Close
Faqja 4 prej 10 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 197
 1. #61
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga xhensila86 Lexo Postimin
  shumicen e femrave gjeja e pare qe i shqetson kur mendojne per martesen jane grindjet qe do kene me vjehrren,problemet qe do ju sjelli ne mardhenie me burrin.si do silleni?po ju djemt cpozicion do mbani ne kte rast?
  Nese e merr qe ne fillim me mendimin qe do zihesh me vjerren problemet i ke pa u martuar akoma. Po nejse per hater te burrit do e respektosh vjerren me aq sa i takon e aty kur duhet pa te marr neper kembe.
  Vjerra kur i thone llafit s'te behet asnjehere nene, por po bere nje vesh shurdh e nje sy qorr, rri rehat besoj te pakten e s'ke probleme.
  Ne maredheniet me burrin problemet lindin por vetem po te jete si nusja edhe vjerra te keqija shume atehere detyrojne ose burrin te ndahet nga nusja e te zgjedhi familjen e vet (nenen e baben), por nje gje eshte e sigurte qe edhe me nuse tjeter qe do marri do jete akoma me keq raporti mes vjerres e nuses; ose opcioni i dyte qe djali do ndahet vec nga familja e do jetoje me nusen.
  Nejse kete te dyten e preferoj, sepse jeta eshte me e bukur e ciftit vetem se sa me pleq ne shtepi hahahaha
  La vita bella...

 2. #62
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Citim Postuar m par nga xhensila86 Lexo Postimin
  shumicen e femrave gjeja e pare qe i shqetson kur mendojne per martesen jane grindjet qe do kene me vjehrren,problemet qe do ju sjelli ne mardhenie me burrin.si do silleni?po ju djemt cpozicion do mbani ne kte rast?
  Normal qe na shqeteson.Hyjme ne nje shtepi te re me te tjera zakone ,tradita me te tjere njerez.Do hysh ne shtepine e burrit dhe do u pershtatesh jetes se tyre. E imagjinon dot sikur te mos pelqej gustoja e vjehrres ne mobilimin e shtepise dhe s'ia prish dot qejfin. Do tregohesh e rezervuar kur flet apo kur kundershton per dicka se ne fund te fundit nuk eshte nena jote qe, dhe po i ngrite zerin ,te te vije e te thote ''e shpirt i mamamit mos u merzit'' etj . Kam jetuar me gjyshe ne shtepi dhe e kam idene c'do te thote te jetosh me vjehrre. Po me vinka mire qe vajzat tona shprehen me aq optimizem per marredheniet nuse-vjehrre.Gje e mire per ju djemte beqar. Une personalisht nuk jetoj me vjehrren .E respektoj dhe me respekton me aq sa kemi mundesi.Nuk besoj se po te vij e te jetoj me mua do me sjell probleme me burrin, perkundrazi do te na ndihmonin ne konfliktet qe mund te kemi bashke.Ne fund te fundit ata kerkojne lumturine e djalit te tyre dhe duke respektuar dhe afruar nusen, i bejne qejfin djalit.Vjehrra mund te te behet si shoqe po e respektove, por si nene nuk e di ,nuk mund ta them.
  Ndryshuar pr her t fundit nga mia@ : 19-01-2008 m 19:17

 3. #63
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,129
  Faleminderit
  112
  64 falenderime n 58 postime
  deri sa sillet korrekt ok.nqs. ma shurrdhon(si thone kosovaret e coj ne shtate pyje.....)se aktualisht e kam ne shtepi.

 4. #64
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Skom me kqyr i her idhshem vjehrren vallai.

 5. #65
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime n 43 postime
  Keto jane tema e jo shaka

  Per mendimin tim,vjehrrat vdesin cik "te bejne ligjin" jo bej kshu kshu kshu,sikur nuset e shkreta vijne nga pylli,por jo gjithmone e nuset jane "engjellore".
  Ky eshte problemi, nderhyrja e tepert ne jeten e ciftit te ri. Lerini nuset o vjerra se fundja fare jane "te bijat e botes" e nuk u kane gje.
  Mamate per cunat jane shume xheloze :P ndikon e kjo ndoshta + bashkejetesa ne nje shtepi... o i sa shume gjera. 100 here me mire ne nje shtepi me vete cifti, pa sherr e shamata, e nuk ke pse rrihesh e zihesh me vjerren kot se koti.

  Ndonjehere duhet ber nje sy qorr e nje vesh shurdh se ndryshe na mori lumi :Pp
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  243 falenderime n 198 postime
  Gjithmone do kesh kontradita te vogla me vjehrren apo nusen sepse i pekasin dy brezave te ndryshme.Ndonjehere nuk gjen gjuhen e perbashket me mamin tend ,por mami nuk ta merr per ters kur ja kthen fjalen apo e ngre zerin.me vjehrren duhet te jesh me e matur.Gjera te tilla do te ndodhin .Jo gjithmone do te dime te ruajme qetesine.Ndonjehere acarohemi dhe veten tone si i thone.E rendesishmja eshte te durosh e te mirekuptosh dhe kuptohet kjo te jete reciproke per te dyja.
  A ka vjehrra apo nuse te keqija .Patjeter qe ka.Ka dhe nga ato qe duken enjgjell kur i shkon rruges,por ne te vertete jane e kunderta.
  Une nuk jetoj me vjehrren ,por nuk perjashtohet mundesia qe nje te ardhme ajo te vije te jetoje me ne.Shpresoj qe ti kem marredheniet e mira me te ashtu sic i kam tani.

 7. #67
  back to origin Maska e ☆Angie☆
  Antarsuar
  02-11-2007
  Vendndodhja
  Skyline
  Postime
  2,575
  Faleminderit
  4
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga [Perla] Lexo Postimin
  100 here me mire ne nje shtepi me vete cifti, pa sherr e shamata, e nuk ke pse rrihesh e zihesh me vjerren kot se koti.
  :Pp
  Jam shume dakort me ty Perla.Jetesa e perbashket krijon natyrshem probleme dhe"gerrizje",je gjithe kohen nen lupen e vjerres!Besoj se shume nuse do t'i kishin vjerrat "shoqe" po t'i shihnin njehere ne 3 muaj.
  Elegance is an attitude.

 8. #68
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga angelina o2 Lexo Postimin
  Jam shume dakort me ty Perla.Jetesa e perbashket krijon natyrshem probleme dhe"gerrizje",je gjithe kohen nen lupen e vjerres!Besoj se shume nuse do t'i kishin vjerrat "shoqe" po t'i shihnin njehere ne 3 muaj.
  Jam plotesisht dakort
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ka lloj lloj vjerre e lloj lloj nuse!!! une kur e shof mamin tim si sillet me nuse te vllaut , thom o zot nese dot kem vjeherr dua ta kem si mamen time nese nusja se ben ndonje pune , mami im nuk i thot po qohet i bene te gjitha , nese nusja e ka gjumin ne mesdit maimi im kurr nuk ja prish , kur zgjohet ajo e ka buken ne tryez ulet per te ngren , kur del mami per shoping cfar do qe shef te mire asaj i blen i thot mua me pelqyn e ti veje per hatrin tim sot , keshtu nese qellon vjerra engjellush , si do qe te jet nusja nuk eshte me rendsi nje dite edhe ajo do behet vjeherr do e kuptoj nese ka mend : p

 10. #70
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Nena ime e ka dashur mamane time si goce perhere ndaj s'e imagjinoj fare qe do mund te shkoja une keq me vjehrren. Kam per t'a dashur e respektuar si mamane time. Pastaj ajo te beje c'te doje, une timen e bej dhe kete gje me teper per hir te atij qe do martoja. Kur nuk respekton familjen burrit, atehere e ul dhe ate si njeri. Nusja respektin duhet te ia jape pastaj dhe nese vjehrra eshte cike krekese, e nje kohe tjeter, le te jete...uje per te bluar mos i jep. Do ndryshoje vete gradualisht.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 11. #71
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime n 43 postime
  Citim Postuar m par nga Blue_sky Lexo Postimin
  Nena ime e ka dashur mamane time si goce perhere ndaj s'e imagjinoj fare qe do mund te shkoja une keq me vjehrren. Kam per t'a dashur e respektuar si mamane time. Pastaj ajo te beje c'te doje, une timen e bej dhe kete gje me teper per hir te atij qe do martoja. Kur respekton familjen burrit, atehere e ul dhe ate si njeri. Nusja respektin duhet te ia jape pastaj dhe nese vjehrra eshte cike krekese, e nje kohe tjeter, le te jete...uje per te bluar mos i jep. Do ndryshoje vete gradualisht.
  Blue , po benim pak humor, se dhe ne keshtu si puna jote e mendojme

  Normale qe deshira eshte e madhe qe te shkosh mire me vjerren , (le nje nene e gjen nje nene ) po varet ca "malli" te bie per pjese
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 12. #72
  Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
  Antarsuar
  29-05-2004
  Postime
  2,308
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Me te thene te drejten moj Perla, as qe kisha lexuar postim tendin ne kete teme. Po i drejtohesha me teper hapeses te temes qe ka marre si pikenisje fikse qe vjehrrat shkojne keq me nuset.
  Kam vetem nje limit: qiellin!

 13. #73
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  44 falenderime n 43 postime
  Gjera qe ndodhin
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 14. #74
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ai qe ndodhet ne mes duhet thjeshte te jete i durueshem, por mendoj se ne kete rast eshte me mire per ato qe jane anash te kene nje kompromis ne menyre qe mos cmendin ate ne mest LoL

  P. S Jam e mendimit qe vjerra nuk te behet kurre nene, por ama ka gjera qe mund te te lehtesohen me ndihmen e vjerres sikurse ka gjera qe mund te keqesohen, prandaj duke i marre per baze te dyja keto do t'i thoja atyre nuseve te keqija fort e te padurueshme "terhiqe fijen por mos e keput" sic thote kenga e Artiola Toskes... nga ana tjeter vjerrave te keqija s'ke cfare i ben, te kane rene per pjese e prandaj e vetmja menyre eshte qendroji sa me larg LoL
  La vita bella...

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Antarsuar
  29-02-2008
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga [era] Lexo Postimin
  Ai qe ndodhet ne mes duhet thjeshte te jete i durueshem, por mendoj se ne kete rast eshte me mire per ato qe jane anash te kene nje kompromis ne menyre qe mos cmendin ate ne mest LoL

  P. S Jam e mendimit qe vjerra nuk te behet kurre nene, por ama ka gjera qe mund te te lehtesohen me ndihmen e vjerres sikurse ka gjera qe mund te keqesohen, prandaj duke i marre per baze te dyja keto do t'i thoja atyre nuseve te keqija fort e te padurueshme "terhiqe fijen por mos e keput" sic thote kenga e Artiola Toskes... nga ana tjeter vjerrave te keqija s'ke cfare i ben, te kane rene per pjese e prandaj e vetmja menyre eshte qendroji sa me larg LoL
  Maredheniat midis nuses dhe vjerren rendohen edhe me shume , sidomos kur behet fjala per djalin e tyre te vetem.
  Asnjera nuk e eshte e mire per djalin e tyre, fillojne e behen aq fanatike sa te helmojne ekzistencen dhe per cdo mos arritje te djalit te tyre gruaja e ka fajin, per cdo fatkeqesi , nga nusja vjen faji, se djali u iku nga shtepia dhe nuk do te rri me me ata nusja ja ka fryre koken djalit te largohet nga ata.
  Sa do te perpiqesh , sa do me takt te sillesh gjithmon problemet do ekzistojne, sepse aq shume i idealizojne nenat djemte e tyre sa eshte e pamundur te thyesh kete tabu.

 16. #76
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Ti mire e thua edhe se me cik si shume vrer: po nuk e ke degjuar ate shprehjen ti qe edhe Kukumjacka thote "qe djali im eshte me i bukur se te tjeret" ku krahasimi behej me pellumbin, qe simbolizon jo vetem paqen por edhe te bukurin hahaha, prandaj sido te jete djali normale qe asnje nene nuk ia ven fajin djalit te saj, sikurse asnje nene nuk ia ven fajin vajzes se saj...
  La vita bella...

 17. #77
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-03-2006
  Vendndodhja
  Larg nga ketu!
  Postime
  2,900
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Flora82 Lexo Postimin
  ka lloj lloj vjerre e lloj lloj nuse!!! une kur e shof mamin tim si sillet me nuse te vllaut , thom o zot nese dot kem vjeherr dua ta kem si mamen time nese nusja se ben ndonje pune , mami im nuk i thot po qohet i bene te gjitha , nese nusja e ka gjumin ne mesdit maimi im kurr nuk ja prish , kur zgjohet ajo e ka buken ne tryez ulet per te ngren , kur del mami per shoping cfar do qe shef te mire asaj i blen i thot mua me pelqyn e ti veje per hatrin tim sot , keshtu nese qellon vjerra engjellush , si do qe te jet nusja nuk eshte me rendsi nje dite edhe ajo do behet vjeherr do e kuptoj nese ka mend : p
  Ajo nusja e juj po u kenaqka rome/more! Si me shku ne pushime terejetesore. !!Cudi qysh po e durojka ajo nena jote ashtu, se valla une nuk e kisha duru nusen e vellaut me ja bo ashtu nenes time.

  E kam keshtu une nusen e djalit te halles..papapa cfare monstrumi eshte ajo..dy lidhje me kry si ka e sillet ne shpi te huj si me kone fare "princeshe". E halla ja bon krejt punte, e ajo ka mendu qe si ta merr nusen ka me u kenaq..ncncncnnc gjynahit!

  Nusja kur te martohet duhet m'i respektu vjehrren dhe anetaret tjeret te familjes, nese nuk do ashtu, atehere zgjidhja me e mire eshte me marr burrin per dore, e te dalin e te jetojne vete.

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Ajo nusja e juj po u kenaqka rome/more! Si me shku ne pushime terejetesore. !!Cudi qysh po e durojka ajo nena jote ashtu, se valla une nuk e kisha duru nusen e vellaut me ja bo ashtu nenes time.

  E kam keshtu une nusen e djalit te halles..papapa cfare monstrumi eshte ajo..dy lidhje me kry si ka e sillet ne shpi te huj si me kone fare "princeshe". E halla ja bon krejt punte, e ajo ka mendu qe si ta merr nusen ka me u kenaq..ncncncnnc gjynahit!

  Nusja kur te martohet duhet m'i respektu vjehrren dhe anetaret tjeret te familjes, nese nuk do ashtu, atehere zgjidhja me e mire eshte me marr burrin per dore, e te dalin e te jetojne vete.
  psh at zot a mertohena bashke lol

  se po shof se shum prej ktyne tjerava i kan hyp dhis persmarpshti
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 19. #79
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Rina_87 Lexo Postimin
  Nusja kur te martohet duhet m'i respektu vjehrren dhe anetaret tjeret te familjes, nese nuk do ashtu, atehere zgjidhja me e mire eshte me marr burrin per dore, e te dalin e te jetojne vete.

  Respekti duhet te jete reciprok, jo vetem nga nusja por edhe nga pjesetaret e tjere te familjes per nusen, sepse ajo eshte e huaj e nqs nuk respektohet ndihet akoma me e huaj e keshtu eshte normale qe sjellja e saj do te jete agresive dhe ofenduese mbas nje fare kohe, sepse cdo durim e ka nje kufi (flas per nuset normale)...

  P. S o Derjanso i ke numeruar dhite mire, se mos te mungoje ndonjera ore LoL
  La vita bella...

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime n 89 postime
  Citim Postuar m par nga [era] Lexo Postimin
  Respekti duhet te jete reciprok, jo vetem nga nusja por edhe nga pjesetaret e tjere te familjes per nusen, sepse ajo eshte e huaj e nqs nuk respektohet ndihet akoma me e huaj e keshtu eshte normale qe sjellja e saj do te jete agresive dhe ofenduese mbas nje fare kohe, sepse cdo durim e ka nje kufi (flas per nuset normale)...

  P. S o Derjanso i ke numeruar dhite mire, se mos te mungoje ndonjera ore LoL
  patjeter qe respekti duhet te jete reciprok dhe mu nuk ma merr menja se ka nane qe nuk do e respekto nusen e djalit

  un skam dhi lol dhit i kan ato qe u kan hyp per smarpshti lol
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

Faqja 4 prej 10 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A eshte gabim seksi para martese?
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 131
  Postimi i Fundit: 06-12-2009, 11:14
 2. Tradita ilire tek shqiptart e Maqedonis
  Nga alibaba n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 3. Nderto fort folene tende. Martesa
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-04-2007, 14:05
 4. Plagos njeriun e zemres,vetem pak dite martese!!
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-02-2005, 05:20
 5. 11 vjet martese denoncon burrin si tutor.
  Nga kolombi n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 14-03-2004, 08:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •