Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e ALBA
    Anėtarėsuar
    21-05-2002
    Vendndodhja
    Gjermani (Dortmund)
    Postime
    2,609

    Question Sot me ndodhi dicka e pabesushme qe me ka ngelur ne mendje !

    Kam 1 jave qe kam filluar praktiken ne nje azyle pleqsh . Aty bej praktiken , konsultohem me pleqt per ndonje hall qe kan , ose i lexoj ndonje reviste apo liber , per t'ju kaluar kohen .
    Dje shkova ne nje dhome te nje plake rreth te 70tave , ku kisha shume muhabet , dhe e respektoja sepse me donte dhe me respektonte jasht mase .Sa me pa , qeshi dhe me thirri :
    Hajde engeli im se do te tregoj dicka , dhe shikonte nga ora dhe nga dera , nje shikim te fiksuar . Fillova te bisedoj me te , ku dhe kisha kthyer shpinen nga dera . Ajo kishte fiksuar syte nga dera , dhe po me thoshte se me ke zene rezen , me kan ardhur te me marrin prindet e mij . Dhe shikonte oren . Me tha kalo nga krahu tjeter se po qesh me prinderit . Mendova se i ka ikur truri . Me pyeti se apo i shoh dhe une prinderit e saj , sepse jane tek dera dhe po me presin . I thashe : prinderit e tuj kan vdekur ka kohe . Jo me tha , ato jetojn , une i shikoj , jane tek dera . U habita , sepse e njihja se ajo grua ishte shume e zgjuar , dhe per nje dite ti iki truri u habita . Kur doja te dilja nga dhoma , me pushtoi fort ne krahet e saj , me puthi dhe me tha , lamtumire engeli im , se nuk te shoh me , dhe ju mbushen syte me lot . Me erdhi shume keq , fillova dhe une te qaja , dhe me ngeli mendja tek ajo gjithe diten . Sot kur shkova , me thane se kishte vdekur 1 ore mbasi kisha ikur une , dhe syte i kishte te hapura , me shikim nga dera .
    Kjo ngjarje me ka bere pershtypje shume , dhe me ka ngelur ne mendje .

    Di dikush nga ju te me thote , se mund te jete e vertet nje dicka e tille , qe ajo vertet te kete shikuar prinderit e saj , si hije , apo eshte dicka qe ju ka fiksuar ne momentin e vdekjes ?

    Alba
    "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
    .

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Te them te drejten nuk e di, por besoj se mbase i ka pare me te vertete.
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    ooohhh-MY-god!!!...me eshte rengjethur mishi..
    Kam degjuar qe ka njerez qe munden ta kuptojne kur ju vjen momenti per te vdekur. Mbaj mend nje shok na kishte then qe diten qe i vdiq gjyshja kishte kerkuar te gjith te vinin tek dhoma e saj, i puthti te gjith dhe pastaj ju tha te dilnin nga dhoma duke kriuar nje ambjent sikur ju thoshte lamtumire or something. Mbas pak kur kishte vajtur mamaja e tij ne dhome e gjeti te vdekur dhe si tha ai e kishte fytyren duke qeshur...(ndoshta na i tha te na friksonte, i dont know..)

    Kjo plaka qe po thua ti tani siduket i ka dashur shume prinderit, dhe ndoshta ne ate moment thjesht ka qene imagjinata e saj sikur i shikonte nga qe dicka i thoshte qe shpejt do "takohet" me ta.


    ps. te isha une ne vendin tend do kisha dal nga dhoma me ulerima

  4. #4
    Warranted Maska e Qerim
    Anėtarėsuar
    06-12-2003
    Vendndodhja
    Home
    Postime
    1,641

    Arrow Salve

    Pse nuk e pyesni veten me mire, qe pse kjo gje ndodh vetem tek te moshuarit ??
    Ky fenomen eshte i vertete dhe per mendimin tim shkaktohet sepse i moshuari krijon nje "vetvrasje" psiqike.Nuk ha me, nuk pi ,pershtatet me idene e vdekjes ,bile e pret me padurim ate. Sa per ate qe ka pare "prinderit e saj" te dera ,keto jane halucinacione dhe shkaktohen sic permenda me pare nga hipoglicemia, pra nga te pangrenet.
    Kam njohur dikur nje grua te moshuar qe po shikonte me syte e saj te birin qe po tretej per shkakt te kancerit. 2 jave para se te vdiste i biri ,ajo vdiq.
    Pra ketu per mendimin tim nuk ka asgje paranormale.

  5. #5
    Sami Frasheri Maska e Arrnubi
    Anėtarėsuar
    19-07-2003
    Vendndodhja
    dynja
    Postime
    741
    Alba mos i ke treguar foto e tua moj me ato fantazmat qe ke paraqitur ne forum (lol)
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=33758
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Arrnubi : 07-05-2004 mė 16:15

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e dallandyshe
    Anėtarėsuar
    23-02-2004
    Vendndodhja
    ne bina te ullirit
    Postime
    144
    Citim Postuar mė parė nga FierAlda143
    ooohhh-MY-god!!!...me eshte rengjethur mishi..
    ...(ndoshta na i tha te na friksonte, i dont know..)


    Eshte me se e vertete kjo.
    PO nje raste pak a shum si alba me ka ndodhur mua, kur komshija ime me thirri, pasi femijet e saj i kishte large dhe plaku i saj po vdiste, kam qene e vogel thon qe femijet nuk i besojne gjerave te tilla, te frikshme. Gjith naten e kalova me te, duke degjuar qe plaku per tere naten ka bisduar duke permendur emrat sic me thoshte ajo te gjithe te vdekur me shume permende nenen e tij . mbase mua nuk me bente pershtypje ne ato momente te agonise se plakut pasi me dukej sikur degjoja nje bisede te zakonshme qe vinte nga dhoma tjeter. Por biseden e shoqeronte me renkime, dhe te bertitura se di por ky njeri kishte nje jave qe nuk fliste e as dallonte njeri ndersa naten e fundit kishte gjith kete force per te folur.
    Vetem tani qe e kujtoj grahmen e tij te fundit me drridhet mishi, nuk mund ta tregoj. Ne mengjes heret i doli shpirti. E pashe dhe komshijen tek i mbylli syte per here te fundit.

  7. #7
    Jeta eshte 1 Enderr...... Maska e stalion
    Anėtarėsuar
    10-03-2004
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    74
    ALBA... e kuptoj se si ndihesh,dhe me vjen shume keq qe te paska ndodhur ty... por ajo plaka paska qene zemer mire,lumi ajo, paska bere mire gjithe jeten,shpirti i asaj paska shkuar ne haven.........

  8. #8
    Larguar Maska e lone_star
    Anėtarėsuar
    13-08-2003
    Vendndodhja
    Houston, TX
    Postime
    222
    Alba mu be mishi puckurriza puckurriza kur e lexova. Shume interesante.
    Thone qe njerezit para se te vedsin shohin shume halucinacione. Sidoqofte po te me kishte ndodhur mua do ta gdhija nja tre net pa gjume. Me kujtohet kur me vdiq gjyshja qe desh shkallova.
    Shpresoj te kete vajtur ne parajse ajo plaka...

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anėtarėsuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Alba!!!Me ka bere pershtypje te vecante personi yt!!!Do te thuash perse?Qe ajo grua te ka thene se je nje engjell!!!!Me vjen mire qe ekzistojne njerez te mrekullueshem si ty!!!Pothuajse te gjithe njerezit para se te vdesin e ndjejne!!!Dhe njeriu i pare qe ju del para syve eshte Nena!!!!!Te uroj te mbetesh e tille gjithmone!!!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    jane shume gjera te pashpjegueshme po ato jane aty dhe te bejne ti besosh apo mos ti bresosh ; te tregoj dhe une dicka ; nje shoku im me ka vdekur ne krahet e mi dhe vdekja e tij isahte kaq e papritur saqe na trembi te gjitheve ; ai ish shume i shendetshme dhe nuk vuanta nga asnje semundje po vdiq ama ; nuk i ben autopsine dhe nuk u mor vesh kurre arsyeja se pse vdiq ;po nejse ; KY DJALE PARA SE TE JIPTE SHPIRT U GJUNJEZUA DHE UNI KOKEN SIKUR DO LUTEJ ; PERSHPERITI DISA FJALE QE NUK I MORA VESH KURRE EDHE PSE ISHA AFER TIJ ; I FOLA E TUNDA DHE U TREMBA ; PASI FOLI PER PAK ZGJATI DUART DHE ASHTU I GJUNJEZUAR SIC ISHTE DUKE NGRITUR DUART RA SE PRAPTRHI DHE NE ATE MOMENT FILLOI TE RENKONTE KAQ DHIMBSHEM SAQE MU RENQETH TRUPI DHE I BIJA NE FYTYRE DHE KERKOJA TE PERMENDEJ ; TRUPI JU BE KREJT I ZI STER DHE NXIRTE NJE AFSH NGA GOJA SIKUR DICKA NE TRUPIN E TIJ PO DIGJEJ ; E CTE BEJA UNE ; BERA PAK A SHUME NJE FRYMEMARJE ARTIFICIALE TE AI PO TASHME AI KISH VDEKE ; PARA 1 VITI I KISH VDEKE BABNA DHE MBAS 2 MUAJSH I VDIQ MOTRA ; DUA TE THEKSOJ QE AI ISHTE SHUME I VECANTE ; KUR VDES DIKUSH THONE QE FILANI ISH I MIRE E TE TJERA POR KY NJERI ISH TEPER PO TEPER I MIRE ; KY NUK ISH NONJE FETAR DHE NUK DINTE SHUME RRETH ZOTIT POR KY ISH ME TE VERTETE SHUME NJERI I MIRE ; KY FLISTE PAK BUZEQESHTE KURDOHERE TE PERKRAHTE DHE DEGJONTE SHUME TE TJERT ; PER AQ SA E NJOHA NUK SHAU KURRE DHE NUK U ZU ME ASNJE ; AI NJERI ISH NJE SHEMBULL DHE DALLONTE NGA TE TJERT ; U BENE 4 VJET QEW KA VDEKE PO UNE ENDE SHKOJ DHE E TAKOJ TE VARRI I TIJ ; PRA ESHTE VDEKJE E CUDITSHME DHE NUK KAM ZBUKLUAR ENDE SE SI QE PUYNA ; PRA THJESHT JANE POR SE JANE TE PASHPJEGUESHME NUK MUND TE MOS I BESOJME ;

  11. #11
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Interesante Alba.
    Personalisht besoj ses kur njeriu vdes, apo edhe disa momente me pare (disa njerez te pakten) kane muindesi te shohin njerezit e tyre qe kane nderruar jete, pra te shohin shpirtera pertej mundesive te rendoomta.

    Nuk jam aspak dakort me doktorin, packa se e respektoj ate profesion. Atehere si shpjegohet qe nga mungesa e ushqimeve dhe nga 'vetevrasja' ky person ishte krejt normal gjithe kete kohen e fundit, por ama 'lajthiti' vetem pak momente para se te nderronte jete??? Pastaj ti Alba nuk je e para qe tregon nje gje te tille; fenomene te tilla kane ndodhur plot.
    Po 'vdekjen klinike' si e shpjegon ti doktor, kur njeriut i pushon zemra per disa minuta rresht, shume me shume se cmund te toleroje trupi per te jetuar (mungesa e oksigjenit ne tru, etj.) dhe kthehet prap ne jete. Edhe raste te tilla ka plot, shume prej tyre ne spitale para doktoreve.
    Kam njohur nje burre (eshte rreth 38 vjet tani) i cili na ka treguar per nje rast te vdekjes kilinik. Kur ishte i vogel ai pati nje rast te tille: doktoret kujtuan se ishte i vdekur ky njeri. Kur ardhi ne jete ky tregoi se cfare kishte pare, dhe akoma e mbante mend shume mire; kishte njere qe fluturonte mbi dhomen e spitalit dhe shikonte nga larg doktoret dhe trupin e tij te shtrire. Ndihej teper i lumtur qe ishte ne ate gjendje, dhe me vone kishte pare nje drite te fuqishme, e cila me pas u shnderrua ne nje grua dhe tha qe ishte Shen Maria. Ajo i kishte thene qe e donte fort dhe i kishte thene ketij cunit qe duhet te kthehej prap atje, duke trguar trupin e tij. Ky ne ato momemnte kishte thene se nuk deshte te kthehej me atje, por aq mbante mend dhe me pas ishte 'zgjuar', pra rikthyer ne jete. Une kam punuar me kete njeri dhe ishte mese normal, dhe eshte amerikan dhe nuk ka ndonje tendence te shpike gjera apo te besoje ne superscticione apo gjera te ngjashme.

    Jo cdo gje qe shkenca nuk mundet ta shpjegoje eshte halucinancion apo jo-ekzistente o doktor dhe ju te tjeret , packa se dhe vete shkencen e studioj dhe respektoj shume.

    Tung.

  12. #12
    Heartless Maska e White_Angel
    Anėtarėsuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    eshte e vertet qe disa njerez shohin disa vegime te njerezve qe ikane dashur me shume ne jete para se te vdesin.Eshte si puna e femijeve te vegjel qe te gjitha buzeqeshjet,gugatjet dhe qarjet kur jane me dite ose em muaj i bejne sipas menyren qe ata shohin.Thone qe kur femija qesh ne gjume (flas kur eshte teper i vogel) meleqete(keshtu i qyajne engjejt e femijve) u tregojne se ka njerez qe i duan si nena ,babi gjysherit e keshtu me rradhe. po e njeta gje ndodh edhe kur qajne u tregojne se ne jete do kene shume disfata dhe te papritura te hidhura. E njeta gje ndodh dhe me te moshuarit une vete punoj ne nje institucion pleqsh dhe perdite shof ngjarje nga me te ndryshme.



    Respekte White_Angel
    O Zot per vete sdua gjė jo...por pėr prindėrit nje dhėndėr tė bukur!

  13. #13
    Dikush tha se keto gjera jane te pashpjegueshme , jo as pak , keto jane gjera natyrore qe shpjegohen shume mire nga psikologet , dhe ska perse te kemi frike .Per mendimin tim ne radhe te pare e moshuara si duket i kisht mbetur shume merak ,per arsye personale , qe ajo u mplak kaq shpet sa dhe me prindrit e saj akoma ne kete moshe i kujton shume ...

    Kjo eshte si puna e revitjes , dhe ndoth ne disa njeres per disa arsye ...Fantasia ben te mundur te shfaqen fenomene te tilla qe jane natyrore .

    Frojdi (psikolog ) perdorte te tilla teknika per te mesuar sekrete ne te pavetedishmen e njerzve , qe ti shkatronte fiksimet e keqe " qe slene njeriun rehat te kete nje jete normale

    Besoj se cdo gje ne kete jete qe do perballohemi me te , e mire apo e keqe , ka arsye dhe shpjegohet , qe keshtu te gjitha cudite sduhet te na trembin se jane gjera natyrore , qe fshehin shume arsye . Ky eshte mendimi im.
    C'do gje eshte nje gje , dhe asgjeja eshte nje gje !

    DYNJAJA pa FUND....

  14. #14
    GuEsS...? Maska e Leandra
    Anėtarėsuar
    24-10-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    185
    Kur je duke vdekur, dikush te del perpara qe te te marri, kete ma ka then gjithmone gjyshja ime.
    P.sh Kur po vdiste gjyshi im, po shikonte nga dritarja dhe u thonte femijeve(mamit dhe dajave) se po shihte vellain e tij te vdekur tek dritarja qe kishte ardhur ta mirrte me vete, dhe brenda minutave vdiq.

    Burrit te nje shoqe times i ra infrakt ne zemer, dhe kishte pare gjyshen e tij te vdekur dhe fliste me te dhe i kishte thene te kthehej prapa se nuk kishte ardhur koha akoma atij te linte boten e gjalle. Pasi doktoret e qujajten te vdekur, ai erdhi perseri ne jete.

    Cun i dajes pasi i plagos rende dhe pritej qe vdiste, dhe dhomen e spitalit para prinderve te tij ai filloi te fliste me njeri te veshur me te bardha qe vetem ai e shihte, ku nder te tjera Ai i tha qe ...kesaj radhe ishte i falur, dhe s'ishte akoma koha e tij... Cuditerisht nuk vdiq.
    Une me ty pata fillu
    vec ta bej tjetrin xheloz,
    e tash me ty jam dashuru,
    ...kjo pune me ben nervoz....

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    15-06-2004
    Vendndodhja
    Japoni Gunma ken
    Postime
    6

    car sbon vaki

    une per vete nuk besoj shume nga keto gjera , por sic thoni ju ma mbushet mendjen!!!!!!!!!!!

  16. #16
    Lady Kad Maska e gurl
    Anėtarėsuar
    29-10-2003
    Vendndodhja
    Pineal Gland
    Postime
    347
    Ne Shqipetaret jemi popull shume supersticioz ne pergjithesi dhe kerkojme me shume nga cduhet te gjejme kuptimin dhe interpretimin e dickaje qe eshte jashte fuqive tona, qofte ky racional apo jo

    Le te perpiqemi mos te jemi kaq te ceket....

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 43
    Postimi i Fundit: 22-05-2013, 16:04
  2. Si ndodhi masakra e Tivarit me1 prill 1945
    Nga CEZARND nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 12-04-2013, 14:57
  3. Popujt e zhdukur
    Nga Fatih nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 03-01-2010, 19:27
  4. T’kanė ngelur edhe pesė minuta!
    Nga Mjellma nė forumin Letėrsia shqiptare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 30-08-2004, 23:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •