Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Si mund te behet Kompjuteri nje "server"?

  Pershendetje te gjitheve!
  Kisha nje pyetje...
  Une kam nje faqe tek "http://www.geocities.com", por siē e dini "Geocities" te jep hapesire vetem 15Mb.
  Por, une dua te fus ne faqe, materiale te ndryshme (libra, punime flashi etj.), por keto materiale jo vetem qe nuk i fus dot ne faqe (per shkak se ēdo material i kalon 2 Mb), por edhe sikur t'i fus prape nuk ka hapesire per to.
  Tani une kam degjuar, se kompjuteri (ku une kam materialet) mund te sherbeje si server.
  Keshtu mjafton vetem qe te besh linket, dhe kur kompjuteri eshte ne internet, atehere mund te behet downlodimi i ketyre materialeve, prej kompjuterit ku jane materialet, tek ai qe deshiron t'i kete keto materiale.
  Tani une doja te dija se si mund te ralizohet kjo gje?
  Si behen linket, etj.?
  Sa mirė do tė ishte tė mos kisha lindur,
  por meqė kam lindur sa mirė do tė ishte tė mos vdisja,
  por meqė do tė vdesė sa mirė do tė ishte tė mos ringjallesha.
  por meqė do tė ringjallem sa mirė do tė ishte tė mos dėnohesha, e nėse dėnohem tė mos dėnohem pėrgjithmonė...

 2. #2
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Drita ....kjo gje eshte shume e thjeshte per tu bere por problemi eshte tek lidhja e internetit qe ke ti ne shtepi.

  Microsoft personal web server eshte pjese e windowsit ose mund te behet download falas nga microsoft. Ka shume soft falas qe te ndihmojne per kete gje. Nqs ti perdor linux atehere ke akoma me shume menyra per te bere host nje website.

  Problemi eshte ne shpjetesine e internetit tend. Nqs ti ke lidhje me telefon as qe mos e mendo ta besh kompjuterin server sepse edhe ate pak shpejtesi qe ke do te te duhet per te naviguar ne internet.

  Edhe nqs ke lidhje me kabell ose dsl eshte disi me mire por perseri shpejtesia eshte e ngadalte nqs ti kerkon te besh host website me file 2MB e lart. E vetmja gje qe mund te besh eshte te serviresh faqe html dhe ndonje image te vogel. Per te servirur file te medha do te te duhet nje lidhje me e shpjete. Kompanite qe ofrojne lidhjet me kabell e kane ngadalesuar shpejtesine e lidhjes qe ti te mos besh komp server dhe shumica e tyre kane dhe rregulla qe ndalojne klientet te bejne host websitin e tyre.

  Nqs ti ke dsl ose kabell do qe mire te merrje ne telefon kompanine dhe te pyesje per shpejtesine maksimale qe ti ke per upload. Disa kompani qe ofrojne dsl dhe kabell gjithashtu japin falas nje llogari per website reth (10-50 mb) dhe nuk kane limit per masen e fileve.

  Nje tjeter problem eshte adresa e kompjuterit tend ne internet. Kjo adrese quhet IP dhe zakonisht ndryshon sa here qe ti futesh ne internet. Nqs do te besh host website kjo adrese duhet te jete e pandryshueshme (static).

  Pra ne varesi te lidhjes tende te internetit, kompjuterit qe ke dhe kompanise qe te ofron internetin shancet per te bere host nje website nga komp tend me shpejtesi te mire jane shume te vogla.

  Nqs ti je serioze per websitin do qe mire te shpenzoje pak para dhe te blije sherbimin e nje kompanie tjeter. Cmimet per nje website te zakonshme fillojne qe nga $7 me muaj dhe ritet ne baze te shpejtesise, vizitave qe merr websiti dhe vendin qe kerkon per te hedhur websitin (MB). Pra per $100-120 dollare ne vit mund te besh host nje website te vogel dhe te kesh emrin tend si www.drita-website.com.
  Edi

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e elton kola
  Anėtarėsuar
  22-07-2002
  Vendndodhja
  hell
  Mosha
  37
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  atehere, nje belj nje kompiuter si duhet (pentim 4 2 gherz dhe 1gb ram 2/3 hardisk me nga 40 mb (per backup) ) me pas blej me liēence windows 2000 server dhe porosit nje lidhje me fiber optike.... eshte majft e theshte e m pas mund te jesh ti qe ben sherbim hosti te tjereve.... (si serveri ku ndodhek ky sit psh. vetem se eshte linux e jo windows2000)

 4. #4
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Elton nuk eshte ide e keqe por e ke idene sa kushton nje lidhje fiber optic, t1, t3, etj?

  Sa per dijeni Elton ky server sherbehet nga nje kompani tjeter dhe jo nga nje lidhje interneti ne shtepi. Lidhjet e shpejta qe thua ti jane te kufizuara dhe kushtojne me mijra dollare ne muaj.
  Nuk besoj se Drita kerkon te hape kompani hosti me vete.
  Edi

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-04-2002
  Vendndodhja
  Galaksia "Estramaksus"
  Mosha
  39
  Postime
  28
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Drita, keta cunat e kane sqaruar shume mire.

  Mendoj se ju e keni quajtur te kollajte krijimin e nje serveri per INTERNET per nje arsye.
  Ju ndoshta keni menduar se kjo varet vetem nga lloji i sistemit operativ qe keni, d.m.th po qe p.sh. Windows Server me pak klikime kendej e andej e konfiguron si server ne Internet (nese nuk keni menduar keshtu, ju kerkoj falje per paragjykimin e gabuar). Sistemet operative qe mbajne ne emer edhe fjalen "server" jane menduar te sherbejne si server per rrjetet lokale. Pra ju mund te lidhni nja 5 komjutera bashke aty ne dhomen tuaj dhe njerin ose disa ti konfiguroni si server.

  Ne Internet eshte puna se nuk eshte ne doren tuaj se kush ka te drejte te behet server a kush jo - te pakten jo pa ferkuar mire gishtat, aq mire derisa te marrin flake.

  Megjithate une e kam nje zgjidhje per ju, por qe nuk eshte shume komode.

  1. Sa here qe beni nje lidhje te re me Internetin, ju merrni nga firma ndermjetese (provider) nje adrese, qe ndryshon nga njera lidhje ne tjetren.
  Me anen e komandes perkatese gjeni adresen IP qe keni ne cast. Tani kjo adrese eshte e juaja derisa te shkeputeni, pra mund te sherbeje si adresa e serverit tuaj per aq kohe.

  2. Duhet te instaloni ne kompjuterin tuaj nje program qe "pergjigjet" nese dikush (nje klient) thirr informacione, pra nje program server (Windows -> IIS, Linux -> Apache).

  3. Tek faqja juaj tek geocities ose tek ndonje tjeter pa reklama si p.sh. brinkster duhet te aktualizoni kallauset (ang. link) sa here qe beni nje lidhje te re. Kur dikush te shtype kallausin, do te transferohet direkt ne kompjuterin tuaj per ta marre skedarin e kerkuar prej andej.

  Verejtje:
  a) Kjo nuk eshte zgjidhje komfortable, por kur s'ke c'ben tjeter, ri e mba deren.

  b) Faqja tek geocities duhet te aktualizohet sa here qe beni nje lidhje te re me Internetin.

  c) Kallauset, qe shpien nga geocities per ne kompjuterin tuaj, do te funksionojne vetem kur kompjuteri juaj eshte i lidhur me Internetin.
  Kur nuk jeni lidhur perdorni geocities me informacione se ne c'ore eshte "i hapur" serveri juaj privat.

  d) Nese dini pak programim, atehere mundeni ta automatikizoni dicka te tille, qe kallauset te vendosen sic duhet dhe te vendoset faqja hyrese ne geocities (upload), etj...

  Nje ide e bukur apo jo? Si thoni?

  Me nderime, DArtur21

  http://www.esperantio.tk
  http://www.shkolla.tk
  DrEsperanto@gmx.net

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime nė 629 postime
  Drita, pa dashur te te prek ne seder, une do te rekomandoja qe te mos i futeshe fare valles se hapjes se serverit tuaj pasi kerkon nje shkalle ekspertize te madhe nga ana juaj, dhe nje investim kolosal nese vertete kerkon te kesh sherbim te mire.

  Une te rekomandoj te kerkosh ne internet per nje host qe te ofron sherbimin karshi nje cmimi. Mund te gjesh oferta shume te favorshme per cmime te arsyeshme.

  Suksese
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  174
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ēuna faleminderit te gjitheve per sugjerimet tuaja!
  Une e morra vesh se nga kompjuteri im (Pentium I), eshte e kote qe t'i futem atij sporti, por tek shkolla ime ka kompjutera te mire dhe te shpejte.
  Keshtu qe une doja ta provoja njehere kete gje, nga ata te shkolles.
  Tani nga sa morra vesh, per te realizuar kete gje duhet nje program te cilin une e downlodoj nga Interneti dhe IP e kompjuterit (qe mund te jete statike apo dinamike).
  Sa per programin, inshallah e downlodoj, por une nuk di si te gjej IP, dhe se si mund ta beje IP statike, dhe nga ana tjeter e zeme se e gjetem IP, atehere si behen linket <a href="????????????">?
  Pershendetje!
  Sa mirė do tė ishte tė mos kisha lindur,
  por meqė kam lindur sa mirė do tė ishte tė mos vdisja,
  por meqė do tė vdesė sa mirė do tė ishte tė mos ringjallesha.
  por meqė do tė ringjallem sa mirė do tė ishte tė mos dėnohesha, e nėse dėnohem tė mos dėnohem pėrgjithmonė...

 8. #8
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  35
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Linqet ti tani i ke http://www.geocities.com/drita/link.html
  Kete do ta ndryshosh ne http://IP : port /link.html

  Ne vend te fjaleve IP dhe port do vendosesh ato qe ke ti.

  psh: Nqs IP = 192.168.0.1 dhe port number i serverit eshte 80
  atehere linku tend do jete http://192.168.0.1:80/link.html ku link.html mund te jete cfaredo file te duash ti. Une zgjodha link.html thjeshte per shembull.

  Ne shkolle nuk besoj se do to arrish ta besh serverin sepse ne shkoll kompjuterat jane pas shume proxeva. Pra shume kompjuter kane te njejten IP ne internet sepse jane te gjithe te lidhur me nje router. Ne shkolle mund te besh prova brenda per brenda por jo te vesh ne shtepi dhe te hapesh faqe nga serveri i shkolles sepse ti nuk do kesh akses ne serverin e shkolles.

  Ka nje soft qe te lejon te kesh Domani name dinamik. Kjo do te thote qe ti ti vendosesh linqet http://drita.dns2go.com/link.html dhe kjo adrese te jete njesoj si ajo qe vume me lart me IP.

  Duke bere kete faqja tende do punoje edhe pa patur IP statike por ka ca pune sa ta besh setup qe te punoje.

  Per te pare IP e nje komp perdor keto komanda.
  Per windows 95,98,ME :
  shko ne start >> run
  shtyp winipcfg
  shtyp ok
  do dale nje dritare dhe do shikosh numrin e IP tende. Nqs nuk e shikon ose eshte 127.0.0.1 shtyp ate drop down menu dhe zgjidh dial-up adapter.

  Per windows XP, 2000, NT
  shko ne start >> run
  shtyp cmd
  shtyp ok
  ne ekranin e zi shtyp ipconfig
  aty do dale numri i IP.

  Me perntium 1 qe ke ti eshte budallallek ti futesh ketij muhabeti se komp mezi perballon windows 95 apo 98 qe ke ti e jo me te perballoje njerez te tjere nga website tend.

  Megjithate ti bej prova per te mesuar.
  Nqs do ti japesh zgjidhje websited sic te thashe dhe me lart ka kompani qe ofrojne hosting me cmime te arsyeshme.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 22-07-2002 mė 21:15
  Edi

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-11-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Obobo e di sa shpejt keni folur nuk morra vesh gje fare se i keni bere lemsh e nuk ka ku ta kapi as qeni jo me drita (pa e ofenduar) Me mire eshte ajo qe tha Albo dhe per mua eshte e tille Drita me mire lere kete valle se po i hyre do te te hyj ne qejf dhe kur te dalesh nga vallja (si themi ne ne vlore : do dalesh si rruar qethur) do dalesh me humbje nga ana financiare por e nderuar nga ajo teorike e praktike. Te uroj te kesh fat ne kete fushe (jo te valles).
  Dua te jem nje fllad pranveror qe te perkedhel femrat :^engjello ,shija e kesaj jete per ne meshkujt

 10. #10
  BASTARDODENTRO Maska e reni00
  Anėtarėsuar
  04-12-2002
  Vendndodhja
  * jetoje jetėn sic e di unė :-) *
  Mosha
  35
  Postime
  805
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  MUND TE PROVOSH TE INSTALOSH EDHE APACHE +DHE KOMPJUTERI JOT MUN TE SHENDEROHET NE NJE SERVER ME PARAMETRAT QE KA.... KU MUN TE PUNOSH EDHE NON IN LINEA

  CIAO

 11. #11
  Titulli Personal Maska e Sentinus
  Anėtarėsuar
  05-12-2002
  Vendndodhja
  c:\sytem volume information
  Postime
  129
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese kompjuterat e shkolles nuk i ke me IP Reale por mbrapa nje Network Adress Translater mos ju fut kot sportit.

  Ip e ketyre rangeve nuk jane reale
  192.168.x.x
  dhe
  10.x.x.x

  Bye

 12. #12
  Mixing For You Maska e Deejay
  Anėtarėsuar
  28-03-2003
  Vendndodhja
  Ne Kete Moment Se Di Ku Jam
  Mosha
  35
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje Drita..PO te jap nje [pergjigje te shkurter..Nqs ke linje kabllore ne shtepi ti mund te istalosh ne Pentium 1 linux Mandrake i cili eshte shume i thjeshte per tu perdorur dhe shume i mire per te transferuar te dhenat e tuaja ne serverin qe do krijosh..Atehere po te jap nje ndihme te vogel...
  PER ISTALIMIN E linux Mandrake

  Atehere per ta instaluar si sistem te vetem thjesht Linux mjafton qe te kesh vetem nje HDD ose me shume ku gjate instalimit ai krijon vete particionet e tij (/root, /var, /home, etj sipas specifikave tuaja)

  nese ke nje kompjuter ne te cilin ke windows te instaluar ne particionin C:\ te HDD 1 atehere ne particionin D:\ te HDD 1 mund te instalosh Linux pa problem fare mjafton vetem qe ne instalim te specifikosh qe Boot Loader i Linux te shkruhet ne MBR (Master Boot Record). Nese gjithshka e ben keshtu atehere do te te dale dritarja e GRUB (Boot Loader-i) qe te pyet se ne cfare sistemi do te hysh:

  1) Mandrake Linux (ne rastin tone)
  2) Windows (DOS)

  Nqs ke PC vetem me nje particion C:\ ne te cilin ke te instaluar Windows sepse mund te te sjelle particionimin e HDD ne ext3 (filesystem qe perdor Mandrake Linux 9.1 apo disa versione te reja Linux-i)


  Besoj se kjo mund te te ndihmoj

  Gjithe te Mirat
  Deejay.....

Tema tė Ngjashme

 1. Kompjuteri ėshtė ngadalėsuar dukshėm
  Nga Berni nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 368
  Postimi i Fundit: 01-04-2012, 21:52
 2. Ēfarė ėshtė BIOS dhe si ta pėdor atė?
  Nga isak100 nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-12-2006, 18:30
 3. Kompjuteri Personal: Ditėlindja e 25-tė
  Nga Davius nė forumin Lajme nga informatika
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-08-2006, 11:52
 4. Pse ngec kompjuteri? Disa shkaqe...
  Nga benseven11 nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-08-2003, 12:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •