Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 74
  1. #21

    Edhe une ca receta...

    Une kam pas fat te jem me familje ne SH.B.A keshtu qe nuk me mungon shume kuzhina jon ne Kosove edhe pse nuk kemi shume pak receta qe jan autokton nga trevat e Kosoves.
    Fiora ketu dite kemi vendos turshi nga Trangu edhe pse heret por per nje ndryshim te vogel te ushqimit.Zakonisht ne shtator shkojm ne nje shtet te vogel afer nesht Kentaki,eshte shtet qe ka te zhvilluar shume bujqesin ,keshtu qe blejm peme edhe perime nga bashqja.Ne shtator vejm turshi siq jan ato me te preferuart e mia speca me vaj,ufel,karrota,magdanos te gjithe keto te vendosur na nje kace te madhe jemi familje e madhe,si dhe domate te verdha te vendosur na krip edhe uj qe aq shume une i dua por edhe miqet amerikan pasi qe ju tregoj se si pregaditen edhe se jan natyrale me kan then se mundet nena ime lirisht te hap nje dyqan per turshi,domate te kuqe me nja nje thelb hudern ne mes e te vendosura ne qumesht pah me kapi uria...Fiora kur keni kohe mbas shtatorit mund te vini edhe nga tani do i them nenes te siguron nje pjes per juve...

    Dua te ceki nje specialitet qe ka te bej me turshi e ajo eshte turshia me dardha,ne fshatin ku kam jetuar ka qen nje lloj i dardhave te cilat jan quajtur dardha ujse,pasi qe zakonisht dardhat ujse piqen dikund ne fund te shtatorit athere edhe i vendoseshim ne kaca te medha ku me kujtohet se deri ne Shkurt kemi ngren.

    Ne Kosove zakonisht ne kohen e hithrave kemi pregadit nje pite te quajtur hethenik e ka qen e perber nga hithi edhe mill misri,duhet te filloj te grumblloj recete nga nena se ajo eshte gatuse shume shume e mire.

    Ika se po vjen era buke shpije ,edhe buken e bejm si ne Kosove

    Hajt tung

  2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Mjellma pėr postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  3. #22
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Mjellma faleminderit per ftesen. Nq se nuk jemi larg do vij patjeter edhe nga ty Dicka te re qe nuk kisha degjuar ishte turshia me dardha...

    Ndersa Eni duhet te prese ca per te ngrene ato gjerat e mira, se eshte ne Evrope dhe kushedi kur me bie rruga andej.

  4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  5. #23
    alvi
    i/e ftuar
    Veze te skuqme! Njam!
    Mu kujtun dhe ZUPAT

  6. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    12-08-2002
    Postime
    67
    Ok ne fillim po sqaroj Elian per punen e gelqeres ne gliko bostani.Ajo hidhet qe ta forcoje shalqiun apo bostanin ne te kundert del i bute dhe eshte tamam per ata qe s'kane dhembe.Per gjelle tipike do permendja ca te veriut qe jane corba me melci vici ose pule,ngjyem specash(behet me kos te kulluar dhe speca turshi) si dhe flija.Sa per byreqet me pelqen me kungull misiri.Ah se desh harrova bejne tezet e mia ne Vlore byrek pet pet sidomos njeri qe mund te futet dhe te embelsirat e quhet qumeshtor.sa per glikot keni provuar gliko nerenxe? Na jepte tezja nga nje thele se tjetra duhej per mysafiret.Po une e motra venim fshehur e hanim nga pak. Ah doni me per Belulin?

  7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar bjondina pėr postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  8. #25
    i/e larguar Maska e DINA
    Anėtarėsuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    I ♥ New York
    Postime
    103
    mustakane e kam qef

  9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DINA pėr postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  10. #26
    i/e larguar Maska e DINA
    Anėtarėsuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    I ♥ New York
    Postime
    103
    Tava e kosit me mish qengji eshte nje nga gjellerat me te preferuara shqipetare.Gjithashtu edhe e imja kuptohet

  11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DINA pėr postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  12. #27
    me nder qofsh
    Anėtarėsuar
    17-04-2002
    Vendndodhja
    ne fluturim e siper
    Postime
    810
    ua mjellma rrofsh se me kujtove byrek apo pete me hidhra. e mbaj mend qe ghyshja na conte ne te mblidhim hidhra dhe na lidhte nje qese plasmasi nga duart qe mos perveloheshim nga to dhe pastaj i bente pete. oh cme ka marre malli per pak. ore rriten hidhrat ne amerike? si e kane emrin ne anglisht?
    Memory is a kind
    of accomplishment
    a sort of renewal
    even
    an initiation

  13. 2 antarėt mė poshtė falenderuan katana pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    bsdev (03-03-2017)

  14. #28
    Kacak fasule

  15. #29
    The Furious Maska e kapedani2001
    Anėtarėsuar
    19-08-2002
    Vendndodhja
    E U
    Postime
    98
    PATELLXHAN TE MBUSHUR ESHTE ME E MIR SE MISHI PERVEC ATIJ TE PJEKUR NE HELL
    kukurreci po ashtu

    tave me patate

    me te shumtat i keni thene per sa i perket se ku gatuajn me mire ne shqiperi mendoj se vetem klosi mban record si ai i veriut ashtu edhe ai i jugut

    ky i jugut sidomos per diblet (embelsire)
    Live and let the others live
    see ya don`t wana bee ya

  16. #30
    The Furious Maska e kapedani2001
    Anėtarėsuar
    19-08-2002
    Vendndodhja
    E U
    Postime
    98
    ej se per pak harrove po PACE MOR JANI COMLEK ME QEPE KU I KENI LENE tarratorin
    Live and let the others live
    see ya don`t wana bee ya

  17. #31
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826

    Fasule ose grosh

    Si i dua dhe i gatuaj une fasulet ose groshen.

    Hedhim fasulet ne tenxhere me uje dhe e vem ne korent.
    Hedhim ne tenxhere pak krip, nji koker qepe te lare dhe nja dy karrota.
    E leme te zieje grosha me nxehtesi mesatare.
    Marrim nji tigan(feltere) dhe hedhim vaj ose margarine dhe mbasi ka marre nxehtesine e duhur hedhim aty nji koker qepe te grire, ca thelba hudra te grira dhe i kavardisim duke perdorir nji luge druri ose piru druri derisa behen pak si te skuqura. Pastaj mbi kte tigan hedhim nji gjethe dafine dhe nji kuti konserva domatesh 300-400gramshe ose nja dy domate te mdhaja te prera ne copa...pak biber te zi..pak rigon e pak kripe, nJI SPEC TE ZAKONSHEM TE GRIRE ME DORE OSE NJI SPEC DJEGS (KUSH DO DJEGS) dhe vazhdojme kavardisjen duke shtuar her mbas here pak uje...
    Shikojme ne se Grosha eshte ziere ne tenxhere.
    Ne se eshte ziere athere marrim tiganin dhe me kujdes materialin qe eshte ne Tigan e hedhim ne Tenxheren e fasuleve ose groshes.
    Bejme me lug druri nji perzierje te fasuleve dhe te materialit te tiganit qe hodhem dhe i leme te ziejne bashk dhe nja 20 minuta.
    Ne kte kohe hedhim ne Tenxhere nji tuf majdanoz te grire (permenda majdanozin por krahas majdanozit kushdo mund te hedhi dhe pak rozmari ose menderz etj) dhe provojme me luge per kripe.
    Mos e teproni me kripe sepse kripa me qen pak ja shton dhe ne pjate sejcili a me qen shume..vate puna dem..

    Mbasi kaloj kjo zierje e perbashket meret nji pjate dhe me garuzhde hidhet aty Fasulja. Merret pastaj nji luig vaj ulliri e hidhet e perzihet ne pjaten me fasule.
    Pastaj rras fasulE e buk dyzetshe te ngrohte e ndoj sallat ose cka te duash.

    Keshtu i ha une fasulet..

    Neper shtepite e miqve ose restorante kur kam qene.. kurre sja kam pelqyer groshet..i bejne si fasule ushtrie pa pik lezeti..

  18. #32
    i/e larguar Maska e DINA
    Anėtarėsuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    I ♥ New York
    Postime
    103
    UNE MUND TE SHTOJA QE NGA GJELLET TIPIKE SHQIPETARE ESHTE EDHE <>
    ME RESPEKT DINA
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DINA : 30-09-2002 mė 23:29

  19. #33
    ChErRy_LiPs Maska e BlondiE_18
    Anėtarėsuar
    05-08-2002
    Vendndodhja
    US
    Postime
    559
    pilaf me mish kudo qe shkon.......gjelle tipike per miq
    Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar!


    BeRaTsE 83

  20. #34
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485

    Question Re: Fasule ose grosh

    *
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 11-11-2002 mė 02:36
    Where does a thought go when it's forgotten?

  21. #35
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Ju shoqja Korazon, mos harro ...duhet tenxhere me presion...qe te knoj si bylbyl kur zin grosha..

    Te knaq grosha vallahin..50 lek kilja me hanger me u shkep.
    Mir eshte me pas i dor pasterma shupenze..po ku ta gjesh..nuk o mo shoku xhelil atje sekretar i pare ...lol.

  22. #36
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    *
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 11-11-2002 mė 02:36
    Where does a thought go when it's forgotten?

  23. #37
    Gjethja Maska e Gjethja
    Anėtarėsuar
    28-08-2005
    Vendndodhja
    Tek 50 yjet
    Postime
    23
    Pyetje/ kerkese
    (Mos ka te ngjare te gjeje pergjigje ketu, se ishte e postuar tek "Recetat")

    A ka ndonje liber/ botim me gatime shqiptare ne anglisht?
    Po ndonje 'web-site'?

    Kjo per dy arsye:
    (a) miq te huaj qe duan gatime te llojit mesdhetar
    (b) shqiptare te breznive qe e kane shqipen te ngathesuar ose te humbur.

  24. #38
    i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
    Anėtarėsuar
    05-05-2004
    Postime
    432
    DINA,me sa di une MUSAKAJA eshte gatim Grek(ndoshta jam gabim)
    Edhe mua me pelqen,po vetem me patate,jo me patllixhan.

  25. #39
    i/e regjistruar Maska e nursezi
    Anėtarėsuar
    21-06-2003
    Vendndodhja
    boston, MA
    Postime
    339
    Tave kosi...mmmmm

  26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar nursezi pėr postimin:

    bsdev (03-03-2017)

  27. #40
    knvb Maska e knvb
    Anėtarėsuar
    09-07-2004
    Vendndodhja
    ne memke te dheut
    Postime
    10
    Hedhim ne tenxhere pak krip, nji koker qepe te lare dhe nja dy karrota.
    E leme te zieje grosha me nxehtesi mesatare.


    o miletooooooooo gabimi me i madh eshte te hillet kripa e salca pa zier njeher kokrat e groshave,nese i hillni kripen e salcen ne fund groshat do ziejn sa gjysma e kohes qe perdorni kur i hillni ne fillim nejse per tu ber behen edhe ashtu vecse mendoni qe fasulet (groshet) e shqipris jan aq te mira sa jan edhe aq te keqija perher gjat zierjes

    receta e sakt e groshave per (mua )
    marim groshat i kepusim 1 te shplar i vem ne zgjar nese jan te vjetra ja ndrojm ujin e par pas 10/15 min zierje pasi i ndrojm ujin hellim qepen e grir (karota piperkat nese i keni deshir ) i vejm serisht ne zgjar i lejm te ziejn e kur e shikojm qe kokrat e groshave kan zier i hellim kripen salcen e (erezat e tjera sipas deshires) dhe vajin e ullirit
    Provojeni dhe do e shikoni ndryshimin ne shije dhe mundimin e asaj kripe e salce qe hillni qe en fillim

    gjella ime e preferuar eshte grosha e jani me qep te thata

  28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar knvb pėr postimin:

    bsdev (03-03-2017)

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
    Nga strong_07 nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 29-04-2019, 16:32
  2. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  3. Pasqyra e temave historike
    Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
  4. Drafti pėr Unitet
    Nga Modesti nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
  5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
    Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •