Close
Faqja 3 prej 14 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 269
  1. #41
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Tek bootdisk.com i gjeni tė gjitha disketat boot qė nevojiten, qė nga dosi e deri tek XP.
    http://bootdisk.com/bootdisk.htm

    Me nero mund tė krijosh edhe njė boot CD, qė bėn tė njėjtėn gjė si disketa por ėshtė shumė herė mė e shpejtė dhe nuk dėmtohet aq kollaj. Bashkė me skedarėt e bootit mund tė hedhėsh edhe program tė tjera qė pėrdoren shpesh si partition magic, norton ghost, etj.
    Edi

  2. #42
    ° dIsOrDeR ° Maska e Orso
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    313

    Flm shume te gjitheve

    Shume flm cuna!!!Mbarova pune,ia kalofshi mire.

  3. #43
    Open your mind now! Maska e besart
    Anėtarėsuar
    11-11-2002
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    480

    Question Si tė formatoj diskun ose njė pjesė tė tij

    Dua tė formatizoj Disk Drive, por me paraqitet mesazhi si nė figurė.
    Nė kėtė disk kam vetėm shėnime.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e kiki_gj
    Anėtarėsuar
    17-06-2004
    Postime
    76

    tung

    si don ta formatizosh D:\ mendon direkt nga Windows Xp
    nese mendon ashtu mund te kesh probleme te tilla te cilat jan aktuale ne vet Windows Xp andaj te preferoj qe kete ta besh nga CD e windows Xp
    nese nuk ke njohuri mund te ndomoj
    sukses

  5. #45
    mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
    Anėtarėsuar
    17-05-2004
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    837
    o besart boot pc nga nje dikete dosi dhe fshije particionin me fdisk dhe pastaj mund ti besh cte duash nga windowsi.
    Keto mesazhe dalin zakonisht nga particione te krijuara nga sisteme operative si *nix ose kur ke probleme ne MBR.

  6. #46
    Open your mind now! Maska e besart
    Anėtarėsuar
    11-11-2002
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    480
    Flm, te gjithėve e posaēėrisht ty Edi.
    Ligji i aksionit dhe reaksionit ėshtė universal. Keni kujdes!

  7. #47

    Si mund ta formatizoj pc?

    Ju pershendes te gjitheve por kam problem me formatizimin nese ka dikush te me ndihmoj se si mund te formatizohet por nese ka mundesi ne detaje se jam te themi fillestar.

    Flm per pergjegjet e dhena..,

  8. #48
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Ki parasysh se formatimi fshin cdo informacion qe ke ne kompjuter, duke perfshire edhe Windows. Pas formatimit te duhet te instalosh windows nga e para, dhe per kete te duhet nje CD i Windows.

    Nqs ke nje CD te sakte te windowsit, menyra me e lehte per te formatuar kompjuterin eshte te futesh CD ne kompjuter dhe ta rifillosh kompjuterin. Gjate instalimit zgjidh "clean install" dhe programi i instalimit do te pyese qe te fshish versionin e vjeter.

    Menyra tjeter per te formatuar eshte me disketa boot dhe hapat per kete menyre i gjen ne temat e meposhtme:
    Si te formatoj diskun ose nje pjese te tij
    Ndihme me formatimin

    Disketat boot mund t'i marresh tek www.bootdisk.com

    Pasi te mbarosh me formatimin, ndiq hapat e shpjeguar ne temen e instalimit te Windows XP.
    Edi

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-05-2005
    Postime
    7
    memo

    cfare windows ke?
    pasi tjeter formatim ka per 98 e tjeter ka per Xp.

    me thuaj nese ke HDD (Hard Diskun) te ndare ne partitions (pjese)? Nese i ke ti mund ti ruash te dhenat (dokumentat e nevojshem).

    Pastaj pasi ta kuptojme se cfare sistemi perdor do te te sugjeroja qe te lexoje me kujdes (nese nuk disqet origjinale te motherboard dhe te kartes grafike) se cfare procesori ke, karten grafike dhe ate audio.

    gjithe te mirat dhe mos e vrit mendjen se nuk eshte eveshtire eshte vetem e lodhshme

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e jclR
    Anėtarėsuar
    08-01-2005
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    28

    Arrow Formatimi i diskut

    Kam nje pc me hdd 120gb te ndare ne c: d: e:,dua ti fshij te gjithe programet se bashku me win xp dhe ta reinstaloj sikur te ishte i ri nga fillimi por nuk arrij dot, per d: dhe e: nuk ka problem se arrij ti formatoj por me c: nuk arrij duke qene se eshte partizione di sistema, e xp nuk me le.Provova te instaloj dhe win 98 mbi c: por nuk arrij dot.Si mund te bej a di ndikush te ndihmoje. thnx ciaooo

  11. #51
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Duhet tė kishe kėrkuar forumin mė parė dhe do gjeje plot zgjidhje pėr kėtė problem:

    1. Si tė formatoj diskun ose njė pjesė tė tij
    2. Ndihmė me formatimin
    3. Instalimi i njė hard disku tė ri

    Mėnyra mė e lehtė do ishte ta rifilloje kompjuterin me njė CD origjinal tė Windowsit. Gjatė instalimit Windowsi do e gjejė Windowsin e vjetėr dhe do tė japė opsione pėr ta fshirė atė.

    Hapat e instalimit tė windows i gjen nė temat:
    1. Instalimi i Windows XP
    2. Upgrade nė Windows XP
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 21-07-2005 mė 22:36
    Edi

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e jclR
    Anėtarėsuar
    08-01-2005
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    28
    Citim Postuar mė parė nga edspace
    Duhet tė kishe kėrkuar forumin mė parė dhe do gjeje plot zgjidhje pėr kėtė problem:

    1. Si tė formatoj diskun ose njė pjesė tė tij
    2. Ndihmė me formatimin
    3. Instalimi i njė hard disku tė ri

    Mėnyra mė e lehtė do ishte ta rifilloje kompjuterin me njė CD origjinal tė Windowsit. Gjatė instalimit Windowsi do e gjejė Windowsin e vjetėr dhe do tė japė opsione pėr ta fshirė atė.

    Hapat e instalimit tė windows i gjen nė temat:
    1. Instalimi i Windows XP
    2. Upgrade nė Windows XP
    Edi te falenderoj qe me dhe disa ide se mund te zgjith problemin e hdd,dhe me te vertete mund te them se je shume i pregatitur dhe i dobishem per te gjithe ne qe dime vec te bejme rremuje me pc tane.Dua te them dhe se xp une e kam windows xp 5.1.2600 professional 2002 dhe sic mund ta kuptosh eshte kopje e marre nga nje miku im qe punon ne nje firme te madhe. Une e kam dhe kodin e xp por sic e di microsoft e njeh qe eshte kopje. Me pare une e krakova xp duke e bere ate genuine software prandaj tani dua te fshi te tere informacionet ne pc per te bere dhe nje here te njejten gje por nuk po arrija dot sepse me jepte probleme xp por dhe norton antiv.2004. Tani me keto ide neser them ta provoj dhe nje here dhe do te kthej pergjigje. Dhe nje here shume thnx....

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e Lorencone
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Vendndodhja
    E di vete ti ska nevoje ta them une :)
    Postime
    183
    ne qofte se eshte kopjo e windows xp intergrated nuk ke nevoje ta aktivizosh ne qofte se nuk eshte , atehere te duhet te gjesh crack per ta aktivizur.me sa di une po kerkove ne forum mund te gjesh artikullin reth aktivizimit te windowsit.
    I dorezuar me ne fund

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e jclR
    Anėtarėsuar
    08-01-2005
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    28

    Post

    Citim Postuar mė parė nga edspace
    Duhet tė kishe kėrkuar forumin mė parė dhe do gjeje plot zgjidhje pėr kėtė problem:

    1. Si tė formatoj diskun ose njė pjesė tė tij
    2. Ndihmė me formatimin
    3. Instalimi i njė hard disku tė ri

    Mėnyra mė e lehtė do ishte ta rifilloje kompjuterin me njė CD origjinal tė Windowsit. Gjatė instalimit Windowsi do e gjejė Windowsin e vjetėr dhe do tė japė opsione pėr ta fshirė atė.

    Hapat e instalimit tė windows i gjen nė temat:
    1. Instalimi i Windows XP
    2. Upgrade nė Windows XP
    Edi do te me falesh qe po te shqetesoj por do te doja perseri ndihme ne lidhje me formatimin e hdd nqfs te kujtohet, nuk kam patur kohe keshtu qe u mora sot me te bera si me the ti duke krijuar nje boot98 floppy arrita te fshij gjithcka mu desh ta forcoja pak sistemin por ia arrita.I bera dhe nje checkdisk dhe nuk me gjeti asnje problem por tani nuk arrij te instaloj xp duke qene se xp e kam ne cd rom dhe ti e di mire se cdo fillim pc te kerkon nje floppy.Pashe dhe ne FSH se si mund te behej (installimi i xp) hyra ne awardBios setup utility per te modifikuar menyren e installimit nga floppy ne cdrom por nuk arrita sepse nuk eshte e njellojte ashtu si pashe ne FSH.Mua me del -Main-Advanced-Power-Boot-Exit-e thene te drejten u mundova te kuptoja dicka por nuk arrita dhe ne vend qe ta ngaterroja me shume mu duk me e arsyeshme te te pyesja ty,nqfts mundesh me ndihmo dhe sa me thjeshte se jemi pak injorante neve. Pra si mund te arrij te formatoj me ane te cdrom xp duke qene se tani ne pc kam vetem: microsoft(R)windows 98 (C)copyright microsoft corp 1981-1999. C:\dir volume in drive C has no label directory of C:\ command com 1 file(s) 93,890 bytes. nqfs arrin do ta dija per nder dhe nje here te faleminderit.....a desh harrova si mund te krakohet ose si mund te behet xp origjinal..ok ciaooo

  15. #55
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Formatimi fshin gjithēka qė ke kompjuter, prandaj ti tani nuk ke asgjė nė hard disk. Windows 98 ėshtė vetėm nė disketėn flopi, ndėrsa kompjuteri (pa disketė) ėshtė bosh.

    Kur tė futesh nė BIOS, nga menuja kryesore zgjidh Boot. Aty do shikosh
    First Boot Device, Second Boot Device, Third Boot Device dhe nė krah tė tyre do shikosh paisjet flopi, hard disk, cd-rom. Pėrdor butonat e shigjetave, tab, dhe butonin enter pėr tė ndryshuar renditjen:
    First boot device - cdrom
    Second boot device - flopi
    Third boot device - hard disk (HD ose IDE)

    Pasi tė kesh ndryshuar renditjen, ruaj ndryshimet duke zgjedhur save (zakonisht butoni F10) nga menuja.

    Tani fut CD-rom e Windows XP nė kompjuter, hiqe disketėn flopi, dhe rifilloje kompjuterin. Nėse gjithēka shkon mirė, do fillojė instalimi i Windows XP. Ndiq hapat e shpjeguar nė temėn e instalimit tė Windows XP dhe nuk besoj tė kesh probleme.

    Kur tė jesh siguruar qė Windows XP u instalua me sukses, mund tė futesh prapė nė BIOS > Boot dhe tė ndryshosh renditjen duke vendosur flopin tė parėn, hard diskun tė dytin, cd-rom tė tretėn. Mund t'i lėsh edhe ashtu qysh i ke, por mqns hard disku ėshtė nė rregull, nuk ėshtė nevoja qė kompjuteri tė kontrollojė cdrom sa herė qė hapet. Duke vendosur hard diskun tė dytin, kompjuteri do hapet pak mė shpejt.
    Edi

  16. #56
    i/e regjistruar Maska e jclR
    Anėtarėsuar
    08-01-2005
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    28

    Post

    Citim Postuar mė parė nga edspace
    Formatimi fshin gjithēka qė ke kompjuter, prandaj ti tani nuk ke asgjė nė hard disk. Windows 98 ėshtė vetėm nė disketėn flopi, ndėrsa kompjuteri (pa disketė) ėshtė bosh.

    Kur tė futesh nė BIOS, nga menuja kryesore zgjidh Boot. Aty do shikosh
    First Boot Device, Second Boot Device, Third Boot Device dhe nė krah tė tyre do shikosh paisjet flopi, hard disk, cd-rom. Pėrdor butonat e shigjetave, tab, dhe butonin enter pėr tė ndryshuar renditjen:
    First boot device - cdrom
    Second boot device - flopi
    Third boot device - hard disk (HD ose IDE)

    Pasi tė kesh ndryshuar renditjen, ruaj ndryshimet duke zgjedhur save (zakonisht butoni F10) nga menuja.

    Tani fut CD-rom e Windows XP nė kompjuter, hiqe disketėn flopi, dhe rifilloje kompjuterin. Nėse gjithēka shkon mirė, do fillojė instalimi i Windows XP. Ndiq hapat e shpjeguar nė temėn e instalimit tė Windows XP dhe nuk besoj tė kesh probleme.

    Kur tė jesh siguruar qė Windows XP u instalua me sukses, mund tė futesh prapė nė BIOS > Boot dhe tė ndryshosh renditjen duke vendosur flopin tė parėn, hard diskun tė dytin, cd-rom tė tretėn. Mund t'i lėsh edhe ashtu qysh i ke, por mqns hard disku ėshtė nė rregull, nuk ėshtė nevoja qė kompjuteri tė kontrollojė cdrom sa herė qė hapet. Duke vendosur hard diskun tė dytin, kompjuteri do hapet pak mė shpejt.
    Ty te faleminderit por te boot une i kam ndryshe,motherboardi im eshte i markes Asus P4S533 series. ja cfare kam nen etiketen BOOT:
    1.Removable device [Legacy Floppy]
    2.IDE Hard Drive [Maxtor xxxxxxx]
    3.ATAPI CD-ROM [Pioneer DVD-RW DVR-]
    4.Other Boot Device [INT18 Device (Networ]

    Plug & Play O/S [No]
    Boot Virus Detection [Enabled]
    Quick Power on self detection [Enabled]
    Boot up Floppy seek [Enabled]
    Full Screen Logo [Enabled]
    Interrupt Mode [APIC]

    Keto jane cfare une shoh nen BOOT prandaj dhe une nuk arrija si te kam thene me pare te kuptoja shume, nqfts ti arrin te marresh vesh ndonje gje do te falenderoja dhe ne te kundert do te falenderoja gjithsesi sepse ke durimin te na degjosh neve te gjithe. Ok ciaooo...

  17. #57
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    Kur te jesh ne boot,shtyp ne tastjere butonin me shigjete qe drejtohet poshte deri sa ATAPi CD ROOM te marre sfond te bardhe mbrapa(highlight).Pastaj shtyp shigjeten me maje djathtas ne tastjere.Kjo do e nxjerre atapin si Boot device primar(te pare)Ne qofte se e ben korrekt do e shohesh Atapi ne krye te listes.Kur ta shohesh edhe pershkrimin anash primary boot device tek Atapi CD Room,shtyp F10,per ti bere save ndryshimit dhe exit.te njejten metode perdor per te ndryshuar fllopy driverin nga boot device i pare ne te dyte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 26-07-2005 mė 22:23
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  18. #58
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    E njėjta gjė ėshtė me atė qė shpjegova mė lart. BIOS i kompjuterit tėnd tė ofron 4 paisje tė ndryshme nga mund tė hapet kompjuteri. Shikon nė fillim flopin (1), pastaj hard diskun (2), pastaj DVD-RW e sė fundi rrjetin kompjuterik. Kompjuteri hapet nga paisja e parė qė ka njė sistem operativ.

    Ndryshoje konfigurimin e hapjes si mė poshtė:
    1.Removable device [Legacy Floppy]
    2.ATAPI CD-ROM [Pioneer DVD-RW DVR-]
    3.IDE Hard Drive [Maxtor xxxxxxx]
    4.Other Boot Device [INT18 Device (Networ]

    Pėr tė bėrė ndryshimin, zakonisht zgjedh opsionin me butonat e shigjetave, dhe zgjedh me butonin enter. Nė fund ruaj ndryshimet, hiq disketėn flopi, fut CD e Windows XP dhe rifilloje kompjuterin. Pastaj ndiq hapat e instalimit.
    Edi

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e jclR
    Anėtarėsuar
    08-01-2005
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    28

    Smile

    Citim Postuar mė parė nga edspace
    E njėjta gjė ėshtė me atė qė shpjegova mė lart. BIOS i kompjuterit tėnd tė ofron 4 paisje tė ndryshme nga mund tė hapet kompjuteri. Shikon nė fillim flopin (1), pastaj hard diskun (2), pastaj DVD-RW e sė fundi rrjetin kompjuterik. Kompjuteri hapet nga paisja e parė qė ka njė sistem operativ.

    Ndryshoje konfigurimin e hapjes si mė poshtė:
    1.Removable device [Legacy Floppy]
    2.ATAPI CD-ROM [Pioneer DVD-RW DVR-]
    3.IDE Hard Drive [Maxtor xxxxxxx]
    4.Other Boot Device [INT18 Device (Networ]

    Pėr tė bėrė ndryshimin, zakonisht zgjedh opsionin me butonat e shigjetave, dhe zgjedh me butonin enter. Nė fund ruaj ndryshimet, hiq disketėn flopi, fut CD e Windows XP dhe rifilloje kompjuterin. Pastaj ndiq hapat e instalimit.
    Edi ty te flmd qe ke kaq durim me ne por doja te thoja se une di ta perdor pc si ne ms dos dhe ne te tjera por te kerkova nje keshille nese ndodhte ndonje gje po te disaktivoja funksionet 1.Rem.Dev. dhe 2.IDE Hard D. sepse per te installuar xp une tani i disaktivova pasi lexova pergj.tende dhe arrita te instaloj xp.Tani gjithe parametrat ne BIOS i riktheva sic qene dhe po vazhdoj instal.e prog.te tjera.TY dhe nje here tjeter shume te flmd.Je me te vertete THE Only One 1°...P.s se desh harrova si mund ta kthej kopjen time te win xp prof.ne genuine software se une e kam bere para nja dy vjetesh por nuk me kujtohet dhe sepse nuk arrij te gjej as shenimet qe pata bere atehere. Ok one more Thnx.

  20. #60
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Lexo kėtė temė nė lidhje me regjistrimin.
    http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=40369

    Qė sot e tutje microsoft nuk lejon shkarkimin e azhurnimeve pėr versionet pirate tė Windows XP, me pėrjashtim tė azhurnimeve tė sigurisė qė mund t'i marrin tė gjithė.
    Edi

Faqja 3 prej 14 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. 5 hapa pėr instalimin e Windows 7
    Nga BHGod nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-05-2009, 06:37
  2. Windows Vista nė shqip
    Nga PcCrack3r nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-11-2006, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •