Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-07-2002
    Vendndodhja
    Viene, Austri
    Postime
    1

    Studentet shqiptare ne Viene

    Derisa shqiptaret gjinden ne te gjitha viset e botes duke punuar, studiuar, jetuar etj., ne Vjene eshte kenaqesi te takosh studentet shqiptare nga te gjitha trojet tona.
    Te gjithe jane te gatshem te ulen pak dhe te bisedojne e ti trehojne te gjitha ndodhite qe nga koha kur kane ardhe ketu.
    Nje gje pozitive eshte se ketu te gjithe shqiptaret nga te gjitha trojet tona jane te bashkuar. Ashtu si te bashkuar morem pjese ne turneun e futbollit ne Viene ku i vetmi ishte ekipi i studenteve shqiptare ai qe pati perfaqesues te te gjitha trojeve shqiptare (Shqiperia, Kosova, Kosova Lindore, Maqedonia e edhe Mali i Zi).
    Suksesi i studenteve shqiptare ne Viene eshte shume i larte nese merret parasysh fakti se ata punojne nga 12 ore cdo dite per te paguar studimet dhe banimin e tyre. Ne keto dite kur eshte 35 grade ketu ata punojne nga 12 ore pa pushim dhe me uniforma qe ti perkujtojne xhandaret e komunizmit.
    Shumica e studenteve merren me shitjen e biletave te muzikes klasike dhe yjeve te tyre si Bethoveni, Straussi etj.
    Keshtu duken studentet shqiptare ne Viene.
    Vali

  2. #2
    i/e larguar
    Anėtarėsuar
    20-09-2002
    Vendndodhja
    Wien Österreich
    Postime
    1
    Edhe une jam nje ata studente ne Wien!Pajtohem me mendimin paraprak te shokut,jeta eshte shume e veshtire( e shtrenjte)sidomos per ata studente qe duhet te vetefinancohen!Megjithate "C'est la vie" do te gjejme edhe ne zgjidhje ndoshta me te mira se sa ajo e shitjes se biletave,e cila me te vertete te rraskapit dhe patjeter qe studenti me pas sdo te jete i perqendruar ne liber ,por kerkon me shpejte pushimin!Vetem ne qe e perjetojme e dijme se si ia dalim!!
    Pershendetjet e mia per te gjithe studentet shqiptare,ne vecanti per ata qe gjenden momentalisht ne Wien!Shume suksese!

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-01-2003
    Vendndodhja
    Evrop
    Postime
    1
    Pershendetje te gjitheve!
    desha vetem te shtoj se ne gjithe Austrine ka studenta shqiptare qe studiojne dhe vijne nga te gjitha trojet shqiptare. keta studenta jane te koncentruar ne disa qytete te medha si, Wien, Graz, Salzburg, Linz etj.
    Ne qytetin e Graz-it ka pase bile me se shumti studenta shqiptare qe ne fillim te viteve 94-95 qe pastaj ne vitet 96-97 jane regjistruar deri ne 150( kryesisht nga Kosova), ku me vite ky numer eshte shtuar dhe shifren e sakte tani se sa studenta jane regjistruar nuk e di, por besoj se te regjistruar ka shume. Disa pas masakres se kosoves jane kthyer atje, e disa kane diplomuar e te tjetre kane nderru qytetin.
    sa per fillim kaq,
    cdo te mire nga Grazi

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    13-02-2003
    Vendndodhja
    diber e madhe
    Postime
    2
    pershendetje te gjithe studenteve shqiptare ne austri.......jam i ri ne kete forum,po besoj se do kete dikush qe te me pergjigjet....u drejtova te ky forum sepse me intereson te dij se si mund te rregjistrohem ne studimet postdiplomike (mjeksi) ne austri(qyteti nuk ka rendesi),kam mbaruar fakultetin e mjeksise se pergjithshme ne tirane dhe dua te vazhdoj postdiplomiket atje............do ju isha mirenjohes po me dhate ndonje informacion me te sakte ........kaq sa per fillim......gjithe te mirat

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Ne shpine e Mozartit
    Postime
    18
    Ju pershendes gjithashtu nga Austria
    Une jam nje antar shume i fresket ne kete forum megjithate me kalimin e kohes mendoj se do te "nxehem". Mua me vjen shume mire qe ky forum ka mbledhur ndjenjat, opinionet dhe te gjitha deshirat e studenteve shqipetar kudo qe jane ne bote. Une jam nje student ne degen e turizmit prane qytetit te Grazit dhe kam pothuajse nje vit qe studioi ketu per master degree ne menagimin e turizmit. Kam shume deshire te kontaktoj me studente shqiptare ketu ne Austri sepse deri tani nuk kam asnje dijeni nese shqiptaret ketu jane ne kontakt me njeri tjetrin, apo jo?!!
    Ju pershendes Marini

Tema tė Ngjashme

  1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
    Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
    Pėrgjigje: 85
    Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
  2. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
    Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
  3. Ortodoksia Shqiptare sot
    Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
  4. Letersia Shqiptare
    Nga new-man nė forumin Gjuha shqipe
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-01-2009, 12:28
  5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
    Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 66
    Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •