Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
  1. #1
    Patosarak Maska e Ando_Ylli
    Anëtarësuar
    19-08-2003
    Vendndodhja
    Ne nje kasolle
    Postime
    32

    Cool Si shpjegohet nje ëndërr qe ne moshen e vogel!!!

    Si shpjegohet nje enderr!!! Kur un kam qen 5 vjec kam par nje enderr qe plaku im ngjiti shkallet ne qell edhe po nqiste lart edhe un ju qepe nga mbas edhe zoti i lla doren un kte enderr nuk e kam harruar , nejse kjo gje me ndodhi prap pas ca ditesh e cudicme si e shjegoni ju???
    PATOSI

    la vitta e una puttana, allora scopala

  2. #2
    ...
    Anëtarësuar
    26-11-2003
    Vendndodhja
    PARIS me Xhej-n jo Lopezin jo :P o mo e mir se Lopezi
    Postime
    1,428
    Hmm, plako po me degjove mu fillo ler amanetet e fundit.

    lol, Bej shaka mer, larg qofte.

    Une se di shpjegimin, por interesante.
    HOLLAND...

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    lol del mono...ne pergjejsi enderrat kan te bejn me cfare ti ke pare ose degjuar ose ke menduar para se te flësh... mund te simbolizoj dicka tjeter per ty ose baban tend...analizoje vete, skam ide :P, mbase te ndihmoj keta te tjeret
    Ndryshuar për herë të fundit nga *~Rexhina~* : 14-07-2004 më 16:54

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    13-06-2004
    Postime
    82
    Them qe jeni besimtar. Mbase nga ana e psikologjise, kur keni qene i vogel, keni pasur nevoje per mbrojtjen e babait ..
    Por di edhe qe kujtimet e femijerise mund te ngaterrohen me endrra.
    Edhe une them: larg qofte!
    m-a
    Ndryshuar për herë të fundit nga mary-anne : 14-07-2004 më 16:41

  5. #5
    Lady Kad Maska e gurl
    Anëtarësuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    Kur ke qene 5 vjec dhe ke pare kete enderr, a mban mend te kete ndodhur dicka jashte nga e zakonshmja???

    Pastaj si ka mundesi qe ti akoma e mban mend pikerisht kete enderr qe nga mosha 5 vjecare?? Sepse memoria zbehet me kalimin e kohes.

  6. #6
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Un per vete kam pas pare endrra me gjyshin pasi vdiq, por nuk ishin aspak te bukura ose me sakte te qeta, ishin te pakuptimta dhe turbulluese shume si psh levizje e fytyres nga portreti, ose shfaqje te menjehershme te personit mbas meje, zogj te ndryshem etj. Di qe qysh nga mosha 9-10 vjec e tutje nuk kam enderruar me, ose me sakte nuk mbaj mend ndonje enderr kur cohem.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-08-2004
    Vendndodhja
    palermo
    Postime
    16
    ne ate kohe ishe ne periudhen e edipit... dhe babai jot ishte per ty si zoti. ne qoftese e ke enderruar disa here (enderr qe vazhdon gjithmone) athere mund te kete nje problem ( o conflikt te pa zgjidhur).
    pacim

  8. #8
    per ta zgjeruar interpretimin e julih, ne kete enderr 3 simbole jane te spikatura:

    vetja jote
    babai
    zoti

    shkurtimisht, thelbi i kompleksit te Edipit, eshte deshira instinktive(e pavetedijshme) e femijes (djalit) per marredhenie incestuale me nenen. per te realizuar kete djalit i del para nje pengese e forte qe eshte babai. Pra babai eshte nje konkurrent me i fuqishem se djali, i cili nga ana tjeter mund ta ndeshkoje (ankthi i tredhjes). duke qene keshtu djali fillon te dorezohet nga frika per ndeshkim, dhe fillon te identifikohet me figuren e babait me ane te mekanizmit te formim-reagimit (sepse vetem duke u bere si ai, mund te kete shpresa per kryerjen e marredhenies incestuale me nenen.

    endrra jote i shpreh te gjitha keto aspekte, ne simbole paralele (te zhvendosura). keshtu:

    babai eshte i plotfuqishem si Zoti ---> ai mund te te ndeshkoje ---> ti mund te vendosesh ta luftosh duke u bere si ai, i plotfuqishem si ai, si zoti (duke e ndjekur neper shkalle).

    pra kjo enderr eshte thjesht nje shprehje e nje ankthi normal tek te gjithe djemte 5-vjecare.

    shpresoj te te hyje ne pune ky interpretim, megjithese duhet me shume informacion per te bere nje analize te plote te endrres...
    Lie down on the couch, what does that mean?
    You're a nut! You're crazy in the coconut!

  9. #9
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    E shpjegoj keshtu:

    1- Kjo lloj enderre te eshte dukur mendim i lezetshem per te hapur nje teme, ne te cilen ngatarrohen 100 kunguj dhe nuk nxjerrin dot gje ne drite...Ja ke arritur deri diku!

    2- Ngaqe e ke fiksuar ate enderr te pare ne femijeri dhe gjithmone e ke kujtuar, ndoshta duke e mbajtur mendjen aty, truri ta ka ri-transmetuar...Ndodh kjo gje shpesh!


    3- Nuk ka te beje me Ediprat fare. Dikur edhe une mendoja kshu, kur plaku nuk me jepte celsat e makines per te shku me njonen ne plazh. (lol) Avash avash se i bete te gjithe njerezit urryes te baballareve dhe dashnor te nenave ..... vetem e vetem se nje kokshpulle atje zbuloi nje kompleks te Edipit gjasme...

    Mos ma merr per ters plako, sepse nuk po te kritikoj ty, por keto qe nxjerrin kshu lloj shpikjesh! Nuk them qe nuk ka njerez te cilet vuajne ose shfaqin kshu lloj komplexesh, por kam vene re qe neo-psikologet, sapo te degjojne dicka ne lidhje baba-djale, direkt ma ngrejne ate majen e stilolapsit: Komplexi Edipit!
    Ndryshuar për herë të fundit nga MtrX : 14-08-2004 më 09:51

  10. #10
    deus, me duket se ky forum e ka titullin Filozofi-Psikologji-Sociologji. Dua te them qe nuk duhet te shokohesh shume per gjerat qe mund te lexosh. gjithashtu liria e te shprehurit sipas bindjeve personale eshte e garantuar.

    mund ta hedhesh poshte teorine e freud mbi kompleksin e edipit, por kurrsesi me ane te frazave boshe dhe batutave bajate.

    pastaj si e shpjegon ti incestin? rastet kur ne te vertete babai perdhunon vajzen, djali perdhunon nenen, femijet qe vrasin prinderit, etj...Besoj duhet te kesh gati nje pergjigje inteligjente per kete?!!!
    Lie down on the couch, what does that mean?
    You're a nut! You're crazy in the coconut!

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    Ndoshta do te thot qe besoni ne zot dhe zoti ju do dhe eshte efer teje dhe babait tend per tju ndihmuar..nuk ka pse te kesh frike or something se ne fund te fundit ender eshte...dhe une pash ender qe fitova lloto...kjo nuk do te thot qe e kam fituar, por do te thot qe kam qef te kem shume lek (dhe kush nuk ka)

    Pastaj si ka mundesi qe ti akoma e mban mend pikerisht kete enderr qe nga mosha 5 vjecare?? Sepse memoria zbehet me kalimin e kohes.
    mos e thuaj, se dhe une kam nje ender qe e kam pare afersisht ne ate mosh, dhe akoma e mbaj mend.

  12. #12
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Shyqyr qe nuk mungojne njerezit e prirur per te na ndihmuar, sepse pale ku do ndodheshim tani...ne ndonje forum "Mjeku per ju" ndoshta...
    Sapo i rashe ne te qe kam ngaterruar forumin dhe kjo fale ndihmes tende!

    Edhe pse shakaja u fut ne mes te postimit, kjo nuk do te thote qe mendimin tim rreth temes e shmanga!

    Varet sesi e gjykon ti enderren dhe sesi mund ta gjykoj une!
    Ti ke synimin qe direkt ti nxjerresh noi lloj komplexi ktij robit qe kerkoi mendim dhe ta besh me aq fiksime , qe neser te cohet dhe te kete turp me puth te jomen, kurse te atin ta prese atje te cepi murit per ti rras thiken...(lol)
    Normal, imagjino nje njeri pa dije, qe kerkon mendim dhe psikologet tane i flasin rreth komplexeve te Edipit (shyqyr qe e keni mesuar kaq gje) dhe e bejne robin akoma me me teper fiksime...

    Nga ana tjeter, nje njeri me deshiren per ti pare gjerat me nuanca te ngrohta , pasi ben pak shaka sa per te krijuar humor (se na shtohet jeta), e gjykon enderren nga ana pozitive, ne menyre qe robi neser te cohet pa fiksime rreth enderrave...

    Te te flas tamam tani:

    Ai me lart megjithemend ka permendur tre elemente qe krijojne enderren ( sic the ti ) , por a thua lidhja e tyre te jete ne menyren sesi ti e transmetove ? Une mendoj qe jo!
    Psh, ai sheh te jatin qe ngjitet drejte qiellit...
    Dhe vete ai, i "qepet" mbas! ...dmth shoku miku, i jati po largohej, i biri e "ndiqte" nga pas!
    Kjo mund te kete te beje rreth deshires qe ka ky femije per te ecur ne hapat e babait! (ti ngjaje)
    Kjo mund te shprehe dhe dashurine qe ka ky femije per te jatin!
    Kjo mund te shprehe dhe ndjenjen e besimit qe ka ky femije ne ZOT, dhe ne kemi mesuar qe ZOTI i zgjat doren dhe merr prane vetes...te mirin!

    Cfaredo komenti mund ti bej une ketij...vetem ate arllikun e Edipit - JO !
    E kam lexuar shpesh ne forum , prandaj me beri me dhimbje koke


    Ka femije qe dalin nga shinat e trenit si rrjedhoje e shoqerise se degjenerume qe kane. Ja bejne trunin fiasko ato andej dhe i imponojne ne maksimum menyren e jeteses dhe sjelljen e tyre. Ne kete menyre, femija shnderrohet komplet nga ajo krijese qe prinderit u munduan aq shume te formojne. Duke pare ndryshimet, prinderit reagojne. Femija kundrapergjigjet me vulgaritet ose me forma te ndryshme banale ndaj prinderve. Ndjehet i rritur dhe qe nuk ka nevoje per keshilla ose urdhera...sepse keto te fundit i merr prej te tjereve dhe ne nje fare menyre eshte bere ushtari i kurdisur i ndikimit qe shoqeria ka mbi te...
    Kalohet ne extremitet ...dhe ndodh vrasja! Ku dreqin o Edipi ktu ?!

    Une e kam lexuar historine rreth Edipit...kohe me pare!
    E kam lexuar dhe nje liber te Frojdit rreth ketij komplexi (lexuar-jo studiuar)
    Me ka pelqyer goxha dhe ne disa raste e spikasim kete komplex tek njerezit, por ama nuk duhet te lejojme veten qe cdo simptome qe shohim tek nje i semure ta lidhim me kete komplex...

    Keto qe te shkrova nuk u nisen per te qene pergjigje inteligjente (sic ke kerkuar)
    Ishin thjesht disa sqarime rreth asaj qe postova me pare!
    Ndoshta te preku toni im ne te shkruar dhe per kete te siguroj qe nuk ishte me qellim ofendues, edhe pse aksidentalisht doli si i tille!

    Tjeta juj !
    Ndryshuar për herë të fundit nga MtrX : 14-08-2004 më 10:08 Arsyeja: Per fjalorin e papershtatshem dhe pjeserisht dalje nga tema

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-07-2004
    Postime
    29
    Citim Postuar më parë nga DeuS
    Shyqyr qe nuk mungojne njerezit e prirur per te na ndihmuar, sepse pale ku do ndodheshim tani...ne ndonje forum "Mjeku per ju" ndoshta...
    Sapo i rashe ne te qe kam ngaterruar forumin dhe kjo fale ndihmes tende!

    Edhe pse shakaja u fut ne mes te postimit, kjo nuk do te thote qe mendimin tim rreth temes e shmanga!

    Varet sesi e gjykon ti enderren dhe sesi mund ta gjykoj une!
    Ti ke synimin qe direkt ti nxjerresh noi lloj komplexi ktij robit qe kerkoi mendim dhe ta besh me aq fiksime , qe neser te cohet dhe te kete turp me puth te jomen, kurse te atin ta prese atje te cepi murit per ti rras thiken...(lol)
    Normal, imagjino nje njeri pa dije, qe kerkon mendim dhe psikologet tane i flasin rreth komplexeve te Edipit (shyqyr qe e keni mesuar kaq gje) dhe e bejne robin akoma me me teper fiksime...

    Nga ana tjeter, nje njeri me deshiren per ti pare gjerat me nuanca te ngrohta , pasi ben pak shaka sa per te krijuar humor (se na shtohet jeta), e gjykon enderren nga ana pozitive, ne menyre qe robi neser te cohet pa fiksime rreth enderrave...

    Te te flas tamam tani:

    Ai me lart megjithemend ka permendur tre elemente qe krijojne enderren ( sic the ti ) , por a thua lidhja e tyre te jete ne menyren sesi ti e transmetove ? Une mendoj qe jo!
    Psh, ai sheh te jatin qe ngjitet drejte qiellit...
    Dhe vete ai, i "qepet" mbas! ...dmth shoku miku, i jati po largohej, i biri e "ndiqte" nga pas!
    Kjo mund te kete te beje rreth deshires qe ka ky femije per te ecur ne hapat e babait! (ti ngjaje)
    Kjo mund te shprehe dhe dashurine qe ka ky femije per te jatin!
    Kjo mund te shprehe dhe ndjenjen e besimit qe ka ky femije ne ZOT, dhe ne kemi mesuar qe ZOTI i zgjat doren dhe merr prane vetes...te mirin!

    Cfaredo komenti mund ti bej une ketij...vetem ate arllikun e Edipit - JO !
    E kam lexuar shpesh ne forum , prandaj me beri me dhimbje koke


    Ka femije qe dalin nga shinat e trenit si rrjedhoje e shoqerise se degjenerume qe kane. Ja bejne trunin fiasko ato andej dhe i imponojne ne maksimum menyren e jeteses dhe sjelljen e tyre. Ne kete menyre, femija shnderrohet komplet nga ajo krijese qe prinderit u munduan aq shume te formojne. Duke pare ndryshimet, prinderit reagojne. Femija kundrapergjigjet me vulgaritet ose me forma te ndryshme banale ndaj prinderve. Ndjehet i rritur dhe qe nuk ka nevoje per keshilla ose urdhera...sepse keto te fundit i merr prej te tjereve dhe ne nje fare menyre eshte bere ushtari i kurdisur i ndikimit qe shoqeria ka mbi te...
    Kalohet ne extremitet ...dhe ndodh vrasja! Ku dreqin o Edipi ktu ?!

    Une e kam lexuar historine rreth Edipit...kohe me pare!
    E kam lexuar dhe nje liber te Frojdit rreth ketij komplexi (lexuar-jo studiuar)
    Me ka pelqyer goxha dhe ne disa raste e spikasim kete komplex tek njerezit, por ama nuk duhet te lejojme veten qe cdo simptome qe shohim tek nje i semure ta lidhim me kete komplex...

    Keto qe te shkrova nuk u nisen per te qene pergjigje inteligjente (sic ke kerkuar)
    Ishin thjesht disa sqarime rreth asaj qe postova me pare!
    Ndoshta te preku toni im ne te shkruar dhe per kete te siguroj qe nuk ishte me qellim ofendues, edhe pse aksidentalisht doli si i tille!

    Tjeta juj !


    Nuk kam cti shtoj shpjegimit te Deusit jane mendime te ezauruara ne sens logjik. Insane shpjegimi qe i ke bere enderres me duket i pashtjelluar fare , per vete faktin sepse hapsi i temes e ka pershkruar endrren pa detaje fare dhe ne menyre konfuze.
    Qysh mer djale , vetem me tre elemente dole tek mardheniet incestuale me nenen...


    Aldo_ylli , une mendoj qe perderisa e shikon ne te njeten enderr babain tend pas kaq vitesh , tregon qe e do shume .
    Ndryshuar për herë të fundit nga MtrX : 14-08-2004 më 10:14 Arsyeja: Per dalje nga tema

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Femijet ne ate moshe e shikojne figuren e babait si nje piedestal.....E ngrejn ate ne qiell.........Dhe ndjenjat jane ne kulmin e tyre....Pra kjo ka bere qe ti te enderrosh.........Them qe ti ndjen akoma ne te njejten menyre per babain tend dhe njekohesisht te mundon dicka ne lidhje me shendetin e tij!!!!!!!!!Me respekt Anisela
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  15. #15
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar më parë nga Ando_Ylli
    zoti i lla doren un kte enderr nuk e kam harruar , nejse kjo gje me ndodhi prap pas ca ditesh e cudicme si e shjegoni ju???
    Si mendon Zoti ia lla doren?
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  16. #16
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-08-2004
    Vendndodhja
    palermo
    Postime
    16
    Qysh mer djale , vetem me tre elemente dole tek mardheniet incestuale me nenen...


    Aldo_ylli , une mendoj qe perderisa e shikon ne te njeten enderr babain tend pas kaq vitesh , tregon qe e do shume .[/QUOTE]


    ne te vertete s'eshte thene qe ka mardhenie incestuale, eshte thene qe ne ate kohe edipi eshte ne kulm (edipi i froidit). edipi eshte nje periudhe e nje kompleks qe eshte i demosdoshem per rritjen e femise( shume raste psikose nuk e arrijne e nevrosat e arrijne por nuk e kalojne: histeria, obsesiviteti, hipocondria). jane mendime dhe asgje ne ate periudhe hyn me rastet e incesteve o aborrime te ngjashme. edipi eshte universal (edhe se mendohet qe ka popuj ku edipi eshte i ndryshem ose mund te mos eksistoje). megjithate eshte dicka ke o i besohet ose nuk i besohet, varet nda tipi i personit e esperienca qe ka me botet e psikollogjise!

  17. #17
    Varet sesi e gjykon ti enderren dhe sesi mund ta gjykoj une!
    Ti ke synimin qe direkt ti nxjerresh noi lloj komplexi ktij robit qe kerkoi mendim dhe ta besh me aq fiksime , qe neser te cohet dhe te kete turp me puth te jomen, kurse te atin ta prese atje te cepi murit per ti rras thiken...(lol)
    Normal, imagjino nje njeri pa dije, qe kerkon mendim dhe psikologet tane i flasin rreth komplexeve te Edipit (shyqyr qe e keni mesuar kaq gje) dhe e bejne robin akoma me me teper fiksime...

    nuk ishte aspak synimi per ti nxjerre komplekse robit dhe kjo duket qarte kur ne postin e pare une shkruaj [I]"pra kjo enderr eshte thjesht nje shprehje e nje ankthi normal tek te gjithe djemte 5-vjecare."[/I]

    nuk e kuptoj kete pjesen e fiksimeve; ketu te gjithe jemi te rritur dhe nuk mjafton nje paragraf teksti qe te na beje me fiksime.


    Nga ana tjeter, nje njeri me deshiren per ti pare gjerat me nuanca te ngrohta , pasi ben pak shaka sa per te krijuar humor (se na shtohet jeta), e gjykon enderren nga ana pozitive, ne menyre qe robi neser te cohet pa fiksime rreth enderrave...
    nuk kam asgje kunder nuancave te ngrohta, por vetem me tekst mund te keqkuptohesh lehte.


    Te te flas tamam tani:

    Ai me lart megjithemend ka permendur tre elemente qe krijojne enderren ( sic the ti ) , por a thua lidhja e tyre te jete ne menyren sesi ti e transmetove ? Une mendoj qe jo!
    Psh, ai sheh te jatin qe ngjitet drejte qiellit...
    Dhe vete ai, i "qepet" mbas! ...dmth shoku miku, i jati po largohej, i biri e "ndiqte" nga pas!
    Kjo mund te kete te beje rreth deshires qe ka ky femije per te ecur ne hapat e babait! (ti ngjaje)
    Kjo mund te shprehe dhe dashurine qe ka ky femije per te jatin!
    Kjo mund te shprehe dhe ndjenjen e besimit qe ka ky femije ne ZOT, dhe ne kemi mesuar qe ZOTI i zgjat doren dhe merr prane vetes...te mirin!
    nuk jam kundra interpretimeve te ndryshme; une thjesht po shtroja nje nder interpretimet Hipotetike. gjithashtu ne postin e pare permenda deshiren per Identifikim me figuren e babait (deshire per t'i ngjare).



    Cfaredo komenti mund ti bej une ketij...vetem ate arllikun e Edipit - JO !
    E kam lexuar shpesh ne forum , prandaj me beri me dhimbje koke
    Po te rikujtoj (pa ironi, kesaj rradhe!) perseri se kjo teme eshte shkruar ne forumin e Psikologjise, dhe besoj se Aldo_ylli kerkonte alternativa psikologjike te interpretimit te endrres se tij. Nje nga interpretimet eshte dhe ai psikoanalitik ku perfshihet dhe edipi.


    Ka femije qe dalin nga shinat e trenit si rrjedhoje e shoqerise se degjenerume qe kane. Ja bejne trunin fiasko ato andej dhe i imponojne ne maksimum menyren e jeteses dhe sjelljen e tyre. Ne kete menyre, femija shnderrohet komplet nga ajo krijese qe prinderit u munduan aq shume te formojne. Duke pare ndryshimet, prinderit reagojne. Femija kundrapergjigjet me vulgaritet ose me forma te ndryshme banale ndaj prinderve. Ndjehet i rritur dhe qe nuk ka nevoje per keshilla ose urdhera...sepse keto te fundit i merr prej te tjereve dhe ne nje fare menyre eshte bere ushtari i kurdisur i ndikimit qe shoqeria ka mbi te...
    Kalohet ne extremitet ...dhe ndodh vrasja! Ku dreqin o Edipi ktu ?!

    per gjithshka ka nje arsye! Edipin (por jo vetem...) ndoshta e ke mu perpara syve (te pjesa e rebelimit).


    Une e kam lexuar historine rreth Edipit...kohe me pare!
    E kam lexuar dhe nje liber te Frojdit rreth ketij komplexi (lexuar-jo studiuar)
    Me ka pelqyer goxha dhe ne disa raste e spikasim kete komplex tek njerezit, por ama nuk duhet te lejojme veten qe cdo simptome qe shohim tek nje i semure ta lidhim me kete komplex...
    nuk e di nese ky konkluzion i yti del si pasoje e postes time. kompleksi i edipit nuk shpjegon gjithshka dhe nuk eshte e vetmja metafore psikanalitike.


    Keto qe te shkrova nuk u nisen per te qene pergjigje inteligjente (sic ke kerkuar)
    Ishin thjesht disa sqarime rreth asaj qe postova me pare!
    Ndoshta te preku toni im ne te shkruar dhe per kete te siguroj qe nuk ishte me qellim ofendues, edhe pse aksidentalisht doli si i tille!

    Tjeta juj !
    Rendesi ka te kuptohemi !
    Lie down on the couch, what does that mean?
    You're a nut! You're crazy in the coconut!

  18. #18
    Citim Postuar më parë nga Nebula
    Nuk kam cti shtoj shpjegimit te Deusit jane mendime te ezauruara ne sens logjik. Insane shpjegimi qe i ke bere enderres me duket i pashtjelluar fare , per vete faktin sepse hapsi i temes e ka pershkruar endrren pa detaje fare dhe ne menyre konfuze.
    Qysh mer djale , vetem me tre elemente dole tek mardheniet incestuale me nenen..
    normalisht qe eshte i pashtjelluar, por une nuk po mendoja ti ofroja yllit te verteten absolute, por vetem nje pikenisje.

    sa per marredheniet incestuale nuk kane te bejne me shpjegimin e endrres por me diskutimin qe po beja me Deus.

    te lutem para se te postosh te sugjeroj t'i lexosh mire gjerat ne menyre te mos keqkuptosh postet e te tjereve.

    miqesisht!
    Lie down on the couch, what does that mean?
    You're a nut! You're crazy in the coconut!

Tema të Ngjashme

  1. Ëndërrat dhe interpretimi i tyre
    Nga Drini_i_Zi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 26
    Postimi i Fundit: 13-09-2017, 03:53
  2. Shpjegim per enderren qe keni pare?
    Nga ~Geri~ në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 24-12-2007, 10:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •