Close

Rezultati i Sondazhit: Sondazh i mbyllur!

Votues
0. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • .

  0 0%
 • .

  0 0%
Faqja 37 prej 54 FillimFillim ... 27353637383947 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 721 deri 740 prej 1076
 1. #721
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  A ka diksuh informata per kete Tv qe duhet te hapet shpejte
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 2. #722
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Babadimer, futet nje here ne muaj ne forum dhe hap tema vend e pa vend.

  Ke nje teme te pergjithshme per NDODHITE NE MAQEDONI, dhe shqetesimet tua mund t'i shprehesh ne ate teme. Sepse nuk hapet teme per cdo pyetje ne forum. Forumi trajton problematika per te gjera se nje pyetje e thjeshte qe mund te te kishte lindur ne mend ti.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #723
  i/e regjistruar Maska e valius
  Antarsuar
  21-05-2007
  Postime
  277
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Flitet se milioneri shqiptar lazim destani do te hap nje Tv te fuqishme satelitore a ka diksuh me shume ifnromata per kete ceshtje
  edhe do i jep filmat e Blerimit aty heheheh (tallem) do ishte shum mire poqese do bente nje veprim te tille ndoshta edhe ne ne maqedoni do te benim nje televizion shqiptar si puna e Top Chanel ne Shqiperi .........

 4. #724
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  te shrespojme se do te behet nje tv si Top chanell.Po njehere ta shohim sa eshte e vertete se do hap tv
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 5. #725
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  Xhilijan Millovanoviq: Prparim n zbatimin e Marrveshjes s Ohrit


  "N Republikn e Maqedonis ka stabilitet politik”. Maqedonia ka arritur prparim t madh nga viti 2001, nga miratimi, por edhe n zbatimin rrjedhs t Marrveshjes s Ohrit. Kshtu ka vlersuar n deklaratn e saj me rastin e gjasht vjetorit t nnshkrimit t Marrveshjes Korniz, ambasadorja e SHBA-ve n Maqedoni, Xhilijan Millovanoviq.

  Ambasadorja e SHBA-ve n Maqedoni, Xhilijan Millovanoviq ka theksuar se Maqedonia ka arritur prparim t jashtzakonshm n realizimin e Marrveshjes s Ohrit, ndrkoh q zbatimi i saj po rrjedh sipas asaj q sht parashikuar.
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 6. #726
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime

  akuza PDSH akuzon BDI

  Besim Dogani akuzon BDI-ne ne pervjetorin e jashte

  PDSH: pa asnje manifestim ne 6 vjetorin e MO

  Nnkryetari i Parlamentit, Besim Dogani ka akuzuar BDI-n se po mundohet t prvetsoj kt manifestim, ndrsa ka thn se e njjta po i manipulon shqiptart sa i prket implementimit t saj
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 7. #727
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  Botuar: 13 Aug 2007
  Gjasht vite nga Marrveshja korniz

  Sot mbushen gjasht vite nga Marrveshja e Ohrit, e cila shnoi fundin e konfliktit ushtarak dhe u b nj ndr dokumentet kye nga realizimi i t cilit varet edhe ardhmria euroatlantike e Maqedonis.

  vazhdon


  Me Marrveshjen korniz t nnshkruar m 13 gusht t vitit 2001 n Ohr, pushteti i athershm i koalicionit t gjer u pajtua t bj ndryshime t shumta kushtetuese dhe ligjore, me t cilat do t garantohen t drejta m t mdha dhe prfaqsim m i mir bashksis shqiptare n Maqedoni.

  Nnshkruer t Marrveshjes s Ohrit jan lidert e partive politike, t cilat ather e prbnin koalicionin e gjer qeveritar - Lubo Georgievski, Branko Crvenkovski, Imer Imeri, Arbn Xhaferi dhe kryetari i ndjer Boris Trajkovski.

  Si garantues t obligimeve t marra u nnshkruan edhe prfaqsuesit e SHBA-ve dhe Bashkimit Evropian (BE).

  Konflikti ushtarak n Maqedoni filloi m 17 shkurt t vitit 2001, n fshatin kufitar Tanush, n Karadak t Shkupit, ndrsa brenda disa javsh luftimet u zgjeruan n rajonin e Likovs-Kumanovs dhe at t Tetovs.

  Luftime m t ashpra, me prdorim t tekniks s rnd ushtarake dhe aviacionit, zhvilloheshin n rajonin e Radushs dhe fshatit Harain t Shkupit, n dy muajt e fundit t konfliktit, i cili zgjati tet muaj t paplot.

  Luftimet zhvilloheshin mes Forcave policore dhe ushtarake maqedonase dhe ish-Ushtris lirimtare Kombtare (UK).

  Pas konfliktit udhheqsia e UK-s formoi parti politike, Bashkimin Demokratik pr Integrim (BDI), e cila parti pas zgjedhjeve t shtatorit t vitit 2002, u b pjes e pushtetit bashk me Partin Socialdemokrate t Maqedonis (LSDM) dhe Partis Liberale Demokratike (PLD).

  N konfliktin tetmujor humbn jetn rreth 120 ushtar, polic dhe pjestar t prbrjes rezerve ushtarake. Numri i viktimave n radht e UK-s, edhe sot e ksaj dite nuk sht i njohur.
  /V.H./Liria (marre nga liria kombetare)
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 8. #728
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  Fillon bashkimi i Maqedonise me Bullgarine; ish-kryeministri i Maqedonise Georgievski merr pjese ne zgjedhjet lokale ne Bullgari

  Po hidhen hapat e para te bashkimit politik midis Maqedonise dhe Bullgarise. Ideatori i saj eshte ish-kryetari i VMRO-DPMNE dhe ish-kryeminister i Maqedonise Lupco Georgievski. Georgievski vazhdon karriern e tij politike n Bullgari.  S bashku me Kiril Pendevin, ish drejtor i Banks Ballkanike n Shkup, Georgievski do t marre pjes n zgjedhjet e ardhshme lokale q do t mbahen s shpejti n Bullgari. Georgievski sht antar i Komitetit iniciativ pr kandidaturn e Pendevit pr prefekt t Bllagoevgradit, ndrkoh prve mbshtetjes s ish-kryeministrit t Maqedonis, mbshteje kandidaturs s tij i ka dhn edhe ish-prefekti i Strumics, Kiril Janev.
  Nje nga bashkepuntoret me te ngushte te Georgievskit eshte kryeministri aktual i Maqedonise Nikolla Gruevski/11 Aug 2007/V.H.
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 9. #729
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  MARRVESHJA KORNIZ (1) |

  Prmbajtja e marrveshjes korniz pr zgjidhjen e situats politike e t siguris n Maqedoni, q t hnn edhe zyrtarisht, n gjuhn angleze e nnshkruan kryetari i Republiks s Maqedonis, Boris Trajkovski, lideri i VMRO-DPMNE-s dhe kryeministr Lubo Georgievski, lidert e LSDM-s Branko Crvenkovski, t PPD-s Imer Imri dhe PDSH-s Arbn Xhaferi. N dokument, nnshkrime si dshmitar zyrtar i vun edhe lehtsuesit ndrkombtar n dialog - Fransoa Leotar dhe Xhejms Perdju. Po e botojm n trsi edhe tre anekst e marrveshjes: aneksi A - amendamentet kushtetuese, ankeski B - ndryshimet n legjislacion, aneksi C - implementimi dhe masat e ndrtimit t besimit, pr t cilt do t diskutohet dhe fjaln e fundit do ta thot kuvendi i Maqedonis.

  Pikat n tekstin e ardhshm i japin kornizn e harmonizuar pr sigurimin e ardhmris demokracis n Maqedoni dhe mundsimin e zhvillimit t marrdhnieve m t afrta dhe m t integruara ndrmjet Republiks s Maqedonis dhe Bashksis Evroatlantike. Kjo marrveshje korniz do ta promovoj zhvillimin e qet dhe harmonik t shoqris qytetare, duke respektuar njkohsisht identitetin etnik dhe interesat e t gjith qytetarve t Maqedonis.

  1. Parimet themelore

  1.1. Trsisht dhe pa kusht hudhet posht prdorimi i dhuns pr realizimin e qllimeve politike. Vetm zgjidhjet paqsore politike mund ta garantojn stabilitetin dhe ardhmrin demokratike t Maqedonis.

  1.2. Sovraniteti dhe integriteti territorial i Maqedonis dhe karakteri unitar i shtetit jan t pashkelshm dhe duhet t rruhen. Nuk ekzistojn zgjidhje territoriale pr shtjet etnike.

  1.3. Karakteri shumetnik i shoqris maqedonase duhet t rruhet dhe t gjej shprehjen e vet n jetn publike.

  1.4. Nj shtet bashkkohor demokratik, n rrjedhn natyrore t zhvillimit dhe krijimit t vet, duhet vazhdimisht t siguroj Kushtetutn e tij q trsisht t'i plotsoj nevojat e t gjith qytetarve t saj, n pajtim me standardet m t larta ndrkombtare si dhe vet t zhvillohen vazhdimisht.

  1.5. Zhvillimi i pushtetit vendor sht me rndsi thelbsore pr nxitjen e pjesmarrjes s qytetarve n jetn demokratike dhe pr prparimin e respektimit t identitetit t bashksive.

  2. Ndrprerja e armiqsive

  2.1 Palt e theksojn rndsin e angazhimeve t 5 korrikut 2001. Do t ket ndrprerje t trsishme t armiqsive, armatimin e trsishm vullnetar t grupeve t armatosura etnike shqiptare, dhe shprndarjen e tyre t trsishme vullnetare. Ata e pranojn faktin se pr marrjen e Vendimit nga ana e NATO-s q t ndihmoj n kt kontekst do t nevojitet vendosja e ndrprerjes s prgjithshme, pa kushte dhe t pakufizuar t zjarrit, plqimin pr zgjidhjen politike t problemeve t ktij vendi, angazhimin e qart t grupeve t armatosura q vullnetarisht t armatosen, dhe pranimin e t gjitha palve kontraktuese pr kushtet dhe kufizimet, n kuadr t t cilve do t veprojn forcat e NATO-s.

  3. Zhvillimi i pushtetit t decentralizuar

  3.1 Do t miratohet Ligji i reviduar i pushtetit lokal, me t cilin do t forcohen autorizimet e prfaqsuesve t zgjedhur vendor dhe dukshm do t rriten kompetencat e tyre n pajtim me Kushtetutn (sikurse jan ndryshimet n pajtim me Aneksin A) dhe Kartn evropiane t pushtetit lokal, me 'rast do t shprehet parimi i organizimit vertikal, i cili momentalisht sht n fuqi n Bashkimin Evropian. Kompetencat e shtuara, para s gjithash kan t bjn me sferat e shrbimeve publike, urbanistike dhe planifikimin rural, me mbrojtjen e ambientit t jetess, zhvillimin ekonomik lokal, kulturn, financat lokale, arsimimin, mbrojtjen sociale dhe shndetsore. Do t miratohet Ligji pr financimin e pushtetit vendor me qllim q t sigurohet sistemi prkats i financimit, pr t'iu mundsuar autoriteteve vendore t'i plotsojn t gjitha kompetencat e tyre.

  3.2 Brenda nj viti pas prfundimit t regjistrimit t ri, i cili nn mbikqyrjen ndrkombtare do t zbatohet deri n mbarim t vitit 2001, do t revidohen kufijt komunal. Revidimi i kufijve komunal do t zbatohet nga autoritetet lokale dhe nacionale, me pjesmarrjen ndrkombtare.

  3.3 Me qllim q t sigurohet se policia sht e vetdijshme dhe prgjegjse pr nevojat dhe interesat e popullats lokale, kryeshefat lokal t policis do t'i zgjedhin kshilltart e komunave nga lista e kandidatve, t propozuar nga Ministria e Punve t Brendshme dhe t njjtit rregullisht do t komunikojn me kshillat. Ministria e Punve t Brendshme do ta mbaj autorizimin pr shkarkimin e kryeshefave lokal t policis n pajtim me ligjin.

  4. Mosdiskriminimi dhe prfaqsimi i drejt

  4.1 Trsisht do t respektohet parimi i mosdiskriminimit dhe trajtimit t barabart t t gjith personave para ligjit. Ky parim do t aplikohet sidomos n raport me punsimet n administratn publike dhe n ndrmarrje publike, si dhe te qasja deri te financimi publik pr zhvillimin e aktiviteteve afariste.

  4.2 N ligjet me t cilt rregullohen punsimet n administratn publike do t prmbahen masat me t cilat do t sigurohet prfaqsimi i drejt i bashksive n t gjitha organet qendrore dhe lokale publike dhe n t gjitha nivelet e punsimit n kto organe, duke respektuar njkohsisht rregullat e kompetencs dhe integritetit, me t cilt udhhiqet administrata publike. Autoritetet do t ndrmarrin aktivitet pr ta korrigjuar mosekuilibrin ekzistues n prbrjen e administrats publike, sidomos prmes punsimit t pjestarve t bashksive me prfaqsim t pamjaftueshm. Nj vmendje e posame do t'i kushtohet faktit q t sigurohet sa sht e mundshme m shpejt q shrbimet policore n prgjithsi ta shprehin prbrjen dhe shprndarjen e popullats s Maqedonis, sikurse sht theksuar n Aneksin C.

  4.3 Pr Gjykatn Kushtetuese 1/3 e gjykatsve do t zgjidhet nga kuvendi me shumicn e numrit t prgjithshm t deputetve q do t prmbaj shumicn e numrit t prgjithshm t deputetve t cilt pohojn se i takojn bashksive q nuk jan popullat shumic n Maqedoni. Kjo procedur do t aplikohet edhe gjat zgjedhjes s Avokatit Popullor dhe tre antarve t kshillit gjyqsor.

  5. Procedurat e posame kuvendore

  5.1 N nivelin qendror, amendamentet kushtetuese dhe Ligji i Pushtetit Lokal, nuk do t mund t miratohen pa shumicn kualifikuese t 2/3 t votave, n kuadr t asaj q duhet t ket shumicn e votave t deputetve t cilt pohojn se iu takojn bashksive t cilt nuk jan popullat shumic n Maqedoni.

  5.2 Pr nxjerrjen e ligjeve q drejtprsdrejti kan t bjn me kulturn, prdorimin e gjuhs, arsimit, dokumenteve personale dhe prdorimit t simboleve, si dhe t ligjeve pr financim lokal, zgjedhjet vendore, pr qytetin e Shkupit dhe pr kufijt komunal do t duhet t ekzistoj shumica e votave n kuadr t saj q duhet t ket shumicn e votave t deputetve t cilt pohojn se iu takojn bashksive q nuk jan popullat shumic n Maqedoni.

  6.Arsimimi dhe prdorimi i gjuhve

  6.1 Lidhur me shkollimin fillor dhe t mesm, msimi do t zhvillohet n gjuhn amtare t nxnsve, e njkohsisht n mbar Maqedonin do t aplikohen standardet e unifikuara pr programet akademike.

  6.2 Financimi nga shteti do t sigurohet pr arsimimin sipror n gjuht t ciln e flasin t paktn 20 pr qind e popullats n Maqedoni, e n baz t marrveshjeve t posame.

  6.3 Gjat regjistrimit n universitetet shtetrore t studentve t rinj t cilt iu takojn bashksive q nuk jan popullat shumic n Maqedoni do t aplikohet parimi i diskriminimit pozitiv, gjithnj derisa regjistrimi nuk e shpreh si duhet prbrjen e popullats n Maqedoni.

  6.4 N tr Republikn e Maqedonis dhe n marrdhniet ndrkombtare gjuh zyrtare sht gjuha maqedonase.

  6.5 Cilado gjuh tjetr t ciln e flasin t paktn 20 pr qind e popullats, poashtu sht gjuh zyrtare, sikurse sht arsyetuar ktu. N organet e Republiks s Maqedonis, cilado gjuh zyrtare tjetr nga maqedonishtja mund t prdoret n pajtim me ligjin, sikurse sht elaboruar m tej n aneksin B. Cilido person q jeton n njsin e pushtetit vendor n t cilin t paktn 20 pr qind e popullats flasin gjuh zyrtare ndryshe nga maqedonishtja mund t prdor cilndo gjuh zyrtare pr t komunikuar me zyren rajonale t pushtetit qendror, kompetent pr kt komun; zyra e till do t prgjigjet n at gjuh n mnyr plotsuese n maqedonishte. Cilido person mund ta prdor cilndo gjuh zyrtare pr t komunikuar me zyren kryesore t pushtetit qendror, e cila do t'i prgjigjet n at gjuh, n mnyr plotsuese n maqedonisht.

  6.6 Lidhur me pushtetin vendor n komunat ku bashksia e caktuar prbn t paktn 20 pr qind e popullats s komuns, gjuha e asaj bashksie do t prdoret si gjuh zyrtare, n mnyr plotsuese maqedonishtja. N raport me gjuht, t cilt flasin t paktn 20 pr qind t populls s komuns autoritetit lokale n mnyr demokratike do t vendosin pr prdorimin e saj n organet publike.

  6.7 N procedurat penale dhe qytetare gjyqsore t cilitdo nivel, personi i akuzuar ose cilado pal do t ket t drejt t prkthimit n shpenzim t shtetit t t gjitha procedurave, si dhe t dokumenteve n pajtim me dokumentet prkatse t Kshillit t Evrops.

  6.8 Cilat do dokumente personale t qytetarve q flasin gjuhn zyrtare ndryshe nga maqedonishtja poashtu do t lshohen n at gjuh, n mnyr plotsuese n gjuhn maqedonase n pajtim me ligjin.

  7. Shprehja e identitetit

  7.1 Lidhur me simbolet, pran simbolit t Republiks s Maqedonis, autoritetet vendore do ta ken lirin q n ann e par t objekteve publike vendore t vendosin simbolet me t cilt shnohet identiteti i bashksis e cila sht n shumic n komun, me respektimin e rregullave dhe zbatimeve ndrkombtare.

  8. Implementimi

  8.1 Amendamentet kushtetuese t propozuara n Aneksin A, menjher do t prezentohen para kuvendit. Palt do t'i ndrmarrin t gjitha masat pr ta siguruar miratimin e ktyre amendamenteve n periudhn prej 45 dit pas nnshkrimit t ksaj Marrveshje Korniz.

  8.2 Miratimi i ndryshimeve n legjislacion, t prcaktuara n Aneksin B, do t jen n pajtim me dinamikn e theksuar atje.

  8.3 Palt i bjn thirrje komunitetit ndrkombtar, q sa m shpejt ta thirrin konferencn e donatorve n t ciln sidomos do t bisedohet pr ndihmn makrofinanciare; prkrahjen e financimit t masave q do t ndrmerren pr nevojat e implementimit t ksaj marrveshje korniz, duke prfshir edhe masat e forcimit t pushtetit vendor; dhe revitalizimin dhe ndrtimin e rajoneve t goditura nga luftimet.

  9.Anekset

  Anekset vijuese jan pjes prbrse e ksaj Marrveshje Korniz.
  A.Amendamentet kushtetuese
  B.Ndryshimet n legjislacion
  C.Implementimi dhe masat e ndrtimit t besimit

  10. Dispozitat prfundimtare

  10.1 Kjo marrveshje hyn n fuqi me nnshkrimin e saj.
  10.2 Verzioni n gjuhn angleze i ksaj marrveshje sht verzioni i vetm autentik.
  10.3 Kjo marrveshje u zhvillua nn patronatin e kryetarit Boris Trajkovski.

  Nnshkruar n Shkup - Maqedoni, m 13 gusht 2001 n gjuhn angleze.

  Pasojn nnshkrimet e:
  Boris Trajkovski - kryetar i Republiks s Maqedonis
  Lubo Georgievski - kryetar i qeveris s RM dhe kryetar i VMRO-DPMNE
  Arbn Xhaferi - kryetar i PDSH-s
  Branko Crvenkovski - kryetar i LSDM-s
  Imer Imeri - kryetar i PPD-s

  Dshmitar:
  Fransoa Leotar - prfaqsues i posam i BE
  Xhejms Perdju - prfaqsues i posam i SHBA

  MARRVESHJA KORNIZ (2), ANEKSI "A"

  Cilido person q jeton n njsin e pushtetit lokal n t ciln s paku 20% e popullats e flasin gjuhn zyrtare t ndryshme me gjuhn maqedonase, mund t shfrytzoj cilndo gjuh zyrtare pr komunikim me zyrat rajonale t pushtetit qendror, kompetente pr at komun.


  Preambula e tashme t zvendsohet bazuar n konceptin e t drejatave individuale dhe t shoqris civile si pason m posht:


  Qytetart e Republiks s Maqedonis, duke marr prsipr prgjegjsin pr t tashmen dhe ardhmrin e atdheut t tyre, t vetdijshm dhe mirnjohs ndaj paraardhsve t tyre pr viktimat dhe me prkushtim ndaj angazhimit dhe lufts s tyre pr krijimin e shtetit t pavarur dhe sovran t Maqedonis, por edhe prgjegjs para brezave q vijn pr ruajtjen dhe zhvillimin e gjith asaj q sht e vlefshme pr trashgimin dhe begatin kulturore dhe pr bashkjetesn n Maqedoni, t barabart n t drejtat por edhe obligimet e tyre ndaj t mirs s prbashkt - Republiks s Maqedonis - n pajtim me traditat e Republiks s Krushevs dhe vendimet e KAKM-s, dhe n Referendumin e 8 shtatorit t vitit 1991, kan vendosur q ta konstituojn Republikn e Maqedonis si shtet t pavarur, sovran, me qllim q t aplikohet dhe t forcohet sundimi i s drejts, q t garantohen t drejtat e njeriut dhe lirit qytetare dhe t sigurohet paqeja dhe bashkjetesa, drejtsia sociale, mirqenia ekonomike dhe prparimi i jets individuale e kolektive, prmes prfaqsuesve t tyre n Kuvendin e Republiks s Maqedonis, t zgjedhur lirisht e n zgjedhje demokratike, t cilt miratojn. . .


  Neni 7


  (1) N mbar Republikn e Maqedonis dhe n marrdhniet e saj ndrkombtare gjuh zyrtare sht gjuhn maqedonase dhe shkrimi i saj cirilik.


  (2) Cilado gjuh tjetr t ciln e flasin spaku 20% t popullats, gjithashtu sht gjuh zyrtare, si dhe shkrimi i saj, ashtu si sht prcaktuar m posht.


  (3)Ciltdo dokumente personale t qytetarve q flasin gjuhn zyrtare t ndryshme me gjuhn maqedonase, gjithashtu do t lshohen n at gjuh, n mnyr plotsuese edhe n gjuhn maqedonase, n prputhje me ligjin.


  (4) Cilido person q jeton n njsin e pushtetit lokal n t ciln s paku 20% e popullats e flasin gjuhn zyrtare t ndryshme me gjuhn maqedonase, mund t shfrytzoj cilndo gjuh zyrtare pr komunikim me zyrat rajonale t pushtetit qendror, kompetente pr at komun; Zyra e till do t'i prgjigjet n at gjuh dhe n mnyr plotsuese n gjuhn maqedonase. Cilido person mund t shfrytzoj cilndo gjuh zyrtare q t komunikoj me pushtetin qendror, i cili do t prgjigjet n at gjuh dhe n mnyr plotsuese n gjuhn maqedonase.


  (5) N organet e Republiks s Maqedonis, cilado gjuh zyrtare e ndryshme me gjuhn maqedonase, mund t prdoret n prputhje me ligjin.


  (6) N njsit e pushtetit lokal ku s paku 20% t popullats flasin gjuhn e caktuar, ajo gjuh dhe shkrimi i saj do t prdoren si gjuh zyrtare dhe n mnyr plotsuese do t prdoret edhe gjuha maqedonase dhe shkrimi i saj. Sa u prket gjuhve n t cilat flasin m pak se 20% e popullats n njsit e pushtetit lokal, pushteti lokal do t vendos pr prdorimin e tyre n organet publike.


  Neni 8


  (1) Vlerat themelore t rregullimit kushtetues t Republiks s Maqedonis jan:

  - Lirit dhe t drejtat themelore t njeriut dhe t qytetarve t njohura sipas t drejts ndrkombtare dhe t prcaktuara me Kushtetut;

  - Prfaqsimi proporcional i personave q u takojn t gjitha bashksive n organet publike, n t gjitha nivelet dhe n objekte t tjera t jets publike;


  Neni 19


  (1) Garantohet liria e besimit.

  (2) Garantohet shprehja e besimit t lir dhe publik, individual apo n bashksi dhe shprehja tjetr e besimit fetar.

  (3) Kisha Ortodokse Maqedonase, Bashksia Islame n Maqedoni, Kisha katolike dhe bashksit e tjera fetare dhe grupet religjioze jan t lira q t themelojn shkolla fetare dhe institucione bmirse e sociale, sipas procedurs s parapar me ligj.


  Neni 48


  (1) Pjestart e bashksive kan t drejt q lirisht dhe publikisht t shprehin, t kultivojn dhe t zhvillojn identitetin dhe veantit e bashksive t tyre, dhe t prdorin simbolet e bashksive t tyre.

  (2) Republika ua garanton t gjitha bashksive mbrojtjen e identitetit t tyre etnik, kulturor, gjuhsor dhe fetar.

  (3) Pjestart e bashksive kan t drejt t themelojn institucionet e tyre kulturore-artistike, shkencore e arsimore, si dhe shoqatat e veta shkencore e t tjera,n mnyr q t shprehin, t kultivojn dhe t zhvillojn identitetin e tyre.

  (4) Pjestart e bashksive kan t drejt pr msim n gjuhn e tyre n shkollat fillore dhe t mesme, sipas mnyrs s prcaktuar me ligj. N shkollat n t cilat msimi zhvillohet n nj gjuh tjetr, msohet edhe gjuha maqedonase.


  Neni 56


  (2) Republika garanton mbrojtjen, prparimin dhe begatimin e thesarit historik dhe artistik t Maqedonis dhe t t gjitha bashksive q jetojn n Maqedoni, por edhe t t mirave q e prbjn at, pavarsisht regjimit t tyre juridik.

  Me ligj rregullohen edhe mnyra dhe kushtet sipas t cilave t mira t caktuara e me interes pr Republikn,mund t lihen pr shfrytzim.


  Neni 69


  (2)Me ligje me t cilat drejtprsdrejti kan t bjn me kulturn, prdorimin e gjuhve, arsimin, dokumentet personale dhe shfrytzimin e simboleve, Kuvendi sjell vendime shumicn e votave t deputetve q jan t pranishm, n kuadr t s cils duhet t jen t pranishme edhe votat e shumics s deputetve q deklarohen se i prkasin bashksive q nuk jan shumic e popullats n Maqedoni. N rast t kontestit, n kuadr t Kuvendit, kjo do t zgjidhet n Komitetin pr marrdhnie midis bashksive.


  Neni 77


  (1) Kuvendi zgjedh Avokatin Popullor me shumicn e votave t numrit t prgjithshm t deputetve, n kuadr t s cils duhet t jen edhe shumica e votave t numrit t prgjithshm t deputetve q deklarohen se i takojn bashksive q nuk jan shumic e popullats n Maqedoni.


  (2) Avokati Popullor mbron t drejtat kushtetuese dhe ligjore t qytetarve kur ato u shkilen nga organet e administrats shtetrore dhe nga organet e organizatat e tjera q kan kompetenca publike. Avokati Popullor vmendje t posame do t'i prkushtoj mbrojtjes s parimeve t mosdiskriminimit dhe t prfaqsimit proporcional t bashksive n t gjitha nivelet e organeve publike dhe n fushat e tjera t jets publike.


  Neni 78


  (1) Kuvendi do t themeloj Komitetin pr Marrdhnie midis Bashksive.

  (2) Komitetin e prbjn nga 7 antar nga rradht e maqedonasve dhe t shqiptarve dhe 5 antar q jan nga nj nga rradht e turqve, vllehve, romve dhe t dy bashksive t tjera. Secili nga kta pes antar t fundit do t jen nga bashksi t ndryshme; Nse n Parlament jan t prfaqsur m pak se 5 bashksi t tjera, Avokati Popullor, n konsultim me lidert e bashksive relevante, do t propozoj vet antart e tjer jasht prbrjes s Parlamentit.

  (3) Kuvendi zgjedh antart e Komitetit

  (4) Komiteti shqyrton shtjet e marrdhnieve midis bashksive n Republik dhe sjell mendime e propozime pr zgjidhjen e tyre.

  (5) Kuvendi sht i obliguar q t shqyrtoj mendimet dhe propozimet e Komitetit dhe t marr vendime lidhur me to.

  (6) N rast t kontestit midis deputetve t Kuvendit lidhur me zbatimin e procedurs pr votim t prcaktuar me nenin 69 (2), Komiteti me shumic votash do t vendos se a do t zbatohet procedura.


  Neni 84


  Kryetari i Republiks s Maqedonis i propozon antart e Kshillit pr Marrdhnie ndrnacionale;


  Neni 86


  (1) Kryetari i Republiks sht edhe Kryetar i Kshillit t Siguris t Republiks s Maqedonis.

  (2) Kshilli i Siguris i Republiks prbhet nga kryetari i Republiks, Kryetari i Kuvendit, Kryetari i Qeveris, ministrat q udhheqin organet e administrats shtetrore nga fusha e siguris, mbrojtjes, e t punve t jashtme dhe tre antar t tjer t cilt i emron kryetari i Republiks. Me rastin e emrimit t tre antarve, kryetari do t siguroj q Kshilli i Sigurimit si trsi t prmbaj n mnyr t drejt dhe t shpreh edhe prbrjen e popullats s Maqedonis.

  (3) Kshilli shqyrton shtjet q kan t bjn me sigurin dhe mbrojtjen e Republiks dhe u jep propozime Kuvendit dhe Qeveris.


  Neni 104


  (1) Kshillin Gjyqsor republikan e prbjn 7 antar.

  (2) Kuvendi zgjedh antart e Kshillit. Tre antar do t jen t zgjedhur me shumic votash nga numri i prgjithshm i deputetve, nga t cilt duhet t ket shumic votash edhe t numrit t prgjithshm t deputetve q deklarohen se i takojn bashksis q nuk sht popullat shumic n Maqedoni.


  Neni 109


  (1) Gjykatn Kushtetuese t Maqedonis e prbjn 9 gjykats.

  (2) Kuvendi 6 gjykats t Gjykats Kushtetuese i zgjedh me shumicn e votave t nurmit t prgjithshm t deputetve. Kuvendi zgjedh edhe tre gjykats me shumicn e votave t numrit t prgjithshm t deputetve, ku duhet t jet edhe shumica e votave t deputetve q deklarohen se i takojn bashksis e cila nuk sht shumic e popullats n Maqedoni.


  Neni 114


  Pushteti lokla rregullohet me ligjin i cili sillet me shumicn e votave prej dy t tretave t numrit t prgjithshm t deputetve, ku duhet t jet edhe shumica e votave t deputetve q deklarohen se i takojn bashksis e cila nuk sht shumic e popullats n Maqedoni. Ligjet pr financimin lokal, pr zgjedhjet lokale, pr kufijt komunal dhe pr qytetin e Shkupit, sillen me shumic t votave t deputetve t pranishm, ku duhet t jet edhe shumica e votave t deputetve t pranishm t cilt deklarohen se i takojn bashksis e cila nuk sht shumic e popullats n Maqedoni.


  Neni 115


  (1) N njsit e pushtetit lokal, qytetart n mnyr t drejtprdrejt dhe prmes prfaqsuesve marrin pjes n vendosjen pr shtjet me rndsi lokale dhe vemas pr fushat e shrbimeve publike, t urbanizmit dhe t planifikimit rural, t zhvillimit ekonomik lokal, me financat lokale, veprimtarit kulturore, kulturn, sportin, mbrojtjen sociale dhe t fmijve, arsimin, mbrojtjen shndetsore dhe fushat e tjera t prcaktuara me ligj.


  Neni 131


  (1) Vendimin pr t'u hyr ndryshimeve n Kushtetut e merr Kuvendi me shumicn prej dy t tretave t votave e prej numrit t prgjitshm t deputetve.

  (2) Projektin pr ndryshimin e Kushtetuts e prcakton Kuvendi me shumicn e votave t numrit t prgjitshm t deputetve dhe at e v n dikskutim publik.

  (3) Vendimin pr ndryshimin e Kushtetuts e sjell Kuvendi me dy t tretat e votave t numrit t prgjithshm t deputetve.

  (4) Pr vendimin pr ndryshim t Preambuls, t neneve pr administratn lokale, t nenit 131, cilado dispozit q ka t bj me t drejtat e pjestarve t bashksive etnike, duke prfshir ktu nenet 7, 8, 9, 19, 48, 56, 69, 77, 86, 104 dhe 109 si dhe pr vendimet pr plotsime t cilsdo dispozit t re q ka t bj me materien e atyre dispozitave dhe t atyre neneve, do t jet e nevojshme q t votohet me shumicn prej dy t tretave t votave t numrit t prgjithshm t deputetve, ku duhet t jet edhe shumica e votava t numrit t prgjitshm t deputetve q pohojn q i takoojn bashksis e cila nuk sht shumic e popullats n Maqedoni.

  (5) Ndryshimin e Kushtetuts e shpall Kuvendi.

  MARRVESHJA KORNIZ (3) ANEKSI "B"

  Ndryshime n legjislacion

  Palt do t ndrmarrin t gjitha masat e domosdoshme q t sigurojn miratimin e ndryshimeve t lartprmendura edhe n legjislatur edhe at n brenda periudhave t caktura kohore.

  1. Ligji pr pushtetin lokal
  Kuvendi n afat prej 45 ditsh nga nnshkrimi i marrveshjes korniz do ta miratoj ligjin e reviduar pr pushtetin lokal. Ndryshimi i ktij ligji n asnj aspekt nuk do t jet m i pavolitshm pr njsit e pushtetit lokal dhe autonomin e tyre, n krahasim me propozim-ligjin e propozuar nga qeveria e Republiks s Maqedonis n mars t vitit 2001. Ligji do t prfshij kompetencat lidhur me shtjet e prmendura n pjesn 3. 1. T marrveshjes korniz, si dhe kompetencat plotsuese t pavarura t njsive t pushtetit lokal dhe do t jet n prputhje n pjesn 6.6. T marrveshjes korniz. Krahas ksaj, ligji do t parasheh edhe at se cilado procedur standarde apo procedur shtetrore t aplikuara me cilindo ligj tjetr q ka t bj edhe me fushat n t cilat komunat kan kompetencat e tyre t pavarura, do t prkufizohen n ato t cilat nuk do t mund t jen efikase sa i prket aplikimit n nivel lokal; ligjet e tilla do ta prparojn edhe m tutje ekzekutimin e pavarur t kompetencave t komunave.

  2. Ligji pr financim lokal
  Kuvendi deri n fund t mandatit t ksaj prbrjeje parlamentare do t miratoj Ligjin pr financim t pushtetit lokal q t sigurohet se njsit e pushtetit lokal kan resurse t mjaftueshme pr kryerjen e detyrave t tyre, sipas ligjit t ndryshuar pr pushtetin lokal. Ligji vemas do t parasheh edhe kto:

  -do t'u mundsoj dhe do t'i ngarkoj me prgjegjsi njsit e pushtetit lokal q t grumbullojn shuma t konsiderueshm t t ardhurave dhe t tatimeve;
  -do t mundsoj transferin e nj pjese t tatimeve t grumbullura nga administrata qendrore n administratn lokale t cilat korrespondojn me funskionet e pushtetit lokal duke patur parasysh grumbullimin e tatimeve n territorin e tyre;
  - dhe do t siguroj autonomin dhe prgjegjsin buxhetore t njsive t pushtetit lokal n fushat e kompetencave t tyre.

  3. Ligji pr kufijt e komunave
  Kuvendi deri n fund t vitit 2002 do t miratoj Ligjin pr kufijt e komunave, duke patur parasysh rezultatet e regjistrimit dhe udhzimet relevante t dhna me Ligjin pr pushtetin lokal.

  4. Ligjet q kan t bjn me policin e vendosur npr komuna

  Para prfundimit t mandatit t prbrjes s Kuvendit t tanishm, Kuvendi do t miratoj edhe kto dispozita;
  - se secili kryeshef lokal i policis sht zgjedhur nga Kshilli i komuns s caktuar nga lista q nuk prmban m pak se tre kandidat t propozuar nga Ministria e Punve t Brendshme ndr t cilt njri kandidat duhet t'i prket bashksis q sht shumic n at komun. N rast se kshilli i komuns nuk e zgjedh asnjrin nga kandidatt e propozuar brenda afatit prej 15 ditve MPB-ja do t propozoj listn e dyt q nuk prmban m pak se tre kandidat t rinj, ndr t cilt madje njri prej tyre duhet t'i prket bashksis q sht shumic n komun. Nse kshilli i komuns srish nuk zgjedh cilindo nga kandidatt e propozuar n afat prej 15 ditve ather MPB-ja, n konsultim me Qeverin do ta zgjedh kryesdhefin lokal t policis nga kandidatt e dy listave t propozuara nga MPB-ja dhe nga kandidatt plotsues t propozuar nga kshilli i komuns.
  - Q secili kryeshef lokal i policis duhet ta informoj rregullisht edhe me krkes kshillin e komuns s caktuar.
  - se kshilli i komuns mund t'iu jap rekomandime kryshefit lokal t policis n fushat q kan t bjn n sigurin publike dhe n sigurin e trafikut
  - se kshilli i komuns mund t miratoj raport vjetor lidhur me sigurin publike, i cili do t'i dorzohet MPB-s dhe avokatit popullor (ombudsmanit)

  5. Ligjet pr npunsit shtetror dhe administratn publike
  Kuvendi para se t prfundoj mandatin e tanishm parlamentar do t miratoj ndryshimet n ligjet pr npunsit shetror dhe administratn publike n mnyr q t sigurohet prfaqsim i barabrt i bashksive n prputhje me pjesn 4. 2 t marrveshjes korniz.

  6. Ligji pr njsit zgjedhore
  Kuvendi deri n fund t vitit 2002 do ta miratoj ligjin pr njsit zgjedhore, duke patur parasysh rezultatet e regjistrimit dhe parimet e parapar n ligjet pr zgjedhjen e deputetve n Kuvendin e Republiks s Maqedonis.

  7. Rregullat pr Kuvendin
  Kuvendi para prfundimit t mandatit t ksaj prbrje parlamentare do t ndryshoj Rregulloren q t mundsoj prdorimin e gjuhs shqipe n prputhje me pjesn 6.5 t Marrveshjes korniz, paragrafi 8 i mposhtm dhe amandamentet relevante n Kushtetut t parapar me Aneksin A.

  8. Ligjet q kan t bjn me prdorimin e gjuhve
  Kuvendi deri n prfundim t mandatit t ksaj prbrje parlamentare do t miratoj legjislaturn e re q rregullon prdorimin e gjuhve n organet e Republiks s Maqedonis. Kjo legjislatur duhet t siguroj kto:
  - q n mbldhjet plenare edhe n punt e organeve t Kuvendit, deputett t mund t flasin n gjuht e prmendura n nenin 7, alineja 1 dhe 2 t Kushtetuts (ashti si sht ndryshuar n pajtim me Aneksin A);
  - ligjet do t shpallen n gjuht e prmendura t nenit 7, alineja 1 dhe 2 e Kushtetuts (ashtu si sht ndryshuar n pajtim me Aneksin A)
  -t gjith npunsit publik emrin e tyre mund ta shkruajn me shkrimet e cilsdo gjuh t prmendur n nenin 7, alineja 1 dhe 2 t Kushtetuts (ashti si sht ndryshuar n pajtim me Aneksin A) dhe cilindo dokument zyrtar.

  Kuvendi deri n fund t mandatit t prbrjes s tanishm parlamentare duhet t ndryshoj legjislaturn pr lshimin e dokumentve personale. Deri n fund t prbrjes s tanishme parlamentare, Kuvendi duhet t ndryshoj t gjitha ligjet relevante me qllim q dispozitat pr prdorimin e gjuhve t jen n prputhje t plot me pjesn 6 t marrveshjes korniz.

  9. Ligji pr Prokurorin Publik
  -Kuvendi deri n fund t vitit 2002 duhet ta ndryshoj ligjin pr Prokurorin Publik si dhe ligje t tjera relevante n mnyr q t siguroj:
  - se Prokurori Publik do t ndrmerr veprime pr mbrojtje t parimeve t mosdiskriminimit dhe t prfaqsimit t drejt t bashksive n organet publike n t gjitha nivelet dhe n fushat e tjera t jets publike dhe se ka resurse e personel adekuat n shrbimin e tij q do t'i siguronin kryerjen e funksioneve t tij;
  - se Prokurori Publik do t foromoj zyre t decentralizuar;
  - se Kuvendi vemas do ta votoj buxhetin pr Prokurorin Publik;
  - se Prokurori Publik do t dal me raport vjetor para Kuvendit dhe aty ku mendohet se sht e prshtatshme, ndrsa me krkes mund t jap raporte edhe para kshillave t komunave ku jan formuar zyre t decentralizuara; dhe
  - se autorizimet e Prokurorit Publik shtrihen n mnyr q:
  - t'i mundsohen qasje dhe mundsi q t kontrolloj t gjitha dokumentet zyrtare dhe nga kjo nnkuptohet se Prokurori Publik dhe personeli i tij nuk do t zbulojn informatat sekrete;
  - q t'i mundsohet Prokurorit Publik t suspendoj ekzekutimin n akte juridike t vendimeve t sjellura nga ana e gjykatave kompetente, nse ai prcakton se aktet e tilla mund t krijojn dme t paprmirsueshme pr t drejtat e personit t interesuar; dhe
  - Prokurorit Publik i jepet e drejta q para Gjykats Kushtetuese t kontestoj pajtueshmrin pr ligjet kushtetuese.

  10. Ligjet e tjera
  Kuvendi do t ligjsoj t gjitha dispozitat ligjore q mund t jen t domosdoshme pr t'i dhn efekt t plot marrveshjes korniz dhe do t ndryshoj ose suprimoj t gjitha dispozitat q nuk jan n pajtim me marrveshjen korniz.

  Marrveshja Korniz (4) Aneksi "C"

  IMPLEMENTIMI DHE MASAT PR NDRTIM T MIRBESIMIT

  1. Mbshtetja ndrkombtare

  1. 1. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t lehtsoj, q t mbikqyr dhe t ndihmoj implementimin e dispozitave t marrveshjes korniz dhe t anekseve t saj dhe krkojn q prpjekjet e tilla t koordinohen nga BE-ja, n bashkpunim me Kshillim pr Stabilizim dhe Asocim.

  2. Regjistrimi dhe zgjedhjet

  3. 1. Palt konfirmojn krkesn pr mbikqyrje ndrkombtare nga Kshilli Evropian dhe Komisioni Evropian t regjistrimit q duhet t mbahet n tetor t vitit 2001.

  3. 2. Zgjedhjet parlamentare do t mbahen deri m 27 janar t vitit 2002. Organizmat ndrkombtar, duke prfshir edhe OSBE-n do t ftohen q t'i mbikqyrin kto zgjedhje.

  3. Kthimi i refugjatve, riprtritja dhe rindrtimi

  4. 1. T gjitha palt do t punojn pr kthim n shtpit e veta t t gjith refugjatve, t cilt jan qytetar t Maqedonis ose kan qndrim t ligjshm n Maqedoni, si dhe t gjith personave t zhvendosur n afat sa m t shkurtr kohor dhe i bjn thirrje bashksis ndrkombtare, vemas UNHCR-s q t ndihmoj n kto prpjekje.


  4. 2. Qeveria, me pjesmarrje t palve, 30 dit pas nnshkrimit t marrveshjes korniz do ta prcaktoj planin askional pr riprtritjen dhe rindrtimin e rajoneve t goditura nga armiqsit. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t ndihmoj n formulimin dhe implementimin e ktij plani.

  3. 3. Palt i bjn thirrje Komisionit Evropian dhe Banks Botrore, q pasi Kuvendi t'i miratoj amandamentet kushtetuese, t prmendura n Aneksin A, dhe ligjin e ndryshuar pr pushtetin lokal, t konvokojn sa m shpejt nj konferenc donatorsh ndrkombtare pr mbshtetje t financimit t masave t duhet t ndrmerren pr implementim t marrveshjes korniz dhe t anekseve t saj, duke prfshir ktu edhe masat pr forcimin e pushtetit lokal dhe reformat n shrbimet policore, pr t mbshtetur ndihmn makrofinanciare pr Republikn e Maqedonis dhe pr t mbshtetur masat pr riprtritje dhe rindrtim t prcaktuara me planin askional nga pika 3. 2.

  4 Zhvillimi i pushtetit t decentralizuar

  4. 1. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t ndihmoj n procesin e forcimit t pushtetit lokal. Bashksia ndrkombtare vemas duhet t ndihmoj n prgatitjen e ndryshimeve t domosdoshme ligjore q kan t bjn me mekanizmat e financimit, me qllim t forcimit t bazs financiare t komunave dhe t krijimit t aftsive pr menaxhment financiar si dhe pr ndryshimet n ligjin pr kufijt e komunave.

  5 Mosdiskriminimi dhe prfaqsimi proporcional

  5. 1. Duke marr parasysh ve t tjerash edhe rekomandimet e komisionit tanim t formuar qeveritar, palt do t ndrmarrin aktivitete konkrete pr shtimin e prfaqsimit t pjestarve t bashksive q nuk jan shumic n Maqedoni n administratn shtetrore, n ushtri dhe n ndrmarrjet publiek si dhe n prmirsimin e pjesmarrjes s tyre n financimin publik pr zhvillimin e aktiviteteve afariste.

  5. 2. Palt obligohen t sigurojn se deri n vitin 2004 shrbimet policore prgjithsisht do t shprehin prbrjen e prkatsis s popullats n Maqedoni. Si hap fillestar pr arritjen e ksaj, palt obligohen t sigurojn se 500 polic t rinj nga bashksit q nuk jan shumic n Maqedoni do t angazhohen dhe aftsohen deri n korrik t vitit 2002 dhe se kta polic do t caktohen t punojn n rajonet ku punojn bashksit e tyre. Palt gjithashtu obligohen se edhe 500 polic t tjer t till do t angazhohen dhe aftsohen deri n korrik t vitit 2003 dhe se ata polic do t caktohen t punojn sipas pparsis s nevojshme n rajonet e tr Maqedonis ku jetojn bashksit e tilla. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t mbshtes dhe ndohmoj implementimin e ktyre obligimeve, vemas prmes verifikimit dhe selektimit t kandidatve por edhe aftsimit t tyre. Palt i bjn thirrje OSBE-s, BE-s dhe SHBA-ve q t'i drgojn sa m shpejt q t jet e mundshme nj ekip ekspertsh me qllim q t vlersojn sa m mir realizimin e ktyre qllimeve.

  5. 3. Palt gjithashtu i bjn thirrje OSBE-s, BE-s dhe SHBA-ve q t shtojn aftsimin dhe programet pr ndihm t policis, duke prfshir edhe:
  - aftsimin profesional, aftsimin pr t drejtat e njriut dhe aftsimeve t tjera;
  - ndihmn teknike pr reformat n polici, duke prfshir edhe ndihmn pr verifikim, seleksionim dhe prparim t proceseve;
  - zhvillimin e kodeksit t sjelljes s policis;
  - bashkpunimin n pikpamje t planifikimit t tranzicionit pr angazhim dhe caktim t policve nga bashksit q nuk jan shumic n Maqedoni., dhe
  - caktimin sa ma t shpejt t vzhguesve dhe t kshilltarve policor ndrkombtar pr fushat m t ndieshme prmes aranzhmaneve adekuate, bashk me pushtetin relevant.

  5. 4. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t ndihmojn n aftsimin e komandantve, gjykatsve dhe t prokurorve, pjestar t bashksive q nuk paraqesin popullatn shumic n Maqedoni, me qllim q t shtohet pjesmarrja e tyre n sistemin gjyqsor.

  6 Kultura, arsimi dhe prdorimi i gjuhve

  6. 1. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare, duke prfshir edhe OSBE-n q t shtoj ndihmat pr projektet nga fusha e mediave, me qllim t prforcimit t mtejshm t mediave elektronike, radio e TV dhe t mediave t shkruara, duke prfshir edhe mediat n gjuhn shqipe dhe mediat shumkombshe. Palt gjithashtu i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t shtojn programet pr aftsim profesinal pr mediat e pjestarve t bashksive q nuk jan popullat shumic n Maqedoni. Palt gjithashtu i bjn thirrje OSBE-s q t vazhdoj prpjekjet n projektet e destinuara pr prmirsim t marrdhnieve ndretnike.

  6. 2. Palt i bjn thirrje bashksis ndrkombtare q t siguroj ndihma pr implementimin e Marrveshjes Korniz n fushn e arsimit sipror
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 10. #730
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2007
  Postime
  290
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sapo lexova marreveshjen per nje Jugosllavi te vockel. Ne parim gjithe gjerat jane mire, ne praktike, nje lesh.

  Nje qytet me 20.00000000001% shqiptare nese brenda vitit kalon ne 19.99999999% pasi nje familje shqiptare emigron jashte shtetit, gjithe qyteti s'flet dot me shqip.

  Duhet qe njerezit te kene nje sistem online qe te shohin ne kohe reale perqindjen e popullsise se qytetit.

  Pese me hic, palo marreveshje, Maqedonia duhet ndare ne dy republika ku pjesa perendimore te veteqeveriset. Keto jane karamele sllave.

 11. #731
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-07-2006
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jo.Maqedonia nuk sht RSFJ e vogl.Athere ekzistonte nji far barazie,
  kurse n kt Maqedoni nuk ekziston kurrfar barazie.Sllavomaqedont nuk mund t pajtohen me nji fakt t till,meq kultivojn n vetvete ndiesin
  srbomadhe :se sllavt,patjetr,lyp t sundojn mbi t tjert! Por Maqedonia realisht,banohet prej tre grupacione kombsish,afrsisht t barabart n numr : sllavomaqedon,shqiptar dhe nji grupacion kombsish t vogla.

 12. #732
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-07-2006
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Jo.Maqedonia nuk wshtw RFSJ-ja e vogwl.Atwhere ekzistonte nji farw barazie,kurse nw kwtw Maqedoni nuk ekziston kurrfarw barazie. Sllavomaqedont nuk mund tw pajtohen me nji gjw tw tillw,meqw kultivojnw nw vetvete ndiesinw swrbomadhe : se sllavi,patjetwr,lyp tw sundon mbi tw tjerwt ! Por Maqedonia,realisht banohet prej tre grupacionesh kombsishw,afwrsisht,tw barabartw nw numwr : sllavomaqedonw,shqiptarw
  dhe nji grupacion kombsishw mw tw vogla.Dy palwt e fundit,gjithwnji,vazh-
  dojnw tw jenw qytetarw tw dorws sw dytw.Kurrfarw demokracie !...

 13. #733
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  Tezainteresante po edhe kjo e ish kryeministrit Maqedonas Georgievski i cili ka pasaporte bullgare dhe po futet ne politike atje.
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 14. #734
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  Nuk ka as nevoj, as arsye pr shtrenjtimin e buks

  Qeveria nuk ka nevoj, as arsye pr shtrenjtimin e buks, kumtoi sot n konferencn pr shtyp zdhnsi qeveritar Ivica Bocevski.  "mimi formohet lirisht n treg dhe sipas analizave q i kemi Nuk ka as nevoj, as arsye pr shtrenjtimin e buks pr momentin. sht vrejtur shkelje e caktuar n tregjet legjitime, por Qeveria n periudhn e ardhshme do t tentoj t'i rregulloj", tha Boceski.

  Sipas tij, Ministria e Ekonomis dhe e Bujqsis tashm kan mbajtur takim n t cilin kan rn dakord prodhuesit e grurit t'i vn n treg t hapur tr drithrat me t cilat disponojn q t mundet blersit ta blejn.

  Masat tjera pr tejkalimin e situats, shtoi Boceski, do t shqyrtohen n seancn qeveritare t radhs.
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 15. #735
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  Maqedoni: ARS vendos gurthemel t salls sportive n fshatin Zherovjan
  --------------------------------------------------------------------------------

  Zhervovjan, 12 gusht (MIA) - Agjencia pr t rinj dhe sport sot do t vendos gurthemel t salls sportive "Liria" n oborrin e SHF "Liria" n fshatin Zherovjan, komuna e Bogovinjs.

  Edhe kjo sall sht pjes e projektit t Agjencis pr ndrtimin e "35 sallave sportive" n Maqedoni. Planifikohet salla do jet gati edhe t lshohet n prdorim n fillim t vitit 2008. hr/nn/10:50
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 16. #736
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime
  UK mbrojti Maqedonin

  Radush, 12 gusht - Ushtria lirimtare Kombtare ka mbrojtur Maqedonin, ajo ka luftuar kundr okupatorve t saj. Kshtu ka deklaruar kreu i Shoqats s Veteranve t Lufts (SHVL), Fazli Veliu n prvjetorin e gjasht t Betejs s Radushs, ku numr i madh i zyrtarve dhe simpatizant t Bashkimit Demokratik pr Integrim kan prkujtuar prfundimin e lufts n kt rajon. Prve Ali Ahmetit, i cili n disa deklarata t tij ka thn se lufta u b pasi ish-kryeministri Lubo Georgievski ka dashur ta ndaj Maqedonin, tani Fazli Veliu ka thn se shqiptart luftuan pr mbijetesn e Maqedonis si shtet m vete. Veliu, partia e s cilit tanim sht n opozit, ka akuzuar Qeverin se nga ardhja n pushtet e strukturs s re qeveris, Marrveshja e Ohrit ka stagnuar.
  "Deri para nj viti Marrveshja e Ohrit ka ecur mir, ndrkoh q tani ajo ka stagnuar", ka thn Veliu.
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 17. #737
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime

  punesime

  Edhe 700 punsime n armat

  Tetov, 12 gusht - Zvendsministri i Mbrojtjes i Maqedonis, Iljaz Halimi, t shtunn ka qndruar pr vizit n fshatrat ellopek, Miletin dhe Gurgurnic, me qllim q pr s afrmi t njihet me problemet e banorve t ksaj ane si dhe t njoftoj ata me konkurset e fundit q jan hapur dhe q do t hapen n t ardhmen pr pranimin e kuadrove t rinj n armatn e Maqedonis. "Qllimi i ksaj vizite sht q t takohem me qytetart e tre fshatrave, t ellopekit, Miletins dhe Gurgurnics. T jem m afr me ato, t dgjoj problemet me t cilt ata ballafaqohen dhe t'u japim mbshtetje n zgjidhjen e atyre problemeve", tha Halimi. Ai deklaroi se qllimi i dyt i vizits sht q si zvendsministr i Mbrojtjes, t'i njoftoj kta banor me reformat q bhen n kt dikaster dhe armat.
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 18. #738
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime

  marreceshja

  Gjashtvjetori i Marrveshjes Korniz

  Prparim n zbatimin e Marrveshjes s Ohrit

  Bekim MURATI
  Shkup, 12 gusht - Maqedonia ka arritur prparim t madh nga viti 2001, nga miratimi, por edhe n zbatimin rrjedhs t Marrveshjes s Ohrit. Kshtu ka vlersuar n deklaratn e saj me rastin e gjasht vjetorit t nnshkrimit t Marrveshjes Korniz, ambasadorja e SHBA-ve n Maqedoni, Xhilijan Millovanoviq.
  "N Republikn e Maqedonis ka stabilitet politik. Patt zgjedhje t lira dhe t drejta n vitin 2006, popullata nga t gjitha prkatsit etnike n mnyr t lir merr pjes n jetn demokratike t vendit dhe krkon t'i gzoj t drejtat legjitime dhe maksimalisht t'i shfrytzoj mundsit e afrueshme pr secilin qytetar", ka thn Millovanoviq.

  Millovanoviq: Ekziston vullnet i institucioneve dhe partive politike

  T dy shtyllat e Marrveshjes s Ohrit, decentralizimi dhe pr prfaqsimi adekuat, si vlerson ajo, kontribuojn pr progresin demokratik n Maqedoni.
  "Zbatim konstant i decentralizimit, q e bn Qeverin m efikase dhe e afron m shum n drejtim t qytetarve, si dhe prfaqsimi i drejt, n mnyr q do t jet jopartiak, plotsisht do ta ndrtoj demokracin n Maqedoni dhe do t'u shrbej t gjith qytetarve", konsideron ambasadorja amerikane, duke nnvizuar se edhe pse jan shnuar vshtirsi n realizimin e dialogut politik, megjithat ka vullnet t mir mes institucioneve dhe partive politike pr zbatim t trsishm t reformave.
  "Edhe pse ekziston stabilitet politik, edhe m tej ka vshtirsi n realizimin e dialogut t qndrueshm politik mes partive politike dhe mes institucioneve qeveritare. Prpjekje pr vullnet t mir njjt nevojitet tek autoritetet dhe opozita q t prmirsohet dialogu qllimi prfundimtar i t cilit sht funksionimi m i mir t institucioneve demokratike si Parlamenti. Ky, sht edhe zbatimi i vmendshm i Marrveshjes s Ohrit, n frymn dhe n fjaln, do t ishte mnyra m e mir t respektohet marrveshja", ka theksuar ambasadorja e SHBA-ve n Maqedoni, Xhilijan Millovanoviq. Ndrkoh, nnkryetari i Parlamentit, njhersh nnkryetar edhe i PDSH-s, Besim Dogani n deklaratn e tij me rastin e gjasht vjetorit t Marrveshjes s Ohrit ka theksuar se BDI po tenton q me do kusht ta privatizoj marrveshjen n fjal, ndrsa ka akuzuar se derisa e njjta ishte n pushtet, Marrveshjen e Korniz e kishte shpallur t mbyllur, q m pas, kur kaloi n opozit, marrveshja t ringjallet prsri.

  Dogani: BDI po i manipulon shqiptart

  "BDI po manipulon me qytetart shqiptar, pasi ajo kur ishte n pushtet thoshte se gjithka nga kjo marrveshje sht implementuar, ndrsa tani thot se e njjta ka ngecur", ka akuzuar Dogani, duke shtuar se prmbushja e Marrveshjes s Ohrit krkon nj qasje shum serioze nga t gjitha subjektet politike. Ndrsa, e vetmja q ka br organizim m t madh rreth prkujtimit t ksaj marrveshje sht opozita shqiptare - Bashkimi Demokratik pr Integrim, e cila kt vit gjashtvjetorin do ta prkujtoj n qytetin e Gostivarit. Deputeti i ksaj partie, Xhevat Ademi thot se edhe pas gjasht vjetve t nnshkrimit t Marrveshjes s Ohrit, kjo marrveshje nuk sht implementuar trsisht.
  "Partit politike maqedonase dshirojn q doher kur duhet t implementohet nj segment nga Marrveshja e Ohrit, mundohen t ngadalsojn dhe t minimizojn t njjtn. E vetmja shans pr antarsimin e Maqedonis n strukturat euroatlantike sht implementimi i plot dhe i drejt i ksaj marrveshje", ka theksuar Ademi. Sipas tij, garnitura aktuale politike sillet ndaj marrveshjes s Ohrit si nj loj fmijsh, pasi si sht shprehur Ademi, implementimi bhet vetm kur vijn sugjerimet nga Bashkimi Evropian. Ndryshe, sot prfundojn gjasht vjet nga nnshkrimi i Marrveshjes korniz me t ciln iu dha fund konfliktit disamujor n Maqedoni midis Ushtris lirimtare Kombtare dhe forcave t sigurimit dhe ushtris maqedonase.
  Dokumenti, i cili sht i njohur edhe si Marrveshja e Ohrit, n vitin 2001 n Shkup e nnshkruan Presidenti i athershm i shtetit, Boris Trajkovski, ish-kryeministri dhe lider i VMRO-DPMNE-s, Lubo Georgievski dhe lidert e LSDM-s, Branko Crvenkovski, i PDSH-s, Arben Xhaferi dhe i PPD-s, Imer Imeri, N cilsi t garancis, dokumentin e nnshkruan edhe prfaqsuesit e posam t Bashkimit Evropian dhe t SHBA-s, Fransoa Leotar dhe Xhejms Perdju.

  Prfaqsimi i shqiptarve relativisht i mir
  Profesort e Fakultetit Juridik Vllado Popovski dhe Lubomir Frkovski, t cilt morn pjes n prgatitjen e Marrveshjes s Ohrit, gjasht vjet pas sjelljes s tij, vlersojn se n nj pjes m t madhe obligimet, t cilat dalin nga ai jan implementuar.
  Sipas Popovskit, n mnyr normative Marrveshja qind pr qind do t implementohet me harmonizimin e palve lidhur me nevojn e miratimit t Ligjit t prgjithshm pr prdorimin e gjuhve, por n plan real, konsideron se marrveshja sht zbatuar mbi 70 pr qind. Profesori Frkovski thekson se me sukses deri n fund jan realizuar ndryshimet kushtetuese, sht miratuar Ligji pr organizimin territorial i rndsishm pr procesin e decentralizimit, ndrsa mir funksionon edhe shumica e Badenterit, shtylla e tret e Marrveshjes. Ai konsideron se rekrutimi i pjestarve t bashksive etnike n administratn shtetrore si proces shkon relativisht mir. Pas suksesit t pals s par t madhe q duhej t thith brenda pjes t madhe nga elementet asociale t cilat ishin pjes e konfliktit, si thot Frkovski, ai proces duhet t vazhdoj n dy drejtime, arritja e nivelit prkats t prfaqsimit t drejt, dhe vnie theks n profesionalitetin dhe kompetitetin.

  Vetm LSDM i prgjigjet ftess s BDI-s
  Pjesmarrjen e tyre n manifestimin e prvjetorit t gjasht t Marrveshjes s Ohrit, t organizuar nga Bashkimi Demokratik pr Integrim e kan konfirmuar vetm prfaqsuesit e opozits maqedonase - LSDM. Kt parti do ta prfaqsoj sekretari i prgjithshm, Goran Minev, ndrkoh q VMRO-DPMNE do t shqyrtoj ftesn, ndrsa do t prononcohet sot pr pjesmarrjen ose jo n manifestimin e Gostivarit. Prfaqsues t PDSH-s kan mohuar se marrin pjes n kt manifestim, pasi si tha nnkryetari i ksaj partie, Besim Dogani, partia e Ahmetit mendon dhe po punon q ky manifestim t bhet pron e BDI-s.(gazeta Koha)
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 19. #739
  i/e regjistruar Maska e babadimri
  Antarsuar
  07-07-2003
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  43
  Postime
  707
  Faleminderit
  0
  28 falenderime n 28 postime

  nga sporti....

  Arrestohet nnkryetari i FFM-s - krcnoi gazetarin e Albania-Sport

  Nenkryetari i Federates se futbollit te Maqedonise Rexhep Bexheti se bashku me te birin e tije Driton Bexhetin jane arestuar mbreme ne oret e vona te nates dhe jane mbajtur deri ne oret e hershme te mengjesit te dites se sotme pasi mbreme se bashku kane kercenuar gazetarin e Albania-Sport njekohesisht i gazetes Koha ne Maqedoni Vullnet Dautin. Sic informojne burimet tona ndaj tyre sot eshte ngritur kallezim penal.

  Si ka rrjedhur ngjarja: Vullnet Dauti ka qene i derguari special i Albania-Sport dhe gazetes Koha Maqedoni ne ndeshjen e vlefshme per kampionatin e Maqedonise Shkendija - Vardar. Gjithcka ka ndodhur pas mbarimit te takimit ku Shkendija humb ndeshjen 0-1 dhe Vullnet Dauti njekohesisht edhe si anetar i kryesise se Shkendijes kerkon sqarim prej organit perkates te cilen e prezetonte Rexhep Bexheti se pse takimi mbyllet 5 minuta me heret dhe pse gjyqtari nuk akordoi penallti per Shkendijen, pse i behet dem Shkendijes. Gjithkjo ka bere qe vone ne mbremje Rexhep Bexheti se bashku me te birin te kercenojne fizikisht gazetarin tone.

  Stafi i Albania-Sport denon ashper kete veprim te nenkryetarit te FFM-se dhe fton opinionin publik qe te jete ne perkrahje te fjales dhe shprehjes se lire.
  edhe kur bie cohem...kurre nuk dorezohem

 20. #740
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Lujn, lujn llafet


  se prej me 1 Shtator


  oferta e re ADSL de jese

  2.000 den per 100 gb limit ...lujn llafet

Faqja 37 prej 54 FillimFillim ... 27353637383947 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Dshmort e Shqipris pr Kosovn dhe trojet etnike n Maqedoni
  Nga Kallmeti n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 06-08-2010, 09:08
 3. Bardhyl Mahmuti Ndihmon Opoziten Shqiptare Ne Maqedoni
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 04-12-2006, 05:06
 4. Intervist: Hoxha i Prizrenit (Samidin Xhezairi)
  Nga Davius n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 03-07-2006, 19:20
 5. ISH - ANETARET E UCK-se I BEJNE VESHTRIM KONFLIKTIT NE MAQEDONI
  Nga tear-drops n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-07-2002, 00:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •