Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-04-2004
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  39
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ē'mendoni per ndihmen e psikologut?

  C'mendoni per ndihmen e psikologut? Mendoni se problemet psikike dhe shpirterore kane nevoje per nje figure profesionale apo eshte diēka qe mund ta kontrollojme me vullnetin tone dhe ndihmen e te afermve?
  Pres pergjigjet tuaja!
  Faleminderit per vemendjen!

 2. #2
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Anėtarėsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Nje shoqja ime beri shkolle per psikologji. Njihja edhe nje vajze tjeter qe vuante nga bipolar disorder dhe halucinacione me depresion, si rezultat i asaj semundje (fatkeqesisht, s'e shoh me). Te dyja kane access neper cmendina, e qe te dyja me kane treguar qe keto klinika ku doktorri eshte Zoti, nuk te sherojne, nuk trajtojne pacientet si njerez (pacientet e ndjejne kete, dhe ju e merrni me mend se si ndikon kjo tek pacientet e depresionuar), dhe kerkojne patjeter t'u thuash qe je sheruar, pa c'ka se s'kane bere gje te te ndihmojne.
  Merre me mend, nje nga klinikat me te shtrenjta dhe me te mira ne tristate area, s'ben asgje pervec se te mbyllin ne nje dhome e duhet t'i degjosh historite e te tjereve. Nqs nuk do, psikologet perdorin presion dhe fajesim qe ta bejne pacientin te qendroje ne dhome. Nqs nuk merr ilacet (qe kane efekte anesore), jane komplet te pasjellshem.

  Prej keto qe mesova, nderrova mendje dhe nuk vajta ne shkolle per psikologji. Cfare te mire i sjell ky lloj ambienti (denues) pacienteve qe jane ne nje faze shume sensitive ne jete?
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Anisela
  Anėtarėsuar
  20-01-2004
  Postime
  765
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Jeta eshte e mbushur me probleme!Te gjithe ne jemi unike,nje pjese e njerezve kane forcen qe te perballojne cdo problem,por nje pjese e vogel se perballojne dot!!Keshtu qe ndjehen me te dobet psykisht!!Keto persona mund ti ndihmosh duke komunikuar dhe duke shqyrtuar problemet qe i shqetesojne d.m.th (Terapi)Kjo mund te zhvillohet me nje Psykolog(Profesionale)por edhe me anetare te familjes dhe pse jo?Me shoqerine!!!Por kur shkalla e depresionit arrin shume lart,atehere duhet dhe Terapi dhe Mjekim Medicinare!!!Keto persona qe arrijne ne kete nivel te larte depresioni jane te rezikshem per gjithe shoqerine!!Pra keto persona izolohen per arsye se mund te bejne veprime vdekjeprurese ne ca momente qe vete keto persona nuk mund ti mbajne mend qe ti kene bere!!!
  Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

 4. #4
  .
  Anėtarėsuar
  27-05-2004
  Postime
  965
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Drejtimi tek psikologu ndodh kur vemendja e kerkuar nuk mund te merret ne asnje rrethane tjeter.
  Njerezit paguajne te marrin vemendjen e plote qe deshirojne te kene. E perderisa eshte gjetur nje rruge per ta mbushur kete boshllek, nese e ndjejne si mungese te madhe ne vetvete; ndihma e psikologut (ne shume raste) mund te stabilizoje dicka qe me sa duket asnje maredhenie tjeter s'eshte ne gjendje ta vendose.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga green : 07-01-2005 mė 10:29

 5. #5
  Ikon-thyes Maska e Qafir Arnaut
  Anėtarėsuar
  27-07-2002
  Vendndodhja
  Shum po shndrit aj Diell, e pak po nxeh
  Postime
  1,542
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 20 postime
  Citim Postuar mė parė nga MIRLINDA
  C'mendoni per ndihmen e psikologut? Mendoni se problemet psikike dhe shpirterore kane nevoje per nje figure profesionale apo eshte diēka qe mund ta kontrollojme me vullnetin tone dhe ndihmen e te afermve?
  Pres pergjigjet tuaja!
  Faleminderit per vemendjen!
  Vallahi, une kam bere nja 6 sesione terapie me nje psikolog. Ishin thjesht sesione ku niste me pyetje te cilat ne fakt mund te ti beje nje shok fare mire. Sidoqofte, kam degjuar qe ka disa teknika te efektshme por qe duan kohe dhe dedikim. Une s'kisha durim (as para ne fakt dhe e lashe ate muhabet. Por besoj se do ta rinis perseri, kete here me rekomandim dhe kuptohet ..me kosto me te larte.

 6. #6
  Spider & I Maska e citizen insane
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Leila
  Nje shoqja ime beri shkolle per psikologji. Njihja edhe nje vajze tjeter qe vuante nga bipolar disorder dhe halucinacione me depresion, si rezultat i asaj semundje (fatkeqesisht, s'e shoh me). Te dyja kane access neper cmendina, e qe te dyja me kane treguar qe keto klinika ku doktorri eshte Zoti, nuk te sherojne, nuk trajtojne pacientet si njerez (pacientet e ndjejne kete, dhe ju e merrni me mend se si ndikon kjo tek pacientet e depresionuar), dhe kerkojne patjeter t'u thuash qe je sheruar, pa c'ka se s'kane bere gje te te ndihmojne.
  Merre me mend, nje nga klinikat me te shtrenjta dhe me te mira ne tristate area, s'ben asgje pervec se te mbyllin ne nje dhome e duhet t'i degjosh historite e te tjereve. Nqs nuk do, psikologet perdorin presion dhe fajesim qe ta bejne pacientin te qendroje ne dhome. Nqs nuk merr ilacet (qe kane efekte anesore), jane komplet te pasjellshem.

  Prej keto qe mesova, nderrova mendje dhe nuk vajta ne shkolle per psikologji. Cfare te mire i sjell ky lloj ambienti (denues) pacienteve qe jane ne nje faze shume sensitive ne jete?

  pershendetje!

  ketu duket qarte se po ngaterron psikologun me psikiatrin! Psikologu nuk merr titull "doktorr" as nuk jep ilace (ky eshte specialitet i psikiatrit) dhe as nuk eshte "Zot" neper "cmendina" (dhe ky "specialitet" i psikiatrit).

  gjithashtu nuk jam dakort me Aniselen kur thote se "njerezit me depresion te larte jane te rrezikshem per shoqerine e vdekjeprures". kjo mund te jete nje paragjykim qe ti ke ndaj ketyre njerezve qe lindin nga nje frike e pabazuar dhe totalisht e kuptueshme. personat qe vuajne nga depresioni mund te jene vetem rrezik i vetvetes, pra ne shume raste mund te kryejne tentativa per vetvrasje por nuk paraqesin ne asnje rast sjellje agresive.

  Nga ana tjeter jam shume dakort me green!
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 7. #7
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Psikologu te rrit ne mendim, te zhvillon mekanizmat vetmbrojtes. Keshtu je me i kthjellet per te superuar situatat dhe per te marre vendime! Psikologu te kupton edhe pa folur nepermjet veprimeve te cilat flasin pa vetedije.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Anėtarėsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 16 postime
  Citim Postuar mė parė nga green
  Drejtimi tek psikologu ndodh kur vemendja e kerkuar nuk mund te merret ne asnje rrethane tjeter.
  Njerezit paguajne te marrin vemendjen e plote qe deshirojne te kene. E perderisa eshte gjetur nje rruge per ta mbushur kete boshllek, nese e ndjejne si mungese te madhe ne vetvete; ndihma e psikologut (ne shume raste) mund te stabilizoje dicka qe me sa duket asnje maredhenie tjeter s'eshte ne gjendje ta vendose.

  Greeny e ka thene tamam .
  Ne nje moment te caktuar kur njeriu ndihet bosh , dhe psikologu eshte i " vetmi " degjues ..dhe i besuar

  Shume raste psikologu ndihmon ne gjendjen shpirterore .. ka njerez shume sensitiv qe nuk i nxjerrin jashte emocionet cfare do qofshin ato .
  Duke gjetur dike te gatshem per te degjuar , dhe jashte atij rrethit tend familjar /shoqerore .... te ben akoma me konfort ne kerkim te vetvetes tende .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ChuChu : 29-06-2005 mė 18:45

 9. #9
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  E keqja eshte se psikologu perpiqet t'i imponoje pacientit ate qe konsiderohet "normale" ose "e pranueshme" nga masat. Kjo detyrimisht rezulton ne sllogane te tipit "Jeta eshte e cmuar,jetoje/ Qendroju prane njerezve qe te duan per te dale nga situata." Asnje, aq me teper dikush qe vertet ka probleme, nuk do te degjoje parrulla te tilla bajate.

  S'duhet lene menjane as presioni qe ushtrohet mbi pacientet. Psh, nje qe pandehet te vuaje nga "multi personality disorder"/ personalitete te shumefishta nuk paraqitet tek psikologu duke thene, "Ja ketu jane vete-t e mia". Eshte psikologu ai qe e nxit duke e pyetur, "Ka identiteti yt nje emer?/Mund t'i flas une pjeses se dhunshme tendes etj". Doemos qe pas gjithe ketyre, pacienti hidhet ne rrjedhen e "rrefimeve". Pra, efekti eshte i kundert me qellimin.

 10. #10
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  A s'jane hapur nja 10 tema te tjera me te njejten tematike? Lol.

  Pacientet me depresion vene ne rrezik jeten e tyre por dhe ate te personave te tjere (i.e. post partum depression ku nena vret femijen si rrjedhoje e depresionit). Por s'eshte se ata humbin memorien. Ate e kane top.

  Ato qe kalojne nje krize depresioni per shkak te nje ngjarje te hidhur dhe mund t'ja hedhin pa medikamente por nese nuk dalin nga kjo gjendje duhet patjeter te mjekohen.

  Si psikologu dhe psikiatri kane kontakt te drejtperdrejte me paciente me probleme emocionale...ndoshta dhe ne cmendine...pamvaresisht se psikiatri ka dicka me teper qe jep medikamente. Dmth, s'eshte psikologu rri i ulur ne zyre e psikiatri ne spital cmendine.

  p.s. "zot" ne cmendine jane te cmendurit. Ruhu nga karriget e grushtat, sidomos ne spitale te sigurise se larte.
  If I Only Could....

 11. #11
  Spider & I Maska e citizen insane
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  rebele, po i referohesh stereotipit te psikologut dhene nga revista femrash, a ku di une....

  problemi qendron se per psikologun dhe psikologjine ne teresi te gjithe ndihen kompetente dhe te gjithe e kane nje fjale per te thene....nga ku dalin shtremberime te cdo lloji.

  me tej....

  ka depresion post partum por ka dhe psikoze post partum. i qendroj idese se depresioni nuk shkakton sjellje agresive dhe nuk perbejne rrezik per te tjeret....

  psikiatri eshte psikiater dhe psikologu psikolog.... dhenia e medikamenteve nuk perben ndonje dallim thelbesor, ka gjera te tjera me te rendesishme per tu pare.

  p.s. "cmendinave" iu ka ikur koha, megjithate psikologu sikur e zbut imazhin e tyre!
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 12. #12
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Psikologu nuk te imponon asgje. Personalisht gjate nje keshillimi i drejtoja pyetje psikologes. Ajo me pergjigjej po me pyetje: Pse ti nuk e di kete gje? Pas kesaj kthellohesha dhe vertete e dija pergjigjen e pyetjes.
  Psikologu eshte i rendesishem per ata qe e konceptojne te tille. Nuk mund ti mbushesh mendjen nje skeptiku per ta kuruar me psikoterapi sepse kurre nuk do te ndihet mire.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 13. #13
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  insane citizen, me aq sa kam lexuar une (sigurisht mund te jem gabim), postpartum disorders ndahen ne 3 grupe:

  Postpartum Blues = Baby Blues qe shfaqet qe nga lindja - 2 jave. Symptomat jane depresion i lehte qe s'ka nevoje per mjekim.

  Postpartum depression qe ndodh zakonisht me fmijen e dyte dhe fillon gjate muajit 1 pas lindjes. Symptomat jane "severe depressive" dhe mund te kete mendime per ti bere keq foshnjes. Ka nevoje per antidepressants.

  Postpartum Psychosis qe ndodh zakonisht me fmijen e pare e fillon ne te njejten kohe si postpartum depression. Symptomat jane "severe depressive and psychotic (dmth, realiteti ndryshon dhe mund ta shohin femijen si demon etj etj). Dhe mund te kete mendime per ti bere keq foshnjes. Sigurisht duhen antidepresants and mood stabilizers or antipsychotics.

  Pra, dhe me postpartum depression mund ta lendoje femijen. Gjithashtu, ne persona jo-post partum, depresioni...sidomos nese eshte i nje shkalle serioze shkakton transient cognitive impairment, dmth, s'llogjikon shume drejte (ring a bell? ) qe fare mire mund te behesh i rrezikshem per vetveten e shoqerine, ne menyre direkte ose indirekte. Por eshte e vertete...ne shumicen e rasteve, prezanton me suicidal thoughts (vetevrasje).

  Dicka tjeter qe duhet pasur parasysh eshte se major depression mund te vije i shoqeruar me forma te tjera si psh.....bipolar depression, dysthymia, reactive depression, depression with psychosis etj. etj. qe s'dua ti futem ne detaje por qe e komplikojne depresionin dhe llogjiken e personit.

  SQARIM: fjalen cmendine e kam perdorur si analog te psychiatric institution por jo per te treguar se ata njerez jane te cmendur. Jo se mos keqkuptohena. Lol
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nausika : 23-02-2006 mė 19:41
  If I Only Could....

 14. #14
  Spider & I Maska e citizen insane
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Bradykinin, ceshtja kryesore (aty ku dua te dal une) eshte qe stigmatizimi i personave me probleme te tilla eshte tashme i instaluar dhe nuk eshte nevoja qe profesionistet e shendetit mendor ta perforcojne me shume.

  Le te themi qe personat qe vuajne depresionin (cfare do lloji te jete ky) apo cdo lloj tjeter shqetesimi mendor jane potencialisht te rrezikshem per te tjeret po aq sa eshte i rrezikshem cdo njeri qe mund te konsiderohet "normal".

  kujdes me DSM-ne se ka tendenca
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 15. #15
  Spider & I Maska e citizen insane
  Anėtarėsuar
  24-02-2004
  Postime
  130
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Bradykinin, ceshtja kryesore (aty ku dua te dal une) eshte qe stigmatizimi i personave me probleme te tilla eshte tashme i instaluar dhe nuk eshte nevoja qe profesionistet e shendetit mendor ta perforcojne me shume.

  Le te themi qe personat qe vuajne depresionin (cfare do lloji te jete ky) apo cdo lloj tjeter shqetesimi mendor jane potencialisht te rrezikshem per te tjeret po aq sa eshte i rrezikshem cdo njeri qe mund te konsiderohet "normal".

  kujdes me DSM-ne se ka tendenca mbi-patologjizuese (ndoshta per te ndihmuar shitjen e kutive me antidepresante & co.)

  p.s. ne nuk po keqkuptohena, vec po kuptohena ...LOL
  Lie down on the couch, what does that mean?
  You're a nut! You're crazy in the coconut!

 16. #16
  Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
  Anėtarėsuar
  07-01-2004
  Vendndodhja
  In Constant Motion!
  Postime
  503
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  C.I., une e perdora ate fjalen cmendine sepse e pashe te perdorur me pare dhe te them te drejten, e kisha cik me ironi sepse as vete s'me pelqejne kur i stigmatizojne keto njerez. Po me vone e vura re se fjala cmendine ishte perdor ne thonjeza.

  Te kuptoj cdo te thuash po s'mund ta quash nje person normal njesoj te rrezikshem si dikush qe kalon depresion sepse nga vete situata qe ndodhet ai person eshte unstable. Mgjth. pak rendesi ka. E lagu s'e lagu Po fakti eshte se ne jete reale, ndryshe nga librat, cdo gje mund te ndodhe.

  DSM sigurisht ka dobesite e veta por meqenese psikologjia/psikiatria eshte fushe disi jo koncize, atehere duhet te vendosen limitet ose rregullat. DSM nuk ndihmon shitjen e kutive; kete e bejne mjeket! Dhe megjithese me pakice, ka mjeke qe akoma kane koshience te paster dhe jane bere psikiater vetem se e dashurojne profesionin e tyre dhe i inkurajojne pacientet per psychotherapy perpara se te kalojne ne medikamente.
  If I Only Could....

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e arturo
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  2,244
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga MIRLINDA
  C'mendoni per ndihmen e psikologut? Mendoni se problemet psikike dhe shpirterore kane nevoje per nje figure profesionale apo eshte diēka qe mund ta kontrollojme me vullnetin tone dhe ndihmen e te afermve?
  Pres pergjigjet tuaja!
  Faleminderit per vemendjen!

  varet se cfare psikologu zgjedh , them varet sepse ka shume njerez qe mbarojne shkollen per psikologji , por jo te gjithe jane psikologe.....


  psikologjia e vertete eshte ajo qe te drejton nga praktika shpirterore , te tjerat jane thjesht per te mare leket

 18. #18
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Anėtarėsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  1.pare te harxhume kot

  ose

  2.skan ku cojn paret
  o-le-le firma

 19. #19
  Moderatore
  Anėtarėsuar
  09-06-2002
  Postime
  1,812
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Paret me mire tek psikologu sesa ne kafe. Duhet provuar qe te mund te gjykosh! Semundjet e trupit kalojne me kura ndersa semundja e mendjes eshte me serioze. Per kete sherben psikologu.
  Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

 20. #20
  Bebiiiiiii dove je? Maska e TiLoNcE
  Anėtarėsuar
  11-05-2003
  Vendndodhja
  tu bo not
  Postime
  1,116
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  me te nigjume e ke??apo pervoj personale

  lol
  o-le-le firma

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. A e kupton ndokush rėndėsinė e Psikologut?
  Nga ENISS nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 03-06-2010, 08:18
 2. Familja Jusufi nga Vizbegu i Shkupit, kėrkon ndihmėn e bamirėsve
  Nga RaPSouL nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-01-2009, 09:25
 3. C'mendoni per televizionin shqiptar ne Kanada
  Nga rili nė forumin Shqipe nė Kanada
  Pėrgjigje: 75
  Postimi i Fundit: 24-12-2006, 06:40
 4. Cmendoni per ata qe kan marr nje partner me ngjyr
  Nga friendlyboy1 nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 15-06-2005, 23:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •