Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 74
 1. #21
  i/e larguar Maska e Mjellma
  Anėtarėsuar
  26-06-2002
  Postime
  282
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Edhe une ca receta...

  Une kam pas fat te jem me familje ne SH.B.A keshtu qe nuk me mungon shume kuzhina jon ne Kosove edhe pse nuk kemi shume pak receta qe jan autokton nga trevat e Kosoves.
  Fiora ketu dite kemi vendos turshi nga Trangu edhe pse heret por per nje ndryshim te vogel te ushqimit.Zakonisht ne shtator shkojm ne nje shtet te vogel afer nesht Kentaki,eshte shtet qe ka te zhvilluar shume bujqesin ,keshtu qe blejm peme edhe perime nga bashqja.Ne shtator vejm turshi siq jan ato me te preferuart e mia speca me vaj,ufel,karrota,magdanos te gjithe keto te vendosur na nje kace te madhe jemi familje e madhe,si dhe domate te verdha te vendosur na krip edhe uj qe aq shume une i dua por edhe miqet amerikan pasi qe ju tregoj se si pregaditen edhe se jan natyrale me kan then se mundet nena ime lirisht te hap nje dyqan per turshi,domate te kuqe me nja nje thelb hudern ne mes e te vendosura ne qumesht pah me kapi uria...Fiora kur keni kohe mbas shtatorit mund te vini edhe nga tani do i them nenes te siguron nje pjes per juve...

  Dua te ceki nje specialitet qe ka te bej me turshi e ajo eshte turshia me dardha,ne fshatin ku kam jetuar ka qen nje lloj i dardhave te cilat jan quajtur dardha ujse,pasi qe zakonisht dardhat ujse piqen dikund ne fund te shtatorit athere edhe i vendoseshim ne kaca te medha ku me kujtohet se deri ne Shkurt kemi ngren.

  Ne Kosove zakonisht ne kohen e hithrave kemi pregadit nje pite te quajtur hethenik e ka qen e perber nga hithi edhe mill misri,duhet te filloj te grumblloj recete nga nena se ajo eshte gatuse shume shume e mire.

  Ika se po vjen era buke shpije ,edhe buken e bejm si ne Kosove

  Hajt tung

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Mjellma pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #22
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime nė 103 postime
  Mjellma faleminderit per ftesen. Nq se nuk jemi larg do vij patjeter edhe nga ty Dicka te re qe nuk kisha degjuar ishte turshia me dardha...

  Ndersa Eni duhet te prese ca per te ngrene ato gjerat e mira, se eshte ne Evrope dhe kushedi kur me bie rruga andej.

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 5. #23
  alvi
  i/e ftuar
  Veze te skuqme! Njam!
  Mu kujtun dhe ZUPAT

 6. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-08-2002
  Mosha
  42
  Postime
  67
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Ok ne fillim po sqaroj Elian per punen e gelqeres ne gliko bostani.Ajo hidhet qe ta forcoje shalqiun apo bostanin ne te kundert del i bute dhe eshte tamam per ata qe s'kane dhembe.Per gjelle tipike do permendja ca te veriut qe jane corba me melci vici ose pule,ngjyem specash(behet me kos te kulluar dhe speca turshi) si dhe flija.Sa per byreqet me pelqen me kungull misiri.Ah se desh harrova bejne tezet e mia ne Vlore byrek pet pet sidomos njeri qe mund te futet dhe te embelsirat e quhet qumeshtor.sa per glikot keni provuar gliko nerenxe? Na jepte tezja nga nje thele se tjetra duhej per mysafiret.Po une e motra venim fshehur e hanim nga pak. Ah doni me per Belulin?

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar bjondina pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 8. #25
  i/e larguar Maska e DINA
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  I ♥ New York
  Mosha
  36
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  mustakane e kam qef

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DINA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 10. #26
  i/e larguar Maska e DINA
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  I ♥ New York
  Mosha
  36
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Tava e kosit me mish qengji eshte nje nga gjellerat me te preferuara shqipetare.Gjithashtu edhe e imja kuptohet

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar DINA pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 12. #27
  me nder qofsh
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  ua mjellma rrofsh se me kujtove byrek apo pete me hidhra. e mbaj mend qe ghyshja na conte ne te mblidhim hidhra dhe na lidhte nje qese plasmasi nga duart qe mos perveloheshim nga to dhe pastaj i bente pete. oh cme ka marre malli per pak. ore rriten hidhrat ne amerike? si e kane emrin ne anglisht?
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 13. 2 antarėt mė poshtė falenderuan katana pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #28
  i/e regjistruar Maska e AlBaNiaN_GaNg
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Mosha
  38
  Postime
  56
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kacak fasule

 15. #29
  The Furious Maska e kapedani2001
  Anėtarėsuar
  19-08-2002
  Vendndodhja
  E U
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  PATELLXHAN TE MBUSHUR ESHTE ME E MIR SE MISHI PERVEC ATIJ TE PJEKUR NE HELL
  kukurreci po ashtu

  tave me patate

  me te shumtat i keni thene per sa i perket se ku gatuajn me mire ne shqiperi mendoj se vetem klosi mban record si ai i veriut ashtu edhe ai i jugut

  ky i jugut sidomos per diblet (embelsire)
  Live and let the others live
  see ya don`t wana bee ya

 16. #30
  The Furious Maska e kapedani2001
  Anėtarėsuar
  19-08-2002
  Vendndodhja
  E U
  Postime
  98
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ej se per pak harrove po PACE MOR JANI COMLEK ME QEPE KU I KENI LENE tarratorin
  Live and let the others live
  see ya don`t wana bee ya

 17. #31
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime

  Fasule ose grosh

  Si i dua dhe i gatuaj une fasulet ose groshen.

  Hedhim fasulet ne tenxhere me uje dhe e vem ne korent.
  Hedhim ne tenxhere pak krip, nji koker qepe te lare dhe nja dy karrota.
  E leme te zieje grosha me nxehtesi mesatare.
  Marrim nji tigan(feltere) dhe hedhim vaj ose margarine dhe mbasi ka marre nxehtesine e duhur hedhim aty nji koker qepe te grire, ca thelba hudra te grira dhe i kavardisim duke perdorir nji luge druri ose piru druri derisa behen pak si te skuqura. Pastaj mbi kte tigan hedhim nji gjethe dafine dhe nji kuti konserva domatesh 300-400gramshe ose nja dy domate te mdhaja te prera ne copa...pak biber te zi..pak rigon e pak kripe, nJI SPEC TE ZAKONSHEM TE GRIRE ME DORE OSE NJI SPEC DJEGS (KUSH DO DJEGS) dhe vazhdojme kavardisjen duke shtuar her mbas here pak uje...
  Shikojme ne se Grosha eshte ziere ne tenxhere.
  Ne se eshte ziere athere marrim tiganin dhe me kujdes materialin qe eshte ne Tigan e hedhim ne Tenxheren e fasuleve ose groshes.
  Bejme me lug druri nji perzierje te fasuleve dhe te materialit te tiganit qe hodhem dhe i leme te ziejne bashk dhe nja 20 minuta.
  Ne kte kohe hedhim ne Tenxhere nji tuf majdanoz te grire (permenda majdanozin por krahas majdanozit kushdo mund te hedhi dhe pak rozmari ose menderz etj) dhe provojme me luge per kripe.
  Mos e teproni me kripe sepse kripa me qen pak ja shton dhe ne pjate sejcili a me qen shume..vate puna dem..

  Mbasi kaloj kjo zierje e perbashket meret nji pjate dhe me garuzhde hidhet aty Fasulja. Merret pastaj nji luig vaj ulliri e hidhet e perzihet ne pjaten me fasule.
  Pastaj rras fasulE e buk dyzetshe te ngrohte e ndoj sallat ose cka te duash.

  Keshtu i ha une fasulet..

  Neper shtepite e miqve ose restorante kur kam qene.. kurre sja kam pelqyer groshet..i bejne si fasule ushtrie pa pik lezeti..

 18. #32
  i/e larguar Maska e DINA
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  I ♥ New York
  Mosha
  36
  Postime
  120
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  UNE MUND TE SHTOJA QE NGA GJELLET TIPIKE SHQIPETARE ESHTE EDHE <<MUSAKAJA>>
  ME RESPEKT DINA
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DINA : 30-09-2002 mė 23:29

 19. #33
  ChErRy_LiPs Maska e BlondiE_18
  Anėtarėsuar
  05-08-2002
  Vendndodhja
  US
  Mosha
  34
  Postime
  559
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  pilaf me mish kudo qe shkon.......gjelle tipike per miq
  Midis endrres dhe realitetit nuk ka asnje ndryshim, sepse ti di te besh realitet gjithcka qe kam enderruar!


  BeRaTsE 83

 20. #34
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime

  Question Re: Fasule ose grosh

  *
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 11-11-2002 mė 01:36
  Where does a thought go when it's forgotten?

 21. #35
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Ju shoqja Korazon, mos harro ...duhet tenxhere me presion...qe te knoj si bylbyl kur zin grosha..

  Te knaq grosha vallahin..50 lek kilja me hanger me u shkep.
  Mir eshte me pas i dor pasterma shupenze..po ku ta gjesh..nuk o mo shoku xhelil atje sekretar i pare ...lol.

 22. #36
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  101 falenderime nė 92 postime
  *
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga MI CORAZON : 11-11-2002 mė 01:36
  Where does a thought go when it's forgotten?

 23. #37
  Gjethja Maska e Gjethja
  Anėtarėsuar
  28-08-2005
  Vendndodhja
  Tek 50 yjet
  Postime
  23
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Pyetje/ kerkese
  (Mos ka te ngjare te gjeje pergjigje ketu, se ishte e postuar tek "Recetat")

  A ka ndonje liber/ botim me gatime shqiptare ne anglisht?
  Po ndonje 'web-site'?

  Kjo per dy arsye:
  (a) miq te huaj qe duan gatime te llojit mesdhetar
  (b) shqiptare te breznive qe e kane shqipen te ngathesuar ose te humbur.

 24. #38
  i/e regjistruar Maska e SnoW~DroP
  Anėtarėsuar
  05-05-2004
  Postime
  432
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  DINA,me sa di une MUSAKAJA eshte gatim Grek(ndoshta jam gabim)
  Edhe mua me pelqen,po vetem me patate,jo me patllixhan.

 25. #39
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  36
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Tave kosi...mmmmm

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar nursezi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #40
  knvb Maska e knvb
  Anėtarėsuar
  09-07-2004
  Vendndodhja
  ne memke te dheut
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Hedhim ne tenxhere pak krip, nji koker qepe te lare dhe nja dy karrota.
  E leme te zieje grosha me nxehtesi mesatare.


  o miletooooooooo gabimi me i madh eshte te hillet kripa e salca pa zier njeher kokrat e groshave,nese i hillni kripen e salcen ne fund groshat do ziejn sa gjysma e kohes qe perdorni kur i hillni ne fillim nejse per tu ber behen edhe ashtu vecse mendoni qe fasulet (groshet) e shqipris jan aq te mira sa jan edhe aq te keqija perher gjat zierjes

  receta e sakt e groshave per (mua )
  marim groshat i kepusim 1 te shplar i vem ne zgjar nese jan te vjetra ja ndrojm ujin e par pas 10/15 min zierje pasi i ndrojm ujin hellim qepen e grir (karota piperkat nese i keni deshir ) i vejm serisht ne zgjar i lejm te ziejn e kur e shikojm qe kokrat e groshave kan zier i hellim kripen salcen e (erezat e tjera sipas deshires) dhe vajin e ullirit
  Provojeni dhe do e shikoni ndryshimin ne shije dhe mundimin e asaj kripe e salce qe hillni qe en fillim

  gjella ime e preferuar eshte grosha e jani me qep te thata

 28. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar knvb pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Sulė Hotla (1875-1947), Njė Jetė Pėr Shqipėrinė
  Nga strong_07 nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-10-2015, 17:28
 3. Pasqyra e temave historike
  Nga Fiori nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
 4. Drafti pėr Unitet
  Nga Modesti nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-08-2010, 16:10
 5. Kryengritja Popullore Shqiptare E 1912 – 1915
  Nga ORIONI nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-07-2005, 14:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •