Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  Sami Frasheri Maska e Arrnubi
  Antarsuar
  19-07-2003
  Vendndodhja
  dynja
  Mosha
  35
  Postime
  741
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Thumbs down 1 Prilli, gnjeshtra dhe mkati i rrens

  1 Prilli, gnjeshtra dhe mkati i rrens  Rrena si mkat, pasojat e saj, ndshkimi pr te dhe ca fjal mbi 1 Prillin  Falnderimi i takon All-llahut, At e falnderojm dhe prej Tij falje dhe ndihm krkojm. Cilin e udhzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe cilin e lajthit s'ka kush e prudh.Paqa dhe bekimi i All-llahut qofshin mbi Muhammedin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem], familjen, shokt dhe gjith ata q e pasonj n mnyr m t mir deri n Dit t Kijametit.


  Gnjeshtra sht prej veseve t kqija, kurse t gjitha sherijatet kan trhequr vrejtjen nga ky ves, natyra e pastr e mohon ate, e n kt pajtohen t gjith njerzit me moral dhe mendje t shndosh.


  "Vrtetsia sht nj shtyll e mbetjes s botssht nj rregull i lavdruar, sht shtyll e pejgamberis, rezultat i devotshmris, po mos t ishte vrtetsia do t asgjsoheshin rregullat e sherijatit, kurse posedimi i gnjeshtrs sht veshje nga njerzimi, pasiq njeriu posedon veorin e t shprehurit". ("Berika mahmudije", 3/183).


  N sherijatin ton sht urrejtur kjo vepr me Kur'an dhe sunnet, kurse dijetart kan koncensuz mbi ndalimin e ksaj vepre, kurse prfundimi i gnjeshtarit aspak s'sht e lavdruar edhe n dunja edhe n ahiret.


  N sherijat asnjher nuk lejohet gnjeshtra, prve n disa raste kur nuk vjen n pyetje ngrnia e t drejtave t tjerve ose derdhja e gjakut t ndokujt ose shkelja e nderit t tjetrit, etj. Lejohet kur sht n pyetje shptimi i ndonj shpirti, ose prmirsimi i mardhnjeve mes dy njerzve ose shtimi i dashuris mes burrit dhe gruas.


  Asnjher n sherijat nuk sht thn se lejohet q nj njeri t tregoj ka t dshiron dhe t gnjen si t dshiron, andaj edhe ajo q mendon dikush se lejohet gnjeshtra me nj prill, nuk ka baz n sheriatin e All-llahut.


  Kjo vepr sjell shum negativitete, ne do ti prmendim vetm disa prej tyre:


  1- Gnjeshtra sht e ndaluar. All-llahu [subhanehu ve teala] thot:  "Gnjeshtrn e trillojn vetm ata q nuk i besojn argumentet e All-llahut; t tillt jan ata gnjeshtart". (En-Nahl: 105).


  Ibn Kethiri [rahimehull-llah] thot: "Pastaj All-llahu tregon se Pejgamberi [alejhis-selam] nuk sht shpifs e gnjeshtar, sepse shpif gnjeshtra mbi All-llahun dhe mbi Pejgamberin [alejhis-selam] njerzit m t kqinj, ata t cilt nuk besojn n argumentet e All-llahut, ata q jan kafira e t pafe, njerz t njohur mes njerzve me gnjeshtart e tyre. Kurse Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] sht njeriu m i vrtet, njeriu m i mir, m i plot n dituri, vepra, besim e bindje. T gjith e kan njohur si njeri t vrtet, saq n mesin e popullit t vet ka qen i njohur si "besnik". Andaj Herakli mes pyetjeve q ia parashtron Ebu Sufjanit sht edhe kjo: a e akzuonit me gnjeshtr m par? Tha: jo. Herakli tha: njeriu q nuk i gnjen njerzit si ka mundsi t gnjen mbi All-llahun". (Tefsiri i Ibn Kethirit, 2/588).


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:  "Shenja e munafikut jan tre vepra: kur t flet t gnjen, kur t premton ta then premtimin dhe kur ti besosh t tradhton". (Buhariu dhe Muslimi).


  Imam Neveveiu [rahimehull-llah] thot: "Mendimi i shumics s dijetarve sht se kto cilsi jan cilsi t nifakut, dyftyrsis, kurse pronari i tyre u ngjan munafikve n kto cilsi dhe posedon moral t tyre.


  Kurse fjala e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]: "Esht munafik i kulluar", domethn: u ngjan shum munafikve, pr shkak t ktyre cilsive. Disa dijetar kan thn: kush i ka t rralla kto cilsi, nuk e kaplon ky krcnim. Ky sht mendimi m i zgjedhur n lidhje m kt hadith. Ebu Isa Tirmidhiu thot se ky sht mendimi i mbar dijetarve. Pr qllim sht nifaku n vepra". (Sherhu muslim", 2/46-47).


  Llojet e gnjeshtrave:


  a) Gnjeshtra mbi All-llahun dhe Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem]. Ky lloj i gnjeshtrs sht gnjeshtra m e madhe, kurse pronari i ksaj gnjeshtre sht i krcnuar me krcnim t ashpr, bile disa dijetar e konsiderojn renegat.


  All-llahu [subhanehu ve teala] thot:  "Mos i thoni asaj rrens s gjuhve tuaja: "Kjo sht hallall e kjo sht haram" e t shpifni ndaj All-llahut rrenn. Vrtet, ata q shpifin rrenn ndaj All-llahut, nuk kan shptim". (En-Nahl: 116).


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:
  "Mos gnjeni mbi mua, sepse kush gnjen mbi mua do t hyj n xhehenem". (Buhariu).


  Dhe thot:  "Kush gnjen mbi mua le t pregadis nj vendulje nga zjari". (Buhariu dhe Muslimi).


  Ibn Kajjimi [rahimehull-llah]: "Qllimi i hadithit sht ai q gnjen mbi Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] le t bhet gati pr vend n xhehenem ku do t mbetet dhe nga i cili nuk do t largohet". (Tarikul-Hixhretejni", fq. 169).


  b) Gnjeshtra n shitblerje.


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:  "Tre personave nuk u flet All-llahu n Dit t Kijametit, nuk i shikon, nuk i pastron dhe do t ken denim t dhembshm. E prsriti kt Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tre her. Ebu Dherri tha: paskan humbur dhe qenkan shkatrruar, kush jan ata? Tha: "Ao q i mban rrobat nn nyje t zogut t kmbs, bartsi i fjalve dhe ai q e shet mallin e vet duke u betuar rrejshm". (Muslimi).
  "Shitsi dhe blersi jan t lir t zgjedhin prderisa nuk jan ndar, nse jan t vrtet dhe e sqarojn mallin, u bekohet kjo shitblerje, kurse nse fshehin dhe gnjejn, largohet bereqeti i shitblerjes s tyre". (Muslimi).


  Shejhul-Islam ibn Tejmiu thot: "All-llahu [subhanehu ve teala] ka urdhruar q t jemi t vrtet dhe t sqarojm dhe ka ndaluar gnjeshtrn dhe fshehjen e gjrave t cilat duhet t njihen, si ka thn Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] n hadith (-in e lartcituar). Kurse All-llahu [subhanehu ve teala] thot:  "O ju q besuat! Bhuni plotsisht t vendosur pr hir t All-llahut, duke dshmuar t drejtn, dhe t mos u shtyj urrejtja ndaj nj populli e t'i shmangeni drejtsis; bhuni t drejt, sepse ajo sht m afr devotshmris". (El-Maide: 5)". (Minhaxhus-sunneh", 1/16).


  c) Gnjeshtra n ndr, duke pretenduar se ka par kt e kt, mirpo n gnjeshtr e jo n t vrtet.

  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:


  "Kush pretendon se ka par ndr, t ciln nuk e ka par, do t detyrohet t lidhe dy kokra elbi, e nuk do t ket mundsi ta bj kt vepr, kush e dgjon bisedn e disa njerzve, duke e ditur se ata e urrejn kt vepr, do t hedhet n veshin e tij plumb t shkrir n dit t Kijametit dhe ai i cili vizaton fotografi do t denohet dhe do t detyrohet ti fryj shpirt, e nuk do t ket mundsi". (Buhariu).


  Munaviu [rahimehull-llah] thot: "Do t deytohet ti lidh dy kokra t elbit e nuk do t ket mundsi, sepse nuk ka mundsi t lidhen mes vehte. Ky jeri do t denohet deri sa ta bj kt vepr. Sikurse dshiron t thoj: do t detyrohet me gjra q ska mundsi t'i bj dhe pr kt do t denohet. Kjo domethn se do t denohet n vazhdimsiKa ardhur ky krcnim i madh pr gnjeshtrn mbi ndrn, edhe pse dmi i gnjeshtrs n zgjndr sht m i madh, sepse n kt rast kjo sht gnjeshtr mbi All-llahun, pasiq ndra sht nj pjes e pejgamberllkut, e pasiq sht pjes e pejgamberllkut, athere kjo sht prej All-llahut. Gnjeshtra mbi Krijuesin sht m e keqe se sa gnjeshtra mbi krijesat". (Fejdul-Kadir, 6/99).


  d) Ndalohet t flitet do gj q dgjohet.

  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:  "Mjafton pr nj njeri ti regjistrohet gnjeshtr nse flet do gj q dgjon". (Muslimi).


  Neveviu [rahimehull-llah] thot: "Domethnja e hadithit dhe thnjeve tjera q gjinden n kt kaptin japin t kuptojm qortimin e t flitjes t do gjje q e dgjon njeriu, sepse zakonisht njeriu dgjon edhe gjra t vrteta, por edhe gnjeshtra. Kshtu q po foli do gj q dgjon, sigurisht se do t gnjen, sepse do t lajmron at q ska qen. Kurse ne m hert kemi thn se mendimi m i sakt mbi domtethnjen gjuhsore t gnjeshtrs sht: lajmrim mbi nj gj n t kundrtn e realitetit t saj, nuk kushtzohet qllimi. Kushtzohet qllimi vetm pr tu konsideruar mkat. All-llahu e di m s miri". (Sherhu Muslim, 1/75).


  e) Gnjeshtra n loj.


  Disa njerz mendojn se lejohet gnjeshtra nse sht n loj, edhe me kt e arsyetojn edhe gnjeshtrn e nj prillit, ose t ditve tjera. Kjo sht gabim dhe nuk bazohet n fen e vrtet. Gnjeshtra sht e ndaluar edhe n seriozitet edhe n loj.


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:

  "Un bj shaka, mirpo edhe athere e them t vrtetn". (Taberaniu dhe t tjert. Hadithi sht sahih).


  Dhe kur i kan thn: O i Drguar i All-llahut, ti bn shaka me ne. Ai ka thn: "Un vetm t vrtetn e them". (Tirmidhiu, hadithi sht hasen).


  Shokt e Pejgamberit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] kan treguar:  "Se kan ecur me Pejgamberin [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] n udhtim. Nj njeri prej tyre ra n gjum. Njri shkoi dhe ia mori shigjetat, e kur u ngrit njeriu u trishtua, kurse ata q ishin prreth u qeshn. I pyeti Pejgamberi: pse po qesheni? Than: ia morm shigjetat e ky u tremb. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tha: "Nuk i lejohet muslimanit q ta trishton muslimanin". (Ebu Davudi dhe t tjert. Hadithi sht sahih).


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:  "Mos merni gjrat e vllaut tnd, as n loj as n seriozitet. Kush ia mer shkopin vllaut t vet le tia kthen". (Ebu Davudi dhe t tjert. Hadithi sht hasen).


  f) Gnjeshtra duke luajtur me fmijt.

  Duhet kujdesur q mos t gnjejm duke luajtur m fmijt, sepse edhe kjo regjistrohet. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ka trhequr vrejtjen nga kjo vepr si tregohet n kt rast:  Abdull-llah ibn Amiri [radijall-llahu anhu] thot: "Nj dit m thrriti nna ime, kurse Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] ishte duke ndejtur n shtpin ton. Ajo m tha: eja do t jap dika. Athere Pejgamberi [alejhis-selam] tha: ka dshirove t'i japish? Tha: dshirova ti jap hurme. Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tha: "Po mos i jepje asgj, do t t regjistrohej gnjeshtr".


  Kurse n transmetimin e Ebu Hurejres qndron: "Kush e thrret fmiun e vet, eja t t jap dika e nuk i jep, kjo konsiderohet gnjeshtr". (Ebu Davudi dhe t tjert, hadithi sht hasen).


  g) Gnjeshtra pr ti shtyr t tjert q t qeshin.


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:


  "Vaj pr ate q flet gnjeshtra q ti shtyj t tjert q t qeshin. Vaj pr te, vaj pr te". (Tirmidhiu, hadithi sht hasen).  Denimi i gnjeshtrs
  Gnjeshtarin e presin denime t dunjas dhe t ahiretit, t cilat e shkatrrojn dhe e nnmojn, prej tyre jan edhe kto:


  1- Nifaku n zemr.


  All-llahu [subhanehu ve teala] thot:  "Dhe pr shkak se e thyen besn q i patn dhn All-llahut, dhe pr shkak t asaj se gnjenin, All-llahu u ngjeshi hipokrizin n zemrat e tyre deri n ditn q e takojn At". (Et-Teube: 77).


  Abdull-llah ibn Mesudi [radijall-llahu anhu] thot:  "Munafikun njihne me tre gjra: kur t flet gnjen, kur t premton e then premtimin dhe kur t'i besosh tradhton. Pastaj lexoi ajetin:


  "E prej tyre (hipokritve) pati sish q i patn dhn besn All-llahut q: "Nse na jep (All-llahu) nga mirsia e Tij, ne do t ndajm lmosh dhe do t bhemi prej punmirve. Kur ju dha (All-llahu) nga t mirat e Veta, ata bn koprraci me at (q u dha), e thyen besn dhe u zbrapsen nga respekti ndaj All-llahut. Dhe pr shkak se e thyen besn q i patn dhn All-llahut, dhe pr shkak t asaj se gnjenin, All-llahu u ngjeshi hipokrizin n zemrat e tyre deri n ditn q e takojn At". (Et-Teube: 75-77)". (Musennef ibn shejbe, 6/125).


  2- T shpien n mkat dhe n zjar t xhehenemit.


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:  "Gnjeshtra shpie n prishje (morale), kurse prishja shpie n Xhehennem. Njeriu q gnjen vazhdimisht, m n fund tek All-llahu shkruhet gnjeshtar". (Muttefekun alejhi)


  Sen'ani thot: "Ky hadith tregon se ai q vazhdimisht mundohet t jet i vrtet n fjalt e tija, vrtetsia bhet natyr e tij, kurse ai q gnjen me vetdije dhe vazhdon n kt sjellje, gnjeshtra i bhet natyr e tij. Sepse me strvitje dhe fitim vazhdojn cilsit e mira dhe t kqija. Ky hadith tregon vlern e vrtetsis dhe se prfundon me poseduesin e tij n xhennet dhe tregon keqsin e madhe t gnjshtrs dhe se prfunond me poseduesin e saj n xhehenem. E mos t flasim pr at q i sjellin njeriut n dunja. Vrtetsia shkakton q atij ti pranohet fjala prej mass, t pranohet dshmia e tij, t jet i dashur te njerzit, t plqehet biseda e tij, etj, prdallim me gnjeshtarin". (Subulus-Selam, 2/687).


  3- Nuk i pranohet dshmia.


  Ibn Kajjimi [rahimehull-llah] thot: "Urtsia nga mospranimi i dshmis s gnjeshtarit". Shkaku m i fuqishm pr mos t pranuar dshmin, fetvan dhe transmetimin sht gnjeshtra, sepse e prish mjetin e dshmis, fetvas dhe transmetimit. Kjo i ngjan dshmis s t verbrit pr parje t hns, ose t shurdhit pr vend, sepse gjuha gnjeshtare i ngjan gjymtyrs q s'funksionon, bile sht edhe ma i keq. Gjja m e keqe q e posedon njeriu sht gjuha q gnjen". (A'lamul-Muvekiin. 1/95).


  4- I nxihet fytyra n dunja dhe ahiret.


  All-llahu [subhanehu ve teala] thot:  "E ata q bn gnjeshtr ndaj All-llahut, do t'i shohsh n ditn e kijametit, fytyrat e tyre t nxira. A nuk sht n Xhehennem vendi i Kryelartve?". (Ez-Zumer: 60).


  Ibn Kajjimi [rahimehull-llah] thot: "Pr kt All-llahu [subhanehu ve teala] n ahiret shenj t gnjeshtarit mbi Te dhe mbi Pejgamberin [alejhis-selam] e bn fytyrn e zez. Gnjshtra ndikon n nxirjen e fytyrs, e mbulon me cip t nnmimit, t ciln e sheh secili njeri i vrtet. Kt pamje t fytyrs s gnjeshtarit e sheh secili njeri q ka sy. Kurse njeriut t vrtet All-llahu i dhuron autoritet dhe madhshti, kush e sheh, e nderon dhe e do. Kurse gnjeshtarit i jep nnmim dhe mposhtje, kush e sheh e urren dhe e nnmon. All-llahu dhasht sukses". (A'lamul-Muvekiin, 1/95).


  5- Shkyerja e faqes deri n kok.


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] tregon:

  Nga Semurete b. Xhundubi r.a. transmetohet se ka thn: "I Drguari i All-llahut u fliste mjaft shokve t vet: "A ka par ndonj prej jush ndonj ndrr?" Atij do t'ia rrfente ndrrat e veta ai t cilat All-llahu i ka dhn ta bj. Nj mngjes i Drguari i All-llahut na tha: "Mbrm m kan ardhur dy njerz dhe m than: do gj lre dhe eja me ne. Un shkova me ta dhe hasm nj njeri t shtrir, kurse njeriu tjetr mbi t qndronte me nj gur, me t cilin n ast ia drrmoi kokn (e atij q ishte shtrir), duke e hedhur prej s larti mbi t. Guri n kokn e tij t drrmuar u ndal. Njeriu q e hodhi gurin u ul ta marr at; kurse ai me kok t drrmuar pr nj ast u shrua si edhe ka qen, koka e tij u kthye n gjendjen e mparshme. E pastaj njeriu me gur e prsriti veprimin e tij dhe bri at 'bri hern e par". (Pejgamberi s.a.v.s.) ka thn: "Atyre t dyve me t cilt kam udhtuar u kam thn: Subhana-ll-llah (Lavdia i qoft All-llahut), 'sht kjo? Ata t dy m than: 'Vazhdo, ec!' Kemi ecur dhe erdhm te nj njeri tjetr, i cili ishte i shtrir n shpin, kurse njeriu tjetr mbi t qndronte me sharrn e hekurt. Ky njeriu e kapi at q ishte shtrir n shpin, pr njrn faqe (t fytyrs) dhe me sharr ia preu nj nofull deri pas qafs, nj vrim t hunds me kanxh hekuri dhe nj sy ia preu deri pas qafs. Pas ksaj, po ky kaloi n ann tjetr t fytyrs. Dhe bri t gjitha ato q i bri n ann e par. Ai as nuk e mbaroi ann e dyt, kurse ana e par e fytyrs s tij n trsi u shrua sikur edhe ka qen. Njeriu me sharrn prej hekuri vazhdoi t bj 'bri m par".


  U thash atyre? 'Vrtet un kt nat kam par udira, 'sht ajo q kam par?' M than: 'Lidhur me kt, ne t sqarojm:


  E para: Sa i prket njeriut t par, tek i cili erdhm, koka e t cilit drrmohej me gur, ky sht njeriu q e ka marr (n krye) Kur'anin, e pastaj e ka refuzuar, dhe i cili ka fjetur pa i falur namazet e obliguara.


  E dyta: Sa i prket njeriut, fytyra, nofulla, vrimat e hunds dhe syt e t cilit nxirren, coptohen dhe prehen, ky sht njeriu q zgjohet n shtpi t tij, e pastaj vazhdon t gnjej saq ajo arrin anemban". (Buhariu).  Thniet e selefit mbi gnjeshtrn  Abdull-llah ibn Mesudi [radijall-llahu anhu] thot:


  "Njeriu flet fjal t vrteta dhe kujdeset t flet drejt deri sa gnjeshtrs si mbetet as sa nj gjilpr vend n zemr dhe gnjen e kujdeset q t gnjen deri sa n zemrn e tij s'mbetet as sa nj gjilpr vend pr vrtetsin".


  Dhe thot:


  "Nuk sht e mir gnjeshtra as n loj e as n seriozitet, pastaj lexoi ajetin: "Keni frik All-llahun dhe jeni me t vrtett".


  Ebu Bekri [radijall-llahu anhu] thot:  "Ruanu nga gnjeshtra sepse ajo e largon imanin".


  Sa'd ibn Ebi Vekasi [radijall-llahu anhu] thot:  "Besimtari mundet ti posedoj t gjitha cilsit prve tradhtis dhe gnjeshtrs".


  Omeri [radijall-llahu anhu] thot:


  "Nuk arrin realitetin e imanit derisa nuk e le gnjeshtrn edhe n loj". (Musennef ibn Ebi Shejbe, 5/235-236).  Gnjeshtra e lejuar  Gnjeshtra lejohet n tre raste: n luft, pr t pajtuar dy t kacafytur dhe bashkshortt ndaj njri tjetrit pr t vazhduar bashkjetesn dhe dashurin.


  Pejgamberi [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] thot:  "Nuk sht gnjeshtar ai i cili i pajton dy njerz, aludon n t mir ose thot fjal t mira". (Buhariu dhe Muslimi).


  Dhe thot:  "Gnjeshtra vetm n tre raste lejohet: kur ti flet burri gruas s vet pr ta knaqur, n luft dhe pr t pajtuar mes njerzve". (Tirmidhiu, hadithi sht hasen).
  (shpjegim burri i thote gruas ti je shpirti im ne realitet ajo nuk eshte shpirti i tij por kjo "genjeshter" ka kuptim metaforik)  Gnjeshtra e Prillit  Sa i prket gnjeshtrs s prillit nuk dihet n t vrtet origjina e ksaj gnjeshtre, andaj edhe ekzistojn mendime t ndryshme mbi kt gj:


  Disa thon se buron nga festat e pranvers, ku nata dhe dita jan t barabarta, me 21 mars.


  Disa tjer thon se ky bidat ka filluar n Franc, n vitin 1564 pasiq sht caktuar kalendari i ri, kurse ai q e refuzonte kt kalendar t ri, me nj Prill talleshin njerzit me te dhe e nenmonin.


  T tjert thon se buron n shekujt e hershm dhe nga festat idhujtare, me fillimin e pranvers. Andaj e konsiderojn se mbeturin e ritualeve idhujtareetj.


  Disa ksaj dite i thon peshku i Prillit, pasiq dielli kalon nga shenja e peshkut n shenjn q vijon.


  Disa e ndrlidhin me vuajtjet e Isaut [alejhis-selam], t cilt mendojn se Isau [alejhis-selam] sht kryqzyar me nj Prill.


  Disa kafira kt dit e quajn dita e t gjith budallenjve dhe mendjelehtve, si e quajn anglezt, andaj ai q u beson gneshtrave q i prhapin qeshen dhe tallen me to.


  Hern e par sht prdorur kjo gnjeshtr n gjuhn angleze n nj revist ku me 2 prill t vitit 1698 shkruante se me disa njerz kan pranuar ftes q me nj Prill t marin pjes n akcionin e larjes s t zijnve te kulla e Londrs.


  N prill ka ndodhur edhe kjo. Gazeta "Iven star" ka publikuar n Mars t vitit 1746 se me nj Prill do t ket ekspozitur t gomarve n odn e bujqsis n qytetin Aslenxhton. At dit u mbledhn shum njerz q t marin pjes n kt ekspozitur. Pritn gjat koh, mirpo sdoli asgj. Pyetn se kur do t filloj kjo ekspozitur, e nuk morn prgjigje. Kuptuan se ata vet jan ata gomar!!


  Disa kan shkruar n lidhje me origjinn e ksaj gnjeshtre duke thn:


  Shum prej nesh e feston -jeton- at 'far quhet si "1 Prilli", ose si njihet ndryshe si "Dita e rrenave", por q prkthimi i sakt i saj sht "Dita e mashtrimit", mirpo sa prej nesh e di t fshehtn e hidhur q shihet pas "ksaj dite-feste" ?!


  N kohn kur muslimant qeversinin Spanjn-para rreth nj mij vjetsh, ata qen nj forc e pathyeshme. Prpjekjet e kristianve Europian pr zhdukjen e Islamit npr bot nuk rreshtn asnjher, duke ia arritur deri diku qllimit t tyre. Megjithse u prpoqn disa her pr mposhtjen e Islamit n Spanj, ata nuk patn sukses.


  Kur arritn t zbulojn sekretin e forcs s myslimanve, filluan t mendojn


  pr nj strategji tjetr, me te ciln do t arrijn t mposhtin kt forc islame. Kshtu q filluan t drgojne falas n Spanj, pije alkoolike e cigare. Kjo taktik perndimore filloj t jap rezultatin e vet, duke sjell nj dobsim t IMANIT -"besimit" t myslimanve, e kryesisht tek brezi i rinise [spanjolle].


  N kt mnyr kristiant katolik europian, arritn q t mashtrojn Spanjn islame, duke i dhn fund qeverisjes Myslimane n Spanj, e cila zgjati pr m shum se 800 vjet ..


  Kalaja e fundit e myslimanve, Granada, ra n datn "1 PRILL".


  Prej atij viti e deri m sot, pr do vjet festojn at fare quhet "mashtimi i Prillit" -(APRIL FOOL)- "1 PRILLI".


  Me festimin e tyre t ksaj dite, ata duan ti bejn pr budallenj myslimant, duke mos u mjaftuar me "mashtimin q bn n Andaluzi-Spanj", por t mashtrojne gjith botn Islame, me festimin e ksaj dite. Ne myslimant u mashtruam nga qafirt, te cilt "kan t drejt" ta festojn si fitore t tyre ndaj nesh.


  Vllezr e motra myslimane!  Kur ne e festojm kt dit, kemi t bjm me padituri t realitetit, e sikur t dinim shkakun e vrtet t ksaj feste, asnjher s'kishim pr ta festuar, "humbjen ton". Dhe tani pasi msuam t vrtetn, le t vendosim q t mos e festojm kt dit. Le t msojm nga historia, e t mos lejojm asnj dobsim t Imanit ton.


  Nuk sht me rndsi pr ne origjina e ksaj gnjeshtre aq sa na intereson vendimi i sherijatit pr gnjeshtrn. Ajo q pa dyshim e dim sht se ska ekzistuar n shekujt e par t Islamit, nuk e kan shpikur muslimant, por sht nga armiqt e tyre.


  Ndodhit q kan t bjn me gnjeshtrn e prillit jan t shumta. Disa n kt varijant i kan lajmruar se u ka vdekur babai, ose nna dhe ata nuk kan mund t durojn e kan vdekur. Se se sht dbuar nga puna, ose i sht djegur shtpia, ose ka pasur ndeshje familja e tij, e i ka ndodhur q sht smur nga zemra, ose e ka goditur paraliza etj.


  Ose tjetri flet se e ka par gruan e tij me tjetrknd, kurse kjo bhet shkak q ky ta vret at njeri etj.


  Tregimet skan skaj, kurse t gjitha burojn nga gnjeshtra, t ciln e ka ndaluar Islami dhe logjika e shndosh.


  Ne sqaruam se si sherijati ka ndaluar gnjeshtrn edhe n loj dhe ka ndaluar q t trishtohet besimtari, qoft me seriozitet ose n loj, qoft me fjal ose me vepra.


  Kshtu del n shesh se n sherijatin e All-llahut ka urtsi dhe prkujdes pr gjendjen e njerzve.


  All-llahu na dhuroft t mira.

  www.albislam.com

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  25-03-2011
  Postime
  11
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Allahu te shperbleft vella per kete postim te mire,e cila dedikohet per diten e sote 1 prilli,shpresoje se vellezrit tane dhe motrat tona to ti lexojne mesimet nga me i dashuri i njerzimit Muhamedit a.s.dhe faktet dhe ajetet e All-llahut xh.sh. fuqiplote

 3. #3
  Perjashtuar
  Antarsuar
  09-08-2011
  Vendndodhja
  Ne token e Allahut!
  Postime
  1,468
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 2 postime
  Allahu te shperbleft, teme aktuale, po afrohet 1 Prilli...

Tema t Ngjashme

 1. Nje prilli !....-Dita e rrenave
  Nga Kallmeti n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 19:59
 2. Filozofia E Martess N Islam
  Nga fisniku-student n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 15:20
 3. 2 Prilli, Si Sinor ...
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-04-2006, 09:50
 4. Gnjeshtrat
  Nga DeuS n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 13-08-2004, 18:22
 5. Genjeshtra... Pse Shpesh Eshte Zgjidhje E Lehte...
  Nga ABIGAIL n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 26-01-2003, 11:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •