Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anëtarësuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609

    Dhuna kundër grave në Sudan po merr përmasa katastrofale

    Viktimat e luftës në Darfur mbeten gratë dhe fëmijët





    Kur në një shoqëri grave ju mungojnë të drejtat e tyre, atëherë kësaj shoqërie i mungon substanca për të gjetur një zgjidhje paqësore në raste konfliktesh. Sudani është një shembull i tillë. Aty gratë vuajnë nga pasojat e tmerrshme të terrorit.

    Gratë po presin në rradhë për ujë pranë një pompe në kampin e refugjatëve Kaseb pranë qytetit Kutum në veri të Darfurit. Furnizimi me ujë është puna ë grave në Darfur. Ashtu sic janë dhe rritja e fëmijëve, prerja e druve, një pjesë e madhe e punës bujqësore, larja e rrobave, gatimi dhe pastrimi. Në moshën 10 vjecare vajzave të Darfurit ju pritet klitorisi. Në moshën 14 deri 17 vjecare ato martohen. Gjatë martesës shumica e tyre mbeten të paktën 12 herë shtatzana dhe lindin mesatarisht 7 fëmijë. Burrin e ndajnë me dy ose tre gra të tjera.

    Gratë në Darfur vuanin që para luftës. Por që prej 1 viti e gjysmë ka filluar lufta në Sudanin Perëndimor. Që prej 17 muajsh jeta e grave është bërë e padurueshme në Darfur.


    "Quhem Fatma Abdallah. Unë kam fëmijë të vegjël dhe jam shtatzanë. Burrin ma vranë. Kam 6 kalamaj si këta këtu. Nuk kam c´të ha kështu që nuk i jap dot gjirin fëmijëve" - tregon një grua.


    "Ata më thyen krahun dhe më vodhën gjithcka që kisha. Mamaja ime nuk ecën dot dhe e mbajta në krahë gjatë gjithë rrugës. Ata vranë 7 njerëz, që nuk mundën ti varrosim dot. Të gjithë kanë ikur, vetëm të sëmurët dhe pleqtë nuk munden. Edhe ne ndejtëm. Nuk kam vëllezër dhe xhaxhallarët u vranë në Irak. Unë nuk kam asgjë, përvec këtij krahu të thyer. Duhet të lyp gjithë ditën" - tregon një gura tjetër.

    Organizata për të drejtat e njeriut Amnesty International publikon informacione mbi milicët arabë, të ashtuquajturit Janjaved, të cilët i përdhunojnë gratë më nëyrë masive dhe sistematike që prej fillimit të konfliktit në shkurt të vitit 2003. Përdhunimi si armë për nënshtrimin e një populli të tërë. Gratë në kampin e refugjatëve në Kasab nuk flasin mbi këtë temë. Për to ky është turp edhe pse ato u detyruan me dhunë.

    Një burrë vendos më në fund të flasë: Ai quhet Musa Muhamed Sulejman. 35 vjeçari ka humbur babanë dhe shumë të afërt gjatë kësaj lufte. Një nga motrat e tij ra në duart e milicëve arabë.

    "Këtu në këtë kamp ndodhen të paktën 350 vajza, që janë shtatzana nga milicët. Kur ato shkojnë të mbledhin bar për kafshët, i sulmojnë të paktën 10 apo 15 burra dhe i përdhunojnë në mënyrë brutale. Situata jonë është katastrofale."

    Sipas informacioneve të Amnesty International, milicët arabë kanë marrë nga vajzat 8 vjecare e deri në plakat 80 vjecare me vete, duke i përdhunuar ato me ditë të tëra. Gratë tregojnë se ata bërtasin dhe këndojnë kur "bëjnë fëmijët arabë".

    Lufta e ashpër për mbijetesë zotëron jetën e refugjatëve dhe grave të përdhunuara. Dhuna kundër grave vazhdon.


    DW
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  2. #2
    ga ga Maska e bunny
    Anëtarësuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    KESHILLI I SIGURIMIT MIRATON PROJEKTREZOLUTEN PER SUDANIN
    Këshilli i sigurimit i OKB-së me shumicë votash ka aprovuar një rezolutë që i kërkon Sudanit të çarmatosë dhe gjykojë milicët e akuzuar se kanë kryer masakra në rajonin e Darfurit. Ndërkohë qeveria sudaneze nuk humbi kohë në hedhjen poshtë të rezolutës së OKB-së për Darfurin. Ministri i Informacionit, Al Zahawi Ibrahim Malik tha në një deklaratë se rezoluta nuk ishte e saktë dhe përqëndrohej më shumë në milicinë janjaweed sesa në vuajtjet e njerëzve. Ambasadori sudanez në OKB, Elfatih Erwa tha se megjithatë, qeveria do të zbatojë rezolutën. Diplomatët thanë se nuk i përket Sudanit të pranojë apo hedhë poshtë rezolutën që bën thirrje që milicët janjaweed të çarmatosen dhe ata që janë përgjegjës për vrasjet të gjykohen.
    Sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Kofi Anan tha se shpresonte se rezoluta do të siguronte marrjen e masave për të parandaluar katastrofën humanitare në Darfur.

    Britani e Madhe pergatit trupat per Sudan
    (me falni qe eshte anglisht )

    British soldiers on standby to avert humanitarian disaster in Darfur
    British soldiers are being put on standby this weekend for possible deployment to Sudan as aid agencies warned that hundreds of thousands of lives could be at risk in the western region of Darfur.

    Soldiers of the 12th Mechanised Infantry Brigade, based on Salisbury Plain, are being told that they might have to go to Sudan. Last week the UN Security Council gave the Khartoum government 30 days to take action against Arab militias, known as the Janjaweed, or face possible sanctions. But aid groups say the delay could see tens, possibly hundreds of thousands, of people die from starvation, disease and armed attack.
    Ndryshuar për herë të fundit nga bunny : 31-07-2004 më 19:14
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  3. #3
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Një raport i vëzhguesve afrikanë në rajonin e Darfurit në Sudan thotë se shumë civilë ishin lidhur dhe djegur të gjallë gjatë një sulmi të milicëve në fillim të këtij muaji. Raporti, që u përgatit nga vëzhguesit e Bashkimit Afrikan, thotë se milicët që mendohet se janë luftëtarë arabë të njohur si Xhanxhauidë, sulmuan një fshat në këtë rajon, duke vrarë civilët dhe duke plaçkitur gjithçka. Në një takim të Bashkimit Afrikan në kryeqytetin e Etiopisë, Adis Abebë, u vendos që të përgatiten plane për një mision paqeruajtës në shkallë të gjerë në Sudan, për të çarmatosur milicët dhe për të mbrojtur civilët në rajonin e Darfurit. Eshtë hera e parë që kjo organizatë po shqyrton mundësinë e ndërhyrjes ushtarake në një vend anëtar të saj. Duke folur në Kajro pas takimit me presidentin egjiptian, Hosni Mubarak, zoti Pauell tha se presioni mbi qeverinë sudaneze duhej ruajtur, por nuk tha se sa kohë Shtetet e Bashkuara do t’i linin Sudanit për të vepruar. Më parë, zoti Pauell kishte deklaruar se konsensusi në Këshillin e Sigurimit për një rezolutë të ashpër ndaj Sudanit po forcohej. “Mendoj se qeveria e Sudanit e ka kuptuar se bashkësia ndërkombëtare po flet gjithnjë e më shumë me një zë të vetëm duke i kërkuar asaj që të veprojë, ndonëse ende ka dallime nëse duhen vendosur sanksione ndaj këtij vendi”, -tha ai. “Në takimet që zhvillova në fundjavë me një numër anëtarësh të Këshillit të Sigurimit, krijova përshtypjen se Këshilli i Sigurimit po shkon drejt në rezolute të tillë, e cila po fiton përkrahje nga ata që e shohin se sa e rëndë është kriza në rajonin e Darfurit”, -tha sekretari amerikan i Shtetit.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  4. #4
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    OKB-ja e Sudani diskutojnë për Darfurin

    Plane për të dyfishuar numrin e forcave të sigurisë

    Ministri i Jashtëm sudanez, Doktor Mostapha Osman Ismail, tha se në takim ishte rënë dakord për një lloj kalendari të 30 ditëve të ardhshme dhe më tej me synimin për të përmirësuar situatën në Darfur

    Autoritetet në Sudan kanë bërë publike plane për të dyfishuar numrin e forcave të sigurisë në Darfur deri në 12 mijë trupa gjatë katër muajve të ardhshëm. Ky lajm u dha gjatë një takimi në kryeqytetin e vendit Hartum midis zyrtarëve të qeverisë dhe përfaqësuesit të lartë të OKB-së, Jan Pronk. Përfaqësuesi i posaçëm i sekretarit të përgjithshëm, Jan Pronk, e përshkroi takimin e të hënës si pozitiv. Ai i tha BBC-së se kishte përparim në zbatimin e marrëveshjes së muajit të kaluar midis OKB-së dhe Sudanit për përmirësimin e gjendjes së sigurisë në Darfur. Zoti Pronk tha se misioni i përbashkët i verifikimit, që ishte dërguar në Darfur javën e shkuar, nuk kishte gjetur prova të kthimit me forcë të personave të zhvendosur nga qeveria sudaneze. Ai shtoi se qeveria e Hartumit kishte premtuar që kthimi të bëhej mbi baza vullnetare. Zoti Pronk tha se, ndërsa siguria nëpër kampe ishte përmirësuar, ekzistonte shqetësim i madh lidhur me veprimet armiqësore të grupeve rebele dhe milicisë në rajon. Ambasadori britanik në Hartum, William Patey, i cili mori pjesë në takim, i tha BBC-së se ata kishin diskutuar lidhur me mënyrat me të cilat qeveria mund të përmirësonte mbrojtjen e kampeve dhe sigurinë në Darfur në përgjithësi. Ministri i Jashtëm sudanez, Doktor Mostapha Osman Ismail, tha se në takim ishte rënë dakord për një lloj kalendari të 30 ditëve të ardhshme dhe më tej me synimin për të përmirësuar situatën në Darfur.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  5. #5
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Eshte interesante nje gje ketu!
    Antaret e forumit te cilet me goje plot helm flasin per Ameriken dhe perendimin ne rastin e Irakut(kan te drejte) , nuk flasin asnje fjale per 40 000 Sudaneze te vrare, 1 000 000 te debuar nga kasollat e tyre se shtepi nuk kan, gjer ne 10 000 gra te perdhunuara nder keto edhe vajza 8 vjecare etj etj....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  6. #6
    I shkreti Mahmut Jihadi Maska e LONDON-TIRONC
    Anëtarësuar
    08-12-2002
    Postime
    279
    Citim Postuar më parë nga iliria e para
    Eshte interesante nje gje ketu!
    Antaret e forumit te cilet me goje plot helm flasin per Ameriken dhe perendimin ne rastin e Irakut(kan te drejte) , nuk flasin asnje fjale per 40 000 Sudaneze te vrare, 1 000 000 te debuar nga kasollat e tyre se shtepi nuk kan, gjer ne 10 000 gra te perdhunuara nder keto edhe vajza 8 vjecare etj etj....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Amerika edhe nje here e tregoi fytyren e saj te vertete me mosnderhyrjen e saj por Amerika do ta shpaloste agresivitetin e saj nese do te nderhynte ne Sudan . Populli sudanez qe tashme po vret veteveten me bajoneta i ben thirrje Amerikes edhe Europes per te nderhyre qe ti japi fund kesaj tragjedie por nese nje ushtar amerikan do te shkele ne token sudaneze, atehere e tere bota myslymane do ta denoje kete akt agresiv si nje akt qe thellon edhe me shume idene per qellimet neokolonialiste e per neokryqezatat amerikane ne boten arabe, keshtuqe populli sudanez do te rrembeje armet ne nje jihad te ri per ta shporrurr agresorin.
    Kur ne niseshim per marrshim,zuzkat qanit me ngasherim.
    Ne Jarovesh ne po vemi,kush nuk beson borxh nuk ja kemi.

  7. #7
    Citim Postuar më parë nga LONDER-TIRONC
    Amerika edhe nje here e tregoi fytyren e saj te vertete me mosnderhyrjen e saj por Amerika do ta shpaloste agresivitetin e saj nese do te nderhynte ne Sudan . Populli sudanez qe tashme po vret veteveten me bajoneta i ben thirrje Amerikes edhe Europes per te nderhyre qe ti japi fund kesaj tragjedie por nese nje ushtar amerikan do te shkele ne token sudaneze, atehere e tere bota myslymane do ta denoje kete akt agresiv si nje akt qe thellon edhe me shume idene per qellimet neokolonialiste e per neokryqezatat amerikane ne boten arabe, keshtuqe populli sudanez do te rrembeje armet ne nje jihad te ri per ta shporrurr agresorin.
    ti flet perçart...
    nuk merret vesh se çfare do me thane... o trim duhet te kesh pak tru per te qene sarcastic otherwise you suck... nejse...

    para ca ditesh Powell vizitoi Sudanin dhe kjo ishte vizita e pare qe prej 25 vjetesh e nje zyrtari te larte amerikan. te bejme pyetjen:
    ku ka qene Amerika deri tani???
    Thuaje te verteten; le te largohen prej teje te poshtrit.

  8. #8
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Amerika eshte e pranishme cdokund dhe cdohere.
    Kete e dine te gjithe.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  9. #9
    Citim Postuar më parë nga StormAngel
    Amerika eshte e pranishme cdokund dhe cdohere.
    Kete e dine te gjithe.
    si ta kuptojme kete?
    Thuaje te verteten; le te largohen prej teje te poshtrit.

  10. #10
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Shume lehte eshte ne fakt.
    Merr shiko zhvillimin e Ballkanit ne keto 10 vitet e fundit qe kur Amerika eshte prezente ne ate vend,merri analizo ndodhite ne Afganistan,Irak e gjetiu neper bote dhe do e kesh parasysh se ne bote ekzistojne dy lloj shtetesh:Pro Amerikane dhe Kunder Amerikane.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  11. #11
    honduarsi tek cila kategori futet nga keto? kot sa per merak...
    Thuaje te verteten; le te largohen prej teje te poshtrit.

  12. #12
    ti storm-angel nganjehere ia fut si kau peles... thu diçka po se ça lidhje ka me temen smerret vesh...
    Thuaje te verteten; le te largohen prej teje te poshtrit.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061

    Lidhja Arabe mbështet Sudanin

    Marre nga BBC News Ne Shqip

    Ministrat e jashtëm të vendeve arabe, të mbledhur në një takim të jashtëzakonshëm në Kajro, i kanë bërë thirrje Kombeve të Bashkuara që t'i lënë më shumë kohë qeverisë së Sudanit për të zgjidhur krizën në rajonin e Darfurit.
    Një deklaratë e nxjerrë në fund të takimit të Lidhjes Arabe, e quan të papërshtatshëm afatin 30-ditor që ka vënë rezoluta e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e miratuar në fund të korrikut.

    Ministri i jashtëm egjiptian, Ahmed Abul Gheit, tha se ndoshta duhen katër muaj për ta vënë nën kontroll situatën në rajonin e Darfurit.

    Kjo ishte një mbledhje e jashtëzakonshme që u thirr me kërkesën e qeverisë së Sudanit, e cila është e shqetësuar për mundësinë e sanksioneve apo, më keq, të një ndërhyrjeje ndërkombëtare.

    Sudani mori atë që dëshironte nga Lidhja Arabe.

    Në deklaratë vlerësohen masat që ka marrë qeveria sudaneze për të çarmatosur milicët arabë, të njohur si Xhanxhauidë, dhe për të nxjerrë para drejtësisë ata që janë përgjegjës për shkeljet e të drejtave të njeriut në rajonin e Darfurit.

    Ministrat e jashtëm të vendeve arabe gjithashtu premtuan se do ta ndihmonin Sudanin në përpjekjet për ta zgjidhur konfliktin me mjete paqësore dhe hodhën poshtë thirrjet për vendosjen e sanksioneve ndaj Sudanit apo për dërgimin e një force ndërkombëtare atje.

    Një raport i përgatitur nga një mision faktmbledhës i Lidhjes Arabe për situatën në Darfur para disa muajsh, e shfajësonte qeverinë e Sudanit dhe përmendte disa faktorë të tjerë që kishin çuar në atë gjendje, si thatësira e tejzgjatur, konflikti etnik dhe varfëria në rajonet perëndimore të Sudanit.



    [Mos perdor terma ofendues si 'callma' - Moderatori]
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga AsgjëSikurDielli : 09-08-2004 më 11:09
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e R2T
    Anëtarësuar
    18-04-2003
    Postime
    1,061

    Ditari i një punonjëse humanitare

    Punonjësit e organizatave humanitare nga gjithë bota dhe të agjensive të Kombeve të Bashkuara, po përballen me një nga krizat më të mëdha humanitare të botës - atë në rajonin e Darfurit në Sudan.
    Sacha me refugjatë të Darfurit
    Që prej një viti e gjysëm, mbi 1 milionë vetë janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në rajon për shkak të dhunës të shkaktuar nga milicët arabë.

    Shumë prej tyre janë vendosur në kampe refugjatësh në Çadin fqinjë, por ka dhe nga ata që janë vendosur në zona të tjera të vendit.

    Sacha Westerbeek punon për Fondine OKB-së për Fëmijët UNICEF në Nyala, në jug të Darfurit.

    Që prej pothuaj një muaji, ajo po mban një ditar për faqen e internetit të BBC-së. Në të, ajo tregon vuajtjet e banorëve të Darfurit dhe përpjekjet e organizatave humanitare për t'u ardhur atyre në ndihmë. Më poshtë mund të lexoni një pjesë të ditarit të saj.

    E premte 30 korrik

    Kërcënimi i përhapjes së kolerës është realitet në shumicën e kampeve për personat e zhvendosur brendapërbrenda rajonit dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ka nisur një fushatë masive imunizimi ndaj saj.

    Faza e parë e saj, në Kalma, u zhvillua nga 21 deri në 25 korrik dhe e dyta do të zhvillohet javën e ardhshme.

    Fushatën po e ndihmojnë dhe ministria e Shëndetësisë e vendit dhe dhe organizata joqeveritare Mjekët e Botës e UNICEF-i.
    Ka filluar një program masiv imunizimi

    Qendra ku kryhet imunizimi janë vendosur në një qendër fëmijësh që mbështetet nga UNICEF-i dhe në shkolla. Qindra fëmijë ndjekin me kureshtje se çfarë po ndodh. Makinat venë e vijnë dhe mjekët e infermierët tok me vullnetarët, përzjejnë ujin me substanca me pamje të çuditshme: sodium bikarbonati.

    Në secilin prej sektorëve ka nga një ekip me punonjës lokalë e ndërkombëtarë... Ata shkojnë nga njëri vendbanim në tjetrin për t'u siguruar s etë gjithë personat mbi moshën dy vjeçare, marrin dozën e parë të vaksinës së kolerës.

    Unë pashë disa nga 42,878 burrat, gratë e fëmijët që morrën këtë dozë. Ata ishin të gatshëm ta bënin këtë pasi u është thënë se ajo nuk do t'i lejojë të preken nga sëmundja. Fëmijët parakalojnë me krenari duke treguar gishtat e tyre ngjyrëvjollcë nga vaksina. Kjo më kujton paksa kohën e zgjedhjeve kur gishti ngjyroset për të treguar se e ke hedhur votën.

    E mërkurë 28 korrik

    Në kampet e të zhvendosurve bëhet punë e jashtëzakonshme dhe unë për vete kam pikë të dobët për organizata humanitare që shpëtojnë jetë njerëzish.

    Punonjësit që punojnë në qendrat ushquese terapeutike dhe suplementare, më shumë se të tjerët, nuk kursehen. Çdo ditë, ata përballen me vuajtjet e shumë fëmijëve të sëmurë nga ushqimi i pamjaftueshëm Disa prej tare, janë më shumë me të vdekurit sesa me të gjallët.
    Për Aishen dhe foshnjën e saj kujdesen në qendrën e ushqimit

    Para disa ditësh shkova në njërën nga qendrat e ushqimit të Mjekëve pa kufi. Qendra e kujdesit terapeutik ditor është në fakt një rradhë çadrash. Gratë dhe fëmijët ulen në rrogoza. Vapa është pothuaj e padurueshme dhe kutërbimi i sëmundjes ndjehet kudo. Është e cuditshme. Fëmijëta zakonisht janë të zhurmshëm, por këtu dëgjon vetëm ndonjë rënkim aksidental.

    Shoh një grua me një fëmijë. Fëmija duket se është shumë i sëmurë nga ushqimi i pamjaftueshëm. Unë nuk jam doktoreshë, por më duket se nuk është gjë e mirë kur një fëmije i numrëohen brinjët.

    Aisha, nëna, përpiqet ta qetësojë të birin, Abdula, duke i dhënë qumësht gjiri. Por nuk çfarë t'i japç më. Gjinjtë e saj janë të reshkur dhe nuk kanë më qumësht.

    Aisha erdhi në kampun e Kalmas para tre muajve me të gjashtë fëmijët e saj, por në qendër u paraqit vetëm para pak ditësh.

    Ajo e dinte se djali po i keqësohej dita-ditës, por i ishte dashur të ndihmonte vajzën e saj shtatzënë që lindi me probleme. Iu desh që gjithë paratë që kishin për ushqime, t'i linin në spital.

    Tani që Aisha është në Klinikë, vajzës së saj, që ende nuk është shëruar nga operacioni, i duhet të kujdeset për të sapolindurin e saj dhe për katër vëllezërit e motrat e tjera. Abdullai tashmë është vaksinuar për sëmundjet e zakonshme të fëmijëve dhe ka marrë mjekim për krimbat e zorrëve. Të dyve nënë e bir, do t'u duhet të vijnë në klinikë për të paktën tre muaj rresht, që të mjekohen
    Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

  15. #15
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar më parë nga Saint-Simone
    ti storm-angel nganjehere ia fut si kau peles... thu diçka po se ça lidhje ka me temen smerret vesh...
    Saint-Simone,
    Lexo postimin tim me vemendje nje here,pastaj edhe nje here...edhe nje edhe nje,edhe ne fund do marrish vesh se cka du te them (me shprese qe do marrish vesh) e kjo ne pike te shkurtera i bie kshu:
    Amerika eshte policja boterore.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Albin
    Anëtarësuar
    06-03-2004
    Vendndodhja
    ???
    Postime
    242
    Darfur-Sudan

    Udhëheqës me influencë të organizatave evangjeliste të SHBA-së kanë nënshkruajtur një letër, në të cilën kërkojnë nga presidenti Bush që të ndërmer akcion ushtarak kundër Sudanit, pasi që qeveria e Sudanit tha se është e gatshme që ta ndaj fuqinë dhe pasurinë me “rebelët” e Darfurit.

    “Tani është koha që Shtetet e Bashkuara të marrin një rolë më vendimtar për ndalimin e masakrave dhe vrasjeve”, shkruan në letrën e nënshkruajtur nga 35 udhëheqës të organizatave evangjeliste të cilat së bashku kanë diku reth 50 milion anëtarë, publikuar nga agjencia Reuters më, 4 gusht.

    Ata u ankuan se rezoluta e Kombeve të Bashkuara për Darfurin nuk ka shkuar aq larg, sa që të kërcënohet me intervenim ushtaratik kundër Sudanit.

    “Kjo administratë duhet ta kuptojë se gjendja në Darfur është shumë serioze”, tha Richard Cizik, anëtar i Shoqatës Nacionale të Evangjelistëve.

    “Nga këndvështrimi moral, ne nuk mund të rrimë duarkryq dhe të frikësohemi për pasojat e intervenimit, kur pasojat e mosintervenimit janë të mëdha” shtoi ai.

    Ky mesazh bën presion ndaj presidentit Bush dhe përpjekjet e tij për të fituar në këto zgjedhje, meqë evangjelistat janë pjesë e bazës së tij politike.

    Organizata Botërore Shëndetësore dhe “Doktorët pa kufij” më herët, i kanë kundërshtuar raportet e mediave perëndimore për vrasjet masive dhe dhunimet në Darfur, duke i konsideruar këto reporte si kampanjë propaganduese.

    Ndërrimi i ngjyrës

    Në mesin e atyre që kanë nënshkruajtur ishin udhëheqësit e disa sekteve krishtere, siç janë Asambleja e Zotit dhe Kisha Nazeriane. Po ashtu edhe udhëheqësit e Shoqatës Nacionale të Evangjelistëve, Aleancës Botërore të Evangjelistëve dhe disa shkolla, organizata bamirëse dhe botuese evangjeliste.

    “Ne këtë e shohim si një shansë që të depërtojmë në mesin e muslimanëve në emër të krishtit” është citat nga udhëheqësi i Shoqatës Nacionale të Evangjeliste Ted Haggard, i cituar nga VVashington Post.

    “Të krishterët janë tmerruar nga ky lloj gjenocidi, dhe ne nuk duam që kjo të ndodh në gjeneratën tonë” shtoi ai.

    Kjo letër shënon ndërrimin e qëndrimeve të organizatave evangjeliste të SHBA-së, të cilat janë munduar me vite ta zgjidhin problemit në mes të qeverisë islamike në Sudan dhe krishterëve të Jugut.

    Kjo letër erdhi disa ditë pasi një ekspert Sudanez tërhoqi vërejtjen nga një “vërshim” i misionarëve krishterë të cilët do të hynë me maskën e organizatave humanitare nëse ndërmiret intervenim ushtarak në këtë regjion ku shumica e popullatës janë muslimanë.

    Në vitin 2000, mediat kanë reportuar se Grupe misionare Amerikane kanë hapur “Institutin për studime Islame” dikund në Amerikën Latine që të mund të mësojnë për islamin e pastaj t’i invadojn vendet islame e të mundohen t’i konvertojn në krishterizëm.

    Disa studiues kanë frikë se intervenimi ushtarak në Sudan ka për qëllim që ta dobësoj rolin e mbetjes së identitetit islam në Darfur, ku nuk ka krishter e as kisha. Sudani jugor nuk ka më shumë se tre milion krishter edhe pas valëve masive të konvertimit që filloi që në vitin 1919.

    Ndarja e forcës

    Kjo erdhi pasi i dërguari special i Kofi Ananit, Jan Pronk tha se sigurimi në kampet e Darfurit është përmirësuar.

    Qeveria e Hartumit gjithashtu ka ndërmar hapa për përmirësimin e sigurimit dhe lejimit të refugjatëve të kthehen në Darfur.

    Sudani ka ndërmend ta rrit numrin e policëve në Darfur prej 5000 në 6000 dhe të dërgon më shumë trupa.

    Qeveria gjithashtu shpreh gatishmëri që ta ndaj forcën dhe pasurinë me “rebelat” e Darfurit.

    “Ne jemi të gatshëm të ndajmë forcën dhe të ardhurat në Darfur, në jemi të gatshëm për federalizim” tha për AFP-në ministri i informatave Al-Zhaëi Ibrahim Malik.

    “Ne jemi të gatshëm që të arrijmë marëveshje, siç kemi vepruar në zgjidhjen e problemit në Sudanin Jugor” tha Malik duke iu referuar bisedave paqësore në mes Ushtrisë Popullore Çlirimtare të Sudanit dhe Kenisë me qëllim të dhënies fund luftës civile dy dekadëshe.

    Këshilli i sigurimit i KB e ka miratuar rezolutën të premten e kaluar duke i dhënë Hartumit afat prej 30 ditëve që ti çarmatos formacionet paramilitare, në të kundërtën do të ketë sankcione kundër Sudanit.

    plus kesaj sherbimet sekrete amerikane kane nje dekade te cilat sikur furnizonin me arme shah masuidn ose alenacen e evriut ne afganistan kunder pushtetit te talebaneve te njeten gje po bejne dhe ne sudan duke i furnizuar me armne grupet krishtere vetem per vetem qe te pergatisin terrenin nderkombetare per nderhyrjen kunder sudanit ku dihet mire bombardimi qei i beri amerika me rraketat kruiz fabrikave te farmacive ne sudan ne preteksin lufte kunder terrorizmit.Po ky terrorizem qe po mbjellin dhe po e perhapin ne mynyre propagandistike neper bote nbe lufte kunder islamit po kete terrorizem do korrin dhe ky terrorizem do ia shqye shalet te cilat po i ngren sa nje njerin shtet islam ne tjetrin.

  17. #17
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    Kot sa per informacion

    Ne rajonin e darfurit me popullsi 100% muslimane kohet e fundit eshte zbuluar nafte dhe uranium dhe deri dje Sudani prodhonte 250 mije fucia ne dite nafte me kete zbulim te ri ai do te arrije nje shifer prej 2,5 miljon fucia ne dite.Kjo sipas nje stacionit al jazeera.

  18. #18
    ...
    Anëtarësuar
    26-11-2003
    Vendndodhja
    PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
    Postime
    1,428
    Citim
    Postuar më parë nga LONDER-TIRONC




    Amerika edhe nje here e tregoi fytyren e saj te vertete me mosnderhyrjen e saj por Amerika do ta shpaloste agresivitetin e saj nese do te nderhynte ne Sudan . Populli sudanez qe tashme po vret veteveten me bajoneta i ben thirrje Amerikes edhe Europes per te nderhyre qe ti japi fund kesaj tragjedie por nese nje ushtar amerikan do te shkele ne token sudaneze, atehere e tere bota myslymane do ta denoje kete akt agresiv si nje akt qe thellon edhe me shume idene per qellimet neokolonialiste e per neokryqezatat amerikane ne boten arabe, keshtuqe populli sudanez do te rrembeje armet ne nje jihad te ri per ta shporrurr agresorin.



    ti flet perçart...
    nuk merret vesh se çfare do me thane... o trim duhet te kesh pak tru per te qene sarcastic otherwise you suck... nejse...
    O lal e bone qe e bone coje deri ne fund. Shpjegoja ca eshte sarkastik mos te lodhet duke hap fjalorin, se as nuk ka per ta gjet dot. Edhe s'ka rendesi ta marri vesh se cfare tha, rendesi ka qe shkrujti edhe u gajasen te gjithe me humorin shume te thelle. Papa, me dy tre te tilla Shqiperia ka per tu bo si USA per 24 ore.
    HOLLAND...

  19. #19
    Kjo teme ne vend qe te merret me trajtimin e dhunes kunder grave ne Sudan...e shoh qe paska shkuar per lesh duke u marre me trajtimin e ketij shkrimit te meposhtem:

    Citim Postuar më parë nga LONDER-TIRONC
    Amerika edhe nje here e tregoi fytyren e saj te vertete me mosnderhyrjen e saj por Amerika do ta shpaloste agresivitetin e saj nese do te nderhynte ne Sudan . Populli sudanez qe tashme po vret veteveten me bajoneta i ben thirrje Amerikes edhe Europes per te nderhyre qe ti japi fund kesaj tragjedie por nese nje ushtar amerikan do te shkele ne token sudaneze, atehere e tere bota myslymane do ta denoje kete akt agresiv si nje akt qe thellon edhe me shume idene per qellimet neokolonialiste e per neokryqezatat amerikane ne boten arabe, keshtuqe populli sudanez do te rrembeje armet ne nje jihad te ri per ta shporrurr agresorin.
    Nuk e kuptoj...kaq me horizont te ngushte jeni qe merreni dhe nuk ju ze gjumi nqse dikush tjeter flet ndryshe nga c'mendoni ju??? Me vjen shume keq qe jeni kaq te ngushte ne shpirt. Ne fund te fundit kjo teme eshte per Sudanin dhe ne hame kokat me njeri tjetrin. (Sa per kujtese: Ne jemi shqiptare!) Nuk e marr vesh...pse i provokoni njerezit kot...jo folje percart jo me the te thashe...jo permenden fjalore qe duhen hapur e blach blach blach....skepticizem, arrogance...O Zot!!cdo njeri ka menyren e tij te te shprehurit...disa jane shakaxhinj e disa sarkastike... ca strikte e ca ku di une...Po pse more prape ne si ne kohen e Partise...qe hipte xhaxhi ne nje koder dhe thoshte ti aty nuk po e mban prapanicen drejt...pa drejtohe cik or else!

    Lerini ore njerezit te shprehen si te duan dhe hapini zemrat e mbushura me urrejtje se e beni dhe forumin si kamp perqendimi...Zoti na ruajt!!!

    Green

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e abnk
    Anëtarësuar
    27-07-2004
    Vendndodhja
    Vendi i fundit i lire n'bote, USA
    Postime
    242
    Citim Postuar më parë nga LONDER-TIRONC
    Amerika edhe nje here e tregoi fytyren e saj te vertete me mosnderhyrjen e saj por Amerika do ta shpaloste agresivitetin e saj nese do te nderhynte ne Sudan . Populli sudanez qe tashme po vret veteveten me bajoneta i ben thirrje Amerikes edhe Europes per te nderhyre qe ti japi fund kesaj tragjedie por nese nje ushtar amerikan do te shkele ne token sudaneze, atehere e tere bota myslymane do ta denoje kete akt agresiv si nje akt qe thellon edhe me shume idene per qellimet neokolonialiste e per neokryqezatat amerikane ne boten arabe, keshtuqe populli sudanez do te rrembeje armet ne nje jihad te ri per ta shporrurr agresorin.
    Vetem me e pa prej aspektit ushtarak, asht krejt e pamujtun me nderhye. Ndermjet Irakut e Afganistanit (pa permende vende t'tjera) ushtrija asht krejt tue u perdore. T'rralle jane ata ushtare qi nuk kane marre pjese t'pakten n'nji fushate n'dy vjetet e fundit.
    Defend the second amendment

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. KOSOVE-1981 - Rrofte Republika Socialiste e Kosoves
    Nga DYDRINAS në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 07-07-2018, 11:21
  2. Gjergj Kastrioti sipas pikëpamjeve antishqiptare
    Nga Davius në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 77
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
  3. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44
  4. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •