Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
  1. #1
    Vajze e mire
    Anėtarėsuar
    11-05-2004
    Vendndodhja
    Andej Kendej Gjitheandej
    Postime
    21

    Sa ndikon e kaluara ne lidhjen e se tashmes?

    Jam shume kurioze te dija nese nje djale (ose nje vajze) ka pasur nje marredhenie dikur me nje vajze ose djale dhe jane ndare per shume shkaqe atehere ne lidhjen e re do te kete ndonje ndikim lidhja e kaluar per lidhjen e se tashmes.Sepse thuhet qe dashuria e pare gjithmone te rri ne mendje ose puthja e pare.Pra a do dashuroje sikurse dashurine e pare a do jete i(e) e perqendruar ne dashuri sikur te ishte dashuria e pare per te.

    Pra kete pyetje ia drejtoj femrave dhe meshkujve.
    Ju qe tani jeni lidhur me dike A ju kujtohet lidhja e kaluar momentet e saj ?.Kurse nje pyetje tjeter do te ishte a do pranonit te lidheshit me dike qe ka pas nje lidhje para se te lidhet me ju dhe ju nderkohe skeni pas asnje lidhje me pare cfare problemi psikologjik do kete kjo lidhje tek ju dhe si do ndikoje kjo ne dashurine tuaj ne te ardhmen.

    Kujdes pa ofendime se jeni njerez te kulturuar
    He ju keqen zemla
    Gladiola_2005@hotmail.com

  2. #2
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Krejt ndikimi varet nga ajo se sa kohe kalon duke menduar per lidhjen e kaluar apo te kaluara.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  3. #3
    ("ANDREA" ZEMRA BABIT) Maska e Genti^Itali
    Anėtarėsuar
    19-09-2003
    Vendndodhja
    Itali ''Venezia''
    Postime
    635

    Talking

    E kaluara duhet len mbrapa, njeriu duhet te shikoj perpara per te ecur ne jet:
    Sa per pytjen e dyt spo pergjigjem fare
    LINDI EDHE "ANDREA"

  4. #4
    ga ga Maska e bunny
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    sic tha Genti qe e kaluara eshte e kaluar,nqfse vetem shikojme mbrapa nuk mund te ecim dot perpara...kshq nuk ja vlen qe te jetojme me 1 te kaluar ku ajo nuk eshte me.
    sa per te dyten...nqfse do lidhem me dike do lidhem per cfare eshte ai me mua...edhe se kush eshte ai (koha e tashme)ejo cfare ka pasur ai me pare..ose cfare ka kaluar...
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-10-2003
    Postime
    153
    Sa ndikon e kaluara ne lidhjen e se tashmes?



    ndikon ne majet e gishtave,,,,

  6. #6
    DJALE SHEJTAN Maska e all the stars
    Anėtarėsuar
    22-08-2003
    Vendndodhja
    milano itali
    Postime
    40
    Une mbeshtes plotesisht pergjigjen e gentit, e kaluara per mua nuk ndikon fare edhe se ne te kaluaren kam qene i dashuruar me gjith zemer tani ajo dashuri eshte kthyer ne nostalgji dhe jo me teper. Tani dashuria eshte per ate person qe eshte afer meje.Kurse pyetjes se 2 nuk i pergjigjemm fare se nuk notoj fare ne ate orbite .

    Po dal pak jashte teme: O bunny sa here ne minut i nderron fotot o rrush se na e hoqe trurin fare

    Fat ne jete te gjitheve...................................
    Pa lek, por me pare ishalla do bejme hajre.

    sepse fjalet e pamenduara jane si k.... e pambuluara

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545

    Adiola

    Citim Postuar mė parė nga Adiola
    Jam shume kurioze te dija nese nje djale (ose nje vajze) ka pasur nje marredhenie dikur me nje vajze ose djale dhe jane ndare per shume shkaqe atehere ne lidhjen e re do te kete ndonje ndikim lidhja e kaluar per lidhjen e se tashmes.Sepse thuhet qe dashuria e pare gjithmone te rri ne mendje ose puthja e pare.Pra a do dashuroje sikurse dashurine e pare a do jete i(e) e perqendruar ne dashuri sikur te ishte dashuria e pare per te.

    Pra kete pyetje ia drejtoj femrave dhe meshkujve.
    Ju qe tani jeni lidhur me dike A ju kujtohet lidhja e kaluar momentet e saj ?.Kurse nje pyetje tjeter do te ishte a do pranonit te lidheshit me dike qe ka pas nje lidhje para se te lidhet me ju dhe ju nderkohe skeni pas asnje lidhje me pare cfare problemi psikologjik do kete kjo lidhje tek ju dhe si do ndikoje kjo ne dashurine tuaj ne te ardhmen.

    Kujdes pa ofendime se jeni njerez te kulturuar
    He ju keqen zemla
    HEJ A e di qe une vuaj pikerisht per kesi gjerash ne dashurine time ; shih , une nuk kam qene dashuruar me pare [ pa hequr faktin qe kam pas maredhenie seksuale pa qene i dashuru] ; tani jam dashuruar me nje vajze e cila ka pas jetuar me nje djale ; tani jane ndare ; ajo me do mua shume fort ; edhe une e dua ; por , kur e pyeta se si dhe pse jetove kaq kohe me nje njeri dhe u ndave ? me tha ; une e dshurova ate ashtu sic te dashuroj ty POR NGAQE AI NUK JETONTE ASHTU SIC DUHEJ DHE NUK ME GEZONTE E LASHE PERGJITHMONE PA I DHENE ASNJE SHANS ; E PYETA ; A E DO AKOMA DHE NESE DO NDRYSHONTE MENYREN E TIJ TE JETESES A DO I JIPJE NJE SHANS TJTER ? A E DI SI ME THA ?NUK E DUA AKOMA DHE NUK I JAP NJE SHANS TJETER SEPSE TANI TE DUA TY ; SIKUR ESHTE CA EGOISTE KJO QE THUA , I THASHE ; EH TE GJITHE JANE CA EGOISTA ME THA ; tash e nderuar vajze per temen qe ke hap p[o te them une qe dashuroj kaq marezisht dhe sakrifikoj gjera ne jeten time qe askush nuk di sakrifikonte PRA PO TE THEM QE MU NUK ME NGACMON FAKTI QE AJO KA PAS LIDHJE DHE E DASHURU ME NJE DJALE TJTETER ; FARE FARE FARE ; e du kaq shume saqe do e falja 70 here 7 here ne dite ; pra kush dashuron zemer di te FALI TE DUROJ TE MBAJE PERBRENDA TE GEZOJE TE JETOJE TE VUAJE TE SAKRIFIKOJ TE QENDROJ EDHE NE ME TE FORTEN FURTUNE TE JETES SONE PLOT VESHTIRESI DHE HALLE ;

  8. #8
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Besoj qe eshte rehat te thuash"nuk ndikon aspak",jam e sigurte qe ne nje forme apo nje tjeter ndikon.Ne ca raste me pak,ne te tjere me teper.
    Tani si mund te ndikoje?
    Ne krahasime me parneren/partnerin e shkuar,dhe dicka e tille mund te shkaterroje nje lidhje me teper se asgje tjeter.Besoj qe eshte shume sad nese kupton qe ne momente mendon akoma dike tjeter,dhe ky mund te jete dhe burimi i nje urrejtje.
    Njoh nje rast ne rrethin tim miqesor ku nje goce mbasi kishte humbur dike qe donte(e kishte lene ai)u lidh me dike tjeter vetem per ta harruar.Si perfundim shkaktoi trishtim tek ky cuni dhe poashtu tek vetja.

    Keshille( ):nese nuk doni qe nje lidhje tashme e perfunduar te ndikoje atehere sigurohuni qe jeni shkeputur totalisht nga ajo eksperience.


    C ya
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  9. #9
    ga ga Maska e bunny
    Anėtarėsuar
    09-06-2003
    Vendndodhja
    U.K
    Postime
    935
    Citim Postuar mė parė nga Blue_sky
    Njoh nje rast ne rrethin tim miqesor ku nje goce mbasi kishte humbur dike qe donte(e kishte lene ai)u lidh me dike tjeter vetem per ta harruar.Si perfundim shkaktoi trishtim tek ky cuni dhe poashtu tek vetja.
    epo ca pret mi goce...ajo ka perdorur dike qe te largoje ndjenjat(ai akt qe ka bere ajo)eshte mesa i gabuar..Koha eshte ajo qe e sheron ate e jo qe ti thuash dikujt tjeter qe te pelqej kur ne mendje ke dike tjeter...cncncnnc...

    ps.all the stars..lool...ky eshte ndryshimi i fundit..do te merzitet fytyra ime..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bunny : 08-06-2004 mė 19:30
    How can she fall, if there is no one there to catch her

  10. #10
    ** ParT oF mY LiFe ** Maska e LoveLyBruneTT
    Anėtarėsuar
    23-05-2002
    Vendndodhja
    *** Same plaCe I was Last niGht ***
    Postime
    805

    Smile

    Te gjthe kemi kaluar nje dashuri te pare, nje puthje te pare nje shtrengim dore dhe nuk eshte e thene se gjithmon ne cdo rast perfundon me dashurine e pare,( gje qe sdo ja uroja njeriut) por ja qe kjo eshte jeta ka dhe ndarje, por per mendimin tim per aq kohe sa e mban ne kujtese nje dashuri te humbur apo te zhgenjyer aq dhimbje te jep ne shpirt, duhet te lesh cdo gje mbrapa kraheve ( sikur nuk ka ndodhur kurre) dhe vetem atehere je ne gjendje ta shijosh jeten tende me ate qe vertet eshte per ty. LIFE GOES ON and IS TO SHORT. Pak a shume ky ishte mendimi im, sepse eshte dicka qe e kam perjetur. See ya
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga LoveLyBruneTT : 15-06-2004 mė 19:11
    ****************************************

  11. #11
    edhe harrohet edhe nuk harrohet lidhja e kaluar, varet se si qendron dhe qfare kenaqesie ke ne lidhjen momentale

  12. #12
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anėtarėsuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Citim Postuar mė parė nga gazi
    edhe harrohet edhe nuk harrohet lidhja e kaluar, varet se si qendron dhe qfare kenaqesie ke ne lidhjen momentale
    Ke te drejte plotesisht,nese lidhja e tashme eshte ne rregull,nuk ke se cka kerkon te kthesh koken prapa.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  13. #13
    believe in desires. Maska e Desire
    Anėtarėsuar
    26-05-2004
    Vendndodhja
    Heart.
    Postime
    19

    Smile

    Nese do me pyesje.. A vazhdon te rilindi dashuria ashtu sic ishte ne fillim te dashurise se pare? Do thoja po dhe shkaqet jane ne shume menyra.
    E para meson shume nga dashuria qe ke kaluar
    E dyta je me e sigurte nese ai (pra flas per veten time) po te zhgenjen. Ne c'do dashuri qe perjeton ndjen dicka te paharruar.
    Te kalojm tek tema, pergjigja ime do ishte qe vajzat nuke kane shume problem te kaluaren e djemve por mashkulli e ka princip qe te pyesi per te kaluaren e vajzez. Harrojn qe edhe femrat edhe meshkujt jane te barabarte ne nje lidhje dashurie. Nese femra ka pasur nje te kaluar te hidhur, mashkulli duhet ta kuptoje qe asaj nuk i ben me pershtypje perkundrazi ka hapur syte dhe eshte ber me e zonja se dikur.

  14. #14
    pa emer Maska e Shkoder_Gurl
    Anėtarėsuar
    29-01-2003
    Vendndodhja
    ne boten time
    Postime
    398
    ndikon shume e kaluara sepse te meson mos te besh te njejtat gabime.

    persa i perket pyetjes se dyte asnjeher sdo e harrosh ex-in por keq eshte kur nuk harron ndenjat. kurse per pyetjen e tret, tek mua sdo kishte fare problem, vetem nese ai ka akoma ndenja per ate atere do e kisha problem. dhe gjithashtu varet se sa kohe ka qe eshte ndar, nese ka pak mund te krijoj pak probleme sepse ndenjat nuk harrohen shpejt
    ne qefin tim

  15. #15
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anėtarėsuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    Varet se sa i lidhur je me ate njeri qe lidhesh besoj.
    Nese vajza apo djali qe keni pas qene nuk ka qene thejesht nje "date" dhe kalim kohe atehere do thoja qe shume pak rendesi do kishin ledhatimet dhe puthjet, se ne fund te dites ti do shkojne te shikoje punen tende ne shpi ne shkoll apo dicka tjeter dhe "e dije" qe nuk do bie ne dashuri. Kuptohet qe kjo lloj lidhje qe permenda pak me lart eshte dicka e kote dhe jo vetem hargjim energjije por akoma me shume kur e fut nje vajze apo nje djal ne "iluzion" ku ajo mendon se ti e dashuron ate me gjithe zemer.

    Pyetja dyt!
    Personalisht kam patur nje lidhje, qe mendoja qe gjerat pa te nuk mundeshin te shkonim per mua, por sic ndodh gjithmon ne nje moshe te re, do vi ai caste ku nje lidhje do kete nje peridh krize, ne te clien do tregohet se sa te zote jane keta te rinje ta perballojne kete krize, cfare do lloj qofte. Dhe shume here ndodh qe keta te rinje nuk e perballojne dote, ose ose e perballoj njeri dhe tjetri thote nuk mundem fare. Aty eshte pika ku gjithcka merr tatepjeten se te braktisesh nga nje njeri qe je ndjer aq afer me te per nje kohe te gjate nuk eshte fare e lehte.

    Fare thjesht do i thoja te rinjve. Dilni shijoni jeten dhe per cfare ka ne oferte, duke respektuar shoqerine dhe duke i lene me shume kohe vetes tuaj. Nese vjen ajo vajze ose ai djal ne krahet e tua pa pritmas, mos i jepni gjithcka me te paren sepse ndihesh sikur e dashuron, dashuria te verbon pozitivisht por dhe negativisht ndonjeher kshuqe eshte dicka qe pendohesh me vone. Vetem lejojani kohes.

    !Nuk me mendoj se nje lidhje serioze harrohet! Megjithse jeta vazhdon per te dy!
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  16. #16
    Love's Lover Maska e ice_storm
    Anėtarėsuar
    24-12-2003
    Vendndodhja
    fajv 1 for
    Postime
    1,043
    Me te vertete MENDONI QE E KALUARA NUK NDIKON?

    un po ēuditem sepse nuk e konceptoj dot sesi nuk mund te ndikoje nje eksperience

    ne nje fushe qe arrin ta njohesh vetem me an te kohes ne eksperiences.

    Mund te mos te kesh ma ndjenja por jo te harrosh. Mos bani sikur sja nin per ato

    qe keni ba sepse e kaluara ben pjese tek NE ne te mir e ne te keq. eshte e kaluara

    qe te drejton dhe te ben te dallosh. Nqs e kalumja do ishe e kalume ne sdo kishte asnje

    rendesi atehere gjithēka duhet te filloj nga zero

    well un kam diēka me thene

    ZGJOHUNI ose ma mir mos u shtini se sido qe te ket qen e kalumja a aty ne as se harron

    as nuk e largon. te kalumen e ban msim per t ardhmen
    domini sumus
    sumus servi
    ubicumque
    nusquamque

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Sic u tha dhe me siper...Koha ju jep drejtim zgjidhjes se cdo problemi!!Pastaj une do thoja dhe kete-Lere dreqin te mare te shkuaren dhe te ardhuren,se ti sot ke nevoje per nje shok,mik,te dashur!!!!!!!!!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    varet nga bota personalo shpirtore e personit. varet nga rjedha e fryteve te dashurise se kaluar dhe asaj te tashme , POR akoma dhe njeriu me i pagdhendur ka dashuruar dhe nuk ka haruar ,

  19. #19
    ________
    Anėtarėsuar
    08-11-2003
    Postime
    1,516
    Citim Postuar mė parė nga Adiola
    Jam shume kurioze te dija nese nje djale (ose nje vajze) ka pasur nje marredhenie dikur me nje vajze ose djale dhe jane ndare per shume shkaqe atehere ne lidhjen e re do te kete ndonje ndikim lidhja e kaluar per lidhjen e se tashmes.Sepse thuhet qe dashuria e pare gjithmone te rri ne mendje ose puthja e pare.Pra a do dashuroje sikurse dashurine e pare a do jete i(e) e perqendruar ne dashuri sikur te ishte dashuria e pare per te.

    Pra kete pyetje ia drejtoj femrave dhe meshkujve.
    Ju qe tani jeni lidhur me dike A ju kujtohet lidhja e kaluar momentet e saj ?.Kurse nje pyetje tjeter do te ishte a do pranonit te lidheshit me dike qe ka pas nje lidhje para se te lidhet me ju dhe ju nderkohe skeni pas asnje lidhje me pare cfare problemi psikologjik do kete kjo lidhje tek ju dhe si do ndikoje kjo ne dashurine tuaj ne te ardhmen.

    Kujdes pa ofendime se jeni njerez te kulturuar
    He ju keqen zemla
    Harresa eshte nga shtyllat kryesore qe mban ne kembe mbarevajtjen e njerezve.
    Mendo ti zemla sikur te te fiksohet pergjithnje ndonje rast kur mamaja apo babaja te ka goditur sa ia ka nxene lapra dhe te kane shkuar floket si leshra deleje kur ngec ne ndonje ferre,normalisht qe ne ate moment ke dashur te hakmerresh nuk po e ekzagjeroj me fantazimet qe mund te kesh bere (psh kishe deshire te kishe ndonje 12.7 e te vazhdoje masakren lol),por sidoqofte ke dashur te hakmerresh.Fale harreses neve na mundesohet qe me kalimin e kohes te rivendosim perseri lidhjet dhe te vazhdojme jeten normalisht

    Pra nuk duhet te ecim me ate opinionin dashuria e pare dashuria e fundit.Normalisht e para ka lene me teper mbresa pasi ishte nje gje e re qe ndodh ne jete,por ka lene edhe shume gafa e marrezina.....prandaj duhet te mendojme drejt e te themi qe cdo njohje karakterizohet nga mbresa dhe ajo qe eshte e rendesishme ""ne duhet te ndajme shapin nga sheqeri dhe te nxjerrim perfitimet e nevopjshme prej njohjeve,perndryshe une akoma dua ty e ti me tund dybekun andej matane.
    Il cuore matto che ti segue ancora
    E giorno e notte pensa solo a te

  20. #20
    Shkodran Maska e ero
    Anėtarėsuar
    06-05-2002
    Vendndodhja
    Ohio
    Postime
    24
    Une mendoj qe prej te kalures mesojme per te ardhmen, d.m.th qe mesojme prej te kalures edhe ecim perpara. Kur e dogja gishtin ne shporet kur isha femije mesova qe shporeti nuk preket kur ashte i nxehte........ Shembull paksi banal sidoqofte.... Une mendoj e shkura jone nuk vendos te ardhmen tone por sidoqofte influencon shume per te ardhmen tone edhe per karakterin tone.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. ROLI I ULEMAVE NĖ LIDHJEN E PRIZRENIT, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovė
    Nga Mexhid Yvejsi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2009, 03:52
  2. A mund tė harrohet e kaluara romantike?
    Nga Poeti nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 50
    Postimi i Fundit: 28-04-2006, 16:00
  3. Cili ndikon me shume ne formimin e personalitetit: geni apo mjedisi rrethues?
    Nga gurl nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 01-11-2004, 15:44
  4. Shqiperia ne Lidhjen e Kombeve (Shqiptar)
    Nga Eni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-04-2002, 09:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •