Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 126 prej 126
  1. #121
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Nuk eshte se dua te merrem me ty, por, pasi e tregon vete ne menyre te vazhdueshme se ti nuk di se per cfare flet, jam i detyruar te te korrigjoj kuoten.
    Ne fakt, ne te gjithe postimin tend gjigand, ti shpreh njohurite e tua per ortodoksine vetem brenda kllapave te asaj kuote dhe ne kete fjali te vemte ti keput nje GAFE.

    Mesoje se juridiksionin ne te gjithe boten per ortodokset nuk e ka aspak Fanari.

    Gjate gjithe kesaj kohe, ky eshte problemi im me ty, se ti NUK E NJEH besimin ortodoks, e kur te korrigjojne te vjen plasja.

    Mesoje njehere mire besimin e mbase nje dite do arrish te gjykosh me me realizem.
    Po si more monsignor kush e ka ne juridiksion nje komunitet orthodhoks qe gjindet jasht territorit te tij historik..., psh, kujt i perket nje kishe e sapo ngritur ne ishullin Sumatra o ne Peru o Groenlande...?
    Shko se nuk kam nevoje te mesoj prej teje..., pasi mund te me mesoje kush te doje, por ti jo, ti je vetem fodull dhe shitesh sikur je jashte debatit dhe i perket nje "rrace te re" qe eshte as mish dhe as peshk... ( nje lloj uniati internacional )!
    Nga i gjithe postimi im ti nxorre ( me zemergjeresine tende ) nje verejtje "GAFE" por qe te ishe ne ndonje pike pro, kete as qe e merr ne diskutim..., e pra ē'mund te flasim ne bashke?
    Ndersa mua me mungon pergatitja teologjike dhe ajo mangesi ne terminologji, pasi nuk kam studiuar ne seminar si ti ( por qe me mire keshtu i papergatitur se si puna jote, i perjashtuar, e ē'beri me pak Jofiv Visarvjonoviē ...?) dhe ku gabimet jane shume te mundeshme..., por te pakten une mundohem, ndonese nuk shkoj larg, por ti me ate karkteristiken e peruljes qe duhet ta kete nje seminarist ( ku ti as qe di se nga ē'ane bie ) nuk perforcon ku eshte e drejte dhe te korrigjosh ku eshte e gabuar..., por ē'ben, rezervohesh te demolosh edhe ate pak qe mundemi te ngreme me veshtiresine e atij qe i mungon insytruksioni seminar..., jep kontributin tend dhe mos shit mend duke kundershtuar..., pasi tipa si ti, kryeneē dhe grindavec, na bejne rezil perpara botes..., mjaft dhe teater..., bej detyren tende - jo si kontrollor cilesie.......

  2. #122
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Ne matuferine tende me fantazi dhe frazeologji perverse, ti vazhdon te kembengulesh ne budallalleqe.

    Ajo qe eshte thene nga une eshte se ka dallime mes ortodokseve e katolikeve, por qe sjane te papajtueshme dhe, se dyti, dallime qe sjane te llojit heretik.

    Qe dallimet sjane te papajtueshme dhe sjane te llojit heretik, kete nuk ta them une. Ka nje grup te tere klerikesh, teologesh qe ta thone.
    Me klasiku jane rastet e njepasnjeshme te patrikeve te K/pojes, qe kane hequr anatemat me kishen e romes dhe qe se fundmi prezenca e papes ne meshen ne kishen e patrikanes ne K/poje, ishte tregues i qarte i MOS-konsiderimit te katolikeve si heretike nga patriku ortodoks.

    Po ti i ke hyre ketij diskutimi te ketushem me kembengulje dhe fjalor alabaku. Lre pastaj qe na i shpife me ato shkrimet e tua te nje lloji shqipeje arberLeshe te firmes Nike.

    Ti je ArberLeshi_Nike par excellence!
    Fjalori i mesiperm eshte shume i ulet dhe i papranueshem, dhe heren tjeter kur te perdoresh fjalen pseudonimin seminarist ndryshoje me mire, sepse nuk i pershtatet nje seminaristi. Ti e di mire se per fjalen budalla do te gjykohesh e sa sa gjera te tjera. Rregullat e gjuhes shqipe nuk i percakton ti dhe kete mbaje mend mire. Te rritesh ne mes te Tiranes nuk do te thote qe je qytetari me i devotshem i Shqiperise sepse dihet se qytetaria ndonjehere nuk trashegohet por fitohet dhe keshtu dhe gjuha. Cdo te beje ti po te ishe ne ndonje vend tjeter e te flisje nje dialekt tjeter dhe ne te tjeret te talleshim me ty, kete e di vetem ti si do ndiheshe. E pershendes arbereshin per gjuhen e paster qe ka dhe mos harro se nese do te gjesh fjale te cilat fjalori yne i ka harruar mund te kerkosh vetem ne oazet jashte Shqiperise ku njeri nga rastet eshte dhe komuniteti arberesh i cili eshte komuniteti i cili i rezistoi shekujve te gjate te asimilimit nga kultura italiane te ciles sot fatkeqesisht nuk i kane shpetuar shume shqiptare. dua dhe mendoj te mos degjoj me fjale ofenduese ne shkrimet e tua te pakten me ate emer.

  3. #123
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Neokastra,

    pikerisht per kete e kam shkrojtur ashtu, sepse forumasi arbereshi_niko nuk eshte arberesh, pra nuk i takon komunitetit italo-shqiptar. Ai eshte nga Shqiperia dhe ka emigruar ne Itali ne fillim te viteve 90-te, sipas atyreve qe vete ka thene ne forum.

    Po si more monsignor kush e ka ne juridiksion nje komunitet orthodhoks qe gjindet jasht territorit te tij historik..., psh, kujt i perket nje kishe e sapo ngritur ne ishullin Sumatra o ne Peru o Groenlande...?

    E po, nqs ti mendon se kishat MBIJNE vete, si kerpudhat, atehere ke te drejte te mendosh se duhet ti takojne automatikisht juridiksionit te patrikanes.

    Ne kete rast, ti ke te drejte, une nuk marr persiper te te mesoj ty.
    Une vetem informoj lexuesin qe te mos e mare per te vertete.
    Te gjithe e dime qe kishat ne diaspore themelohen me bekim te kishave meme. Keshtu ruset, sirianet etj etj, kane komunitetet e tyre kudo ne bote qe s'kane aspak te bejen me juridiksionin e patrikanes se K/pojes.


    Ti ngaterron juridiksionin qe ju dha K/pojes ne 381 qe, pervec territoreve ne Trake, Pont e Azi te Vogel qe formuan patrikanen e K/pojes, iu dha e drejta e juridiksionit edhe mbi trojet barbare qe ktheheshin ne krishterim.
    Por ky nuk eshte juridiksion mbareboteror. Ai ka nje kufizim te caktuar gjeografik edhe ne kohe (mesjeta).

  4. #124
    Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    4,982
    Citim Postuar mė parė nga Matrix Lexo Postimin
    Shume fjale me vend keto te Shen Serafimit.
    Kjo eshte perulesia qe duhet te kene te krishteret. Pa harruar dhe lutjet per shpetimin e te gjitheve, madje dhe te atyre qe mendon se jane heretike!

    Vetem te mos harrojme se, kur vjen puna tek diskutimet doktrinore, atehere nuk vihen ne pah thenie morale e etike.

    Psh, po te shohesh historikun e Sinodeve Ekumenike, peshkopet e mbledhur nuk ishin aspak ne atmosfere mos-gjykimi per heretiket dhe dashuria pacifiste per te gjithe. Perkundrazi, situatat kane qene te ndera, debatet e ashpra, madje me sulme fizike tipike mesdhetare.

  5. #125
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-01-2010
    Postime
    1,126
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Vetem te mos harrojme se, kur vjen puna tek diskutimet doktrinore, atehere nuk vihen ne pah thenie morale e etike.

    Psh, po te shohesh historikun e Sinodeve Ekumenike, peshkopet e mbledhur nuk ishin aspak ne atmosfere mos-gjykimi per heretiket dhe dashuria pacifiste per te gjithe. Perkundrazi, situatat kane qene te ndera, debatet e ashpra, madje me sulme fizike tipike mesdhetare.
    Askush nuk eshte ne vendin e ne kohen e tyre, se paku debate te ashpra gjithmone do te kete por kuptohet detyra eshte te tregosh te verteten dhe te thuash keshtu eshte sepse kjo vlen ne kete pike dhe kete pike dhe pastaj demostro me shembuj konkret dmth jeten tende. Shen Nikolla Spiridhomi kishte cfare i tregonte heretikeve te Ariosit, por ne cfare u tregojme? A kane nevoje njerezit per nje guhe te rruges? A e lejon etika jone? Ketu duhen gjetur pergjigjet dhe mundesite? Sot po vleresohen shume tekstet e kemgeve te periudhes komuniste dhe pyet dikush pse? Po sepse brenda asaj jete qe jetonin dhe atyre kufizimeve ata njerez gjeten gjuhen per te shkruar dhe sollen pumime cilesore, ndersa ne nuk sjellim asgje duke bere debate e sulme fizike sepse me thene te verteten nuk kemi jeten e Shen Nikolles per veprime te tilla. Ky eshte nje realitet. Une nuk kam lexuar te jeta e tij te permenden shprehje fyese ndaj te tjereve pavaresisht kush jane, sepse mbaj mend qe Jisu Krishti ka thene "jini te urte si gjarperi dhe te paster si pellumbat". Sot misionarizmi behet me jete. Sot kemi shume libra por jo shume shembuj te gjalle prandaj le te behemi shembuj te gjalle te urtesise, pastertise, dashurise, gezimit dhe mbi te gjitha te devotshem si kryedhjakoni Stefan per t'i sherbyer popullit e te terheqim vemendjen e tyre.
    Vetem me perulesi mund te fitojme zemra dhe te shpetojme shpirtra, se vetem keshtu mund t'i bejme te digjen per Mbreterine e Perendise ashtu si lexova sot tek faqja e Rinise Orthodokse e Elbasanit kete nektare: NESE BRENDA ZEMRES DIGJET PORSI LLABMADHE E NDEZUR DESHIRA PER MBRETERINE E PERENDISE, TE JESH I SIGURT SE SE SHPEJTI DO TE BEHESH TRASHIGIMTAR I SAJ.

  6. #126
    Citim Postuar mė parė nga Seminarist Lexo Postimin
    Neokastra,

    pikerisht per kete e kam shkrojtur ashtu, sepse forumasi arbereshi_niko nuk eshte arberesh, pra nuk i takon komunitetit italo-shqiptar. Ai eshte nga Shqiperia dhe ka emigruar ne Itali ne fillim te viteve 90-te, sipas atyreve qe vete ka thene ne forum.
    Jo more po qenkam bere objekt bisede, hajde ē'behet .....
    Shiko ti kokerr uniati..., mos me bej biografine mua, por sillu si i ka hije....
    Po mire e ē'fare do te thuash o monsinjor, pse nuk qenkam arberesh edhe ē'fare, ti duhet te me drejtohesh me ofendime..., une ty nuk te pergjigjem pasi nuk dua ta teproj dhe te ul besimin qe me eshte dhene, duke mos e tejkaluar me ofendime edhe une!
    Shiko per rrespekt te ketij nenforumi dhe te anetareve te FSH, une nuk po ta ve me veshin dhe te le te vazhdosh si ke deshire ti ( prima donna ), por mos u hap shume bxxxxxx pasi e di vet ti!
    Me ke akuzuar sa te duash( per fjalor te ulet ) o UNIAT..., mua do te me mjaftonte kjo fjale qe te me ofendonte tere rracen dhe gjakun..., por tipa si ti, qe faqen e kane batanije, nuk i ben pershtypje.
    Mendo vetem kaq, une po te doja do te kisha perfituar duke ti fshire postimet por me te drjete te lashe te flisje, por jo la pa la..., te jete hera e fundit, me debate bashk, nuk ka..., ti nuk ha pyka fare, je shume prepotent dhe arrogant, duke ditur qe ketu nuk mund te flasim si na e do qejfi, ti vjen e na provokon nervat.
    Nuk je fare seminarist, pasi keshtu ti ul poshte tere nje kategori njerezish te nderuar, ti je nje hiē, vetem kaq..., pos merr me mundimin te me pergjigjesh..., pasi disa here konstatova qe nuk ke lare gojen dhe s'je i denje.
    Une kete postimin tim do ta fshi vete...,ky eshte thjesht nje pergjigje seminaroistit-huniat, ketu mbyllet edhe debati, qe nuk kish vend per debat, por seminaristi ne kete fushe eshte ndoshta me i pergatitur, kur ne te tjereve na bie bretku tere diten ne pune..., vjen e na mburret me ato qe ka mesuar permendesh por qe nuk i perveteson dhe sillet krejt ne te kundert..., ne ē'do dy postime nje e ka polemike dhe tjetren ofendim..., te thashe me nuk do te lejoj te perdoresh as fjalen me te vogel ofenduese..., te pakten ketu ku jam une moderator..., tjerat merri me mend vete!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arbereshi_niko : 14-12-2016 mė 17:54

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Tema tė Ngjashme

  1. Dallimet ne mes te Kuranit dhe Bibles
    Nga imaas nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 13-05-2013, 15:53
  2. Te suksesshmit dhe deshtaket si dallohen
    Nga Letersia 76 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 08-11-2009, 10:05
  3. Dallimet mes Evropės dhe Amerikės
    Nga Andrra e Jetes nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 06-10-2003, 03:27
  4. Cilat jane dallimet midis rinise se Kosoves dhe Shqiperise?
    Nga Arjeta nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 140
    Postimi i Fundit: 27-01-2003, 00:10

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •