Close
Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 120 prej 144
 1. #101
  Perjashtuar
  Antarsuar
  30-10-2004
  Postime
  705
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  M perpara duhet ta studiosh kanunin
  Por q ta studjosh at,detyrimisht duhet t jesh kostuconalist,n Shqipri nuk ka nj t till( gati harrova nipi i enver hoxhes,nje student i jurikidut n vitin 1991 i ka kerkuar ksaj nipqes se duulls,q ma prpara se ta pyste pr t drejten zakonore ,ai duhej q t'na prshkrunte pemn gjenetike t familjes s ti deri n 10 breza. nipqja e duulls nuk e priste nje pytje t till nga nje student dhe stepet) Pr ato antar t kti forumi t nderuar q kan lexuar literatur juridike, po ju them se e drejta romake e cila studjohet n t gjitha universitetet e botes, pamvarisht se sht shkruar para shum shekujsh,e cila sht perpunuar n kushtetut termi i t cil ka lindur shum von ( dohet t lexoni shum q t kuptoni se sa pak dini)

  Kurse KANUNI sht shkruar nga At Shtjefn Gjeqovi i lauruar n pes shkenca ekzakte.
  ata q hatojn shkrime pr t diskeminuar KANUNIN kan mbaruar shkolln e partis n Laprak t Tirans e cila sot thirret shkolla e qeeennnvee.

 2. #102
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-11-2004
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ajo qe eshte ne zemer te organizatave sekrete si Mafia eshte farefisnia, klani, ose vellazeria e zhvilluar ne nje sistem ideologjik serioz, te pasur qe praps cdo orvatje per t'u dominuar prej ndonje ideologjie tjeter persa i perket sistemit te vlerave te personave qe adoptojne nje te tille forme organizimi. Vellazeria nuk toleron ndikime e nderhyrje nga elemente te huaj. Ata madje edhe kishin varrezat e tyre ku asnje pjesetar i nje vellazerie a klani tjeter nuk mund te varrosej. Vecanerisht tipike per sistemin fisnor eshte pergjegjesia kolektive. Ne nje gjyq, qe, ne perputhje me ligjin zakonor, kerkon "te betuarit per te qenit i pafajshem" -- "Nuk e kam bere kete", juria e gjyqtareve zgjidhet prej vellazerise te te akuzuarit, sepse ligji zakonor nuk e njihte individin si njesi ligjore, sic ishte, sipas konceptimit te ketij ligji, kolektivi i te afermeve qe mbanin pergjegjesi te barabarte per vepren e keqe te nje prej anetareve te tyre.

  Ne lidhje me Kanunin e Lekes mund te lexoni "Prilli i Thyer" te I. Kadarese dhe eshte edhe nje film i titulluar "Pas Diellit" bazuar mbi romanin e siperpermendur.

  http://www.abrildespedacado.com.br/pt/imprensa_pt11.htm

  Sa i perket Mafias Shqiptare te strukturuar sipas kodeve te nderit, hakmarrjes, gjakmarrjes, dhe beses ne ngjashmeri me Omerta te Mafias Siciliane mund te lexoni kete studim (ishallah dini frengjisht dhe perktheni ta marr vesh edhe une c;thote)

  http://194.167.255.17/telechargement.../nicoudf02.pdf

  Raportime te medias pastaj ka sa te duash dhe ma do mendja s'do keni kohe t'i lexoni:

  http://www.guardian.co.uk/uk_news/st...271124,00.html

  http://www.timesonline.co.uk/printFr...493022,00.html

  http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/792290.stm

 3. #103
  ErionB
  Antarsuar
  05-05-2004
  Vendndodhja
  Ne toke!!
  Mosha
  38
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po i fus edhe une dy centa ne kete diskutim per kanunin, pasi kam ndjenja te forta per vlerat e tij duke qene se e kam lexuar fjale per fjale.
  Kanunin e Leke Dukagjinit po te lexohet me interes, kujdes dhe mendje te hapur pa paragjykime do te shohesh qe eshte nje kushtetute aq moderrne per koherat kur eshte shkruar sa kjo Amerikane e sotshme. Ne nje kohe kur shteti nuk ekzistonte ne formen e sotshme, e gjithe Shqiperia ka pasur nje ligj ne baze te cilit jetohej; dhe ky ligj nuk ishte per te eksituar sherret ne kulm, por per ti ulur. Kanuni ka gjoba e denime per krime, ka menyra se si mund te shlyhen dhe si mund ta mbyllin nje ngjarje pa turp. Shume njerez, sidomos femrat do thojne mbi kanunin qe ai e nenvlehteson femren. Kanuni e nenvlehteson aq femren sac eshte nenvlehtesuar femra Amerikane deri para dy dekadash (nuk blente dot shtepi nese ndahej nga burri, nuk kishte kredit karta, me zor gjinte pune etj).
  Shembull: kur nje familje ka qene e vogel dhe i eshte dashur te merrte gjakun, por nuk kishte mundesi, per ta mbyllur pa turp kerkohej demshperblimi. Gje qe ne boten perendimore moderne njihet shume mire. Shih krimet qe nuk denohen ne gjykaten kriminale, shperblehen ne gjykaten familjare.
  Tani te vime tek kohet e sotshme. Kanuni nuk rrespektohet ne asnje vend te Shqiperise ne menyre kategorike. Nuk ka asnje ngjarje ose gjakmarrje e cila eshte kryer ne baze te kanunit. Nese kanuni do te ekzistonte sot, atehere nuk do te kishte kaq shume vjedhje, vrasje, imoralitet. Kanuni e denonte vjedhjen. Ne baze te kanunit nje familje qe i vihej turpi ne fshat i digjnin shtepine dhe e debonin. Ne Shqiperi hajdute ke sa te duash dhe nuk i denon kush.
  Ndersa persa i perket prapambetjes se Shqiptareve te veriut dhe marrja e kanunit si ligj nuk qendron. Injoranti injorant eshte, dhe vetem se ka degjuar fjalen Kanun, flet per hakmarrje mbi kanun. Por ne Shqiperi detyrohesh te vrasesh. Per shembull Tropoja: Mbas '97 ne krye te policise u vu nje familje e tere qe tani mund ta dini te gjithe me mbiemrin Haklaj. Keta zoterinj e vune perpara te gjithe zonen dhe kane kryer me dhjetra vrasje, vjedhje bankash, perdhunime, dhe 1001 te zezat. Keta nuk ishin thjesht individ, ishin shteti. Atehere kur keta benin keto krime dhe kur dikush hakmerrej, hakmarrja nuk mbetet tek Kanuni, por tek emocionet normale njerezore. Gjithkund ne bote kur nuk ka shtet atehere drejtesine e merr ne dore njeriu. Ne Shqiperi mbas '97 shteti ju dha krimineleve ne duar, dhe hakmarrja u be mjet jetese.
  Keshtu qe opinioni im personal eshte:
  Ne si Shqiptar nuk duhet ta mohojme Kanunin se ka vlera negative, por ta studiojme edhe histori dhe te nxjerrim anet pozitive.
  Kanuni ka pasur vlera historike dhe sociale per kombin tone.
  C'fare ndodh sot ne Shqiperi nuk eshte pasoje e Kanunit, por e politikaneve te tipit mafioz qe bejne pazare armesh ne lobi hotelesh (Nano-Abdiu).
  Ta fusim edhe ne shkolla. Ne fund te fundit per te perparuar ne duhet te kuptojme se nga e kemi prejardhjen dhe Kanuni eshte pjese e prejardhjes tone.

 4. #104
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  02-12-2004
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Sa i perket Mafias Shqiptare te strukturuar sipas kodeve te nderit, hakmarrjes, gjakmarrjes, dhe beses ne ngjashmeri me Omerta te Mafias Siciliane mund te lexoni kete studim (ishallah dini frengjisht dhe perktheni ta marr vesh edhe une c;thote)
  C'thua mor ti, c'dreq mafie eshte ajo shqiptare qe u mbeshtetka mi Kanunin? Degjo ketu c'eshte Mafia -- dhe kur themi Mafia e kemi fjalen per Italianet, jo per tjeter kombesi: mafiozet e organizuar ne organizata te vogla, familjet, krijuan nje sistem pushteti dhe fuqie qe nuk mund te bashkejetonte me Shtetin. ata minuan sovranitetin e Shtetit Italian duke e penguar te ushtronte kontroll ushtarak dhe gjyqesor ne te gjithe territorin e Italise; po ashtu moren persiper disa te drejta qe cdo Shtet i konsideron monopolin e vet: te ushtruarit e dhunes, te drejtes per te taksuar dhe ligjit. Mafiozet i perdoren keto te drejta duke e injoruar komplet 'raison d'etre' te shtetit, qe e lejon kete te fundit te pretendoje ne menyre legjitime te pasurit e monopolit te dhunes, te drejtes per te vjele taksa dhe te ligjit: mbrojtjen e sigurise dhe paqes kolektive ne sherbim ne njerezve. Mafiozi manipulon te drejtat e privilegjet e Shtetit per interesat e tij. Kur nje konflikt shfaqet mes interesave te mafias dhe atyre te Shtetit, mafiozet perdorin instrumenta institucionale per t'ja dale mbane. Rezultati eshte qe nje force, qe nuk eshte Shteti, e zevendeson Shtetin pa permbushur detyrat qe ky i fundit duhet te permbushe.

  Dy aspekte te kultures te Italise te Jugut kane kontribuar ne lindjen dhe zhvillimin e Mafias si organizate kriminale. I pari eshte vlera pozitive qe kjo kulture i ka dhene vete-afirmimit, agresivitetit dhe aftesise per t'ja imponuar vullnetin e vet te tjereve. I buti, i urti dhe naivi mund te jene shenjtore ne jeten tjeter, por ne kete, ata jane, fare thjesht, budallenj. Fraza Napoletane themeltare, 'ca'nisciun e fesso' ("S'ka budalla sot") -- me nenkuptimin "nuk do te marresh me te miren nga ana ime" -- pershkruan mjedisin e dominimit dhe nenshtrimit ne te cilin Italiani Jugor jeton. Nje aspekt i dyte eshte pikepamja e Italianit Jugor kundrejt Shtetit. Edhe sot, marredhenia e Italianit Jugor (dhe e shume Italianeve ne veri po ashtu) me Shtetin eshte e ngjyruar prej nje mosbesimi te thelle. Shteti, institucionet dhe ligjet e tij, nuk jane nje gje ne te cilen nje njeri merr pjese si qytetar, por me teper nje gje qe e sfidon pavaresine e qytetarit, duke nderhyre me autonomine e shenjte te familjes se tij. Kjo pikepamje ndaj Shtetit mund ta kete zanafillen e saj ne rrjedhen e gjate te fuqive pushtuese qe e qeverisen Italine Jugore gjate shekujve (Normanet, Francezet, Katalonjet, e me rradhe.) Dhe po ashtu ne distancen qe ndante masen e fshatareve-fermereve (contadini) qe punonin ne pronat vigane (latifondi) prej pronareve te ketyre tokave qe jetonin ne Napoli ose Palermo. Sidoqe te jete, hapesira e mosbesimit mes qytetarit dhe Shtetit eshte ajo ne te cilen Mafia ka lulezuar.

  Me kujtohet po ashtu "Godfather" I dhe II, qe portretizon faktin qe Mafia, megjithese ben nje jete jashte ligjit, eshte, ne me te miren e vet, thjesht nje organizate ndermarresish dhe biznesmenesh qe furnizojne konsumatoret me mallra dhe sherbime prej te cilave njerezit jane deprivuar prej nje kulture Puritane Protestantesh te Bardhe Anglo-Saksone (WASP) Nje autor gjithashtu ka argumentuar qe dhuna thelbesore per aktivitetet e Mafias nuk eshte nje gje qe behet kot, ose per sport -- por meqe policia dhe gjyqet qeveritare nuk zbatojne rregullat e vendosura, borxhet per t'u lare qerrohen nga Mafias ne perputhje me kodet e nderit dhe besnikerise pa te cilat tere ndermarrja mafioze do te ishte dhune e zakonte dhe e pakuptimte.

 5. #105
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-10-2004
  Vendndodhja
  tetov
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kanuni eshte vlere e madhe e jona kombetare. Falemnderit shume ALBA per spjegimit rreth Kanunit. Per te flitet e perflitet, por rralle kush ka njohuri te mirfillta rreth kanunit. Ai eshte deshmi se ne jemi komb me vlera te verteta. Njohja e kanunit si vlere e vertete nuk don te thote se ne duhet ta veprojm pik per pike ashtu si thote ai, sepse kanuni ka qene si kushtetute e do kushtetute, here pas here ndryshon. Kanuni i Leke Dukagjinit eshte kreanari e jona kombetare. Me afirmimin e tij si vlere, ne i kontribuojme eshtjes sone kombetare ashtu si veprojne te gjith kombet e botes.

 6. #106
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2004
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  un mendoj qe kanuni i lek dukagjinit i ka pas vlerat e veta edhe pse per kohen e sotme mund te themi qe ka vler si nje veper letrare prap se prap po ta lexosh e veren se neper qka ka kalu populli jon por mendoj qe ne njefar menyre mund ta veresh se edhe sa i ndergjegjshem ka qen populli jon deri sa kan mundur qe ti permbajn ato regulla gje qka mendoj dhe sdyshoj ne ate se asnje populltjeter nuk kishte mundur tju ri besnik atyre regullave por duke lexuar mund ti veresh anet pozitive po shum me shum anet negative,e sidomos sa i perket femres si femer kanuni e vendos ne pozit shum te ulta dhe nuk e perkrah ne as nje menyr ,edhe pse mendoj qe femrat nuk e kan meritu nje perulje te till se femra eshte nje krijes shum e but dhe e embel dhe e meriton nje perkujdesje te veqant .

 7. #107
  i/e regjistruar Maska e LeNNoN
  Antarsuar
  07-06-2003
  Vendndodhja
  Bucharest
  Mosha
  29
  Postime
  360
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  edhe ne kohen e sotme kan ngel disa copeza te kanunit , dhe zbatohen nga pak ...
  per kanunin e lek dukagjinit kom degju shum gjera
  jam cudit  LeNNoN !
  You don't lead by hitting people over the head-that's assault, not leadership.

 8. #108
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-12-2004
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  per LeNNoN; mos u qudit se gjethqka ndodh por ne nuk duhet ti injorojm ato gjera per arsye se jan shum te ulta per kohet e sotme,e ata qe i praktikojn ato gjera nuk kan me shum edukat dhe nuk ju ka ofru jeta me pa diqka me mir pra ata duhet llogaritur si persona me tru te lar qe jau ka lar trurin ajo koh dhe nuk din diqka ma mir

 9. #109
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Kanuni dhe vlerat e tij n historin ton

  Citim Postuar m par nga princesa2005x
  un mendoj qe kanuni i lek dukagjinit i ka pas vlerat e veta edhe pse per kohen e sotme mund te themi qe ka vler si nje veper letrare prap se prap po ta lexosh e veren se neper qka ka kalu populli jon por mendoj qe ne njefar menyre mund ta veresh se edhe sa i ndergjegjshem ka qen populli jon deri sa kan mundur qe ti permbajn ato regulla gje qka mendoj dhe sdyshoj ne ate se asnje populltjeter nuk kishte mundur tju ri besnik atyre regullave por duke lexuar mund ti veresh anet pozitive po shum me shum anet negative,e sidomos sa i perket femres si femer kanuni e vendos ne pozit shum te ulta dhe nuk e perkrah ne as nje menyr ,edhe pse mendoj qe femrat nuk e kan meritu nje perulje te till se femra eshte nje krijes shum e but dhe e embel dhe e meriton nje perkujdesje te veqant .

  Prshndetje Alba dhe urime pr temn
  M shtyu t citoj me princeshn2005 n mendimin e saj q thot q kanuni ka "vlera si nj vepr letrare".Ju lutem ky sht nj vlersim banal i kanunit dhe me shaka do t thoja q fyhet Lek Dugagjini ta quash poet apo shkrimtar. Sepse ai ishte jurist dhe kanuni ka vlera t rndsishme pr historin e cila e njeh si kushtetuten e par shqiptare t shkruar por q n ditt tona ka vetm vlera historike pr studiuesit e ksaj fushe.Dhe sduhet t jet m n fuqi as n mendjet tona sepse ky kanun n ditt tona sjell nj dm t pa llogaritur shoqror dhe kulturor.
  Princesh sbesoj se do t keqkutosh korigjiinm q bra.
  Ndryshuar pr her t fundit nga I-amshuar : 06-01-2005 m 21:23
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 10. #110
  i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
  Antarsuar
  25-06-2002
  Postime
  773
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  kanuni i perket muzeumeve dhe librave te historis por fatkqesisht akoma degjon njeres qe justifikojn krimet e tyre me "kanun" per te cilin pervec emrit nuk i din asgje tjeter.

 11. #111
  ErionB
  Antarsuar
  05-05-2004
  Vendndodhja
  Ne toke!!
  Mosha
  38
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Kam vetem nje pyetje per te gjithe qe komentojne mbi kanunin. Aktualisht sa prej jush e keni lexuar Kanunin e Leke Dukagjinit nga fillimi deri ne fund?

  Kanuni ka vlera aq te medha ligjore, praktike dhe kulturore saqe i beni padrejtesi vetes tja gjykoni efektet qe mund te kete lene ne popullin tone pa e lexuar fare.

  ne fund te fundit po ta krahasosh me librat fetare si Bibla e Kurani Kanuni rrespekton shume me shume te drejtat e njeriut nese studiohet ne detaje. Bibla thote "Nje sy per sy." Atehere pse Kanuni na paska lene mbrapa? Katoliket duhet te marrin leje ne Vatikani per divorc dhe me pas nuk mund te kerkojne falje para Zotit, dhe Kanuni qenka i prapambetur? Ne emer te feve jane kryer e kryhen kryqezata, dhe Kanuni qenka i prapambertu se ka ruajtur rendin dhe indentitetin e nje Kombi?

  Lexojeni, me pas gjykojeni!

 12. #112
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga ErionB
  Kam vetem nje pyetje per te gjithe qe komentojne mbi kanunin. Aktualisht sa prej jush e keni lexuar Kanunin e Leke Dukagjinit nga fillimi deri ne fund?

  Kanuni ka vlera aq te medha ligjore, praktike dhe kulturore saqe i beni padrejtesi vetes tja gjykoni efektet qe mund te kete lene ne popullin tone pa e lexuar fare.

  Jam dakort n ket pik
  ne fund te fundit po ta krahasosh me librat fetare si Bibla e Kurani Kanuni rrespekton shume me shume te drejtat e njeriut nese studiohet ne detaje. Bibla thote "Nje sy per sy." Atehere pse Kanuni na paska lene mbrapa? Katoliket duhet te marrin leje ne Vatikani per divorc dhe me pas nuk mund te kerkojne falje para Zotit, dhe Kanuni qenka i prapambetur? Ne emer te feve jane kryer e kryhen kryqezata, dhe Kanuni qenka i prapambertu se ka ruajtur rendin dhe indentitetin e nje Kombi?

  Lexojeni, me pas gjykojeni!
  E ke lexuar bibln q i referohesh asaj?
  E ke lexuar q pikrisht Jezusi ndryshoj at urdhrim "Nj sy pr sy" q quhet "me shpat vrave prej shpats do vdessh".Ndryshimi nga Jezusi "po t ran n nj faqe ktheju dhe tjetrn".
  Apo "katolikt duhen t marrin leje n vatikan pr divorc" ku citohet kjo?
  "katolikt nuk kan t drejt t divorcohen por divorcohen pa t drejt t martohen m". Lexo m shum dhe mos gjyko njohurit e t tjerve pa pasur t tuat,dakort.
  Dhe kryqzatat nuk i kan br shqiptart por ne luftuam turkun dhe ky kanun ishte prkushtim ndaj popullit ton q ta mbrojm me gjak tokn e shqiponjave.
  Ok mistr ekstremi
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 13. #113
  ErionB
  Antarsuar
  05-05-2004
  Vendndodhja
  Ne toke!!
  Mosha
  38
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  i ameshuar
  ti paske lexuar cte ka pelqyer dhe ke reaguar ndaj dickaje qe jo vetem nuk e ke kuptuar, por qe edhe e ke keqinterpretuar.

  Kanuni, nese e ke ndjekur kete teme nga fillimi ose ne diskutimet shoqerore midis Shqiptareve (kuptohet jo nga te gjithe) akuzohet qe te kete lene plage te medha ne Shoqerine Shqiptare. Kjo eshte duke u nisur nga disa bema dhe folklori Shqiptar ku historite kane te bejne me marrjen e gjakut, faljen e gjakut, trajtimi i femres etj etj. Ne te njejten kohe, duke pasur parasysh se ku ka perfunduar Shqiperia pa nje shtet ligjor ku per c'do dite degjon per vrasje, vetevrasje apo krime nga me te ndryshmet, dhe mungesa per ta denuar kete krim; marrrja e gjakut ne diten e sotshme i faturohet tradites se Kanunit. Kjo ne nje kohe kur Kanuni nuk rrespektohet pothuajse ne asnje treve Shqiptare; ne rradhe te pare se nuk ka me pleqe si dikur qe e ndanin shapin nga sheqeri, dhe i jepnin nje interpretim asaj "KUSHTETUTE LIGJORE" qe jo vetem e ka mbajtur rendin e plot, por ka ruajtur dhe traditat.
  Per keto qe thashe me larte, ti i kishe pranuar si te vlefshme.
  Tani te vime ku ti e ke nxjerre postimin tim jashte kontekstit; se ke rene dakort me fjaline e pare dhe te fundit, dhe ke keqinterpretuar mesin.

  Shembuj qe marr nga Bibla te cilat jane te vlefshme edhe per Kuranin apo c'do liber tjeter fetar, nuk jane te ilustrojne se Kanuni eshte me i mire se to, ose se njera eshte gabim dhe tjetra drejt. Ne te kundert. Ato ilustrojne qe ne besojme tek librat fetare me te cilat Kanuni ka pothuajse te njejtin thelb (Nese shihen kushtetutat, Zoti dhe feja kane nje rrol shume te rendesishem ne formulimin e tyre), por qe na duken gabime te Kanunit dhe qe na ka lene mbrapa. Domethene, Kanuni e ka trajtuar te drejten e njeriut po aqsa dhe Fete. Bibla thote qe nje sy per nje sy sikurse dhe thote qe nese te bjen ne njeren faqe, ktheje tjetren.
  Per mua Kanuni eshte i shenjte sepse aqsa mund te na duket agresiv ne kohet tona "moderrne" ku krimi familjar dhe shoqeror dominojne, ai Kanun na ka ruajtur vlerat.
  Saper mister ekstremist, do ta le ty qe ta shpjegosh ektremizmin tim, sepse une e kam shume zor qe ta dalloj se ku kam treguar ekstremizem.

 14. #114
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Antarsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Kanuni eshte quajtur Kushtetuta e Pare Shqipetare.
  Une nuk harrij te kuptoj pse kaq egersi ne komunikim? Kanuni i Lek Duakgjinit ka gjera shume te mira qe sikur te zbatoheshin dhe sot do ishte ndryshe ashtu si ka dhe te keqija si gjakmarrja.NUk mund te gjykohen sot difektet e tij sepse eshte shkruajtur 500 vjet me pare kurse tani behen ligjet pa vlere brenda nje viti.

  Po shkruaj disa gjera qe jane te shkruajtura ne Kanun.

  FAMILJA.
  Familja sht nji t mbledhun gjymtyrsh, t cillt gjallisin nen nji kulm, qellimi i t cillvet sht t shtuemt e gjindes nper mjet t martess, t mkambunt e tyne kah zhdrivillimi i shtatit e kah zhvillimi i mendes e i shises

  MARTESA.

  Mu martue m kann do me thn mu b shp, me i a shtue shps nji rob m teper, s per krah t pnve, s per t shtuem t fmive.

  SHPI, GJ E PRONE.
  132. N themel xhet shpija, po kje kull, mdhesk a ksoll, mjaft qi t kt carnin e votres e t qes tym

  PNA.

  289. Pna e largon udhen e madhe, pors smund e qes nd uj, k mbytet bagtija, n shkall (shkamb), k then qafen bagtija. (Shif Nye LXIII, Udha e madhe 271.)

  T DHNUNAT.

  499. Kanja e malevet nuk njef uh me shtojca fitimesh (Fajde).


  NDERA VEHTJAKE.

  593. Kanuni i Malevet t Shqypns nuk e veon nierin prej nierit. Shprt per shprt, se duken e fal Zoti.


  DMET.

  738. Dmi k mim, por jo giob.

  FJALA E GOJS.

  520. Giha sht tulit e gjithshka bluen.

  521. Fjala e gojs sme hn n vesh t tjetrit, e i treti e perdoron pr rrnim t kuej, un rr e tallem.

  522. Fjala e me n shkaktoft vras t prgjegjme un rr e zgerdhhem; nuk mund t m kap kush pr pn t liga, qi shkaktoi goja e me.

  523. Aj, qi shkon tuj mjell e tuj hap fjal t kqija e gergasa her per njanin her per tjetrin, me goj t kanunit thirret Argat i keq. As e thrret kush n pn, as i nep kush rrog.

  524. A fola a sfola, goja nuk vulos gj. - Fjalt e sterkqive kanja si mrr para sysh.

  Oroe: Shnjimin e fuqn e fjals s folun n hov t vrass e shka don me thn Fjala peng, me koh do t zhvillohen.

  Tek fjala jane te perfshira keto:

  Mohi

  525. Mohues thirret aj, i cilli nuk i vhet zhgarkimit as shpifjes, kje per ndoi dm, per vjedhn aper ndoi vras, etj.

  526. T germushunat e kercnimet prej njij hamendje kanja si bn. - Mohuesit nuk mund ti hypet n qaf qi t laj, pas e p pas, per do zhgarkim e shpifje.

  527. Mohuesi vetem atbot bjen n faj, kr ky mos t duej me ardh narsye.

  528. Zhgarkuesi e shpifsi e bjen narsye mohuesin me pleq e me peng.

  Beja

  529. Beja sht nji sjellje besimtare, per mjet s cills nieri, tuj dasht me dal s keq prej njij zhgarkimi t dhnshem, do t perkas me dor nji shj besimi, tuj e grish mnin e Perends n dishm t s vertets.

  530. Kjo dor beje sht e pelqyeme prej kanunit t Malevet t Shqypns si per t dlirun prej zhgarkimesh, si edh per t lidhun bes.

  531. Bn ngojsh kanja as se pelqen, as se tumir; e per t dlirun prej zhgarkimesh lypet doems qi t bhet beja mb nji shj besimi e t perkitet me dor.

  532. Beja e Shqyptarit k d pn para ssh: a) thrret Perendn n dishm t s vertets; b) i nenshtrohet randimit t ndeshkimevet t perjetshme e giobs s kohshme kah kanja.

  533. Beja e Malevet t Shqypns sht d mndyrsh:

  a) beja mb gr, me Kan;3
  b) beja mb Kryq a mbUngjll.
  534. Beja mb gr kah kanja sht nder m t randat e m t mndershmet b, qi njef Shqyptari i Malevet.

  535. Kan sht qi, po desht me u dlir prej njij zhgarkimi mohuesi, do t bj b a mb gr, a mb Kryq e Ungjll.

  536. Betar a Poronik njehen dis dor bejet, qi do t perkasin Ungjillin, e dis tjer lhen per me ndigiue bn n Kish. (Dukagjini)

  537. Bt mb gr bhen:

  a) per me u dlir prej njij zhgarkimi;
  b) per me u lidh me bes kundra hjeksive e trathtive t vendit;
  c) per me ndj gati me u b bll kercnimeve e rreziqeve t perbashkta.


  Me thote ndonje se ku jane te keqijat ketu?

  Sikur gjerat te hecnin sipas ketyre fjaleve sa ndryshe do ishte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Era1 : 10-01-2005 m 18:11
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 15. #115
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime

  Arrow kanuni

  Lezova me interes te gjitha shkrimet tuaja mbi kete teme, prandaj me lejoni ti them nja dy gjera dhe une;
  1-Un nuk e kam lexuar kanunin por dua ta lexoj , dhe nuk di ku ta gjej te plote megjithate , kjo nuk me pengon te jap nje mendim pasi lexova shkrimet tuaja.
  2-Kur lexohet nje shkrim apo ligj i vjeter ne kohe , duhet gjykuar per kohen qe eshte bere dhe jo per kohen qe jetojme , pse , sepse ato ligje nuk jane freskuar apo pershtatur gjate kohes se zhvillimit te shoqerise , rrjedhimisht ne na duken shum te prapambetura etj etj...
  3-NE shoqerite e sotme organet ligjvenese ( parlamenti ) nxjerrin ligje te reja cdo dite , ose i pershtasin ato te vjetrat me kohen pra i rifreskojne dhe ja pershtasin shoqerise qe eshte ne nje zhvillim te shpejt ne te gjitha drejtimet. Ndersa kanuni yne ka mbetur po ai pasi popullin shqiptar nuk e kane lene te kete nje parlament qe te mund te zhvillonte kanunin e tij , deri ne ditet e sotme , por ka edhe me keq pasi tani qe kemi parlament ligjvenesit tane marrin kushtetutat e shteteve qe jane 200 vjet para nesh
  dhe na i servirin pa bere asnje pershtatje me kushtet tona , ndonje dite do na thone ;,
  po nuk e bet ligjin per martesa homoseksuale nuk ju fusim ne europe edhe ne gati , edhe pse jan 5 homo ne xhiro ne bejm ligjin sepse shoqeria drejt asaj shkon , ose te bejme thirrje qe te dalin sa me shume sepse keshtu do quhemi te kohes moderne..... dhe do na japin me shume ndihma...

  4- Si perfundim do te thoja me mire nje kanun i pershtatur me shoqerine e sotme shqiptare por qe zbatohet , sesa nje lemsh kushtetutash te huaja qe nuk zbatohen ne shumicen e rasteve.

 16. #116
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime

  kanuni dhe mafia

  Kete shkrim po e ndaj nga ai i kanunit pasi kuptohet me mire;
  Ne nje shkrim lexova krahasimin e mafies me ligjet e kanunit prandaj dua te beje disa saktesime te cilat jane , ;

  1- Nga vjen fjala mafia
  sipas nje studimi te nje albanollogu fjala mafia do te thote ( mbaj - fjalen )
  dhe me kalimin e kohes eshte shkurtuar ne ( mafia ) nga te huajt , por ate e kane transportuar shqiptaret e emigruar ne italine e jugut disa shekuj me pare dhe jane habitur per peshen e kesaj fjale tek shqiptaret dhe per burrerine e tyre e kane huazuar dhe e kane perdorur per te tjera qellime duke krijuar organizata te jashtligjshme qe ne thelb nuk kane asnje lidhje me kanunin shqiptar, pervec fjales ( mbaj fjalen ) qe tek ne perdoret per qellime burrerrorre , pasi ne ate kohe burri mbahej pas fjales dhe jo pas fustanit te gruas , sic bejn sot ata qe na udheheqin.

 17. #117
  i/e regjistruar Maska e Era1
  Antarsuar
  19-12-2004
  Postime
  1,307
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga dardajan
  Kete shkrim po e ndaj nga ai i kanunit pasi kuptohet me mire;
  Ne nje shkrim lexova krahasimin e mafies me ligjet e kanunit prandaj dua te beje disa saktesime te cilat jane , ;

  1- Nga vjen fjala mafia
  sipas nje studimi te nje albanollogu fjala mafia do te thote ( mbaj - fjalen )
  dhe me kalimin e kohes eshte shkurtuar ne ( mafia ) nga te huajt , por ate e kane transportuar shqiptaret e emigruar ne italine e jugut disa shekuj me pare dhe jane habitur per peshen e kesaj fjale tek shqiptaret dhe per burrerine e tyre e kane huazuar dhe e kane perdorur per te tjera qellime duke krijuar organizata te jashtligjshme qe ne thelb nuk kane asnje lidhje me kanunin shqiptar, pervec fjales ( mbaj fjalen ) qe tek ne perdoret per qellime burrerrorre , pasi ne ate kohe burri mbahej pas fjales dhe jo pas fustanit te gruas , sic bejn sot ata qe na udheheqin.
  Po dal nga tem por sa per nje sqarim per fjalen mafie.
  dardajan une nuk e di se ku e ke lexuar por e ke gabim shpjegimi i prejardhjes se fjales -Mafie- eshte ky dhe mund ta vertetosh :

  Ne pranveren e viti 1282, nje ushtar francez nga rojet e nje princi perdhunoi dhe vrau nje te re qe shkonte per ne kishen e Palermos per tu martuar. I fejuari gjithashtu mbeti i vrare kur tentoi te hakmerrej per te fejuaren. " Morte Alla Francia, Italia Anela" ishin fjalet e supozuara qe ngriten atehere nje levizje popullore:"Italia kerkon vdekjen e Frances", fraze ku germat e para te fjaleve qe e perbenin japin fjalen "MAFIE". Duket e pamundur te provohet vertetesia e ketij episodi: e rendesishme eshte qe kondenson dy karakteristikat definitive te shoqates : mbrojta e nderit dhe hakmarrja si metode per "te zgjidhur konfliktet"


  KY ESHTE TEKSTI NE ORIGJINAL I MARRE NGA INSTITUTI I STUDIMEVE GJUHESORE SPANJOLLE .

  . En la primavera de 1282, un soldado francs de la guardia de
  un prncipe angevino viol y mat a una jovencita que se diriga a una
  iglesia de Palermo a contraer matrimonio. El novio result ser a su vez
  muerto cuando intent vengar a su prometida. "Morte alla Francia, Italia
  anela" fue supuestamente el grito que condujo entonces a un levantamiento
  popular: "Italia quiere la muerte de Francia", frase cuyas iniciales
  originales dan la palabra "Mafia". Parece imposible comprobar la veracidad
  del episodio; lo importante es que condensa las dos caractersticas
  definitorias de la asociacin: la defensa del honor, y la venganza como
  mtodo de "resolver" conflictos.
  Firma ime eshte : SHQIPTARE

 18. #118
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Pr Erionin q se ke lezuar shkrimin tim mbi kanunin

  Citim Postuar m par nga I-amshuar
  Prshndetje Alba dhe urime pr temn
  M shtyu t citoj me princeshn2005 n mendimin e saj q thot q kanuni ka "vlera si nj vepr letrare".Ju lutem ky sht nj vlersim banal i kanunit dhe me shaka do t thoja q fyhet Lek Dugagjini ta quash poet apo shkrimtar. Sepse ai ishte jurist dhe kanuni ka vlera t rndsishme pr historin e cila e njeh si kushtetuten e par shqiptare t shkruar por q n ditt tona ka vetm vlera historike pr studiuesit e ksaj fushe.Dhe sduhet t jet m n fuqi as n mendjet tona sepse ky kanun n ditt tona sjell nj dm t pa llogaritur shoqror dhe kulturor.
  Princesh sbesoj se do t keqkutosh korigjiinm q bra.
  Dhe do t shtoja n.q.s kanuni ka vlera juridike edhe sot a.t.h pse krijuam shtetin dhe bm kushtetuten q t vij nj dit dhe kanuni ta hedh posht.
  E dini cfar shpjegoni prradha me nana dhin e shtat kecat q donte ti hante ujku.
  Po ju lutem shum tani kanuni n bisedat tona shoqrore duhet t ket vlerat vetm pr historiant dhe juristat dhe pr asnjeri tjetr sepse keqkuptohet
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

 19. #119
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Era , nuk jeni ju qe vendosni kush e ka gabim dhe kush jo ,ju jeni e nderuar te jepni mendimin tuaj dhe jo te nxirni perfundime finale ,pasi ne bote ka shume institute gjuhesore dhe sejcili jep variantin e vet,dhe besoj qe nuk jeni ju qe percaktoni se kush insitut ka te drejte.
  Per mua fakti qe keni sjell nuk esht aspak bindes pasi mafia ka lindur ne Sicili dhe jo ne Napoli ,dhe ne ate kohe nje ngjarje ne Napoli nuk arrinte te degjohej ne Sicili , pastaj mafia nuk ka rrenje kaq larg ne histori , nejse qellimi im nuk ishte te sqaroja kete , por krahasimin qe eshte bere midis kanunit dhe mafias nga nje tjeter antar ,prandaj nuk deshiroj te dal jasht teme per te sjell fakte te tjera .

  faleminderit per mirkuptimin.

 20. #120
  profesionisti Maska e I-amshuar
  Antarsuar
  03-01-2005
  Vendndodhja
  www.proletari.com
  Mosha
  40
  Postime
  211
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga dardajan
  Era , nuk jeni ju qe vendosni kush e ka gabim dhe kush jo ,ju jeni e nderuar te jepni mendimin tuaj dhe jo te nxirni perfundime finale ,pasi ne bote ka shume institute gjuhesore dhe sejcili jep variantin e vet,dhe besoj qe nuk jeni ju qe percaktoni se kush insitut ka te drejte.
  Per mua fakti qe keni sjell nuk esht aspak bindes pasi mafia ka lindur ne Sicili dhe jo ne Napoli ,dhe ne ate kohe nje ngjarje ne Napoli nuk arrinte te degjohej ne Sicili , pastaj mafia nuk ka rrenje kaq larg ne histori , nejse qellimi im nuk ishte te sqaroja kete , por krahasimin qe eshte bere midis kanunit dhe mafias nga nje tjeter antar ,prandaj nuk deshiroj te dal jasht teme per te sjell fakte te tjera .

  faleminderit per mirkuptimin.
  Dardajan m fal q po ndrhyj dhe ska t bj fare me temn po vetm dua t sqaroj nj kekuptim q sipas meje sht i rndsishm.
  Kur dikush shkruan dicka q edhe vet nuk sht i sigurt dhe dikush tjetr e sqaron pa ofendim kjo pr mua sht nj fat sepse msoj dicka q se kam pasur t qart.
  Nuk dua t mbroj ern por citimi i saj mbi fjaln M.A.F.I.A sht i vrtet sepse un e kam gjetur t njejtin citim n nj roman edhe un pr vehte jam habitur. Miqsisht I-AMSHUAR
  DASHURIA SHT MISTERI IMAGJINAR I SHPRESS Q BN T JETOJ SHPIRTI N PAQE DHE LIRI.
  THJESHTSIA DHE SINCERITETI JAN DHURATA Q ZOTI KA DHURUAR ME LINDJEN. POR T REZISTOSH TI MBASH ATO SHT MREKULLI VUAJTSE Q T BN T JETOSH ME DINJITET(shkruar nga un)

Faqja 6 prej 8 FillimFillim ... 45678 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 432
  Postimi i Fundit: 23-02-2018, 13:46
 2. Si lindi harmonia fetare n Shqipri?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 27-10-2010, 08:41
 3. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
 4. Armiqt e shqiptarve: N krkim t themelit t politiks
  Nga Sabriu n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 10-01-2007, 03:26
 5. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •