Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  SS Skanderbeg

  miremengjes, dite apo mbremje

  une jame nga kosova, si dihet ne luften e dyte botrore ne kosove kane operuar divizionet e SS-it (Schutzstaffel), njesi speciale e gjermanise, mbas nje kohe ne kosove eshte formuar nje divizion i ss-it me ushtar shqiptar, divizioni e mbante emrin SS Skanderbeg. ne kete divizion e di qe edhe katragjyshi im ka pase luftuar dhe si pasoj lufte eshte zhdukur per ata jame shume interesuar per ma shume informacione mbi kete njesi speciale.

  keto jane te vetmet informacione qe gjinden ne gjuhen shqipe ne internet mbi divizionin e SS Skenderbeut edhe faqet e huaja e kane gati te njejten sasi informacionesh.
  nese keni ndonje informacion ma te hollsishem ose mund te propozoni ndonje web faqe apo liber, ju lutem postoni.

  flm dhe pershendetje


  Illyrian Warlord  "SS SKENDERBEG
  SS Skanderbeg"Divizioni qe luftoi kunder Serbeve.
  --------------------------------------------------------------------------- -----  Ne 3 shtator te vitit 1943,Italia kapitulloi.Gjermania u detyrua te pushtonte Shqiperine.Gjermanet derguan nga Greqia divizionin 100 Jaeger dhe divizionin 297 te kembesorise nga Serbia si dhe divisionin e I-re Gjerman alpin.Keto trupa u organizuan nen -XXI trupat alpine- E cila ishte nen komanden e Gjeneralit Paul Bader.

  Forca te tjera duheshin perseri dhe si rrjedhoje u mor vendimi per te krijuar nje division SS(schutzstaffeln),divizion malor.Ne prill te 1944,filluan rekrutimet per ne SS-ne shqiptare te drejtuara nga Partia Naziste e Shqiperise.Duke vepruar sipas urdherave te Reichsfuehrer SS Henrich Himmler,filloi ndertimi i nje divizioni SS alpin me vullnetare Shqipetar me date 17 prill 1944.Ne krye te kesaj detyre u vu Josef Fitzhum.

  Komanda e larte e SS-ve planifikonte te krijonte nje divizion alpin me 10.000 ushtar.SS-ja dhe komanda e larte e shqiperise kishte rregjistruar 11.398 vullnetar te cilet deshironin te benin pjese ne kete divizion.Shumica e ketyre vullnetareve ishin nga Kosova nga veriu i shqiperise dhe nga maqedonia.Gjermanet sponzorizuan Xhandarmerin Shqiptare,policine speciale dhe trupat para-luftarake.Te gjithe keta ishin nen kontrollin e drejtperdrejte te ministrit te brendshem Shqiptar Xhaferr Deva.

  Divizioni i Skenderbeut u formua dhe u stervit be kosove.Nga 11.398 vullnetar qe deshironin te hynin ne divizion, 9.275 plotesonin kushtet per te hyre ne Waffen SS dhe filluan stervitjen.Si perfundim 6.491 Shqipetar vullnetare te zgjedhur u bene pjese e Divizionit te Skenderbeut.Ketyre trupave Shqiptare ,ju bashkangjiten trupa Gjermane nga Gjermani dhe nga Austria,te cilat kishin sherbyer me pare ne divizionin e 7 alpin "prinz eugen"i cili ishte vendosur ne Bosnje.
  Divizioni 21 Alpin i Waffen SS "Skenderbeu" kishte gjithsej 9000-9500 trupa.

  Emri origjinal i divizionit:21 Waffen Gebirds Division der SS"Skanderbeg"(Albanische Nr.1).Zyra qendrore e SS-se vizatoi nje simbol te vecante per divizionin,qe ishte simboli i Shqiperise shqiponja me dy koka,dhe fjala "Skanderbeg" e shkruar me te bardhe ishte siper Shqiponjes.Ky simbol mbahej ne krahun e majte.Kurse ne jakat e xhaketave vendosej nje helmete qe permbante perkrenaren e Skenderbeut.Dhe ne koke ne pergjithsi Shqiptaret mbanin qeleshen e bardhe tradicionale shqiptare dhe refuzuan te mbanin beretat qe sollen Gjermanet dhe qe kishin simbolet naziste te Totenkopf(Koka e vdekjes)
  dhe shqiponjen e bardhe siper swastikes.Shumica e Shqiptareve ne divizion ishin Mysliman nga sekti Bektashi dhe Suni.Por gjithashtu divizioni kishte edhe qindra Shqipetar te fese katolike.

  Divizioni SS Skenderbeg luftoi kundra serbeve te cilet kishin pushtuar kosoven deri atehere kur Gjermania kapitulloi.Pas shkrirjes me 1945 se divizionit shume Shqipetare ju bashkuan divizionin te 32-te Panzergrenadier. "

  ky tekst gjindet ne webfaqen http://www.benny.iwarp.com


  disa fotografi te shenjave:
 2. #2
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  39
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  21 Waffen Gebirgs Division der SS "Skanderbeg"

  Njesi ushtarake me jete te shkurter, kryesisht me vullnetare shqiptare nga Kosova me vlere minimale luftimi, por qe element te kesaj njesie kryen luftime te ashpra per mbrojtjen e kraheve te gjermaneve gjat terheqjes se tyre nga Ballkani ne fund te 1944.

  Komandantet e saj kane qene :
  Brigadeführer August Schmidhuber 05/1944 - 08/1944
  SS-Ostubaführer Graaf 08/1944 - 10/1944

  Sa per literature mund te konsultoni:

  Axis Forces in Yugoslavia 1941-45 - N. Thomas, K. Mikulan, D. Pavelic -
  Osprey Publishing Ltd - Oxford, UK - 1995

  Forgotten Legions - Antonio Munoz - Axis Europa Books - Bayside, NY - 1991

  Kosovo - Noel Malcolm - Harper Perennial - NY, NY - 1999

  Siegrunen #36 - Richard Landwehr - International Graphics Corp. - Bennington, VT - 1984

  Mund te kerkosh ne Internet, me termat "21 waffen gebirgs division SS" dhe besoj qe do te gjesh dicka.
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e nursezi
  Anėtarėsuar
  21-06-2003
  Vendndodhja
  boston, MA
  Mosha
  36
  Postime
  339
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Hidhi nje sy librit "Kosovo, a short history" nga autori me mbiemrin Noel Malcolm. Ky liber eshte i perqendruar ne historine e kosoves qe nga koha e ilireve e deri para luftes. Tek ky liber ka disa pjese per divizionin SS. Dicka qe mua mu duk shume interesante dhe qe nuk e kisha pare ne librat e historise shqiptare ne shkolle ndonjehere (tani e kuptoj perse lol) eshte se ky divizion luftoi kryesisht per largimin e serbeve nga kosova. Nje nga statistikat ishte se ky divizion dogji dhe plackiti rreth 10000 shtepi serbe brenda ne kosove. Gjithashtu nje nga ankesat e kolonelit gjerman ishte se ky divizion nuk donte te luftonte jashte kosoves. Nje nga krimet e ketij divizioni kundra (jo serbeve) ishte vrasja e rreth 300 cifuteve...nuk me kujtohet tamam se ku. Tani per tani kaq me kujtohet nga ky liber...ta rekomandoj se eshte shume interesant
  P.S. nuk e di a ka dale ne shqip apo jo.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ku i shume perfoluri "Division" SS Skanderbeg, nuk arriti asnjehere te ishte i tille, dmth te ishte nje Division.
  Numeri i ushtareve te ketij "Divisioni" qe nuk ishte me shume se nje "Kampfgruppe Skanderbeg", ose "Legjioni Skanderbeg"arrinte gati 4000 vete.
  Gjithkush e din se me nje numer te tille ushtaresh ky formacion luftarak nuk mund te jete duke patur parasysh gjithmone simbas parametrave nderkombetare, nje brigade dhe jo me nje Division.
  Propaganda Serbe qe ka zene kaq vend ne kete Forum gjoja shqiptar ka propaganduar krime kunder civilisteve serbe ne Kosove qe ne fakt nuk jane dhe nuk mund te vertetohen historikisht mbasi edhe ata pak shqiptare, pjesetar te ketij formacioni luftarak respektonin traditat shqiptare dhe nuk luftonin me gra, femije, pleq dhe njerez te paarmatosur.
  Kjo e gjitha edhe per vete faktin se vete funksionaret e larte te qeverise se atehershme shqiptare si psh. Xhafer Deva nuk pranuan te perndiqnin cifutet ne Shqiperi dhe biles ju bene te mundur strehimin e shume familjeve cifute te ardhura nga deri nga Beogradi.


  Shiko:

  RESCUE IN ALBANIA

  ONE HUNDRED PERCENT OF JEWS IN

  ALBANIA

  RESCUED FROM HOLOCAUST


  Haroey Samer

  Brunswick Press  Cathedral City, California, 1997


  E gjitha sa shkruhet ne kete teme mbi gjoja "Divisionin" SS Skanderbeg nuk eshte gje tjeter vecse propagande serbe e shkruar ne shqip, qe sic duket moderohet me qejf te madh nga moderatoret e ketij forumi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kastriot : 07-04-2004 mė 06:59

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Skanderbeg

  Zweiter-Weltkrieg-Lexikon
  copyright © 2003 ff by ICA-D @ infobitte.de  --------------------------------------------------------------------------------

  Skanderbeg, Beiname (nach dem alban. Nationalhelden S., *1403, +Alessio, heute Lezhė 17.1.1468) der 21. Waffen-Gebirgsdiv. (alban. Nr. 1), gemäß Befehl Himmlers vom 17.4.1944 im Raum Kosovo (Albanien) aus rekrutierten Albanern aufgestellt. Bis zum 25.9.1944 waren für die Div. 'S.' 9,275 Mann einberufen worden, von denen jedoch nur zwei Drittel einrückten. Bis zum 1.10.1944 desertierten zudem[...] rund 3,500 Mann. Das zwang im Okt. 1944 zur Auflösung zahlr. Einheiten. ehe Mitte des Monats 3,800 Angehörige der dt. Kriegsmarine, die sich aus der Ägäis zurückgezogen hatten, der Div. zugeführt werden konnten. Die beiden Gebirgsjägerregimenter (50 und 51) und die übrigen Div.-Verbände wurden nie vollständig. Im Dez. 1944 mußten die noch vorhandenen Albaner entlassen werden. Reste der weiterhin im Kampf gegen Partisanen in Jugoslawien eingesetzten Div. dienten der Auffüllung der 7. SS-Freiwilligen-Div. 'Prinz Eugen' und der Aufstellung der 32. SS-Freiwilligen-Div. '30.Januar'. Kommandeur bis zur offiz. Aufhebung am 20.1.1945 SS-Standartenführer (21.6.1944 SS-Oberführer) August Schmidhuber.


  Marre nga Infobite.de

  Leksika e Luftes se dyte Boterore.

  Si mund ta lexoje gjithkush, u thirren per mobilizim 9275 veta por u mobilizuan veten gati dy e treta e tyre. Edhe keta vetem per disa muaj.
  Kjo eshte historia e vertete e te ashtuquajturit Division SS Skanderbeg, qe propaganda serbe dhe sherbetoret e saj ketu ne forum kerkon medoemos ta perdori per te justifikuar krimet e kryera per 100 vjet me radhe kunder shqiptareve ne pergjithsi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kastriot : 07-04-2004 mė 07:38

 6. #6
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  mjeshter, nje pytje pse e nenqmon veten? me fillu e me i degju dhe me reagu ne te gjitha pollavrat e serbeve athere ne nuk do te kishim histori, shqiptaret ne pergjithsi e kane nje frike se veprat e tyre mund te keqkuptohen nga te tjeret dhe keshtu mundohen tju pershtaten te gjithve. kjo ne mendimin tim eshte gabim.

  natyrisht kane vrare shkije natyrisht kane djeg shtepi dhe kisha (ti duhesh te dishe se kishat ne kosove kurr nuk kane qene vetem kisha po kane qene dhe jane vegla te shkijeve per pastrimin e kosoves nga shqiptaret), mire kane bere, e ishalla nuk i kane vrare vetem 10000 si tha nursezi por edhe nja 1000 her ma shume.

  ti duhesh te jesh krenar per ate cka ka kane bere sepse e kane mbrojtur kombin dhe popullaten nga cetniket e flliqur.

  kete per cifutet edhe une e mohoj, nuk besoj se shqiptaret do te kishin arsye per te bere nje gje te tille, per ne armiku ishte shkau e jo cifutet.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga IllyrianWarlord
  ...natyrisht kane vrare shkije natyrisht kane djeg shtepi dhe kisha (ti duhesh te dishe se kishat ne kosove kurr nuk kane qene vetem kisha po kane qene dhe jane vegla te shkijeve per pastrimin e kosoves nga shqiptaret), mire kane bere, e ishalla nuk i kane vrare vetem 10000 si tha nursezi por edhe nja 1000 her ma shume.

  ti duhesh te jesh krenar per ate cka ka kane bere sepse e kane mbrojtur kombin dhe popullaten nga cetniket e flliqur.

  kete per cifutet edhe une e mohoj, nuk besoj se shqiptaret do te kishin arsye per te bere nje gje te tille, per ne armiku ishte shkau e jo cifutet.
  Shqiptaret e te ashtuquajturit Divizion SS Skanderbeg nuk kane persekutuar dhe vrare popullsi civile. Kjo eshte nje e vertete historike. E njejta qeveri, mbasi ne kete kohe Shqiperia ishte e bashkuar, ishte ajo qe kundershtoi dorezimin e cifuteve tek gjermani mbasi kjo binte ne kundershtim me kanunin shqiptar mbas te cilit miku ose mysafiri jane ne besen e te zotit te shtepise dhe nuk mund te dorezohen apo te tradhetohen tek dikush tjeter.
  Shqiptaret kane luftuar ne kete kohe kunder Serbeve dhe partizaneve te Titos por jo kunder pleqve dhe plakave, femijeve dhe grave serbe.
  Krenaria e shqiptarit nuk ua lejonte nje gje te tille.
  Ne rastet kur kishat serbe beheshin strehe per partizanet e Titos ose cetat cetnike serbe, atehere sigurisht qe keto kisha jane demtuar nga luftimet.
  Por ne fund te fundit te gjitha kishat serbe ne Kosove jo vetem qe jane ndertuar ne truallin shqiptar por pjesa me e madhe e tyre jane kisha shqiptare qe u pervehtesuan me vone me pa te drejte nga serbet. Keshtu qe i zoti i mallit dmth. shqiptaret si zoter te trruallit por edhe te pjeses me te madhe te kishave vete, mund te bejne cfare te duan me pronen e tyre.

  Kaq persa i perket kishave. Ndersa persa i perket genjeshtres se shqiptaret kane persekutuar minoritetin serb ne Kosove, kjo nuk eshte gje tjeter vecse perpjekje e serbeve per te mbuluar, dmth per te kompesuar krimet e tyre ndaj shqiptareve.
  Prandaj edhe reagimi im ketu.
  Divisioni SS Skanderbeg, qe jo vetem per nga numri nuk mund te quhet i tille, pra nuk mund te jete nje Division, jo veten qe si njesi ushtarake eksistoi vetem pak muaj, por eshte fakt qe nuk ka perndjekur popullsine civile por ka luftuar kunder serbeve te armatosur, qofshin keta cetnike apo partizane te Titos.
  Se cfare ka ndodhur pastaj mbas dezertimit te shqiptarve nga ky Division, qe simbas Leksikes se Luftes se dyte boterore tek Infobite.de u zevendesuan me ushtare gjerman te ardhur nga njesi te tjera ushtarake, kryesisht nga Greqia, kjo nuk eshte per mua interesante.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kastriot : 07-04-2004 mė 11:53

 8. #8
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shiko, shumica e shqiptarve kishte nje te aferm qe ja kan pre shkijet. mos harro se lufta e 1. botrore nuk ka qene forte larg dhe ne ate lufte dihet se jane bere masakra te hatashme kunder shqiptarve. eshte shume veshtir te besosh se shqiptaret nuk ja kan kthyar borxhin, duhesh te kuptosh se kur e sheh njeri token e dejgur, popullaten e vrare dhe e prerer ateher ai terbohet, nuk ndjejn asgje tjeter pervec urrejtjes dhe nuk duhet zer keq kjo, eshte gje krejtsisht normale. mu me doket anormale nese nuk kane bere nje gje te tille, se ateher do te thote se ata nuk kane pasur kurfare ndjenjash.

  vlerat dhe zakonet e kanunit duhen te zbatohen vetem ne marrdhenjat shqiptaro shqiptare se te huait nuk ja dine vleren ketyre gjerave dhe gjithmone i kane shfrytzuar kunder neve. shqiptari priti me nder ata ktheja me genjeshtra e tradhti keshtu nuk duhet te jete me me rendsi a eshte shkau femi, femer, plak apo burre shkau eshte shka dhe nuk e meriton te jetoj asnje sekond. duhet t'zhduket fara e keqe.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga IllyrianWarlord
  shiko, shumica e shqiptarve kishte nje te aferm qe ja kan pre shkijet. mos harro se lufta e 1. botrore nuk ka qene forte larg dhe ne ate lufte dihet se jane bere masakra te hatashme kunder shqiptarve. eshte shume veshtir te besosh se shqiptaret nuk ja kan kthyar borxhin, .........

  Kjo qe thua ti eshte propagande e mirefillte serbe.
  Shqiptaret nuk e kane zakon te vrasin femije, gra, pleq e plaka, apo njerez te paarmatosur dmth. civilista.
  Shqiptaret kane qene dhe jane nje popull qe nuk ja kane lejuar vehtes asnjehere te bien ne nivelin e krimineleve serbe. Ky fakt eshte real edhe diten e sotme ku verehet nje fare demoralizimi i shqiptarve, se per kohen qe bejme fjale ketu as qe mund te diskutohet.
  Prandaj do te ishte mire qe se pari te dalloje se nje civilist qe ka nje arme ne dore nuk mund te quhet me i tille dhe mbasi ta kesh te qarte kete dallim te mos merreshe me supozime te kota se keshtu ben, me dashje apo pa dashje, propaganden e serbeve si shume ketu ne Forum.

  Pershendetje
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kastriot : 08-04-2004 mė 14:56

 10. #10
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pytje:

  te hyn shkijet ne shtepi, ta perdhunojn gruan dhe e masakrojn, ta perdhunojn vajzen dhe e masakrojn, djalin e masakrojn e ty te detyrojn ti shikosh. me thuaj cka kishe bere nese te kishe ardhe shansa per me mare hakun???
  i kishe lene gruan dhe femit e kriminelit gjalle?? gruaja dhe femijet e tu nuk kane as vorre ku mundesh te vajtosh se i kane djegur dhe ti i kishe lene ata gjall??? mjeshter mos bo hajgare, gjdo njeri normal minimum i kish mbyt.


  une per veti jua kisha kthyer njemi fishe.
  eshte shka? po! mbyte! hekja flamen! pa perjashtim! pytja eshte vetem a eshte shka apo jo te tjerat gjera nuk jane me rendsi.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga IllyrianWarlord : 08-04-2004 mė 15:14

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga IllyrianWarlord
  pytje:

  te hyn shkijet ne shtepi, ta perdhunojn gruan dhe e masakrojn, ta perdhunojn vajzen dhe e masakrojn, djalin e masakrojn e ty te detyrojn ti shikosh. me thuaj cka kishe bere nese te kishe ardhe shansa per me mare hakun???
  i kishe lene gruan dhe femit e kriminelit gjalle?? gruaja dhe femijet e tu nuk kane as vorre ku mundesh te vajtosh se i kane djegur dhe ti i kishe lene ata gjall??? mjeshter mos bo hajgare, gjdo njeri normal minimum i kish mbyt.
  ..........................
  Kjo qe shkruan ti eshte se pari vetem nje hamendje dhe se dyti PROPAGANDE E MIREFILLTE SERBE.
  Megjithate meqe paske kaq shume deshire te vezhdosh diskutimin, duhet te sjellesh fakte historike per te vertetuar tezen tende serbe, se me hamendje e sypozime mund te diskutohet vetem neper pijetore(serbe)

 12. #12
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pse po ike dhe nuk po i pergjigjesh pytjes?

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga IllyrianWarlord
  pse po ike dhe nuk po i pergjigjesh pytjes?

  Une nuk njoh ndonje fakt historik qe te vertetoje se shqiptaret paskan masakruar civiliste serbe.
  Ne fakt kam lexuar tek nje homepage serbe se ne nje fshat, qe tani nuk ja kujtoj emrin, shqiptaret e asaj kohe na kishin vrare nja 300 femije te fshatit por per numrin e te rriturve te vrare nuk thuej asgje.
  Pra nje genjeshter me bisht, se kush vret femije nuk ka pse te kurseje te rriturit.
  Ti ne qofte se ke fakte historike ne lidhje me keto ngjarje mund te na i sjellesh ketu ne forum.

  Sa per supozimet dhe hamendjet e tua, une nuk kam as kohe e as deshire te merrem me ato budallalleqe.

 14. #14
  xha Barka Maska e Jonian
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Ec drejt bulevardit deri te Skenderbeu. Aty pastaj futja nga te duash...
  Mosha
  39
  Postime
  332
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O njerez, do mesoheni ndonjehere te perqendroheni tek tema qe eshte hapur apo t'i biem njerie gozhdes tjetri patkoit? Te forte jeni vallahi, si e cuat muhabetin nga nje pyetje e thjeshte rreth informacionit qe kerkohej per divizionin 21 SS, tek debatet per vrasjen e serbeve dhe kosovareve. Me sa po shoh avash-avash do shqyrtojme nese jemi dakort me bashkimin e dy Gjermanive.
  Trimi i mirė me shoqe shumė

 15. #15
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ti do fakte?? berja ate pytjen vetit dhe me jep nje pergjigjje te sinqert...

  ti je idealist une jame realist, por nje gje e di me sigur se ti idiot ne asnje menyr nuk je nacionalist. ti me quan mua shka vetem se them se ss skanderbegu kane mbytur shkije, me trego ku eshte logjika?
  ne vend se te thuash shume mire e ishalla kane mbytur edhe ma shume, ti me shane mua.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ore se pari po si nuk te vjen pak turp qe vazhdon te ngulesh kembe si mushka duke quajtur DIVISION nje formacion ushtarak me gati 4000 ushtare!!
  Me 4000 ushtare nuk behet nje Brigade dhe jo me nje Division.
  Se dyti, meqe je realist sill fakte qe te vertetosh realitetin.

  Dhe se treti, megjithse une e kam theksuar shume here DALLIMIN MIDIS MASAKRES KUNDREJT CIVILISTEVE DHE LUFTES KUNDER SERBEVE TE ARMATOSUR, TE INKUADRUAR NE FORCAT CETNIKE OSE PARTIZANE TE TITOSti vazhdon dhe e injoron kete fakt per te perzhyer keshtu shqipetaret me damken e gjoja Gjenozidit kunder pakices serbe ne Kosove.
  Kjo sjellje te len te kuptosh qe ti ose je serb dhe bir serbi ose "punon" per propaganden serbe.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga kastriot : 12-04-2004 mė 06:09

 17. #17
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ti me dukesh asi idioti i cili ka frike nga akuzat serbe nese thote qe eshte nacionaliste. ti je asi njeriu i cili ma i pari i lype drejtat e minoriteteve vetem nga frika se serbija ose nje website serbe mund te thote ja keta shqiptaret jane nacionalista. ti ma shume e shikon ate se cka po mendojn shkijet se interesin kombetar. ti je i pari i cili e akuzon nje shqiptar perpara se te akuzon nje shka vetem serbija mos me thene ja keta jane nacionalista dhe po diskriminojn serbet.

  po te pys edhe nje her ku eshte logjika qe me quan shka vetem se e kame deshiren ti shoh shkijet e vrare pa mar parasysh a jane burra apo gra e femij.
  shkau eshte shka, por ti po me duket se kete gje nuk e kupton se je shume i ngarkuar me marrejen e mendimeve serbe.


  "...per te perzhyer keshtu shqipetaret me damken e gjoja Gjenozidit kunder pakices serbe ne Kosove..."

  te lutem kjo nuk eshte kurrfare zhytje per kundrazi kjo eshte krenari, vrasja e shkijeve kurre KURRE nuk eshte zhytje.
  vetem ai qe eshte ne zemer shka e shikon kete gje si zhytje

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e harmonies
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  48
  Postime
  181
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po te pys edhe nje her ku eshte logjika qe me quan shka vetem se e kame deshiren ti shoh shkijet e vrare pa mar parasysh a jane burra apo gra e femij. Shkau eshte shka, por ti po me duket se kete gje nuk e kupton se je shume i ngarkuar me marrejen e mendimeve serbe.

  Ajo qe i dallon Serbet nga Shqiptaret eshte perversiteti i mendimit Serb.
  Serbet nuk ngrihen dot mbi filozofine shtazarake te llojit "ti shoh .... (t)e vrare pa mar parasysh a jane burra apo gra e femij".
  Kjo mendoj se lidhet me te kaluaren jo te larget te tyre si barij derrash.

  IllyrianWarlord, marrja a emblemave, emrave, tokave shqiptare, perseritja permendsh e togfjaleshave shqip nuk jua ndryshon automatikisht filozofine e jetes. Ne kete kuptim juve dalloni si nje sorre e zeze mes SHQIPONJAVE.

 19. #19
  Perjashtuar nga Mod. Maska e IllyrianWarlord
  Anėtarėsuar
  05-04-2004
  Postime
  40
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ke pare ndonjeher ndonje shqiponje e cila ka dalluar midis gjarperit burre apo gjarperit femer apo gjarperit femij??
  JO NUK KE PA DHE KURRE NUK DO TE SHEH
  e vetmje gje qe i intereson shqiponjes jane femijet e saj dhe vetvetja.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  Deutschland
  Postime
  116
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga IllyrianWarlord
  ke pare ndonjeher ndonje shqiponje e cila ka dalluar midis gjarperit burre apo gjarperit femer apo gjarperit femij??
  ......


  O druzhe.. po shko dhe beje propaganden tende te qelbur ne ndonje forum serb se na e shpife fare me keto budallalleqet e tua

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Feja e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
  Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 161
  Postimi i Fundit: 10-10-2015, 09:48
 2. Gjergj Kastrioti ne Hollywood.
  Nga ilis nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 27-08-2014, 06:03
 3. Skanderbeg - The Defender (Game)
  Nga ILIRI I MADH nė forumin Lojra nė kompjuter
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 26-02-2012, 14:10
 4. Marsi venecian alias Skanderbeg (must read)
  Nga D@mian nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-11-2008, 13:09
 5. Beratasit dhe ēifutėt
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 27-06-2003, 10:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •