Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 13 prej 13
 1. #1
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime

  Guid Turistike 'Mirsevini n Shqipri'

  "Welcome to Albania" nga Agim Neza

  Shekulli online

  "Welcome to Albania" Guida pr Shqiprin n gjuhn angleze, prgatitur nga Agim Neza, sht publikuar kto dit n Tiran. "Welcome to Albania" ("Mirsevini n Tiran") sht nj libr xhepi, interesant, bashkkohor, praktik, i shkruar me nj stil trheqs, i thjesht pr t'u prdorur nga t huajt q vizitojn Shqiprin. 120 faqe ilustrohen nga foto me ngjyra t fotografit irlandez, Joe Mc Mahon dhe t fotografve t Agjencis Telegrafike Shqiptare. Disa harta t qarta, nprmjet t cilave msohet rreth vendodhjes s pikave turistike, kulturore apo arkeologjike, n t gjith vendin gjenden n kt guid t Nezs. "Ndryshe nga Guida 'Albania' e botuar koh m par, q ka gjithka t detajuar rreth Shqipris, guida 'Welcome to Albania' prmbledh informacion bashkkohor", tha autori Neza. Por si mund t vish n Shqipri? Si mund t udhtohet n Shqipri? Guida iu prgjigjet pyetjeve t t huajve q vendosin t vizitojn vendin ton. T dhna pr pozitn gjeografike, popullsin, prmbledhje e shkurtr pr historin, klimn, parqet kombtare, bregdetin, pyjet, gjuhn, fen, organizimin e shtetit, ekonomin, pikat m trheqse turistike, distanca midis qyteteve jan informacioni i plot q gjendet n kt guid. Gjithashtu nuk mungojn informacione pr akomodimin, restorantet m t mira, llojet tradicionale t ushqimit shqiptar, jeta e nats, jeta kulturore, pse dhe kur mund t vijn t huajt n Shqipri, si mund t merret nj viz, cilt shtetas t huaj kan t drejt t hyjn n Shqipri pa viz, numrat e domosdoshm t telefonave, duke prfshire prefikset e rretheve, shrbimin shndetsor, shrbimin urban, taksive, trenave, trageteve, etj. Kapituj t tjer interesant prmbajn t dhna pr qytetet
  historike t Shqipris, qendrat m trheqese arkeologjike si jan Butrinti dhe Apollonia, bregdeti shqiptar, Durrsi, Vlora, Saranda, Alpet e Shqipris, etj.

 2. #2
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Me 'kuptim e hapa si tem kt lajm?  Sepse dshiroj t'i them PO paqes mes ne shqiptarve.

  Ta lm mnjan politikn e urrjetjse mes militantizmit PD-ist apo PS-ist,

  dhe energjit tona t'i harxhojm duke vepruar pozitivisht pr vndin ton.

  Sepse dshiroj t'i them PO drejtsis ligjore n Republikn e Shqipris,

  dhe t'a mnjanojm marrjen papushim me politik dhe thashethemeve t saj.

  T'i lm t shkojn paragjykimet PD-ist apo PS-ist,

  sepse Shteti, Kuvndi, Presidenca, dhe Prokurorit jan t t gjith shqiptarve.

  Paqe t dashur bashkadhetar.

  "sht m mir t jetojm ve nj dit n paqe, sesa njqindvjet n luft mes njri-tjetrit."  Ndaj po ju prshndetjes me "Mirsevjen n Shqipri."

  Sinqerisht,
  Drini.

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Ne te njejten dite Drini, SHBA ndryshon ligjin e vete te embargos ndaj Kubes duke kufizuar ndjeshem fluturimet drejt Kubes nga komuniteti kuban ne SHBA. Ky ligj u ndryshua me kerkese te vete lidershipit politik kubanez ne legalitet, te cilet mendojne se emigrantet kubaneze qe vizitojne Kuben mbajne ne kembe rregjimin diktatorial te Fidel Kastros duke i siguruar atij te pakten 100 milion $ ne vit.

  Kurse te ardhurat e emigranteve shqiptare ne Shqiperi, (pa llogaritur te ardhurat e turizmit me vizitat e tyre) perbejne 16%-20% te GDP vjetore. Duke qene se shteti shqiptar eshte etiketuar si shteti me i korruptuar ne Evrope, i bie qe edhe te ardhurat e emigranteve shqiptare ne Perendim, te mos i shpetojne rrjetes se te korrupsionit.

  Pavaresisht se ftesa juaj eshte e sinqerte, realiteti i korruptuar shqiptar nuk e njeh me sinqeritetin.

  Albo
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 4. #4
  carpe diem Maska e drini_n_TR
  Antarsuar
  28-09-2002
  Vendndodhja
  Tiran, AL
  Mosha
  36
  Postime
  1,585
  Faleminderit
  1
  12 falenderime n 11 postime
  Saranda me syte e turisteve zvicerane


  REPORTAZH/ Nga Bazeli, per pushime ne hotelet e bregdetit jonian. Nje dite me nje grup turistesh zvicerane, qe "u joshen" per te vizituar Saranden, pas tregimeve te shqiptarit Bashkim Dyla nga Gjakova, qe kishte kaluar me pare, dy here pushimet me familjen e tij ne qytetin jugor te Shqiperise. Bukuria e natyres dhe monumentet e kultures se trasheguar, perballe problemeve te pastertise dhe mentalitetit "te pronareve" te rinj

  SARANDE - Kur shqiptari nga Gjakova, Bashkim Dyla, erdhi per here te dyte familjarisht per pushime ne Sarande nga Bazeli i Zvicres, atij i kerkuan te tregonte ne qendren e punes si ishte Saranda, "qe ndodhej shume prane Korfuzit helen", te cilin ata e kishin shkelur me pare per turizem.

  Drejtori i tij ne departamentin e ndertimit te Basel- Stadt, pasi u njoh me pershtypjet e Dyles dhe pa qindra foto te realizuara ne Sarande dhe bregdetin jonian, ne nje feste kershendellash i thote: "Bashkim, na organizo per te shkuar ne Sarande te Shqiperise". Por nuk munguan edhe pyetjet: "A ka rrezik te shkosh ne Shqiperi? A duhen viza per atje?"

  Eshte grupi i dyte me zvicerane nga Bazeli, qe keto dite jane akomoduar ne hotel "Sejko", buze detit. "Grupi i pare u be 'ciceron' per Saranden dhe Shqiperine ne Bazel", tregon Bashkim Dyla, i cili eshte dhe perkthyes i gjermanishtes per turistet zvicerane.

  Feliks Morezi, vjen per here te dyte ne Sarande, por tani ka marre me vete edhe bashkeshorten e tij, Lilian Morezi. "Kam qene disa here ne Korfuz, por kuzhina e Sarandes, thote Feliksi, eshte gjeja me e mire qe kam provuar nga vendet ku kam qene turist".

  Rudi Landert, nje tjeter pjesetar i ketij grupi, me profesion inxhinier, thote se "ajo qe i ka pelqyer me shume eshte natyra, mikpritja dhe vendet e kultures se trasheguar si Butrinti, e me tej Gjirokastra, etj". Kur e pyet se cfare nuk i ka pelqyer, ixhinieri zviceran, shprehet se "ende ka probleme me mjedisin ne toke, po edhe ne det".

  Lidhur me mjedisin Zhak- Filip Skalber, francez qe jeton ne Bazel, shton se "dje u zhyta me maske uji ne Ksamil. Nxora dy iriqe, por kur Feliks me pyeti ku i gjete, i thashe: Pas dy mije biodonave plastike ne fund te detit. Duhet nje sensibilitet me i madh per mjedisin",- vijon Skalber.

  Zhak- Filip Skalber eshte gjithashtu inxhinier mekanik, por edhe instrumentist qe ka studjuar qysh ne femijeri klarineten. Preferon te luaje dicka per klinetet ne barin e hotelit ne Sarande. Ndersa pjesemarrja e tij per te ekzekutuar nje pjese xhazi ne nje koncert veror, te organizuar nga bashkia ne sheshin kryesor te Sarandes, eshte ngjarje e pashlyer per te dhe grupin e turisteve te tjere nga Zvicra.

  Bashkim Dyla, nderkaq eshte kritik ne biseden me nje pronar hoteli qe qendron i ulur per nje kohe te gjate ne kafe-barin e lokalit te tij. "Duhet me kapercye mentalitetin e burrave te Cajupit, qe rrinin nen hije, i thote Bashkimi pronarit sarandiot, sepse turizmi eshte vetem sherbim cilesor qe te kerkon vetem ne kembe".  03/07/2004
  Korrieri Online

 5. #5
  i/e larguar Maska e Tirana
  Antarsuar
  29-06-2004
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Befasimi me mimet e emigrantve

  Autori i Lajmit: Artan Gjata
  Tragetet n Durrs dhe Vlor, aviont n Rinas si dhe pikat kufitare toksore me Greqin, dy ditt e fundit kan prur n vend qindra emigrant dhe student q vazhdojn universitetet jasht vendit pr pushimet e vers. Por befasia me e madhe e tyre, sht prballimi me mimet e larta, menjher sa mbrrijn n vend. Nga ana tjetr, kursi i kmbimit t euros me lekun sht mjaft i ult, duke patur parasysh se shumica prej tyre jetojn n shtetet fqinje, ku paguhen me euro. Ndrkoh, edhe biletat q kan paguar pr t ardhur, kan qn me t larta se asnjher tjetr. Duke par internetin, nj bilet nga Valencia e Spanjs n Torino Itali, kushton vajtje-ardhje 80 euro, ndrsa po nga Torino vajtje-ardhje pr n Shqipri, bileta kushton 350 euro, megjithse destinacioni sht pothuaj i njjt. Po t hapsh faqet e internetit t agjencive ndrkombtare turistike, shikon se ky nuk sht rast i vetm, q megjithse sezoni turistik dihet q ka mime m t larta, por linjat me Shqiprin ia kalojn disa her do udhtimi nga njri shtet i Europs n tjetrin. Ideja se ska konkurrenc dhe mimet jan t larta, q paraqesin agjencit turistike shqiptare, bie posht me shifrat kokforte t emigracionit shqiptar, q sht ndr m t lartt pr frym t popullsis n Europ, si dhe dshirs s tyre pr t udhtuar n kt sezon drejt vendit t tyre. Nuk sht hera e par, q emigrantt kryesisht ballafaqohen kur vijn n Shqipri me mime m t larta se n vendet nga vijn, por kt her ata po prballen si asnjher tjetr me nj rritje t lart t artikujve baz t shrbimit dhe t kosnumit t prditshm. Mbi 90 pr qind e emigrantve, vijn nga shtetet fqinje t BE, Greqi dhe Itali, kur pagat mesatare jan disa her m t larta se n Shqipri. Por, kursimet e tyre pr t kaluar pushimet n vendin e tyre, firojn menjher, sepse mimet e artikujve baz t konsumit dhe t shrbimit, jan disa her m t larta se n kto shtete. Ky sht fluksi i par i mbrritjes s bashkatdhetarve tan kt sezon veror, por q pritet t rritet n vazhdim veanrisht n muajin gusht dhe prognoza pr tu ulur mimet sht zhdukur nga horizonti. Piratt e thithjes s kursimeve modeste t fituara me djers dhe pun t vshtira t emigrantve, duken q n pikat kufitare t vendit. Njerz me disa anta bakalli, q e quajn veten kambist, jan t part q i trembin emigrantt me kurse kmbimi absurde, m pas vijn taksistt q krkojn si t vije n New York apo Londr dhe befasimet vazhdojn n tregjet e vendit, kur shikojn se mimet ua kalojn tregjeve t Athins dhe Italis. U bn disa vite, q para ardhjes s emigrantve, si pr pushimet e dimrit, ashtu dhe ato t vers, njerz pa skrupull bjn plane duke frkuar duart, se si do t fitojn me shum para. Dhe, megjithse ky fenomen, sht br refren sa her emigrantt kthehen n vend, strukturat shtetrore, dhe aq m tepr ato t financave, nuk marrin asnj mas pr t ndshkuar spekulantt n rritjen e mimeve

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Populli kesaj gjendjeje i thote me fjalen e tije shkurt... ktu ska qeveri mer jahu.. qe do te thote se nje shtet ben te pamunduren per tja lehtesuar shtetasve te vet Jetesen.. dhe nje shtet i dhj-ere si i joni e shtrydh shtetasin e vet deri ne palc..

  Po pse ndodh keshtu me ne?

  20 euro kushton per person ne tragetet Gjermani Suedi ..me thane.. e qe eshte gati njesoj largesia detare me largesine Bari Durres.. e cila kushtoka 80 euro.. ose po themi 60 euro..

  Ne shqiperi nje gango e terrorizon nje shkolle me 30 mesues e 300 nxenes.. e me 3 police qe zyrtarisht e mbulojne lagjen e asaj shkolle..e llogarit dhe 600 prinder..
  Pra nje gango ben lesh e li e ja ben jeten ferr 30 + 300+3+600 njerzve..

  Pra 933 njerez nuk kane aftesine te organizohen e te bejne me grushtat e tyre nje grusht te fuqishem qe tja thyjn nofullat nje gangsteri..

  ne fakt mundesia..ne se do te kishin aftesine e te organizuarit ..do ti bente keta 933 njerez qe jo nje gangsteri por 300 gangstereve tja thyenin cdo dhemballe..

  mirpo .."cme duhet mua-ja" jone e qelbur na ben te jemi si zogj pule te pa organizuar e qe pastaj na shkel kushdo me kembe.. e qe na shke-rdhejne mbi krye gangot e enverat e fatosat e konkretisht dhe mafia italiane e trageteve e mafia nderkombatare-shqiptare e aeroplanave etj etj mafie.. qe po na marrin shpirtin ne te kater anet..

  fino..psh me marsel Skendo kokdhimat.. e ben Malo Tosat nuk shikojne cmime.. sepse 80 euro e 300 euro e 3000 euro per ta jane nje q-me b..ithe..mirpo NE qe i kemi me djerse ato pak euro nuk duhet te presim qe ata te na i rregullojne..

  Nxorrem nje PD me shprese se do te na i ndreqe hallet ose do na bej te harrojme ate te famshmin "fund pesmedici" qe ja hengri shpirtin shqiptarit 45 vjet rresht..
  mirpo jo..perkundrazi ram nga Shiu enverist ne Bresherin kapitalist te ujqerve..tane te qelbur qe i votojme e lehim per ta..

  Shtepite kan shitur te mjeret Shqiptar per nje bilet avioni..

  turp..

  Na shtrydhin e ne flejme si derra..

  ..

 7. #7
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Antarsuar
  07-11-2002
  Mosha
  42
  Postime
  3,394
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Shtohet numri i turistve kosovar q shkojn pr pushime n Shqipri


  Durrs, Prishtin, 4 korrik (Kosovapress) Time: 17 : 40

  T gjitha rrugt q ojn drejt Tirans jan m t frekuentuara se asnjher m par me gjith mosprfilljet dhe shkalln e injorancs s disa agjencive turistike pr t mos hapur linjat e reja t udhtimeve me arsyetime absurde se kinse nuk jan komerciale dhe nuk jan t kalueshme, edhe pse n fakt ato paraqesin nj koficient t realizimeve m t levrdishme fitimprurse.
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  Kosovareve do ju a keshilloja te mos shkojne per pushime verore vapore djers-kullore e pluhur m-ut-shu-rr ngrano-pirse ne Shqiperi kete vit e vitin tjeter.. e deri sa te jet shteti i hajdutve ne fuqi..

  Kosova prresi qe leh per tja shtuar Fitimet Mafies qe zoteron Hotelet e Shqiperise e Kosoves e axhensite e udhetimeve natyrisht do bej thirrje per te vajtur shum kosovare ne Shqiperi.. Me kete rast ...mendon Kosov pressi ose PDK-ja .. fitojne shoket tane fino Nano rucat te cilet i ndihmuam ne Revolucion te 97-tes e duhet me i ndihmue dhe sot.. e o burra pleq e plaka Kosovare shkoni ngordhmni ne pllazhat e shqiperise ne temperature 50 grad.. femije te kosoves shkoni merrni dizanterine e Koleren ne mutsi-hanet e Plazh-hoteleve te Fino Ruc-Altin arapo shytave..etj..

  Rrini ne shpijat tuaja vllazen Kosovare e flladituni ne ajrin e kosoves e devizat perdorini jo me mush xhepat e mafies PS-isto-PDK-iste te Nano Thaqve .. e hajnave tjere por perdorini me udhqye fmijet tuaj e me ndihmue njeri tjetrin ..

  qashtu..

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e krokodili_73
  Antarsuar
  14-06-2003
  Postime
  382
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  POLICIA NDERTIMORE PRISH NDERTIMET PA LEJE NE PARKUN KOMBETAR

  Policia ndertimore filloi prishjen e te gjitha ndertimeve pa leje ne Parkun Kombetar, ne kodrat e Liqenit Artificial. Sipas drejtorit Erion Softa behet fjale per 70 ndertime ndersa sot u rrafshuan 30. Softa sqaron se pronaret ishin lajmeruar prej 10 ditesh per te boshatisur lokalet. “Ne kishim njoftuar ndertuesit per fazen e pare te punimeve. Te kesh token ne kete zone nuk do te thote te bes hndertime pa leje”, u shpreh Softa, sipas te cilit, faza e dyte do te vazhdoje me prishjen e ndertimeve pa leje ne te gjithe Parkun Kombetar. Zbatimi i ketij vendimi nga policia ndertimore ka revoltuar pronaret qe thone se jane dhe pronare toke. Ndertimoret njoftuan se nje aksion i ngjashem do te ndermerret edhe ne zonen prane fakultetit filologjik.

  hallall plako, ishalla po e prishin edhe ate pallatin qe eshte bere te kthesa gjirit, jashte cdo rregulli, me pretendimin se e beri ne pronen e vet.
  Nese mani mend, kur ishte merhumi ne pushtet u ngrit dhe grupi shqiptar i ekologjise per te protestuar per ndertimin e tij. Fatkeqesisht, kurajo njerzore qe tregoi profesori i nderuar ne krye te kesaj shoqate u prit me terrorin te tipit alabak-mafioz-administrativ, qe covi ne ndertimin e atij pallatti komplet pa leje dhe prerjen e pemeve 50 vjecare. Skandal
  Nejse bravo rama

 10. #10
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Ahhh na qan syri per kushurinj qe kemi kohe pa i pare dhe per ato gjysher qe i behet zemra mal kur na shofin neve nipceve, por atje nuk eshte per tu vajt.

  275 Bileta e preva per ne Shqiperi. Po mendoja me vete dhe thash me mire ta kisha prer per ne Greqi 60 dhe shkoja rehat kenaqesha se dhe cmimet s`jane aq te larta por hec me po shkoj dhe kete vere. Sa her qe kam shkuar ne Shqiperi, drejt me thene kame ngel pa i kokerr leku ne xhep pisqoll fare. Jo se une nuk di te mbaj lekun, por nga shtrenjtesia e madhe atje. Nje shtrenjtesi e pa imagjinushme. Blije nje karte 10.000 lek me ore ne dore 5 minuta e kishe. Kjo eshte dicka praktike qe njeriu duhet te ket nje celuar per tu marr vesh, por aq shtrenjt sa ishin atje s`ja vlente, me mire me marr radio marrse me val te largeta prej ketej sesa me lan lesht atje. Personlaisht me vjen dhe inat se eshte vjedhje me sy hap. Sikur po ti marrin leket nga dora. Por gjithsesi na e kan mbledh keto relativ qe kan nge ne Shqiperi, por atje vertet nuk eshte per tu shkuar per nja 10 vjet te tjera.
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime

  95 euro bari-durres..

  95 euro kushton nje hypje ne tragetet e Mafias per Shqiptarin kembesor hallexhi.. per te kaluar disa ore ne nje karakatine metalike te qelbur sic jane tragetet italo Greke per Shqiptaret..nga Bari ne Durres..

  Kjo eshte VJEDHJE e HAPUR sfaciato..

  Ku jane qeveria Shqiptare dhe ai ministri i Komunikacioneve qe Spiunonte dikur Babane e vet me shok..miliardari Sparatak Poci..??

  15-20 euro jane ne Europe biletat per kembesoret ne tragetet qe mbulojne largesi te tilla..

  Pse 95 euro per shqiptarin?

  Ku eshte opozita ..pse nuk ngre zerin..?

  95 euro eshte Rroga mujore e nje profesori shqiptar.. e 95 euro nje bilet trageti..
  Kjo eshte maskarallek..

  Eshte sezon thone putanat e punesuara nga MAFIA Italo Shqiptare ne Biletraite e Avion trageteve..
  Pikerish se eshte sezon duhet ulur Cmimi sepse Vera ka dhe Detin me te qete e veshtirsite e Lundrimit per Anijet minimizohen..  Mafia po ben cte doje me ne.. Turp..


  hajt.. buono per Albania.. ishte parulla dikur para 80 vjetesh ne Itali per Shqiptaret.. dhe sot vazhdon koncepti talles e poshterues i skllavo pronareve mbi popullin tone hallexhi..

  15 vjet ka qe na pi gjakun Mafia italo Shqiptare qe me Ali Berishen e deri sot me Nano m-utat e tjere..

  politikan te perulur e servila dhe ne i japim voten..

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-06-2004
  Postime
  82
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Jam dakord, por pse "tragete italo-greke"?
  m.a

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime n 109 postime
  gazeta sot shkruan:

  ----


  Vapa vret 3 pushues ne plazhin e Durresit


  E Diele, 11 Korrik 2004
  Behet gjithnje e me shqetesuese situata per shkak te te nxehtit sezonal. Vetem ne 24 oret e fundit ne vijen bregdetare te Durresit, gjenden te vdekur 3 vete, mes tyre dhe nje turist. Mungojne ende skuadrat e shpetimit ne plazh. GjithCka duhet te dini per te qene larg viktimave. Mjeket, keshilla te detajuara, "qe vdekja mos ju vije gjate pushimeve verore"

  Vapa me viktima ne Durres

  DURRES - Vapa e madhe ka sjelle edhe viktimat e saj te para ne Durres. Nje turist kosovar ka gjetur vdekjen nga infarkt, ndersa nje grua eshte mbytur ne det por dyshohet se semndja e zemres ka qene shkaku i vertete i vdekjes. Nderkohe, vapa nuk godet vetem ne bregdet, edhe ne Sukth nje burre ka gjetur vdekjen. Te tre viktimat ishin te moshuar dhe vuanin nga zemra.

  Vdes turisti i pare kosovar ne Durres

  Nje kosovar ka gjetur vdekjen nen rrezet e diellit te Durresit. Rustem RaCi, 74 vjeC, ka vdekur ne duart e mjekeve te qendres shendetesore te plazhit. Ata nuk ishin ne gjendje t'ia shpetonin jeten shtetasit kosovar nga Peja nga kthetrat e infarktit. "Kryem edhe proCeduren e goditjes elektrike, qe ndryshe i thone elektroshok, por ishte vone", tregon per "Korrieri"-n, doktor Gezim Dervishi, mjek i pergjithshem ne qendren shendetesore te plazhit. Rustem RaCi kishte disa dite ne Durres, por ndryshimi i klimes nga bjeshket efresketa te Pejes ne diellin pervelues me temperaturat deri ne 38 grade Celcius te Durresit ishte i paperballueshem per ate.

  Mbytet 55-vjeCarja tek Ura e Dajlanit

  Dje eshte regjistruar edhe mbytja e dyte ne plazhin e Durresit. Nje grua, rreth moshes 55 vjeC, eshte mbytur ne det afer Ures se Dajlanit. Personat qe gjendeshin afer saj ne det e kane pare dhe e kane nxjerre ne breg, por ajo ishte e vdekur. Trupi eshte Cuar ne qendren shendetesore te plazhit dhe me pas drejt morgut te Spitalit te Durresit. Sipas burimeve policore, gruaja mund te jete mbytur rreth ores 10 te dites se djeshme. Por, sipas mjekeve ne qendren shendetesore te plazhit, duhet bere autopsia per te deklaruar shkakun e vdekjes. Kjo pasi ata dyshojne se gruaja e moshuar mund te kete vuajtur nga semundje kritike te cilat i kane shkaktuar asaj vdekjen ne det. Ajo kishte qene e vetme ne breg te detit dhe, pasi nuk kishte me vete asnje dokument identifikimi, emir i saj ka mbetur mister.

  "Pika e diellit" hedh te vdekur 78-vjeCarin

  "Pika e diellit" i ka shkaktuar vdekjen edhe Llazar Beqirit nga Sukthi i Durresit. Nga burimet policore ne Drejtorine e Policise se Durresit behet e ditur se Llazar Beqiri, 78 vjeC, banues ne Sukth, ishte duce ecur rruges kur ka pesuar infarktin nga temperatura teper e larte. Ai ka rene pertoke ne rruge dhe ka vdekur. Disa kalimtare e kane gjetur pas disa oresh, por gjithCka kishte mbaruar per plakun e gjore. Pas identifikimit i ndjeri eshte terhequr nga familja per t'u percjelle dje, ne banesen e fundit.

  ----

Tema t Ngjashme

 1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 07:03
 2. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 3. Misioni Amerikan N Shqipri (1946)
  Nga DriniM n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 30-07-2010, 21:39
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Ervin Hatibi
  Nga erzeni n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 17-11-2006, 23:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •