Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  kerkuesi
  Antarsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  36
  Postime
  1,172
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime

  Si mund t investohet n bono thesari?

  Orjeta Zhupa, Aida Korkuti - 22/06/2004  Pjesmarrs n ankandet pr bono thesari mund t jen bankat, institucionet financiare ose jofinanciare, si dhe individ vendas apo t huaj


  do individ mundet t investoj n bono thesari. Mjafton nj shum prej 300 mij leksh e bllokuar n nj nga bankat shqiptare dhe secili mundet t fitoj interesat q ofrojn bonot e thesarit pa marr prsipr asnj rrezik. Pjesmarrsit n ankandet pr bono thesari jan: bankat, institucione financiare ose jofinanciare, si dhe individ vendas apo t huaj. Bonot e thesarit jan nj alternative investimi. Kshtu, individi mund t krahasoj interesin e depozitave bankare me interesin e bonove t thesarit dhe t vendos se ku do ti investoj parat e tij: do ti lr n bank n formn e depozits apo do t blej bono thesari? Investitort blejn bono thesari me nj mim blerjeje q sht m i vogl se vlera nominale. Diferenca midis vlers nominale dhe mimit t blerjes sht interesi i fituar.


  Dokumentacioni
  Q nj individ apo nj institucion t marr pjes n ankandin e bonove t thesarit duhet q t paraqes nj vrtetim nga banka apo edhe institucione t tjera t lejuara me ligj, ku t shprehet se subjekti ka bllokuar nj shum t caktuar fondesh pr blerje t bonove t thesarit (minimumi 300 mij lek). Me kt vrtetim subjekti mund t paraqitet pran sporteleve t bankave t nivelit t dyt q operojn n Shqipri ose pran sporteleve t Banks s Shqipris pr t marr pjes n ankandet e bonove t thesarit. Kur personi nuk ka njohuri lidhur me bonot e thesarit, pran sporteleve t bankave mundet t marr edhe asistencn e nevojshme q krkohet pr t marr pjes n ankand. Aty individi plotson edhe nj krkes, n t ciln specifikohet periudha e kohs pr maturim t bonos s thesarit. I gjith procesi i shitjes s bonove t thesarit sht i hapur dhe publiku informohet pr datn e zhvillimit t ankandeve, shumat pr t cilat ka nevoj qeveria, periudhat e maturimeve t bonove t thesarit etj. T dhnat lidhur me bonot e thesarit publikohen n faqen e internetit t Banks s Shqipris (www.bankofalbania.org), n Televizionin Publik Shqiptar, n Agjencin Telegrafike Shqiptare dhe agjencin e lajmeve Reuters.
  Kur zhvillohen dhe kush i zhvillon ankandet?Si rregull ankandet pr shitjen e bonove t thesarit zhvillohen do dit t mart; pr bonot e thesarit me maturim 3-mujor do jav; pr afatet 6- dhe 12-mujore do dy jav.
  Afati maksimal i dorzimit t krkesave sht ora 9.00. Krkesat merren n shqyrtim nga nj komision i prbashkt me specialist nga Banka e Shqipris dhe Ministria e Financave.
  Si nj mjet investimi apo si nj nevoj pr fonde, bonot e thesarit mbartin nj periudh plotsisht t prcaktuar kohe. Kshtu, dallohen tri periudha maturimi pr bonot e thesarit 3-, 6- dhe 12-mujore. Bonot e thesarit mund t mbahen deri n maturim, mund t riinvestohen, ose mund t shiten para dats s maturimit. Zotruesi i bonove t thesarit q maturohen, mund t'i riinvestoj ato duke paraqitur nj krkes, pa qen nevoja pr vrtetim bankar mbi bllokimin e shums, kur fondet pr financimin e riinvestimit mbulohen me bonot e thesarit q maturohen. N qoft se nj investitor do t rris investimin e tij, ather duhet t depozitoj nj shum shtes dhe t marr vrtetim nga banka tregtare.
  Interesi i fituar nga bonot e thesarit sht subjekt i mbajtjes s tatimit. Pr personat rezident tatimi i aplikuar sht 10%, ndrsa pr ata jorezident sht 15%.
  Tregu me pakic lejon zotruesit e bonove t thesarit t'ia shesin ato, trsisht apo pjesrisht, nj banke tregtare para dats s maturimit.
  N praktikn shqiptare bonot nuk ka pamje apo form fizike. Pr kushtet shqiptare sht parashikuar thjesht nj dokument i titulluar Vrtetim mbi shpalljen fitues, i cili nuk ka form ligjore. Ndrkoh do veprim q lidhet me bonot e thesarit regjistrohet n llogari prkatse. Banka e Shqipris i mban bonot e thesarit n formn e regjistrimit n llogari, i cili i mbron investitort e bonove t thesarit nga humbjet, vjedhjet, falsifikimet dhe lehtson kalimin automatik t pagess nga banka tek investitori n maturim.
  N ankandet e bonove t thesarit flasin letrat dhe vetm letrat dhe nuk sht e nevojshme prania fizike e subjekteve q krkojn t blejn bono thesari.


  far jan bonot e thesarit?
  Bonot e thesarit jan instrument borxhi nprmjet t cilave qeverit marrin hua, mjete t lira monetare (para) nga publiku. Si do huamarrje kuptohet q edhe kjo form krijon nj raport dypalsh. Qeveria nga njra an dhe publiku nga ana tjetr. N do raport secili nga palt realizon interesat e veta.
  Qeveria siguron fonde (krijon borxh) me t cilat kryen nj pjes t shpenzimeve t nevojshme dhe huadhnsit t cilt pr huan q japin marrin nj interes t caktuar. Blersit m t mdhenj t bonove t thesarit n Shqipri jan bankat e nivelit t dyt, ndr t cilat veohet Banka e Kursimeve.
  Po ashtu blerse sht edhe Banka e Shqipris, e cila nuk tejkalon masn e portofolit t krijuar. N vitet e fundit tendenca ka qen edhe pr ta ulur kt mas.  M posht jepen t dhna mbi datn e zhvillimit t ankandeve t bonove t thesarit, llojet e bonove t thesarit sipas afatit t maturimit dhe shumat e emetuara. Kto t dhna prcaktohen nga Ministria e Financave dhe publikohen nga Banka e Shqipris.


  Bonot e thesarit, investim me risk t ult
  Bonot e thesarit n Shqipri kan afat pagimi deri n nj vit dhe sht e vshtir q situata ekonomike t ndryshoj radikalisht brenda nj kohe t till


  Rrezikshmria e investimit n bonot e thesarit sht aq e vogl, sa prgjithsisht ato shihen si rrezik zero. Rreziku m real pr investitort n Shqipri vjen nga ulja e vlers reale t fitimit nga rritja e inflacionit ose rnia e vlers s lekut kundrejt valutave t huaja. Por stabiliteti makroekonomik i ekonomis shqiptare (prfundim i nxjerr nga raporti i fundit i Fondit Monetar Ndrkombtar) bn t mundur q investimi n tregjet financiare shqiptare t ofroj nj rritje reale t t ardhurave, pasi inflacioni vazhdon t mbahet nn kontroll, ndrsa vlera e lekut nuk sht e rrezikuar.
  Bonot e thesarit jan instrumente me an t t cilave qeveria e Republiks s Shqipris merr borxh tek investitor privat dhe shtetror.
  Bonot e thesarit, metod pr t mbuluar deficitin buxhetor
  Bonot e thesarit jan nj metod e mir pr t mbuluar deficitin buxhetor t qeveris. Shitja e bonove t thesarit motivon mobilizimin e mjeteve prkohsisht t lira.
  Pr mbulimin e deficitit buxhetor shrben kreditimi nga ana e Banks s Shqipris, por ligji Nr.8269 dt 23.12.1997 prcakton n mnyr t qart masn e lejuar pr financim t qeveris nga Banka e Shqipris. Kshtu, Banka e Shqipris blen bono thesari n treg primar jo m shum se vlera q maturohet.
  Financimi i drejtprdrejt, jasht procesit t ankandit, n momentin e nevojshm, sht n masn 5 pr qind t t ardhurave mesatare vjetore t tre viteve t fundit financiare paraardhse.
  Ligji, pr raste t jashtzakonshme, parashikon kufi kreditimi deri n masn 8%, me kusht q ky veprim nuk bie ndesh me objektivin themelor t politiks monetare t Banks s Shqipris.
  Bonot e thesarit dhe zhvillimi i tregjeve financiare
  Nj treg aktiv i bonove t thesarit mund t luaj nj rol kritik n stabilizimin e financave t qeveris, n funksionimin e politikave monetare, si dhe n zhvillimin e tregjeve bashkkohore financiare t kapitaleve.
  Hapsirat e prdorimit t tyre nuk mungojn. Specialistt shprehen se qeveria mund ti prdor bonot e thesarit pr t financuar nj pjes t nevojave t saj financiare. Bankat qendrore i prdorin ato pr t realizuar kontrollin e norms s interesit dhe paran n qarkullim. Por nj rol tjetr i tregut eficent t bonove t thesarit sht edhe rritja e konfidencs s investuesve n tregjet financiare dhe, shpesh, fondet e investuara fillimisht n bono thesari me von zhvendosen n financimin e ekonomis private, ku fitimet jan m t larta. do ekonomi q dshiron t zhvilloj nj sistem financiar modern, s pari duhet t krijoj nj treg funksional t bonove t thesarit. Nj treg i till varet nga dy faktor kryesor: shitje n intervale t rregullta t bonove dhe nj treg dytsor i rishitjes me shum likuiditet, pra shitblerje n sasi t mdha. Faktori i par, i cili siguron konfidenc dhe thellsi deprtimi n treg, sht realizuar n mnyr efektive nga Banka e Shqipris, - shprehen specialistt e Banks s Shqipris, - kurse tregu dytsor mund t ndihmohet nga zhvillimi i burss kombtare dhe nga rritja e pjesmarrjes n t. Zhvillimi i plot i tregjeve financiare sht nj strategji afatgjat dhe detyrimisht do t vij si pasoj e zhvillimeve t shumanshme, si: ruajtja e stabilitetit makroekonomik, vazhdimi i fushats kundr inflacionit, forcimi i strategjis ekonomike kombtare etj., por situata aktuale paraqet mundsin pr pasurim personal dhe njkohsisht kontribut n prmirsimin e sistemit financiar.


  Roli i Banks s Shqipris
  Banka e Shqipris kryer tregun primar t letrave me vler, ajo shet pr llogari t Ministris s Financave bono thesari me afat maturimi pr individ t ndryshm, biznese apo banka tregtare.
  Ndrsa Bursa e Tirans sht e licensuar edhe pr tregun primar edhe pr tregun sekondar. Pak koh m par ajo i krkoi qeveris q t merrte tregun primar t bonove t thesarit, veprimtari q e ka kryer dhe vazhdon t kryej Banka e Shqipris.
  Bursa nprmjet ndrmjetsve financiar apo brokerave t saj mund t kryej tregun sekondar, t cilin akoma nuk ka filluar ta bj.
  Tregu sekondar sht ai treg ku bursa ose ndrmjetsit e saj blejn ose shesin pr llogari t klientve t burss.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Si ti investoni parat n bono thesari, BSH publikon udhzuesin

  Ervin KOI

  Qytetart shqiptar tani kan mundsin pr t fituar m mir dhe n mnyr m t sigurt. Kjo realizohet duke i investuar kursimet n bono thesari. Borxhi publik i brendshm i qeveris shqiptare sht nj nga tregjet m fitimprurse n vend. Banka e Shqipris publikoi nj broshur t re informative me synimin q t nxis individt dhe kompanit e vogla t zgjedhin borxhin e qeveris pr t investuar kapitalet e tyre t lira. “Bonoja e Thesarit e qeveris shqiptare sht nj instrument i negociueshm borxhi me maturim deri n nj vit, q emetohet dhe garantohet nga qeveria e Republiks s Shqipris”,- thuhet n broshurn q doli n qarkullim dje. N kt treg shprndahen rreth 300 milion dollar fitime nga interesat do vit. Investimet n bono japin interesa mbi 8 pr qind n vit dhe jan gjithmon n lek. Interesat paguhen n astin e emetimit t bonove, gj q ndodh zakonisht disa dit pasi jan dorzuar parat. Kjo bn q rentabiliteti real i lekve t investuara t jet shum m i lart se sa investimet n depozita. Shuma minimale e nevojshme pr t marr pjes n blerjen e bonove t thesarit sht 300.000 lek. Kjo shum mund t rritet me shumfisha t 10.000 lekve. Aktualisht nj numr i madh shqiptarsh i shijojn interesat e prodhuara nga bonot e thesarit. Rreth 10 pr qind e t gjith borxhit publik t brendshm t Shqipris sht bler aktualisht nga individt.

  Bonoja e Thesarit
  Bonoja e Thesarit e qeveris shqiptare sht nj instrument i negociueshm borxhi me maturim deri n nj vit, q emetohet dhe garantohet nga qeveria. Ato emetohen n monedh kombtare (Lek) dhe kan afate maturimi 3, 6 dhe 12-mujore. Bonot e thesarit emetohen (nxirren pr shitje) nga qeveria nprmjet ankandit. Kjo form nnkupton q investitort duhet t konkurrojn pr blerjen e ktij instrumenti. Konkurrenca realizohet nprmjet vendosjes s norms s interesit q quhet “yield” i bonove t thesarit. Yield-i i bonove t thesarit sht baz pr llogaritjen e mimit t blerjes s bonos t thesarit. Interesi i prfituar nga investimi n bono thesari llogaritet si diferenc e mimit t blerjes
  s bonos me vlern nominale t saj. Raporti i ksaj diference me mimin e blerjes i llogaritur n baz vjetore shpreh normn e kthimit t prfituar nga investimi. Bonot e Thesarit jan t tregtueshme, pasi mund t shiten/blihen para afatit t maturimit. Tregtimi i nj bonoje thesari mund t bhet deri n 7 dit para maturimit. Tregtimi mund t
  bhet me subjektet e licencuara nga Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare, ku bjn pjes
  edhe bankat tregtare. N datn e maturimit t bonos s thesarit, aplikohet tatimi mbi interesin e prfituar nga investimi. Aktualisht, tatimi sht 10 pr qind.

  Ankandet
  Kalendari i ankandeve t emetimit t bonove t thesarit prcaktohet nga qeveria. Ankandet pr emetimin e bonove t thesarit me afat maturimi 3 dhe 6-mujor, organizohen nj her n muaj, ndrsa ankandet pr emetimin e bonove me afat maturimi 12-mujor organizohen do dy jav. Ankandet normalisht zhvillohen ditn e mart, ndrsa emetimi i
  letrs bhet dy dit m von, ditn e enjte. Zhvillimi i ankandit njoftohet paraprakisht nga
  Ministria e Financave dhe Banka e Shqipris nprmjet publikimit t informacionit n faqet respektive t internetit. Individt mund t marrin pjes n ankandet e emetimit t bonove t thesarit me krkesa konkurruese ose jokonkurruese. Pjesmarrja me krkes konkurruese nnkupton vendosjen e nj interesi (yield-i) mbi bazn e t cilit do t llogaritet mimi q investitori preferon t paguaj pr blerjen e bonos s thesarit. Pjesmarrja me krkes jokonkurruese nnkupton pranimin e yield-it mesatar t ponderuar, i cili do t llogaritet si mesatare e ponderuar e yield-eve t krkesave konkurruese t shpallura fituese. N ankand, krkesat konkurruese renditen nga yield-i m i ult i krkuar deri tek yield-i m i lart deri sa shuma e shpallur nga qeveria pr emetimin e bonove, t plotsohet. Kjo do t thot q n rast se krkesa e pjesmarrsve pr blerjen e bonove sht m e lart se shuma e emetuar nga qeveria, krkesat konkurruese me yield-in m t lart, nuk do t pranohen nga qeveria dhe pr rrjedhoj investitort nuk do t mund t blejn bono thesari n ankandin prkats.

  Shpallja e fituesve
  Shuma e shpallur pr emetimin e bonove t thesarit nga qeveria pas plotsimit t
  pjesmarrjes s BSH-s, ka nj ndarje t barabart ku jo m shum se 50 pr qind emetohet pr krkesat jokonkurruese dhe pjesa e mbetur pr krkesat konkurruese. Kjo nnkupton q n rast se shuma totale e krkesave jokonkurruese sht m e lart se hapsira n dispozicion e shpjeguar m sipr, ather aplikohet “prorata”, n mnyr q t llogaritet pjesa e fondeve q do t pranohen pr investim n bonot e thesarit. Prorata sht raporti i shums n dispozicion pr krkesat jokonkurruese kundrejt shums totale t krkesave jokonkurruese t individve pjesmarrs, e shprehur n prqindje. Shuma minimale e nevojshme pr t marr pjes n blerjen e bonove t thesarit sht 300.000 lek. Kjo shum mund t rritet me shumfisha t 10.000 lekve. Shuma maksimale e lejuar pr t marr pjes n ankand me krkes jokonkurruese sht deri n 30 milion
  lek. Krkesa me nj shum m t madhe se 30 milion lek konsiderohet automatikisht si krkes konkurruese. Rezultatet pr ankandin e bonove t thesarit shpallen n t njjtn dit t organizimit t tij dhe publikohen n faqen e internetit t BSH-s. Pr fituesit n ankand jepet dokumenti “Vrtetim pr shpalljen fitues”, i cili prmban informacionin prkats pr rezultatin e investimit n bonon e thesarit.

  Pjesmarrja e individve
  Individt mund t marrin pjes n ankandet pr blerjen e Bonove t Thesarit nprmjet bankave tregtare t licencuara pr tregtimin e letrave me vler nga AMF, si dhe nprmjet sporteleve t BSH-s n Tiran, Shkodr, Elbasan, Kor, Lushnj dhe Gjirokastr. Pr t marr pjes n ankandin e bonove t thesarit nprmjet sporteleve t BSH-s, individi duhet q prpara organizimit t ankandit t ket prfunduar procedurn e mposhtme: 1. T el nj llogari “Eskrow” pran Zyrs s Bonove t Thesarit. Kjo llogari sht personale (pra nuk mund t jet pr m shum se nj person). 2. Nprmjet bankave tregtare, t urdhroj transfertn e fondeve q do t investoj, pr n llogarin Eskrow n BSH-. 3. T paraqitet me nj kopje t Urdhr transferts pran Zyrs s Bonove t Thesarit, n BSH-, pr t plotsuar krkesn pr pjesmarrje n ankandin e bonove t thesarit. Komisioni pr pjesmarrjen n ankandet e bonove t thesarit nprmjet sporteleve t BSH-s sht 1,000 lek. N ditn e emetimit t bonos s thesarit
  ose n do koh pas saj, individi ka t drejt t trheq pran sporteleve t BSH-s, “Vrtetimin mbi shpalljen fitues” si dhe diferencn midis mimit t blerjes dhe vlers nominale (t llogaritur sipas prshkrimit n pikn 1) t paguar n cash. Nse, shuma e krkuar pr investim nuk sht pranuar e plot (kur aplikohet prorata), mbetja i paguhet n sportelet e BSH-s n cash. N momentin e maturimit t bonos s thesarit dhe n rastet kur krkesa konkurruese e individit nuk sht shpallur fituese, individi duhet t vendos se far do t bj me fondet. Nse do t krkoj t’i trheq fondet, ato do t’i paguhen nprmjet transferimit t tyre, n llogarin e tij n bankat tregtare. Pr kt transfert, BSH-ja nuk aplikon komisione. N rast t riinvestimit t tyre duhet t plotsoj nj krkes pr pjesmarrjen n ankandin q dshiron t marr pjes. Pr t kryer veprimet pr bonon e maturuar, individi duhet t paraqes “Vrtetimin mbi shpalljen fitues”.

  Sigurimet shoqrore t fermerve, skadon afati pr faljen e kamatvonesave


  Rreth 60 mij fermer n t gjith vendin kan prfituar nga falja e kamatvonesave dhe u prfshin n skemn e sigurimeve shoqrore. Afati pr faljen e kamatvonesave prfundoi m nj prill. Drejtuesit e Institutit t Sigurimeve Shoqrore ngren si problem mungesn e interesit t t rinjve pr tu siguruar. “Shuma absolute e t ardhurave nga kjo skem sht rreth 600 milion m shum se e njjta periudh e mparshme. U prfshin fillimisht rreth 60 mij fermer t cilt e mirkuptuan kt falje t kamatvonesave. “Nuk jan t prirur pr sigurime shoqrore t rinjt e moshave deri n 30 vje”,- shprehet drejtori i Kontributeve n ISSH-, Naim Balluku. Drejtuesit e ISSH-s shpjegojn se pas dats 1 prill t gjith fermert do t sigurohen pa lehtsi n baz t tarifave t prcaktuara nga ligji. N rast se sigurimi nuk bhet brenda 3 muajve, ather fillon aplikimi i kamatvonesave.


  Interesat bankare

  Prditsimi i fundit: 02.04.2010

  Interesat n tregun ndrbankar t paras
  TRIBID 'Interesi i krkuar pr pranimin e depozitave'
  o/n njditor 4.15%
  12M 12-mujor 7.50%
  6M 6-mujor 6.49%
  3M 3-mujor 5.48%
  1M 1-mujor 5.13%
  1 njjavor 4.84%
  TRIBOR 'Interesi i ofruar pr vendosjen e depozitave'
  1M 1-mujor 6.91%
  1 njjavor 6.16%
  o/n njditor 5.88%
  12M 12-mujor 9.13%
  6M 6-mujor 7.94%
  3M 3-mujor 7.21%


  Albania
  5 Prill 2010

Tema t Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2009, 08:35
 3. Dialektet, thesari me i madh i popullit!???
  Nga bregu26 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 23-12-2004, 17:15
 4. Bankat, fitim komod me bono thesari
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2004, 06:25
 5. Thesari
  Nga juliano1 n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 06-08-2003, 05:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •