Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  Nuk dua me te mirrem me ndytesirat dhe mbeturinat e fundit te UDB-es siq je ti i ambasadave te shkieve
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Udheheqesi I UCK-se urdheron ekzekutimin e rivaleve, thone komandantet rebele

  Nga David Walsh

  29 Qershor 1999


  Nje artikull qe u paraqit te Premten ne New York Times jep drite shtese ne karakterin e Ushtrise Clirimtare te Kosoves, grupin qe SHB dhe NATO e kane bere partner ne okupimin ushtarak te provinces Jugosllave.

  Pjese e gjate, nga Cris Hedges, bazuar ne intervistat me komandantet e tanishem dhe te meparshem te UCK-se, zyrtare te meparshem te qeverise Shqiptare dhe diplomateve Perendimore, e pershkruan udheheqjen e UCk-se si brutale, te korruptuar dhe e uritur per fuqi. I reporton thenjet e pa vertetuara se Hashim Thaci dhe dy njerezit e dores se tij te djathte - Azem Syla, ministri I mbrojtjes se UCK-se, dhe Xhavit Haliti, ambasador I saj ne Shqiperi - ka urdheruar vrasjen e komandanteve me te larte te organizates se tyre dhe rivalet potenciale brenda levizjes kombetare te Shqiptareve te Kosoves.

  Hedges ka intervistuar nje ish anetar te ketij grupi ne Zvicer, Rifat Haxhiaj, I cili I tha atij se: "Kur lufta [kunder autoritetit Serb] filloj, secili deshironte te behej shef. Per udheheqjen kjo nuk ishte vetem nje lufte kunder Serbeve - ishte po ashtu nje perleshje per fuqi." Nje diplomat Perendimor, komentoj se, "taktikat e pa-meshirshme te Z. Thacit jane legjendare ne rajon." Diplomati shpjegoj: "Thaci ka nje reputacion per te qenurit mjaft I eger … Haliti dhe Syla nuk jane te njohur per temperamentet e tyre te embela. Kjo eshte nje mahalle e ashper, dhe kercenimet dhe vrasjet ndodhin."

  Hedges reporton nje incident nga viti 1997 ne te cilin nje reporter Shqiptar I Kosoves, Ali Uka, ishte gjetur I vdekur ne apartamentin e tij ne Tirane, kryqytetin Shqiptar, "fytyra e tij ishte disfiguruar nga therjet e perseritura me nje kacavide dhe tehet e shishes se thyer." Uka ishte mbeshtetes I levisjes se Kosoves per pavaresi, por ai kishte kritikuar ne shkrime. Shoku I tij I dhomes ne kohen e vrasjes se tij ishte Thaci, I quajtur me nofken Gjarperi, per te cilin, Hedges shenon se, "Dhuna ka levizje te gjate…"

  Udheheqesia e UCK-se ka zhvilluar nje mardhenje te ngushte me qeverine Shqiptare, "e cila ka reputacion per korrupsion dhe ka qene e lidhur nga diplomatet Perendimore ne trafikimin e droges." Sipas zyrtareve te meparshem dhe te tanishem te UCK-se, Thaci drejtoj vrasjet ne bashkepunim me regjimin e Tiranes, I cili shpesh vendos anetaret e regjimit te tij ne polici te fshehte "ne perdorim te komandanteve rebele." Se paku dy zyrtare te police se fshehte Shqiptare ishin pohuar te kene luftuar me forcat e UCK-se. Dy zyrtare te ish UCK-se dhe nje ish zyrtar I Police shqiptare I tha Hedges-it se "Haliti ishte duke punuar ne Kosove me agjente te police se fshehte Shqiptare nga Shqiperia qe te formojne nje rrjet te sigurise se brendshme qe do te perdorej te qetesonte kundershtaret ne Kosove."

  Thaci dhe ndihmesit e tij ishin rregullisht te perfshire ne kontrabandimin e armeve nga Zvicra ne tri vitet para se te filloj kryengritja e UCK-se ne fillim te vitit 1998. Thaci dhe Haliti kane familjet ne Zvicer, por me vone, sipas pjeses se Hedges-it, "ka formuar nje familje te re ne Tirane, ku ai ka nje vile te madhe dhe lidhje te ngushta me udheqesit e vjeter te Qeverise." Artikulli I "Times" raporton se ne Prill te vitit 1998 nje komandant rebel (eshte fjala per Ilir Konushevcin)I cili kishe transportuar shumicen e armeve akuzoj Halitin per perfitime. Komandanti akuzoj se dora e djathte e Thacit ishte duke blere kuti me granata nga 2$ nje pjese, dhe duke ngarkuar te paguajne levizjen 7$ per cdo granate. Komandanti, Ilir Konushevci, ishte zene ne prite dhe vrare disa dite me vone ne nje regjion te kontrolluar nga UCK-ja ne Shqiperine veriore, vrasje ne te cilen u fajesuan Serbet.

  Bujar Bukoshi, kryeministri ne ekzil I Ibrahim Rugoves, nje prej rivaleve me te moderuar te Thacit, shenon se, "Kufomat kurre nuk kane qene pengese ne karrieren e Thacit." Me sa duket UCK-ja planifikoj nje tentim-vrasje te pasuksesshme mbi Bukoshin Majin e kaluar.

  Thaci dhe bashkepunetoret e tij po ashtu pohohet te kene eleminuar nje rival te finacuar ushtarak nga grupi I Rugoves. Ne veren e vitit 1998, gjersa UCK-ka ishte duke persuar terheqje ushtarake, Ahmet Krasniqit, nje koloneli te meparshem te armates Jugosllave, I ishte dhene $4.5 milione dollare nga fondet e ngritura nga administrata e Rugoves te ndertoj nje strukture ushtarake rivale e njohur si Forcat e Armatosura te Republikes se Kosoves. pas tensioneve te ngritura nga grupi I Krasniqit dhe UCK-ja, Thaci dhe qeveria Shqiptare vendosen qe te eleminojne Krasniqin, bazuar ne ish komandantet e UCK-se dhe zyrtaret e ish qeverise Shqiptare. Me 21 Shtator Krasniqi ishte vrare ne Tirane nga policia e fshehte Shqiptare, ose UCK-ja, ose nga te dyja.

  Sipas Hedges-it, "Pas vrasjes se Z. Krasniqi, ish komandatet rebele thane, vrasjet, spastrimet, dhe arrestimit u pershpejtuan. Policia rebele, e veshur ne unforme te zeze dalluese, e vuri ne arrestim cdonjerin qe paraqitej armik tek Z. Thaci. Shume nga keta njerez jane rrahur." Pas fillimit bombardime te NATO-se te udhequra nga Shtetet e Bashkuara, "edhe komandante te sinqerte, Agim Ramadani, nje kapiten ne ish Armaten Jugosllave, dhe Sali Ceku, ishin vrare, te dy ne nje prite te pretenduar Serbe. Nje ish zyrtar I vjeter I UCK-se ne Tirane I tha Hedges-it se Thaci ishte pergjegjes per vrasjet.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  I Lus Moderatoret qe mos te lejoin tjera shkrime perpos atyre qe permbajn diq nga vepra patriotike per Ilir Konushevci ( Mergimi)
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Anėtarėsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NEW YORK
  Postime
  1,999
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Llapi
  I Lus Moderatoret qe mos te lejoin tjera shkrime perpos atyre qe permbajn diq nga vepra patriotike per Ilir Konushevci ( Mergimi)
  Pos veprave te tij, duhet denoncuar vrasesit.
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  Citim Postuar mė parė nga Arb
  Pos veprave te tij, duhet denoncuar vrasesit.
  Po e vertet eshte jo qfar thue se duhet denocuar vrasesit por ata dihen se ini ju bashkpuntoret e UDB-es por njiher po heshtin organet e drejtesis veq her do kur do do te dalin ne sheshe dhe para drejtesis.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime

  Ilir Konushevci-Mergimi


  Pjesė nga biografia e Dėshmorit Ilir Konushevci

  " Si pasojė e kėrkimit tė rrugėve tė tjera pėr ēlirim, pas bisedimeve dhe konsultave tė shumta, Ilir Konushevci sė bashku me shokėt: Rexhep Uka, Selim Haziri, Naim Hyseni, Lulėzim Podvorica, Naim Haziri, Bejtush Llugaliu dhe Shaip Haziri, themelojnė grupin ilegal.

  Grupi ėshtė themeluar nė mbledhjen e mbajtur mė 13.5.1992, nė Podujevė, nė vendin e quajtur “Te Kisha”. Pra, nė kėtė mbledhje ishte vendosur pėr themelimin e njė grupi, i cili do tė organizohej pėr t’iu kundėrvėnė secilit qė drejtpėrsėdrejti rrezikonte pasurinė dhe gjėrat e njerėzve nė Kosovė. Aktiviteti i kėtij grupi ishte vendosur tė orientohej rreth pėrgatitjeve fizike, por duke mos lėnė anash as strategjinė luftarake. Anėtarėt e grupit ishin zotuar se do t’i kryenin me besnikėri detyrat e ngarkuara nga udhėheqėsi i tyre. Kjo vėrehet nė betimin e dhėnė, ku thuhet: “Betohem para flamurit dhe para shokėve se detyrat, tė cilat i parashtron grupi, do t`i kryej me besnikėri dhe nėse ėshtė nevoja edhe jetėn do ta jap pėr realizimin e idealit tonė”.

  Ky grup ishte apolitik, ndėrsa sa i pėrket emrit dhe zgjedhjes sė udheheqėsit ishte vendosur tė shqyrtohej nė mbledhjen tjetėr.

  Nė mbledhjen e mbajtur mė 20.5.1992 emėrohet njėsiti me emrin “Shqiponjat“, kurse kryetar i saj zgjedhet Naim Haziri, ndėrsa udhėheqės i ushtrimeve ushtarake caktohet Shaip Haziri – Bekimi (nė vitin 1991 kishte qenė nė ushtrime ushtarake nė Shqipėri, sė bashku me Zahir Pajazitin). Pėrgatitjet fizike grupi i kryente “Te Kisha” nė Podujevė, nė fshatin Shamalluk, nė Pushimoren “Gėrmia” tė Prishtinės, si edhe nė sallėn e edukatės fizike tė Shkollės fillore “Naim Frashėri” nė Podujevė.

  Grupi, nga dhjetė shtatori i vitit 1992 e gjėr kur hyri nėn urdhėrat e komandantit Zahir Pajaziti, kreu disa aksione.

  Ky grup, nė vitin 1993 (qershor), bie nė kontakt me LKĒK-nė, kurse takimet organizoheshin pėrmes Selim Hazirit, anėtar i njėsitit “Shqiponjat” dhe Agron Rrahmanit, anėtar i LKĒK-sė.
  Njėsiti “Shqiponjat“ pranon qė t`i ndihmojė ata nė shpėrndarjen e organit tė LKĒK-sė “Ēlirimi”. Ky bashkėpunim zgjati gjer nga fundi i vitit 1993 dhe fillimi i vitit 1994.....
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Ronin
  Anėtarėsuar
  18-02-2003
  Vendndodhja
  Hamburg
  Mosha
  39
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gege Toska Lexo Postimin
  Makina me te cilen kane transpotuar ato arme ka
  qene e Gardes se Republikes se Mejdanit dhe per
  levizjet e tyre kane qene ne dijeni Mejdani,Klosi
  dhe kuptohet F. Nano.
  Shkurt ata ia bene gropen Ilirit!
  Jam dakord me ju Llapi,eshte pikerisht dora e zgjatur
  e Beogradit qe asokohe vepronte ne Tropoje me banden
  e Haklajve e cila qelloi mbi trimat e Kosoves!!Kjo
  dore vrastare qelloi dhe aktivisten humanitare Seli Beker!?
  Mjeku Hazir Malaj ishte per nje kohe bashkepuntor i Haklajve
  sepse i biri i tij Arjani eshte nje nga vrasesit me gjakasore
  ne historine e Tropojes dhe vrau mbare e prape per hesap te tyre
  por me sa duket Haziri dinte shume me teper se duhej dhe e
  hoqen qafe edhe ate me ate rast!
  Si thone shqip:
  "Me nje gur vrit dy zogj!"
  SHISH,Klosi,Nano e Mejdani si dhe ekuivalentet e tyre
  ne Kosove e dine me mire cka bene,si planifikuan
  vrasjet e patrioteve te vertete si Iliri e tjere si ai
  per te lene ne siperfaqe vetem hashima e ramusha!
  Keshtu jane bere keto gjera perhere nder shqiptare
  e me gjasa keshtu do jete edhe per nje kohe te gjate!
  A ini o Popull ??.

  a ka mundesi me te pyt more ti zotni se ka i merr kto informacione mbi djemte e tropojes, ke kan vra a ca kan ba. kush te ka than ty qe Arjan Mala (rahmet past) ka vra e ka pre.
  Desha vetem te them qe une jam djal tropoje dhe kam hanger buk me te gjithe personat qe po permenden ketu pervec haklajve, Adrianin, ilirin, Hazirin, Arjanin(rahmet pacin dhe Lavdi sidomos 3 te pareve).
  A e din ti se cfar roli ka pase Arjani ne tropoje??...une e di se ca ka punu ku ka banu ja njoh edhe nusen , nanen, vllain e krejt.
  Ai po pati vra ska vra kurre me shume se nje ...edhe ai qe ka vra ska pase te beje me kosoven .
  Nuk po du me then qe ka qene Hero a burr i mire por nuk jam dakort qe me e tepru kush pa te drejt.
  edhe nje gje ...Haklajt se kan Vra Ilirin e Hazirin.


  Persa me perket mue ...
  Une jam Shoferi i kamionit te kuq Mercedes qe jau ka bajt armt e para Adrianit e Ilirit (rahmet Pacin e Lavdi).
  Kam jetu ne B.Curri deri ne Dhjetor te `97.

  bazohuni ne fakte ju lutem e mos u merrni me thashetheme.

  Shqiperia e shqiptarve , Vdekje Tradhtarve.

  Pershendetje te gjitheve

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Ronin
  Anėtarėsuar
  18-02-2003
  Vendndodhja
  Hamburg
  Mosha
  39
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Llapi Lexo Postimin
  ILIR KONUSHEVCI, FIGURĖ EMBLEMATIKE E UĒK-SĖ  Pėrkujtohen dėshmorėt e kombit Ilir Konushevci dhe dr. Hazir Mala


  “Vepra e tij luftarake ėshtė njė vepėr e shumanshme. Ēdonjėri nga ne e ka tė vėshtirė ta shpjegojė, por mjafton tė pėrkujtojmė se ishte njėri ndėr luftėtarėt e parė qė u gjend pranė komandantit legjendar Zahir Pajaziti, Hakifit, Edmondit dhe shumė luftėtarėve tė tjerė, tė cilėt kishin filluar fillet e para tė UĒK-sė nė Llap”, ka thėnė Ramush Haradinaj, duke folur pėr Ilir Konushevcin
  Shkruan : Nexhmije Ahmeti

  Prishtinė, 10 maj - Pėrfaqėsues tė jetės politike dhe ushtarake tė Kosovės, invalidė dhe veteranė tė luftės, familjarė tė dėshmorėve dhe qytetarė ishin mbledhur tė hėnėn nė Sallėn e Kuqe nė Pallatin e Rinisė dhe Sporteve, pėr ta lartėsuar dhe pėrkujtuar veprėn dhe heroizmin e dėshmorit tė kombit Ilir Konushevcit dhe dr. Hazir Malės, nė gjashtėvjetorin e rėnies.

  Konushevci dhe Mala janė vrarė pabesisht mė 9 maj tė vitit 1998, nė Bajram Curri tė Shqipėrisė, nė krye tė detyrės.

  Lufta e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės hyri nė historinė mė tė re dhe mė tė lavdishme shqiptare. Sė bashku me UĒK-nė hynė nė histori edhe ata qė e formuan UĒK-nė, ata qė luftuan nėn emblemėn e saj dhe ranė pėr lirinė e Kosovės, u tha nė akademinė e organizuar nga Shoqatat e dalura nga lufta e UĒK-sė.

  Nė emėr tė Shoqatave tė dalura nga lufta, Afrim Kuleta tha se rėnia e Ilir Konushevcit ėshtė shoqėruar me mijėra ngritje dhe kėto ngritje janė bėrė me njė qėllim: atė tė vazhdimit tė rrugės sė lėnė nga ai me qėllimin dhe realizimin e porosisė sė tij - ēlirimin e trojeve etnike shqiptare. Sipas tij, kėta pėrvjetorė do tė duhej tė shėrbenin pėr mobilizimin tonė nė luftėn pėr liri.

  “Gjaku i derdhur i brezave tė tėrė liridashės tė kėtij populli jo rrallė gjatė historisė ka shpalosur para nesh kėtė mėsim: mėsimin pėr ta fituar lirinė. Ėshtė mėsim se si jetohet, ta pėrvetėsojmė kėtė mėsim, tė fitojmė kurajo se njė populli tė tėrė nuk mund t’i mbyllen rrugėt pėr tė ecur drejt lirisė sė tij”, ėshtė shprehur ai.

  Kuleta, po ashtu vuri nė pah edhe dukurinė e vrasjeve dhe arrestimeve tė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė. “Edhe pėrvjetorėt e sivjetėm nuk po na gjejnė nė gjendje tė mirė, sepse bashkėluftėtarėt e dėshmorėve po vriten nga ata, jeta e tė cilėve varet nga vrasjet e djemve mė tė mirė tė kėsaj toke. Me vrasje dhe arrestime synohet qė ēėshtjen tonė ta ēojnė prapa, por ne kėtė nuk duhet ta lejojmė. Ashtu si ėshtė i shenjtė gjaku i trimave tė rėnė, ashtu ėshtė e shenjtė edhe lufta e UĒK-sė dhe ne nuk duhet ta lejojmė njollosjen e saj”, ka thėnė Kuleta.

  Zv. komandanti i Komandės sė Logjistikės sė TMK-sė, e cila me krenari e mban emrin e dėshmorit Ilir Konushevci, kolonel Aziz Hyseni, tha se pėr tė folur pėr veprėn e Ilir Konushevcit dhe dėshmorėve tė tjerė nuk mjaftojnė disa fjalė tė njė akademie pėrkujtimore.

  “Dėshmori Ilir Konushevci nė radhėt e UĒK-sė shkroi rreshta tė pashlyer nė historinė tonė kombėtare. Nė kohėn kur Kosova pėrjetonte ditėt mė tė vėshtira tė saj, falė trimave si Iliri, falė shpirtit liridashės dhe qėndresės sė tyre, pėr popullin tonė filloi njė epokė e re, epoka e UĒK-sė”, ėshtė shprehur ai.

  Sipas kolonel Hysenit, Konushevci ishte dhe mbetet njė ndėr nga figurat mė emblematike tė UĒK-sė, ai ishte ushtar i radhėve tė para tė saj, bashkėluftėtar i Adem Jasharit, Zahir Pajazitit, Adrian Krasniqit, Luan Haradinajt etj.

  “Vetėm me krijimin e shtetit tonė ne do ta kryejmė obligimin ndaj dėshmorėve”, ka thėnė nė fund kolonel Hyseni.

  Nė emėr tė ish-luftėtarėve tė UĒK-sė, tė pranishmit i ka pėrshėndetur ish-komandanti i Zonės Operative tė Dukagjinit, tash kryetar i AAK-sė, Ramush Haradinaj. Ai ka thėnė se ndjehet i privilegjuar qė ka folur nė emėr tė bashkėluftėtarėve tė Ilir Konushevcit.

  Haradinaj tha se Ilir Konushevci ėshtė ndėr themeluesit e UĒK-sė nė Llap dhe ėshtė njėri ndėr themeluesit dhe mbėshtetėsit e sektorit tė logjistikės pėr UĒK-nė nė pėrgjithėsi.
  “Vepra e tij luftarake ėshtė njė vepėr e shumanshme. Ēdonjėri nga ne e ka tė vėshtirė ta shpjegojė, por mjafton tė pėrkujtojmė se ishte njėri ndėr luftėtarėt e parė qė u gjend pranė komandantit legjendar Zahir Pajaziti, Hakifit, Edmondit dhe shumė luftėtarėve tė tjerė, tė cilėt kishin filluar fillet e para tė UĒK-sė nė Llap”, ka thėnė Haradinaj.

  Pėrveē nė rajonin e Llapit, Konushevci gjatė punės sė tij u gjet nė aksionet luftarake edhe nė Dukagjin dhe kudo nė Kosovė. Puna e madhe qė bėri nė ndėrtimin e infrastrukturės me furnizimin me armė, po ashtu ishte njė punė e mundimshme, ka thėnė mė tej Haradinaj.

  “Duke bashkėpunuar me shumė trima si me Adrian Krasniqin, Qerim Kelmendin, por edhe me qytetarėt e Tropojės, Iliri arriti qė tė ndėrtojė njė sistem qė ishte funksional pėr ato rrethana, ndėrkaq njerėz si Hazir Mala kishte shumė nė Shqipėri, qė e kanė ndihmuar luftėn e UĒK-sė”, ka theksuar Haradinaj.

  Nė emėr tė familjes Konushevci, pjesėmarrėsit i ka pėrshėndetur i vėllai i dėshmorit, Artan Konushevci. Ai ka thėnė se si ēdo familje dėshmorėsh ndihen tė fortė, “por do tė ishim edhe mė tė fortė sikur ne tė ishim tė gjithė sė bashku dhe ta realizonim atė pėr tė cilėn Iliri me shokėt e tij ranė”.(Epoka e re)
  LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT SHQIPTAR

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  Nesėr mbahet akademi pėrkujtimore kushtuar dėshmorit Ilir Konushevci

  Prishtinė, 8 maj 2008 (Kosovapress) Koha 12:46

  Tė premten, duke filluar nė ora 12.00, nė Shtėpinė e Kulturės tė Ushtrisė Shqiptare nė Tiranė, mbahet akademi pėrkujtimore nė nderim tė dėshmorit tė kombit Ilir Konushevci.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  44 falenderime nė 34 postime
  llap.. ku e shkeli.. ilir konushevci mafien e pdk-s e lprk-s e drejtoris polutiko-komunikataxhije.. qe e vrate..`?

  trego dicka..
  cka ndodhi ne shtabin tuj ne 15 katsh te klosit..`?
  prenga i "pa sherr" duhet me dit ma shum hollsina besoj..

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  Brari

  lej ti ato dolloveret e pollavra tuja qe merresh vetem me shpikje e thashethena te rrugve por tregona tash cilen parti ne Kosove po e simpatizon
  LDK-ne
  LDD-ne
  AAK-ne
  ARK-ne
  po ta bej ket pyetje pasiq ndegjova se ju ke lajmrue ketyre te PDK-se atje ku jeton por nuk te kan prannue haaaaaa
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  Pėrkujtohen Ilir Konushenvci dhe Hazir Malaj

  Nga Express mė 12.05.2009 nė ora 15:46
  Me rastin e 11 vjetorit tė rėnies sė dėshmorėve Ilir Konushevci dhe Hazir Malaj, presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu tha se kjo ditė pėrkujton edhe njė herė se sa e dhimbshme dhe njėkohėsisht sa e rėndė e sa e vėshtirė ka qenė pėrpjekja dhe lufta e gjatė pėr liri e popullit tė Kosovės.

  Sipas tij, pikėrisht kjo pėrpjekje dhe luftė e vazhdueshme, nė situatėn e rėndė tė shtypjes e tė vuajtjeve nė shekullin qė lamė pas, ka qenė pika qė ka bashkuar tė gjithė shqiptarėt e Kosovės.

  “Me besimin e plotė te liria dhe e drejta e popullit shqiptar tė Kosovės pėr tė qenė zot nė shtetin e vet, atdheut iu bėnė fli shumė burra tė mėdhenj. Lufta e fundit i futi nė kėtė radhė edhe luftėtarin e madh e strategun Ilir Konushevci dhe mjekun trim nga Tropoja, Hazir Malaj, tė cilėt u shfaqėn ndėr figurat mė tė mėdha tė kėsaj lufte, krahas Adem Jasharit, Zahir Pajazitit, Agim Ramadanit, Sali Ēekajt e shumė e shumė tė tjerėve”, ka thėnė presidenti Sejdiu.

  Vitin e kaluar, nė dhjetėvjetorin e rėnies sė Heroit tė Kosovės, Ilir Konushevci dhe dr. Hazir Malajt, Kosova kishte pak muaj qė kishte shpallur pavarėsinė e saj dhe ishte njohur e pranuar si shtet nga fuqitė mė tė mėdha, shtetet mė me ndikim nė botė.

  “Muajin e ardhshėm do tė shėnojmė edhe njėvjetorin e hyrjes nė fuqi tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, njė datė kjo shumė e rėndėsishme nė historinė e re tė Republikės sė Kosovės, pasi nga 15 qershori 2008, Kosova qeveriset me ligjet e veta, tė cilat e kanė bazėn nė Kushtetutėn e vendit, dokument qė pėrmbledh nė vete aspiratat e popullit tė Kosovės dhe vullnetin e tij politik”, ka shtuar Sejdiu.

  Ai ka thėnė se projekti drejt integrimeve janė nė vlugun e zhvillimit. Sipas tij, rruga Durrės-Prishtinė ėshtė njė ide e hedhur kah moti nga Presidenti Ibrahim Rugova dhe e pėrkrahur dhe e zhvilluar nga institucionet e Shqipėrisė.

  “Lirisht mund tė them, njė ėndėrr gjithė shqiptare, po bėhet realitet. Po shkurtohen udhėt e gjata dhe orėt e tėra tė udhėtimeve, ndėrsa me Portin e Shėngjinit, qė Qeveria e Shqipėrisė e ka vėnė nė dispozicion tė Kosovės, zhvillimi i gjithmbarshėm i shtetit tonė do tė njohė tė tjera trende”, ka shtuar presidenti Sejdiu.

  Ndėrsa, nė emėr tė familjes Konushevci dhe Malaj foli Artan Konushevci, vėllai i Ilir Konushevcit.

  Ai lexoi njė letėr tė bashkėshortes sė Ilir Konshevcit, Luljetės dhe vajzės e tij 15 vjeēare, Nertilės tė pėrcjellur pėr institucionet e vendit dhe tė tjerėt.

  Nė letėr thuhet “Ne ndihemi tė forta pėr tė pėrballur dhimbjen dhe jetėn nė mungesė tė Ilirit por krenare qė patėm njė njeri afėr si ai. Ai u lind e u rrit nė okupim... Ai ra nė altarin e lirisė pėr njė tė ardhme tė lirė e demokratike dhe si njė tė ardhme tė lumtur e nė paqe pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės”.
  Ndėr tė tjera nė letėr theksohet se Kosova ėshtė shtet dhe besojnė shumė se puna, vepra dhe vlerat e tė gjithė atyre qė sakrifikuan dhe u flijuan pėr liri tė respektohet nga shoqėria dhe institucionet e vendit.

  Nė kėtė akademi pėrkujtimore foli edhe kryetari i partisė Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ramush Haradinaj, ndėrsa akademia vazhdoi me disa pika artistike.

  Ilir Konushevci i lindur mė 20 qershor tė vitit 1969 nė fshatin Llugė tė Podujevės. Ėshtė vrarė pabesisht mė 9 maj tė vitit 1998, nė Bajram Curri tė Shqipėrisė, nė krye tė detyrės.
  Ai ka qenė njėri ndėr luftėtarėt mė tė zėshėm tė ish-Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe njėri nga shtyllat e saj logjistike.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e mergimi98
  Anėtarėsuar
  07-02-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania !
  Postime
  38
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Gege Toska Lexo Postimin
  Makina me te cilen kane transpotuar ato arme ka
  qene e Gardes se Republikes se Mejdanit dhe per
  levizjet e tyre kane qene ne dijeni Mejdani,Klosi
  dhe kuptohet F. Nano.
  Shkurt ata ia bene gropen Ilirit!
  Jam dakord me ju Llapi,eshte pikerisht dora e zgjatur
  e Beogradit qe asokohe vepronte ne Tropoje me banden
  e Haklajve e cila qelloi mbi trimat e Kosoves!!Kjo
  dore vrastare qelloi dhe aktivisten humanitare Seli Beker!?
  Mjeku Hazir Malaj ishte per nje kohe bashkepuntor i Haklajve
  sepse i biri i tij Arjani eshte nje nga vrasesit me gjakasore
  ne historine e Tropojes dhe vrau mbare e prape per hesap te tyre
  por me sa duket Haziri dinte shume me teper se duhej dhe e
  hoqen qafe edhe ate me ate rast!
  Si thone shqip:
  "Me nje gur vrit dy zogj!"
  SHISH,Klosi,Nano e Mejdani si dhe ekuivalentet e tyre
  ne Kosove e dine me mire cka bene,si planifikuan
  vrasjet e patrioteve te vertete si Iliri e tjere si ai
  per te lene ne siperfaqe vetem hashima e ramusha!
  Keshtu jane bere keto gjera perhere nder shqiptare
  e me gjasa keshtu do jete edhe per nje kohe te gjate!
  Zoti Gege Toska,
  keto informacione qe keni do ishte mire t'ia paraqisnit organeve te hetimit ne Shqiperi dhe ne Washington sepse mund te kene vlere te madhe por ne te njejten kohe duhet te dini se inforcionet e rrejshme jane te denueshme nga ligji sikurse edhe krimi vete.

  Sa per te sqaruar ty dhe te tjeret qe kane lexuar dhe mund te lexojne keto pacavure qe ju keni postuar : " Arjan Malaj eshte e vertete qe ka qene ne shoqerine e Haklajve por ne asnje rast nuk eshte e vertete se ai ka vrare njeri pavaresisht faktit se ka qene prezent ne njeren nga vrasjet qe Haklajt kane bere ne ate kohe. Aludimet tuaja nuk jane gje tjeter vecse thashetheme kafesh dhe insinuata per te ngjallur hakmarrje dhe per te hedhur balte mbi nje tjeter figure te nderuar te Malsise se Gjakoves qe pavaresisht se keshilli bashkiak i Tropojes per motive politike nuk e ka konsideruar te tille Dr. Hazir Malaj eshte deshmor i kombit shqiptar dhe lavdi vepres se tij. Bashkepunimi i tij me Haklajt nuk ka qene kurre i atille sic mundoheni ju ta portretizoni, perkundrazi. Ajo qe ndodhi nuk kishte te bente me ato qe Dr. Malaj dinte per Haklajt, sepse ju dinit me shume per ta, por per ate se Dr.Malaj i kishte ofruar shtepine e tij levizjes clirimtare te Kosoves dhe kjo perbente nje rrezik per ata qe donin ta devijonin linjen e furnizimit drejt nje tjeter vendi, atje ku askush nuk kerkonte llogari dhe ku pazaret beheshin ne mes biznesmenesh dhe jo patriotesh.

  I nderuar Gege Toska, qe nuk arrin te japesh emrin e vertete, mos u merr me thashetheme sepse nuk te nderojne as ty dhe as familjen tende. Mesa duket informacionet qe ke jane te gabuara dhe pavaresisht punes tende per te hedhur balte mbi heronjte e luftes clirimtare te Kosoves apo edhe mbi djem te Tropojes jane perpjekje te trishtueshme qe as Migjenit nuk do ti ngjallnin ndonje ndjenje. Merru me dicka tjeter dhe leri shpirtrat e tyre te qete.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  19,547
  Faleminderit
  51
  44 falenderime nė 34 postime
  ty mergim ..a te dhimbset ilir konushevci apo ke hallin mos u del emri vrasesve te tije..
  gega thot nje te vertete..
  ti kerkon ta mbulosh kte te vertete..
  atdhetari vertete kerkon me te gjitha forcat.. ndeshkimin e vrasesve te atdhetareve..
  ai qe mbron vrasesit eshte njesoj i keq si vrasesit..
  prandaj o ti mergim.. e kupton se ne cfar haleje je zhytur..

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e shalja1
  Anėtarėsuar
  18-05-2009
  Postime
  475
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  ty mergim ..a te dhimbset ilir konushevci apo ke hallin mos u del emri vrasesve te tije..
  gega thot nje te vertete..
  ti kerkon ta mbulosh kte te vertete..
  atdhetari vertete kerkon me te gjitha forcat.. ndeshkimin e vrasesve te atdhetareve..
  ai qe mbron vrasesit eshte njesoj i keq si vrasesit..
  prandaj o ti mergim.. e kupton se ne cfar haleje je zhytur..
  Duke pare se edhe hashkalinjet interesohen per Ilirin po me behet qejfi pra minoritare i nderuar te pergezoj se shume mire ke filluar te kuptosh ca gjera po duhet ti perceptosh

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-12-2009
  Postime
  1,801
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Si u vra Ilir Konushevci komandant Mergimi  Shkruan: Korab Shpati

  Njė pritė e organizuar nga njė grup personash tė armatosur, i kushtoi jetėn shefit tė logjistikės sė UĒK-sė Ilir Konushevci dhe mjekut tropojan Hazir Mala. Ilir Konushevci, i njohur me pseudonimin “Mėrgimi” ishte furnitori kryesor i guerrilasve nė Kosovė. Vrasja e tij mė 9 maj 1998, nė aksin rrugor Qafė Mali-Bajram Curri ka mbetur ende njė mister.  Prita

  Mbrėmjen e 8 majit 1998 Ilir Konushevci, miku i tij, mjeku tropojan Hazir Mala ishin nisur me njė makine private duke I prirė njė kamioni me armė nė drejtim tė Bajram Currit nėn pėrcjelljen e dy punėtorėve tė SHIK-uk tė Shqipėrisė. Pėr tė shmangur ekspozimin dhe kontrollet e policisė ata janė nisur sapo ka rėnė nata dhe zgjodhėn rrugėn e vėshtirė tė Qafė Malit. Vėllezėrit Demiri tė cilėt edhe sot e kėsaj dite edhe pa zbardhjen e vrasjeve njihen si autorėt e pritės, kishin shkuar nė Tiranė pėr tė pritur vėllain tjetėr qė u vinte me pushime nga Anglia dhe nė kthim kanė ndaluar e janė bėrė bashkė me bandėn e tyre pėr tė zėnė rrugėn.Rreth orės 02.00 pas mesnate, afėr fshatin Miliskajė, ėshtė qėlluar drejt Makines ku gjindeshin Ilir Konushevci dhe Doktori Hazir Malaj, nga njė shkėmb i thepisur anės rrugės,me qėllim ndalimin e mjetit.

  Megjithėse automjeti ku ndodheshin doktor Haziri dhe Iliri u sulmua dhe tė shtėnat mund tė dėgjoheshin deri shumė larg, kamioni me armė dhe me shoqėruesit e SHIK-ut nė tė nuk u duk asgjėkundi pėr ti pėrkrahur dhe mbrojtur ata. Njė kamion me armė!!!

  Kur kriminelėt kanė ndaluar makinėn kanė parė se nė tė ėshtė Hazir Mala dhe i kanė kėrkuar tė largohet se ata kanė qenė shokė tė Arianit djalit tė Hazirit I cili ishte vrarė pak kohė mė parė, pėr mė tepėr ata kishin urdhėr tė vrisnin vetėm njėrin!!! Hazir Mala, jo vetėm qė nuk ėshtė larguar por edhe ka qėlluar duke vrarė pikėrisht emigrantin nga vėllezėrit Demiri. Kur ėshtė vrarė vėllai ata e kanė humbur toruan dhe nuk kanė ditur mė cfarė tė bėjnė. I kanė marrė me vete nė makinat e tyre Ilirin dhe Hazirin dhe nė udhėtim e sipėr kanė vendosur qė tė vrasin dhe Hazirin sepse ishte dėshmitar, por duke iu afruar me shumė fshatit Fierzė skanė pasur mė shumė raste dhe I kanė zbritur nga makina duke I shtyrė drejt pėrroit tė Poravės e aty kanė qėlluar barbarisht mbi ta!!.

  Mbaj mend si sot kur kam shkuar nė Morgun e Spitalit qė Iliri ka pasė 18 vrima dhe tė gjitha nė trup, asnjė nė kokė apo kėmbė, vetėm edhe dy vrima nė krah tė majtė. Nga vrimat nė bark i dilnin zorrėt jashtė. Hazir Mala i ka dalė pėrpara pėr ta mbrojtur dhe i ka pasė vrimat nė tė gjithė trupin, ndėrsa Iliri mė shumė ka pasė vrima nė anėn e majtė sepse e ka mbrojtur trupi i Hazirit.  Tė nesėrmen u hap lajmi se njėri nga vėllėzėrit Demiri kishte vdekur rrugės pėr nė shtėpi.Si arsye e vdekjes u tha se I ndjeri kishte dale natėn nga makina pėr tė kryer nevojat personale dhe kishte qėlluar padashje duke vrarė veten. Me plumb pas koke!!??

  Mė vonė ėshtė marrė vesh se Hazir Mala dhe Ilir Konushevci kanė humbur rrugės sepse kamioni ishte kthyer nė Tiranė. Tani vetėm budallenjtė nuk dinė ti japin zgjidhje kėsaj pune sepse kamioni qė u kthye si u kthye, pse nuk vajti nė Bajram Curr? Nė kamion ishin pjestarėt e SHIK-ut dhe ata kishin armė, njė kamion me armė, pse nuk ndėrhynė? Pse nuk i mbrojten Ilir Konushevcin dhe Hazir Malėn? Nga tė gjitha ato armė qė u shkrepėn pėr tė ndaluar makinėn e Hazir Malės pse nuk e kapi asnjė plumb kamionin apo ishte aq larg kamioni? Tani qė Ilirin dhe Hazirin I vranė disa tropojanė qė mereshin me prita e vrasje dihet po kush e beson se ata e bėnė pritėn pėr ti grabitur personat nė fjalė? Ata po tė kishin qėllime grabitqare do tė ndalonin kamionin jo autoveturėn me dy persona brenda. Pėr kėtė kush ka pėrgjigje?? SHIK-u? Xhavit Haliti me Azem Sylėn se bashku me Raif Gashin dhe Naim Hazirin-Dilaverin? Pastaj nga e dinin nė Tiranė se kanė humbur Hazir Malaj dhe Ilir Konushevci dhe kamioni u kthye rrugės? U treguan SHIK-sat tradhėtarė qė braktisėn shokėt nė breshėri kallashinkovėsh???  Sipas njė dėshmitari tė gjallė te kohės ky ėshte versioni i vrasjes sė Ilir Konushevcit dhe Hazir Malės dhe ėshtė njėri ndėr versionet me tė besueshme deri sot.  Ende ka shumė enigma pėr kėtė vrasje, por me vullnetin e mirė tė Raif Gashit, Naim Hazirit-Dilaverit, Xhavit Halitit, Azem Sylės, e sa tė tjerėve, enigma e vrasjes nė pusi e Ilir Konushevcit dhe Hazir Malės do tė zbėrthehej tėrėsisht njė ditė.

  Pėr hir tė sė vėrtetės, nė nder tė atyre qė I kushtuan jetėn lirisė sė Kosovės dhe pėr dhimbjen e atyre qė lanė pas e kėrkojmė njė pėrgjigje qė tė na bindė kėsaj here!

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime


  Biografia e Ilir Konushevcit


  nga Sofra LLapjane


  Ilir Konushevci u lind mė 20 qershor tė vitit 1969. Rrjedh nga njė familje e urtė e punėtore, e mbi tė gjitha me tradita patriotike. Kjo familje ėshtė shpėrngulur nga fshati Konushefc para 60 vjetėsh dhe ėshtė vendosur nė fshatin Llugė tė Podujevės. Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore nga kjo familje kishte pjesėtarė qė u mobilizuan nė radhėt e forcave progresive tė asaj kohe. Kjo traditė u vazhdua edhe gjatė luftės sė fundit kundėr pushtuesit serb. Nė radhėt e para tė UĒK-sė, pėrpos Ilirit, ishte edhe vėllai i tij, Saimir Konushefci, i cili dha njė kontribut tė madh pas legalizimit tė UĒK-sė nė Llap, nė shtrirjen, organizimin dhe furnizimin e saj.

  Iliri fėmijėrinė e kaloi nė fshatin e lindjes. Shkollėn fillore e kreu nė fshatin Lluzhan, tė mesmėn nė Podujevė, duke u dalluar nė mėsime dhe nė sjellje. U regjistrua nė Shkollėn e Lartė nė Ferizaj, tė cilėn nuk arriti ta pėrfundojė. Iliri ishte fėmija i tretė i Halitit dhe nėnės Nazmies. Iliri ishte i martuar me Luljeta Ramadanin nga Ferizaj, e cila ėshtė absolvente e SHLT-sė nė Ferizaj. Ata kanė njė vajzė, Nertilėn. Qė nga mosha e hershme rinore, Iliri u angazhua rreth ēėshtjes kombėtare. Ishte nė moshė te re kur nė Kosovė ndodhnin ngjarje tė rendėsishme, protestata, demonstrata, greva etj., pėrmes tė cilave shqiptarėt shprehnin qėndrimin e tyre kundėr pushtetit serb, i cili pretendonte tė bėhej absolut nė Kosovė. E gjejmė nė mesin e demonstruesve, si nė Ferizaj, Prishtinė etj. Viti 1989 mbeti i paharruar pėr Ilirin; u vranė dy bashkėfshatarėt (idolėt) e tij, Afrim Zhitia dhe Bedri Sokoli.
  Nė atė kohė Iliri theksonte: "Kėto vrasje dhe vrasjet e tjera, do ta forcojnė edhe mė shumė moralin dhe idealin tonė nė rrugėn e ēlirimit tė Kosovės". Fundi i viteve nėntėdhjetė karakterizohet me paraqitjen e jetės plurale, pluralizėm i cili konsiderohej front legal i organizuar kundėr synimeve nėnshtruese tė okupatorit. Nė kėtė lėvizje Iliri dha njė kontribut tė jashtėzakonshėm. Mirėpo, Iliri dhe shumė shokė tė tij, shpejt e kuptuan se filozofia e njė politike tė pritjes ėshtė e pasuksesshme. Kėshtu filluan qė tė mendojnė pėr gjetjen e rrugės sė mundshme pėr realizimin e ēėshtjes madhore, lirisė sė Kosovės, pėrmes luftės sė armatosur. Ishte fundi i vitit 1991, fillimi i vitit 1992, kur Iliri, sė bashku me disa shokė, nė mesin e tyre: Naim Hyseni, Naim Haziri , Selim Haziri etj., nga paknaqėsia rreth organizimit politik legal, kėtyre tė fundit (LDK-sė - Dega nė Podujevė) u drejtohen me njė letėr (dokument i cili u ishte dėrguar ilegalisht dhe nė emer tė studentėve), nė tė cilin kėrkohej angazhim mė serioz i potencialit rinor, pengimi i individėve injorantė "shqipfolės", angazhimi rreth zgjedhjes sė Statutit tė Kosovės e jo garim politik etj. Ky dokument, edhe pse ishte lexuar nga individė tė caktuar, nuk ishte vėnė nė rend tė ditės pėr t’u diskutuar dhe shqyrtuar asnjėherė. Si pasojė e kėrkimit tė rrugėve tė tjera pėr ēlirim, pas bisedimeve dhe konsultave tė shumta, Iliri, sė bashku me shokėt: Rexhep Uka, Selim Haziri, Naim Hyseni, Lulėzim Podvorica, Naim Haziri, Bejtush Llugaliu dhe Shaip Haziri, themelojnė grupin ilegal. Grupi ėshtė themeluar nė mbledhjen e mbajtur mė 13.5.1992, nė Podujevė, nė vendin e quajtur "Te Kisha". Pra, nė kėtė mbledhje ishte vendosur pėr themelimin e njė grupi, i cili do tė organizohej pėr t’iu kundėrvėnė secilit qė drejtpėrsėdrejti rrezikonte pasurinė dhe gjėrat e njerėzve nė Kosovė.


  Grupi ilegal ishte ne konsulta dhe bashkeveprim me kryetarin e komisionit per informim te LDK-se ne Podujevė z.Agim Hyseni.Aktiviteti i kėtij grupi ishte vendosur tė orientohej rreth pėrgatitjeve fizike, por duke mos lėnė anash as strategjinė luftarake. Anėtarėt e grupit ishin zotuar se do t’i kryenin me besnikėri detyrat e ngarkuara nga udhėheqėsi i tyre. Kjo vėrehet nė betimin e dhėnė, ku thuhet: "Betohem para flamurit dhe para shokėve se detyrat, tė cilat i parashtron grupi, do t`i kryej me besnikėri dhe nėse ėshtė nevoja edhe jetėn do ta jap pėr realizimin e idealit tonė". Ky grup ishte apolitik,(te gjithe ishin studentč), ndėrsa sa i pėrket emrit dhe zgjedhjes sė udheheqėsit ishte vendosur tė shqyrtohej nė mbledhjen tjetėr. Nė mbledhjen e mbajtur mė 20.5.1992 emėrohet njėsiti me emrin "Shqiponjat", kurse kryetar i saj zgjedhet Naim Haziri, ndėrsa udhėheqės i ushtrimeve ushtarake caktohet Shaip Haziri – Bekimi (nė vitin 1991 kishte qenė nė ushtrime ushtarake nė Shqipėri, sė bashku me Zahir Pajazitin). Pėrgatitjet fizike grupi i kryente "Te Kisha" nė Podujevė, nė fshatin Shamalluk, nė Pushimoren "Gėrmia" tė Prishtinės, si edhe nė sallėn e edukatės fizike tė Shkollės fillore "Naim Frashėri" nė Podujevė. Grupi, nga dhjetė shtatori i vitit 1992 e gjėr kur hyri nėn urdhėrat e komandantit Zahir Pajaziti, kreu disa aksione, ku kontributi i Iliri Konushevcit ishte jashtezakonishte madhore. Ky grup, nė vitin 1993 (qershor), bie nė kontakt me LKĒK-nė, kurse takimet organizoheshin pėrmes Selim Hazirit, anėtar i njėsitit "Shqiponjat" dhe Agron Rrahmanit, anėtar i LKĒK-sė. Edhe pse nė mes tyre kishte disa dallime tė vogla sa i pėrket mėnyrės sė organizimit, megjithėatė gjendet mėnyra pėr bashkėpunim, sepse tė dy palėt mendonin se ēlirimi i Kosovės mund tė realizohej pėrmes luftės sė armatosur.

  Njėsiti "Shqiponjat" pranon qė t`i ndihmojė ata nė shpėrndarjen e organit tė LKĒK-sė "Ēlirimi".
  Ky bashkėpunim zgjati gjer nga fundi i vitit 1993 dhe fillimi i vitit 1994. Nė qershor tė vitit 1996 ky njėsit bie nė kontakt pėrmes Rrustem Mustafės-Remit, me komandant Zahir Pajazitin. Nė takimin e parė me Zahirin nė vendin "Te Kisha" nė Podujevė. Nga njėsiti ishin: Iliri, Shaip Haziri dhe Selim Haziri. Pas kėtij takimi dhe bisedimeve tė veēanta me anėtarėt e njėsitit, nga ana e njėsitit nė radhėt e UĒK-sė hyjnė: Ilir Konushefci, Naim Haziri, Selim Haziri, Shaip Haziri dhe Naim Hyseni. Nga ajo kohė, Iliri ishte vazhdimisht krah pėr krah me Zahirin. Zahiri thoshte: "Ia kam lakmi Ilirit pėr qėndrimin, guximn, sakrificėn", ndėrsa Sabit Zejnullahu (babai i Hakifit), kujton fjalėt e Hakifit kur ai thoshte: "I vetmi ėshtė Iliri i cili mund ta zėvendėsojė Zahirin nė ēdo kohė". Zahir Pajaziti, pas aksioneve tė shumėta dhe tė suksesshme gjatė vitit 1996, vendosi qė tė shkonte nė Shqipėri (dhjetor `96), kurse me tė ishin Ilir Konushefci, Shaip Haziri dhe Hakif Zejnullahu. Kėta u kthyen pasi e pėrcollėn komandant Zahirin gjer te kufiri me Shqipėrinė. Zahiri atje dėrgoi bashkėluftėtarin e tij tė plagosur "Demėn", qė tė shėrohej. Para shkuarjes, Zahiri ngarkoi bashkėluftėtarėt e tij pėr kryerjen e tri aksioneve gjatė kohės sa ai qėndronte nė Shqipėri. Detyra me tė cilėn u ngarkua Iliri, u krye me sukses tė plotė. Zahiri nuk qėndroi atje sa ishte e parashikur, por u kthye pas njė kohe tė shkurtėr. Afėr kufirit me Shqipėrinė, nė Babaj tė Bokės, atė e pritėn Iliri, Hakifi dhe Shaip Haziri. Me Zahirin nė atė kohė ishin ne Shqiperi edhe Adrian Krasniqi, Qerim Kelmendi dhe Naim Hyseni. Pas kthimit nga Shqipėria, Zahiri pėrseri mori pėrsipėr ndarjen e detyrave nė tė gjitha zonat, nė veēanti nė zonėn e Llapit, tė Gjakovės dhe ishte nė pėrgatitje e sipėr tė njė aksioni nė anėn e Gjilanit, sepse dėshironte qė edhe atje tė formoheshin dhe avansoheshin radhėt e UĒK-sė. Ditėn kritike ishin sė bashku, nė banesėn e Zahirit, Ilir Konushevci dhe Shaip Haziri, duke biseduar pėr realizimin e detyrave tė parashtruara. Nė ndėrkohė, patėn njė telefonatė (rreth orės 10:00, paradite), pas sė cilės Zahiri njohtoi se nė orėn 15 e 30 duhej tė takohej me njė shok tė panjohur nė Stacionin e Autobusėve nė Prishtinė, me tė cilin do tė udhėtonte pėr nė Vushtrri me njė detyrė tė veēantė. Bashkėudhėtarė nė kėtė udhėtim caktoi Ilirin dhe Shaipin, mirėpo nė ndėrkohė erdhi Hakif Zejnullahu, me tė cilin vendosėn qė ai ta shoqėronte Zahirin deri nė Vushtrri. Deri nė momentin e nisjes ata kanė qėndruar sė bashku edhe me Beqir Beqirin, nė njė kafene afėr Tregut tė Gjelbėr nė Prishtinė, kurse nė orėn 15 e 30 u nisėn nė drejtim tė Stacionit tė Autobusėve, e prej atje pėr nė Vushtrri.

  Mė 31 janar 1997, nė orėn 16 e 5, nė fshatin Pestovė afėr Vushtrrisė, u vranė Zahiri, Hakifi dhe Edmondi. Pėr kėte rast tė rėndė dhe tė hidhur, Iliri mori lajmin tė nesėrmen nga vėllai i Hakifit, i cili e priste para shitores sė Ilirit. Ai, sė bashku me shokėt Shaip Hazirin dhe Beqėn, shkoi ta takonte Naim Hazirin nė fshatin Sibofc tė Podujevės, ku pas armatosjes kaluan pėrmes fshatit Dyz nė fshatin Koliq, ku qėndruan disa ditė. Me sugjerimin e shokėve (Selim Haziri, Naim Hyseni dhe Naim Haziri), kalojnė nė ilegalitet nė njė banesė nė Prishtinė pėr disa ditė. Nga kėtu vendosin qė tė kalojnė nė Shqipėri: Shaipi, Iliri dhe Avni Ajeti. Rrugėtimi bėhet me dy makina, tė ndarė dy nga dy nė drejtim tė Gjakovės, pėr nė Babaj tė Bokės. Aty morėn udhėzimet e mėtejme nė njė shtėpi tė njė bashkėluftėtari. Nga ajo kohė, Iliri, nė rrethanat e krijuara nė Shqipėri, ndryshoi formėn e veprimit tė tij, por duke mos u larguar asnjėherė nga betimi i dhėnė pėr tė luftuar gjer nė fund pėr ēlirimin e Kosovės. Atje filloi tė bashkėpunojė me bashkėluftėtarėt e Zahirit, si me Adrian Krasniqin, me tė cilin ishte i pandarė deri nė vdekjen e Adrianit, Qerim Kelmendin, Mujė Krasniqin,etj. Iliri nė Shqipėri punoi nė furnizimin me armatim nė nivel tė vendit, detyrė e cila ishte shumė e vėshtirė. Kėtė detyrė e kryente kryesisht me Ardian Krasniqin (pas vrasjes sė Luan Haradinajt). Mirėpo, Iliri punoi shumė edhe rreth afirmit tė tė gjitha forcave nė luftė kundėr Serbisė. Pasi formuan rrjetin e bashkėpunėtorėve, Iliri dhe Ardiani disa herė erdhėn nė Kosovė, me qėllim tė riorganizimit tė radhėve tė UĒK-sė, si dhe koordinimit tė punėve me rrethet e tjera, sepse pas vrasjes sė Zahir Pajazitit shumēka nuk ishte si mė parė. Nė kėtė mision erdhi sė bashku me Adrian Krasniqin, nė maj tė vitit 1997, dhe qėndroi katėr ditė nė Llap. Pas vdekjes sė Zahirit, Iliri e pėrfaqėsonte ZOLL-in nė Shtabin Qendror. Gjatė verės sė vitit 1997, pėr shkak tė rrethanave tė krijuara, nga Kosova largohen edhe Naim Haziri ,Naim Hyseni e Selim Haziri, tė cilėt shkojnė nė Shqipėri, dhe atje bien nė kontakt me Ilirin dhe shokėt e tjerė qė vepronin atje. Kėshtu, gjatė asaj kohe, aktiviteti i UĒK-sė nė Llap vėshtirėsohet, mirėpo ndėrkohė Rrustem Mustafa- Remi, sė bashku me Sejdi Ramėn (Sejda nė qershor-korrik ishte nė Gjermani, ku u takua me Sabri Kiēmarin e Ali Ramėn), shkuan nė Shqipėri dhe atje biseduan me shokėt nė fjalė, pėr gjetjen e mundėsisė sė riorganizimit tė UĒK-sė nė ZOLL. Pas kėtij takimi, u kthyen nė Kosovė dhe mbajtėn mbledhjen e parė nė nivel tė Llapit, ku edhe u vendos hierarkia e UĒK-sė pėr Zonėn e Llapit, pėr tė cilėn gjė Iliri kishte luajtur rol vendimtar. Mbledhja ėshtė mbajtur mė 2.9.1997, nė fshatin Surkish dhe mėrėn pjesė: Ilir Konushefci, Rrustem Mustafa, Naim Haziri, Selim Haziri, Murat Ajeti, Refik Jashari dhe Latif Gashi. Nė kėtė mbledhje ėshtė vendosur qė Rrustem Mustafa- Remi tė jetė pėrgjegjės-koordinator i ZOLL-it me Zonat e tjera, Ilir Konushefci vendoset qė ta vazhdojė punėn furnizuese me armatim nė nivel vendi dhe tė jetė anėtar i Shtabit Qendror, kurse Latif Gashi anėtar i Shtabit Rajonal.

  Pas kėtij takimi, Iliri, sė bashku me Naimin dhe Muratin, u kthye nė Shqipėri, ku e vazhdoi punėn nė furnizim me armatim, si dhe mobilizimin e vullnetarve qe vinin nga diaspora apio edhe viseve tč tjera Shqiptare, por ishte edhe faktore uniteti i tč gjithė atyre qe ne forma te ndryshme kishin vullnetin dhe guximin per ta ndihmuar dhe rreshtuarė ne UĒK-sč. Ishte mesi i muajit tetor 1997, kur Iliri, sė bashku me Adrian Krasniqin (Rexhėn) dhe shokė tė tjerė, solli njė sasi tė madhe tė armatimit nė Kosovė. Me propozim-vendimin e shokėve, sulmohet Stacioni i policisė serbe nė Kliqinė tė Pejės (nė orėt e vona tė natės nė mes tė 15 e 16 tetorit). Nė kėtė aksion morėn pjesė: Adriani (Rexha), Iliri (Mėrgimi), Mujė Krasniqi (Kapuqi) dhe Qerim Kelmndi (Dema).

  Gjatė sulmit, u vra Adriani. Vrasja e tij ishte njė humbje e madhe pėr shokėt, pėr UĒK-nė e veēanėrisht pėr Ilirin, sepse ata pos tė tjerash ishin edhe shokė tė pandarė tė aksioneve. Pas kėtij rasti, Iliri ngarkohet nga shokėt me rolin kryesor pėr sjelljen e armatimit nė Kosovė. Gjatė gjithė kohės sa punoi nė kėtė detyrė, ai hyri nė Kosovė mbi tridhjetė herė, duke sjellė armatim tė llojllojshėm, nga armėt e brezit e deri tek armatimi kundėrtank. Mjetet pėr blerje tė kėtij armatimi vinin kryesisht nga mėrgimtarėt nga Evropa dhe Amerika. Iliri furnizohej me mjetet nga Fondi "Vendlindja thėrret" dhe atė nė dy drejtime nga Gjermania e Zvicra, si dhe nga Amerika pėrmes Florin Krasniqit (njė i afėrm i Adrianit) dhe Muharrem Tovėrlanit. Iliri, pos qė punoi rreth furnizimit me armatim, kontribuoi shumė edhe nė sjelljen e eprorėve profesionistė nė radhėt e luftėtarėve tė lirisė. Kur pritej qė pėrmes Ilirit nė Kosovė tė futeshin oficerė tė lartė pėr nė UĒK, kur nė Kosovė zhvilloheshin ofensiva tė ashpra dhe tė cilat paralajmėronin njė luftė frontale, atėherė kur pritej dhe kėrkohej mė sė tepėrmi sjellje e armatimit, derisa ishte duke kryer si ēdo herė detyrėn e tij me pėrkushtimin mė tė madh, u vra nė mėngjesin e hershėm (rreth orės 2:00) tė datės 9 maj 1998, nė njė pritė tė organizuar nga dora e zgjatur e pushtuesit serb, sė bashku me mjekun Hazir Mala, derisa udhėtonin pėr nė Bajram Curr, me njė kamion tė ngarkuar me armatim. Vrasja e Ilirit, atje ku mė sė paku pritej, shkaktoi njė humbje tė madhe pėr tėrė vendin e nė veēanti pėr UĒK-nė dhe Shtabin e saj Qendror.

  Nė varrimin e tij morėn pjesė me mijėra bashkatdhetarė, tė cilėt atė ditė kishin ardhur nga tė gjitha anėt e botės pėr t’i dhėnė lamtumirėn e fundit komandantit tė logjistikes dhe luftėtarit tė paepur tė radhėve tė para tė UĒK-sė. Pas vrasjes se komandantit te parė te UĒK-sė Zahir Pajaziti , si dhe renja heroike e komandantit legjendarė Adem Jashari, ishte pikrishtė vrasja e tretė ndaj Ilir Konushevcit qe okupatori serb me bashkpuntorė ndermori, ndajė themeluesve dhe njerzve me mė ndikim ne UĒK-sė. Andaj! ne vitin e kaluare pikrishte n ė pervjetorin e renjes per liri, Presidenti iKosovės Fatmir Sejdiu pėr kontributin dhe rolin e tij nė luften pėr qlirimin e Kosoves i akordoi Ilir Konoshevcit dekoratėn mė tė lartė shtetėrore tė Kosovės Urdhrin Hero i Kosovės.

  Lavdi Jetės dhe Veprės sė tij.
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Anėtarėsuar
  08-08-2002
  Postime
  21,116
  Faleminderit
  37
  103 falenderime nė 98 postime
  Do t“i luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e ms13
  Anėtarėsuar
  22-01-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  28
  Postime
  239
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 2 postime
  Kurr Ne Jeten Time Nuk Dot Ndryshoj Veq Sa Me i Pelqy Dikujt

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. U perkujtua Heroi Ilir Konushevci
  Nga ARIANI_TB nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-05-2006, 05:36
 2. Poezi Mergimi - Blerim Kasneci
  Nga Hyllien nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2005, 05:54
 3. Mergimi
  Nga huggos nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 15-09-2003, 14:12
 4. Vjeshte mergimi
  Nga Seminarist nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-06-2002, 11:41
 5. Leter nga mergimi - Tropoja
  Nga shigjeta nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-04-2002, 21:42

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •