Close
Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 393
  1. #41
    werewolf stė kuptova qėparė, duhe ti kisha shėnuar qė nė fillim por s'pata kohė
    Atėhere pėr temat,sfondet etj pėr GNOME mund tė shkosh tek www.gnome-look.org, tek http://art.gnome.org ose tek www.aqua-look.org.
    Sa i pėrket konfigurimit tim:

    1. Tema e Gtk-sė qė pėrdor ėshtė Gno-SX: http://grandmasta.home.comcast.net/G...SX-2.6.tar.bz2 (hap arkivin dhe zhvendosi tė gjitha dosjet nėn ~/.themes)
    2. Njė temė tė ngjashme pėr Metacity-n (organizuesit tė dritareve) mund ta gjesh kėtu: http://themes.freshmeat.net/redir/aq...ult-2.0.tar.gz(vendose po nėn ~/.themes)
    3.Ikonat quhen Excuisite dhe mund ti shkarkosh prej kėtu: http://www.gnome-look.org/content/do...ent=16006&id=1 (ikonat duhen zhvendosur nėn ~/.icons)

    Paneli nė fund tė ekranit ose "dock" siē e quajnė pėrdoruesit e Mac-ut, bėn pjesė i programit "gdesklets" (si "super-karamba" e KDE-sė)(http://gdesklets.gnomedesktop.org). Efekti "Geenie" ėshtė vėrtetė fantastik. Disa nga ikonat qė shikon tek ky panel janė marrė nga http://kr.hancom.com/bbs/scripts/ind...download&id=19.

    Citim Postuar mė parė nga qoska
    Gjithsesi majemi i bukur gnome ne shqip ne mos gaboj.
    Nje pyetje kisha mund te me thuash nqs debian e ka te inkorporuar ne kernel altq apo jo dhe nqs po cfare versioni dhe me cfare packet filter e komandon ??
    sepse nuk kam kohe te beje search.
    qoska, i vetmi "porting" i altq-sė nė Linux ėshtė projekti HFSC: http://www-2.cs.cmu.edu/~hzhang/HFSC/main.html
    Po ashtu gjeta dhe kėtė lidhje: http://www.spinics.net/lists/linux-net/msg09559.html

    Po, gnome 2.8 (versioni i fundit) ėshtė pėrkthyer 100% nė shqip falė punės sė palodhshme tė grupit tė pėrkthimit http://gnome-albanian.sf.net .
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helios : 11-10-2004 mė 07:00
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e GoogleCom
    Anėtarėsuar
    11-03-2003
    Postime
    3
    Nuk eshte "Genie Effect" po "Magnification Effect". Genie effect eshte efekti qe i jipet dritareve qe duket sikur po zvogelohen [shrink] kur minimizohen.



    Apple keto dite morri patenten per Genie. Ja nje foto si punon Genie Effect.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga GoogleCom : 11-10-2004 mė 09:54

  3. #43

    Anėtarėsuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792

    Talking

    Ja dhe desktop-i im .. nuk eshte aq i bukur sa i juaji but i like it :P
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  4. #44
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    RROFSH MAJEMY.
    gjithsesi une kam aplikuar per te bere pjese ne ate grup po nuk kam marre nje pergjigje akoma nga administratori i grupit nuk e di pse.
    Sepse me qejf e kisha te ndihmoja edhe une ne kete teme qe e mundeson programe ne shqip
    nqs ti di ndonje me nyre me te mire kontaktimi se faqja e regjistrimit normale mund edhe te me thuash
    mirupafshim

  5. #45
    qoska tė nisa MP...
    Deri tani jemi 3-4 nė mos gaboj qė po merremi me pėrkthimin e GNOME-s. Siē e shikon shumė pak me gjithė atė volum (shiko: http://l10n-status.gnome.org/gnome-2.10/top.html jemi nė vend tė 35 )
    Gjithashtu, personalisht po merrem me pėrkthimin e instaluesit tė GNU/Linux Debian-it.

    Kam dėgjuar qė disa djem nga Kosova dhe Maqedonia po pėrpiqen tė krijojnė njė SO GNU/Linux komplet nė Shqip, imagjino punėn voluminoze qė duhet bėrė pėr pėrkthimin e programeve bazė tė sistemit.

    Megjithė vėshtirėsitė, ndjen dhe kėnaqėsi kur tė shikon syri shqip, unė tė paktėn qė pėrdor Linux 99% tė kohės, jam mėsuar me shqipen e GNOME-s dhe nuk kam probleme me disa terma qė nė fillim mė dukeshin pak "miqėsorė". Sigurisht, ka goxha punė pėr tu pėrfunduar, ama mund tė themi qė jemi mė pėrpara Microsoft-it sa i pėrket Shqipes dhe botės sė kompjuterave, apo jo?
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  6. #46

    Talking Pamja e tanishme

    ---Gnome 2.8 (shqip)
    ---OpenBox (organizuesi i dritareve)
    ---Gartoon (tema e ikonave)

    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  7. #47
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anėtarėsuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    2,636
    Unė e ēmoj ēdo pėrkthim tė programeve dhe sistemeve operative nė qoftė se i jepet rėndėsi bile gjuhės sė pastėr shqipe me drejtshkrim dhe jo vetėm sa pėr tė kryer punė me gjuhė. Ėshtė mirė tė konsultohen paraprakisht gjuhėtarė me autoritet para se tė bėhet finalizimi i pėrkthimit tė tillė.
    Kodi:
    Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė 

  8. #48

    Thumbs up Pro shqipes letrare!

    Pėrshendetje Goni_29.
    Jam njė prej pėrkthyesve tė GNOME-s nė shqip. Kam mbi 1 vit qė merrem me kėtė projekt, dhe i gjithė mundi, pėrpjekjet dhe koha e shpenzuar janė nisur nga vullneti dhe jo nga njė pėrfitim financiar. Kjo vlen dhe pėr pėrkthimet e tjera jo-shqip, jo vetėm pėr GNOME, por pėr shumicėn e programeve 'open-source' dhe i liēensuar nėn GNU GPL(GNU General Public Licence, pėr mė tepėr: http://www.gnu.org/home.sq.html) Shumica e pėrkthyesve janė studentė, zhvillues apo programues, por gjen dhe pėrdorues tė thjeshtė kompjuteri.

    Njė nga tė mirat e liēensės GPL, ėshtė qė secili ėshtė i lirė tė kontribuojė sadopak nė ndihmė tė projekteve tė shumtė qė kanė lidhje me sistemin operativ nė fjalė, GNU/Linux. Duke u nisur nga programuesit e shumtė, inxhinierėt, profesorėt, studentėt, etj, e deri tek...pse jo, njė pėrdorues i thjeshtė i kompjuterit. Mjafton dėshira pėr tė bėrė diēka tė dobishme, edhe thjesht njė pėrkthim.

    Para ca kohėsh, lexova njė artikull qė fliste mbi etikėn "hacker", jo atė qė dėgjojmė dhe hasim gati pėrditė nė TV apo gazeta. Autori pėrcaktonte kuptimin e fjalės "hacker", pėr ta dalluar nga "cracker". Rezultati ishte interesant. Sipas tij, edhe njė pėrkthyes i thjeshtė i njė programi "open source" bėn pjesė nė botėn e "hacker"-ave. Sadopak, ai pėrkthyes ka kontribuar nė njė projekt tė rėndėsishėm pėr shoqėrinė. Mora kėtė shembull, jo pėr tė pėrfituar nga "fama" e emrit "hacker", por pėr faktin qė tani pėr tani, gjithēka nė fjalė bėhet nė mėnyrė vullnetare.

    Qė tė mos zgjatem shumė. Mė vjen mirė qė i ēmon pėrkthimet nė pėrgjithėsi. Admirimi i punės sonė nga ana e pėrdoruesve nė shqip tė Linux-it (edhe pse tė paktė), ėshtė njė nga shtysat e shumta qė na ēon pėrpara. Sigurisht qė ka vend dhe pėr vėrejtje. Sa i pėrket konsultimit paraprak me gjuhėtarė ėshtė diēka vlefshme dhe me rėndėsi. Personalisht, nuk kam ndonjė kontakt me ambientet akademike nė Shqipėri apo me persona tė veēantė jashtė saj. Mendoj qė ėshtė njė hap qė herėt a vonė duhet ndėrmarrė. Them herėt a vonė, pasi besoj nė "open source" dhe mendoj qė nė tė ardhmen pėrdorimi i sistemeve operativė GNU/Linux do pėrhapet edhe mė shumė, jo vetėm nė kompjuterat e studentėve(ėshtė bėrė tashmė realitet nė disa bashki europiane, administratė publike, etj). Megjithatė, pavarėsisht nga sistemi operativ, pėrdorimi i shqipes nė IT ėshtė pėr mendimin tim sė pari domosdoshmėri dhe sė dyti rėndėsi pėr ruajtjen e gjuhės.

    Sė fundi doja tė shtoja qė nuk mund tė flasim pėr finalizim sa i pėrket pėrkthimeve nė botėn e GNU/Linux-it. Pėrkthimet janė gjithmonė nė zhvillim dhe ndryshimet mund tė bėhen nė ēdo moment, sa herė ėshtė e nevojshme. Janė tė mirėpritur testues tė ndryshėm.

    Pėr mė tepėr informacione mund tė vizitoni: www.alblinux.net (aty ka lidhje me faqe tė tjera projektesh, ai nė fjalė: http://gnome-albanian.sf.net)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga helios : 22-10-2004 mė 18:03
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-06-2002
    Vendndodhja
    -
    Postime
    73
    Citim Postuar mė parė nga Goni_29
    Unė e ēmoj ēdo pėrkthim tė programeve dhe sistemeve operative nė qoftė se i jepet rėndėsi bile gjuhės sė pastėr shqipe me drejtshkrim dhe jo vetėm sa pėr tė kryer punė me gjuhė. Ėshtė mirė tė konsultohen paraprakisht gjuhėtarė me autoritet para se tė bėhet finalizimi i pėrkthimit tė tillė.
    Pėrshėndetje Goni_29,

    as unė nuk arrij tė kuptoj se ēfarė ke dashur tė thuash me "punė me gjuhė"!

    Nėse i ėshtė dhėnė "rėndėsi bile gjuhės sė pastėr shqipe"?
    Kush ėshtė gjuha e pastėr shqipe nė informatikė, ēfarė terminollogjie informatike ka gjuha shqipe e, sė fundi, kush janė kėto autoritete nė fushėn e gjuhėsisė sė sotme shqipe qė mund tė "redaktojnė" punėn qė po kryhet?

    Puna qė bėjmė, konsiderohet nga ana jonė si pėrshtatje nė shqip, e jo thjesht si pėrkthim. Kjo pėr arsyet e mėsipėrme.

    Pėrse, nė vend qė tė flisni nė pėrgjithėsi, nuk i provoni versionet nė shqip tė ambienteve tė punės apo programeve, nė menyrė qė tė kryeni kritika tė sakta dhe me frut?
    Do tė jetė ndihma mė e madhe qė mund tė na afroni neve dhe tė gjithė pėrdoruesve shqiptarė tė kompjuterit. (P.sh., nė rastin e GNOME ekziston faqja
    pėrkatėse, ku mund tė njoftoni pasaktėsitė e ndeshura gjatė pėrdorimit).
    -

  10. #50
    Ricky Maska e EnRiQu3
    Anėtarėsuar
    02-11-2004
    Vendndodhja
    Rumani
    Postime
    81
    Hajde hajde..nuk kisha pare ndonje program ne shqip une....dhe sidomos Linux..
    nga i keni marre keto ju?dhe a jane te mire apo koti ?

  11. #51
    ...gjenķ... Maska e mad
    Anėtarėsuar
    18-03-2004
    Vendndodhja
    Prage [EU]
    Postime
    1,321
    eshte OpenSource linux-i, enrique!!!
    eshte mese normale te ndryshosh menute dhe ikonat me emrat qe deshiron.

    pastaj, mesa shof, lor-i po perdor GNOME, dhe ndoshta e ka marre ate nga faqja ku eshte vendosur versioni ne shqip.

    ah, ja ku e ka postuar me lart, majemy, ose edhe vete lor-i. e ke linkun me siper!

    {^_^}
    ::|maDes!gn © 2009|::

  12. #52
    i/e larguar Maska e Dj-Kosovari
    Anėtarėsuar
    15-05-2003
    Vendndodhja
    Cyrih (Zvicėrr)
    Postime
    25

    Pamja e Desktopit

    Citim Postuar mė parė nga benseven11
    ndersa une perdor talisman desktop
    ja nje pamje
    Benseven11 te lutem me trego diqka me shum per Talisman programin,
    a eshte me te vertet i mire ? a punon me windows xp service pack 2 ? edhe qka ta merr mendja ta blej a i vlen ?

  13. #53
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    talismani eshte program i shkelqyer
    shikoje provoje,te jep shume mundesira ndryshimesh
    krijon nje numer shume te madh pamjesh desktopi,plus ndryshon ikonat ngjyrat germat taskbarin,mund te vizatosh,futesh figura ndryshosh pozicionet e dritareve fotografive,mund te besh desktopa te modeleve te ndryshme sipas deshires,nuk te kufizon si programet e tjera
    sa me shume te klikosh ne ate program aq me shume ndryshime ben
    me ka pelqyer shume program i mire
    versioni i ri esht 2.8(ndertuar 2807)
    e ke ketu
    http://www.lighttek.com/talisman.htm
    link shkarkimi direkt
    http://www.neosoft.ru/files/talisman.zip
    Nuk e di se sa mund te pershtatet me xp sp2,une nuk kam xp sp2 kam thjesht xp,nuk besoj te krijoj ndonje problem,ky versioni i ri i programit ka dale ne tetor dmth menjehere pas xp2
    per ta blere ske nevoje se i gjejme ndonje serial per ta regjistruar,nuk ka problem
    ==rastesisht e pashe kete postin tend,do vendosja kete pamjen e re te desktopit tim sot
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 07-11-2004 mė 02:56
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  14. #54

    Fluxbox



    Ky ėshtė Fluxbox, njė "window manager" pėr Linux, i lehtė dhe i shpejtė.

    Ah, Gallardo nuk ėshtė i imi
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  15. #55

    Mė e fundit...

    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  16. #56
    Anagramisti Maska e Mister Enigma
    Anėtarėsuar
    06-08-2004
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    2,636
    Shumė pamje atraktive tė desktopit.
    Urimet e mia!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sineri : 17-11-2004 mė 01:18
    Kodi:
    Eja ta bėjmė bashkė njė anagram por kujdes se mos po anagramohemi edhe vetė 

  17. #57

    Cool Ka dhe mė :-)

    Art i gjallė!

    Debian Sid 3.1 me "Window Manager" Enlightenment E17 marrė nga CVS.
    E17 duhet thėnė qė ka akoma punė pėr tė bėrė, ky ishte mė shumė njė shijim...

    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

  18. #58
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anėtarėsuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    Citim Postuar mė parė nga benseven11
    talismani eshte program i shkelqyer
    shikoje provoje,te jep shume mundesira ndryshimesh
    krijon nje numer shume te madh pamjesh desktopi,plus ndryshon ikonat ngjyrat germat taskbarin,mund te vizatosh,futesh figura ndryshosh pozicionet e dritareve fotografive,mund te besh desktopa te modeleve te ndryshme sipas deshires,nuk te kufizon si programet e tjera
    sa me shume te klikosh ne ate program aq me shume ndryshime ben
    me ka pelqyer shume program i mire
    versioni i ri esht 2.8(ndertuar 2807)
    e ke ketu
    http://www.lighttek.com/talisman.htm
    link shkarkimi direkt
    http://www.neosoft.ru/files/talisman.zip
    Nuk e di se sa mund te pershtatet me xp sp2,une nuk kam xp sp2 kam thjesht xp,nuk besoj te krijoj ndonje problem,ky versioni i ri i programit ka dale ne tetor dmth menjehere pas xp2
    per ta blere ske nevoje se i gjejme ndonje serial per ta regjistruar,nuk ka problem
    ==rastesisht e pashe kete postin tend,do vendosja kete pamjen e re te desktopit tim sot
    po e perdor dhe une kete talismanin pasi pashe kete postimin tend shume program i lezetshem...po 30 dite kohe kam me sa po shof me lart me trego si mund tia bej ti gjej ndonje serial per ta regjistruar....???

  19. #59
    -==|ylli_forumit|==- Maska e ElMajico
    Anėtarėsuar
    11-07-2004
    Vendndodhja
    [Milano].Me Zemer Atje...Tek e Vjetra e Bukura [Shqiperi!!!]
    Postime
    1,042
    meqe jam po me kete teme se po behem si i trashe...

    si ta ngjis dhe une desktopin tim ketu jo se nuk di po kam ket problem.

    Portatilin e kam blere tani 2-3 muaj kam dhe nuk e ka butonin ''Pint Screen SysRq''

    sic e kam tek pc tjeter i madh.mund te me ndihmoje ndonjeri si tia bej se nga qe eshte portatil eshte shume i kufizuar duhet te besh kombinime per te gjetur funkisone te ndryshme...ktu kam psh Ctrl,Alt,Alt Gr,Ins,Canc dhe Fn di ndonjeri nga ju a mund ta bej nje komande te tille me ane te kombinimeve...pc eshte i llojit Fujitsu Siemens AMILO D SERIES

  20. #60
    Po e pate me tastierė italiane, shtyp 1 herė tastin qė gjendet djathtas F12-s: Stamp/R Sist dhe mė pas kalo nė MS Paint p.sh ose njė program tė ēfarėdoshėm imazhesh.
    U let him hold a gun 2 ur head during sex?I thought u were a feminist
    Usually he takes the clip out

Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Foto nga tryeza e Ubuntu
    Nga soft-master nė forumin Pėrdoruesit e Unix
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-07-2008, 11:17
  2. LSI i bashkohet koalicionit tė majtė
    Nga iliria e para nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 25-06-2006, 13:19
  3. Tryeza jone
    Nga vajza_pr nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 15-05-2006, 18:47
  4. "Nano Ik", protesta sėrrisht nė Bruksel
    Nga Asteroid nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 500
    Postimi i Fundit: 02-05-2004, 12:07
  5. Siguria dhe shpresa.
    Nga deshmuesi nė forumin Komuniteti protestant
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 21-01-2003, 01:09

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •