Close
Faqja 4 prej 10 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 197
  1. #61
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Citim Postuar më parë nga xhensila86 Lexo Postimin
    shumicen e femrave gjeja e pare qe i shqetson kur mendojne per martesen jane grindjet qe do kene me vjehrren,problemet qe do ju sjelli ne mardhenie me burrin.si do silleni?po ju djemt cpozicion do mbani ne kte rast?
    Nese e merr qe ne fillim me mendimin qe do zihesh me vjerren problemet i ke pa u martuar akoma. Po nejse per hater te burrit do e respektosh vjerren me aq sa i takon e aty kur duhet pa te marr neper kembe.
    Vjerra kur i thone llafit s'te behet asnjehere nene, por po bere nje vesh shurdh e nje sy qorr, rri rehat besoj te pakten e s'ke probleme.
    Ne maredheniet me burrin problemet lindin por vetem po te jete si nusja edhe vjerra te keqija shume atehere detyrojne ose burrin te ndahet nga nusja e te zgjedhi familjen e vet (nenen e baben), por nje gje eshte e sigurte qe edhe me nuse tjeter qe do marri do jete akoma me keq raporti mes vjerres e nuses; ose opcioni i dyte qe djali do ndahet vec nga familja e do jetoje me nusen.
    Nejse kete te dyten e preferoj, sepse jeta eshte me e bukur e ciftit vetem se sa me pleq ne shtepi hahahaha
    La vita è bella...

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga xhensila86 Lexo Postimin
    shumicen e femrave gjeja e pare qe i shqetson kur mendojne per martesen jane grindjet qe do kene me vjehrren,problemet qe do ju sjelli ne mardhenie me burrin.si do silleni?po ju djemt cpozicion do mbani ne kte rast?
    Normal qe na shqeteson.Hyjme ne nje shtepi te re me te tjera zakone ,tradita me te tjere njerez.Do hysh ne shtepine e burrit dhe do u pershtatesh jetes se tyre. E imagjinon dot sikur te mos pelqej gustoja e vjehrres ne mobilimin e shtepise dhe s'ia prish dot qejfin. Do tregohesh e rezervuar kur flet apo kur kundershton per dicka se ne fund te fundit nuk eshte nena jote qe, dhe po i ngrite zerin ,te te vije e te thote ''e shpirt i mamamit mos u merzit'' etj . Kam jetuar me gjyshe ne shtepi dhe e kam idene c'do te thote te jetosh me vjehrre. Po me vinka mire qe vajzat tona shprehen me aq optimizem per marredheniet nuse-vjehrre.Gje e mire per ju djemte beqar. Une personalisht nuk jetoj me vjehrren .E respektoj dhe me respekton me aq sa kemi mundesi.Nuk besoj se po te vij e te jetoj me mua do me sjell probleme me burrin, perkundrazi do te na ndihmonin ne konfliktet qe mund te kemi bashke.Ne fund te fundit ata kerkojne lumturine e djalit te tyre dhe duke respektuar dhe afruar nusen, i bejne qejfin djalit.Vjehrra mund te te behet si shoqe po e respektove, por si nene nuk e di ,nuk mund ta them.
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 19-01-2008 më 20:17

  3. #63
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    deri sa sillet korrekt ok.nqs. ma shurrdhon(si thone kosovaret e coj ne shtate pyje.....)se aktualisht e kam ne shtepi.

  4. #64
    i/e larguar Maska e Homza
    Anëtarësuar
    24-02-2006
    Vendndodhja
    Ne kat te siperm!
    Postime
    3,092
    Skom me kqyr i her idhshem vjehrren vallai.

  5. #65
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Keto jane tema e jo shaka

    Per mendimin tim,vjehrrat vdesin cik "te bejne ligjin" jo bej kshu kshu kshu,sikur nuset e shkreta vijne nga pylli,por jo gjithmone e nuset jane "engjellore".
    Ky eshte problemi, nderhyrja e tepert ne jeten e ciftit te ri. Lerini nuset o vjerra se fundja fare jane "te bijat e botes" e nuk u kane gje.
    Mamate per cunat jane shume xheloze :P ndikon e kjo ndoshta + bashkejetesa ne nje shtepi... o i sa shume gjera. 100 here me mire ne nje shtepi me vete cifti, pa sherr e shamata, e nuk ke pse rrihesh e zihesh me vjerren kot se koti.

    Ndonjehere duhet ber nje sy qorr e nje vesh shurdh se ndryshe na mori lumi :Pp
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  6. #66
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Gjithmone do kesh kontradita te vogla me vjehrren apo nusen sepse i pekasin dy brezave te ndryshme.Ndonjehere nuk gjen gjuhen e perbashket me mamin tend ,por mami nuk ta merr per ters kur ja kthen fjalen apo e ngre zerin.me vjehrren duhet te jesh me e matur.Gjera te tilla do te ndodhin .Jo gjithmone do te dime te ruajme qetesine.Ndonjehere acarohemi dhe veten tone si i thone.E rendesishmja eshte te durosh e te mirekuptosh dhe kuptohet kjo te jete reciproke per te dyja.
    A ka vjehrra apo nuse te keqija .Patjeter qe ka.Ka dhe nga ato qe duken enjgjell kur i shkon rruges,por ne te vertete jane e kunderta.
    Une nuk jetoj me vjehrren ,por nuk perjashtohet mundesia qe nje te ardhme ajo te vije te jetoje me ne.Shpresoj qe ti kem marredheniet e mira me te ashtu sic i kam tani.

  7. #67
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anëtarësuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Citim Postuar më parë nga [Perla] Lexo Postimin
    100 here me mire ne nje shtepi me vete cifti, pa sherr e shamata, e nuk ke pse rrihesh e zihesh me vjerren kot se koti.
    :Pp
    Jam shume dakort me ty Perla.Jetesa e perbashket krijon natyrshem probleme dhe"gerrizje",je gjithe kohen nen lupen e vjerres!Besoj se shume nuse do t'i kishin vjerrat "shoqe" po t'i shihnin njehere ne 3 muaj.
    Elegance is an attitude.

  8. #68
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Citim Postuar më parë nga angelina o2 Lexo Postimin
    Jam shume dakort me ty Perla.Jetesa e perbashket krijon natyrshem probleme dhe"gerrizje",je gjithe kohen nen lupen e vjerres!Besoj se shume nuse do t'i kishin vjerrat "shoqe" po t'i shihnin njehere ne 3 muaj.
    Jam plotesisht dakort
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    ka lloj lloj vjerre e lloj lloj nuse!!! une kur e shof mamin tim si sillet me nuse te vllaut , thom o zot nese dot kem vjeherr dua ta kem si mamen time nese nusja se ben ndonje pune , mami im nuk i thot po qohet i bene te gjitha , nese nusja e ka gjumin ne mesdit maimi im kurr nuk ja prish , kur zgjohet ajo e ka buken ne tryez ulet per te ngren , kur del mami per shoping cfar do qe shef te mire asaj i blen i thot mua me pelqyn e ti veje per hatrin tim sot , keshtu nese qellon vjerra engjellush , si do qe te jet nusja nuk eshte me rendsi nje dite edhe ajo do behet vjeherr do e kuptoj nese ka mend : p

  10. #70
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Nena ime e ka dashur mamane time si goce perhere ndaj s'e imagjinoj fare qe do mund te shkoja une keq me vjehrren. Kam per t'a dashur e respektuar si mamane time. Pastaj ajo te beje c'te doje, une timen e bej dhe kete gje me teper per hir te atij qe do martoja. Kur nuk respekton familjen burrit, atehere e ul dhe ate si njeri. Nusja respektin duhet te ia jape pastaj dhe nese vjehrra eshte cike krekese, e nje kohe tjeter, le te jete...uje per te bluar mos i jep. Do ndryshoje vete gradualisht.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  11. #71
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Citim Postuar më parë nga Blue_sky Lexo Postimin
    Nena ime e ka dashur mamane time si goce perhere ndaj s'e imagjinoj fare qe do mund te shkoja une keq me vjehrren. Kam per t'a dashur e respektuar si mamane time. Pastaj ajo te beje c'te doje, une timen e bej dhe kete gje me teper per hir te atij qe do martoja. Kur respekton familjen burrit, atehere e ul dhe ate si njeri. Nusja respektin duhet te ia jape pastaj dhe nese vjehrra eshte cike krekese, e nje kohe tjeter, le te jete...uje per te bluar mos i jep. Do ndryshoje vete gradualisht.
    Blue , po benim pak humor, se dhe ne keshtu si puna jote e mendojme

    Normale qe deshira eshte e madhe qe te shkosh mire me vjerren , (le nje nene e gjen nje nene ) po varet ca "malli" te bie per pjese
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  12. #72
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anëtarësuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Me te thene te drejten moj Perla, as qe kisha lexuar postim tendin ne kete teme. Po i drejtohesha me teper hapeses te temes qe ka marre si pikenisje fikse qe vjehrrat shkojne keq me nuset.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  13. #73
    … ßriläntě … ΅ Ø λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anëtarësuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    Gjera qe ndodhin
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  14. #74
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Ai qe ndodhet ne mes duhet thjeshte te jete i durueshem, por mendoj se ne kete rast eshte me mire per ato qe jane anash te kene nje kompromis ne menyre qe mos cmendin ate ne mest LoL

    P. S Jam e mendimit qe vjerra nuk te behet kurre nene, por ama ka gjera qe mund te te lehtesohen me ndihmen e vjerres sikurse ka gjera qe mund te keqesohen, prandaj duke i marre per baze te dyja keto do t'i thoja atyre nuseve te keqija fort e te padurueshme "terhiqe fijen por mos e keput" sic thote kenga e Artiola Toskes... nga ana tjeter vjerrave te keqija s'ke cfare i ben, te kane rene per pjese e prandaj e vetmja menyre eshte qendroji sa me larg LoL
    La vita è bella...

  15. #75
    i/e regjistruar Maska e pseudo
    Anëtarësuar
    29-02-2008
    Postime
    366
    Citim Postuar më parë nga [era] Lexo Postimin
    Ai qe ndodhet ne mes duhet thjeshte te jete i durueshem, por mendoj se ne kete rast eshte me mire per ato qe jane anash te kene nje kompromis ne menyre qe mos cmendin ate ne mest LoL

    P. S Jam e mendimit qe vjerra nuk te behet kurre nene, por ama ka gjera qe mund te te lehtesohen me ndihmen e vjerres sikurse ka gjera qe mund te keqesohen, prandaj duke i marre per baze te dyja keto do t'i thoja atyre nuseve te keqija fort e te padurueshme "terhiqe fijen por mos e keput" sic thote kenga e Artiola Toskes... nga ana tjeter vjerrave te keqija s'ke cfare i ben, te kane rene per pjese e prandaj e vetmja menyre eshte qendroji sa me larg LoL
    Maredheniat midis nuses dhe vjerren rendohen edhe me shume , sidomos kur behet fjala per djalin e tyre te vetem.
    Asnjera nuk e eshte e mire per djalin e tyre, fillojne e behen aq fanatike sa te helmojne ekzistencen dhe per cdo mos arritje te djalit te tyre gruaja e ka fajin, per cdo fatkeqesi , nga nusja vjen faji, se djali u iku nga shtepia dhe nuk do te rri me me ata nusja ja ka fryre koken djalit te largohet nga ata.
    Sa do te perpiqesh , sa do me takt te sillesh gjithmon problemet do ekzistojne, sepse aq shume i idealizojne nenat djemte e tyre sa eshte e pamundur te thyesh kete tabu.

  16. #76
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Ti mire e thua edhe se me cik si shume vrer: po nuk e ke degjuar ate shprehjen ti qe edhe Kukumjacka thote "qe djali im eshte me i bukur se te tjeret" ku krahasimi behej me pellumbin, qe simbolizon jo vetem paqen por edhe te bukurin hahaha, prandaj sido te jete djali normale qe asnje nene nuk ia ven fajin djalit te saj, sikurse asnje nene nuk ia ven fajin vajzes se saj...
    La vita è bella...

  17. #77
    Gone!
    Anëtarësuar
    02-03-2006
    Vendndodhja
    Larg nga ketu!
    Postime
    2,871
    Citim Postuar më parë nga Flora82 Lexo Postimin
    ka lloj lloj vjerre e lloj lloj nuse!!! une kur e shof mamin tim si sillet me nuse te vllaut , thom o zot nese dot kem vjeherr dua ta kem si mamen time nese nusja se ben ndonje pune , mami im nuk i thot po qohet i bene te gjitha , nese nusja e ka gjumin ne mesdit maimi im kurr nuk ja prish , kur zgjohet ajo e ka buken ne tryez ulet per te ngren , kur del mami per shoping cfar do qe shef te mire asaj i blen i thot mua me pelqyn e ti veje per hatrin tim sot , keshtu nese qellon vjerra engjellush , si do qe te jet nusja nuk eshte me rendsi nje dite edhe ajo do behet vjeherr do e kuptoj nese ka mend : p
    Ajo nusja e juj po u kenaqka rome/more! Si me shku ne pushime terejetesore. !!Cudi qysh po e durojka ajo nena jote ashtu, se valla une nuk e kisha duru nusen e vellaut me ja bo ashtu nenes time.

    E kam keshtu une nusen e djalit te halles..papapa cfare monstrumi eshte ajo..dy lidhje me kry si ka e sillet ne shpi te huj si me kone fare "princeshe". E halla ja bon krejt punte, e ajo ka mendu qe si ta merr nusen ka me u kenaq..ncncncnnc gjynahit!

    Nusja kur te martohet duhet m'i respektu vjehrren dhe anetaret tjeret te familjes, nese nuk do ashtu, atehere zgjidhja me e mire eshte me marr burrin per dore, e te dalin e te jetojne vete.

  18. #78
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Ajo nusja e juj po u kenaqka rome/more! Si me shku ne pushime terejetesore. !!Cudi qysh po e durojka ajo nena jote ashtu, se valla une nuk e kisha duru nusen e vellaut me ja bo ashtu nenes time.

    E kam keshtu une nusen e djalit te halles..papapa cfare monstrumi eshte ajo..dy lidhje me kry si ka e sillet ne shpi te huj si me kone fare "princeshe". E halla ja bon krejt punte, e ajo ka mendu qe si ta merr nusen ka me u kenaq..ncncncnnc gjynahit!

    Nusja kur te martohet duhet m'i respektu vjehrren dhe anetaret tjeret te familjes, nese nuk do ashtu, atehere zgjidhja me e mire eshte me marr burrin per dore, e te dalin e te jetojne vete.
    psh at zot a mertohena bashke lol

    se po shof se shum prej ktyne tjerava i kan hyp dhis persmarpshti
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  19. #79
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Citim Postuar më parë nga Rina_87 Lexo Postimin
    Nusja kur te martohet duhet m'i respektu vjehrren dhe anetaret tjeret te familjes, nese nuk do ashtu, atehere zgjidhja me e mire eshte me marr burrin per dore, e te dalin e te jetojne vete.

    Respekti duhet te jete reciprok, jo vetem nga nusja por edhe nga pjesetaret e tjere te familjes per nusen, sepse ajo eshte e huaj e nqs nuk respektohet ndihet akoma me e huaj e keshtu eshte normale qe sjellja e saj do te jete agresive dhe ofenduese mbas nje fare kohe, sepse cdo durim e ka nje kufi (flas per nuset normale)...

    P. S o Derjanso i ke numeruar dhite mire, se mos te mungoje ndonjera ore LoL
    La vita è bella...

  20. #80
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga [era] Lexo Postimin
    Respekti duhet te jete reciprok, jo vetem nga nusja por edhe nga pjesetaret e tjere te familjes per nusen, sepse ajo eshte e huaj e nqs nuk respektohet ndihet akoma me e huaj e keshtu eshte normale qe sjellja e saj do te jete agresive dhe ofenduese mbas nje fare kohe, sepse cdo durim e ka nje kufi (flas per nuset normale)...

    P. S o Derjanso i ke numeruar dhite mire, se mos te mungoje ndonjera ore LoL
    patjeter qe respekti duhet te jete reciprok dhe mu nuk ma merr menja se ka nane qe nuk do e respekto nusen e djalit

    un skam dhi lol dhit i kan ato qe u kan hyp per smarpshti lol
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

Faqja 4 prej 10 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A eshte gabim seksi para martese?
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 131
    Postimi i Fundit: 06-12-2009, 12:14
  2. Tradita ilire tek shqiptarët e Maqedonisë
    Nga alibaba në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
  3. Nderto fort folene tende. Martesa
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05
  4. Plagos njeriun e zemres,vetem pak dite martese!!
    Nga Shpirt Njeriu në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-02-2005, 06:20
  5. 11 vjet martese denoncon burrin si tutor.
    Nga kolombi në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 14-03-2004, 09:25

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •