Close
Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 154

Tema: Poezi

 1. #21
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Vuajtjet tona

  Vujtjet tona s'kan te mbarume
  Si nder shekuj ,ashtu dhe sot
  Ndoshta prej Zotit asht e shkrume
  Qe shqiptari me derdh vec lot


  Vaje shekujsh n'shpirt shqiptarit
  Qe s'ju than kurre n'donjehere
  Djegje kullash nga barbaret
  Qe ne vete i cum perhere


  A mor Zot te kemi ra nore
  Se n' ket glob vet na ke sjell
  Vujtjet qe kemi hek e po hekim
  ska roman qe i percjell


  Te pafajshmit neper vorre
  Cohen engjej e shikojn
  Qe Shqiperia plot me halle
  Zoti kurr spo i ndihmon


  Hall i madh eshte te mos kesh
  Hall ma i madh eshte qe te kesh
  Se ne duart e te korruptuarve
  Te shkon mundi gjith per lesh


  Shqiptaret fukara kan le
  E fukara jan tuj dek
  Dashuris duhet me ja gjet rranjen
  Me njani tjetri mos me e terhek hernek


  Alba 13.01.03 Gjermani
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Shpirti juaj djallit do ti shkoje  Lote vuajtjesh ne shekuj kemi derdhur
  Eshte e veshtire ti peshosh per ti mbledhur
  Se dielli me rreze te nxehta i avullon
  Dhe shume nga ne ,veshtir se kujton

  Harruam ne se c'esht morali
  Harrum ne gjurmat e kalit
  Harruam fushat pjellore me grure
  Harruam qe uji na freskonte dikur

  U harruan fshatrat ne vetmi
  Toka te shketa shef tani
  Shpija te renura sikur ra termeti
  Fshatar te genjyer nga deti dhe qyteti

  Trafikant te shumte qe bejn jete luksoze
  Korrupsjon i madh ne ket jete famoze
  Politikani i korruptuar me rruge te gabuar
  Jeta e Shqiptarit nuk ka te pershkruar

  Dallavere te shumta qe skan te numuruar
  Disa rrojne ne balte ,disa ne tapet te shtruar
  Disa shesin trupin disa shesin djersen
  Disa shesin moralin ,disa humbin besen

  Ku eshte ajo bese shekullore?
  Ku iku ai moral madheshtor?
  Ku shkoj karakteri Shqiptarit?
  Ju po ju pyes o mekatar?

  Mekatet e juaj kurre nuk do falet
  Vdekja juaj ne ferr do ndalet
  Shpiti juaj djallit do ti shkoj
  Krimet u juaja Zoti do ti gjykoj

  Alba 19.01.2003 Gjermani
  __________________
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Cfar kenge te kendoj sot?

  Po mendohem neper mjegull !
  Se cfar kenge te kendoj sot?
  Te kendoj per pranveren?
  Qe vjen per cdo mot !

  Te kendoj per dashurin?
  Qe shume zemra i ka thyer !
  Apo te kendoj per tradhetin?
  Qe eshte nje nga me e urryera !

  A po te kendoj per luftrat?
  Qe me shekuj spo mbarojn !
  Apo te kendoj per paqen?
  Qe njerzit e admirojn !

  Them me mire ti kendoj shpreses .
  Qe na mban te gjall, ne ket jete .
  Pa shpres s'jeton dot njeriu .
  Shpresa eshte kenga e vertet .

  Alba 11.02.2003
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Asht ba hall me shku ne dasem!(Parodi)  Po ja fillojm fare thjesht e holle
  ne nje dasem car m'ka ndodh
  morem nusen me gjith dhender
  nuk con kush nuse ne der
  pa u sjell te 5 herojt, 10 here
  sa e gjate esht kjo kolona
  thu se asht nuse Madona
  po nuses tone mos me i ba hile
  na e paska emrin File
  Kur na vjen nusja ke shpija
  per me e pa vin tan kojshija
  se dhe ata nuk duhet me i myte
  se kan qef me kullot syte
  kur del nusja e dhendri ne banket
  e shume pushka po kerset
  njani qet me pistolet
  tjetri cifte qet perpjet
  i zoti shpis del ne penxhere
  e ti shterngohet me manxere
  jo nje e dy po ne bresheri
  lypshin njerzit ku me hi
  per vetmrojtje njeri nxjer tepsin
  tjetri kryet nen tavolin
  per fat mir na filloj mire gezimi
  kur na u vu armpushimi
  kur arm pushimi na u vu
  than dasmoret"o shyqyr paskna pshtue"
  Kur del nusja e dhendri ne valle
  aty filloj stuhia madhe
  per fat mire na u hap koniku
  kur kersiti automatiku
  por kersiti ne bresheri
  lypshin njerzit ku me hi
  per vetmrojteje njani nxjer tepsin
  tjetri kryet nen tavolin
  njeni ban suphanalla
  tjetri kryq ,ban tjeri ne krah
  ka ardh koha keqe vet
  me shku ne dasem me helmet

  Alba 01.06.2003 Gjermani
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e LLemadeo
  Anėtarėsuar
  22-04-2004
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Shkruaj...

  Prej se largu te pashe ne fjalen tende,
  Si nje fllad me erdhe me melodine...
  Nje urim i thjeshte me del prej zemre,
  Per vargun tend te brishte, per poezine!

  Thellesive thirre prape mendimin tend...
  Sa here ti ndjen qe fjala shpirtit te gufon,
  Penen merr ne dore dhe ulu pra,
  E vargjet mi rrjeshto me emoccion...

  Kritikat mos te trembin aqe shume,
  Cdo kush ka pasur nje here fillim...
  Kritiket dhe te pa aftet bejne shume zhurme,
  Shpesh vehtes nuk ja njohin nje qellim!

  S'degjuam ndonje here qe kritizieri,
  Nje vjershe te na krijonte per bela,
  E lapsin sec ma tundte diskutimesh...
  Kur fshinte neper lista veprat e medha.

  Pra ec me hapin tend ne udhe e qete,
  Vargjet sic i ndjen, ashtu ti shkruaj...
  Fjala zbukurohet neper rrjedhe,
  Ujvarash do t'vije vargu i kulluar...

  LLemadeo

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  Ty t'lumt penda oj Alb fisnike
  Se jam qesh n'vend gjimnastike

  Llamadeo mir se vjen
  Shkruj dhe ti ne kyt kuvend..

  ju uroj tash nji dit djele
  vesh e njesh ne tesha e zhele
  e n'piknik me shoka e shoqe
  ju me shku e me ba llogje..

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e LLemadeo
  Anėtarėsuar
  22-04-2004
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Falenderime per pritjen tuaj!

  Brarit !

  Me lejo te drejtohem me fjalen Mik!

  Prej s'largu o mik te pershendes!
  Per fjalen tende dhe per bujarine...
  Erdha qe s'bashku, pak udhe te bejme,
  Neper malle e derte, bashke te rrijme...

  Prej se largu e pashe shkelqimin tuaj,
  Dhe pse fshihet shpesh ne drite-errsire...
  Si rrezja e Diellit, Reve e debuar...
  Prap vjen e bukur, e dashur dhe e mire!

  Shoh emra miqsh te vjeter qe u pame diku,
  Ne vitet kur e liga na sundonte...
  Kur mblidheshim mesnatave rrjeshtash pa fund
  Per nje liter qumsht, kur pikatorja leshonte...

  Te vjeterve dhe te rinjve, si miq ju pershendes!
  Ju uroj gezime pa fund, ne jeten tuaj !
  Se bashku ne keto faqe kur vijme e shkojme
  Sjedhshim edhe marrshim, vec fjalen e latuar!

  Mendimin me te mire, model te njerezise,
  Te ua shoh te gjithve aq shume dua!
  Me fjalen e lire prej shpirtit dhe miresise...
  Si bashkudhetare te thjeshte, me keni ktu edhe mua!

  E une si me i vogli, ne rrjeshtin e fundit,
  Do degjoj me shume dhe i fundit do te flas...
  Se vij nga Fshat i larget, nga fundi i Katundit...
  Ku te urtet pleq me thane: "Te mos jem capraz"!

  U pafshim ne te bukura udhe te reja,
  Kendej e andej detrash, kudo te shperndare!
  O zot nje dite, u pafshim tek Atdheu,
  Kur e mira andej, te marre per mbare!

  Me rrespekt per Brarin dhe per te gjithe anataret e ketij forumi!

  LLemadeo

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Mirseerdhe zoti Llemadeo Dukagjini midis nesh ! Urime per poezin qe e solle ketu ne forum .

  Une jam nje lexuese e rregullt dhe nje simpatizante e poemave dhe novelave te tua , qe disa poezi , novela dhe piktura te juajat i kam sjell dhe ne forum . Sidomos poema "Te falem moj zane " me ka pelqyer marrezisht ku aty ke perdorur stilin fishtjan .

  Vlerat e shkrimeve te tuaje spikasin fort , duke treguar realitetin Shqiptar nder shekuj e deri ne ditet e sotme .

  Me pelqejn te gjitha novelat por kjo e fundit ,"Doruntina e shekujve " me ka lene shume mbresa . Mu be shume qefi qe erdhe tek tema ime dhe hodhe kete poezi fantastike . Ju uroj suksese te metejshme ne krimtarin tuaj , dhe ne pasurimin e ketij forumi me krijimet tuaja

  Me shume respekt Alba "Doruntina e shekujve "
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e LLemadeo
  Anėtarėsuar
  22-04-2004
  Postime
  72
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pershendetje Alba!

  Alba, ju faleminderit !

  Faleminderit per pritjen tuaj dhe te miqve tuaj ne ne kete Forum shqiptar mjaft te mire!
  Faleminderit dhe per fjalet e juaja te mira qe me shkruan!
  Me gezon kur thua qe te pelqejne krijimet e mija si ne vargje, novele apo pikture...

  Lexuesit e mire, njohsit e mire te artit i bejne krijuesit qe te shkruajne gjithnje edhe me mire, i frymzojne ata dhe u japin krahe per gjetje te reja akoma dhe me te larmishme...per te hedhur gjithnje e me shume penelata te reja ne artin e te bukures sic eshte edhe piktura...

  Une, si ne vargjet poetike, novela, piktura etj, perpiqem te them gjithmone dicka te vecante, dicka te re te pa konsumuar deri me sot...nga te tjere...

  Temat, personazhet e mija etj, jane realiteti ne cdo fushe te jetes, jane te vertetat qe kemi jetuar dhe po jetojme e kudo qe jemi gjendur apo ndodhemi...

  Perpiqem te jeme sa me i thjeshte, sa me i kuptueshem per te gjitha moshat dhe shtresat njerzore kudo, si ne "boten" Shqipetare, por dhe ne "botet" e tjera...

  Perulem me rrespekt para cdo njeriu qe din me shume dhe e din me mire se une ate qe eshte i zoti ta argumentoje...

  Ruaj nje kujtese nje thenie te madhit "SADI":

  "Per brume diturie, me mburrje spo flas,
  Si Lypes i varfer, ja doren po zgjas!"

  Kam ardhur ne mesin tuaj, per tu lexuar dhe pare edhe ju, qe jeni shume te mire te gjithe, dhe po shoh me knaqesi krijimet e juaja, mendimet e juaja, fjalet e juaja te bukura, per te cilat ju pergezoj nga zemra te gjithve, per sinqeritetin tuaj ne krijime mendime etj...jeni te cilter dhe shume origjinal, pa korrniza...vazhdoni ashtu, pa frike shkruani dhe perseritni ne shume menyra e ide te gjeni frazen, rimen, figuren, personazhin, episodet etj...

  Eshte e vertete se as nje njeri nuk lind poet, piktor, shkrimtar, aktor, mendimtar, gojtar etj!
  Ashtu sic eshte e vertete se gjate jetes cdo njeri merr nje rol te rendsishem, ku i duhet te jete dikushi, dhe behet vertet dikushi...

  Njekohesisht eshte e rendesishme qe ne rolin e vet, te ndikoje sa te mundet per mire ne rrethin shoqeror ku jeton e shkalle shkalle, ne gjithe shoqerine njerzore!

  E vecanta e juaj qe shoh deri me tani eshte se ne kete forum jane eleminuar pothuajse gati krejt nervozizmat apo ofendimet me fjale te ulta nga anetaret ne komunikim me njeri tjetrin, dhe kjo duhet qe te eleminohet sa me shume!

  Shpresoj qe te kete gjithmone mirkuptim, harmoni dhe nje rrespekt reciprok per njeri tjetrin, per fjalen apo mendimin e tjeterit!

  Ju uroj gjithe te mirat ju Alba dhe te gjithe Forumit Shqiptar!

  Por vecanarisht ju pergezoj ju Alba, qe mi keni terhequr disa krijime te mijat ne kete forum!

  LLemadeo

  Shikoni nga nje here edhe ne revisten "Zeri i Larget". <www.zeriilarget.com>
  Nje Reviste ne gjuhen shqipe ju fton te lexoni gjera te reja, te vecanta dhe te bukura, te cilat ne menyre modeste publikojme une dhe disa miq te mij qe ne prillin e vitit 2003. Mbi te gjitha keni rastin te lexoni ne gjuhen tone te bukur, ku perpiqemi qe te paraqitemi sa me mire, aty gjeni, Epikeat Legjendare, Rilindasit, Poezine. Prozen, Piktura, Aktualitet, si pika te rendsishme!
  Ju mirpresim dhe ju me krijimet e juaja ne cdo kohe!
  Faleminderit!

 10. #30
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Urimet me te mira per krijimtarine tuaj. Por mendoj qe gjendja shpirterore e juaja sduhet te ndikoje aq shume ne poemat e tua, nejse gjithsesi jane te bukura,
  Urimet me te mira nga ODEON

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Smile

  QESH


  Qesh une mengjezeve
  Qesh une drekave
  por qesh dhe darkave
  Ndersa shekulli zgerdhihet
  me ironi qeshjeve te mija
  Oh sa i peshtire me duket
  Une lumturohem kur qesh
  Qeshja eshte kenga e shpirtit
  Pa te nuk mund te jetoj
  edhe pse shekulli i zgerdhihet
  qeshjeve te mija me ironi
  Me duhet prap te qesh
  Shpirti ka uri per qeshje

  Alba 30.04.2004
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 12. #32
  Agideba Maska e AgiDeeba
  Anėtarėsuar
  04-06-2002
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Vertete ke nje shpirt te madh poetik.

  Nuk i kisha lexuare me pare poezite e tua dhe, sot u ndala gjate. Te falenderoj per shpirtin e poetes qe ke. Verte poezite e tua jane shpirterore sic e thua vete dhe kane ndjenje te larte njerzore.
  Vecova poezine e meposhteme si ate qe pelqeva me shume nga mesazhi i madh qe ajo ka "Heshtja" e cila kurre nuk eshte nje gje...por eshte sinonimi asgjese.
  Te uroj gjithemone suksese dhe pac perhere muzen poetike ne shpirt, gje qe bie ne sy qe e ke.
  Te fala miqesore Agim Bacelli  Citim Postuar mė parė nga ALBA
  Flm xhaxhi Agim , te pershendes me shume respekt , dhe te uroj suksese ne krimtarin tende , qe eshte nje burim i letersis fishtjane . Une te lexoj gjithmon , sa here qe shkruan .
  Leile falimderit . Eshe e vertet se poezit e mija jane vetem poezi te castit qe me dalin nga shpirti , panvarsisht se nuk kan ritem , une mendoj se kur poezia del me shpirt e krijon vete ritmin shpirteror per lexuesin . Megjithate nuk them se jam poete , por deshira ime eshte te shkruaj te krijoj ate qe ndjej me shpirt .


  Heshtje dhe vetem heshtje
  Qetesi mreteron ne shpirt
  Ne heshtje qesh e qaj
  Ne heshtje pi e haj

  Pse duhet te hesht valle
  Heshtja s'ka kuptim
  Dhe dashuria ne heshtje
  Nuk me jep gezim

  Une jam nje njeri
  Qe dhe di te dashuroj
  Po dhe si zog di te behem
  Neper qiej te fluturoj

  Heshtja me mundon
  Me ben shume te vuaj
  Asnjeri ne heshtje
  Nuk eshte i fituar

  Heshtja te vret shpirtin
  Te kthen vetmin
  Cdo gje qe hesht
  Ne kete bote s'ka kupim

  Alba
  Njeriu qė s'ka nėnė ose baba ėshtė jetim por ai qė nuk lexon njė libėr ėshtė fukara.

 13. #33
  Comes With Attitude
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Leeds
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Te pasura...

  Por pak si jashte mase e perdor faktorin "rime" ti Alba?!

  Dil nga ai kavitet i sforcuar.

  Mere kete ne menyre konstruktive.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Zoti Agim ! Falimderit per koplimentet dhe urimin . Une nuk jam poete , por mundohet vete shpirti dicka te krijoje , dhe une nuk e ndaloj ,e lej te lire .

  I kam par disa poezi dhe proza te tuat tek nje reviste , me kan pelqyer shume , dhe sidomos kjo poezia qe hodhe ne forum ishte fantastike .

  Te uroj suksese ne krimtarin tende

  Me respekt Alba
  ---------------------------------------------------------------------------------------------------
  Bledi ! Do mundohem dhe ate ta bej , por me duhet me shume te lexoj dhe te pasurohem ne fjalorin letrar , ku me mungon shume , ate e di .

  I dua njerzit qe me kritikojne dhe me nxjerrin ne pah te metat .

  Pershendetje nga Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 15. #35
  klea Maska e K+J
  Anėtarėsuar
  21-04-2004
  Vendndodhja
  GREECE
  Mosha
  35
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ti ALBA je poete, apo shkruan per qejf? Ke botuar nonje liber?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga K+J : 06-05-2004 mė 06:08

 16. #36
  Comes With Attitude
  Anėtarėsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Leeds
  Mosha
  37
  Postime
  94
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  .......

  e nderuar dhe respektuar

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Tirona !

  Tirona !


  Metropol i Shqiperise
  Aty ku mesova fjalet e para
  Aty ku endrra ime u zhgenjye
  Katermbedhjet vjet perpara

  Tirona !

  Ti je zemra e Shqiperise
  Aty ku rinia thur endrrat e dashuris
  Aty ku pleqt neper qoshe lujn domino
  Aty ku blihet "Loto" gervisht e fito


  Tirona

  Ke "ushtari i panjohur"presin te papun
  Ulur ne trotuare , disa flejn dhe gjume
  Te zverdhur pa ngrene , rrin e shpresojn
  Se nje cop buk , femijeve do ja cojne

  Tirona!

  Aty sheh dyqane moderne
  Te bukur e te veshur me mermere
  Tregtar qe tregtojn flori pa hesap
  Kjo eshte Tirona me koston e lart

  Tirona !

  Ku polci me bilbil cirret nga bulshit
  Trafik makinash bloz e vap
  Simoforat akoma s'jan fut ne tradit
  Shpejtojne njerzit rrugen ta kalojn me vrap

  Tirona !

  Ku shirat asnjehere s'mungojn
  E uje neper qytet cohet me racion
  Me pagu dritat s'mjafton as nje pension
  Aty pervec uje e drita i gjen sot pa tollon

  Tirona !


  Ku moda plas aty ke blloku
  Versace Armani apo Adidas
  Aty ku Nano e Berisha bejn duel
  Aty ku myslymani fal vaktet pese here

  Tirona !


  E politikes dhe korrupsionit
  Aty ku vidhen para me miliona
  Aty ku shitet droga pa tollona
  Aty ku pasojat jane mbi kokat tona


  Tirona !

  E qefit dhe e hallit
  E luksit dhe e varferise
  ku lusozet shetisin me avion privat
  E te varferit gjunjezohen ne paqe.


  Tirona !


  E zhgenjimit dhe e shpreses
  Ku viza shitet ne tregun e zi
  aty ku behet i gjithe bisnezi
  Aty ku pallatet ndertohen me kopili

  Tirona !


  Vendlindja e mijra emigrantve
  Ku te zhgenjyer jetojn neper bote
  Cdo vit te vizitojn me mall
  Dhe kur ikin derdhin vetem lot

  Tirona !

  Me mijra varre te pafajshem
  qe shtrihen ne Tufine deri ne Sharre
  mijra renkime te pervajshem
  kur i degjon zemra zjarr te kalle

  Tirona !

  E kenges dhe e humorit
  E kishes dhe e xhamise
  E sportit dhe e zborit
  Tirona komuniste e demokracise


  Alba 01.09.2003 Gjermani
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Vuajtjet per ti harruar!

  Trasten e endrrave hedhur krahve
  terheq kembet nga rruga e larget
  Kalon i lodhur neper vite
  Lotet e kthejn neper kujtime

  Dikush e pyeti se pse ike ?
  Oh, c'pyetje e shemtuar!
  dhe ti i heshtur e i vrare
  pergjigjesh : Vuajtjet per ti harruar!

  Nje traste me buke dhe pak uje
  tu duken shume per a't rruge te gjate
  tu duk vetja si lord me buje
  edhe pse te zinte gjumi jashte…


  Ofshamat e tua, mal u bene
  Femijrine me kuje e vajtove
  i lodhur i zhgenjyer ne mergim
  buzqeshjen, me shpirt nuk e shijove!

  Qaje se nuk mundeshe te qeshje
  qeshje se nuk mundeshe te qaje
  vec nje fjale enderroje "shpresen"
  asaj i faleshe dhe aq shume e kerkoje!

  U bere aktor telenovelash ne mergim,
  Por nga ato vuajtje origjinale…
  endrra te rinjsh ne barqe peshqish
  Ohhh… ofsham qe s'kaperdihet as nuk zhytet prej valeve
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Weise_Angel
  Anėtarėsuar
  01-11-2002
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Alba !

  Shume te bukura poezit , urime , i paske krijuar me shpirt dhe me shume frymzim .

  Te uroj suksese
  Forca shpirtėrore s'ėshtė gjė tjetėr, veēse arti per tė mbajtur mbyllur nė zemer shqetėsimin. (Neitzshe)

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e inspektori
  Anėtarėsuar
  28-12-2003
  Vendndodhja
  korce
  Mosha
  38
  Postime
  79
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  kuptimi i loteve

  se di pse cdo mengjes
  nga gjumi me zgjojne
  dy pika lot te nxehte
  qe ngadale fillojne e pikojne...

  dhe ashtu pa dashur
  gjumi me eshte larguar
  tek veshtroj perjashta
  dita paskesh aguar..

  nga shtrati pa levizur
  fillova te mendoja!!
  pse gjumin ma prishin lotet?
  arsyen po kerkoja...

  se di dhe pse kesaj here
  ne mendje me erdhe ti
  dhe lotet mu shpeshtuan
  u bene si pika shi..

  dhe atehere e kuptova
  qe lotet e nxehte qe me zgjonin
  ishin vec dhimbja per ty
  qe shpirtin tim meshironin.
  __________________
  me ben te mendoj mendimi,ne me mendon ti sa te mendoj dhe une...

Faqja 2 prej 8 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •