Close

Rezultati i Sondazhit: Sa influence kane institucionet fetare tek besimi juaj?

Votues
12. Nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh
  • Ato jane jetesore per besimin tim

    1 8.33%
  • Jane objekte ndihme te cilat e mbajne besimin tim te forte

    1 8.33%
  • Me sherbejne si vende ne te cilat gjej qetesi shpirterore

    3 25.00%
  • S'kane shume rendesi sepse cdo ambient miqesor me ndihmon ne besimin tim

    7 58.33%
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
  1. #-19
    Lady Kad Maska e gurl
    Anėtarėsuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347

    Sa rendesi kane institucionet fetare tek besimi juaj?

    Do doja te dija se cfare roli luajne ne besimin tuaj insitucionet e ndryshme qe iu ofron besimi juaj dhe sa rendesi u jepni atyre.

    A do te mundnit ta mbanit kete besim dhe me mungesen e ketyre institucioneve?

    Mendimet tuaja mund ti shprehni dhe ne sondazh.

    gurl
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gurl : 02-07-2004 mė 10:13

  2. #-18
    Feja eshte nje ndjenje shume personale. Gjithmone kam menduar se njeriu duhet te besoje ne zot. Kur isha e vogel gjyshja ime thoshte qe edhe kur nuk ke asnjeri perreth, mendimet e keqija shtypen sepse ndoshta s'mund te shohe askush por po te shikon zoti. Feja eshte nje disipline parandaluese dhe frenuese shume eficente dhe e lidhur shume ngushte me shpirtin, koshiencen dhe llogjiken e njeriut. Feja nuk ka nevoje te reklamohet per ti deshmuar vetes qe beson. Une shkoj rradhe ne institucionin fetar te cilit i perkas por ama zotin e ndjej brenda meje gjithmone kur jam e lumtur por edhe kur jam e deshperuar.
    greenflower

  3. #-17
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17
    Sa rendesi ka familja ne jeten tende?

    "Institucionet fetare", jane "Familja e Zotit".

    Albo
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  4. #-16
    i/e larguar Maska e Tirana
    Anėtarėsuar
    29-06-2004
    Postime
    211
    Citim Postuar mė parė nga gurl
    Do doja te dija se cfare roli luajne ne besimin tuaj insitucionet e ndryshme qe iu ofron besimi juaj dhe sa rendesi u jepni atyre.

    A do te mundnit ta mbanit kete besim dhe me mungesen e ketyre institucioneve?

    Mendimet tuaja mund ti shprehni dhe ne sondazh.

    gurl
    Per mendimin tim i jap te drejte nje mikut tim i cili thote :


    Deri ne kete faze ka arritur egersia njerzore, ndjenja e te qenurit kriminel, vrases, fanatik kishash e xhamijash…per te cilat vete Zoti na porositi duke na thene shekull pas shekulli ne te njejtat profeci qe nuk munden ti fallsifikojne dot askush, ku zoti i madh na thote:

    “Mos me ngrej permendore, mos derdh asgje ne ar ne emrin tim, mos shpenzo asgje per mua, mos me pikturo as mos u perpiq qe te besh diēka te ngjashme me pamjen time…une jam ai qe jam…”

    Eh, mjere njerzimi i varfer…Kur kujtojme fjalet e zotit, mendoj se nje mantel prifti, apo hoxhe, nje derdhje ne are i veglave kishtare apo te xhamive kushton me shume se sa mijra kilometra rruge te pa shtruara, ujsjedhsa te pa bere, buke te pa pjekura, uri te pa ngopura te te mjerve ne shume vende te botes…

    Pa llogaritur buxhetet qe shfrytezojne ata klerik per te bredhur, apo jetuar pa dhene asnje lloj prodhimit real ne jeten njerzore…
    Nuk jam jo kunder tyre, por kunder bastardimit te tyre…bastardim i cili po i jep frytet e hidhura ku miliona Kisha e Xhamija ne bote te ndertuara deri ne qiellgerrvishtje…nuk i frekuenton askush me me interes…

    E si mund te frekeuntohen kur priftrinjte dhe hoxhallaret bekojne luftra e barbari, perdhunojne femije ne ato vende qe mi quajne te shenjta…

    Per mua e shenjte eshte fjala dhe vlera e saj qe shkon drejt nje zbatimi…

  5. #-15
    Lady Kad Maska e gurl
    Anėtarėsuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    Citim Postuar mė parė nga Tirana
    Per mendimin tim i jap te drejte nje mikut tim i cili thote :


    Deri ne kete faze ka arritur egersia njerzore, ndjenja e te qenurit kriminel, vrases, fanatik kishash e xhamijash…per te cilat vete Zoti na porositi duke na thene shekull pas shekulli ne te njejtat profeci qe nuk munden ti fallsifikojne dot askush, ku zoti i madh na thote:

    “Mos me ngrej permendore, mos derdh asgje ne ar ne emrin tim, mos shpenzo asgje per mua, mos me pikturo as mos u perpiq qe te besh diēka te ngjashme me pamjen time…une jam ai qe jam…”

    Eh, mjere njerzimi i varfer…Kur kujtojme fjalet e zotit, mendoj se nje mantel prifti, apo hoxhe, nje derdhje ne are i veglave kishtare apo te xhamive kushton me shume se sa mijra kilometra rruge te pa shtruara, ujsjedhsa te pa bere, buke te pa pjekura, uri te pa ngopura te te mjerve ne shume vende te botes…

    Pa llogaritur buxhetet qe shfrytezojne ata klerik per te bredhur, apo jetuar pa dhene asnje lloj prodhimit real ne jeten njerzore…
    Nuk jam jo kunder tyre, por kunder bastardimit te tyre…bastardim i cili po i jep frytet e hidhura ku miliona Kisha e Xhamija ne bote te ndertuara deri ne qiellgerrvishtje…nuk i frekuenton askush me me interes…

    E si mund te frekeuntohen kur priftrinjte dhe hoxhallaret bekojne luftra e barbari, perdhunojne femije ne ato vende qe mi quajne te shenjta…

    Per mua e shenjte eshte fjala dhe vlera e saj qe shkon drejt nje zbatimi…
    Jam shume dakort me ty Tirana.

    Insitucionet me te vertete mund ti ndihmojne besimtaret te mblidhen se bashku dhe te diskutojne rreth atij besimi qe kane te perbashket por shume prej ketyre institucioneve abuzojne me pushtetin qe i eshte dhene, i cili shpesh perdoret per avantazhe personale dhe jo per te miren e besimtareve dhe 'objektit' te tyre te adhurimit.

    Une jam Krishtere dhe po citoj nje fraze nga Bibla: "Mbreteria e Zotit eshte mbrenda jush dhe perreth jush. Ngri nje gur dhe aty do me gjesh mua..."

    Keto jane fraza qe thone se insitucionet s'jane aspakt te domosdoshme ne besimin tone dhe Zotin mund ta gjejme nese e kerkojme kudo.

  6. #-14
    Jezusi ju do! Maska e Astrit77
    Anėtarėsuar
    26-09-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    390
    Institucionet fetare po t'i shikonim nga ana e ndertesave te adhurimit si kisha xhamija apo tempuj te ndertuara nga njeriu nuk kane pike vlere ne besimin e askujt. Ato jane te bukura te dekoruara, por jane te vdekura dhe nuk te japin dot jeten. Vetem nje Person ka rendesi per adhurimin dhe Ky Person eshte i gjalle dhe jeton ne jete te jeteve dhe nuk vdes kurre. Kush ka kete Person do te jetoje edhe ai.

    Ne Fjalen e Perendise, Biblen thuhet duke ju drejtuar te gjithe besimtareve qe e kane pranuar Jezu Krishtin: A nuk e dini ju se jeni tempulli i Perėndisė dhe se Fryma e Perėndisė banon nė ju?

    E rendesishme per Perendine jane besimtaret qe jane gure te gjalle ne tempullin e Zotit (1 Pj. 25) dhe ky tempull nuk eshte bere nga dora e njeriut por nga Perendia vete.

    Personalisht nuk besoj ne institucionet fetare te themeluara nga njerezit, por vetem ne Personin e gjalle te Jezu Krishtit dhe ne Kishen e gjalle e perbere nga besimtaret e vertete ata qe kane pranuar dhe besuar ne emrin e Tij.
    Duani armiqte tuaj bekoni ata qe ju mallkojne, per te qene bij te Atit tuaj qe eshte ne qiej -Jezus

  7. #-13
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anėtarėsuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Jane komplet te panevojshme.

Tema tė Ngjashme

  1. Besimet fetare
    Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 25-11-2011, 07:16
  2. Kundėr tolerancės, pro bashkėjetesės fetare
    Nga Orientalist nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 06-05-2009, 17:51
  3. "Dr. dituria"
    Nga Sabriu nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 18-12-2008, 06:32
  4. Shtresimet e identitetit kulturor shqiptar
    Nga Albin nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 16-02-2006, 14:33
  5. Gjendja Aktuale Fetare Shqiptare
    Nga Anton nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 23-08-2004, 17:34

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •