Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 54
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545

    Të ndjehesh i vetëm

    a ju ka ndodhur nonjehere te jeni me mjaft njrez ne ambient gazmor me shoqeri te mire dhe te ndiheni i vetem , po po i vetem fare , pa vrull harmoni dhe ndjesine e gezimit ? eshte e cuditshme por gjithmone jam ose ndjehem i lire dhe pa mendime ndjesi dhe ngacmim vetem kur jam vetem , kur shoh kanarinen time ne kafaz . e ulur atje ne tel duke pare njeritjtrin , jam mire kur shkoj ne det me varke dhe shoh vetem qiellin e haputr , jam mire vetem kur nuk mendoj ndjej ose punoj , jam mire vetem kur jam vetem , nuk me kane pelqyer njrezit asnjehere dhe ghithmone me duhet te pres dicka te mire apo te keqe prej tyre ; kurre nuk kam aritur te kutoj njeriun por edhe ata nuk me kane kuptuar mua , pse duhet te ndjehem keshtu ? mos jam gabim ? nese po cka ngjare me mua dhe si mund te ndreqet ky fenomen ?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anëtarësuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korçë
    Postime
    755
    mbase po te ndodh dicka qe nuk te ka ndodhur asnjehere ne jeten tende, dicka tronditese, qe po jep pasojat e veta ne cdo fushe te jetes tende, qe nuk arrin ta kontrollosh, je i kapur brenda, nuk di cfare te besh...
    po e kam ndier, koha vetem mund te ndihmoje, dhe deshira jote e mire per ta ndryshuar...
    mos hiq dore,
    MtrX -- pak birre kam pire bej shaka...
    MtrX ubicumque felix

  3. #3
    !Welcome! Maska e StormAngel
    Anëtarësuar
    05-02-2003
    Vendndodhja
    Zurich, Switzerland
    Postime
    6,846
    Secilit i ndodh kjo ne jete.Eshte normale.Ndjehesh i vetem ne momente kur mendon apo humb dicka...dashuri para sende...pa marra parasysh,e tera kalon pas nje kohe dhe kthehesh ne normale.
    We didn't land on Plymouth Rock, Plymouth Rock landed on us.

  4. #4
    Brasil Pentacampeòn ! Maska e inter_forever
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Vendndodhja
    itali / modena
    Postime
    5,443
    Nuk te mora vesh ke qene gjithmone ky tip apo je bere keto kohet e fundit ?
    Nese je nje tip i rezervuar , qe nuk ke qef qe problemet e tua ti nxjerresh pazarit , atehere mire ben ...se fundja per llafe te bukura te gjithe i ke , ndersa per te ndihmuar kur ke nevoje nuk te gjendet njeri. Izolimi total nga gjithcka nuk eshte gje e mire pasi edhe nese peson zhgenjime ne jete , ne miqesi apo dashuri ki parasysh qe jeta vazhdon...
    Ti qenke tifoz edhe me Brazilin ndaj duhet te jesh i kenaqur se na nderoi BOTERORIN e fundit.
    Keshilla ime ??? Futju femrave lal , se ato ta heqin merzitjen ...Nese nuk te pelqen njera , hidhu te tjetra , derisa te gjesh ndonje tip qe te gjalleroi jeten.
    p.s
    behu tifoz me Interin se do ta harrosh c'eshte monotonia..do shofesh ndeshjet deri ne sekonden e fundit te shteses ...hap syte se behesh edhe me zemer ...hehehe
    Io non rubo il campionato e in serie B non sono mai stato..C'E SOLO L'InternAcionale !

  5. #5
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga inter_forever
    Nuk te mora vesh ke qene gjithmone ky tip apo je bere keto kohet e fundit ?
    Nese je nje tip i rezervuar , qe nuk ke qef qe problemet e tua ti nxjerresh pazarit , atehere mire ben ...se fundja per llafe te bukura te gjithe i ke , ndersa per te ndihmuar kur ke nevoje nuk te gjendet njeri. Izolimi total nga gjithcka nuk eshte gje e mire pasi edhe nese peson zhgenjime ne jete , ne miqesi apo dashuri ki parasysh qe jeta vazhdon...
    Ti qenke tifoz edhe me Brazilin ndaj duhet te jesh i kenaqur se na nderoi BOTERORIN e fundit.
    Keshilla ime ??? Futju femrave lal , se ato ta heqin merzitjen ...Nese nuk te pelqen njera , hidhu te tjetra , derisa te gjesh ndonje tip qe te gjalleroi jeten.
    p.s
    behu tifoz me Interin se do ta harrosh c'eshte monotonia..do shofesh ndeshjet deri ne sekonden e fundit te shteses ...hap syte se behesh edhe me zemer ...hehehe
    qashtu eshte mor mik , si po thote zoteria jote , [ jeta vazgdon ] nuk kam qene perhere keshtu dhe jam mjaft i rezervuar ne te shprehur per gjendjen time shpirterore po ja ketu ke forumi po flas ashtu si ndjehem , se ketu te pakten nuk te prish apo nderq pune dikush ; me ju fut femrave eshte dicka qe e kam bere e bej dhe do ta bej por eshte dicka ma shume se te kalosh mire me nje femer , eshte ajo qe une e quaj cmenduria e te qenurit i dashuru , vetem me nje femer aq shume saqe ke frike edhe veten tende , do thuash ti po dale o trim se ne te gjithe kemoi dashuru dhe nuk beme kesgtu si ben ti ; umne do thosha qe ashtui sic ndryshojne njrexzit ndryshojne edhe dashurite e tytrre ; pra miku im nuk po di se si me dal nga kjo cmenduroi qe ma ka kap keq trunin trupin edhe ate pak shpirt qe na ka ngele , prandaj vij edhe qaravitem si femija kur i marin lodren ; po nejse ku do veje , cdo gje ne mos regullohet do prishet dhe harohet po ishallah nuk me prish edhe mu ; hajt njatjeta ;

  6. #6
    . Maska e elda
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    Maratonomak nuk je vetem ti qe ndodhesh ne kete gjendje edhe une ndiej te njejtat gjera......ndihem vetem...hej por tek une po ndodh edhe nje fenomen tjeter qe eshte edhe me keq...e di kur jam ne nje grup shoqeror te nje moshe me mua e ndiej veten keq nuk e kam ate humorin e tyre me duken shume kot shume prej veprimeve te tyre .Jam pjekur para kohe me duket....

  7. #7
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga elda
    Maratonomak nuk je vetem ti qe ndodhesh ne kete gjendje edhe une ndiej te njejtat gjera......ndihem vetem...hej por tek une po ndodh edhe nje fenomen tjeter qe eshte edhe me keq...e di kur jam ne nje grup shoqeror te nje moshe me mua e ndiej veten keq nuk e kam ate humorin e tyre me duken shume kot shume prej veprimeve te tyre .Jam pjekur para kohe me duket....
    po mire moj elda une e kam nje arsye po ti ca rsye ke qe ndihesh keshtu ? je pjekur para kohe ? si ta kuptoj une kete ? nese nuk ke jetuar boten e nje moshe dhe ke kaluar ne pjekuri ende pa mbushur 25 _etat atere them se ke akoma kohe me jetu ate qe ke humbur ; ndjenjat mendimet gezimet emocionet e adopleshences jetohen edhe kur je 25 ; une jam 23 dhe po i jetoj duke u dashuruar ; hera e pare ish kur qeshe 15 vjec por me mungonte eksperienca ne dashuri tani jam 23 dhe kam dashurine eksperiencen por nuk kam llogjiken [ ne msarjen e nje vendimi sdi ca me ba ] ; mbase kur te vete 25 do i kem te treja ; po ti sa vjec je ? di qe nuk pyetet kurre nje cupe po ja une du te di cfare ke humbur dhe pse je pjekur para kohe ;

  8. #8
    . Maska e elda
    Anëtarësuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    turqi
    Postime
    569
    une jam 21 te them te drejten nuk kam humbur ndonje gje

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    nuk eshte me e nevojshme me fole ; ti vete e the ne nje teme tjter arsyen se pse ndihesh keshtu ; thashe dhe une ; si ka mundesi qe te ndihet dikush tjter keshtu si mua ? une ka arsye po kjo vajze ? mos thuj qe nuk ke humbur gje dhe mos qeteso veten ; pranoje realitetin ti je akoma e re dhe nuk ke jetuar rinine ndoshta adoleshjrencen po jo rinine ; dhe mo thuj qe skam humb gje se ndesh kunder me fjalet e tua ne postin pas meje tendit kur thua qe nuk kam humor ndersa jam me te rinjte ; kjo ndodh se tashme je pjek para kohe dhe nuk te lidhin me gjera me ate grup moshe qe ti je ; nejse thjesht po diskutojme ok ;

  10. #10
    Shife icik ket..timin Maska e miko
    Anëtarësuar
    05-04-2003
    Vendndodhja
    Në botën e çudirave
    Postime
    755
    Citim Postuar më parë nga maratonomak
    a ju ka ndodhur nonjehere te jeni me mjaft njrez ne ambient gazmor me shoqeri te mire dhe te ndiheni i vetem , po po i vetem fare , pa vrull harmoni dhe ndjesine e gezimit ? eshte e cuditshme por gjithmone jam ose ndjehem i lire dhe pa mendime ndjesi dhe ngacmim vetem kur jam vetem , kur shoh kanarinen time ne kafaz . e ulur atje ne tel duke pare njeritjtrin , jam mire kur shkoj ne det me varke dhe shoh vetem qiellin e haputr , jam mire vetem kur nuk mendoj ndjej ose punoj , jam mire vetem kur jam vetem , nuk me kane pelqyer njrezit asnjehere dhe ghithmone me duhet te pres dicka te mire apo te keqe prej tyre ; kurre nuk kam aritur te kutoj njeriun por edhe ata nuk me kane kuptuar mua , pse duhet te ndjehem keshtu ? mos jam gabim ? nese po cka ngjare me mua dhe si mund te ndreqet ky fenomen ?


    Maratonomak,lal u mundova te te kuproj po sic duket ta ka dhene ne tru te vogel fare.Shiko njeriu eshte nje qenie qe nuk jeton dot vetem,sado qe shoqeria e tanishme eshte e eger apo zhgenjyese nga nje ane,duhet te gjesh metoden qe t'i adaptohesh kesaj shoqerie ose me mire thene ti pershtatesh mentalitetit perkates.nejse.......
    O lal nga shkrimi yt sic shoh me duket se ke nevoje per doktor pa asnje merzitje,po te rrish edhe te shikosh kanarinen edhe kutadi une cfare permende me larte mua me duket paksa si e dyshimte,telin e kanarines une e shoh ne rregull po ti lal i ke ne rregull telat?nejse.........
    Jeten mundohu ta jetosh,mundohu ta shijosh,perhere i rrethuar nga njerezit,se nuk jane te gjithe te duan te te bejne te keqen kjo varet nga ty nqs ti te besh zgjedhje shoqerie apo nqs do te jetosh perhere me kanarinen tende.


    Une thjesht te them nje gje,nqs nuk je i martuar shiko hap syte gji ndonje nuse se vallaij do na ikesh kot me duket,tani sa nga forumi mos shpreso ta gjesh me sa shkruajte me lart,lol

    Ja kalofsh sa me mire
    .........................

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga miki_ro
    Maratonomak,lal u mundova te te kuproj po sic duket ta ka dhene ne tru te vogel fare.Shiko njeriu eshte nje qenie qe nuk jeton dot vetem,sado qe shoqeria e tanishme eshte e eger apo zhgenjyese nga nje ane,duhet te gjesh metoden qe t'i adaptohesh kesaj shoqerie ose me mire thene ti pershtatesh mentalitetit perkates.nejse.......
    O lal nga shkrimi yt sic shoh me duket se ke nevoje per doktor pa asnje merzitje,po te rrish edhe te shikosh kanarinen edhe kutadi une cfare permende me larte mua me duket paksa si e dyshimte,telin e kanarines une e shoh ne rregull po ti lal i ke ne rregull telat?nejse.........
    Jeten mundohu ta jetosh,mundohu ta shijosh,perhere i rrethuar nga njerezit,se nuk jane te gjithe te duan te te bejne te keqen kjo varet nga ty nqs ti te besh zgjedhje shoqerie apo nqs do te jetosh perhere me kanarinen tende.


    Une thjesht te them nje gje,nqs nuk je i martuar shiko hap syte gji ndonje nuse se vallaij do na ikesh kot me duket,tani sa nga forumi mos shpreso ta gjesh me sa shkruajte me lart,lol

    Ja kalofsh sa me mire
    JAM TEPER I KOMPLIKUM O BYRAZER ; mbase kam nevoje dhe per doktor dhe te jesh i bindur qe kam shjuar te ai po ska bere ndonje permiresim ; njersit qe kam pereth jane ne rregulll me mua dhe praNIA e tyre nuk me ndreq dhe as me prish pune ; thjesht ata nuk arijne kurre te te kuptojne ; problemi im o mik eshte i thjeshte per te kuptuar por i veshtire per tu zgjidhur ; thjesht u dashurova me nje vajze aq shume saqe mendova se te ajo mund te gjeja njeriun qe do me kuptonte dhe do besonte si askush tjter ne bote ; por ndodhi e kunderta ; ajo jo vetem qe nuk me kuptoi dhe besoi por edhe me shfrytezoi duke perdorur dashurine time per ate duke me gewnjyer qe ne fillim ; a mund te dashurosh dike duke e genjyer ? pra u zhgenjeva perseri ; isha i tille me njerezit dhe me kete u bera 3 fish i zhgenjyer ; tani te gjithe njerezit nuk jane te keqinj dhe jo te gjithe duan te me bejne keq por ama thjesht lejojne te keqen ne veten e tyre dhe keshtu harojne qe me bejne dhe mua te keqe si ne rastin tim ketu ; QE THUA TE MARTOHEM HALLALL TA BOFTE ZOTI SE KUSH MAROHET E MBLEDH MENJEN DHE NUK ESHTE ME GJITHANDEJ ; POR AMA ME KE ? PERDERISA ME GENJEU VETE VAJZA QE DASHUROVA KAQ SHUME DHE AJO ME DASHUROI SHUME PRA NESE VETE AJO ME GENJEU SI MUND TE BESOJE SE EDHE NJE VAJZE TJTER NUK DO ME GEMNJEJE DHE SI MUND TE JETE NE TE NJETJEN KOHE E DASHURUAR ME MUA NESE HEQIM FAKTIN QE NUK DO ME GENJEJE ? THJESHT SI MUND TU BESOJE NJRESVE KAQ JOLLAJ TASHME ? MUND TE GJESH SHUME TE THONE [ BESO ME POR ASKUSH NUK QENDRON NE BESE ] ; SHOK TE DASHURA KOLEGE ; PRA VLERESOJ BESIMIN RESPEKTIN DHE SINQERITETIN TE NJREZIT PO SHOH QE ASKUSH NUK MUND TI KETE KETO VYRTYTE; kjo pra eshte arsyeja pse une ndihem i tille ; flm per keshillat ty e cdo kush qe ka shkruar ;

  12. #12
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Maratonomak, te uroj qe te dalesh sa me pare nga kjo gjendje, dhe gjithashtu te jesh i bindur qe ti nuk je i vetmi qe vuan te tilla gjendje. Ka njerez qe vuajne me shume, ka me pak, por ka edhe sa ty qe vuajne.
    Kur njeriu peson zhgenjime te tilla nga njerez qe ka pasur ndjenja te fuqishme, qofshin partnere, prinder, apo njerez te tjere, bota mer komplet kuptim tjeter dhe behet nje vend mizerabel ne te cilin jeton, por koha (gjerat qe ndodhin ne te) fatmiresisht i ben njerezit te vazhdojne te jetojne dhe te gjejne kurajo qe te qeshin, qajne, dashurojne dhe besojne prap. Kjo pastaj varet shume nga personi/ti dhe nga rrethanat natyrisht, por ama kurre mos hiq dore (give up) pasi nese heq dore ajo qe te pret eshte akoma me e keqe, me e dhimbshme, me e trishtueshme etj., pasi sic tha dikush me lart, njeriu nuk jeton dot vetem pasi eshte qenie sociale, dhe ka nevoje dhe te besoje me gjithe zemer dike, por dhe t dashuoje dhe te dashurohet me gjithe zemer nga dikush, dhe te gezohet dhe lumturohet me ate poerson dhe me njerezit e tjere, qe gjerat e rendomta dhe te rendesishme bashke mos te te duken me te pakuptimta, por ti shiojosh si dikur, se cdo njeri meriton ta shiojoje jeten.
    E di qe eshte e veshtire, por mendo qe perderisa ka nje njeri qe e konsideron veten kaq te mire/sinqerte/besnik (ti vete) duhet te kete dhe njerez te tjere te tille qe ja vlen ti besosh dhe dashurosh deri ne pakufi. Disa jane me fat dhe e gjejne gjysmen e tyre tjeter qe i ben te lumtur dhe te plote heret dhe rastesisht ne jete, disa te tjere shpenzojne nje jete (nje pjese te mire te saj) per te gjetur ate njeri, dhe shumica diku midis ketyre ekstremeve.
    Fundja mendoje si Nastradini qe qeshte kur ngjitej ne te perpjete, packa se lodhej shume, se e dinte qe mbas te perpjetes patjeter do te kishte nje tatepjete, e cila do ishte shuem me e lehte per tu ecur Pra dite te mira pas ketaj do vine kur thote populli, por ama duhet te mos heqesh dore; never give up!

    Ka njerez qe jane te qellimte ne plaget qe shkaktojne, ka te tjere qe sic the edhe ti, thjesht mbartin vetite e tyre 'plagosese' te themi, per arsye te jetes qe kane kaluar etj.

    Mudohu ta harrosh (ose kujtosh sa me pak) te kaluaren e dhimbshme dhe shpreso dhe puno per te ardhmen, se fundja i ri je ne moshe dhe ke kohe te besh cdo gje ne jete.

    Te uroj gjithe te mirat!

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Depresion!!!!!!Ndjehesh i vetem......Ipakomunikueshem(gje qe nuk te mungon ketu)Pa humor.....i mbyllur ne vetevete...mendime negative qe pushtojne mendjen.....izolim prej njerezve qe te rethojne.....Per mendimin tim vetem dicka te nxjerr nga kjo gjendje-Aerobik-gym.....
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga diikush
    Maratonomak, te uroj qe te dalesh sa me pare nga kjo gjendje, dhe gjithashtu te jesh i bindur qe ti nuk je i vetmi qe vuan te tilla gjendje. Ka njerez qe vuajne me shume, ka me pak, por ka edhe sa ty qe vuajne.
    Kur njeriu peson zhgenjime te tilla nga njerez qe ka pasur ndjenja te fuqishme, qofshin partnere, prinder, apo njerez te tjere, bota mer komplet kuptim tjeter dhe behet nje vend mizerabel ne te cilin jeton, por koha (gjerat qe ndodhin ne te) fatmiresisht i ben njerezit te vazhdojne te jetojne dhe te gjejne kurajo qe te qeshin, qajne, dashurojne dhe besojne prap. Kjo pastaj varet shume nga personi/ti dhe nga rrethanat natyrisht, por ama kurre mos hiq dore (give up) pasi nese heq dore ajo qe te pret eshte akoma me e keqe, me e dhimbshme, me e trishtueshme etj., pasi sic tha dikush me lart, njeriu nuk jeton dot vetem pasi eshte qenie sociale, dhe ka nevoje dhe te besoje me gjithe zemer dike, por dhe t dashuoje dhe te dashurohet me gjithe zemer nga dikush, dhe te gezohet dhe lumturohet me ate poerson dhe me njerezit e tjere, qe gjerat e rendomta dhe te rendesishme bashke mos te te duken me te pakuptimta, por ti shiojosh si dikur, se cdo njeri meriton ta shiojoje jeten.
    E di qe eshte e veshtire, por mendo qe perderisa ka nje njeri qe e konsideron veten kaq te mire/sinqerte/besnik (ti vete) duhet te kete dhe njerez te tjere te tille qe ja vlen ti besosh dhe dashurosh deri ne pakufi. Disa jane me fat dhe e gjejne gjysmen e tyre tjeter qe i ben te lumtur dhe te plote heret dhe rastesisht ne jete, disa te tjere shpenzojne nje jete (nje pjese te mire te saj) per te gjetur ate njeri, dhe shumica diku midis ketyre ekstremeve.
    Fundja mendoje si Nastradini qe qeshte kur ngjitej ne te perpjete, packa se lodhej shume, se e dinte qe mbas te perpjetes patjeter do te kishte nje tatepjete, e cila do ishte shuem me e lehte per tu ecur Pra dite te mira pas ketaj do vine kur thote populli, por ama duhet te mos heqesh dore; never give up!

    Ka njerez qe jane te qellimte ne plaget qe shkaktojne, ka te tjere qe sic the edhe ti, thjesht mbartin vetite e tyre 'plagosese' te themi, per arsye te jetes qe kane kaluar etj.

    Mudohu ta harrosh (ose kujtosh sa me pak) te kaluaren e dhimbshme dhe shpreso dhe puno per te ardhmen, se fundja i ri je ne moshe dhe ke kohe te besh cdo gje ne jete.

    Te uroj gjithe te mirat!
    flm shume ; me te vertete ketu gjen njeres qe dine te japin keshilla te mira dhre ju vleresoj per kete ; me pak fjale mund te themi qe vetem nese une nuk dorezohem do mund te shoh dite me te mira; ok ; une nuk dorezohem dhe nuk qendroj ne vend numero te nje hall a fatkeqesi ; une shoh perpara se vec shpresa vdes e fundit dhe si e tille na ndihmon te shpresojme ; flm te gjitheve ;

  15. #15
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga Anisela
    Depresion!!!!!!Ndjehesh i vetem......Ipakomunikueshem(gje qe nuk te mungon ketu)Pa humor.....i mbyllur ne vetevete...mendime negative qe pushtojne mendjen.....izolim prej njerezve qe te rethojne.....Per mendimin tim vetem dicka te nxjerr nga kjo gjendje-Aerobik-gym.....
    habitem me keshillen tuaj e dashur anetare ; ju vleresoj mjaft per keshillat tuiaja por ketu me duhet tju kundershtoj ; shiko ; dhimja e trupit durohet kurohet dhe mund te sherohet ; dhimja e shpirtit ama nuk iken kurre dhe nuk zbutet as zvogelohet me nje xhiro me biciklete a duke bere not dhe duke luajtur tenis ; eshte vertetuar qe dhimja e shpirtit ka bere njres te ndryshojne dhe te trasformohen ne te tjere njres packa se mundohen te shmangin kete gje duke bere kura te tilla si psikologu aerobi gimnastike e tjere ; mbaj mend nje njeri ; ai kish dashur nje vajze ne rinine e tij ; por ata nuk jetuan dot kurre bashke [jo per faj te tyre ] ; dhe ky njeri eshte 65 vjec dhe akoma mban foto te saja dhe sa here i sheh ai qan dhe vuan ; dua te theksoj qe ai ka grua dhe femije te rituir tashme ; pra pas shume vitesh ai jeton kete dhimje ; pse ? se do ta jetoj ? se nuk mund ta shmangi ?pse ? nuk e di pse por di qe ky njeri ka pranuar te jetoje perhere me kete dhimje duke mos haruar qe jeta e tihj duhet te vazhdoje ; ndoshta keshtu dhe me mua ; jetoj jeten duke mos haruar qe jeta eshte per te jetuar mire nderkohe qe dhimja vetmia fatkeqesia a ku di une jeton me mua pa e demtuar aq shume ate jeten time aq sa te mund ta quaj jeten te pavlere per tu jetuar ; pra thjjesht ca gjera nuk shmangen dhje te duhet te jetosh me ato ;

  16. #16
    Shejtane Maska e Greta E
    Anëtarësuar
    28-05-2004
    Vendndodhja
    Japoni
    Postime
    52
    Maratonomak ! Mos ke rene gje ne dashuri mo

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga Greta E
    Maratonomak ! Mos ke rene gje ne dashuri mo
    kam frike se po ; ketu e 1 vit dhe nuk mund te dal nga mendja pas fijeve te trurit tim ; ndjeshmeria ime dhe e rdhmja mendohet dhe fonksionon me egsistecen e saj ne kete jete ; POR per fat te keq me ndajne shume ghjhera nga kjo vajze ; feja eshte ndryshe ; une jam nje kristian ungjillor dhe ajo nje katolike ; n ndan e kaluara qe jetuam ; mungesa e besimit faljes dhe sinqeritetit ; frika e deshtimit e shume te tjera ; pasi besoj ne zot me duhet te jem me shume se njrezore me duhet te jem i betuar perkushtuar zotit tim dhe si i tille nuk mund te shfrytezoje jeten time ne gjara njrezore sic eshte dashuria erotike ; SIGURISHT QE DO DSHUROJE NJE KROISTIAN POR KJO TE BEHET SIPAS VULLNETIT TE ZOTIT DHE PA U LENDUAR NGA ANA E PARTNENRES ne rastin tim une u lendova nga mungesa e sinqeritetit te saj ; dua te them dicka ; [ DASHURIA EROTIKE NUK ESHTE GJITHCKA ; KUPTONI PAK ; DASHURIA E VERTETE ESHTE AJO DASHURI QE NGELET KUR DASHURIA EROTIKE HUMBET '; ne gjuhen gtreke perdoren disa fjale rreth dashurise ; dashuria erotike [eros] dashuria prinderore [ storgji] dashuria shoqerore [ filiki ] por te gjitha keto jane nje dashuri dhe ne greqisht quhen [ agapi ]; POR DSHURIA E ZOTIT ESHTE AJO DASHURIA E PERSOSUR E PERJETWSHME DHE CDO NJERI QE KA DASHURI TE NDRYSHME PA BURUIAR NGA DASHURIA E ZOTIT NUK ESHTE E PERSOSUR ; dua te them qe zoti i ka dhene dashuri pridit per femijen e vet por shohim shume prinder te cilet i braktisin femijet e tyre sepse nuk i duan ; po ashtu dhe dashuria shoqerore [ filiki] ; cdo kush mund ta mohoje shokumn shoqen e vet dhe kjo nuk eshte sipas zotit ;' po ashtu dhe dashuria erotike [ eros ] kjo lloj dashurie buron nga dasghuria e zotit dhe eshte per njeiun por vec se kjo duhet te behjet sipas lighjeve te zotit ; rasti im eshte i vecante dhe zgjidhja e ketij rasti sipas zotit eshte kategorike dhe strikte ; pasi kjo vajze ka qene e martuime dhe eshte ndare dhe derisa burri i saj jeton ende ajo ne syte e zotit eshte e lidhur me ate dhe nese martohet ben mekat ; po asgtu dhe une bej mekat nese e marr per grua ; sipas zotit burre e grua jane nje trup i vetem dhe burri sheh veten e tij kur sheh gruan po shtu anasjelltas ; pra kjo eshte njera arsye qe une ende nuk mund ta mar kete vajze ; nuk mund te humbas zotin tim dhe jeten e perjetshme qe ma ka siguruar jesus krishti ne kryq dhe ne ringjallhe te tij ; arsyeja tjter eshte sepse ajo gebnjeu dhe me perdori duke shfrytezua dashurine time te paster dhe te sinqete pasi me tha te verten ten vetem kur u beme gati per fejese ; nuk bej mekat nese e mar akoma edhe nese nuk eshte nje kristiane por nese ajo eshte e divorcuar dhe burri i saj jketon atere bej mekat nese e marr dhe mbart mbvi vete mallkimin qe ka mekati i imoralitetit dhe kurverise ne syte e zotit ; PO TANI ME THONI JU ; HERA E PARE QE DASGHUROJ DHE TE ME NDODHE KESHTU ? A MOS E KAM FAJIN UNE ? NJERESIT ? ZOTI KURSESI NUK E KA FAJIN ;

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Anisela
    Anëtarësuar
    20-01-2004
    Postime
    764
    Me vjen keq,por jam e detyruar te te rekomandoj te kerkosh ndihme nga nje psykolog!!!Degjo zerin e shpirtit tend te vrare!!!Gjepura!!Ca domethenje luan feja kur shpirti te do dike???Tregohu i vendosur dhe respekto ndjenjat e tua!!!!Mos vuaj per dicka qe ske guxim ta besh realitet!!!Me beso,ajo femer ka fat qe nuk jeton me ty!!!Nuk e meriton ti ate me kete mendje!!!
    Dhe keshtu ne rruge te madhe eshitme zemren tone, njerzve qe vetem nje te perqeshun dhane per te e shkuen te kenaqun e tu u gezue- pse pane mfshetsinat intime te kesaj jetes tone.

  19. #19
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anëtarësuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Keshilla ime per ty eshte qe ta hedhesh trurin tend ne gjyq per mos-perkrahje.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  20. #20
    Shejtane Maska e Greta E
    Anëtarësuar
    28-05-2004
    Vendndodhja
    Japoni
    Postime
    52
    Maratonomak keshilla ime per ty. Degjo zemren dhe vendos.Mos i le kohet me te bukura te te ikin keshtu nga paragjykimet e te tjereve.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si ndjehesh kur "vjedh" të dashurin/dashurën e dikujt tjetër?
    Nga pranvera bica në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 20-02-2010, 16:45
  2. Ndjehesh Ti si emigrant 100% SHQIPETAR?
    Nga Genna në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 105
    Postimi i Fundit: 15-07-2009, 15:15
  3. Ndjehesh I Lënduar? Ka Ngushëllim Për Ty!
    Nga daniel00 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 01-03-2009, 23:11
  4. Pëshpërimë...
    Nga whisper në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 624
    Postimi i Fundit: 11-09-2006, 06:01
  5. Poezi nga Diabolis
    Nga Diabolis në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 499
    Postimi i Fundit: 13-05-2004, 12:06

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •