Close
Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 145
  1. #101
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    30-10-2004
    Postime
    705
    Më perpara duhet ta studiosh kanunin
    Por që ta studjosh atë,detyrimisht duhet të jesh kostuconalist,në Shqipëri nuk ka një të tillë( gati harrova nipi i enver hoxhes,nje student i jurikidut në vitin 1991 i ka kerkuar kësaj nipqes se duullës,që ma përpara se ta pyste për të drejten zakonore ,ai duhej që t'na përshkrunte pemën gjenetike të familjes së ti deri në 10 breza. nipqja e duullëës nuk e priste nje pytje të tillë nga nje student dhe stepet) Për ato antar të këti forumi të nderuar që kanë lexuar literatur juridike, po ju them se e drejta romake e cila studjohet në të gjitha universitetet e botes, pamvarisht se është shkruar para shumë shekujsh,e cila është perpunuar në kushtetut termi i të cilë ka lindur shumë vonë ( dohet të lexoni shumë që të kuptoni se sa pak dini)

    Kurse KANUNI është shkruar nga At Shtjefën Gjeqovi i lauruar në pesë shkenca ekzakte.
    ata që hatojnë shkrime për të diskeminuar KANUNIN kanë mbaruar shkollën e partisë në Laprak të Tiranës e cila sot thirret shkolla e qeeennnvee.

  2. #102
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8
    Ajo qe eshte ne zemer te organizatave sekrete si Mafia eshte farefisnia, klani, ose vellazeria e zhvilluar ne nje sistem ideologjik serioz, te pasur qe praps cdo orvatje per t'u dominuar prej ndonje ideologjie tjeter persa i perket sistemit te vlerave te personave qe adoptojne nje te tille forme organizimi. Vellazeria nuk toleron ndikime e nderhyrje nga elemente te huaj. Ata madje edhe kishin varrezat e tyre ku asnje pjesetar i nje vellazerie a klani tjeter nuk mund te varrosej. Vecanerisht tipike per sistemin fisnor eshte pergjegjesia kolektive. Ne nje gjyq, qe, ne perputhje me ligjin zakonor, kerkon "te betuarit per te qenit i pafajshem" -- "Nuk e kam bere kete", juria e gjyqtareve zgjidhet prej vellazerise te te akuzuarit, sepse ligji zakonor nuk e njihte individin si njesi ligjore, sic ishte, sipas konceptimit te ketij ligji, kolektivi i te afermeve qe mbanin pergjegjesi te barabarte per vepren e keqe te nje prej anetareve te tyre.

    Ne lidhje me Kanunin e Lekes mund te lexoni "Prilli i Thyer" te I. Kadarese dhe eshte edhe nje film i titulluar "Pas Diellit" bazuar mbi romanin e siperpermendur.

    http://www.abrildespedacado.com.br/pt/imprensa_pt11.htm

    Sa i perket Mafias Shqiptare te strukturuar sipas kodeve te nderit, hakmarrjes, gjakmarrjes, dhe beses ne ngjashmeri me Omerta te Mafias Siciliane mund te lexoni kete studim (ishallah dini frengjisht dhe perktheni ta marr vesh edhe une c;thote)

    http://194.167.255.17/telechargement.../nicoudf02.pdf

    Raportime te medias pastaj ka sa te duash dhe ma do mendja s'do keni kohe t'i lexoni:

    http://www.guardian.co.uk/uk_news/st...271124,00.html

    http://www.timesonline.co.uk/printFr...493022,00.html

    http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/792290.stm

  3. #103
    ErionB
    Anëtarësuar
    05-05-2004
    Vendndodhja
    Ne toke!!
    Postime
    125
    Po i fus edhe une dy centa ne kete diskutim per kanunin, pasi kam ndjenja te forta per vlerat e tij duke qene se e kam lexuar fjale per fjale.
    Kanunin e Leke Dukagjinit po te lexohet me interes, kujdes dhe mendje te hapur pa paragjykime do te shohesh qe eshte nje kushtetute aq moderrne per koherat kur eshte shkruar sa kjo Amerikane e sotshme. Ne nje kohe kur shteti nuk ekzistonte ne formen e sotshme, e gjithe Shqiperia ka pasur nje ligj ne baze te cilit jetohej; dhe ky ligj nuk ishte per te eksituar sherret ne kulm, por per ti ulur. Kanuni ka gjoba e denime per krime, ka menyra se si mund te shlyhen dhe si mund ta mbyllin nje ngjarje pa turp. Shume njerez, sidomos femrat do thojne mbi kanunin qe ai e nenvlehteson femren. Kanuni e nenvlehteson aq femren sac eshte nenvlehtesuar femra Amerikane deri para dy dekadash (nuk blente dot shtepi nese ndahej nga burri, nuk kishte kredit karta, me zor gjinte pune etj).
    Shembull: kur nje familje ka qene e vogel dhe i eshte dashur te merrte gjakun, por nuk kishte mundesi, per ta mbyllur pa turp kerkohej demshperblimi. Gje qe ne boten perendimore moderne njihet shume mire. Shih krimet qe nuk denohen ne gjykaten kriminale, shperblehen ne gjykaten familjare.
    Tani te vime tek kohet e sotshme. Kanuni nuk rrespektohet ne asnje vend te Shqiperise ne menyre kategorike. Nuk ka asnje ngjarje ose gjakmarrje e cila eshte kryer ne baze te kanunit. Nese kanuni do te ekzistonte sot, atehere nuk do te kishte kaq shume vjedhje, vrasje, imoralitet. Kanuni e denonte vjedhjen. Ne baze te kanunit nje familje qe i vihej turpi ne fshat i digjnin shtepine dhe e debonin. Ne Shqiperi hajdute ke sa te duash dhe nuk i denon kush.
    Ndersa persa i perket prapambetjes se Shqiptareve te veriut dhe marrja e kanunit si ligj nuk qendron. Injoranti injorant eshte, dhe vetem se ka degjuar fjalen Kanun, flet per hakmarrje mbi kanun. Por ne Shqiperi detyrohesh te vrasesh. Per shembull Tropoja: Mbas '97 ne krye te policise u vu nje familje e tere qe tani mund ta dini te gjithe me mbiemrin Haklaj. Keta zoterinj e vune perpara te gjithe zonen dhe kane kryer me dhjetra vrasje, vjedhje bankash, perdhunime, dhe 1001 te zezat. Keta nuk ishin thjesht individ, ishin shteti. Atehere kur keta benin keto krime dhe kur dikush hakmerrej, hakmarrja nuk mbetet tek Kanuni, por tek emocionet normale njerezore. Gjithkund ne bote kur nuk ka shtet atehere drejtesine e merr ne dore njeriu. Ne Shqiperi mbas '97 shteti ju dha krimineleve ne duar, dhe hakmarrja u be mjet jetese.
    Keshtu qe opinioni im personal eshte:
    Ne si Shqiptar nuk duhet ta mohojme Kanunin se ka vlera negative, por ta studiojme edhe histori dhe te nxjerrim anet pozitive.
    Kanuni ka pasur vlera historike dhe sociale per kombin tone.
    C'fare ndodh sot ne Shqiperi nuk eshte pasoje e Kanunit, por e politikaneve te tipit mafioz qe bejne pazare armesh ne lobi hotelesh (Nano-Abdiu).
    Ta fusim edhe ne shkolla. Ne fund te fundit per te perparuar ne duhet te kuptojme se nga e kemi prejardhjen dhe Kanuni eshte pjese e prejardhjes tone.

  4. #104
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-12-2004
    Postime
    8
    Sa i perket Mafias Shqiptare te strukturuar sipas kodeve te nderit, hakmarrjes, gjakmarrjes, dhe beses ne ngjashmeri me Omerta te Mafias Siciliane mund te lexoni kete studim (ishallah dini frengjisht dhe perktheni ta marr vesh edhe une c;thote)
    C'thua mor ti, c'dreq mafie eshte ajo shqiptare qe u mbeshtetka mi Kanunin? Degjo ketu c'eshte Mafia -- dhe kur themi Mafia e kemi fjalen per Italianet, jo per tjeter kombesi: mafiozet e organizuar ne organizata te vogla, familjet, krijuan nje sistem pushteti dhe fuqie qe nuk mund te bashkejetonte me Shtetin. ata minuan sovranitetin e Shtetit Italian duke e penguar te ushtronte kontroll ushtarak dhe gjyqesor ne te gjithe territorin e Italise; po ashtu moren persiper disa te drejta qe cdo Shtet i konsideron monopolin e vet: te ushtruarit e dhunes, te drejtes per te taksuar dhe ligjit. Mafiozet i perdoren keto te drejta duke e injoruar komplet 'raison d'etre' te shtetit, qe e lejon kete te fundit te pretendoje ne menyre legjitime te pasurit e monopolit te dhunes, te drejtes per te vjele taksa dhe te ligjit: mbrojtjen e sigurise dhe paqes kolektive ne sherbim ne njerezve. Mafiozi manipulon te drejtat e privilegjet e Shtetit per interesat e tij. Kur nje konflikt shfaqet mes interesave te mafias dhe atyre te Shtetit, mafiozet perdorin instrumenta institucionale per t'ja dale mbane. Rezultati eshte qe nje force, qe nuk eshte Shteti, e zevendeson Shtetin pa permbushur detyrat qe ky i fundit duhet te permbushe.

    Dy aspekte te kultures te Italise te Jugut kane kontribuar ne lindjen dhe zhvillimin e Mafias si organizate kriminale. I pari eshte vlera pozitive qe kjo kulture i ka dhene vete-afirmimit, agresivitetit dhe aftesise per t'ja imponuar vullnetin e vet te tjereve. I buti, i urti dhe naivi mund te jene shenjtore ne jeten tjeter, por ne kete, ata jane, fare thjesht, budallenj. Fraza Napoletane themeltare, 'ca'nisciun e fesso' ("S'ka budalla sot") -- me nenkuptimin "nuk do te marresh me te miren nga ana ime" -- pershkruan mjedisin e dominimit dhe nenshtrimit ne te cilin Italiani Jugor jeton. Nje aspekt i dyte eshte pikepamja e Italianit Jugor kundrejt Shtetit. Edhe sot, marredhenia e Italianit Jugor (dhe e shume Italianeve ne veri po ashtu) me Shtetin eshte e ngjyruar prej nje mosbesimi te thelle. Shteti, institucionet dhe ligjet e tij, nuk jane nje gje ne te cilen nje njeri merr pjese si qytetar, por me teper nje gje qe e sfidon pavaresine e qytetarit, duke nderhyre me autonomine e shenjte te familjes se tij. Kjo pikepamje ndaj Shtetit mund ta kete zanafillen e saj ne rrjedhen e gjate te fuqive pushtuese qe e qeverisen Italine Jugore gjate shekujve (Normanet, Francezet, Katalonjet, e me rradhe.) Dhe po ashtu ne distancen qe ndante masen e fshatareve-fermereve (contadini) qe punonin ne pronat vigane (latifondi) prej pronareve te ketyre tokave qe jetonin ne Napoli ose Palermo. Sidoqe te jete, hapesira e mosbesimit mes qytetarit dhe Shtetit eshte ajo ne te cilen Mafia ka lulezuar.

    Me kujtohet po ashtu "Godfather" I dhe II, qe portretizon faktin qe Mafia, megjithese ben nje jete jashte ligjit, eshte, ne me te miren e vet, thjesht nje organizate ndermarresish dhe biznesmenesh qe furnizojne konsumatoret me mallra dhe sherbime prej te cilave njerezit jane deprivuar prej nje kulture Puritane Protestantesh te Bardhe Anglo-Saksone (WASP) Nje autor gjithashtu ka argumentuar qe dhuna thelbesore per aktivitetet e Mafias nuk eshte nje gje qe behet kot, ose per sport -- por meqe policia dhe gjyqet qeveritare nuk zbatojne rregullat e vendosura, borxhet per t'u lare qerrohen nga Mafias ne perputhje me kodet e nderit dhe besnikerise pa te cilat tere ndermarrja mafioze do te ishte dhune e zakonte dhe e pakuptimte.

  5. #105
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-10-2004
    Vendndodhja
    tetovë
    Postime
    2
    Kanuni eshte vlere e madhe e jona kombetare. Falemnderit shume ALBA per spjegimit rreth Kanunit. Per te flitet e perflitet, por rralle kush ka njohuri te mirfillta rreth kanunit. Ai eshte deshmi se ne jemi komb me vlera te verteta. Njohja e kanunit si vlere e vertete nuk don te thote se ne duhet ta veprojm pik per pike ashtu siç thote ai, sepse kanuni ka qene si kushtetute e çdo kushtetute, here pas here ndryshon. Kanuni i Leke Dukagjinit eshte kreanari e jona kombetare. Me afirmimin e tij si vlere, ne i kontribuojme çeshtjes sone kombetare ashtu siç veprojne te gjith kombet e botes.

  6. #106
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-12-2004
    Postime
    11
    un mendoj qe kanuni i lek dukagjinit i ka pas vlerat e veta edhe pse per kohen e sotme mund te themi qe ka vler si nje veper letrare prap se prap po ta lexosh e veren se neper qka ka kalu populli jon por mendoj qe ne njefar menyre mund ta veresh se edhe sa i ndergjegjshem ka qen populli jon deri sa kan mundur qe ti permbajn ato regulla gje qka mendoj dhe sdyshoj ne ate se asnje populltjeter nuk kishte mundur tju ri besnik atyre regullave por duke lexuar mund ti veresh anet pozitive po shum me shum anet negative,e sidomos sa i perket femres si femer kanuni e vendos ne pozit shum te ulta dhe nuk e perkrah ne as nje menyr ,edhe pse mendoj qe femrat nuk e kan meritu nje perulje te till se femra eshte nje krijes shum e but dhe e embel dhe e meriton nje perkujdesje te veqant .

  7. #107
    i/e regjistruar Maska e LeNNoN
    Anëtarësuar
    07-06-2003
    Vendndodhja
    Bucharest
    Postime
    359
    edhe ne kohen e sotme kan ngel disa copeza te kanunit , dhe zbatohen nga pak ...
    per kanunin e lek dukagjinit kom degju shum gjera
    jam cudit



    LeNNoN !
    You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

  8. #108
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-12-2004
    Postime
    11
    per LeNNoN; mos u qudit se gjethqka ndodh por ne nuk duhet ti injorojm ato gjera per arsye se jan shum te ulta per kohet e sotme,e ata qe i praktikojn ato gjera nuk kan me shum edukat dhe nuk ju ka ofru jeta me pa diqka me mir pra ata duhet llogaritur si persona me tru te lar qe jau ka lar trurin ajo koh dhe nuk din diqka ma mir

  9. #109
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211

    Kanuni dhe vlerat e tij në historinë tonë

    Citim Postuar më parë nga princesa2005x
    un mendoj qe kanuni i lek dukagjinit i ka pas vlerat e veta edhe pse per kohen e sotme mund te themi qe ka vler si nje veper letrare prap se prap po ta lexosh e veren se neper qka ka kalu populli jon por mendoj qe ne njefar menyre mund ta veresh se edhe sa i ndergjegjshem ka qen populli jon deri sa kan mundur qe ti permbajn ato regulla gje qka mendoj dhe sdyshoj ne ate se asnje populltjeter nuk kishte mundur tju ri besnik atyre regullave por duke lexuar mund ti veresh anet pozitive po shum me shum anet negative,e sidomos sa i perket femres si femer kanuni e vendos ne pozit shum te ulta dhe nuk e perkrah ne as nje menyr ,edhe pse mendoj qe femrat nuk e kan meritu nje perulje te till se femra eshte nje krijes shum e but dhe e embel dhe e meriton nje perkujdesje te veqant .

    Përshëndetje Alba dhe urime për temën
    Më shtyu të citoj me princeshën2005 në mendimin e saj që thotë që kanuni ka "vlera si një vepër letrare".Ju lutem ky është një vlerësim banal i kanunit dhe me shaka do të thoja që fyhet Lekë Dugagjini ta quash poet apo shkrimtar. Sepse ai ishte jurist dhe kanuni ka vlera të rëndësishme për historinë e cila e njeh si kushtetuten e parë shqiptare të shkruar por që në ditët tona ka vetëm vlera historike për studiuesit e kësaj fushe.Dhe s´duhet të jetë më në fuqi as në mendjet tona sepse ky kanun në ditët tona sjell një dëm të pa llogaritur shoqëror dhe kulturor.
    Princeshë s´besoj se do të keqkutosh korigjiinm që bëra.
    Ndryshuar për herë të fundit nga I-amëshuar : 06-01-2005 më 22:23
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

  10. #110
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    kanuni i perket muzeumeve dhe librave te historis por fatkqesisht akoma degjon njeres qe justifikojn krimet e tyre me "kanun" per te cilin pervec emrit nuk i din asgje tjeter.

  11. #111
    ErionB
    Anëtarësuar
    05-05-2004
    Vendndodhja
    Ne toke!!
    Postime
    125
    Kam vetem nje pyetje per te gjithe qe komentojne mbi kanunin. Aktualisht sa prej jush e keni lexuar Kanunin e Leke Dukagjinit nga fillimi deri ne fund?

    Kanuni ka vlera aq te medha ligjore, praktike dhe kulturore saqe i beni padrejtesi vetes tja gjykoni efektet qe mund te kete lene ne popullin tone pa e lexuar fare.

    ne fund te fundit po ta krahasosh me librat fetare si Bibla e Kurani Kanuni rrespekton shume me shume te drejtat e njeriut nese studiohet ne detaje. Bibla thote "Nje sy per sy." Atehere pse Kanuni na paska lene mbrapa? Katoliket duhet te marrin leje ne Vatikani per divorc dhe me pas nuk mund te kerkojne falje para Zotit, dhe Kanuni qenka i prapambetur? Ne emer te feve jane kryer e kryhen kryqezata, dhe Kanuni qenka i prapambertu se ka ruajtur rendin dhe indentitetin e nje Kombi?

    Lexojeni, me pas gjykojeni!

  12. #112
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211
    Citim Postuar më parë nga ErionB
    Kam vetem nje pyetje per te gjithe qe komentojne mbi kanunin. Aktualisht sa prej jush e keni lexuar Kanunin e Leke Dukagjinit nga fillimi deri ne fund?

    Kanuni ka vlera aq te medha ligjore, praktike dhe kulturore saqe i beni padrejtesi vetes tja gjykoni efektet qe mund te kete lene ne popullin tone pa e lexuar fare.

    Jam dakort në ketë pikë
    ne fund te fundit po ta krahasosh me librat fetare si Bibla e Kurani Kanuni rrespekton shume me shume te drejtat e njeriut nese studiohet ne detaje. Bibla thote "Nje sy per sy." Atehere pse Kanuni na paska lene mbrapa? Katoliket duhet te marrin leje ne Vatikani per divorc dhe me pas nuk mund te kerkojne falje para Zotit, dhe Kanuni qenka i prapambetur? Ne emer te feve jane kryer e kryhen kryqezata, dhe Kanuni qenka i prapambertu se ka ruajtur rendin dhe indentitetin e nje Kombi?

    Lexojeni, me pas gjykojeni!
    E ke lexuar biblën që i referohesh asaj?
    E ke lexuar që pikërisht Jezusi ndryshoj atë urdhërim "Një sy për sy" që quhet "me shpatë vrave prej shpatës do vdesësh".Ndryshimi nga Jezusi "po të ranë në një faqe ktheju dhe tjetrën".
    Apo "katolikët duhen të marrin leje në vatikan për divorc" ku citohet kjo?
    "katolikët nuk kanë të drejtë të divorcohen por divorcohen pa të drejtë të martohen më". Lexo më shumë dhe mos gjyko njohuritë e të tjerëve pa pasur të tuat,dakort.
    Dhe kryqëzatat nuk i kanë bërë shqipëtarët por ne luftuam turkun dhe ky kanun ishte përkushtim ndaj popullit tonë që ta mbrojmë me gjak tokën e shqiponjave.
    Ok mistër ekstremi
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

  13. #113
    ErionB
    Anëtarësuar
    05-05-2004
    Vendndodhja
    Ne toke!!
    Postime
    125
    i ameshuar
    ti paske lexuar cte ka pelqyer dhe ke reaguar ndaj dickaje qe jo vetem nuk e ke kuptuar, por qe edhe e ke keqinterpretuar.

    Kanuni, nese e ke ndjekur kete teme nga fillimi ose ne diskutimet shoqerore midis Shqiptareve (kuptohet jo nga te gjithe) akuzohet qe te kete lene plage te medha ne Shoqerine Shqiptare. Kjo eshte duke u nisur nga disa bema dhe folklori Shqiptar ku historite kane te bejne me marrjen e gjakut, faljen e gjakut, trajtimi i femres etj etj. Ne te njejten kohe, duke pasur parasysh se ku ka perfunduar Shqiperia pa nje shtet ligjor ku per c'do dite degjon per vrasje, vetevrasje apo krime nga me te ndryshmet, dhe mungesa per ta denuar kete krim; marrrja e gjakut ne diten e sotshme i faturohet tradites se Kanunit. Kjo ne nje kohe kur Kanuni nuk rrespektohet pothuajse ne asnje treve Shqiptare; ne rradhe te pare se nuk ka me pleqe si dikur qe e ndanin shapin nga sheqeri, dhe i jepnin nje interpretim asaj "KUSHTETUTE LIGJORE" qe jo vetem e ka mbajtur rendin e plot, por ka ruajtur dhe traditat.
    Per keto qe thashe me larte, ti i kishe pranuar si te vlefshme.
    Tani te vime ku ti e ke nxjerre postimin tim jashte kontekstit; se ke rene dakort me fjaline e pare dhe te fundit, dhe ke keqinterpretuar mesin.

    Shembuj qe marr nga Bibla te cilat jane te vlefshme edhe per Kuranin apo c'do liber tjeter fetar, nuk jane te ilustrojne se Kanuni eshte me i mire se to, ose se njera eshte gabim dhe tjetra drejt. Ne te kundert. Ato ilustrojne qe ne besojme tek librat fetare me te cilat Kanuni ka pothuajse te njejtin thelb (Nese shihen kushtetutat, Zoti dhe feja kane nje rrol shume te rendesishem ne formulimin e tyre), por qe na duken gabime te Kanunit dhe qe na ka lene mbrapa. Domethene, Kanuni e ka trajtuar te drejten e njeriut po aqsa dhe Fete. Bibla thote qe nje sy per nje sy sikurse dhe thote qe nese te bjen ne njeren faqe, ktheje tjetren.
    Per mua Kanuni eshte i shenjte sepse aqsa mund te na duket agresiv ne kohet tona "moderrne" ku krimi familjar dhe shoqeror dominojne, ai Kanun na ka ruajtur vlerat.
    Saper mister ekstremist, do ta le ty qe ta shpjegosh ektremizmin tim, sepse une e kam shume zor qe ta dalloj se ku kam treguar ekstremizem.

  14. #114
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anëtarësuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Kanuni eshte quajtur Kushtetuta e Pare Shqipetare.
    Une nuk harrij te kuptoj pse kaq egersi ne komunikim? Kanuni i Lek Duakgjinit ka gjera shume te mira qe sikur te zbatoheshin dhe sot do ishte ndryshe ashtu siç ka dhe te keqija si gjakmarrja.NUk mund te gjykohen sot difektet e tij sepse eshte shkruajtur 500 vjet me pare kurse tani behen ligjet pa vlere brenda nje viti.

    Po shkruaj disa gjera qe jane te shkruajtura ne Kanun.

    FAMILJA.
    Familja âsht nji të mbledhun gjymtyrësh, të cillët gjallisin nen nji kulm, qellimi i të cillvet âsht të shtuemt e gjindes nper mjet të martesës, të mkambunt e tyne kah zhdrivillimi i shtatit e kah zhvillimi i mendes e i shises

    MARTESA.

    M’u martue më kanûn do’ me thânë m’u bâ shpí, me i a shtue shpís nji rob mâ teper, sá per krah të pûnve, sá per të shtuem të fmive.

    SHPI, GJÂ E PRONE.
    132. Në themel xêhet shpija, po kje kullë, mëdheskë a ksollë, mjaft qi të két carânin e votres e të qesë tym

    PÛNA.

    § 289. Pûna e largon udhen e madhe, porsè s’mund e qesë nd’ ujë, kû mbytet bagtija, në shkallë (shkamb), kû then qafen bagtija. (Shif Nye LXIII, «Udha e madhe» § 271.)

    TË DHÂNUNAT.

    § 499. Kanûja e malevet nuk njef uhá me shtojca fitimesh (Fajde).


    NDERA VEHTJAKE.

    § 593. Kanuni i Malevet të Shqypnís nuk e veçon nierin prej nierit. «Shpírt per shpírt, se duken e falë Zoti».


    DÂMET.

    § 738. «Dâmi ká çmim, por jo giobë».

    FJALA E GOJËS.

    § 520. Giûha âsht tulit e gjithshka bluen.

    § 521. Fjala e gojës s’ême hîn në vesh të tjetrit, e i treti e perdoron për rrênim të kuej, un rrî e tallem.

    § 522. Fjala e ême në shkaktofët vrasë të përgjegjme un rrî e zgerdhîhem; nuk mund të më kapë kush për pûnë të liga, qi shkaktoi goja e ême.

    § 523. Aj, qi shkon tuj mjellë e tuj hapë fjalë të kqija e gergasa herë per njanin herë per tjetrin, me gojë të kanunit thirret »Argat i keq«. As e thrret kush në pûnë, as i nep kush rrogë.

    § 524. A fola a s’fola, goja nuk vulosë gjâ. - Fjalët e sterkqive kanûja s’i mêrr para sysh.

    Oroe: Shênjimin e fuqín e fjalës së folun në hov të vrasës e shka don me thânë »Fjala peng«, me kohë do të zhvillohen.

    Tek fjala jane te perfshira keto:

    Mohi

    § 525. Mohues thirret aj, i cilli nuk i vêhet zhgarkimit as shpifjes, kje per ndo’i dâm, per vjedhní aper ndo’i vrasë, etj.

    § 526. Të germushunat e kercnimet prej njij hamendje kanûja s’i bán. - Mohuesit nuk mund t’i hypet në qafë qi të lajë, pasë e pá pasë, per çdo zhgarkim e shpifje.

    § 527. Mohuesi vetem atbotë bjen në faj, kúr ky mos të duej me ardhë n’arsye.

    § 528. Zhgarkuesi e shpifsi e bjen n’arsye mohuesin me pleq e me peng.

    Beja

    § 529. Beja âsht nji sjellje besimtare, per mjet së cillës nieri, tuj dashtë me dalë së keq prej njij zhgarkimi të dhûnshem, do të perkasë me dorë nji shêj besimi, tuj e grishë êmnin e Perendís në dishmí të së vertetës.

    § 530. Kjo dorë beje âsht e pelqyeme prej kanunit të Malevet të Shqypnís si per të dlirun prej zhgarkimesh, si edhè per të lidhun besë.

    § 531. Bén nëgojësh kanûja as s’e pelqen, as s’e tumirë; e per të dlirun prej zhgarkimesh lypet doemòs qi të bâhet beja mbë nji shêj besimi e të perkitet me dorë.

    § 532. Beja e Shqyptarit ká dý pûnë para sýsh: a) thrret Perendín në dishmí të së vertetës; b) i nenshtrohet randimit të ndeshkimevet të perjetshme e giobës së kohshme kah kanûja.

    § 533. Beja e Malevet të Shqypnís âsht dý mndyrësh:

    a) beja mbë »gúr«, me Kanû;3
    b) beja mbë Kryq a mb’Ungjíll.
    § 534. Beja mbë »gúr« kah kanûja âsht nder mâ të randat e mâ të mndershmet bé, qi njef Shqyptari i Malevet.

    § 535. Kanû âsht qi, po desht me u dlirë prej njij zhgarkimi mohuesi, do të bâjë bé a mbë »gúr«, a mbë Kryq e Ungjíll.

    § 536. Betarë a Poronikë njehen disá »dorë bejet«, qi do të perkasin Ungjillin, e disá tjerë lêhen per me ndigiue bén në Kishë. (Dukagjini)

    § 537. Bét mbë »gúr« bâhen:

    a) per me u dlirë prej njij zhgarkimi;
    b) per me u lidhë me besë kundra hjeksive e trathtive të vendit;
    c) per me ndêjë gati me u bâ báll kercnimeve e rreziqeve të perbashkta.


    Me thote ndonje se ku jane te keqijat ketu?

    Sikur gjerat te hecnin sipas ketyre fjaleve sa ndryshe do ishte.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Era1 : 10-01-2005 më 19:11
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  15. #115
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    Arrow kanuni

    Lezova me interes te gjitha shkrimet tuaja mbi kete teme, prandaj me lejoni ti them nja dy gjera dhe une;
    1-Un nuk e kam lexuar kanunin por dua ta lexoj , dhe nuk di ku ta gjej te plote megjithate , kjo nuk me pengon te jap nje mendim pasi lexova shkrimet tuaja.
    2-Kur lexohet nje shkrim apo ligj i vjeter ne kohe , duhet gjykuar per kohen qe eshte bere dhe jo per kohen qe jetojme , pse , sepse ato ligje nuk jane freskuar apo pershtatur gjate kohes se zhvillimit te shoqerise , rrjedhimisht ne na duken shum te prapambetura etj etj...
    3-NE shoqerite e sotme organet ligjvenese ( parlamenti ) nxjerrin ligje te reja cdo dite , ose i pershtasin ato te vjetrat me kohen pra i rifreskojne dhe ja pershtasin shoqerise qe eshte ne nje zhvillim te shpejt ne te gjitha drejtimet. Ndersa kanuni yne ka mbetur po ai pasi popullin shqiptar nuk e kane lene te kete nje parlament qe te mund te zhvillonte kanunin e tij , deri ne ditet e sotme , por ka edhe me keq pasi tani qe kemi parlament ligjvenesit tane marrin kushtetutat e shteteve qe jane 200 vjet para nesh
    dhe na i servirin pa bere asnje pershtatje me kushtet tona , ndonje dite do na thone ;,
    po nuk e bet ligjin per martesa homoseksuale nuk ju fusim ne europe edhe ne gati , edhe pse jan 5 homo ne xhiro ne bejm ligjin sepse shoqeria drejt asaj shkon , ose te bejme thirrje qe te dalin sa me shume sepse keshtu do quhemi te kohes moderne..... dhe do na japin me shume ndihma...

    4- Si perfundim do te thoja me mire nje kanun i pershtatur me shoqerine e sotme shqiptare por qe zbatohet , sesa nje lemsh kushtetutash te huaja qe nuk zbatohen ne shumicen e rasteve.

  16. #116
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    kanuni dhe mafia

    Kete shkrim po e ndaj nga ai i kanunit pasi kuptohet me mire;
    Ne nje shkrim lexova krahasimin e mafies me ligjet e kanunit prandaj dua te beje disa saktesime te cilat jane , ;

    1- Nga vjen fjala mafia
    sipas nje studimi te nje albanollogu fjala mafia do te thote ( mbaj - fjalen )
    dhe me kalimin e kohes eshte shkurtuar ne ( mafia ) nga te huajt , por ate e kane transportuar shqiptaret e emigruar ne italine e jugut disa shekuj me pare dhe jane habitur per peshen e kesaj fjale tek shqiptaret dhe per burrerine e tyre e kane huazuar dhe e kane perdorur per te tjera qellime duke krijuar organizata te jashtligjshme qe ne thelb nuk kane asnje lidhje me kanunin shqiptar, pervec fjales ( mbaj fjalen ) qe tek ne perdoret per qellime burrerrorre , pasi ne ate kohe burri mbahej pas fjales dhe jo pas fustanit te gruas , sic bejn sot ata qe na udheheqin.

  17. #117
    i/e regjistruar Maska e Era1
    Anëtarësuar
    19-12-2004
    Postime
    1,307
    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Kete shkrim po e ndaj nga ai i kanunit pasi kuptohet me mire;
    Ne nje shkrim lexova krahasimin e mafies me ligjet e kanunit prandaj dua te beje disa saktesime te cilat jane , ;

    1- Nga vjen fjala mafia
    sipas nje studimi te nje albanollogu fjala mafia do te thote ( mbaj - fjalen )
    dhe me kalimin e kohes eshte shkurtuar ne ( mafia ) nga te huajt , por ate e kane transportuar shqiptaret e emigruar ne italine e jugut disa shekuj me pare dhe jane habitur per peshen e kesaj fjale tek shqiptaret dhe per burrerine e tyre e kane huazuar dhe e kane perdorur per te tjera qellime duke krijuar organizata te jashtligjshme qe ne thelb nuk kane asnje lidhje me kanunin shqiptar, pervec fjales ( mbaj fjalen ) qe tek ne perdoret per qellime burrerrorre , pasi ne ate kohe burri mbahej pas fjales dhe jo pas fustanit te gruas , sic bejn sot ata qe na udheheqin.
    Po dal nga tem por sa per nje sqarim per fjalen mafie.
    dardajan une nuk e di se ku e ke lexuar por e ke gabim shpjegimi i prejardhjes se fjales -Mafie- eshte ky dhe mund ta vertetosh :

    Ne pranveren e viti 1282, nje ushtar francez nga rojet e nje princi perdhunoi dhe vrau nje te re qe shkonte per ne kishen e Palermos per tu martuar. I fejuari gjithashtu mbeti i vrare kur tentoi te hakmerrej per te fejuaren. " Morte Alla Francia, Italia Anela" ishin fjalet e supozuara qe ngriten atehere nje levizje popullore:"Italia kerkon vdekjen e Frances", fraze ku germat e para te fjaleve qe e perbenin japin fjalen "MAFIE". Duket e pamundur te provohet vertetesia e ketij episodi: e rendesishme eshte qe kondenson dy karakteristikat definitive te shoqates : mbrojta e nderit dhe hakmarrja si metode per "te zgjidhur konfliktet"


    KY ESHTE TEKSTI NE ORIGJINAL I MARRE NGA INSTITUTI I STUDIMEVE GJUHESORE SPANJOLLE .

    «. En la primavera de 1282, un soldado francés de la guardia de
    un príncipe angevino violó y mató a una jovencita que se dirigía a una
    iglesia de Palermo a contraer matrimonio. El novio resultó ser a su vez
    muerto cuando intentó vengar a su prometida. "Morte alla Francia, Italia
    anela" fue supuestamente el grito que condujo entonces a un levantamiento
    popular: "Italia quiere la muerte de Francia", frase cuyas iniciales
    originales dan la palabra "Mafia". Parece imposible comprobar la veracidad
    del episodio; lo importante es que condensa las dos características
    definitorias de la asociación: la defensa del honor, y la venganza como
    método de "resolver" conflictos.»
    Firma ime eshte : SHQIPTARE

  18. #118
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211

    Për Erionin që se ke lezuar shkrimin tim mbi kanunin

    Citim Postuar më parë nga I-amëshuar
    Përshëndetje Alba dhe urime për temën
    Më shtyu të citoj me princeshën2005 në mendimin e saj që thotë që kanuni ka "vlera si një vepër letrare".Ju lutem ky është një vlerësim banal i kanunit dhe me shaka do të thoja që fyhet Lekë Dugagjini ta quash poet apo shkrimtar. Sepse ai ishte jurist dhe kanuni ka vlera të rëndësishme për historinë e cila e njeh si kushtetuten e parë shqiptare të shkruar por që në ditët tona ka vetëm vlera historike për studiuesit e kësaj fushe.Dhe s´duhet të jetë më në fuqi as në mendjet tona sepse ky kanun në ditët tona sjell një dëm të pa llogaritur shoqëror dhe kulturor.
    Princeshë s´besoj se do të keqkutosh korigjiinm që bëra.
    Dhe do të shtoja n.q.s kanuni ka vlera juridike edhe sot a.t.h pse krijuam shtetin dhe bëmë kushtetuten që të vijë një ditë dhe kanuni ta hedhë poshtë.
    E dini c´farë shpjegoni përradha me nana dhinë e shtatë kecat që donte ti hante ujku.
    Po ju lutem shumë tani kanuni në bisedat tona shoqërore duhet të ketë vlerat vetëm për historianët dhe juristat dhe për asnjeri tjetër sepse keqkuptohet
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

  19. #119
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Era , nuk jeni ju qe vendosni kush e ka gabim dhe kush jo ,ju jeni e nderuar te jepni mendimin tuaj dhe jo te nxirni perfundime finale ,pasi ne bote ka shume institute gjuhesore dhe sejcili jep variantin e vet,dhe besoj qe nuk jeni ju qe percaktoni se kush insitut ka te drejte.
    Per mua fakti qe keni sjell nuk esht aspak bindes pasi mafia ka lindur ne Sicili dhe jo ne Napoli ,dhe ne ate kohe nje ngjarje ne Napoli nuk arrinte te degjohej ne Sicili , pastaj mafia nuk ka rrenje kaq larg ne histori , nejse qellimi im nuk ishte te sqaroja kete , por krahasimin qe eshte bere midis kanunit dhe mafias nga nje tjeter antar ,prandaj nuk deshiroj te dal jasht teme per te sjell fakte te tjera .

    faleminderit per mirkuptimin.

  20. #120
    profesionisti Maska e I-amëshuar
    Anëtarësuar
    03-01-2005
    Vendndodhja
    www.proletari.com
    Postime
    211
    Citim Postuar më parë nga dardajan
    Era , nuk jeni ju qe vendosni kush e ka gabim dhe kush jo ,ju jeni e nderuar te jepni mendimin tuaj dhe jo te nxirni perfundime finale ,pasi ne bote ka shume institute gjuhesore dhe sejcili jep variantin e vet,dhe besoj qe nuk jeni ju qe percaktoni se kush insitut ka te drejte.
    Per mua fakti qe keni sjell nuk esht aspak bindes pasi mafia ka lindur ne Sicili dhe jo ne Napoli ,dhe ne ate kohe nje ngjarje ne Napoli nuk arrinte te degjohej ne Sicili , pastaj mafia nuk ka rrenje kaq larg ne histori , nejse qellimi im nuk ishte te sqaroja kete , por krahasimin qe eshte bere midis kanunit dhe mafias nga nje tjeter antar ,prandaj nuk deshiroj te dal jasht teme per te sjell fakte te tjera .

    faleminderit per mirkuptimin.
    Dardajan më fal që po ndërhyj dhe s´ka të bëj fare me temën po vetëm dua të sqaroj një kekuptim që sipas meje është i rëndësishëm.
    Kur dikush shkruan dicka që edhe vetë nuk është i sigurtë dhe dikush tjetër e sqaron pa ofendim kjo për mua është një fat sepse mësoj dicka që se kam pasur të qartë.
    Nuk dua të mbroj erën por citimi i saj mbi fjalën M.A.F.I.A është i vërtetë sepse unë e kam gjetur të njejtin citim në një roman edhe unë për vehte jam habitur. Miqësisht I-AMËSHUAR
    DASHURIA ËSHTË MISTERI IMAGJINAR I SHPRESËS QË BËN TË JETOJË SHPIRTI NË PAQE DHE LIRI.
    THJESHTËSIA DHE SINCERITETI JANË DHURATA QË ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR TË REZISTOSH TI MBASH ATO ËSHTË MREKULLI VUAJTËSE QË TË BËN TË JETOSH ME DINJITET(shkruar nga unë)

Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Gjergj Kastriot Skënderbeu
    Nga Arbushi në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 434
    Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
  2. Si lindi harmonia fetare në Shqipëri?
    Nga Albo në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 127
    Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
  3. Fenomeni "Abdi Baleta"
    Nga Brari në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 206
    Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
  4. Armiqtë e shqiptarëve: Në kërkim të themelit të politikës
    Nga Sabriu në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 10-01-2007, 04:26
  5. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •