Close
Faqja 2 prej 14 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 269
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-09-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    31

    Question Si te instaloj 2-OS??

    Pershendetje te gjitheve !!!Kam dy drive-c dhe dua te instaloj tek secili prej tyre nganje WINDOWS perkatesisht WIN-98 dhe WIN-ME ne menyre qe te zgjedh se ke te perdor prej tyre.Si mund te veproj ??? Faleminderit...
    Ne s'diti njeriu vec buke dhe gjume ,
    Ēe mundet te kete nga kafsha me shume ?

  2. #22
    HiGhEqUiPeD Maska e Akulli
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Vendndodhja
    Prague, Czech Republic
    Postime
    178
    Installo win 98 tek c:
    dhe pasataj instalo Win ME tek D: (nuk mund te kesh dy c
    Kur te duash te startosh do te japi dy mundesi.

    Cheers,

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-09-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    31
    E kam instaluar win 98 dhe me pas kam instaluar dhe win-me jo ne drive-c por ne D dhe kur startoj kompjuterin aty nuk me del asnje opsion se cilin win dua te perdor ,por me startohet me windows-in e fundit qe kam instaluar ,dmth me win-me .Nuk di nqs duhet te ndjek ndonje procedure te caktuar per te bere ate qe dua.Faleminderit...
    Ne s'diti njeriu vec buke dhe gjume ,
    Ēe mundet te kete nga kafsha me shume ?

  4. #24
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Sipas microsoftit nuk mund tė pėrdorėsh win98 dhe winMe sepse qė tė dyja pėrdorin tė njėjtin skedar pėr boot. Pra kur ti ke instaluar WinMe, skedari i boot-it ėshtė zėvėndėsuar me winMe

    Lexo kėtė faqe nga microsofti
    http://support.microsoft.com/?kbid=217210

    Megjithatė tek kjo faqja tjetėr mund tė shkarkosh njė program qė e bėn tė mundur pėrdorimin e win98 dhe Me nė tė njėjtin kompjuter.
    http://tweakhomepc.virtualave.net/dual/dualboots.shtml

    Nuk e kam provuar kėtė program prandaj nuk mund tė tė them mė shumė. Nuk e kuptoj pse tė duhet edhe win98 edhe winMe. Qė tė dyja kanė tė njėjtin ndėrtim dhe qė tė dyja kanė shumė probleme. Tė rekomandoj winXP nqs mund ta pranojė kompjuteri.
    Pothuajse tė gjithė programet e win98 dhe ME mund ti pėrdorėsh edhe nė XP pa problem.
    Edi

  5. #25
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    ne nje comp mund te installosh
    98
    2000
    XP
    Linux
    po seciles para se ta installosh duhet ti japesh nga nje pjese te caktuar te besh partishen
    psh hard drive 20 gig
    3 gb per 98
    4 gb per 2000
    2 gb per linux
    dhe kusurin XP
    so kur start comp te jepen mundesia dhe zgjidhesh ke te duash

    shendet e para


  6. #26
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anėtarėsuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Kuriozi ....!! ajo behet lal ... gjea e pare eshte te krijosh dy boot file system duhet ti kesh informacjone ne guiden e perdoruesite te kompjuterit pra e para ne C: edhe e dyta ne D:....me pas te duhet te instalosh nje program qe te ben mundesine te zgjedhe meqe i ke ne Drajvere te ndryshem ne kuptim dy HD (te pakten keshtu e kuptova une ...Nese e ike particjone atehere tregoju me specifik per particjonet ...) dy programe te mire per kete pune jane LILO ose GRUBER qe te japin kete mundesi une te sygjeroj LILO si me i thjeshte per tu perdorur nga userat e zakonshem pastaj pasi te kesh kryer keto procedura instaloi SO ne drajvera te ndryshem ... nese i ke ne nje HD e ne particjone te ndryshme te duhet te ndertosh me patjeter dy boot siteme file edhe ti specifikosh mire pasi sic tha edspace WinME zevendeson winX menjehere gjate instalimit pasi te kesh bere kete nuk ke pse perdor programet qe te permenda me siper pasi vete UNIX qe ke ne sistem te jep kete mundesi zgjedhjeje
    per me teper jep me shume informacjon edhe do jemi te gatshem te te ndihmojme...!!!

    take care ppl
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-09-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    31
    Faleminderit per pergjigjet tuaja por mesa duket duhet te jem me i qarte. Atehere, une kam kompj. pentium-3 , 128-ram dhe te istaluara 2-HD tek te cilat dua te instaloj, tek njeri win98 dhe tek tjetri win-me , xp ose ndonje win tjeter qe do qe i pershtatshem per te punuar ne internet, (mund te me rekomandoni ndonje te tille).Une instalova ne fillim tek drive-c win98 dhe me vone ate xp dhe problemi eshte se kompjuteri me ben setup me xp pa me dhene mundesine e zgjedhjes, se ke win dua te perdor.Mund te me thoni se cfare procedure te ndjek(hap pas hapi nqs mundeni) dhe doja te pyesja se ku mund ta gje kete programin LILO dhe si mund te ndertoj 2 boot sistem file ? FALEMINDERIT
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kuriozi : 04-11-2003 mė 14:19
    Ne s'diti njeriu vec buke dhe gjume ,
    Ēe mundet te kete nga kafsha me shume ?

  8. #28
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Kurioz,

    Nuk e kuptoj arsyen tende per te instaluar win98 dhe nje windows tjeter. Qe te gjitha windows ( 95, 98, ME, NT, 2000, XP ) jane te pershtatshme per Internet prandaj nuk ke nevoje te instalosh 2. Ty mund te te duhen 2 windows vetem nqs ke programe te vecanta qe perdorin vetem nje version te windowsit dhe jo tjetrin. Por edhe keto programe jane shume te rralla dhe kompanite kane nxjerre versione programesh qe mund te perdoren ne versione te ndryshme te windows-it.

    Nje gje tjeter e paqarte eshte menyra qe ti ke ndjekur per te instaluar windows 98 dhe windows Me. Kur thua qe ke dy HD, e ke fjalen per dy Hard Disk me vete apo nje Hard Disk te ndare ne dy pjese? Shumica e kompjuterave qe blen ne dyqan jane me nje Hard Disk por te ndare ne disa pjese. Pjeset dalin tek "My computer" me shkronja te ndryshme si C, D, E etj.

    Ti thua qe kishe windows 98 tek C dhe pastaj instalove win Me perseri tek C. Pra tek e njejta pjese ti ke instaluar dy windows. Ne fakt kur ti ke instaluar win Me dhe e ke udhezuar qe te instalohet tek C, windows Me e ka fshire Windows 98. Pra te gjithe skedaret qe ti kishe tek windows 98 te kane humbur dhe tani ke vetem win Me.

    Per te instaluar dy windows te ndryshme duhet te kesh dy pjese te ndryshme te hard drive me te pakten 2 GB per sejcilen.

    Instalon ne fillim windows 98 tek njera pjese (psh: C) pastaj instalon windows tjeter ne pjesen e dyte (psh: D). Ne fund perdor nje program si ato qe jane permendur me lart per te zgjedhur se cilen windows do te perdoresh kur hap kompjuterin.

    Nqs instalon win95 hard drive duhet te jete me pak se 2 GB.
    Nqs instalon win98 hard drive nuk duhet te jete me shume se 8 GB.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 04-11-2003 mė 15:02
    Edi

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-09-2003
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    31
    Ok, une kam dy HD , jo nje te ndare ne dy pjese mgjth a mund te me thuash se ku mund ti gjej programet LILO ose GRUBER qe me rekomandove pak me lart ? FALEMINDERIT....
    Ne s'diti njeriu vec buke dhe gjume ,
    Ēe mundet te kete nga kafsha me shume ?

  10. #30
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Lilo dhe Gruber ta rekomandoi Ardi!

    Lilo perdoret per linux, nje sistem tjeter si puna e windowsit. Ti ke pune me windows prandaj nuk te duhet lilo.

    Shiko programin addwin nga kjo faqe
    http://tweakhomepc.virtualave.net/dual/dualboots.shtml

    Aty ke informacion per cdo gje qe duhet te besh.
    Edi

  11. #31
    ......................... Maska e Pogradecari
    Anėtarėsuar
    15-10-2002
    Vendndodhja
    a
    Postime
    540
    Kurioz
    nqf se tani po punon me win ME or 2000
    shuaje ate dreq comp
    ndize por hyre ne Setup Mode thuaji computerit te nise nga disku
    fute win 98 disk
    ke dy Option te fshish hard driven apo te shtosh edhe kete 98
    mua nuk me kujtohen tani fjale per fjale
    so zgjidh njeren po qe se e replace dmth te ndodh e njejta gje qe te ka ndodhur heren tjeter zgjidh Option tjeter

    ps mire ben qe ato dy option ti shkruash qe te mos zgjedhesh te njejten Option 2 here
    mos u merzit nuk eshte ndonje filozofi vetem se me 128 MB do te te duhen nja 2-3 ore
    GL

    shendet e para


  12. #32
    ° dIsOrDeR ° Maska e Orso
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    313

    Ndihme me formatimin

    Atehere fillojme,kam i problem kur dua te formatoj pc,dmth fus floopyn e ripristino dhe kur i jap restart per ta formatuar me thote " Rimuovere supporti".Dhe nuk arrij te kuptoj ca supports duhet ti heq???


    nai ide???
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 16-04-2006 mė 16:47

  13. #33
    Citim Postuar mė parė nga Orso
    Atehere fillojme,kam i problem kur dua te formatoj pc,dmth fus floopyn e ripristino dhe kur i jap restart per ta formatuar me thote " Rimuovere supporti".Dhe nuk arrij te kuptoj ca supports duhet ti heq???


    nai ide???
    anglisht ?

    nese ke windows mund ta formatosh pc dhe pa floppy ( qe eshte menyre e vjetruar) te ofrohet automatikisht dhe nje particionim i ri i hardit etj etj

    megjithese une do te rekomandoja linux

    n8 Stan
    Das Recht auf Dummheit wird von der Verfassung geschützt. Es gehört zur Garantie der freien Entfaltung der Persönlichkeit.

  14. #34
    Moderator Maska e benseven11
    Anėtarėsuar
    10-09-2002
    Vendndodhja
    new jersey-usa
    Postime
    13,816
    provo para se te futesh disketen e recoverimit shkohet tek ikona my compjuter
    ne desktop ben right clik/exploro/zgjedh floppy disk driverin pasi klikohet te ikona e Floppy disk driverit A do te te kerkoje te futesh disketen,pasi shkarkohet disketa dhe ndiqen instruksionet mbaron instalimi hiqet disketa/behet ristart
    Ka te ngjare qe mesazhin e gabimit mund ta kesh nga ndonje servis programi qe ke instaluar qe si servis eshte aktiv dhe suporton automatikisht me rifreskim updates si dhe suport per te punuar programin dhe shkakton konflikt me flopy disketen e recoverimit
    shkohet ne task manaxher alt+ctrl+del dhe heq gjithe aplikacionet pervec
    dritares qe do klikosh te flopy disk drivery (A) shkohet te proceset te lista hiq
    proceset qe jane te antivirusit Norton,firewallit,programeve te tjera qe jane aktive qe i ke instaluar vete(jo ato te sistemit te windowsit jo explore.exe jo explorer exe,jo svchost.exe) dhe pasi ke pastruar keto e provon prape
    Diskun e recoverimit(ripristine) e ke krijuar marre nga windowsi apo nga ndonje program tjeter
    ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

  15. #35
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    si mund te besh format nje primary partition nga windows? domethene eshte e mundur te bej format ate partition nga e cila do beje format ? pak "jashte" me duket Stan. apo ka ndonje menyre tjeter?

    orso -> "format /s a:" && " copy format.exe /& fdisk.exe a:"
    po qe se sta zgjidhi as kjo , atehere bej backup te gjitha datat, shkaterroji te gjitha partitions me fdisk, dhe krijoi nga fillimi me fdisk. pastaj beji format. si benim dot format dhe beme fushe 80 G me fdisk nga fillimi. tani, ketu, mbase lexojme nqs beme budallalek. peace
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  16. #36
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anėtarėsuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Orso,

    1 - Shkarko boot98se.exe nga bootdisk.com
    http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm

    2 - Fut një disketë (floppy) që nuk të duhet në kompjuter dhe kliko dy herë mbi skedarin që shkarkove më lart

    3 - Shtyp OK kur të dalë mesazhi për disketën dhe prit sa të mbarojë kopjimi

    4 - Kur të mbarojë kopjimi, lerë disketën brënda dhe rifilloje kompjuterin (restart)

    5 - Tani kompjuteri do bëhet boot nga disketa e windows 98.
    Kur të shikosh në ekran A:\> shtyp format c:
    Kjo do formatojë hard diskun c:
    Gjithçka që ke tek C: do fshihet duke përfshirë edhe windows.

    Disketës vëri emrin "disk boot për win98" dhe ruaje në një vënd të sigurtë se të vjen në ndihmë sa herë që kërkon të formatosh hard diskun ose do të instalosh windows nga CD.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga edspace : 12-10-2005 mė 11:51
    Edi

  17. #37
    ° dIsOrDeR ° Maska e Orso
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    313

    ...

    Flm per pergjigjet,por problemi eshte se une i kam bere te gjitha dhe kur brenda eshte floopy e 98 dhe i jap restart nuk me lejon te hyj ne A: dmth behet screen i zi dhe del vetem:
    Remove supports
    Press a button te restart.


    Nqs heq disketen dhe shtyp nje buton fillon e ndizet windowsi normalisht,dhe me e forta eshte sepse kete problem nuk ma ben vetem tek pc im por edhe tek e nje shoku,qe nuk kishte asnje program te istalluar,dhe deshem ta formatojme sepse ishte windowsi ne gjermanisht.



    Nai ide???

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e sircam
    Anėtarėsuar
    20-06-2003
    Vendndodhja
    Thessaloniki Greece
    Postime
    26
    Ka mundesi te keni problem me fdd,ose me disketen boot.Sigurojeni veten qe punon sakte fdd,dhe nqs punon provoni te krijoni nje diskete tjeter boot.
    Nqs se nuk ben boot edhe pas ketyre veprimeve atehere skeni pse merziteni beni boot ne permjet CD-ROM,mundet te beni format edhe nepermjet cd te windows qofte win9x,me... qofte win2000,xp...
    Firmat qe prodhojne hdd nxjerin edhe utilities te ndryshme qe mundet te bejne format ose diagnoze te hdd.
    Per hdd MAXTOR edhe Quantum shiko ne http://www.maxtor.com/en/support/downloads/index.htm
    per hdd Western-Digital http://support.wdc.com/download/index.asp
    per hdd samsung http://www.samsung.com/Products/Hard...ties/index.htm
    per hdd fujitsu http://www.fcpa.fujitsu.com/support/...tml#diagnostic
    per hdd IBM http://www.ibm.com/storage/hdd/

  19. #39
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anėtarėsuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Une per vete perdor gjithmone bootdiskun e WinMe sepse mbaron pune shpejt e shpejt me te gjitha perfshire cd support etj. Po e deshe ta jap Orsachiotto...lol
    Mirupafshim.

  20. #40
    ° dIsOrDeR ° Maska e Orso
    Anėtarėsuar
    02-08-2002
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    313
    Shume shume flm ēuna,F-I taksirat e ke ma send pak tek maili nqs nuk perton.



    Ia kalofshi mire!!
    ORSO

Faqja 2 prej 14 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. 5 hapa pėr instalimin e Windows 7
    Nga BHGod nė forumin Trajnim & leksione
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-05-2009, 06:37
  2. Windows Vista nė shqip
    Nga PcCrack3r nė forumin Lajme nga informatika
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 16-11-2006, 14:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •