Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  113 falenderime n 103 postime

  14 Vjec Dhndr

  Pamja e dyte ne Mulli
  (brenda ne mulli, dy gra presin te bluajne: zonja Tane dhe zonja Kote. Gur' i mullirit po kthenet. Duken thasete prane koshit. Zonja Kote kerkon te bluaje me pare, po Tana s'e le).

  Tana
  Cben ashtu, moj Kote?

  Kote
  S'eshte puna jote!

  Tana
  Moj, mos je e marre?
  Kam ardhe me pare.

  Kote
  S'mund te rri ketune,
  kam te tjera pune,
  po hiqu nga une!

  Tana
  C'thote kjo murtaje!

  Kote
  Ujku te te haje!

  Tana
  Tutje, moj mandate!
  Kam ardhe me nate.

  Kote
  Thuaj si te duash,
  se u' do te bluaj.

  Tana
  Nuke do te bluash,
  se u' ketu c'ruaj?

  Kote
  Ruaj millonane
  se kur te ka prane..

  Tana
  Ftu! Moj goje ndyre,
  moj turi letyre!
  C'e kam millonane?
  Kam burrene prane
  Ti ku e ke ndere,
  qe perflet te tjere?
  Po gjithe te dine:
  Harrove beshkine?
  Sa here te zune?

  Kote
  Me bekshine une!
  S'turperonej pake,
  se je grua plake!

  Tana
  Plake? Pa hap syte,
  kush eshte m'e ndyte?
  Jeshe ti per burre?
  Ndaj iku i mjere
  dhe s'te vjen me kurre
  se i prishe ndere!

  Kote
  Moj kurve, moj shtrige!

  Tana
  Moj grua e lige!

  Kote
  Moj stere, moj nate!

  Tana
  Moj gojelopate!

  Kote
  Moj byth' e kusise!

  Tana
  Tmer i njerezise!

  Kote
  Na! Porrato pac
  kur kerkon te shac!

  Tana
  Tutje, moj zagare!

  Kote
  Tutje, moj murdare!

  Tana
  Ike, moj bishtdredhur!

  Kote
  O moj brasnj, e hedhur!

  Tana
  O moj vjedharake!

  Kote
  O moj shulanake!

  Millonai
  C'ikini qe therrini,
  pak turp nuke kini?
  Ini kusherira?
  Silli si te pira!
  Pse therret, moj Kote?

  Kote
  S'eshte puna jote.

  Millonai
  Zonja Tane, c'pate?

  Tana
  Se kam ardhe me nate?

  Kote
  Po sepse ke ardhe?

  Tana
  Te bluash me radhe!

  Millonai
  Thote mire.

  Kote (shtyn Millonane)
  C'thua?

  Millonai
  Pse shtyn, c'ke me mua?

  Tana (te Millonai)
  C'e shukon, c'i thuaj?
  Kam ardhe te bluaj,
  se martoj evlane!

  Millonai
  C'faj te kam, moj Tane?

  _________
  murtaje - semundje ngjitese shume e rende
  mandate - lajm i zi i vdekjes
  bekshi - bekci, rojtar i arave dhe i vreshtave
  shtrige - plake e eger
  brashnje - femije i lindur para kohe, shtatanik


  p.s. Pjesa me lart eshte kopjuar fjale per fjale nga libri i Leximit per klasen e peste ne Maqedoni. Do e hidhja ne forum tjeter...por sa tja gjej vendin, mendova se te apasionuarit pas letersise mund ta shijojne aq sa e shijova une.

 2. #2
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Antarsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  183 falenderime n 159 postime
  Gjate gjithe kohes qe po e lexoja kisha para sysh interpretimin nga filmi "Peralle nga e kaluara".Filmi vertet ka arritur ti japi bukur karakteret e shkruajtura nga Cajupi.
  Fiori me ke kenaqur. Flm qe e ke postuar
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 3. #3
  vowel Maska e liliella
  Antarsuar
  19-04-2002
  Vendndodhja
  ny
  Postime
  490
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  lexova titullin dhe sinqerisht prisja dicka te adaptuar nga filmi prej teje se ke dhe ti ato momentet e tua ku me habit . sidoqofte mbeta e kenaqur jo vetem me pjesen pasi eshte teper gazmore por me teper me papritmerine e ca memorieve te nje perralle nga e kaluara. e kam fjalen per ato pjese te memories femirore qe tashme me duket si perralla kur mundohem ti rikujtoj.

  pikerisht mu kujtuan ato rradhet qe mbante populli i shkrete ne kohet e komunizmit .ne rradhen e qumshtit vendosnin bidona me emrin ose nje gur te lidhur me plasmas. qe ne pese te mengjesit plaste muhabeti e thashethemet . si ta kish planifikuar Cajupi kete?
  Who am I to judge a vowel more alluring than the words it generates ?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ChuChu
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  nyc
  Postime
  3,417
  Faleminderit
  0
  16 falenderime n 16 postime
  Kam pare nje foton aktuale te "Gjinos" dhe ngjan tmerresisht shume me Robert Downey Jr. si dy monozygotic twins jane
  Do marr leje nga e motra e tij e te shoh nese mund ta sjell foton ne forum.

 5. #5
  El-Letrsia Maska e macia_blu
  Antarsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  49
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime n 29 postime
  nderkohe une jam skuqur...
  kuptova tendencen e mencur te fiorit.
  krenohem per Cajupin.!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 6. #6
  Antar i/e nderuar Maska e Pentesilea
  Antarsuar
  31-05-2002
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  100
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  (jashte teme - Henri)

 7. #7

 8. #8
  E gjifa Maska e Henri
  Antarsuar
  14-04-2002
  Vendndodhja
  Kanada
  Mosha
  41
  Postime
  1,087
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Ai me kercure, Llaqka me Llaqka
  Hiqet si indiferent
  po kleka do me kleka
  te ruaje Marigone kur shtrihet mbi magje...

  PS: ...

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  34
  Postime
  11,961
  Faleminderit
  1
  23 falenderime n 22 postime
  Njera nder komedite me te bukura qe kam lexuar, shiquar, punuar disa here si punim seminarik, e kam pasur edhe punim mature edhe shume cka me ka lidhur me kete komedi...

  E kam shiquar me shume se 20 here besoj dhe sa here qe e shiqoj e kuptoj me shume filozofine e asaj cka ka dashur i madhi Andon te na tregoje me kete...

  Eshte nje kryeveper per mua kjo...
  My silence doesn't mean I am gone!

Tema t Ngjashme

 1. Etimologjia e emrit ,,Nuse''
  Nga XH.GASHI n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 140
  Postimi i Fundit: 09-06-2013, 17:00
 2. Tradita ilire tek shqiptart e Maqedonis
  Nga alibaba n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 3. Si t bhesh nuse apo dhndr
  Nga Fiori n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 03-02-2006, 22:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •