Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Historiku i krijimit t himnit ton kombtar

  Qysh n fillim do t theksonim faktin, se problemi i shqyrtimit t historis s krijimit t himnit ton kombtar “Rreth flamurit t prbashkuar” (apo qoft edhe i brjes ose jo t nj himni tjetr), jan para s gjithash probleme pr t’u diskutuar dhe rrahur nga muzikologjia shqiptare. Pohimi i ktij momenti n hyrje t shkrimit ton ka nj rndsi t veant, pasi, si do t shohim m posht, mungesa e analizave, debateve artistke dhe problemore mbi lndn n fjal, n m t shumtn e rasteve ka sjell shtrmbrime dhe keqkuptime t pavend lidhur me sa m sipr. Pr kt arsye, por dhe pr disa t tjera syresh, jemi prpjekur q nprmjet ktij shkrimi integral lidhur me himnin ton kombtar “Rreth flamurit t prbashkuar” t shprehim t `ka dim deri m sot rreth njrit prej simboleve tona kombtare.

  N nj vshtrim t prgjithshm, shtja e himneve kombtare t vendeve t ndryshme sht nj problem i cili filloi t popullarizohej fillimisht n Angli, diku aty nga mesi i shek. XVIII. N fakt, himne ka patur edhe prpara ksaj kohe, por rndsia dhe kuptimi i tyre nuk ka qn n kt shkall kaq t rndsishme t cils i referohemi neve sot, pasi askush nuk e mendonte se ky llojformimi i ri muzikor do t prfaqsonte nj nga gjetjet gjeniale t t shprehurit t shpirtit t popujve. Muzikologjia daton si t parin himn at t Holands, himn i cili i prket vitit 1572 - “Wilhelmus van Nassouwe”. Ndrkoh, himni me fjalt m te vjetra n origjin i prket himnit japonez, rreth shek. IX, tekst i cili rrjedh kryesisht nga folklori. Po n kt arsyetim, himni m i gjat n ekzekutim sht “Marcha de la Patria”, i Argjentins kompozuar nga Blas Parera n vitin 1813; ndrkaq himni kombtar me m shum vargje sht ai i Greqis etj. Pra si e shohim, historia e formimit t himneve kombtare sht e ndryshme n vende t ndryshme. Me sa duket, n prcaktimin ose jo t nj krijimi muziko-letrar si himn kombtar, rol kryesor kan luajtur edhe kontekste t caktuara, kryesisht historike n historin e nj vendi. Por ka edhe shembuj t tjer. Ktu gjej rastin t prmend faktin, se p.sh himni zyrtar i Vatikanit u prcaktua n vitin 1949 me an t nj vendimi zyrtar t Selis. N baz t himnit t Vatikanit qndron muzika e kompozitorit francez Sharl Guno, i cili e shkroi kt muzik n vitin 1846 (vepra quhet “Marcia Pontificiale” dedikuar papa Piut t XI), muzik e cila gati 100 vjet m von u vendos t ishte himn zyrtar i Selis s Shenjt. Dhe raste t tilla ka shum[1].
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  vazhdimi...

  Historiku i krijimit t himnit ton kombtar
  Deri m tani, poeti Lasgush Poradeci sht ai i cili ka prshkruar dhe botuar i pari historin e krijimit t himnit ton. N punimin “Himni kombtar “Flamurit pran t bashkuar dhe gjeneza e tij”[2], L. Poradeci bhet kshtu edhe rrfyesi kryesor pr kt ngjarje madhore. N rrfimin e tij t trheq vmendjen nj hollsi. Kjo hollesi, lidhet me faktin e thjeshte se askush n ato aste historike pr Shqiprin, nuk mendonte se ajo kng e ngritur dhe e knduar pr t parn her nga kori i kolonis shqiptare t Bukureshtit, do t ishte himni i ardhshm. Ja ’thot Lasgushi: -…me fjal t tjera, himni nuk u prgatit me qllimin e posam q t shrbej si Himn Kombtar, t prmbush misionin e shenjt t kngs simbolike zyrtare t popullit”.

  Nga kto rradh, por dhe nga zhvillimi i mtejm i historis s Shqipris, vm re se n kushtet kur nuk kishte shtet shqiptar ishte jash mendjeje, q dikush t mendonte q n fillim t kishim himnin e pastaj t bnim shtetin, si me thene: “buxhakun para oxhakut”. Shum vite m von, poeti i shquar Migjeni shkroi poezin me titull “Knga q s’kuptohet”, kushtuar melodis son kombtare. N prpjekje pr ta zhvendosur titullin e poezis nga konteksti i saj, do t shohim se ky emrtim qndron fare mir pr t, nisur jo vetm nga largsia nga data e krijimit t himnit, por dhe se shkrimet historike pr gjenezn e himnit ton, kan shrbyer n t njjtn koh edhe si kronik besnike e lindjes s tij, por dhe si alibi.

  Gjat hulumtimeve t materialeve dokumentare rreth lnds n fjal, n librin “The Guinnes Book of Music”[3], sht shkruar si m posht:

  himni “Rreth flamurit t prbashkuar” sht pranuar si himn kombtar i Shqipris n vitin 1912
  fjalt e himnit jan shkruar nga Asdreni
  muzika e himnit sht kompozuar nga Ciprian Porumbesku

  Duke i shqyrtuar nj nga nj pr sa m sipr, e vteta do q t theksohet fakti kuptimplot, se prpara se himni t bhej himn zyrtar i shtetit t ri shqiptar m 1912, po sipas Lasgushit, “… kjo ngjau se populli e gjeti t plqyer; vet e dshiroi ai ashtu, nga gjiri i tij i dha trajtn dhe frymn, vet e shnjtroi, duke e dashur me zemr gjer n therori dhe m shum e prtej vettheroris. Me t luftuan etat e kryengritjes q ishin npr gjith viset e Atdheut, dhe vdiqn vdekjen e mbl dshmort e liris. Me t u ngrit Flamuri n Vlor”. Me pak fjal, kjo do t thot q ngritja e flamurit nn tingujt dhe fjalt e “Betimit mi flamur” ishte vetm nj akt formal nga ana e Ismail Qemalit pr ta njohur kt kng si kngn ton kombtare.

  (Foto 1– “Faksimile e firmave t delegatve n Kuvendin Kombar n Vlor m 28 Nndor 1912”)

  S dyti, lidhur me fjalt e himnit. N asnj vend t bots, nuk gjejm nj himn kombtar i cili t’i kushtohet po nj simboli tjetr kombtar si sht flamuri[4], dhe q t dy s bashku t’i kushtohen atdheut. Ja poezia e plot e “Betimi mi flamur”[5]-(Hymni patriotik) e shkruar dhe publikuar nga Asdreni n vitin 1908:


  Rreth flamurit t prbashkuar
  Me nj dshir` e nj qllim,
  T gjith` atij duk` ju betuar
  T lidhim besn pr shptim.
  Prej lufte ve ay largohet
  Q sht lindur tradhtor,
  Kush sht burr nuk frikohet,
  Po vdes, po vdes si nj dshmor!
  N dor armt do t`i mbajm
  T mprojm atdhen m do knt,
  T drejtat tona ne s`i ndajm;
  Ktu armiqt s`kan vnt.
  Se Zoti vet e tha me goj
  Q kombe shuhen prmi dhe,
  Po Shqipria do t rroj;
  Pr t, pr t luftojm ne!

  O flamur, flamur, shenj` e shenjt,
  Te ty betohemi ktu,
  Pr Shqiprin` atdhen` e shtrenjt,
  Pr nder` edhe lavdimn` e tu.
  Trim, burr quhet dhe nderohet
  Atdheut kush iu b theror;
  Pr jet` ay do t kujtohet
  Mi dhet, mi dhe si nj shenjtor!


  Vazhdon..
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  vazhdimi...

  Lidhur me origjinalitetin e poezis s himnit do t citonim prsri Lasgushin i cili thot se “…tituli “Betimi mi flamur”, q i ka vn himnit Asdreni, sht nj koncept dhe nj akt e fakt etnikrisht shqiptar”. Po t njjtn gj n koncept e pohon edhe Migjeni, qysh n vargun e par t poezis kushtuar Melodis kombtare: “U vodh knga nga zemra e kombit”. Q t gjith e njohin edhe kontekstin e betimit popullor mbi flamur: - “Nn hijen e tij qofshim dhe n dorn ton valoft”.

  S treti lidhur me muzikn e himnit. Si Migjeni, po ashtu edhe Lasgush Poradeci anojn t paktn n karakterizimin e prgjithshm t himnit ton pr nga prbrsi muzikor i tij. “Kng a vaj? je? Thuejma, zemr kombi! (Migjeni); “U b Shqipria! Po u b duke vuajtur me buzqeshje, duke u kurajuar me kngn e jets dhe t vdekjes nr dhmbe: me Himnin e saj Kombtar Shqiptar” (Lasgushi).

  M tej, Prof. Sokoli thot se “… motivi i ktij himni e ka burimin te tradita muzikore gjermane , meq kngt e lartprmendura (nga kjo tradit-shnimi yn) jan m t hershme se kompozimi i Porumbeskut”. Edhe kompozitori i shquar bashkkohor George Ligetti[6] konstaton me t drejt ngarkesn edhe origjinn internacionale t parakrijimit t Himnit Shqiptar t Flamurit. Pohimi i ksaj t dhne sht me rndsi jo vetm pr faktin se krijimi i himnit ton n pikpamje muzikore ishte drejtuar prkah orientimit t prgjithshm perndimor, por dhe se n kt mnyr nuk ka arsye q ende t citohet Porumbescu si krijues i tij.

  Vet krijimtaria muzikore e Purumbeskut[7] ka nj lidhje t fort me traditn e shquar muzikore t Austris, vend ku ai studioi muzik pran konservatorit t Viens. Tashm njihet fakti, se n baz t himnit t tij qndron nj nga melodit m te njohura t rinis austriake t gjysms s dyt t shek. XIX. N rastin e himnit t vjetr t Rumanis “Pe al nostin steag”, t kompozuar nga C. Porumbescu me fjal t A. Barteanut, po sipas Prof. Sokolit, “… mjafton t krahasojm fillimet e ktyre kngve gjermane me fillimin e Himnit t Flamurit pr t par ngjashmrin e madhe, ose pothuajse njjtsin e disa masave”.

  Shembulli muzikor nr. 1- “Melodia dhe teksti i Himnit Kombtar”

  N Shqipri n vitet 1900-1945, nga muzikologjia jon konstatohet se krahas folklorit muzikor dhe tendencave t para t muziks profesioniste shqiptare, u krijua dhe kultivua edhe nje repertor kngsh me origjin vendase dhe internacionale, kng t cilat kndoheshin n gjuhn shqipe. Kjo gj u vu re si n aspektin e kngve lirike si psh serenatat, po ashtu edhe n fushn e kngve patriotike e m pas atyre partizane. Pa u zgjatur ktu do t prmendja kngn “T gjith ne o djema”, me fjal dhe muzik nga Spiridon Ilo (1876-1950); kngn “Vlora-Vlora”, me kompozitor Thoma Nasin dhe poezi nga Ali Asllani; “Kngn e dshmorve t Shkodrs”, me fjal dhe muzik nga Kol Jakova; “Kngn e Asim Zenelit” me fjal nga Qamil Buxheli dhe muzik nga Mustafa Krantja; “Bashkohi shok me ne n et”, me fjal dhe muzik nga Kol Jakova; “Shkrep me zjarr porsi rrufeja”, me fjal nga A. Skali dhe muzik nga Kristo Kono; kngt “Kushtrimi i liris”, “Britma e lirimit”, “Hakmarrja” , “Ato maja rripa-rripa”, “Rini-Rini”, “Himni i ushtris” me muzik t Dhora Leks e shum t tjera.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  vazhdon

  E gjith kjo krijimtari kishte br jetn e saj nga goja n goj dhe vetm gjat viteve ’50, tek ne u bn prpjekjet e para pr t grumbulluar dhe notizuar kngt patriotike edhe partizane q ishin knduar nga populli pr vite me rradh duke prfshir ktu edhe himnin e flamurit. Dy botimet e para t ksaj fushe i prkasin vitit 1959 t prgatitura prkatsisht nga Gaqo Avrazi -“Kng patriotike”, dhe nga Baki Kongoli - “Kng partizane”. N materialet shoqruese t tyre me t drejt konstatohet se n prgjithsi pr t gjith kt repertor vihet re se pjesrisht jan krijime me autor, pjesrisht t popullit dhe pjesrisht melodira t importuara q tashm ato jan asimiluar n thesarin e muziks son. Konstatimi vazhdon me faktin se populli kto kng i ka br t tijat duke marr formn shqiptare saq po t’i krahasosh me origjinalin ndryshojn mjaft njera nga tjetra[8]. Dhe ky nuk sht vetm nj fenomen shqiptar. N kulturn muzikore t ’do vendi, n t gjitha kohrat gjendet nj repertor i tr muzikor i cili qarkullon pa ndrprer, duke ndryshuar gjuhn si dhe stilemat muzikore t materialit fillestar. Kjo sht nj dukuri normale e shkmbimit t kulturave.

  Pr sa m sipr, edhe muzika e himnit kurrsesi nuk mund t quhet plagjatur e pr m tepr imitim. Po ashtu, ajo nuk duhet t konsiderohet si nj pamundsi kompozimi prej krijuesve shqiptar. Pikrisht zgjedhja e ksaj melodie ndoshta mund t ket qn edhe e rastsishme, por ne mendojm se paraplqimi i saj synonte zgjedhjen e nj gjuhe muzikore tepr t lexueshme e t qart pr t tjert, pr t kuptuar aspiratn e kombit shqiptar n ato vite t errta t historis s tij. Duke pasur dhe prdorur n ndrtimin e tij melodik, gjymtyr t tra pan-evropiane, himni synonte (me gjetjen muzikore “rastsore”), pikrisht Europn. I krijuar n kohn e riprtritjes s ndrgjejges historike shqiptare, melodia me tekstin e Asdrenit sillte dhe ende sjell zrin e njrit prej popujve t rilindur t Europs.


  Shembulli muzikor nr. 2- “Partitura e Himnit Kombtar, orkestruar nga akademik Cesk Zadeja”
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  vazhdon...

  Rreth historis s shkrim-notizimit t himnit ton kombtar

  Duhet theksuar se q nga krijimi i tij e deri n fund t viteve 40’ t shek. XX, himni yn prve se sht knduar dendur, ka br nj jet m s shumti goj m goj dhe pjesrisht sht interpretuar me nota. Pas vitit 1912, interpretimi me nota i himnit ishte domosdoshmri pasi ai ishte i destinuar t luhej edhe n ceremoni t ndryshme t shtetit shqiptar jasht vendit. N nj letr t drguar nga Faik Konica, n at koh prfaqsues n legatn e Mbretris Shqiptare n Washington, drejtuar Ministris s Punve t Jashtme shkruhet shprehimisht se “… morra nga ministria e detit e Sh.B.A nj letr ku m luten t’u gjej nj kopje pr band t’avazit kombtar t Shqipris…kuptova q avazi yn sht i vetmi avaz kombtar q nuk e kan”.

  Pr her t par pr partiturn e himnit flet Lasgushi kur prshkruan drgimin e himnit n atdhe nga kolonia shqiptare e Bukureshtit n vitin 1908 me an t Tashko Ilos dhe Hil Mosit i cili punonte ne kete kohe si sekretar prane nje tregetari te madh te Korces. Lasgushi i quan ata me qllim kasnec, pasi ishin n t vrtet mbarts t nj mesazhi q fillimisht duhej knduar. Q t dy erdhn n Kor “… me partiturat e himnit t bra imtsisht gati me fjal shqip”, dhe prej ktu filloi msimi dhe prhapja e himnit kombtar n t gjith Shqiprin. Po sipas Lasgushit “…prhapja parashikonte n krye t t gjithave msimin e kngs”. Pikrisht pr kt arsye u zgjodh Hil Mosi i cili kishte prve formimit letrar dhe intelektual edhe talentin muzikor.

  Mendoj se prhapja e himnit n popull do t ket pasur vshtirsi serioze pr dy arsye. E para lidhet me mungesn e msimit t muziks dhe t sistemit muzikor n Shqipri n ato vite, dhe e dyta lidhet me veshin muzikor t shqiptarit. Prhapja e himnit n nj rrug “goj m goj”, ndrmjet transmetuesve t tij (shpesh her pa arsim muzikor), dhe bartsve t tij t ardhshm , me siguri duhet ket sjell nj rikrijim t mundshm t tij. S dyti, historia ka provuar se sht tepr e vshtir, pr t mos thn e pamundur, q nj populli si i yni t’i imponosh nj melodi t huaj, aq m tepr melodin q do t shndrrohej m pas n kngn kombtare shqiptare.

  N nj koh me ardhjen e Hil Mosit dhe Tashko Ilos n Kor, nj shtytje msimit t muziks n prgjithsi dhe msimit t himnit n veanti i dha krijimi i “Bands s Liris” themeluar m 1 tetor 1908. Qysh n formim banda prbhej prej 25 muziktarsh me vegla t ndryshme. Fakt sht se komuniteti i ri i muziktarve n Kor, pajtoi me pages nj dirigjent italian t quajtur Pasquale i cili shrbeu si dirigjent i “Bands s Liris”. Aq shum u lidh ai me t sa m von edhe himnin e bands s Liris e kompozoi ai vet me fjal t Hil Mosit. Pas ksaj periudhe, me gjallimin edhe t formacioneve t tjera muzikore npr qytetet e Shqipris si Shkodra, Elbasani, Gjirokastra, Vlora, Gjakova etj, prhapja e himnit me nota u b m e leht.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Mbi regjistrimet muzikore t himnit ton kombtar

  Regjistrimi i par muzikor n disk i himnit ton kombtar, sht br nga shoqria diskografike “Albanian Phonograph Records”. Kjo sht shoqria e par diskografike shqiptare e shekullit t XX, e ideuar dhe themeluar n Amerik n vitin 1923 nga muziktari dhe patrioti Spiridon T.Ilo nga Kora. N nj kontekst m t prgjithshm, vlera e “A.P.R” sht shumplanshe dhe lidhet me gjith zhvillimin e kulturs dhe artit muzikor shqiptar t viteve ‘20-‘40. Himni yn kombtar sht knduar dhe regjistruar n disk nga vet Spiridon Ilo s bashku me tenorin arbresh Giuseppe Mauro. Vlen t theksohet se tenori arbresh Giuseppe Mauro, n vitet 20’ t shek. XX ka qn nj ndr tenort me fam botrore. N kohn kur s bashku me Spiridon Ilon regjistroi himnin ton kombtar n diskun e prodhuar nga shoqria diskografike “Albanian Phonograph records”, me nr. E-3948, G. Mauro ishte ftuar n New York nga Metropolitan Opera pr t interpretuar atje rolin e Otellos nga opera me t njjtin titull e Verdit.

  Foto 3- “Faksimile e botimeve t Albanian Phonograph Records”

  Himni yn ka njohur shum versione t regjistruara n disqe duke filluar prej viteve ‘40 e deri n fund t viteve ’60. Ndr kto regjistrime n disqe, prmendim at te regjistruar pran “ODEONIT” me nr. Ab 56 me mbishkrimin: “Hymni i flamurit”, Nj pjes e korit t shkolls Normale Femrore t Kors drejtue prej Maestro Z. Sotir V. Kosmos. Ky kor ka interpretuar gjithashtu n diskun me nr. Ab 55 edhe “Hymnin Mbrentor” etj. Regjistrimi m i mir profesionalisht i himit ton kombtar, sht ai i vitit 1995. Ky regjistrim sht interpretuar nga orkestra simfonike e Bambergut-Gjermani dhe sht orkestruar posarisht pr kt orkestr nga kompozitori yn i shquar Prof. esk Zadeja (1927-1997(-“Artist i Popullit”) me rastin e vizits s Presidentit gjerman n Shqipri.

  Historiku i prpjekjeve pr himne t tjera kombtare.


  Na duhet t themi se mbas plqimit t prgjithshm t “Rreth flamurit t prbashkuar” si himn kombtar (1912), n mnyr t vazhdueshme jan shkruar kng apo qoft edhe vetm poezi pr himn kombtar. Poezi pr himn kombtar kan shkruar At Gjergj Fishta m 1913, Ernest Koliqi m 1921 si fitues i vendit t par n konkursin[9] pr himn kombtar shpallur nga Ministria e Arsimit, Fan S.Noli m 14 nntor 1926 me titull “Hymni i flamurit”[10], Mihal Grameno me titull “Knga Kombtare”[11], Hil Mosi “Himn i Bands s Liris”[12]. Himn kemi edhe nga poeti Lasgush Poradeci m 1933, t botuar tek “Vallja e yjeve” etj. E prbashkta e gjith ktyre poezive sht fakti se q t gjitha pothuajse i referohen prsri simbolit t flamurit, gj q sht edhe n thelb t poezis s Asdrenit.

  Mbi njat flamur Perndia
  me dor t’vet Ai ka shkrue:
  Pr shqiptart do t’jet Shqupnia..
  At. Gjergj Fishta

  O vend e vatr,
  O nne e bab.
  Fan Stilian Noli

  Nj poezi t shklqyer prsa i prket references son lidhur me flamurin kemi edhe nga Zef Serembja[13]:

  Flamuri shqiptar
  S`i shihet n`horizont i dlir shklqimi
  Dhe as nuk i fal ngjyrat pr fitore
  M nuk shartohet mbi lavdin njerzore
  Porsi nj shenj drite apo mjerimi.
  I grisur ra dhe s`e prfill njeri,
  Dhe gjindja e Arbrit, e ndershme e krenare
  mori mrgimin dhe as ndalet fare
  n nj breg mikprits n`siguri.

  N`mshir t fatit prher duke ndeshur
  Intruga diplomatsh, n`hidhrim
  `do shpres e `do premtim ngadal i tretet
  Dhe koha kalon, rend fluturim.
  Nga gjithshka na premtuan asgj s`mbetet.
  M keq na shkelin se sa truall`n e zhveshur.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  vazhdon..

  Qysh n vitin e par t vendosjes s mbretris nga Ahmet Zogu, Shqipria u b edhe me himnin e mbretris. N ndyshim nga himni “Betimi mi flamur”, himni i i ri mbretris i kushtohej trsisht figurs s mbretit, nj tradit e njohur kjo pr t gjitha himnet e mbretrive, me muzik t Thoma Nasit dhe me fjal t Kristo Floqit. Nj tjetr prpjhekje pr himn mbretror kemiedhe nga Loni Logori, i cili nuk arriti t njihej si i till. Nj variant i himnit t mbretris sht interpretuar dhe regjistruar n disqe nga sazet e Selim dhe Hafize Leskovikut n vitet ’20.

  N vitin 1922, Kshilli i Ministrave shpall konkursin pr brjen e “Himnit zyrtar kombtar”[14]. Pr shpalljen e konkursit dhe kriteret e tij caktohet Ministria e Arsimit ku ndr t tjera u prcaktua edhe masa e shprblimit prej 1000 franga ari pr vjershtarin e himni dhe 3000 franga ari pr kompozitorin e tij. M tej, n vitin 1937, n prvjetorin e 25 pavarsis, u organizua nj konkurs, me qllim brjen e nj himni tjetr kombtar. Sipas arsyetimeve t Komisionit t ngritur pr kremtimet e 25 vjetorit t vetqeverimit, “… hymni i sotm i flamurit kombtar asht fjal pr fjal prkthimi i nj marshi rumun dhe gjithashtu melodija e tij asht nji kopjim i plot i muziks rumune”[15].

  Duke e konsideruar ekzistencn e ktij himni “… si nj cen pr ndrgjegjen kombtare dhe pr sedrn t`on atdhetare”, komisioni i prbr nga Zj. Parashqevi Kyrias, Mati Logoreci, Kol Rodhe, Telki Selenica, Sotir Papakristo, Karl Gurakuqi, Zoi Xoxa, Lasgush Poradeci, Qemal Butka dhe Odhise Paskali n mbledhjen e dates 05. 03. 1937 vendosn hartimin e nj himni tjetr me frym thjesht shqiptare. Ky komision ngriti edhe nj komison-juri, e cila do t vendoste pr caktimin e krijimit artistik i cili do t ishte himni i ri kombtar. Komisioni prbhej nga At Gjergj Fishta, Mid`hat Frashri dhe Konstantin Cipo. Pr hir t s vrtets, Mid`hat Frashri bn dorheqjen nga kjo Juri, dorheqje e br e ditur publikisht me letrn e tij t dt.26. 07. 1937. drejtuar Komisionit qndror t kremtimeve t vetqeverimit. Nga 76 krijime, juria e prbr nga At Gjergj Fishta dhe Kostaq Cipo shpalln fitues himnin e krijuar nga Beqir ela[16]., i cili mbante pseudonimin “Osoja i Ri”.


  O Flamur, yll i liris,
  Valvit me plot shklqim;
  E prej qiellit t`Shqipris
  T dgjohet n amshim

  Foto 4- “Faksimile e librit kushtuar krijimeve pr teksin e Himnit Kombtar, Tiran 1937”

  Fakt sht se ky konkurs pr poezin e himnit nuk u pasua edhe nga nj tjetr konkurs i cili do t`i kushtohej muziks s tij. Pr kt arsye, duke mbetur vetm nj tekst, kjo poezi nuk pati popullaritet dhe si e till u fshi nga qarkullimi, megjithse pjesmarrsit dhe krijimet e ktij konkursi u botuan n shtypin e kohs. Pr variacion t tems s njohur t flamurit, edhe konkursi n fjal u quajt “Tekstet pr konkursin e Hymnit t Flamurit”. M pas kemi edhe nj konkurs pr melodin e himnit kombtar. N konkurs u shpall fitues nj kompozitor italian mjaft i njohur, por edhe pr kt nuk pati nj vendim zyrtar t metjshm pr ta zyrtarizuar si himnin ton kombtar.

  Krijime artistike mbi kt tem, t konsideruara n vetvete t pavaruara (por me titullin “Hymni Mbretnor”), kemi t realizuar me vargje t Loni Logorecit dhe “muzikuar si e kndon Spiridon T. Ilo” n tonalitetin Fa +. Ky variant sht botuar edhe me nota (facsimile e partiturs) dhe hapet me strofn:

  Ardhi koha e bekuar
  Pr Shqipri t lftojm
  Mbretin ton ta nderojm
  Dhe t vdesim t gzuar

  N kopertin t ktij botimi krahas titullit “Hymni Mbretnor”, gjejm edhe foton e tenorit t shquar arbresh Giuseppe Mauro dhe shnimin “… knduar prej t dgjuarit tenorit shqiptar Zotit Giuseppe Mauro”.

  Shembulli muzikor nr. 3-“Faksimile e melodise dhe tekstit t Himnit mbretror”

  N kt koh, nj prpjekje tjetr pr t ndryshuar himnin ekzistues t flaumurit, u b edhe nga ana e kompozitorit Thoma Nasi dhe poetit Kristo Floqi. N ndryshim nga sa m sipr, kta dy autor e ruajtn t paprekur linjn melodike t “Himnit t Flamurit”, por synuan ndryshimin e vargjeve t tij. Me kt rast, kompozitori Thoma Nasi realizoi t parin klavir t himnit ton kombtar s bashku me harmonizimin prkats

  Shembulli muzikor nr. 4- “Faksimile e klavirit t himnit t flamurit”
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Antarsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Pas pushtimit , n vitet 1942-43, n malet e Shqipris partizanja Dhora Leka krijoi himnin e ushtris lirimtare, himn i cili njihet edhe sot zyrtarisht si himni i ushtris son, kjo krahas shum himneve t brigadave partizane apo formacioneve t tjera luftarake etj.

  Pas lirimit t vendit m 29 Nndor 1944, rreth fundit t vitit 1945-fillimit t 1946, u organizua konkursi i par shtetror pr himn kombtar. Krahas shum krijimeve t paraqitura, si krijimi m i mir u shpall “Himni i Shqipris s re”, me poezi t Sknder Luarasit dhe muzik t Kristo Konos, rezultat q u b i ditur me shpalljen e Shqipris republik m 11 Janar 1946. Koha tregoi se edhe ky krijim artistik nuk u ligjerua q t zvendsonte himnin ekzistues pr arsye nga m t ndryshmet, megjithse “Himni i Shqipris s re” (n ndonj rast edhe me fjel t tjera), pati interpretime t ndryshme, kryesisht nga kori i ushtris. Pas ksaj, prpjekjen tjetr serioze pr t shkruar nj himn, e kemi n fillim t viteve ’70. Nga Kshilli i ministrave t asaj kohe, n bashkpunim me ministrin e arsimit dhe kulturs si dhe Lidhjen e Shkrimtarve dhe Artistve t Shqipris u shpall nj konkurs pr “Himnin e Republiks”. N kt konkurs morn pjes ajka e krijuesve tan, ndr ta esk Zadeja, Ismail Kadare, Tish Daija, Fatos Arapi, Nikolla Zoraqi, Xhevahir Spahiu, Pjetr Gaci, Feim Ibrahimi, Tasim Hoshafi etj. Sipas ish sekretar t lidhjes s shkrimtarve dhe artistve, studiueses dhe kritikes s muziks zj. Hamide Stringa konkursi pati nj organizim shum serioz si nga ana e krijuesve ashtu edhe nga organizatort. M kujtohet se kemi br shum takime pr t par materialet dhe pr t’i seleksionuar. Pas seleksionimit u arrit n dy variante. N himnin e krijuar nga esk Zadeja dhe n at t Nikolla Zoraqit me poezi t Fatos Arapit t titulluar “E lir u ngrit toka jon”. Pati mendime q t njihej si himn edhe knga e Pjetr Gacit “Pr ty atdhe”.

  Historia e himneve vazhdon edhe m tej, por gjithsesi pa sjell ndonj rezultat i cili t ndikonte n ndryshimin e himnit ton kombtar. N t gjith kt histori t himneve t tjera, ajo ’ka duhet thn sht e lidhur me faktin se asnj vendim nga cilido forum artistik apo shtetror, nuk ka ndikuar n zvendsimin apo ndryshimin e himnit ekzistues t flamurit, pr arsyen e thjesht, se himni sht ngulitur thell me rndsin, peshn dhe domethnien e tij n memorien kolektive t shqiptarve. Ndoshta gjith ’ka tham m sipr mund t jen nj argument i mjaft pr t kuptuar, se pse kan “dshtuar” prpjekjet pr t ribr n himn t ri t Shqipris. Kjo nuk do t thot se s’do t ket prpjekje t tjera, por mendoj se mbrapa tyre, edhe sikur himni “Rreth flamurit t prbashkuar” t mos njihet m si himn zyrtar, shqiptart kudo q t jen do t vazhdojn prsri t kndojn thjesht kngn “Rreth flamurit t prbashkuar”.


  S fundi

  Ajo q duhet ritheksuar sht fakti se ndryshe dhe si n asnj himn tjetr t bots, himni yn ekzistues sht nj me flamurin ton kombtar. Ky binom shprehet q n titullin e poezis s himnit “Betimi mi flamur”, q si e prsritm sht nj akt e fakt etnikrisht shqiptar. Nisur nga ky vshtrim, himni sht edhe knga e flamurit dhe njkohsisht edhe knga jon zyrtare. Pr veorit e popullit ton, popull i ndar n katr shtete, faktor i bashkimit kombtar, faktor i “prishjes” s kufijve artificial, faktor i unifikimit etj, ka qn edhe flamuri dhe himni yn i njjt. Pr sa m sipr, e udhs do t ishte q t presim koh m t qeta, koh gjakftohta t cilat do t na ndihmojn q t rishikojm t gjith s bashku, me qetsin dhe maturin e duhur gjrat t cilat mund t ishin br ndryshe, ku nj ndr gjrat mbase do t ishte edhe himni. Deri athere, himni i vrtet i shqiptarve apo “Avazi yn kombtar”, si shprehet Konica do t jet ai q do t njihet, do t kndohet dhe do t respektohet nga t gjith shqiptart, ashtu si sht shkruar n nenin 14, pika 4 t Kushtetuts: Himni Kombtar sht “Rreth flamurit t prbashkuar”.


  Tiran 2000-2003


  --------------------------------------------------------------------------------

  [1] World anthems. RCA Victor 09026-61344-2, p1992. English Chamber Orchestra ; Donald Fraser, conductor. CONTENTS: Marcha real (Spain) -- Advance Australia fair (Australia) -- Jeszcze Polska (Poland) -- Patria amada, Brasil! (Brazil) -- Kong Christian (Denmark) -- Ee Mungu nguvu ye tu = Oh God of all creation (Kenya) -- O! Canada (Canada) -- God save the Queen (Great Britain) -- Ch'i Lai! = Arise! (China) -- La brabanconne (Belgium) -- Maamme Laulu = Our land (Finland & Estonia) -- Isten aldd meg a Magyart = God bless the Hungarians (Hungary) -- Ja, vi elsker dette landet (Norway) -- Einigkeit und Recht und Freiheit (Germany) -- Kde Domov Muj? = Where is my home? (Czechoslovakia) -- The star spangled banner (United States) -- Segnorees apo tin kopsi = I shall always recognize you (Greece)-- Wilhelmus van Nassouwe (The Netherlands) -- The peaceful reign (Japan) -- Hatikvah = The hope (Israel) -- Walla zaman 'algunud = Hail, gallant troops (Egypt) -- La marseillaise (France) -- Sean eternos los laurales (Argentina) -- Due gamla, du fria (Sweden) -- Mexicanos al grito de guerra (Mexico) --Ethiopia (instrumental) -- Land der Berge (Austria) -- Lietuva (Lithuania) -- Inno di mameli (Italy) Compact Disc CX2505

  [2] Lasgush Poradeci, “Vepra”, Tiran 1990, fq. 356-373. Botuar fillimisht n gazetn “Tomorri” n vitin 1942.

  [3] “The Guinnes Book of Music”[3], Great Britain, 1981, fq. 189.

  [4] Shiko dhe Bardhosh Gae, “Flamuri dhe Ismail Qemali”, Tiran 1997.

  [5] Marr nga Asdreni, “Poezi”, Tiran, 1972, fq. 18-19. The National Anthem
  United around the flag,
  With one desire and one goal,
  Let us pledge our word of honor
  To fight for our salvation
  Only he who is a born traitor
  Averts from the struggle.
  He who is brave is not daunted,
  But falls - a martyr to the cause.
  With arms in hand we shall remain,
  To guard our fatherland round about.
  Our rights we will not bequeath,
  Enemies have no place here.

  For the Lord Himself has said,
  That nations vanish from the earth,
  But Albania shall live on,
  Because for her, it is for her that we fight.
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,083
  Faleminderit
  64
  769 falenderime n 629 postime
  Pr nj Himn t ri Kombtar

  • Eno Koo

  N vitin q sapo lam, 2008, u debatua ndr televizione e u shkrua s shumti pr Himnin Kombtar me q ishte 100-vjetori i ardhjes s tij n Shqipri. Secili jepte mendimin e tij pr vlerat e himnit. Pati dhe rezerva midis folsve, pasi sipas tyre, me t drejt, evidentohej fakti se himni ishte kompozuar nga nj autor i huaj dhe vargjet ishin po ashtu adoptuar nga nj vjersh e huaj, t dyja kto rumune. Pra, sht folur a shkruar duke analizuar vetm vargjet dhe muzikn. Pr kndimin e tij, apo pr mnyrn si transmetohet nga zrat e njerzve, pothuajse nuk sht folur e shkruar kurr. Ky komponent, transmetimi nprmjet kndimit, sht thelbsor, sht kolona e tret q mban m kmb ngrehinn e himnit, apo t do pjese muzikore. Fjalt dhe muzika do t ishin t vdekura pa interpretimin e tyre. sht pikrisht natyrshmria me t ciln do t duhej t prcillej himni q dshiroj t ngre n kt shkrim. Por m par, pak m tepr histori do t nevojitet, sepse pr komponentt e tjer, fjalt dhe muzikn, t cilt jan padyshim po aq t rndsishm sa dhe interpretimi, por q jan dhe m t kapshm e m konkret pr kdo, prandaj dhe kan br t ket pasur kaq shum diskutime rreth tyre.
  Q nga koha kur himni u soll pr her t par n Shqipri 100 vjet t shkuara, pra m 1908. Duke qen se ai ishte i huaj, jan br prpjekje pr t krijuar himne t tjer kombtar, me muzik e fjal nga krijues shqiptar. Dshira vrtet sublime, por q pr rrethana t caktuara nuk jan uar dot deri n fund. sht thn dhe vazhdon t thuhet q himni ekzistues i ka rezistuar m s miri kohs, kshtu q e ka fituar legjitimitetin e vet. Kjo sht shum e vrtet. sht ln t kuptohet q krijimet e tjera gjat ktyre 100 vjetve, si n gjysmn e par t shek. XX, ashtu dhe n gjysmn e dyt t po t njjtit shekull, nuk kan qen m t mira se sa himni ekzistues, prandaj dhe nuk i kan plotsuar kushtet pr ta zvendsuar at. E marr me shum rezerv kt fakt. Kam bindjen se ka qen m tepr paaftsia pr ta uar deri n fund nismn, mbase dhe pr shkaqe subjektive, si na ndodh shpesh mosrnia n ujdi edhe pr shtje t rndsie t veant. Kshtu, m mir me at t huajin se sa me ndonj tonin q do t’i gjendej patjetr ndonj klek si dialekti, etniciteti, fryma q e karakterizon, shtrirja krahinore, intonacionet e melodis, pulsi ritmik, deri tek prirjet fetare e t tjera, si e si pr t mos rn n nj mendje pr t pasur nj himn tonin.
  Himni ekzistues sht i bukur, shum i bukur. Ai pron solemnitet e dinjitet, prandaj dhe i ka rezistuar bindshm kohs. Jemi msuar me t dhe breza t tr shqiptarsh e kan njsuar me identitetin e tyre kombtar. Megjithat, duhet thn se ai sht dhe mjaft i vshtir pr t’u knduar mir. Kjo sepse kur u kompozua, ai nuk u mendua pr t qen himn masiv i shqiptarve. At e solli koha dhe nevoja n Shqipri. Fjalt dhe muzika e tij ishin krijuar nga rumunt Andrei Brseanu (1858-1922) dhe Ciprian Porumbescu (1853-1883) pr tjetr qllim, m sakt, kushtuar Bashkimit t Principatave Rumune n vitet ’50 t shekullit XIX dhe himni prmbante nj karakter t thell patriotik rumun. Ky himn edhe sot vazhdon t kndohet si i till dhe t transmetohet n radio e televizione n Rumani. Madje, rumunt mburren, n kuptimin e mir t fjals, pr faktin q nj muzik dhe vjersh patriotike e tyre sht br himn kombtar i nj shteti tjetr.
  Ishte pikrisht ky prim i tij q i dha hov shprthimit t ndjenjave kombtare prmes kngs. N traditn e kngve korare, si dhe t shqiptarve t Rumanis q e trashguan kt tradit, kngt n grup shprehnin ndjesi t natyrave t ndryshme, ku vend tepr t rndsishm zinin nocionet e bashkimit, protests, mobilizimit e kushtrimit, me fjal t tjera, ndjenjave patriotike. Jan pikrisht kto kng, apo m mir sht interpretimi i ktyre kngve, q uan n at q do t merrnin emrin si kng karakteristike korare, por q sot n mnyr t vazhdueshme, thjesht nga naiviteti e mosnjohja, i ngatrrojn me serenatat korare. Adaptimi i melodive t huaja pr nevojat shpirtrore t korarve, ishte nj tipar karakteristik sa i qytetit, aq sa edhe ballkanik e mesdhetar. Pikrisht, pjes e ktij frymzimi n grup i t knduarit, pa ka se nga ’vend huazohej melodia, ishte dhe prshtatja q iu b n Bukuresht kngs patriotike “Pe-al nostru steag e scris Unire” (“Rreth flamurit t prbashkuar”). Rrethanat e krijimit t ktij himni i ka shpjeguar m s miri poeti yn i vlert, Lasgush Poradeci. Por si poet q ishte, edhe ndonj rrethan t formimit t himnit e ka shpjeguar n mnyr krijuese. N fakt, fjalt me frym patriotike t kngs u krijuan krejt spontanisht, n rrug, duke marshuar npr rrugn Calea Victoriei t Bukureshtit pas nj mbledhjeje t shqiptarve. Ishin fjal t shprndara, pa shum lidhje, por tr vrull dhe patos. T frymzuar nga ky spontanitet krijues i fjalve, shqiptart i krkuan Asdrenit q ky t’i kthente ato n vargje t mirfillta. Ai e pa t udhs t’i referohej ndjenjave patriotike dhe fjalve t Brseanu-t, duke i prshtatur ato mjeshtrisht n shqip. Rrfimin mbi zanafilln spontane t himnit ma ka thn gojarisht Dhimitr Kristesku, nga Drenova, bashkkohs i Asdrenit, q jetoi n Rumani dhe q u ndodh midis grumbullit t njerzve q marshonin n Calea Victoriei. Gjithnj sipas Lasgushit, “himni arriti t bhej ksisoj Himni Kombtar i Kolonis s Bukureshtit, q prfaqsonte Shqiprin n at vend mrgimi aq t djegur pr atdhe, duke u br zakon t kndohet rregullisht prpara dhe pas do ushtrimi t korit”.
  Vargjet e Brseanu-t, prshtatur nga Asdreni, i shkonin m s miri fryms patriotike q kalonte Ballkani aso kohe, m konkretisht Rumania dhe m pas Shqipria, ndrsa muzika ishte kompozuar m 1880, kur Porumbescu studionte aso kohe n Vjen n Konservatorium fr Musik und darstellende Kunst, madje dhe u kndua atje si pjes e programit t mbarimit t studimeve t tij m 1881. Dihet q himni me nota muzikore dhe fjal u soll n Kor nga Bukureshti m 1908 (ndoshta dhe m 1909!) nga emisart atdhetar ishin Tashko Ilo dhe Hil Mosi. Lasgushi e prshkruan me ndjeshmri t lart kt moment misionar. Kur n prag t Pavarsis lindi nevoja pr nj himn kombtar, kjo muzik u prhap n Shqipri me nj shpejtsi t madhe. Kori i Kors e kndoi himnin n shpalljen e Pavarsis, n nntor t 1912. Kush do ta mendonte q nj dit kjo muzik dhe ato fjal do t ktheheshin n simbolin kombtar t shqiptarve dhe do t jetonin jo pak, por njqind vjet. Himni u shprnda gojarisht n popull. Me nj fjal, ishte t knduarit q proi fillimisht, pastaj u botua si vjersh n gazetn “Liri e Shqipris” t Sofjes m 1912 dhe m pas n t njjtin vit n Bukuresht, n vllimin e Asdrenit, “ndra e lot”.
  Himni u transmetua tek njerzit jo nprmjet procesit t mendimit abstrakt, domethn i porositur apo gjykuar pr t qen nj himn kombtar i shqiptarve, edhe pse ishte krijuar si himn patriotik. Ai u prcoll n popull prmjet nj procesi dinamik, pr t pruar energji dhe forc, por dhe solemnitet, pr t shprehur ndjenja patriotike, pr t lvizur nga nj vend n tjetrin, pr t’u adaptuar sipas krkesave t rrethanave ku ai prdorej. Ai u regjistrua disa her n disqe duke nisur q nga i pari i knduar n duet nga arbreshi Guisepe Mauro dhe muzikanti e poeti nga Kora, Spiridhon Ilo dhe prodhuar nga ky i fundit m 1918 dhe 1923 n ShBA. Por himni q u kndua n krye t hers n nj nga sallat e provave t korit t Kolonis Shqiptare t Bukureshtit, m pas do t prhapej n rrug e sheshe, e m von i sjell n Shqipri do t prvetsohej nga grupe m t mdha njerzish. N traditn ton muzikore kemi kng q ashtu si himni yn ekzistues kan lindur n momente vendimtare t historis s Shqipris, t cilat kan t njjtn mosh t himnit ekzistues kombtar dhe q shum shpesh kan luajtur rolin e nj himni t vrtet kombtar. Ndryshe nga himni i Porumbescu-t, kngt masive korare, q morn emrin patriotike, shpeshher t dala nga buzt dhe shpirti i lufttarve t liris t etave kryengritse, ishin m t lehta pr t’u knduar dhe u fiksuan n memorien e popullit m mir e m shpejt se sa himni q do t bhej m von kombtar. Ato ishin m t shtruara, m t thjeshta, m t ngrohta, jo akademike, me nj shtrirje zri pr t gjith. Mjafton t prmend njrn prej tyre, “Pr Mmdhen”. Ka nj shtrirje prej vetm tet notash (si shumica e himneve n bot), me intervale t afrt e t rrjedhshme q mund t’i kndoj do njeri, ka ngrohtsin e przemrsin, ka dhe dinamizmin dhe pulsin e marshit n refren, ka fjal kushtrimi thurur maleve t Shqipris si dhe evokon ndjesi t mirfillta vendase. Megjithat, kjo kng nuk u b dot kurr himn, edhe pse teksti dhe muzika e mbanin peshn e himnit, aq m tepr t bra prej nj patrioti shqiptar, kryengrits, por dhe i litur, si ishte Mihal Gramano.
  Prmenda m sipr q himni ekzistues kombtar nuk sht i leht pr t’u knduar mir. E them me bindje kt. Pr kngtart profesionist ai nuk paraqet vshtirsi, por pr masn e gjer t njerzve, nxnsit e shkollave, grupet entuziaste npr ceremoni t ndryshme e stadiume, e gjejn jo t leht kndimin e tij, thjesht sepse ka shtrirje shum t madhe vokale (13 nota) dhe q n fillim t tij ka intervale jo t lehta pr t’u intonuar si duhet nga njerzit e zakonshm. N gjysmn e dyt t himnit, regjistri i t knduarit shkon aq lart sa kur i shikon fytyrat e njerzve se si skuqen (shpesh edhe njerz me dinjitet) dhe aq m tepr kur dgjon zrat e tyre q shkojn deri gjysm toni posht, q edhe pr nj q, si thuhet, nuk ka vesh pr muzik, e dallon q dika nuk shkon, q dika nuk sht n rregull. Sigurisht, mund t bsh edhe sikur kndon pr t ruajtur solemnitetin, por ndjesia pr himnin nuk sht e dal nga shpirti yt.
  Mendoj se shtja n se duhet t kemi nj himn t ri, t kndueshm nga t gjith, do t duhet t shqyrtohet n rang akademik e jo t mjaftohet vetm me debate televizive. Sot kemi kompozitor q mund t prmbushin m s miri krijimin e nj himni t ri kombtar. Prpjekje pr nj himn t ri shqiptar jan br q n dhjetvjearin e par pas Pavarsis, m 1922, dhe m pas prsri m 1937 pr tekstin e tij. Pas Lufts, m 1946 u shpalln dhe fituesit pr nj himn t ri kombtar dhe n fillim t viteve 1970 u shpalln t tjer finalist pr muzikn. Pra, 50 vjet prpjekje t vazhdueshme pr t patur nj himn t ri shqiptar, rezultuan t pa suksesshme. N kto 40 vjett e fundit shteruan edhe ato prpjekje q ishin br m par si pr t prligjur prfundimisht paaftsin. Arsyetimet pr kto mos realizime mund t jen t ndryshme, por n vshtrimin tim kto kan qen t gjitha dshtime m tepr se sa prfundime q nuk u gjet himni i duhur. Himni ekzistues na u soll i gatshm nga jasht, me fjal dhe muzik, dhe pas 100 vjetsh ne nuk arritm t bjm nj tonin q t kndohet nga t gjith por dhe q t mburremi q sht i yni. Ai respekt i madh q kemi pr t huajin dhe shpesh ajo mos konsiderat pr at t vendit, sht reflektuar edhe n fushn e himnit. Madje, duhet thn se himni ekzistues n vitet e pas-Lufts nisi t paraqitet apo harmonizohet ndryshe dhe t psoj edhe ndonj ndryshim arbitrar melodik, ndrsa n variantet e para-Lufts i kan qndruar m besnik muziks origjinale t Porumbescu-t. Mjafton te futesh sot n internet e t dgjosh variantin origjinal, knduar n rumanisht dhe ekzekutuar nga nj seri ansamblesh rumune, veanrisht nga nj variant shum i bukur i korit t ushtris rumune, do t bindemi se dika duhet br pr t pasur edhe neve nj himn tonin.
  Kuptohet, ky sugjerim i imi pr t vazhduar prpjekjet pr t pasur himnin kombtar, t shkruar e kompozuar nga autor shqiptar, sht disi i ndjeshm pr shum nga ata q do ta quanin t pa drejt nj ndrmarrje t till. Mendoj q prpjekjet jan gjithmon t mira aq m tepr pr nj mision kaq madhor sa himni i vendit tnd. Jan prpjekje q kan filluar q m 1922 dhe jan pasuar n regjime e qeveria shqiptare t disa spektrave politik. Vrtet t jemi sot n nj stad m t ult ndrgjegjsimi pr t br nj analiz t thell t ksaj shtjeje?

Tema t Ngjashme

 1. Origjina e Himnit te Flamurit
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 06-12-2013, 20:51
 2. KF Elbasani, "TIGRAT VERDH E BLU"
  Nga ClaY_MorE n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 479
  Postimi i Fundit: 04-10-2008, 00:26
 3. Identiteti Kombtar dhe Gjuha Standarde
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 12:01
 4. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
 5. Abaz Ermenji
  Nga Eni n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-03-2003, 13:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •