Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 20
 1. #1
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  Shqiperi dhe Turizmi

  Nga vapa e nxehte e ketyre diteve secili njeri do kujtonte detin ku do mund te gjente vetveten .
  deshiroje te hape kete teme qe sado pak te kontribojme qe me mendimet tona ti ndimojme turizmit Shqiptar .
  Une personalisht shume here kam qene ne Shqiperi dhe kam ngelur secilin vit me i knaqur se vitin tjeter.
  Por cfare do duhej te bente Shqiperia apo Shqipetaret qe te terhjekin sa me shume vizitore .
  Po numroj disa nga ata te cilet duhet te beje Shteti Shqiptar,
  Ruget sa me shpejte (Si dhe sigurimi i rugeve,miresjella e policise) " dhe po te kerkojne te kerkojne me pak lek "
  Dritat ( shpesh ndodhe qe te kerkosh kaffe te thone iken dritat)
  Pritja e turisteve dhe sherbimet ndaj tyre te jene korkte.
  e shume gjera tjera qe sme kujtohen.

  Ju lutem shkruani dhe jepni mendimin tuaj

  Per Shqiptaret e Kosoves dhe Viset tjera pyetja eshte cilet jane arsyet qe nuk drejtoheni nga Bregdeti shqiptar ti kaloni pushimet?

 2. #2
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Anėtarėsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  355
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Fillimisht,

  PASTERTI- Kujdes per mjedisin. Vendet ketu tek ne me duken si nje kosh i madh plehrash. Te gjithe duhet te ndergjegjesohen per kete problem, qe nga individet e deri te administratat lokale qe as nuk shqetesohen fare.

  INFRASTRUKTURE- uje, energji,
  Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
  perplasen nė detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
  U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 3. #3
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Jam shume dakort me Puhiza kur flet per ambjentin. Jemi ne qe hedhim plerat ne plazh e sidomos shishet e qeset e plastiket ( qe dihet duan mbi 10 vjet te shperbehen ne natyre e mbi 100 vite ne det) dhe jemi po ne qe te nesermen qahemi se plazhet jane te pista!!Duhet te dime te jetojme ne komunitet e te ndajme ne harmoni e duke respektuar ambjentin , ate plazh, rruge ....
  Persa i perket sherbimit duhet qe te jete me profesional; mos te kete dubel tarifa per te huajt me shtrenjte dhe shqiptarin me lire!!vetem ne Shqiperi ben vaki kjo dukuri. Motoja per te patur sukses ne kete fushe eshte "klientin eshte e veshtire ta terheqesh, dhe akoma me e veshtire qe ta besh te rikthehet".
  Afishimi i ēmimeve per artkujt qe tregetohen e jo te beht ēmimi sipas paraqitjes se turistit!...
  Just God Can Judge Me

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e alumni
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  203
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Dhermi e Trishtim

  http://www.reportazh.com/TEXTET/repo...reportazh1.htm

  Trishtim nė Dhėrmiun e mrekullive: Historia e familjes se Adem Sakajt

  Plazhet e para, ato tė bardhat, ato me ujė ngjyrė zmeraldi, ato nėn qiellin e Mesdheut buzė malit tė Ēikės, ato tė zhytura nė erėn e gjineshtėrs, tė rigonit, tė sherebelės, ato ku heshtja dhe furia e Posejdonit, zotit tė deteve, zė shkėmbejtė e thepisur, tani janė jo mė shumė se tre orė e pak udhėtim me automjet nga Tirana. Kohė e mjaftueshme pėr tė tėrhequr dashamirėt e pushimeve, pėrfshirė edhe ata tė fund javės, mes bukurisė marramendėse tė natyrės dhe nanuritjes sė bisedave gjithfarėshe tė shprehjes sė mirekuptimite dashurisė njerėzore.

  Edhe pėr pak kohė dhe udhėtimi drejt atyre plazheve, nga Rrėzė e Kanalit ku Ēika del nga deti kryeneēe e pėrgjatė gjithė Vargmalit tė Vetėtimave, pritet tė jetė mė i rehatshėm, mė i shpejtė dhe me shumė herė mė tė vogla rreziqeve se ato tė derisotme. Themi edhe pėr pak kohė, sepse janė ende tė pa bėra segmentet e superrrugės nga Ura e Dajlanit nė Plepa tė Durrėsit, nga Lushnja nė Vlorė dhe nga Vlora nė Llogora. Eshtė ende e pa bėrė gjysmėn e rrugės prej dyqindedy kilometra qė ndan Tiranėn me urėn e Pėrroi tė Palasės. Tani tė tetėdhjetė kilometrat nga Tirana deri nė Lushnje tė ka qejf shpirti t'i pėrshkosh, sepse kjo pjesė rruge ėshtė ndėrtuar e pėrshtatshme pėr udhėtim normal me automjet. Udhėtari nuk ėshtė i detyruar tė futet rrugizave tė qytetit tė Kavajės, gropave tė Rogozhinės dhe pluhurit tė Lushnjes. Po ashtu edhe pjesa e rrugės nacionale nga Llogoraja e nė urė tė Pėrroit tė Palasės jo vetėm ėshtė bėrė sipas standarteve tė botės, por pėr nga bukuria i ka tė rralla shoqet brigjeve tė Mesdheut. Kur rrotat e automjetit zėnė kėtė pjesė rruge, tė duket vetja sikur lundron mes detit dhe qiellit. Dhe lundrimi nga ėndėr tė bėhet zhgjėndėr te ndalon buzė greminės dhe shikon djemtė e dhėnė pas sportit tė fluturimeve mė parashutė, tė cilėt fluturojnė pėr orė tė tėra nė atė gji mali e deti. Herėn e fundit pamė Flori Vakon te ngjitej dhe zbriste me parashutėn e tij duke bėrė rrathė tė mrekullushėm asaj hapsire maramendėse.

  Shtėpi pushimi nė Dhėrmi

  Edhe nė shkrim duket se u rrėmbeva nga pjesa e fundit e udhėtimit, sepse lashė pa pėrmendur shumė gjėra tė tjera mbresėlėnėse njė prej tė cilave ėshtė vizita nė Manastirin mesjetar tė Ardenicės. Pesė kilometra devijim nė tė djathtė nė Kolonjė, aty te kilometri nėntėdhjetė i rrugės dhe trupi e mendja gjejnė shplodhje nė mjediset mistike tė asaj kishe, prej ku syri rrok nė ditė tė bukura gjith fushėn e Myzeqesė, detin dhe malin e Tomorrit pėrballė. Nuk pėrmenda vizitėn nė manastirin e Shėn Vlashit pranė Durrėsit, krejt i restauruar, aty ku njerėzit falen e ndezin qirinj pėr plotėsimin e lutjeve qė bėjnė. Nuk fola edhe pėr bazilikėn e Arapajt, atė rėnojė madhėshtore rrėzė kodrės me tė njejtin emėr nga ku perėndimet e diellit nė det shijohen nė praninė e mozaikut tė mesjetės sė herėshme. Nuk pėrmenda oxhakun e njė fabrike nė Kavajė, i cili ėshtė kthyer nė minare xhamie, sa pėr tė qeshur aq edhe pėr tė menduar pėr guximin e imamit tė asaj qėndre tė re kulti. Sa herė kaloj aty pari rri e shikoj se mos janė kthyer nė minare xhamie edhe oxhakė tė tjerė, tė cilėt ka kohė qė nuk nxjerrin tym nė zonėn industriale tė atij qyteti. Nuk pėrmenda as restorantet dhe kafenetė e rrugės, njerzit e tė cilave kanė filluar tė shėrbejnė e tė nxjerrin nė pah me kulturė traditėn e tyre tė mikpritjes.

  Aty kėtu, nėpėr restorantet e rrugės kanė filluar tė pėrpunojnė edhe guzhinėn e tė shėrbejnė pjata me gjellė tė shijėshme tė vendit. "Kemi zogj fushe", lexon nė njė nga reklamat e tyre. Nuk pėrmenda as dėshirėn pėr t'u kthyer dhe vizituar Apolloninė mbresėlėnėse tė Ilirisė, aty ku arkeologė shqiptarė dhe nga bota, francezė e amerikanė, punojnė pėr tė nxjerrė nė dritė madhėshtinė e dikurshme. Aty ku fshatarėt e Pojanit tė zhytur nė hallet dhe mjerimin shqiptar bėjnė dasma dhe rite nė manastirin e vjetėr.

  Shpesh kur nisem herėt nga Tirana drejt plazheve tė Himarės, me tė mbritur nė Vlorė, kthehem e ngjitem nė Kaninė. Nuk ka gjė mė tė bukur se njė kafe nė ballkonet e asaj qyteze mesjetare, te rri e sodit detin tė argjenduar nga dielli. Por kjo ėshtė temė e njė reportazhi mė vehte, duke shetitur mureve tė kėshtjellės, Manastirit tė Kolgjerit dhe luadheve tė Lungarės. Temė mė vete ėshtė edhe tregimi pėr njė drekė me mish qingji tė pjekur nė Qafė tė Llogorasė te dukatasit, te ata tė cilėt dinė tė kullosin bagėtinė nė ato male, dinė tė pjekin ato mishra si pėrherė pėr respekt tė zotave dhe tė mikut, dinė tė gatuajnė harapash me mjell misri. Dukatasit, nga blektorė tė zotė kanė filluar tė mbjellin vreshta nė arat e tyre dhe tė ndėrtojnė restorante aty ku ėshtė piksur legjenda e Kronit dhe e Reas, aty ku fillon njgjitja pėr nė majė tė Qorres, tė Ēikės, a pėr nė Val tė Vranishtit tek Guri me Qiell, apo shėtitja pėrgjatė Shtegut tė Qezarit, tė atij perandori tė famshėm romak, qė kaloi atyre anėve dymijėepesėdhjetė vjet pėrpara, por bėmat e tė cilit kanė mbetur tė gjalla sot e gjithė ditėn nė tregimet e dukatasve. Vera e kuqe e Dukatit ka filluar tė zėrė rradhė ndėr verėrat e mira artizanale qė prodhohen sot nė Shqipėri.

  Pamje nga Dhėrmiu

  Me kėtė rast dėshėroj tė pėrmend legjendėn e Kronit dhe Reas, ashtu si e kam dėgjuar shpesh nga barinjtė e atyre brigeve.

  Kroni, pra pėrroi i malit dhe Rea, pra ajo qė na sjell shiun, ishin burrė e grua. Kur ata bėjnė dashuri qielli e toka bėhen njėsh kėtu nė Malet e Vetėtimave. Ē'kanė retė ujė, derdhet nė tokė; ēka erė vjen e ulėrin kėtyre anėve; ē'ka bubullima, vetėtima e shkrepėtima, gjėmojnė nė kėto shkrepe kur tė dy zotat ēiftėzohen. Pastaj ēifti hyjnor rri e qetėsohet shtrirė nė pasqyrė tė detit. Fallosin e Kronit imagjinata e barnjve tė atij mali e ka memorizuar te forma e gadishullit shtrirė nė det, kurse mitrėn e Reas e ka memorizuar me emrin e lugjeve qė mbajė atė emėr. Kroni ishte paralajmėruar se fėmija qė do tė lindėte Rea do ta vriste me tu rritur. Kėshtu ai i hante tė gjithė tė sapolindurit. Ishte Ēika ajo qė e lajmėroi Kronin se Rea herėn e fundit i kishte dhėnė pėr tė ngrėnė njė copė shkėmb nė vend tė tė sapolerit. Dhe ai e volli nga inati shkėmbin nė Val tė Vranishtit. Shkėmbi ėshtė edhe sot e kėsaj dite aty ku ra. Quhet Guri me Qiell. Eshtė njė copė e madhe shkėmbi mbėshtetur si tra mbi dy shkėmbinj tė tjerė.

  Mes ullinjve, qiellit, detit, malit, erės sė bimėve aromatike tė bregdetit, duke bėrė kujdes qė mendja le tė dehet nė fund tė udhėtimit, ulur nė njė pėrj bareve tė shumtė tė Dhėrmiut, ndaloj nė kthesėn e fundit tė rrugės nacionale, aty ku duket pėr herė tė parė fshati i shpėrblyer me tė shumtė nga natyra dhe zotat pėr bukurinė qė ka. Ndaloj pėr tė admiruar atė bukuri qė i ngjall shpirtit dėshirėn pėr tė jetuar.

  Njė fshatar mu afrua. Ishte Adem Sakaj, i cili rastėsisht u gjend aty ku ndalova.

  Plazhi i Dhėrmiut

  "Ju lutem, gjej rastin pėr t'ju drejtuar duke e ditur se shkruani nė gazeta. Dėshėroj t'ju tregoj historinė time e cila ka tė bėjė me pyetjen: Kush qeveris nė Dhėrmi, shteti shqiptar apo organizata qė nuk pėrfillin ligjet e shtetit shqiptar?"

  U befasova, sepse isha nė tė tjerė qiej dhe Ademi mė solli ndėr mend skėterrėn e tokės. Isha pėrgatitur tė shkoja tė shihja rrugėn e re qė sapo kishin hapur pėr nė plazhin e fshatit. Dėshėroja tė shihja nė se kishte menduar fshati pėr tė rregulluar parkimin e automjeteve, sepse gjatė ditėve tė verės ėshtė e vėshtirė tė qarkullosh e tė gjesh njė vendqėndrimi aty. Dėshėroja tė merrja vesh nė se miqve tė mi dhėrmias u kishin ardhur fėmijtė nga Greqia pėr pushime. Tė veja pėr vizitė tek miqtė e trungut familjar nga mėma, miq prej katėrqind e mė shumė vjetėsh. Por ē'e do, historia e Ademit mes bukurisė sė Dhėrmiut mė trishtoi. Ademi mė dha kopjen e njė letre tė cilėn ja kishte drejtuar Avokatit tė Popullit zotit Ermir Dobiani dhe Ministrit tė Pushtetit Lokal, zotit Et'hem Ruka nė lidhje me prishjen e shtėpisė sė tij nga bashkėfshatarėt e vet, pėr motive jashtė ligjore sipas Ademit. Mbasi e lexova letrėn, e pyeta bashkėbiseduesin se pėrse atij, banorit tė fshatit Dhėrmi i kanė prishur shtėpinė. Mė tha: "Nuk na lė kryeplaku tė ndėrtojmė nė tokė tė shtetit, se thonė se jemi turq, mua dhe disa tė tjerėve. Pėr mė tepėr na kanė lėnė edhe pa tokė, sepse kryepleqėsia kėtu nuk zbaton ligjet e shtetit."

  Nė se kjo qė thotė Adem Sakaj, baba i katėr fėmijėvetė lindur e rritur nė Dhėrmi, ėshtė e vėrtetė, atėhere shpejt a vonė bukuria e Dhėrmiut do tė vrasė. Dhe qė kjo tė mos ndodhė, organet kompetente shtetėrore kanė pėr detyrė tė paktėn t'i pėrgjigjen pyetjes sė Adem Sakajt: "Kush qeveris nė Dhėrmi, shteti shqiptar apo organizata qė nuk pėrfillin ligjet e shtetit shqiptar?" Sa pėr shprehjen e shqiptarėve turq a grek tė atyre anėve, unė nuk e dėgjova sepse u mbyt sa u tha nga Ademi prej bubullimave, vetėtimave dhe shkrepėtimave tė historisė nė atė ditė tė bukur udhėtimi pėr nė Dhėrmi.
  alumni,

  gjithmone nxenes

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e armando2001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Toronto, Kanada
  Mosha
  42
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vinny T

  I ke rene pikes.

  Per te arritur kete duhet nje edukim rrenjesor i popullsise dhe sidomos i brezit te ri. Per mendimin tim lenda e edukimit duhet te kthehet ne bankat e shkolles madje te nderthuret me disa elemente te thjeshte te mikpritjes turistike. Nqs nuk behet dicka e tille ne nuk do te jemi kurre ne gjendje te konkurojme asnje nga fqinjet tane jugore apo edhe veriore, te cilet kane nje tradite dhe eksperience te madhe ne turizem.
  Live and let live!

 6. #6
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nje problem tjeter me rendesi eshte dhe ajo e ēmimeve te perdoruara nga restorantet, hotelet, plazhet, baret.....
  Po ti shokosh ne Sqhiperi jane skandaloze!! Cdo gje eshte e thjeshte per tu llogaritur.
  Cmimet ne bregdetin shqiptar jane 40 deri 50€uro nata ne nje hotel me 1 yll ( flas me normat e hoteleve evropine e jo me yjet qe vendosin sipas qefit pronaret e hoteleve ne Shqiperi).
  Me kete ēmim jane Hotelet ne Spanje, ne France dhe Itali biles mund te gjesh akoma me lire.
  Akoma me te ulta behen ēmimet ne Greqi e Turqi.
  Le te shohim restorantet perseri tarifat e pjatave te peshkut jane rreth 8€uro pak me lire se ne perendim po mos harrojme sherbimin dhe ambjentin ku hame ( ne shume restorante buze detit e sidomos ne Durres, as 15 metra larg mund te kemi as 15 larg restorantit grumbuj plerash). Po te krahasohemi me Greqi, Turqi, Maqedoni jemi prape me shtrenjte.
  Po ti shtojme qe llogarise mungesen e ujit, dritave, infrastruktures, mungesen e sigurise...kostoja del me te vertete e larte.
  Duhet thene qe turizmi eshte biznesi me i privilegjuar pasi gjate 10 vitesh pronaret nuk paguajne taksa mbi fitimet dhe ligji i favorizon.
  Dhe e fundit po te shikojme rrogat qe u jepen pnonjesve nga pronaret jane 10 here me te vogla se ato qe jepen ne perendim per punojnesit e turizmit.
  Atehere nqs do te vazhdohet me kete llogjike nje pjese e madhe e ketyre bizneseve do te falimentoje, pasi me hapjen e kufijeve dhe zhvillimin e agjensive turistike, klientet do te kalojne pushimet ne vende te tjera e jo aty ku nuk konsiderohen me si kliente po vetem si ajo Lopa qe e ka gjirin plot me qumesh dhe qe mund ta vjelesh ne ēdo moment. Vjen nje moment qe dhe lopen qe eshte lope duhet ti sherbesh, ti japesh te haje qe te mund ta mjelesh.
  Pronaret qe merren me turizmin ne Shqiperi duhet te kuptojne se me te vertete biznesi i tyre eshte mjet fitimi, po qe te kesh nje imazh te mire te klientela duhet investuar per te, e klienti duhet respektuar, dhe ti shesesh nje produkt 10 here me shtrenjt se e ke blere 20 metra me larg eshte mashtrim e jo biznes.
  Just God Can Judge Me

 7. #7
  Peja o qytet i bekuar
  Anėtarėsuar
  28-03-2002
  Postime
  310
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 11 postime

  Tė flasėsh mirė pėr Shqipėrinė

  Plazhet e Adriatikut e tė Jonit po e krijojnė njė platformė tė re nė marrėdhėniet ndėrshqiptare

  Veton Surroi

  1.
  Njė revolucion ėshtė duke ndodhur nė marrėdhėniet ndėrshqiptare, dhe ky revolucion nuk ka as komandantė, as liderė politikė e as epope legjendare. Pėr kėtė fėmijėt tanė nuk do tė lexojnė nė librat shkollorė gjatė pesėdhjetė viteve tė ardhshme, duke u detyruar tė mbajnė nė mend me saktėsi datėn dhe vendin e ngjarjes si edhe tė gjithė tė pranishmit. Edhe ashtu do tė ishte vėshtirė, sepse ky revolucion nuk ka datė, vendi ėshtė pothuajse i papėrcaktuar, ndėrsa tė pranishmit vėshtirė edhe mund tė identifikohen. Shumica mbahen mend si figura trupash tė skuqur e brekėsh tė shkurtra. Fjala ėshtė pėr faktin se pėr herė tė parė nė historinė shqiptare ndodh njė dyndje e vullnetshme e kosovarėve nė Shqipėri, dhe pėr herė tė parė ata kthehen duke folur mirė pėr tė. Fjala ėshtė pėr revolucionin e plazhit.

  2.
  Nė fund tė kėtij sezoni turistik, do tė jenė qindra mijė kosovarė qė do tė kenė kaluar disa ditė nė pjesėn e Shqipėrisė tė Adriatikut apo tė Jonit. Akti i kėtillė ėshtė i paprecedencė nė marrėdhėniet Kosovė-Shqipėri. Mė parė, gjatė shekullit tė kaluar, prania e kosovarėve nė Shqipėri nuk ishte shenjė e mirė. Gjatė qeverisjes sė Zogut, kosovarėt atje ishin vetėm njėra prej shenjave tė pėrndjekjes nga regjimi mbretėror serb i Jugosllavisė rojaliste. Tė pamėsuar me moēalet e Fushė-Krujės, do tė vazhdonin deri mė kėtė ditė tė ndaheshin nė "ne" dhe "ata", ndonėse do tė kishin harruar ndėrkohė theksin e rėndė nazal prej drenicaku a llapjani. Ndėrkohė, do tė shoqėroheshin me njė valė tė re njerėzish qė i zuri ndarja e komunizmit nė dy tabore. Pas rėnies sė komunizmit, kosovari nė Shqipėri do tė ishte ai i kėrshėrisė pėr Mėmėdhenė, duke u shndėrruar automatikisht nė kritikues tė varfėrisė, mungesės sė moralit patriarkal dhe ēdo gjėje tjetėr qė nuk hynte nė kornizėn e idealizuar tė Kopshtit tė Enver Hoxhės. Dhe, natyrisht, pėr tė gjithė ata qė nuk patėn rast ta shohin Shqipėrinė, qe angazhimi i Milosheviqit para dhe gjatė fushatės sė bombardimeve ai qė bėri qė edhe njeriu me kushte mė tė kufizuara tė kalojė andej kufirit dhe tė shohė se si ėshtė nė tė vėrtetė Shqipėria. Nė asnjėrin prej rasteve tė shekullit tė kaluar, pos njė herė kur shkuan njė grup profesorėsh tė Universitetit tė Prishtinė dhe e mbushnin Prishtinėn me pėrralla pėr Parajsėn andej Bjeshkėve tė Nemuna, nuk ėshtė kthyer kosovari me fjalė tė mira pėr Shqipėrinė. Madje, as kur pati mikpritjen nė ditėt e vėshtira tė luftės, nuk la gjė tė mirė pa e thėnė pėr familjet qė i morėn nė strehim, e gjė tė keqe pėr vendin, i cili ėshtė sinonim i ērregullimit, pos, kėsaj vere.
  3.
  Shqipėria, nė funksionimin e saj prej shteti nuk ka ndryshuar aq shumė, sa qė pėrnjėherė tė ndryshojė mendimi i cilitdo, pra edhe i kosovarėve. Ka vite qė po kalon nėpėr njė krizė tė thellė politike, e cila mė 1997 shkriu shtetin nė brendėsi, dhe ruajti vetėm kufijtė e jashtėm. Madje, po qe se i pėrcjellim 12 muajt e fundit, nuk ėshtė vetėm krizė konceptesh mes partive tė ndryshme: socialistėt treguan se brenda ideologjisė sė tyre mbretėron edhe nocioni i vjetėr i interesit personal a grupor, shumė mė meskin se qė do tė ishte ai i ndonjė projekti politik. Shqipėria ėshtė po aq e qeverisur sot sa ishte ndonjė vit mė parė, por brenda kėsaj Shqipėrie po ndodh njė fenomen pak i shėnuar: kriza politike ėshtė njė binar i jetės ndėrsa krejt binar tjetėr ėshtė ai qė e kanė krijuar vite tė tėra tė ekonomisė gri dhe mjeteve tė emigrantėve. Nė fakt, efektet e shpėrthimit emigrativ shqiptar shihen sot me tėrė objektet e ndėrtuara, me begatimin e pasurive familjare dhe me, fundja, mungesėn e varshmėrisė nga shteti. Atė qė e kanė parė kosovarėt sivjet ėshtė diēka qė po ndodh ka kohė nė Shqipėri: konfliktet politike nuk rrjedhin nga jeta e pėrditshme e qytetarėve, e tashmė as qė po reflektohen nė to.
  4.
  Efekti i kėtij sezoni turistik do tė jetė imediat. Pėr shumėkė nė Shqipėri do tė zbulohet se turizmi mund tė shndėrrohet nė degėn kyēe tė ekonomisė. Pėr shumėkė do tė jetė zbulim, gjithashtu, se peshėn mė tė madhe turistike nuk do ta kenė gjermanėt a anglezėt, e posaēėrisht i ashtuquajturi turizėm i lartė, por ai i kosovarėve dhe shqiptarėve tė Maqedonisė, si dhe tė diasporave tė tyre, me atė fuqi blerėse qė e kanė. Ndėrkaq, pėr tė gjithė ata qė kanė dyshuar nė arsyeshmėrinė e rrugės mė tė mirė me Kosovėn, do tė kenė kuptuar se kjo rrugė duhej tė ekzistonte jo nesėr, por pardje. Dhe se do ta shpaguante veten. Shqipėria e Kosova nuk do tė shkėmbejnė uranium mes vete, pėrkundėr ndonjė premtimi parazgjedhor tė ndonjė partie, por njerėz e mallra tė rėndomtė. Por, mė duket se disa prej efekteve do tė vijnė mė vonė. Pėr dallim prej enklavės shqiptare tė Ulqinit, ku efekti i turizmit tė kosovarėve ishte pak a shumė ai i iluminizmit shqiptar te njė popullatė qė shkonte drejt asimilimit, shndėrrimi i Shqipėrisė nė pikėn e fortė turistike tė sė ardhmes do tė ketė ndikim tjetėr nė marrėdhėniet mes nesh. Hiē lehtėsinė e tė komunikuarit nė njė gjuhė, ky vit ka qenė me tė vėrtetė anashkalim i faktorit etnik: hotelet private tė Durrėsit e tė Sarandės nuk i kanė pritur kosovarėt pse janė "vėllezėr kosovarė", por pse kanė pasur mjaft euro pėr tė paguar. Anasjelltas, kosovarėt nuk janė drejtuar nėpėr dhiaret e veriut tė Shqipėrisė pėr tė arritur nė Durrės pėr shkak tė tė pushuarit nė "plazhe etnike", por sepse ēdo variant tjetėr ishte edhe mė i shtrenjtė e edhe mė i pasigurt. Fjala interes, e cila ka munguar nė marrėdhėniet mes Kosovės dhe Shqipėrisė, pėrnjėherė ka dalė nė sipėrfaqe. Dhe kėtė e bėnė qytetarėt e dy vendeve, jo ndonjė ideologji a sistem qeverisjeje. Dhe, ky ėshtė vetėm fillimi i definimit tė konceptit tė interesave mes dy vendeve.
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 8. #8
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Plotesisht e drejte dhe e thene ne menyre mese objektive. Klienti ne bote eshte mbret dhe duhet konsideruar si i tille, ne te kunderten shkon te konkurenca dhe nuk kthehet me. Vetm lidhja e interesave do te bejne lidhjen dhe bashkimin natyral te Kosoves me Shqiperine, poltikat ekonomike qe do te shkojne ne kete senc e jo demagogjite "patriotike" qe njerezve u eshte lodhur koka duke i degjuar. Neser populli shqiptar ska pse te blej prodhimet buqesore nga Greku e maqedonasi, por mund ti lej ato prodhime qe behen ne fushat e Kosoves dhe keshtu favorizohet prodhimi vendas, nqs kemi mundesine pse mos te punojme per njeri tjetrin dhe te shpenzojme te njeri tjetri po ta bejme kete per boten?! Nqs kjo metode nuk prek lirine e askujt dhe favorizon zhvillimin e Kosoves dhe te Shqiperise pse jo!
  Pershendetje
  Just God Can Judge Me

 9. #9
  Ekonomist
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk mjafton te jesh ne breg te detit per te zhvilluar turizmin.Per mendimin tim turizmi dhe per nja 50 vjet te tjera nuk do te zhvillohet.Dhe ja perse:

  -Shqiperia nuk ka nje rend dhe rregull publik.Njerezit qellohen e vriten me kallashnikove ne mes te dites e policia thote qe vrasesi per motive te dobeta u largua ne drejtim te paditur..

  -Mungese totale e infrastruktures.E ashtuquajtura autostrade,si pasoje e grabitjes se fondeve te dhena nga banka Boterore eshte katandisur si rruge fshati.Firmat fantazme qe grabiten tenderat e ndane miliardat me Nanon nuk kane detyrim mirembajtjen e saj.Kush do ta mirembaje.Turistet thone:Pse duhet te shkaterroj makinen neper Shqiperi???

  -Udhetimet per ne Shqiperi kane ēmime skandaloze,kjo si pasoje e mafiozeve te cilet kane monopolizuar ne menyre mafioze kete fushe e vene ēmime ne akordance.Eshte skandal kur mendon qe nje udhetim me traget nga Bari ne Igumenice kushton 20EURO dhe nga Bari ne Durres 70EURO.Nje bilete makine per ne Igumenice kushton 24EURO ndersa per ne Durres 80EURO

  -Te huajt qe hyjne ne Shqiperi duhet te pagojne 40 $ qeverise se Fatos Nanos

  -Makinat detyrohen te pagojne qindra dollare sigurim ne muaj (sigurim i thenēin)

  -Uji ne shqiperi mungon.Eshte kushti kryesor i higjenes

  -Mungon elektriku.Skandal...

  -Etj..etj...................
  SHQIPNIA E SHQIPTARVE.................

 10. #10
  Ekonomist
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  144
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kjo vjen si pasoje e faktit qe pronaret e hoteleve ne shqiperi nuk jane biznesmene por tregtare droge,kontrabandiste,skafiste ose shfrytezues prostitucioni.
  SHQIPNIA E SHQIPTARVE.................

 11. #11
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime
  Gjendem ne durez dhe ende jam duke e formuar mendimin tim per veren e ketije viti. po shoh shume gjera kane ndryshuar.
  Ka shume per tu thene , do te ishte mire qe te gjithe te thone mendimin e tyre.

 12. #12
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  44
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Durresi eshte mbushur plot me kosovare dhe maqedonas. Me kane thene qe vazhdojne me besnikeri xhiron e famshme te plazhit.
  Sa per plazh kam pershtypjen se s'ia vlen me, pa u pastruar jo njehere

 13. #13
  I Djathtė
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  713
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Ke absolutisht te drejte.

  Shto vetem:

  Cmimet e hoteleve dhe te ushqimit

  Mungesa e aktiviteteve te lira (turisti nuk do vetem diell e uje)

  Gjendjen e spitaleve ( kur te vijne mijera turiste do te ndodhe qe dikush dhe te semuret)
  Por sot, Shqypni, pa m'thuej si je?

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Anėtarėsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime

  Turizem ne forme Zbori

  Midis qindra e mijera formave te ndryshme te turizmit eshte edhe ai ne forme Zbori qe e ben kur te duash ne cdo cep te shqiperise.

 15. #15
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Mire eshte qe te kritikohet, dhe me te drejte ka shume gjera qe nuk shkojne, po qe vetem te ankohesh gjithe diten ( dhe pse ka gjera qe nuk shkojne ne turizmin shqiptar) nuk me duket interesante si llogjike.
  Nuk mund te thuhet qe turizmi sdo te zhvillohet edhe per 50 vjet ne Shqiperi kur ēdo muaj ndertohen hotele , shtepi , restorante, bare...me qellim turizmin. Infrastuktura eshte larg asaj te vendeve evropiane po ka meriten te permiresohet dita dites.
  Taksa per te huajt turiste nuk merren me ne Shqiperi ne hyrje te doganave ( dhe kjo eshte vere per te favorizuar turizmin).
  Makinat paguajne 1 dollare dita per sigurimin dhe kjo nuk eshte katastrofike se aq kushton vetem 30 min parking ne nje qytet perendimor.
  Nuk eshte mire qe dhe ne nje teme qe hapet se si duhet folur mire per shqiperine te vini e te nxirrni helmin qe keni perbrenda ketu!! Te pakten mesoni te flisni dhe per gjera pozitive pasi perndryshe sju beson me njeri per ato qe thoni.
  Kam shkuar ne shqiperi pothuajse ēdo 3 muaj dhe gjithmone ka permiresime ne menyre te habiteshme, dhe pse prape kam nje thes me kritika se jetoj ne perendim, po jam i detyruar te pranoj se aty ka shume njerez qe punojn, dhe mesojne ne nje periudhe kohe shume te shkurter profesione te ndryshme.
  Shqiperia do te jete me te vertete nje destinacion i vertete dhe per pererendimoret e ne jo me shume se 10 vite. Ky eshte mendimi im
  Peshendetje
  Just God Can Judge Me

 16. #16
  i pavarur
  Anėtarėsuar
  03-07-2002
  Vendndodhja
  EU
  Postime
  513
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Plazhi me te vertete ka zona qe nuk pastrohet, po po te vesh re ne te gjitha plazhet private nuk ka probleme me pastertine.
  Plazhi i Durresit ku ka qene hotel Adriatiku nuk njihet me nga ndertimet, eshte ber qytet me vete, dhe per mendimin tim ka dyndje te madhe ndertimesh e popullsie.
  Me interesant ne ate zone duket shkembi i kavajes deri te mali i robit ( dhe pse popullsia aty eshte shtuar jashte mase me duket ndertimet jane bere me ne harmoni me natyren ).
  Konkurenca do te filloje te rrise cilesine per mendimin tim e ndoshta do te uli disi ēmimet qe per momentin duken jane teper te larta per nje vend me ekonomi ( te pakten zyrtare ) si Shqiperia. Megjithese nuk duhet harruar qe jane biznese qe funksionojne vetem 4 ose 5 muaj ne vit dhe ēmimet nuk mund te jene njesoj si ne nje qytet ku punohet gjate gjithe vitit.
  Just God Can Judge Me

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e peshkatari
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Vendndodhja
  Anonim
  Mosha
  55
  Postime
  103
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me falni po Shteti nderton gje politika Turizmi dhe me duket se ka nje Ministri Turizmi. Une mendoj se ne drejtim te mikpritjes se turisteve ka pasur permisime nga viti ne vit por vetem ne shkallen e turizmit familjar ndersa nga politikat e shtetit jo. Sepse po te shikojme pastertine si ne det dhe ne toke vlen per te deshiruar per te mos thene qe eshte e tmershme,flas per Durresin qe ndoshta ka dhe numerin me te madh te turistave. Gjithashtu une jam i mendimit se mungon dhe kultura e sherbimit ne te gjitha lokalet qofshin keto edhe te nje niveli te larte ne dukje. Githashtu infrastruktura vlen per te deshiruar, pa futur sigurine fizike apo kulturen e Policeve. Gjithashtu per nje vend qe kerkon te rise numerin e turisteve duhet qe te kete pa tjeter dhe ēmime stimuluese, sepse dihet qe gjithsekush shef fillimisht xhepin,dhe po shihet se ēmimet ne i kemi me te larta per momentin atehere turistet do te marin drejtime per ku ju del me mire dhe lire. Pra gjithe kete kosto duhet ta perballoj turisti si Shqipetar dhe ai i huaj. Per sa kohe nuk do te ndihet dora dhe e shtetit turizmi do te ngele ne keto nivele qe po shohim.
  instruktori

 18. #18
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  Andi Bushati

  Me shpinen nga deti

  Nje bum turistik. Qe kerkon perpunimin e nje strategjie te re. Qe te mos tentoje vetem sjelljen e pushuesve ne brigjet shqiptare, por mbi te gjitha klimen e nevojshme per rikthimin e tyre

  nga Andi Bushati

  Nje vajze me shikim te tretur nga deti, e cila mban te hedhur pas shpines nje cope te gjate te kuqe, qe mund ta maresh edhe si shall, por edhe si flamur, eshte shfaqur qe prej fillimit te veres ne mbare mediat shqiptare. Ne te djathte te saj, nje mbishkrim i dukshem me te kuqe i uron te gjitheve: "Pushime te mbara". Poshte kembeve te hijshme te vajzes dallohet sigla e ministrise se Rregullimit te Territorit dhe Turizmit. Eshte hera e pare qe ne Shqiperi ka kaq shume publicitet per turizmin vendas. Ne prag te kesaj stine, qeveria shqiptare aprovoi nje fond prej 70 milione lekesh per te propaganduar mrekullite e natyres shqiptare. Vete ministri paraardhes i Turizmit, drejtperdrejt nen kujdesin e ish kryeministrit Pandeli Majko, organizoi karvane turistiko- mediatike ne disa pika te vendit. Madje edhe ne Kosove e Maqedoni. Me siguri qeveria ishte pergatitur kete vit per nje vershim pushimtaresh kryesisht ne viset bregdetare te vendit. Me aq mundesi sa ka Shqiperia, infrastukrura ne nje fare menyre ishte pergatitur. Tashme shume rruge, si ato qe te cojne drejt bregdetit jugor, si ato qe te cojne drejt Pogradecit apo Shengjinit, jane permiresuar ndjeshem ne krahasim edhe me nje vit me pare. Siguria ne vend eshte shtuar. Investimet private jane permiresuar nga viti ne vit. Po t'u shtosh ketyre propaganden e zellshme qe eshte bere ne Kosove, sidomos permes ekranit te RTK, si dhe pamundesise qe kane pushuesit kosovare per te udhetuar jashte vendit te tyre, kjo vere parashikohej vertet te ishte e mbare. Rezultatet nuk vonuan. Shifra te peraferta flasin per gati 150 mije emigrante shqiptare qe jane kthyer te kalojne pushimet ne vendin e tyre. Fakti i bllokimit te Kapshtices dhe Kakavijes si asnjehere tjeter flet deri diku per kete dyndje. Por, ajo qe eshte me e rendesishmja ka qene prurja e pushimtareve nga Kosova. Statistikat flasin per rreth 500 mije pushues qe kane vershuar drejt Shqiperise. Mjafton nje llogari e perafert per te rrokur permasat e ketij bumi. Sikur me 600- 700 mije te ardhurit e kesaj vere te benim nje llogari te thjeshte, rezultati do te ishte impresionues. Nese secili prej tyre do te shpenzonte ne Shqiperi rreth 10 euro ne dite, per nje qendrim mesatar prej 10 ditesh, brenda kesaj kohe do te perftoheshin afro 60-70 milione euro. Kuptohet se sa e rendesishme eshte nje gje e tille per rritjen e konsumit vendas. Kuptohet se c'rol mund te luaje ky bum ne ekonomine tone, GDP-ja vjetore e se ciles eshte dicka me shume se 3.3 miliard euro.

  Pikerisht se kishte kapur risine e ketij shkembimi te ndersjellte, midis kosovareve qe blejne dhe shqiptareve qe shesin, botuesi kosovar Veton Suroi, fliste pak jave me pare per nje ptatforme te re ne marredheniet mbareshqiptare, ate qe po zevendeson vllazerimin etnik me interesin reciprok. E ky eshte vetem fillimi, konkludonte Surroi.

  Por qe ky start te jete vertet i mbare nevojitet tjeter gje. Jo rralle, ardhja e turisteve shqipefoles eshte shoqeruar me probleme. Nuk jane te pakte rastet kur makina me targa te Pejes, Prizrenit e Prishtines ndalohen e gjobiten ne menyre arbitrare nga policia. Nuk jane te rralla rastet kur ata priten ne pikat tona kufitare nga punonjes qe ngjajne me mercenare e qe te lene per pese euro te presesh me ore pa e kaluar traun e doganes.

  Nuk jane po ashtu te rralla rastet kur tregtare ambulante i ngrene artificialisht cmimet, pa ashtu si edhe pronaret e dhomave apo te hoteleve. Eshte e vertete qe keta te fundit do te aplikojne tarifat qe deshirojne. Eshte e vertete qe cmimet e tyre do te levizin sipas mekanizmit te perbotshem te kerkese- ofertes. Askush nuk mund te nderhyje ne zgjedhjet e tyre. Dhe problemi realisht nuk qendron tek ta. Por rastet e mesiperme jane vetem disa shembuj qe tregojne se prej tani, me turizmin, duhet ndjekur nje politike e ndryshme. Qe pikesepari duhet te krijoje nje klime te re. Jo ate te spekulimit dhe te fitimit sot per sot. Por ate te venies se tulles se pare drejt nje investimi afatgjate. Pikerisht per kete, strategjia e ndjekur deri me tani, ne mos do ndryshuar, sepaku duhet retushuar. Perpara se te perpiqet te demonstroje jashte dhe brenda kufijve mundesite qe ofrojne zonat turistike shqiptare, organizmat shteterore duhet te perpiqen te sensibilizoje ambientin vendas per nje mentalitet te ri dhe nje sjellje te re, ndaj kujdo qe vjen te shpenzoje ne Shqiperi. Ndaj vajza e hijshme qe shihte nga deti, nuk ka pse te mos kthehet tani per t'u buzeqeshur te ardhurve. Per t'u treguar se ne kete vend jane te mirepritur dhe gjithcka eshte ne sherbim te tyre. Kjo eshte sfida e domosdoshme per te mbajtur dhe shumuar ata turiste, qe kete vit zgjodhen te pushojne ne Shqiperi.

 19. #19
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  44
  Postime
  919
  Faleminderit
  0
  15 falenderime nė 15 postime

  Garip Troci

  Ne bregdetin e Durresit dhe te Kavajes mund te vesh re vetem disa cadra te ngritura dhe pak njerez qe levizin ne te. Plazhistet kane perfunduar sezonin e radhes me kujtime te mira dhe pakenaqesi. Mbetjet urbane me shqetesuese dhe uji jo i paster, ndersa sherbimi ka qene i nivelit te kenaqshem.

  Durres- Zona e plazhit trishtohet nga braktisja e pushuesve. Kosovaret jane me te shumtit qe kane perfunduar sezonin, ndersa kane mbetur me cadrat ngritur vetem zyrtaret e pushtetit vendor dhe administrata e ndonje ministrie. Vete plazhistet ne largim jane shprehur se kushtet e ndenjes dhe te gatimit kane qene te mira, cmimet goxha te kripura, por keto do te perballoheshin pa probleme nese rera dhe uji do te ishin me te paster. Nga Durresi ne Kavaje shtepite dhe hotelet kane qene te mbipopulluara, por infrastruktura ka lene per te deshiruar, cka sipas drejtuesve te dy bashkive eshte nje detyre per viti e ardhshem.

  Kosovaret, frekuentuesit me te shumte

  Kete vit, me shume se cdo vit tjeter, frekuentimi i plazhit qe nga Ura e Dajlanit deri ne Karpen te Kavajes ka qene jo i zakonshem. Sidomos prezenca e kosovareve qe jetojne ne Perendim dhe atyre qe jane me familjet e tyre ne Kosove ka qene e dukshme. Pervec hoteleve me emer si "Florida" e "Egnatia", ata jane akomoduar dhe ne shtepite private ne zonen e plazhit, sidomos ne ate te hekurudhes se Ilirise, Shkembi i Kavajes e te Golemit. Ne qofte se ne vitin e kaluar sipas disa statistikave te peraferta flitej per 70 mije kosovare te ardhur ne zonen e plazhit te Duresit, deri ne kufirin natyror te tij me Kavajen, kete vit mendohet per tre here me shume. Kryebashkiaku Miri Hoti thote se nuk ishin te pergatitur per je fluks te tille. Gjithsesi, rendi ne rremujen gazmore te plazhit ka qene ne nivelin e kenaqshem dhe ne saj te planeve konkrete e te detajuara te policise se Durresit e asaj te Kavajes. Edhe ne Spille, pervec policise se rendit per t'u ardhur ne ndihme pushuesve u instalua sherbimi i policise rrugore. Nje postbllok i levizshem 24 ore operoi ne zonen e Golemit.

  Cmimet te kripura, kushtet jo komode

  Pronaret e hoteleve dhe te bar-restoranteve, por edhe te shtepive private, ne saje te ketij fluksi te madh te pushuesve moren fitime te kenaqshme, por edhe konkurenca midis tyre levizi ne nivele te reja. Edmond Murrizi, pronar i hotel restorant "Edi" ne Golem, tregon per "KJ" se per 15 dite nje pushues ne fshatin turistik qiraja i kushtonte deri ne 50 mije leke te reja. Kurse ne motele qiraja arriti 40 mije leke te reja e ish-kabinat 20-25 mije leke te reja. Ne Golem fshat ne shtepite private qiraja ishte me e ulet, nga 15 mije deri ne 20 mije leke te reja. Vetem nje dreke me 4 veta kishte nje kosto deri ne 50 mije leke te vjetra. Me te preferuara per pushuesit ishin pjatancat e peshkut q-_onaret e ketyre restoranteve e sillnin nga Divjaka, apo deti Jon, sidomos nga Saranda ku kete vit pushuan dhe personat VIP te politikes, por edhe te letersise e te artit. Edhe hotel-restorant "Edi", tregon Mondi qe ka mbaruar per gjermanisht, eshte frekuestuar vitet e kaluara, por dhe kete vit nga VIP-at qe nga Ilir Meta, Luan Rama e deri tek avokati i mirenjohur Spartak Ngjela dhe kreu i ballit Shpetim Rroqi. Madje ketu pushonte dhe Teodor Keko qe vdiq para pak ditesh. Ish-presidenti Meidani, thote Mondi, preferonte hotel-restorant me 4 yje "Pameba". Rera ka qene e paster ashtu dhe deti, shton ai, ne kete zone te preferuar te Golemit, por mungesa e infrastruktures rrugore, pastertia i mbajne ende larg turistet e huaj. Eshte paradoks i madh qe ne plazhin e Durresit prej Ures se Dajlanit, deri ne Iliria, te mos kete tualete publike. Dhe ato te ish-komunales jane zaptuar nga disa te forte. Me te drejte nje avokat nga Golemi thoshte se "boll mire e kena kalu me pranine e plehrave dhe mbetjeve urbane, qe ta prishin boll terezine e pushimit". "Por kjo vitin e ardhshem mund te ule fluksin e kosovareve qe erdhen te pushojne kete vere ne Durres", thote kreu i bashkise se Kavajes Islam Veliu. Papastertia eshte e theksuar, shton ai, megjithese pronaret e 200 hoteleve e paguajne taksen e pastrimit. Ai eshte dhe kunder pranise se dukshme te policise ne zonat e plazhit dhe kerkon zevendesimin e tyre ne keto zona me agjente krimesh civile, sic i ka Perendimi. Sigurisht mungesa e infrastruktures rrugore, por edhe disiplinimi i rrjetit te ujerave te zeza nepermjet punimeve inxhinierike para se te ndertohen vilat, plehrat etj, mbeten mesazhe per nje pune te organizuar ne strategjine e zhvillimit te turizmit ne Durres e Kavaje per vitin qe vjen e me pas. E qe tani kur kane mbetur tek-tuk vetem ndonje cader ku pushojne e meditojne mysafiret e fundit qe jane me shume kosovare e zyrtare te pushtetit vendor, deri ne ministrite per keto mangesi jo te vogel duhet menduar seriozisht.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e armando2001
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Toronto, Kanada
  Mosha
  42
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Turizmi ne nje shkalle te dukshme dhe qe te ndihmoje ndjeshem ekonomine, nuk mund te ndertohet kurre sipas qefeve pa plan te individeve apo organizmave te ndryshem.

  Per me teper, ne nje vend si Shqiperia ku mungon pothuajse teresisht struktura e mirefillte e mikpritjes turistike, si dhe eshte joekzistente infrastruktura mbeshtetese, lenia e zhvillimit turistik ne parametra sporadike e te pakontrolluara mund te jene fatale. Nje shembull i mire per te pasqyruar kete "fatalitet" eshte bregdeti i Durresit qe sa vjen e kthehet ne dicka qe gjithcka mund te quhet por ama, "turistik" nuk mund te quhet.

  Zhvillimi i nje turizmi modern dhe te mbeshtetur ne kohe(sustainable tourism) kerkon nje strategji kombetare zhvillimi ose sic mund ta quajme thjesht nje"Masterplan turizmi"

  Faktikisht nje masterplan i tille i detajuar e modern hartuar nga GTZ-ja ekziston tashme prej disa vitesh, madje i eshte paraqitur me kohe Qeverive Shqiptare, e megjithate nuk verehet asnje perpjekje nga keto te fundit per te zbatuar qofte edhe disa pika kryesore te tij , qe mund te sherbejne si themelet e zhvillimit te nje sektori turistik modern ne vend.

  Duket se eshte ne interes te nje pjese te pushtetareve ta mbajne peng zhvillimin e turizmit shqiptar, per te evituar konkurrencen qe ndoshta mund te sillte falimentimin e shume objekteve turistike qe jane ndertuar nga parate e pista te ketyre pushtetarve dhe qe ne gjendjen e sotme te turizmit shqiptar gezojne ekskluzivitet dhe fitime te majme.  Persa i perket asaj qe permendi dikush ketu per kushtet qe ofrojne hotelet ne Shqiperi, mund te them se nuk jam aspak dakord me mendimin se ato jane me poshte se hotelet me te njejtat yje ne Itali, Spanje, France etj

  Perkundrazi hotelet ne Shqiperi ofrojne shpeshhere kushte shume me te mira se objekte te te njejtin nivel ne keto vende.(sigurisht flasim per hotele me 2deri 3 yje jo per hotele luksi) Kete e them nga reagimi i te huajve dhe nga eksperienca e personave shqiptar qe kane udhetuar dhe ndenjur ne hotele te ndryshme neper keto vende.

  Cmimet jam dakord qe jane te larta sidomos krahasuar me nivelin ekonomik te vendit ne pergjithei e sherbimit ne keto hotele qe shpesh le mjaft per te deshiruar ne vecanti. Keto cmime jane relativisht te larta edhe ne krahasim me vendet fqinje me nje sektor hotelerie mjaft te konsoliduar si ne kushtet fizike qe ofrojne per akomodim po ashtu edhe ne nivelin e sherbimeve.

  Per sa kohe qe qeverite do te vazhdojne te ndjekin nje politike mosperfillse dhe te mbeshtesin zhvillimet sporadike ne turizem, zor se do te kemi permiresim, per te mos thene se do te kemi keqsim te gjendjes. Prandaj duhet qe qeveria te nxjerre Masterplanin e pluherosur nga syrtaret ku e ka harruar dhe te filloje te mendoje e veproje konkretisht per zbatimin e kesaj strategjie ne shkalle kombetare.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga armando2001 : 14-09-2002 mė 14:48
  Live and let live!

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 17-01-2013, 11:29
 2. Tahiraj: Rrefime mbi luften ne Kosove
  Nga Kuksjan_forever nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 09-11-2010, 13:42
 3. Kryepeshkopi Anastas ende pret nėnshtetėsinė shqiptare
  Nga Arrnubi nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 130
  Postimi i Fundit: 19-08-2009, 07:39
 4. Bashkim Gazidede prononcohet nė media pėr ish-detyrėn si kreu i SHIK
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-11-2006, 12:17
 5. Beratasit dhe ēifutėt
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •