Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-07-2002
  Vendndodhja
  Viene, Austri
  Mosha
  40
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Studentet shqiptare ne Viene

  Derisa shqiptaret gjinden ne te gjitha viset e botes duke punuar, studiuar, jetuar etj., ne Vjene eshte kenaqesi te takosh studentet shqiptare nga te gjitha trojet tona.
  Te gjithe jane te gatshem te ulen pak dhe te bisedojne e ti trehojne te gjitha ndodhite qe nga koha kur kane ardhe ketu.
  Nje gje pozitive eshte se ketu te gjithe shqiptaret nga te gjitha trojet tona jane te bashkuar. Ashtu si te bashkuar morem pjese ne turneun e futbollit ne Viene ku i vetmi ishte ekipi i studenteve shqiptare ai qe pati perfaqesues te te gjitha trojeve shqiptare (Shqiperia, Kosova, Kosova Lindore, Maqedonia e edhe Mali i Zi).
  Suksesi i studenteve shqiptare ne Viene eshte shume i larte nese merret parasysh fakti se ata punojne nga 12 ore cdo dite per te paguar studimet dhe banimin e tyre. Ne keto dite kur eshte 35 grade ketu ata punojne nga 12 ore pa pushim dhe me uniforma qe ti perkujtojne xhandaret e komunizmit.
  Shumica e studenteve merren me shitjen e biletave te muzikes klasike dhe yjeve te tyre si Bethoveni, Straussi etj.
  Keshtu duken studentet shqiptare ne Viene.
  Vali

 2. #2
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  20-09-2002
  Vendndodhja
  Wien Österreich
  Mosha
  35
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Edhe une jam nje ata studente ne Wien!Pajtohem me mendimin paraprak te shokut,jeta eshte shume e veshtire( e shtrenjte)sidomos per ata studente qe duhet te vetefinancohen!Megjithate "C'est la vie" do te gjejme edhe ne zgjidhje ndoshta me te mira se sa ajo e shitjes se biletave,e cila me te vertete te rraskapit dhe patjeter qe studenti me pas sdo te jete i perqendruar ne liber ,por kerkon me shpejte pushimin!Vetem ne qe e perjetojme e dijme se si ia dalim!!
  Pershendetjet e mia per te gjithe studentet shqiptare,ne vecanti per ata qe gjenden momentalisht ne Wien!Shume suksese!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  06-01-2003
  Vendndodhja
  Evrop
  Mosha
  42
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendetje te gjitheve!
  desha vetem te shtoj se ne gjithe Austrine ka studenta shqiptare qe studiojne dhe vijne nga te gjitha trojet shqiptare. keta studenta jane te koncentruar ne disa qytete te medha si, Wien, Graz, Salzburg, Linz etj.
  Ne qytetin e Graz-it ka pase bile me se shumti studenta shqiptare qe ne fillim te viteve 94-95 qe pastaj ne vitet 96-97 jane regjistruar deri ne 150( kryesisht nga Kosova), ku me vite ky numer eshte shtuar dhe shifren e sakte tani se sa studenta jane regjistruar nuk e di, por besoj se te regjistruar ka shume. Disa pas masakres se kosoves jane kthyer atje, e disa kane diplomuar e te tjetre kane nderru qytetin.
  sa per fillim kaq,
  cdo te mire nga Grazi

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  diber e madhe
  Mosha
  41
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pershendetje te gjithe studenteve shqiptare ne austri.......jam i ri ne kete forum,po besoj se do kete dikush qe te me pergjigjet....u drejtova te ky forum sepse me intereson te dij se si mund te rregjistrohem ne studimet postdiplomike (mjeksi) ne austri(qyteti nuk ka rendesi),kam mbaruar fakultetin e mjeksise se pergjithshme ne tirane dhe dua te vazhdoj postdiplomiket atje............do ju isha mirenjohes po me dhate ndonje informacion me te sakte ........kaq sa per fillim......gjithe te mirat

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-04-2003
  Vendndodhja
  Ne shpine e Mozartit
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ju pershendes gjithashtu nga Austria
  Une jam nje antar shume i fresket ne kete forum megjithate me kalimin e kohes mendoj se do te "nxehem". Mua me vjen shume mire qe ky forum ka mbledhur ndjenjat, opinionet dhe te gjitha deshirat e studenteve shqipetar kudo qe jane ne bote. Une jam nje student ne degen e turizmit prane qytetit te Grazit dhe kam pothuajse nje vit qe studioi ketu per master degree ne menagimin e turizmit. Kam shume deshire te kontaktoj me studente shqiptare ketu ne Austri sepse deri tani nuk kam asnje dijeni nese shqiptaret ketu jane ne kontakt me njeri tjetrin, apo jo?!!
  Ju pershendes Marini

Tema tė Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 2. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 3. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 4. Letersia Shqiptare
  Nga new-man nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2009, 11:28
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •