dhen uk pranon Islamin e as nuk do te lere trupin e njeriut,a ka menyre tjeter per ta vrare?!(pervec djegies me kendim Ku'rani)

  15. #95
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    ndoshta egsiston dhe magjigja por te une dhe te afermit e mij ska ndodhur nje gje e tille

  16. #96
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    A lejohet komunikimi midis personit qe kendon Ku'ran dhe exhinit gjate rukjes?!
    Nuk lejohet pershkak se e demton njeriun, por neqofte se e pjyet xhinin per te gjetur magjine se ku ndodhet kjo lejohet, megjithese ata genjenj.

    Kesaj pjyetje eshte pergjigjur nje dijetar qe mua nuk me kujtohet emri i tij, por jame i sigurt qe eshte nga dijetaret selefij, sepse Mr Zeid nuk mer opinjon tjeter pervec se atyre.

  17. #97
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    17-05-2009
    Vendndodhja
    Dallas Texas
    Postime
    751
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    Dhe nje pyetje tjeter,mbasi i behet daua exhinit,dhen uk pranon Islamin e as nuk do te lere trupin e njeriut,a ka menyre tjeter per ta vrare?!(pervec djegies me kendim Ku'rani)
    Kame pare njeher qe kur i lexonin njerit ne xhami Kuran, e godisnin nga pak ne shpatulla, nuk e di a lejohet kjo, thone se dhe me ane te hixhames ka raste qe del.

  18. #98
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    PINK,
    Nga ana fetare ke nje shpjegim ketu rreth atyre pyetjeve nese ke durim te lexosh.

    http://www.forumishqiptar.com/showpo...2&postcount=22

    Ndersa mua me bene kurioze disa shkrime :

    Syri i keq

    Besimi se me të shikuar mund t'u bësh dëme njerëzve, kafshëve e madje edhe gjërave, ishte i përhapur edhe në mesin e ilirëve. Shkrimtari romak, Plini, i cili shkruan për këtë, është i bindur se në mesin e ilirëve kishte njerëz të cilët me shikim mund t'i bëjë mësyshë dhe ta mbytë ata që i shikonin më gjatë... Është me rëndësi të përmendet se këta njerëz i kanë nga dy bebe në secilin sy. Duke u mbështetur te Plini po këtë e thotë edhe një autor tjetër romak, Aul Geli. Besimi se kishte njerëz që me të shikuar mund të bijë mësyshë dhe të dëmtonin ishte shumë i përhapur te popujt primitivë, po madje edhe te popujt e civilizuar dhe nuk është kurrfarë specifike ilire. Është e çuditshme që një njohës aq i mirë i kulturave paleoballkanike, si ishte Qiro Truhelka mendon se popujt që jetojnë sot në Ballkan këtë besim e morën nga ilirët.

    Aleksandër Stipqeviç - Ilirët
    La Lune e ku mundesh me e dallu personin nëse e ka syrin e keq apo jo , çfarë karakteri ka ai edhe a janë të djallëzuar keta persona?

  19. #99
    Kronike Po nje njeri i pa djallezuar me shoqe nuk ka mendime te keqija dhe nuk do te beje keq ai i djallezuari eshte sidomos i djallezuari po i trashe .......
    nuk te ka ndodhur ndonjere te ndjesh nje njeri te te shikoje edhe te te bej te ndjesh nje avre te rende kur e ke afer .....
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

  20. #100
    Une jam shume e sigurte qe magjia nese egziston me vone kthehet ne personi qe e ben
    une per veten time nuk ju besoj edhe pse me kane ndodhur me shpune me kenduan po nuk me ndodhi gje i am still alive
    Kthe respektin me respekt... perballo me gjakftohtesi provokimet... dhe dhuroji hipokrizise indiferencen tende ...

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •