Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 23
 1. #1
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Kng popullore t Elbasanit

  Ku Hyna N'port T'kalas

  Kur hyna n'porte t'kalase
  Dy eshmet i pashe karshi
  Ja merr zemren fukarase
  Fjale te mire dhe bujari

  Vall c'do t'jet port' e kalas
  Arifi ceshmet i di
  Si ke mbreti i Qerbelas
  Ashtu ndodhi nje texheli

  Hem Irfan hem burhan
  Jam meledh te gjithe ke ti
  Ti vetem na ban derman
  Te kemi njofte qy n'ezeli
  .....(Isuf Myzyri)

 2. #2
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ku Hyna N'port T'kalas
  (Vazhdim)

  Vaj akshami garibane
  Kur ngryse nje jabanxhi
  Bujari s'asht ba pishman
  E merr mikun ne shtepi.
  Buzen hilalli ahem
  Gjuha nxjerr fjale te zjarrta
  Ah c'me fike o dilber
  Me ato shenja gjith te arta.
  Dola n'pjace te Bezistanit
  E pashe rrugen e Maxharise
  S'vyshket lulja Elbasanit
  S'mehet sofra e bujarise.
  N'aksham vete ne mejhane
  Pij nji kupe per mikun e vjeter
  Oh Myzyr, or divane
  Mos t'kaboj njeri tjeter.
  ......(Isuf Myzyri)

 3. #3
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Si Bilbili n Pranver

  Si bilbili n pranver
  Qi kndon pa pushue,
  Ah moj zemr moj e mjer
  Qenke djeg e prvlu

  Prse m'dhe kaq mundime
  Se nuk mundem qi t'i mbaj,
  Shum po hek zemra ime
  Nat' e dit me lot po qaj.

  Si bilbili baj figan
  Edhe gjuha 'm pushoi.
  M'u doq zemra si pervan
  Gjet xhanamin q krkoi.

  T gjith t shofim more xhanam
  asnjeri nuk 't njef
  je nji lule n'Elbasan
  vetm kush ka sy t shef.

  Zemrn time ma ka pik
  gjuha tate mre xhanan
  Myzyri t'u ba ashik
  ty moj lule n'Elbasan
  ........(Isuf Myzyri)

 4. #4
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Kenga e lules

  Kur pata nje lule t' bukur
  thash se do ta kem perhere
  M'iku fluturoi si flutur
  edhe s'mujta me i mar er

  Lulen n'dor une kur e pata
  kimetin nuk ja dita,
  Vaj sa shpejt m'u ngrus nata
  She ket gja nuk e prita

  Lulja prej dores c'me doli
  une nga gjumi u zgjova
  me la te shkrete si gur vorri
  dhe nga menja shkallova

  Une prje lules s'kam t'largu
  si asht gjith kjo dashuni
  me sa vjen tuke u shtu
  merre kupen edhe pi

  Dy here leva n'Elbasan
  njofta lulen e vertete
  pije Myzyr si t'kan than
  Kjo asht jeta e vertete.
  .......(Isuf Myzyri)

 5. #5
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Nje lulishte me Trandafila

  Nji lulishte me trandafila
  Asht parajsa e vertete,
  ky asht ven, qe kendojne bilbilat
  Ah, u doq ashkiu i shkrete.
  Vete me the mre xhanan
  ne lulishte ymrin ta cojm
  Mos me le ne ket zindan
  Te gjithe jeten nuk do t'rrojme.
  Meraku asht nji shkendi
  Djeg si dielli ne qeshor
  Ket sevda kush ta dij
  Shpirtin tim ja jap ne dore.
  Te gjitha lulet jane lavderu
  Trendafili asht me fame
  Ashiku c'u pervelu
  C'u dogj flake si pervan.
  N'Elbasan asht nje gur dyrri
  Te zest ashket si se pane
  Flake u dogj Isuf Myzyri
  Si Mexhnuni per Lajlane.

 6. #6
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  N Mngjes lava syt e zes

  Oh ne mengjes lava syt' e zes
  Oh ne sabah dola ne namazgja
  Mos me vra mu ti moj Afife
  Oh mos me ban naze se ashik me ke.

  Oh mas kafazit dola n'penxhere
  Pash syt e ballit o te Afifes
  Oh mos me vra mu ti moj Afife
  Oh mos me ban naze se ashik me ke.

  Oh vish jelekun goce kadife
  Oh per shtat pale qefe lala ta ka ble
  Ti qe m'vrave mu te vraft i madhi zot
  Oh mos me ban naze jam ashiku jot.
  ..........(Mustafa Bodini)

 7. #7
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  M shikon me Buz n Gaz

  Me shikon me buze ne gaz
  sikur don me fol me mu
  un me ty moj do te flas
  oh moj xhan, nuk po mundem me duru.

  Kur te shoh moj tuj kalu
  Vesh e math per pukuri
  C'me pikllun dy syt e ty
  Oh moj xhan, c'me ke prek ne dashuri.

  Floket mi ke thur gershet
  si kuror lule dhe ar
  askerkujt moj si perket
  Oh moj xhan, nji petrit nji djal beqar.
  ........(Mustafa Bodini)

 8. #8
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime

  Muzika e kesaj kenge me pelqen shume

  Prse M'rri Kaq i Vranu

  Perse m'rri kaq i vranu
  Sikur po bi shi
  Lis me lis e dru me dru
  Qaj per syn e zi

  me hakikat un te desha
  P no nji garas
  Vetem qava, kur nuk qesha
  Zemren mos ma plas.

  Nuk t'erdh pak keq per mu
  Ty more xhanan
  Te kam dashe edhe te du
  Konxhe ne Elbasan.

  Hatri ty ku t'ka met
  Qi nuk flet me mu,
  Kujtoje ket zemren e shkrete
  Mos e lej te deshperu

  Me sevda jeten e shkova
  S'u bana kurre figan
  Te kam dashe e te dua
  Lule n'Elbasan.
  .......(Isuf Myzyri)

 9. #9
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Ti ma more zemren

  Ti ma more zemren
  mua gjithe jeten
  me fike mua e
  mbyte veten

  Fjalve tuja
  ju besova
  moj katile sa
  keq e psova

  Bubullin ne
  kafene tone
  mendja ime
  tek ty m'shkon

  Ty te ruj si
  hajmaline
  me pac ne qaf moj
  zemra ime.

  Ty te fala moj
  gjithe rinine
  shum t'besova ne
  dashurine

  Ishe engjell
  gjarper dole
  vetem rrena
  gjithmon fole.
  ..........(Aleks Vini)

 10. #10
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Kete kenge ia kushtoj Eliones

  S'paske pase nje pike meshire (Vellezerit Zena, Elbasan)

  S'paske pase nje pike meshire,
  qysh mesova une ksi soj,
  xhanin jaman,
  qysh mesova une ksisoj.

  S'pres prej teje,
  fat te mire,
  ve me fol o nji her me goje,
  xhanin jaman
  ve me fol o nji her me goje.

  Paske pasun zemren hekur,
  shume durove mori xhan,
  xhanin jaman,
  shume durove more xhanan.

  Jam betu se nuk du tjeter,
  trandafil o po n'Elbasan,
  xhanin jaman,
  trandafil o po n'Elbasan.

  Kur me tha se m'u zemru xhanani,
  shume me mire o t'me kishit vra,
  xhanin jaman,
  shume ma mire o t'me kishit vra.

  Sikur me m'qit o prej Elbasanit
  une sa here kom kte te shkrete sevda,
  xhanin jaman,
  une sa here kom kte te shkrete sevda.

  Tuj shetit nder ara t'gjata
  midis barit te njome
  Tuj shetit nder ara t'gjata
  midis barit te njome
  ne te dy na zuri vapa
  rame e fjetem gjume, aman
  ne te dy na zuri vapa
  rame e fjetem gjume aman

  Te kam thene nje here sa veta,
  se po vjen pranvera,
  do te dalim me shetitun,
  si per hera tjera.

  Sa here ballin ta lemojshe,
  me rrije e qete,
  Sa here ballin ta lemojshe,
  me rrije e qete,
  premtimen prej teje dojshe,
  te dua perjete, amon
  premtimen prej teje dojshe,
  te dua perjete.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 11. #11
  ________
  Antarsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Erdh pranvera me jeshile
  ci rash baces per midis
  o ku je mi trandofile
  nje dhurate porsi kujtim

  ne dy faqet ke nga i pike
  goce e vogel me kimet
  eja afer mos me ike,
  me shikon e me goje sme flet.

  vellezerit zena
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 12. #12
  ________
  Antarsuar
  08-11-2003
  Postime
  1,518
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  o ne ate fushe mejdani
  shkon e vjen dynjaja
  kthema kryt prej xhami
  digjet fukaraja

  o moj shtatselvije
  cshikon moj ne qitape
  kthema kryt prej lales,
  se ban shume sevape


  o djali mka cu leter
  thojshe mir po jam,
  dil e merr nje tjeter
  se per ty nuk jam.
  Il cuore matto che ti segue ancora
  E giorno e notte pensa solo a te

 13. #13
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  VAJTIM PER MET SULEN E BUJARSIT

  - Mani vesh o ku po bine,
  ku po bin' o kto daulle.
  - Ke Met Sula ne Bujares.
  Dit' e dile mu ne darke
  ran' dy huta flak' per flake;
  ran' dy huta flak' per flake,
  vran' Met Sulen ne konak.
  - Mire meci ju, moj xhika,
  nuse erdha, nuse ika.
  - Udha mar', o daullxhi,
  per Met Suln mo mani zi.
  Ngreu, moj nuse, na nis pishen,
  sa t'i shofim Metit kmishen.

  Cikallesh, Shpat II (Elbasan), 1962

  .................................................. .....

  Ngjarje mbase e shekullit XIX.

  Bujares eshte fshat ne Shpatin II. Met Sulen e vrane hasmit diten qe u martua, me dy plumba hute (pushke e mocme). Nusja iku pasi i vrane burrin, dhe vargu "nuse erdha, nuse ika," thuhet edhe keshtu: "mram' ju erdha, sot ju ika."

  .................................................. .....

  Versioni tjeter:

  - Ku po bien keto daulle?
  - Ne Bujars, te Mete Sula.
  Ato bien t'diel per darke,
  vrane Mete Sulen e ngrate,
  pa hequr nuses duvakne!
  - Ngreu, moj nuse, ndis kandile,
  t'i shoh Metes bukurine!
  Ngreu, moj nuse, na ndiz zjarre,
  t'i shoh Metes ato plage.

  Brasnik i Verces, Gramsh, 1953.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 14. #14
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  MUROSJA NE THEMEL

  Kanga e Ures

  - Puna mar', mre ostallare!
  - Puna jone mos u pafte!
  Godit dit' e shemu nate!
  - Pa ndegjoni llafen e plakut:
  ju ta lidhni besa-bese,
  kush te vij' neser per dreke,
  ju ta shtini t'gjall ne dhete...
  - Ngreu ti, moj nusja e pare,
  t'u cosh buken ostallarve.
  - Nji pun' tjeter ti ma thuj,
  kete pune mos ma thuj.
  - Ngreu ti, moj nusja e dyte,
  t'u cosh buken ostallarve.
  - Un' s'un ve, se me qan' cuni.
  - Qaft' e plast' aj klysh majmuni!
  Ngreu ti, moj nusja e trete,
  t'ja cosh ti a t'ja coj vete?
  - Peqej, nan', peqej, po shkoj,
  se a' turp, namuz per ne,
  tri nuse ne deret-e,
  asnejana mos degjoje.
  <<Buken, qyqja, c'e ngarkova,
  udhen e mare se c'e mora,
  mun ke ura e shkarkova.>>
  - Puna mar', o ostallare!
  - Mbare pac ti, moj kunate?
  - C'ke, or im zot, qi po qane?
  - Me ka hum' myhyri i gishtit.
  - Ti myhyrin n'ven e ve,
  mjera un', se qesh e re!
  N'qaf' me pac, o burri im,
  qi me le djalin jetim!
  Jetim qesh' e jetim lashe!
  Oj medet e oj medet,
  o moj dhe, mos me tret!
  O i shkreti, o mur qagjir,
  oj medet, se po m'kullojn' gjite!
  O i shkreti, o themel muri,
  oj medet, se po m'qan cuni!
  Oj medet, oj medet,
  o moj dhe, mos me tret!
  Mezarxhi, ju qi do m'shtini,
  nji penxhere ke kryt ma lini,
  t'i ap sis' ati jetimi!

  Elbasan 1947
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 15. #15
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  SYT' E ZEZ MBUSHUN ME LOT

  Ja them un' e s'jam them dot,
  syt' e zeze mbushun me lot.
  Diten e xhuma do shkojme,
  mu ne Bosnje do qendrojme.
  - Ku do shkosh, o more lume,
  me dy jave te martum?
  Kaperxeva Gurn e Came,*
  kur dola ne Qaf' Kallai,**
  mu kpun' lotet dhe me rane,
  kur dola ne mes te sheshit,
  vinin plumbat si kokra breshnit.

  Gjinar, Elbasan, 1957

  (*)(**) Toponime ne rrethin e Elbasanit.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 16. #16
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime

  Isuf Myzyri

  Eliona, c'i qake fare mi goce kenget e Shqiperise se mesme/jugut. Te degjova si ia merrje kenges te tavolina naten qe kaloi Une thosha nje vije, e tjetren qe vijonte e ngaterroja ose ia beja nen hunde sipas rimes, hmm hmmm hmmm hmmm... na na na naaa... e-e-e-e-e... pastaj vrap kapja rimen tjeter qe dija.

  Pervec lirikave qe kemi sjelle, s'kemi shkruajtur ndo nje informacion rreth muzikanteve nga Elbasani. Isuf Myzyri, psh, nuk ka ditur te lexoje notat e muzikes por ka patur memorje te mire dhe vesh/talent te madh. I mbeteshe hatri shume dhe ishte pak si tip nevrik; duhet ta merrje me te mire, ti vije sipas qejfit. S'guxonin Elbasanllinjte ti thoshin, "O usta, ec na kendo ndo nje kenge," se nuk e bente per inat, keshtu qe ia benin me hile. E diskutonin perpara se te kalonte usta Isufi tek kafeneja ku rrinte gjyshi im dhe e therrisnin per raki a meze. Pastaj deheshin dhe ia merrnin kenges, secili mos me keq, vazhdonin vargjet vec e vec (kuptoni ju, qe ti vinte rradha Isufit). Sic na thoshte babi, ky i degjonte sa keq kendonin dhe u thoshte, "E di une, e di se cfare doni ju," dhe nxirrte veglen nga canta. Sa zgjaste doren per tek trasta vet Isufi, ngrinte gjithe kafeneja dhe pastaj ia merrte kenges. Kendonte rreth ngjarjeve dhe njerezve te vertete e per dashuri, mgjs kurre nuk u martua. Ne fund fare, ne mos rakine e vet, usta Isufi dikujt do ia paguante rakine ose nuk dilte nga kafeneja se i ngeleshe hatri.

  Per rroba ishte maniak thuajse. I shndriste kemisha edhe pse s'kishte grua ne shtepi t'ia lante dhe vishte jelekun (xhamadanin) sic e vishnin Elbasanllinjte nje here e nje kohe, me xhufka te supet si Tiransit. Vishte dhe shallvare qe vinin te ngushta tek pulpat... flasim per vitet '50. Pastaj, pas viteve '60 Elbasani astistikisht ra shume.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Leila : 29-12-2005 m 22:03

 17. #17
  Perjashtuar Maska e Prototype
  Antarsuar
  10-05-2002
  Mosha
  36
  Postime
  1,451
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Po ajo kenga e Fitit .. sa me pelqente mua ...;0

  Cke moj Fiti qe po qann
  O vrava kemben ne dyqan ..
  Dyqanxhi te rafte pika
  Vrave Fitin ..etjjj
  lol
  Ndryshuar pr her t fundit nga Prototype : 29-12-2005 m 23:21

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e elbasan
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Leila,

  &#231;'mosh&#235; kishte Isuf Myzyri kur vdiq?

  Flm
  "Atdheu mbi gjithka."
  Zogu I

 19. #19
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,559
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Isuf Myzyri vdiq afro 75 vjec, ne vitin 1956.
  Se mos na e beni si Elvis Presley qe o akoma gjalle

  P.S.: S'di nqs kenga e Fitit eshte Elbasanase. Une e dija per nje mace qe kapi kemben ne dyqan ku vajti te blinte "kikirika," qe gjithashtu ishte dhe rima aabb e "dyqanxhi te rafte pika."

 20. #20
  Larguar.
  Antarsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  Ca vite ishte vetem ai Albert Tafani qe dilte ne pese minutshat e nderrimit te emisioneve... papapa gati perdite, pastaj ca kohe vellezerit Zena, e me vone ia mori Fatmire Bre&#231;ani...
  Te them te drejten, ato pleqte e Kor&#231;es me mandolina neper duar nuk i duroja dot... por vdisja per ata te Krujes, sa te lezetshem qe ishin

  Po qe s'me kujtohen humoriste nga Elbasani , ma thoni nje aman se u lodha duke kerkuar...

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Polifonia Popullore
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 2. KF Elbasani, Tigrat verdh e blu n sezonin 2008-2009.
  Nga ClaY_MorE n forumin Futbolli shqiptar
  Prgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 08-03-2010, 22:23
 3. Muzika popullore ne dileme.
  Nga ChuChu n forumin Muzika shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 16:00
 4. kostumet popullore
  Nga olimpiadisti n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 19:27
 5. Zgjedhjet lokale 2005
  Nga babadimri n forumin Shqipe nga Maqedonia
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 07-03-2005, 12:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •