Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 11 prej 11
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e bregu26
  Anėtarėsuar
  23-01-2004
  Vendndodhja
  Munih, Gjermani
  Mosha
  41
  Postime
  136
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Kanceri ne zorren e trashe!

  Pershendetje per antaret e forumit!

  Me vjen mire qe e gjeta kendin e medicines!

  Do kisha nje pyetje, nese dikush di se a ka ne Shqiperi ose ne Kosove, pacient qe bartin stoma.
  Sa eshte prezente kjo semundje ne vendet tona?
  Dhe se ku mund te marr informacione me shume ne gjuhen shqipe?

  Me respekt,
  Bregu
  isha, erdha dhe do te jem!!!

 2. #2
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Sa per informacion shqip ne internet s'besoj se ka. Kurse per libra dikush qe jeton ne Shqiperi ose Kosove mund te kete infon e nevojshem...

  Per kancer ne zorren e trashe... njoh dike qe erdhi ne Amerike, mori vesh qe kishte shqetesime me zorren e trashe dhe u operua, duke hequr nje pjese te zorres.

  Ne nje research qe bera njehere per semundjen e Chrons-it ose ulcerative colitis... mora vesh qe eshte me e perhapur ne njerezit me prejardhje nga Europa Veriore... dhe disa lloje cifutesh. Gjithashtu Chrons disease e lexova diku se zhvillohet dhe ne ata njerez qe nderrojne vendbanim... per shembull kineze/shqiptare etj. qe vijne e jetojne ne Amerike.

  Por rrotull vendeve ballkanike ku perfshihen Shqiperia dhe Kosova s'pashe te kishte prevalence te larte te Chrons-it... dhe me c'kam pare ne google etj., njerezit e bardhe europiano-veriore i kane me teper keto semundjet e zorres se trashe...

  E sheh Greqine ketu poshte? (e marr per krahasim meqe kane diete te ngjashme me tonen, kuzhine turke e gjera te tilla) Edhe pse konsumojne jo pak yndyrrna, nuk kane mortalitet te larte nga kanceri i zorres se trashe.

  Shpresoj te te jem pergjigjur sadopak...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 3. #3
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Ketu ne Yahoo Health ke info mjaft konciz per colorectal cancer... Nganjehere e perdor per referime dhe vete.

  http://health.yahoo.com/health/centers/colon_cancer/211

  Per stomat, s'di c'te te them ... s'kam degjuar per to ne Shqiperi... por edhe s'jetoj atje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angeldust : 01-05-2004 mė 22:32
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e orivlora
  Anėtarėsuar
  28-02-2004
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  35
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  kanceri ne zorren e trashe

  lol ne qofte se do hapesh faqen ne internet SEMUNDJET DHE SHENDETI DO te gj esh shume gjera per shendetrin e njeriut dhe per shume llojshmeri semundjesh une nga qe studjoj per mjekesi mund te them vetem nje dicka qe me e shumta e rasteve mundet te krijo anomalira ne zoren e trash po te hash gjthmon ushqime te thata dhe ne fillim mundet te filloj se nje kist i vogel dhe me dhimbje por duhet qe ne emrion te shkosh tek mjeku kur ndjen shqetesime ne zorren e trash dhe djegje te zorres sepse ne fazen fillestra te ketij lloj semundjeje shkkaterohet cdo gje dhe nuk e lejon te mari xhvillim me tutje byeeee
  [FONT="Arial Black"]live like you were dying[/FONT]

 5. #5
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Orivlora.... ku eshte kjo faqe ne internet qe thua?

  Ke ndonje link? Flm.

  Duhet te marresh sasi te konsiderueshme fibre, dhe sasi jo te larte yndyrrnash... Kurse po te ushqehesh me patatina(chips) gjithe diten e dites te fillojne shqetesimet e zorres se trashe... si nje shoqja ime qe jeton vetem ne konvikt ne Tirane.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angeldust : 01-05-2004 mė 22:46
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e bregu26
  Anėtarėsuar
  23-01-2004
  Vendndodhja
  Munih, Gjermani
  Mosha
  41
  Postime
  136
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Tung juve!
  Angeldust, problemi i kancerit ne zorren e trashe apo shfaqja e tij tek ne eshte shume me i madh se ajo statistika qe ke paraqitur ti.
  Nuk eshte nje semundje qe ka te bej me nacionalitet apo prejardhje, por eshte nje semundje qe kaplon c“do njer.
  Sipas nje statistike nga "kompasi i kancerit" ( karahaso: www.krebs-kompass.de/Krebsnews/article/ Darmkrebs/1077151047.html ), vetem ne Gjermani, vetem nga kjo semundje vdesin me se 30.000 persona.
  Nuk kam informacione se sa eshte e hapur kjo semundje ne USA por ma merr mendja se eshte shume, meqense amerikanet jane mbreter te ushqimeve te thata ose me yndyre (fastfood). Ndersa per ne shqiptaret, (sidomos per kosovaret) me mire mos pyet aman. Kush ne bote nuk besoj se han me keq se ne ne Kosove.
  Pse?
  Buka qe hame ne eshte gjith e trashe.
  Ne edhe supen ose pastat i hajme me buke.
  Specialiteti me i mire eshte gjeje , pitja, flija, perpeqe te ndryshme, qe jave vetem brume dhe yndyre.
  Me siguri problemi i kancerit ne zorren e trashe eshte prezent edhe ne masa te medha, po mjeket ( po flas nga pervoja) jan zero tek ne per kesi punesh.

  Vellau im, para 5-6 viteve lendonte nga gjakderdhja ne jashtqitje.
  Nga nje here aq shume, saqe i duhej te merrte gjake deri ne 400 ml.
  Diagnoza qe kishin bere mjeket ne kosove ishte: " i thata ne bark".
  Me se dy vjet te tera ka vuajtur, duke kaluar prej nje mjeku ne nje tjeter.
  Me mund ja arritem ta sillnim ne Gjermani, ku mjeku per 5 sekunda konstaktoi diagnozen. Kjo diagnoze u vertetua pastaj permes "endoskopise" dhe computertomografise.l
  Pas disa operacioneve te medha, (deri 7 ore ), dhe nje terapije kombinuese te radiorrezeve dhe terapise kimike ( e tera zgjati 1 vit) vellau u sherua.
  Nuk pat nevoj te barte stoma, se zorra vetem u shkurtua.
  Tash pas 4 viteve, erdhi perseri ketu per kontrolle dhe fatkeqsisht kanceri perseri eshte zhvilluar ne te njejtin vend.
  Meqense ai eshte i operuar, dhe ka nje doze te madhe rrezatimesh nuk egzilston me mundesija, qe zorra e trashe te mbahet perseri ashtu si ishte, po duhet te behet nje operacion, ku vellaut do ti ngjitet nje stoma.

  Si zhvillohet kanceri ne zorre dymbdhjetegishterore?

  Sipas gjitha sqarimeve qe kam marrur nga mjeket.

  Ne zorren e trashe, kohe pas kohe te c“do njeri per arsye te ndryshme zhvillohen polite te ndryshme, pelcitje te zorres se trashe, kallje apo aje te hemoroideve.
  Nese keto polite me kohe, pershkak te ushqimit te keq, ose me mire te them per shkak te nevojes shume te trashe, marin kallje, mund te jene shkaktare, qe aty te zhvillohet kanceri. Nese kanceri eshte femrore, atehere ai perhap metastazat e saja dhe zhvillohet me tutje duke infektuar prostatatat e dikur edhe vitalet tjera trupore.

  Tek ne kanceri eshte shume i perhapur, por githe ne nje stadium shume te madh, dhe me se ne shumicen e rasteve verehet shume vone, dhe nuk i dihet prejardhja.

  Verejtje:
  C“do i treti lendon nga hemoroidet.
  Nje parakujdesje tek mjeku largon mundesine e zhvillimit te shume semundje te ndryshme, si pasoj hemoroidesh apo politesh.
  Mos te tabu- lizohet zorra e trashe, se eshte njera nder pjeset me te ndieshme ne trup.

  Shembull:
  Vellau i im nuk do te behej i gjymte tere jeten, sikur mjeket mjeket te kishin bere nje endoskopie para 5 viteve.
  Ju pershendes!

  Bregu
  isha, erdha dhe do te jem!!!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e orivlora
  Anėtarėsuar
  28-02-2004
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  35
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Canceri Ne Zoren E Trash

  i nderuar angeldust nuk ka rendesi per asnje link vetem mundet te shruash SEMUNDJET DHE SHENDETI DHE DO TE HAPET NJE FAQE ME SHUMELLOJSHMERI SEMUNDJESH QE NGA INFRAKTET NE ZEMER DHE SHUMELLOJSHMERI TE CANSERITATY TEK KJO FAQE KE DHE SHUME KESHILA PER KANCERIN QE FOR,OHET NE GOJE DHE TEK DHEMBET NE VECANTI
  [FONT="Arial Black"]live like you were dying[/FONT]

 8. #8
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Orivlora... po ku te shkruaj "Semundjet dhe shendeti" mer? KU?

  Bregu26, perseri pershendetje. Me vjen vertet keq per vellain tend.

  Une nuk po them se kanceri ne zorren e trashe eshte dicka gjenetike (s'mund te perjashtojme komplet mundesine por deri tani s'di te jete vertetuar komplet dicka e tille).

  Por mbi te gjitha eshte dicka qe varet nga kultura dhe tradita kulinare e popujve te ndryshem. Fatmiresisht disa popuj kane tradita kulinare me te shendetshme dhe disa te tjere jo. Sidoqofte une nuk e di, sepse edhe studimet ne gjera te tilla ne Shqiperi mungojne, por kam pershtypjen se gatimet tradicionale shqiptare jane shume me te shendetshme nga c'kam degjuar per popuj te tjere.... jo nese ushqehesh vetem nga karroca me byrecka ne cepi i rruges kuptohet. Nese ha ushqim shtepie e kam fjalen, te gatuar nga mamate shqiptare, atehere ky eshte nje ushqim shume i shendetshem.

  Per shembull, tavat e ndryshme me zarzavate dhe mish te pjekur i kane te gjitha nutrientet duke filluar nga proteina e mishit, deri tek vitaminat dhe mineralet e zarzazateve te ndryshme. From A to Zinc kur i thone ... si ajo reklama e multivitaminave Centrum. Gjithashtu keto zarzavate plotesojne nevojat e fibres natyrore ne organizem.

  Meqe jemi tek fibra, e mbani mend ate buken e zeze, me miell te parafinuar fare, qe shisnin ne kohen e komunizmit? Asaj nuk ja kishin hequr akoma fibrat dhe vitaminen B, dhe ishte 100 here me e shendetshme se kjo qe mundohen te quajne "buke lepurushi" or whatever, qe prodhojne tani.

  Po keshtu edhe mbushja e byrekut qe ti permend nuk eshte e keqe... here mish, here presh, here kungull, here domate e qepe, gjize, kos, veze.... etj etj etj.

  Sigurisht, dieta personale, tashme qe kufijte kulturore midis popujve po zbehen, eshte nje zgjedhje individuale e cilitdo... dhe kjo ben ndryshimin perfundimtar nese do kesh zorre te shendetshme apo jo. Por doja te them se kuzhina tradicionale shqiptare nuk eshte dhe aq e keqe.

  Pershendetje
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 9. #9
  N Sync with U
  Anėtarėsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  HoNeYmOoN
  Postime
  48
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Dhe une me PCP (aka=angeldust) jam Me sa kam degju nga nje person ne familje qe studjon ne kte fushe, Gjenetika eshte gjeja kryesore qe do mendoja ne fillim. Shume here, njerezit i kane polipet qe te vegjel dhe me vone shnderrohen ne kancer te zorres se trashe.Gjithashtu PCP e ka mire kur thote qe buka ne shqiperi ka shume fiber. Dhe mungesa e fibres eshte shkak per gjakderdhje ne zorre, jo perdorimi i saj.
  Problemi ne shqiperi eshte se ne s'kemi mjete diagnostikimi. Po ashtu, s'kemi dhe regjim ushqimi. Por ushqimet e fresketa qe i kemi ne, s'i ka asnje popull ne bote.
  Mund ta kemi dhe si predisposim si popull.
  Crohn's s'te con ne kancer te zorres; Koliti po por dhe kjo me perqindje te vogel.

 10. #10
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Phencyclidine he? Ironikja eshte se kur zgjodha kete nick, kujtoja se e kisha shpikje timen origjinale.... pastaj mora vesh qe e kishin shpikur dhe te tjere para meje

  Edhe une kam lexuar pak per lidhjen midis kolitit dhe Chronsit me kancerin e zorres se trashe... se kisha nje prezantim mbi Chronsin vetem pak kohe me pare... Vetem se atje ku e gjeta une thoshte se koliti ka lidhje me kancerin deri ne nje fare perqindjeje, edhe Chronsi ka, por me nje perqindje shume me te vogel se koliti... Ndoshta kjo mund te jete shkas qe shume njerez mos e marrin fare parasysh, dhe me te drejte biles.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Postime
  29
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga orivlora
  i nderuar angeldust nuk ka rendesi per asnje link vetem mundet te shruash SEMUNDJET DHE SHENDETI DHE DO TE HAPET NJE FAQE ME SHUMELLOJSHMERI SEMUNDJESH QE NGA INFRAKTET NE ZEMER DHE SHUMELLOJSHMERI TE CANSERITATY TEK KJO FAQE KE DHE SHUME KESHILA PER KANCERIN QE FOR,OHET NE GOJE DHE TEK DHEMBET NE VECANTI

  Pershendetje Ori , jam e interesuar rreth ketij Webi per te cilin ju flisni meqe paska shume informacione ne shqip, ju lutem nese ka adrese te sakte na e shkruaj

  Duke te falenderuar ne advance

Tema tė Ngjashme

 1. Kanceri i gjirit, pse shkaktohet
  Nga s0ni nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 20-03-2010, 11:29
 2. Kanceri i qafės sė mitrės, vjen vaksina nė Shqipėri
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 26-01-2010, 19:21
 3. Kodi gjenetik i gripit. Kanceri nė pankreas. Mite mjekėsore
  Nga YlliRiaN nė forumin Mjeku pėr ju
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-02-2009, 15:32
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2009, 02:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •